Ophoging dijken niet meer nodig' Onze Top 10 van deze week. e e ém Stemra blij met zware straffen voor cd-piraten Proef met nieuwe snelheidscontrole begint volgend jaar Informatiepunt genetisch gemodificeerd voedsel traag op gang Glimlachend achter het stuur van de Twingo-Smile Tata Mirando jr. gaat dood na ontknoping slepende familievete 'Wiegendood is niet het gevolg van mysterieuze ziekte' O Amerikaans echtpaar hoopt uitlevering met geding te voorkomen Hoogheemraadschap: 'Geen grond offeren aan Nieuwe Merwede' 1.49 1.99 9.98 12.50 13.90 2.99 4.99 3.29 4.99 1.59 >T°P®de weeK van BINNENLAND A3 Waterschappen menen: Onderzoek naar beleid Tilburgse asielgevangenis Maatregelen nodig voor zeehondenstand Slachtoffers van het verkeer zondag herdacht Casinobrood, *1 qq wit of bruin, heel Jl.ZJZ) Al onze winkels zijn open van 8 tot 8 uur. VEMBER 1996 A2 Brittannië en Ierland- ot zwaar bewolkt en me{ langs de kusten enkele se buien. Ook onweer is ijk. Dinsdag in Wales en zuiden van Engeland en enige tijd regen of (nat. euw. Maxima ongeveer i en Luxemburg: Dinsdag wat zon, later op de dag kt en vanuit het westen tijd regen, in de Ardennen kans op natte sneeuw dag in de loop van de dag ringen, maar ook winterse Middagtemperatuur dag ongeveer 4 graden. - en Midden-Frankrijk: ag veel bewolking en van- t westen regen, in de Voge- n Jura kans op sneeuw. In stelijke departementen in htend nog perioden met oensdag opklaringen, het in Normandië en Bretagne ien mogelijk met winterse "ag. Maximumtempera- rond 6 graden. Langs Het al veel wind. •Frankrijk: Overwegend bewolking en perioden met In het zuidoosten dinsdag geregeld zon. Middagtem- uur van 7 graden bij Cler- -Ferrand tot 13 langs de ellandse Zee. Langs de van Biskaje steekt dinsdag esterstorm op. gal: Meest bewolkt en van tot tijd regen. Ten zuiden Lissabon geregeld zon en t droog. Middagtempera- van 13 graden in het noord en tot 18 in de Algarve. je: Perioden met zon en sdag kans op een bui. Met in het noorden bewolkt en Maxima woensdag rond aden. Langs de Costa's aan iddellandse Zee en in An- sië maxima tussen 17 en 22 en. Langs de Golf van Bis- trekt de wind aan tot kracht, Half tot zwaar bewolkt en le, soms zware, regen- of eersbuien. Vooral woensdag wind. Maxima van 8 in het den, 15 in het midden en 19 icilië. kenland en Kreta: Dinsdag veel bewolking en enkele n, soms met onweer, ensdag geregeld zon en tot de nd meest droog. Maxima van graden bij Thessaloniki tot •veer 19 in het westen en en. tsland: Dinsdag eerst hier en r mist. Verder wat zon. Later e dag vanuit het westen be kt en regen, boven 1300 me- ook sneeuw. Woensdag in de van de middag enkele op- ringen, maar ook winterse 'en. Maxima rond 4 graden, itserland: Bewolkt en perio- met regen, boven de 1500 er meest sneeuw. Veel wind. ima woensdag tussen 5 en 9 en. tenrijk: Meest bewolkt en tijd tot tijd regen, dinsdag ral ten zuiden van het Al- massief. Boven de 1500 me meest sneeuw. Veel wind. dagtemperatuur ongeveer 4 den. RRAADSEL oord is in dit 'sel verborgen? ren: spijt; 12. ave; 13. avegaar; 16. 19. maat; 21. en; 22. Elbe; 24, :e; 30. Ran; 31. zes; 32. evasie; gelaten; 39. ad; 40. slager; 42. 48. toe; 49. roes; 51. oneer; 53. 58. neet; 60. rd; 61. ido; 63. rra; 67. lee; 68. orgel. be; 4. bar; 5. meter; 6. eg; 7. 0. ijver; 11. tanker; 14. vat; 15. e; 23. blamage; 25. kanarie; 27. zonet; 33. vol; 34. eer; 35. zet; gist; 43. noot; 44. roedel; 46. rde; 51. ole; 52. rei; 54. drie; 57. 4. se; 65. dg. ■S}lp3J 3j sneu ')nd 'jad u| 'sigaer seQ08l DB STEM I I I DINSDAG 19 NOVEMBER 1996 nen Haag (anp) - Het vorige week door de Consumentenbond geopende informatiepunt over genetisch gemo dificeerd voedsel komt traag op gang. nat komt volgens de bond doordat de genetisch gemodificeerde producten nog niet in de winkels liggen. Uit een eigen enquête onder leden van de Consumentenbond blijkt dat 69 procent van de mensen het onvoldoende vindt als op een product staat of er gemodificeerde bonen inzitten. Zij willen alles weten over eventuele effecten. Ruim 40 procent gaat ook echt op zoek naar meer informatie. „Afgezet tegen deze cijfers is het aantal van 20 tot 25 bellers naar het informatie punt per ochtend niet bijzonder hoog. Ge zien het feit dat er nog geen producten met genetisch gemodificeerde bestandde len in de winkels te koop zijn, is de be langstelling toch redelijk te noemen," al dus voorlichtster Van Zanten van de Con sumentenbond. Zij verwacht dat de belangstelling in vla gen komt. „Wanneer in de eerste week van december de eerste genetisch gemo dificeerde voeding in Nederland te koop is, komen er meer bellers." Het publiek dat belt, heeft vooral vragen over de veranderingen in de voeding, de relatie tussen genetisch gemodificeerde voeding en de gezondheid (volgens de Consumentenbond zijn deze producten niet gevaarlijk) en vragen waar producten zonder genetisch gemodificeerde be standdelen te koop zijn. Ook verstrekt de bond telefoonnummers van fabrikanten zodat de consumenten meer informatie kunnen vragen over de producten. Soja-olie en soja-eiwitten zitten in ruim de helft van de verpakte voedingsmidde len. De bond vindt het belangrijk dat mensen genoeg betrouwbare informatie kunnen krijgen over voedsel met gene tisch gemodificeerde bestanddelen om uiteindelijk zelf te kunnen kiezen. De bond wil daarom dat op alle producten komt te staan wat er aan gemodificeerde spullen in zit. Het informatiepunt kan de komende jaren ook een rol spelen wan neer andere genetisch gemodificeerde producten op de markt komen, zoals to maten, maïs en aardappelen. In Neder land moeten genetisch gemodificeerde producten eerst aangemeld worden bij het ministerie van Volksgezondheid. Dit in tegenstelling tot andere landen waar de nieuwe producten zonder aanmelding verkocht kunnen worden. Door onze verslaggever Utrecht - De waterschappen zijn afgestapt van hun eeuwenou de uitgangspunt dat dijkverzwaring altijd de beste bescher ming biedt tegen overstromingen. „»t is gisteren gebleken tijdens de jaarvergadering van de Unie van Waterschappen. In plaats van waterkeringen op te blijven hogen, zal er meteen na de eeuw wisseling veel ruimte terug moe ten worden gegeven aan de rivie ren, zo verHaarde voorzitter ir. A. Segers van de Unie tijdens zijn jaarrede voor de verzamelde dijkgraven. Maatregelen zoals verbreding en verdieping van het zomerbed; het uitgraven van de uiterwaarden of het verder landinwaarts leggen van winterdijken, zijn uiteinde- Den Haag (anp) - Het Ministerie van Justitie stelt een onderzoek in naar het personele en financië le beleid van de leiding van het justitiële complex Koning Willem II in Tilburg. Directe aanleiding is een stroom van hardnekkige geruchten dat er van alles mis is. Een woord voerder van het ministerie heeft dit gisteren gezegd in een uitzen ding van Omroep Brabant. Vol gens hem is het zeker geen onder zoek naar het functioneren van directeur J. Follings. „Integen- el, het besluit om een onder zoek in te stellen is in nauw over leg met hem genomen. Hij blijft ook normaal aan het werk," al dus de zegsman. Het ministerie is door een perso neelslid van de Tilburgse inrich ting op de hoogte gesteld van de geruchten. Alle betrokkenen vin den het verstandig om na te gaan wat er wel of niet aan de hand is. Hoe lang het onderzoek gaat du ren, is niet bekend. In het Koning Willem II complex zijn illegale vreemdelingen opgesloten, in af wachting van hun uitzetting. lijk de allerbeste veiligheids maatregelen tegen wateroverlast, aldus Segers. Nu de noodwet voltooid is, liggen er nergens rivierdijken meer met een doorbraakrisico gevaarlijker dan eens in de tweehonderd jaar. Tijdens de wateroverlast van ja nuari/februari '95 was dat nog wel het geval. Toen lag de door- braakkans voor grote delen van de Waalpolders op eens in de vijf tig jaar. Vier jaar Over vier jaar, als het Deltaplan Grote Rivieren volledig is afge rond, moet het doorbraakrisico overal in Nederland zijn terugge bracht tot eens in de 1250 jaar. Dat betekent dat voor het jaar 2001 in totaal nog zeshonderd ki lometer aan waterkeringen langs Rijn, Waal, Maas, IJssel, Lek en Merwede dient te worden ver hoogd. Als het aan de Unie van Water schappen ligt, volgt er pal na de voltooiing van het Deltaplan geen nieuwe ronde van dijkver zwaring. Dit ondanks zeespiegel rijzing en bodemdaling. Volgens de statistieken zetten die ver schijnselen zo gestaag door, dat nu al duidelijk is dat de waterke ringen over tien jaar opnieuw met minstens dertig centimeter omhoog moeten, wil het risico toch weer niet groter worden dan eens in de 1250 jaar. „Het behalen van veiligheid is één, het behouden ervan een an der punt," verzuchtte Segers. Als oplossing vroeg hij om meer ruimte voor de rivier. Daarmee schaarde de Unie van Water schappen zich achter de visie van instanties zoals het Wereld Na tuur Fonds. Ook de Internationa le Rijn Commissie liet vorige maand in een tussenrapport we ten dat dijkversterkingen, na het jaar 2000, slechts het allerlaatste redmiddel mogen zijn tegen watersnood. Small, intelligent, light en efficiënt ofwel de Twingo-Smile. Zo te zien glimlachend nam minister De Boer (VROM) giste ren in Den Haag plaats achter het stuur van het autootje van Greenpeace. Die organisatie wil met de Twingo-Smile het mi lieuvriendelijk autorijden bevorderen. Naast de presentatie van het wagentje dat één op dertig rijdt, bood Greenpeace de minister twee rapporten aan. Een over voertuigen en brand stoffen, het ander over voertuigen en C02. foto anp Den Haag (anp) - Het Amerikaanse echtpaar James en Cheryl Mooring spant een kort geding aan tegen de staat der Neder landen om uitlevering aan de Verenigde Staten te voorkomen. ®t echtpaar wacht bij uitlevering een forse gevangenisstraf wegens het telen van weedplanten. Minister Sorgdrager van Justitie naakte vorige week bekend dat ®1 het verzoek van de Ameri kaanse autoriteiten om uitleve- definitief had ingewilligd. De Tweede-Kamerfractie van vroenLinks gaf in een reactie aan het besluit in de Kamer aan orde te willen stellen. Volgens zorgdrager gaat het echter om een onherroepelijk besluit dat door het parlement kan worden teruggedraaid. kort geding tegen het besluit a® Sorgdrager is nog het enige duel dat het echtpaar in stel- ?l *an brengen om te proberen vering te voorkomen. Giste- n was de laatste dag waarop rechtsmiddel moest worden angemeld. Volgens de actie- Green Prisoners Release e t Mooring besloten met het swing door te gaan. „Hij wil S n middel ongebruikt laten om «vering te voorkomen." ec"'paar werd in november i 'f iaar in Nederland aange- rih op verz°ek van de Ame- "Kaanse justitie. i«°°rings waren de VS ont war/ nadat zii °P borgtocht van k vnlëelaten in afwachting van n proces- Zii worden er- da ,verdacht in hun boerderij in va»a ,8nkaanse staat Arkansas we«dplanten te hebben geteeld. Van onze verslaggever Arnhem - Meissel Weiks ofwel Ta ta Mirando jr. is gistermorgen op Middelburg (anp) - Het aantal zeehonden in het Zeeuwse Delta gebied is afgelopen jaar verder toegenomen dan voorgaande ja ren. De populatie is echter nog zo klein dat maatregelen om versto ring te voorkomen hard nodig zijn. Zeehondenspecialist P. Re- ijnders van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek IBN in Texel zei dat gisteravond tijdens een bij eenkomst in Middelburg over de Zeeuwse kust. Dit jaar zijn in het Deltagebied ruim vijftig zeehon den-geteld, tegenover dertig in 1995. De jaren ervoor was de aan was op een of twee handen te tel len. In de Delta is de jeugdsterfte onder zeehonden groter dan in an dere gebieden. Reijnders wijt dit meer aan verstoring dan aan wa tervervuiling. Om tot een levens vatbare populatie zeehonden in het Deltagebied te komen, zijn daarom maatregelen nodig, be toogde hij. Voor de Oosterschelde zou naar zijn mening een grotere afstand voor de scheepvaart dan de huidige vastgelegde 500 meter zeker gerechtvaardigd zijn. 76-jarige leeftijd in zijn woon plaats Arnhem overleden. Weiss had hartklachten. Daar voor werd hij enige tijd geleden opgenomen in een ziekenhuis. Hij wordt vrijdag met een uitgebreide mis herdacht in de Sint Walbur- gis-basiliek in Arnhem. Vervol gens wordt hij begraven op be graafplaats Moscowa. Uit binnen- en buitenland worden familie en collega-muzikanten verwacht. De ruzie over de vraag welk zi geunerorkest de naam Tata Mi- rando mag voeren, werd vorige week weliswaar beslecht, maar daarmee blijken de problemen binnen de familie de wereld niet uit. „De tak waarmee wij in on min leven, is niet welkom bij de begrafenis," zegt een zoon van de gisteren overleden Meissel Weiss. „Dat was een uitdrukkelijke wens van mijn vader." Meissel Mirando mocht nog net meemaken dat duidelijkheid werd verschaft over de twee orkestna men. Zaterdag werd bekend dat het ene orkest, waaraan Meissel Weiss als contrabassist verbonden was, zich Tata Mirando ging noe men. Het orkest van zijn broer Adolf zag van de voornaam Tata (vader) af en zou voortaan Roma Mirando jr. heten. De 'echte' Tata Mirando ofwel de stamvader van de familie overleed in de jaren zeventig. Hij vergaar de de roem waarvan zijn grote kinderschare graag gebruik maakte. Utrecht (anp) - „Wiegendood komt bij ouders en de omgeving keihard aan, doordat het zo onverwacht is. 's Avonds is het kind met een lachje gaan slapen, de volgende ochtend blijkt het stilletjes gestorven. Dat totaal onver wachte, dat is emotioneel een heel zware belasting." Prof, J. Huber is kinderpatholoog. Hoe wel gepensioneerd leidde hij de afgelopen twee jaar in het Wilhelmina Kinderzie kenhuis in Utrecht het onderzoek naar de oorzaken van wiegendood. Dat onderzoek maakt deel uit van een grote Europese studie naar het mysterieus aandoend ver schijnsel. De resultaten ervan zijn giste ren gepresenteerd. Belangrijkste conclusie is dat wiegen dood geen mysterieuze ziekte is die tij dens het eerste levensjaar plotseling toe slaat. Het is een opeenstapeling van fac toren die op zichzelf niet levensbedrei gend zijn, maar met elkaar gecombineerd wel tot de dood kunnen leiden. „Het blijft echter onmogelijk te voorspel len bij welke baby's op welke moment het aantal factoren te groot is," aldus Huber. „Het enige wat we kunnen doen is aange ven wat risicofactoren zijn en welke fac toren juist een preventieve werking heb ben. Uit het onderzoek blijkt namelijk ook dat de oer-Hollandse trappelzak (van ongewatteerde katoen) en de fopspeen het risico op wiegendood terugdringen." Jaarlijks worden in Nederland 190.000 kinderen geboren. Van die baby's overlij den er iets meer dan duizend in het eerste levensjaar, blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Tweeder de van de overleden kinderen heeft nog geen week geleefd. Een deel van de 300 a 350 anderen sterft de eerste maand toch nog aan de gevolgen van vroeggeboorte, laag geboortegewicht of een ernstige afwijking. Bij een ander deel is de doodsoorzaak niet direct duide lijk. Huber heeft kritiek op artsen die geen sectie laten verrichten op zuigelingen die plotseling zijn overleden. „Zij vullen wie gendood in als doodsoorzaak op de over lijdensakte, voordat ze het kind hebben gezien. Terwijl wiegendood een restgroep is, geen oorzaak op zichzelf. Die moge lijkheid mag pas overwogen worden als al het andere is uitgesloten." Voor het onderzoek verrichtten kinder pathologen volgens protocol onderzoek bij 66 kinderen. In dertig gevallen bleek er toch een ernstige, niet eerder opge merkte lichamelijke afwijking de dood te hebben veroorzaakt. Bij de overige geval len was er sprake van een opeenstapeling van factoren, al dan niet in combinatie met een geringe lichamelijke afwijking, zoals een luchtweginfectie. Huber: „Een Britse collega vergelijkt het met een knikkerspel. Ieder krijgt bij aan vang van het leven tien knikkers, waar mee hij het spel aangaat. Met elke risico factor raakt hij een knikker kwijt. Kinde ren die aan veel risicofactorén blootstaan, zijn snel door hun knikkers heen." Zo'n in te leveren knikker is roken in de omgeving waar het kind vaak is (babyka mer, huiskamer). Ook als de moeder tij dens de zwangerschap rookt, verhoogt dat de kans op wiegendood. Buikligging blijft een belangrijke factor. Huber: „In Nederland worden de meeste baby's niet meer op hun buik gelegd, maar sommige kinderen draaien zelf om. Uit het onderzoek blijkt dat de overleden kinderen vaker vanuit een andere ligging naar de buik waren gedraaid dan baby's uit de controlegroepen doen." Een dekbedje is eveneens een risicofactor. Wiegendoodbaby's zijn vaker met hun hoofd onder het beddengoed gevonden en vaker met mond en neus tegen het bed dengoed aan. Dekbedden zijn zowel bij de overleden kinderen als de baby's in de controlegroep volop gebruikt. Huber raadt dat gedurende het eerste levensjaar sterk af. „Als er toch al een paar andere risicofactoren aanwezig zijn, kan zo'n dekbedje fataal zijn." Den Haag (anp) - De auteursrechtenorganisaties Stemra en NVPI hebben gisteren verheugd gereageerd op de zware straf die de rechtbank in Den Haag heeft opgelegd aan twee cd-piraten. De twee mannen kregen een jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf en vijftigduizend gulden boete voor de handel in illegale cd's. Stemra beschouwt de uit spraak als een forse steun in de rug bij de inspanningen om de muziekpiratërij verder terug te dringen. Het is volgens Stem- ra-woordvoerder G. Knops, 'de eerste keer dat een cd-piraat een vol jaar de bak indraait'. De twee mannen maakten deel uit van een netwerk dat elke maand de populairste hits op cd op de markt bracht. Bij de actie tegen het netwerk werden 53.000 illegale cd's afkomstig uit Oost-Europa in beslag ge nomen. Op 1 november veroor deelde de rechtbank de twee hoofdverdachten, een 36-jarige man uit Capelle aan den IJssel en een 50-jarige man uit Rot terdam, tot achttien maanden cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk plus een forse geldboete. Knops is blij dat het Openbaar Ministerie de piraterij serieus neemt en zware straffen eist. De preventieve werking van dergelijke straffen is volgens hem nodig om de handel te ont moedigen. Het is voor de op sporingsdienst van de twee or ganisaties vaak bijzonder las tig de fabrikant van de cd's te achterhalen. „Hoewel je je in spanningen daar graag op wilt richten, zijn de uitkomsten vaak frustrerend. Het is daar om van groot belang dat de tussenhandel fors wordt aan gepakt. Als je de fabricage niet kan aanpakken, moet je zorgen dat de markt oninteressant wordt," aldus Knops. Driebergen (anp) - Op de A2 wacht automobilisten een nieuwe manier van snelheidscontrole. Tussen Maarssen en Breukelen (rijrichting Amsterdam), komen op drie plaatsen camera's te hangen die meten hoe lang automobilisten over een bepaald traject doen. Is de tijd te kort, dan wacht hun vanaf mei een boete. Woudrichem (anp) - Het hoogheemraadschap Alm en Bies- bosch is niet van plan landbouwgrond op te offeren aan het ver-, breden van de rivier de Nieuwe Merwede. Dat blijkt uit een brief van de dijkgraaf en de hoogheemraden aan alle betrokke nen. Het schap verzet zich daarmee tegen plannen van Rijks waterstaat. Rijkswaterstaat wil de rivier ver breden door een dijk pal langs de rivier af te graven en een dijk ver deraf van de rivier te versterken. Het hoogheemraadschap weigert dit plan echter op te nemen als on derdeel van de Milieu Effect Rap portage (MER) die wordt gedaan. In 1993 hebben het hoogheem raadschap, het ministerie van LNV, de provincie en de gemeente afgesproken dat er geen land bouwgrond in de Noordwaard meer verloren zou gaan door dijk verzwaring. Alm en Biesbosch tilt zwaar aan die afspraak, aldus A. Vlaander, projectleider Nieuwe- Merwededijk van het schap. Eerder ging ruim vijfhonderd hectare van de polder de Noord- waard in Werkendam aan klei winning verloren. Het gebied wordt nu als natuurgebied aan het nationaal park De Biesbosch toegevoegd. In april dit jaar stelde de minis terraad de beleidslijn Ruimte voor de Rivier vast. Daarin staat-dat er meer ruimte moet komen voor de belangrijkste functie van de ri vier: afvoer van water en sedi ment. Aanleiding daarvoor waren de extreem hoge waterstanden in '93 en '95. Rijkswaterstaat vroeg daarop de ze zomer aan Alm en Biesbosch om nog eens te kijken naar de plannen om de dijk pal langs de Nieuwe Merwede te verzwaren. Rijkswaterstaat stelde voor om in plaats daarvan de Bandijk, die .over een afstand van tien kilome ter parallel aan deze groene dijk loopt, te verhogen. Voorlopige berekeningen van Rijkswaterstaat geven aan dat het water in de Nieuwe en de Boven Merwede twintig centimeter lager komt te staan als het plan van de dienst wordt gevolgd. Vooral voor de dijk bij Hardinxveld zou dat een stuk schelen. Deze week begint Rijkswaterstaat met het ophangen van videocame ra's en verlichting. Deze worden tot begin volgend jaar technisch getest. Ook wordt nagegaan of de politie hardrijders juridisch ge zien ook echt op deze manier kan betrappen en beboeten. Minister Jorritsma (Verkeer) verwacht dat dit kan. Vanaf mei krijgen auto mobilisten (en snelheidsduivels met een ander voertuig) echt een boete opgelegd. Het grote verschil met bestaande controles is dat de snelheid niet op één punt wordt gemeten. Het gaat om de gemiddelde snelheid over een bepaalde afstand. De kans dat een automobilist die te hard rijdt wordt betrapt, neemt daardoor toe. Elk voertuig dat een camera passeert wordt vastgelegd. De ca mera's staan 24 uur per dag aan. Minister Jorritsma hoopt dat au tomobilisten dankzij de nieuwe manier van controleren zich meer aan de maximum snelheid hou den. Doordat er op meer punten wordt gemeten, verwacht Jorrits ma dat de doorstroming van het verkeer soepeler verloopt. Snel heidsduivels kunnen in dit sys teem niet meer ontsnappen door het gas los te laten als zij weten waar er radar staat. Per dag passeren op de A2 tussen Maarssen en Breukelen zestigdui zend auto's. Daarvan rijden er on geveer 3600 te hard, is uit onder zoek gebleken. Jorritsma ver wacht dat dat aantal fors zal da len, aldus een woordvoerder. Snelheidsovertreders krijgen de bon binnen twee tot drie dagen thuis. Arnhem (anp) - De Vereniging Verkeersslachtoffers (VVS) houdt komende zondag voor het eerst in de geschiedenis een her denkingsbijeenkomst voor slachtoffers in het verkeer. Dat gebeurt in de Eusebiuskerk in Arnhem. Het is de bedoeling dat de her denking in het vervolg elk jaar wordt gehouden, telkens in een andere gemeente, zo heeft de ver eniging gisteren laten weten. De herdenking zondag vindt ook in andere landen in Europa plaats onder auspiciën van de Europese Federatie van Verkeersslachtof fers. De VVS ziet de herdenking als een 'signaal aan de Neder landse samenleving dat het aan tal doden en gewonden in het wegverkeer onnodig hoog is'. (ADVERTENTIE) Andere factoren, die al eerder waren aan getoond, zijn een laag geboortegewicht van de baby, de jonge leeftijd van de moe der (jonger dan 20) bij de geboorte van het eerste kind, en de aanwezigheid van meer levende kinderen in een gezin. Niet voor al die factoren heeft Huber een verklaring. „De jonge leeftijd van de moeder bij de geboorte van (jaar eerste kind verhoogt statistisch gezien de kans op wiegendood bij het tweede of derde kind. Hoe dat komt? We weten het niet zeker. Lichamelijk is er niets aan de hand. Maar we vermoeden dat sociale en hygiënische factoren een rol spelen. Mo gelijk heeft een jonge moeder van begin twintig met twee of drie kinderen te veel op haar bord, is haar aandacht sneller af geleid en ontgaan haar bepaalde signa len. Huber heeft alle ouders die aan het on derzoek hebben deelgenomen geïnfor meerd over de factoren die tot de dood van hun kind hebben geleid. Ook in situa ties waarin het gedrag van ouders de risi cofactoren heeft versterkt. Huber: „Een schuldgevoel hebben ouders van een wie- gendoodkind altijd. Altijd zullen ze zich afvragen of ze tekort zijn geschoten. Soms is dat ook zo. Maar weten is uitein delijk minder erg dan het je altijd blijven afvragen. Weten kan ook voorkomen dat het nog een keer gebeurt." Nieuwzeelands kiwifruit, 500 gram Sperziebonen, 500 gram Rundergehakt, 500 gram -T25 5.25 kilo 13r98" Konijn, 500 gram-275 6.75 kilo 1450" Maasiander kaas 48+ U799) of belegen 48+ (1&90), kilo Wasa Knackebrod, lichtgewicht of met sesam, duopak 2 x 200 gram Nü Venco Voldrop, diverse soorten, zak 750 gram -7T7" Ch Roomboter cake (3£9), chocolade- of rozijnencake (429), per stuk Cfl Machine vaatwastabletten, doos a 30 stuks _79§" Hak Groenteconserven-. rode bieten, bruine bonen, kapucijners, gebr. sperziebonen, appelmoes, rode kool/appel, witte bonen/tomatensaus of bladspinazie, 3/4 pot Nü tv Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 23 november a.s. "Zolang de voorraad strekt

de Stem | 1996 | | pagina 3