een m/v .DE STEM GIDS D2 nde m/v Nieuwe kalender BRIDGERUBRIEK Kwalificatie WK DAMRUBRIEK Een botsing van stijlen SCHAAKRUBRIEK ZATERDAG 16 NOVEMBER 1996 96 inuori 1997 de full-time functie tris maximaal f 4.970,-- bruto pensioen, ziektekosten, spaar- tang zijn uitstekend. De werktii- een 36-urige werkweek. oering, is graag bereid u nadere itig opgebouwd personeelsbe- allochtonen en gehandicapten itatiebrief vóór 1 december a s I Elten-Leur, Postbus 10.100 enummer 96-33-TW vermelden, Ütie naar aanleiding van deze Bij alle activiteiten die de woningmarkt en voor door zo'n 100 mede- jor plezierig wonen. isatie. Zij functioneert als tuur als het beheer van ayoncoördinator van de I werkplek uitgevoerd. biotechnisch onderzoek tot de mogelijkheden en lische keuring is verplicht; elling is in eerste instantie I jaar. ies natie over de functie ttact opnemen met larkusse, hoofd Woon- :el: 013- 594 05 61. I met curriculum vitae dagen richten aan de dhr. ing. RJ. Blankenstein, 20, 5004 BC Tilburg, melding van sollicitatie :elop. ten verder als Adecco. atgerichte aanpak van reld. ;oek naar enthousiaste werken aan de uitbouw vooruitzichten. Een nensen die echt iets I, Breda en Tilburg koopsuccessen, oudende SPEELFILMS ZATERDAG The Story of Vernon Irene Castle Amerikaanse speelfilm uit 1939 (zwart-wit). Regie: H.C. Potter. Hoofdrollen: Fred Astai- re Ginger Rogers en Edna May 0]jver. De dochter van een be kende arts trouwt met een vau deville-artiest. Ze reizen naar Parijs en worden al gauw we reldberoemd als danspaar. Maar er is hen geen lang en gelukkig leven samen beschoren. (BBC 2,13.50-15.20) Ask Any Girl Amerikaanse speelfilm uit 1959. Regie: Charles Walters. Hoofdrollen: David Ni- ven, Shirley MacLaine, Rod Tay lor en Jim Backus. Meg Wheeler is naar New York getogen om een carrière op te bouwen en een man te vinden. Het eerste heeft ze zo voor elkaar, maar de leuke mannen liggen niet voor het op rapen. Dan ontmoet ze de aan trekkelijke playboy Evan Doughton en zijn broer Miles. Miles probeert Meg aan Evan te koppelen, maar zijn plannetje wordt in de war geschopt wan neer Miles zijn gevoelens voor Meg niet langer kan onderdruk ken. (België Nederlands 1, 15.05- 16.40) Paper Tiger Engelse speelfilm uit 1976. Regie: Ken Annakin. Hoofdrollen: David Niven, Tos- hiro Mifune en Hardy Kruger. Een welgemanierde Engelsman wordt de huisleraar van het zoontje van de Japanse ambassa deur in een onafhankelijk staatje in de Stille Zuidzee. Hij impo neert zijn leerling met wilde ver halen over zijn heroïsche verle den, maar zijn ware aard komt boven als ze ontvoerd worden door een groep terroristen. PC 2,15.20-16.55) Torch Song Amerikaanse tv-film uit 1993. Regie: Michael Miller. Hoofdrollen: Raquel Welch, Jack Scalia en Alicia Silverstone. Sinds de dood van haar derde man gaat het bergafwaarts met de filmactrice Paula Eastman. Iedereen weet dat ze een drank probleem heeft en ze krijgt dan ook geen rollen meer aangebo den. Uiteindelijk laat ze zich door haar veertienjarige dochter overhalen een afkickcentrum te bezoeken, waar ze Mike leert kennen. (Nederland 1,15.35-17.11) My Man Godfrey Amerikaanse speelfilm uit 1957. Regie: Henry Koster. Hoofdrollen: June Al- lyson, David Niven en Jessie Ëoyce Landis. Een illegale immi grant uit Oostenrijk doet zich in Amerika voor als butler en gaat voor een rijke maar bizarre fami lie werken. Hij raakt sterk be trokken bij de dochter des huizes en als de familie failliet dreigt te gaan, stelt hij alles in het werk om deze van de ondergang te redden. PC 2,16.55-18.25) Boyz 'n the Hood Amerikaanse speelfilm uit 1991. Regie: John Singleton. Hoofdrollen: Desi Ar- rnez Hines, Cuba Gooding, An gela Bassett, Larry Fishburne en Morris Chestnut. Furious, een gescheiden vader, woont alleen met zijn zoon in één van de get to's van Los Angeles. Dagelijks worden ze in deze wijk gecon fronteerd met gewelddadige straatbendes. In de hoop dat zijn tem en Oosterhout zoon Tre een beter bestaan zal opbouwen, probeert Furious hem nog enig besef van waarden en normen bij te brengen. (RTL 5, 20.00-22.00) Dirty Money Amerikaanse speel film uit 1994. Regie: James Bru ce. Hoofdrollen: Frederick Dea- ne, Timothy Patrick Cavanaugh, Biff Yeager, Dagmar Stansova en Charmagne Eckert. Actiefilm. Sam Reed wordt onder bedrei ging beroofd van zijn auto en portefeuille door drie gewapende overvallers. Bij thuiskomst blijkt hij per ongeluk in het bezit te zijn gekomen van een sleutel die hem naar een flinke som geld leidt. Wanneer zijn partner vermoord wordt, valt de verdenking op hem. Hij is niet in staat zijn on schuld te bewijzen en slaat op de vlucht, met de politie en de eige naars van de sleutel in zijn kiel zog. (SBS 6, 20.30-22.00) My Blue Heaven Amerikaanse speelfilm uit 1990. Regie: Her- bert Ross. Hoofdrollen: Steve Martin, Rick Morris, Joan Cus- ack en Melanie Mayron. Kome die. Vinnie Antonelli is een mis dadiger met een fluwelen tong. Hij heeft er ook geen problemen mee om tegen andere criminelen te getuigen. Om hem te bescher men, wordt Vinnie opgenomen in een speciaal programma van de FBI, dat in het leven is geroepen om belangrijke getuigen onder een andere naam en nieuwe iden titeit een veilig leven te kunnen laten leiden. (Veronica, 21.00-22.45) Welcome to Paradise Ameri kaanse speelfilm uit 1994. Regie: Bill Norton. Hoofdrollen: Shelley Long, Mel Harris en Delane Mat thews. Drie hartsvriendinnen be sluiten verandering te gaan brengen in hun saaie leventje en vertrekken naar een bekende badplaats, waar ze belaagd wor den door massa's op seks beluste jongeren. Het duurt niet lang of ze hebben alledrie een vakantie liefde. Maar het pad der liefde gaat niet over rozen. (België Nederlands 1, 21.10- 22.40) The Substitute Amerikaanse speelfilm uit 1993. Regie: Martin Donovan. Hoofdrollen: Amanda Donohoe, Dalton James en Na tasha Wagner. Laura Ellington, lerares op een middelbare school, vermoordt in een vlaag van ver standsverbijstering haar man en zijn geliefde. Zij verhuist naar een andere plaats en neemt een nieuwe baan als docent aan. Daar wordt een jonge student, Josh, verliefd op haar. Wanneer hij haar beter leert kennen, vraagt Josh zich af wat er met Laura aan de hand is. (BBC 1, 22.15-23.40) The Monk Amerikaanse speel film uit 1992. Regie: Paco Lara. Hoofdrollen: Paul McGann, Sop hie Ward, Isla Blair, Freda Do- wie en Aitana Sanchez Gijon. Thriller. Madrid 1743. Priester Lorenzo komt in een geloofscri sis wanneer hij verliefd wordt op de mooie Mathilde. Hij raakt vrij snel op haar uitgekeken maar kan niet meer zonder vrouw. Be zeten door lustgevoelens pro beert hij de jonge, onschuldige Angela te verleiden, maar wordt door haar moeder betrapt. Zwar- Drie keer David, Niven: in 'Ask any Girl' (België Neder lands 1, 15.05 uur), in 'Paper Tiger' (BBC 2, 15.20 uur) en in 'My Man Godfrey' (BBC 2, 16.55 uur). foto ap te magie en een wrede moord brengen hem voor de meedogen loze Spaanse Inquisitie. (RTL 5, 22.30-00.20) Dallas Doll Engels/Australische speelfilm uit 1994. Regie: Ann Turner. Hoofdrollen: Sandra Bernhard, Victoria Longley en Frank Gallacher. De Amerikaan se golfexpert Dallas Adair neemt zijn intrek bij een gezin in de buitenwijken van Sydney. De re latie tussen gastgezin en Adair is aanvankelijk niet best. (BBC 2,22.30-00.10) Human Timebomb Amerikaanse speelfilm uit 1995. Regie: Mark Roper. Hoofdrollen: Bryan Ge- nesse, J. Cynthia Brooks, Joe La ra, Anthony Fridjhon en Isaac Ma Vimbela. Actiefilm. Parker is een undercoveragent voor de FBI. Hij leidt een eenheid die de van criminele activiteiten ver dachte Cubaanse generaal Pablo Arnaz moet schaduwen. Wan neer Arnaz wordt betrapt bij het ruilen van cocaïne voor micro chips, wordt hij na een bloedig gevecht gearresteerd. Parker ontdekt dat de chips afkomstig zijn van defensie, bedoeld om het menselijk gedrag te sturen. (SBS 6, 22.35-00.20) Harmful Intent Amerikaanse tv- film uit 1993. Regie: John Patter son. Hoofdrollen: Tim Matheson en Emma Samms. De arts Jeffrey Rhodes wordt ervan verdacht een patiënte vermoord te hebben. Samen met de verpleegster Kelly Everson probeert hij de ware moordenaar te achterhalen. (Nederland 1, 23.00-00.30) The Wrong Woman Amerikaanse speelfilm uit 1995. Regie: Doug las Jackson. Hoofdrollen: Nancy McKeon, Michele Scarabelli en Chelsea Field. Melanie Brook maakt zo'n scène met haar on trouwe vriend, dat ze wegens handtastelijkheden wordt ver oordeeld. Ze gaat daarna de stad uit om in Philadelphia opnieuw te beginnen. Op haar nieuwe werk is de verhouding tussen Melanie en haar meerdere, Mar garet, koeltjes. Haar chef, Tom Henley, nodigt haar bij hem thuis uit. Toms rendez-vous wordt in opdracht van zijn vrouw door privé-detective Slide gadegeslagen. Nadat Melanie het huis verlaten heeft, ziet Slide hoe Tom en de plotseling opgedoken Margaret enorme ruzie krijgen. Tom wordt vermoord en de ver denking valt op Melanie. (Duitsland 1, 23.10-00.40) The Road Home Amerikaanse speelfilm uit 1989. Regie: Hugh Hudson. Hoofdrollen: Donald Sutherland, Adam Horovitz, Amy Locane en Don Bloomfield. Tim is een tiener in Los Angeles, die behoorlijk met zichzelf in de knoop zit. Samen met zijn broer is hij lid van de bende Dead at Birth. Op een avond, nadat de bende een gevecht heeft uitge lokt met hun Latijns-Ameri kaanse tegenstanders, duikt Tim in bed met Cheryl, het vriendin netje van de leider van hun ben de. Cheryls moeder vindt het stel en laat de twee tieners arreste ren. Tims vader weet niet meer wat hij met zijn rebellerende zoon aan moet en doet niets, waardoor Tim veroordeeld wordt. (RTL 4, 23.25-01.30) Boiling Point Amerikaanse speelfilm uit 1992. Regie: James B. Harris. Hoofdrollen: Wesley Snipes, Dennis Hopper en Lolita Davidovich. Thriller. Wanneer agent Ronnie tijdens een routine klus dodelijk wordt getroffen, wordt zijn partner, topagent Jimmy, verteerd door woede. Hij is vastbesloten zijn beste vriend te wreken en gaat op zoek naar de daders, niet gehinderd door welke regel of superieur dan ook. (België Nederlands 1, 23.25- 00.55) La gloire de mon père Franse speelfilm uit 1990. Regie: Yves Robert. Hoofdrollen: Philippe Caubère, Nathalie Roussel, Di- dier Pain, Thérèse Liotard en Julien Ciamaca. Een elfjarige jongen gaat met zijn ouders naar het platteland. Het is zomer en de jongen waant zich in het para dijs. (RTL 5, 00.20-02.10) II grande silenzio Frans/Italiaan se speelfilm uit 1968. Regie: Ser gio Corbucci. Hoofdrollen: Jean Louis Trintignant, Klaus Kinski en Vonetta McGee. Spaghetti- western. De grensstreek tussen Mexico en de Verenigde Staten, 1896. Het is weer winter gewor den en al gauw zullen de bandie ten gedwongen zijn de bergen te verlaten. In het dal zullen ze op gewacht worden door de premie jagers. De stomme revolverheid Silenzio is vast van plan een ein de aan deze slachtpartij te ma ken. (BBC 2, 01.10-03.00) Golden Gate Amerikaanse speel film uit 1981. Regie: Paul Wend- kos. Hoofdrollen: Perry King, Ri chard Kiley en Jean Simmons. Jordan Kingsley komt na jaren weer bij zijn ouders in San Fran cisco en wil graag het dagblad van zijn vader overnemen om er weer een goedlopende krant van maken. Samen met zijn ex-vrien- din Candy, die als fotografe bij de krant werkt, gaat hij naar Monterey om verslag te doen van een autorace. Wanneer hierbij een ernstig ongeluk gebeurt, blijkt de gewetenloze onderne mer Sager hiervoor verantwoor delijk te zijn. (Duitsland 2, 01.20-02.50) SPEELFILMS ZONDAG Miracle of the White Stallions Amerikaanse speelfilm film uit 1963. Regie: Arthur Hiller. Hoofdrollen: Robert Tayler, Lil- li Palmer en Curd Jurgens. We- tijdens de Tweede Wereld- oorlog. Een nazi-generaal wei gert toestemming te verlenen om Spaanse Rijschool te evacue ren en wanneer de eerste bom- Men vallen, ziet het er voor de "Ppizaners niet zo goed uit. In een laatste wanhopige poging reept het hoofd van de rijschool, kolonel Podhajsky, de hulp in 'an de sympathieke Duitse ge neraal Tellheim. (België Nederlands 1, 13.25- L.20) Und der Himmel lacht dazu blutse speelfilm uit 1954 Wart-wit). Regie: Axel von mbesser. Hoofdrollen: Paul Horbiger, Marianne Koch en erhard Riedmann. Broeder artin heeft de gewoonte om jZ'in ezel Ida op stap te gaan dan met een volle kerkzak te- 'e komen. De prior is het e' eens met deze eigenzinnige van c°Lecteren en ver- tp l m ^et klooster te verla- n- Maar als Martin een brief in u1 Z'^n "lukt Lena, waar- ze hem om hulp vraagt, krijgt 1 een laatste kans. wutsland 2,13.30-15.10) jjetween the Devil and the Deep SDeelfnSea Logisch/Chinese «Mm Ult 19g5 Regie. Ma_ he., ?anse1, Hoofdrollen: Step- Brino Un§ Chu en Adrian tiidorconist Nikos ontmoet Jdens zijn gedwongen verblijf J^ong Kong de kleine Li. Een Drugsdrama in 'New Jack City' (RTL 5, 20.00 uur). foto ap ontmoeting die zijn kijk op het leven drastisch zal veranderen. (Nederland 3, 14.00-15.35) New Jack City Amerikaanse speelfilm uit 1991. Regie: Mario van Peebles. Hoofdrollen: We sley Snipes, Ice-T, Chris Rock en Judd Nelson. Nino Brown is lei der van de invloedrijke drugs bende The Cash Money Brot hers. Nino brengt de gevaarlijke drug crack op de markt waar mee hij nog meer geld kan ver dienen. De twee politieagenten Scotty Appleton en Nick Peretti, hebben er alles voor over om Ni no te pakken. Ex-verslaafde Pookie wordt door Scotty en Nick ingezet om te infiltreren in Nino's drugsbende, maar hij wordt op brute wijze vermoord. Scotty besluit vervolgens zelf undercover te gaan met gevaar voor eigen leven wanneer zijn ware identiteit wordt ontdekt. (RTL 5, 20.00-21.50) Misery Amerikaanse speelfilm uit 1990. Regie: Rob Reiner. Hoofdrollen: James Caan, Kathy Bates en Richard Farnsworth. Paul Sheldon, de populaire schrijver van romans rond Mi sery, krijgt tijdens een sneeuw storm een auto-ongeluk. Hij ontwaakt in een vreemd bed, met aan zijn zijde de verpleeg ster Annie Wilkes, één van zijn grootste fans. Wanneer zij ont dekt dat Paul Misery in zijn laatste boek laat sterven, blijkt Annie plotseling tot de meest sa distische dingen in staat. Kathy Bates kreeg voor haar prachtig rol van Annie een Oscar. (Veronica, 21.05-23.05) Le souffle au coeur Franse speelfilm uit 1971. Regie: Louis Malle. Hoofdrollen: Lea Massa- ri, Benoit Ferreux en Daniel Ge- lin. Wanneer bij de vijftienjarige Laurent hartruis wordt gecon stateerd, vertrekt hij samen met zijn moeder naar een rustoord. Op een dag betrapt hij haar met een minnaar en Laurent voelt zich gekrenkt en verwond, maar gek genoeg groeit door dit voor val tussen hem en zijn moeder een intieme band. (Nederland 3, 22.10-00.05) The Court-Martial of George Armstrong Custer Amerikaanse speelfilm uit 1977. Regie: Glenn Jordan. Hoofdrollen: Brian Kei th, Ken Howard en James Olson. De enige overlevende van de slag bij Little Big Horn in 1876 is generaal George Armstrong Custer, tegen wie wegens het grote aantal slachtoffers een proces wordt aangespannen. De veroordeling van Custer is ook in het belang van de president Ulysses S. Grant, die in hem een grote concurrent ziet. Na het ge ruchtmakende proces is het uit eindelijke vonnis voor velen een verrassing. (Duitsland 2, 00.20-02.00) The Cool and the Crazy Ameri kaanse tv-film uit 1994. Regie: Ralph Bakshi. Hoofdrollen: Ali cia Silverstone, Matthew Flint en Jennifer Blanc. Twee meisjes hebben een dubbele bruiloft. Kort daarna beginnen de pro blemen als een van de twee een verhouding krijgt met de plaat selijke Romeo. Een ramp lijkt onafwendbaar als haar man ontdekt wat er aan de hand is. (BBC 2,00.35-02.00) Wildflower Amerikaanse speel film uit 1991. Regie: Diane Kea- ton. Hoofdrollen: Patricia Ar- quette, Beau Bridges en Susan Blakely. Georgia, 1938. Een meisje dat gedeeltelijk doof is, wordt door haar slechte stiefva der in een vuil buitenhuis ge vangen gehouden. Zij wordt ontdekt door een stel buurtkin deren, die besluiten haar in het geheim te bezoeken. (BBC 1,01.20-02.50) Tegen het eind van het jaar is er meestal een nieuw bridge-arti- kelen voor onder de kerst boom. Het idee van een bridge- scheurkalender is niet nieuw; wel nieuw is dat er dit jaar een uiterst bekwame vakman aan gewerkt heeft. Berry Westra, een van onze wereldkampioe nen uit 1993, heeft 365 spellen uit de dagelijkse praktijk bij el kaar gezocht en van deskundig commentaar voorzien. Het is een fraai ogende kalender ge worden waar menig bridger ple zier aan zal hebben. Bij iedere dag staat een pro bleem en de oplossing volgt op de achterkant. Dit is het spel van 1 januari: diagram 1 Alleen de NZ handen zijn gege ven en het volgend biedverloop hoort daarbij: N 1K1; O ISch; Z 2Rui; W pas; N 3Rui; O pas; Z 3SA en allen passen. W komt uit met schoppenze- Door Ruud van den Bergh ven, via de acht voor de negen van O. De nagespeelde schop penheer neemt U met het aas, W gooit een harten af. U incas seert vier rondjes ruiten eindi gend in de hand. Dan volgt kla verentien. W legt klein. Snijdt U op klaverenvrouw of legt U klaveren heer? Aan de achterkant staat het he le spel met deze nuchtere ziens wijze van Westra. Als O aan slag komt, speelt hij het con tract down met drie vrije schop pens. Om 3SA te maken moet W dus klaverenaas hebben. Leg daarom klaveren heer in dum my. Nieuwsgierig ben ik verder gaan bladeren. Op mijn verjaar dag krijg ik van Westra dit spel waarvan weer eerst uitsluitend de NZ handen vermeld zijn. diagram 2 Het contract is 3S A. W komt uit met schoppendrie, O legt schoppenheer. Wat doet U: ne men of duiken? Ook dit spel kreeg weer kundig commentaar. Zodra de harten- kleur ontwikkeld is, heb je ne gen slagen: drie harten, drie rui ten, twee klaveren en schop penaas. Het enige gevaar is dat OW naast hartenaas vier schop penslagen kunnen maken. De schoppens moeten dan 5-2 zit ten. Het ligt voor de hand om de eerste schoppenronde te dui ken om de communicatie te verbreken. Je moet je echter realiseren dat W met VBlOxx niet met een kleine schoppen, maar met schoppenvrouw zou zijn gestart. Als de schoppens 5- 2 zitten, moet O nog schoppen- 4 10 8 6 V A 4 AV92 HB72 4 7 y B9532 875 A843 N W O z 4 HVB93 1086 104 V65 4 A 5 4 2 H V 7 H B 6 3 109 8542 H 10 H75 H 8 4 2 V8763 H 10 y A9 N 87 632 B 4 3 2 W O 1086 97 1 V B 10 A9 VB 5 4 A V 9 A653 V32 65 V 106 54 432 A85 H 106 HVB N 10982 932 W 0 B7 B 1065 Z H987 B974 A743 A H 8 AV Diagram-1 Diagram-2 Diagram-3 boer of 10 hebben. En dat bete kent weer dat je de kleur kunt blokkeren door schoppenaas direct te nemen. Ver gezocht? De legendarische Amerikaanse speelster Helen Sobel bedacht dit aan tafel....in 1937! in zijn commentaren laat Wes tra de lezer zelf nadenken over wat hij bedoelt. Dat maakt de' kalender zeker zo aantrekkelijk want een vakman maakt geen fouten. 12 Augustus staat er bo ven de NZ handen van dit spel: diagram 3 De bieding: Z opent lHa en allen passen. U besluit de har tenheer start van W een rondje te duiken. De switch is niet on prettig: klaverenboer voor Uw vrouw. Hoe verder? Als het hele spel aan de achter kant getoond is geeft Westra dit commentaar: Incasseer klave renaas, steek over naar ruiten vrouw en troef een klaveren in de hand. Neem ruitenaas mee en ga van slag met hartenaas en harten na. Je hebt nu zes slagen en met wat geluk komt er nog een zevende uitrollen. Met dit zitsel moeten OW uiteindelijk nog een schoppenslag komen brengen. N.B. Merk op dat het W niet helpt om troef door te spelen. Dan kun je troef trekken (4 keer!) en de ruitenkleur benut ten. Bij deze kalender past het woordje vakwerk. ■BRIDGE-SCHEURKALENDER1997 door Berry Westra ISBN 90-74950-10-8 prijs f 19,50. In Ivoorkust zijn de kwalifica tieronden voor de finale van het wereldkampioenschap net afge lopen. Via een barrage heb ik me weten te plaatsen voor de laatste 12, samen met Prosman. In de laatste partij tegen Tsje- golev stond ik flink onder druk, maar gelukkig had ik aan een remise voldoende om me te plaatsen. Op het toernooi in Ivoorkust kom ik later in deze rubriek nog uitvoerig terug. Bij de dames is er nog geen sys teem van voorronden. Naast Karen van Lith is er hard ge streden om het tweede WK- ticket bij de vrouwen. Erna Wanders en Hester de Boer eindigden in het NK gelijk op de tweede plaats. Een herkamp moest uitmaken wie met Van Lith naar het WK gaat. In de tweekamp Wanders-De Boer viel geen beslissing in de partijen met normale bedenk tijd. Vervolgens werden par tijen gespeeld met een half uur bedenktijd per speelster voor de hele partij. Pas in de vijfde partij viel in vliegende tijdnood een beslissing. Door Rob Clerc E. Wanders - H. de Boer (19- 10-1996,5e rapidbarragepartij) 1. 34-30 17-21 2. 30-25 21-26 3. 40-34 11-17 4. 45-40 6-11 5. 34- 30 17-21 6. 40-34 11-17 7. 44-40 7-11 8. 50-45 1-6 9. 34-29 17-22 10. 32-27. Doorbreekt de sym metrie. 10...21x32 11. 37x17 11x22 12. 30-24 26x37 13. 41x32 19x30 14. 25x34 Waarom niet 35x24! 14...14-1915.46-4110-1416.41- 3719-2417.37-315-1018.31-26 14-19 19. 32-28 2-7 20. 28x17 12x21 21. 26x1718-23 22. 29x18 13x1123.33-28 9-13 24.38-32 7- 12 25. 42-37 4-9 26. 43-38 10-14 27. 49-43 13-18 28. 39-33 8-13 29. 47-42 18-23 30. 34-29 23x34 31. 40x29 20-25 32.29x20 15x24 33. 43-39 12-18 34. 37-31 18-23 35. 31-27 13-18 36. 42-37 9-13 37. 37-31 3-8 38. 31-26 8-12 39. 48-43! Er is een interessante laat-klas- sieke positie ontstaan. Bij het allerminst foutloze vervolg dient men te bedenken dat het de vijfde partij op dezelfde dag was! Bovendien speelt tijdnood een grote rol. Wat in de dia gramstand opvalt is dat 23-29 verhinderd is door de stan daardwending 28-23 38-32 32x41 26x10!+. Daarom is 39...11-17 gedwongen met on geveer gelijk spel. Partij: 39...25-30? 40. 45-40 23- 29 41.40-34? Hier was 28-23 38- 32 dus gewonnen. 41...29x40 42. 35x4418-23 43.44-40 30-35? Nu was 23-29 wel mogelijk. Boven dien kan wit opnieuw op slag winnen door de verrassende meerslagfinesse: 44. 33-291! 35x31 45. 29x29 met schijf- en partijwinst. 44. 27-22? 35x44 45. 39x50 12- 17! 46. 43-39 14-20(?) Hier was 24-30 of 23-29 met de bedoeling 17-21 23-29 of 24-30 13-18 11x42! gewonnen voor zwart. 47. 39-34 20-25 48. 36-31 16-21 49. 31-27 11-16 50. 22x11 6x17 51. 27-22 21-27 52. 32x12 23x43 53.12-7 43-48 54. 7-1 48x30 55. 22-17 30-35 Natuurlijk had dit eindspel remise moeten wor den, maar met -tijdelijk- een schijf meer verliest zwart nog! In het vervolg speelt tijdnood de hoofdrol. 56.1-616-2157.17-1121-27 58. 33-28 24-29 59. 6-1 29-33 60. 28x39 27-32 61. 1-45 32-37 62. 11-7 37-42 63. 7-1 42-48 64. 39- 33 19-24 65.1-6 48-30 66. 33-28 13-19 67. 28-22 30-48 68. 22-17 48-30 69. 17-12 30-48 70. 12-7 48-39? 71.6x44 35x49 Het eind spel is nu verloren voor zwart. 72. 7-124-30 73.45-12 19-24 74. 50-44 49x7 75.1x15 30-34 76.15- 33 34-40 77. 33-50 40-45 78. 26- 21 25-30 79. 50-6 30-34 80. 6-50 en zwart gaf het op. Wanders met Van Lith naar het WK. Het probleem van vorige week (cijferstand zwart: 3,6,12,14,20,23,24,28,30,32,33,3 5 38* w'it:16,25,26,31,34,37,39/41,44,4 8,49.) staat op naam van Eric van Dusseldorp. Wit laat zwart liefst drie dammen halen: 1.49- 43 38x49 2.48-43 49x38 3.31-27 32x21 4. 26x8 3x12 5. 37-32 28x46 6. 39x10 30x50 6. 25x14 35x44 7. 10-5 46x10 8. 5x17 50x119.16x7!+ Heeft u al gekeken wie er giste ren kampioen van Nederland geworden is? Jan Timman onze landgenoot, of de Bosnische wereldburger Ivan Sokolov? Ook al zijn ze het samen gewor den, tenminste drie van de vier partijen in deze korte beslis singstweekamp in Amsterdam waren het aanzien waard. Het was even schrikken toen Tim man de eerste partij, met wit nog wel, op hardhandige wijze werd weggespeeld. Timman - Sokolov (1) m. Timman staat klaar om met e3- e4 een sterk centrum te be machtigen. Het zal er echter niet van komen. Met een scherp berekend tijdelijk pionoffer trekt Sokolov het initiatief naar zich toe. 14.c6-c5! 15. d4xc5 Helaas gaat het thematische 15. d4-d5 hier niet op. Na 15... Pbxd5 kan wit geen gebruik maken van de penning. 15. Dd8-c7 16. Pc4-b6 Ta8-d8 17. Tdlxd8 Tf8xd8 18. e3-e4 Het is teveel gevraagd van de stelling om de pion op c5 te beschermen middels 18. Db5. Er kan volgen 18... Ph5 19. g4 Lxc3 20. bxc3 Pc2 21. Tbl Tdl+ 22. Lfl (22. Kf2 Dxh2) Pg3 en zwart wint. Timman geeft de pion vrijwillig terug in ruil voor een harmoni sche ontwikkeling. Ongetwij feld zal Timman geschrokken zijn van de volgende zet. Soko lov verhindert eerst dat Tim mans stukken naar de goede velden kunnen alvorens hij de pion slaat. 18. Td8-d3! 19. Lg2-fl Pf6-g4! Nog een tussen- zet. 20. Pb6-d5 Dc7xc5+ De Door Theo Hommeles pointe van zwarts vorige zet is dat wit nu bezwaarlijk 21. Df2 kan spelen. 21. Kgl-g2 Le6xd5 22. Pc3xd5 Pb4xd5 23. e4xd5 Pg4-e5 24. Lcl-f4 Dc5xd5 25. Tal-a3 Td3xa3 26. b2xa3 Pe5- c6 Zwart heeft een gezonde pluspion en daarmee goede kansen op winst. Timman speelde nu het slechte 27. De2- b5? Dd5-a2+ waardoor hij er nog een kwijtraakte. Enkele zetten later gaf hij het op. Zat Timman toch niet weer in een dipje? Na een sterk'Neder- lands kampioenschap dat hij sa men met Sokolov op zijn naam schreef, speelde hij ook een uit stekende Olympiade. Al met al nog niet genoeg om de vreselij ke vormcrisis van daarvoor te vergeten. Ook voor Timman niet blijkbaar. Hij sliep die nacht tenminste beroerd. Maar desondanks stond Timmans geest voor de tweede partij weer op scherp. Hij schijnt zich soms beter te kunnen concen treren op het spel wanneer hij juist niet al te goed geslapen heeft. Sokolov - Timman (2) Timman heeft zojuist 24... a5 gespeeld en beweerde na afloop op teletekst dat wit hier al om goede zetten verlegen zit. 25. a2-a3 Maar wat kan Tim man dan bedacht hebben op 25. Lxb5? Het beste dat ik er met zwart van kan maken is: 25... axb4 26. Lxb4 Pxb4 27. Dxb4 Tc2 28. Tf2 Txf2 29. Kxf2 Dh4+ 30. Kgl Dg3 31. Lfl Ld5 waarna zwart niet minder staat. 25. a5-a4 26. Db3-dl Dh5xdl 27. Talxdl Pd5-c3 28. Tdl-d2 Lb7- e4 Een lastige penning. 29. Lc5- d6 f7-f5! En dit levert een extra steunpunt in het centrum op. 30. Kgl-h2 Le4xd3 31. Td2xd3 Pc3-e4 Wit had het hier al wel op kunnen geven. Hij krijgt geen tegenspel meer. 32. Tfl-Ö Tc8-c2 33. Ld6-e7 Td8xd3 34. Tf3xd3 Tc2-d2 35. Td3-e3 Kg8- f7 36. Le7-h4 Kf7-e8 37. Lh4-el Td2-b2 38. Te3-d3 H7-h6 39. Td3-dl Tb2-a2 40. Tdl-cl Ke8- d7 41. Tcl-dl+ Kd7-c6 42. Tdl- cl+ Kc6-d5 43. Tcl-dl+ Kd5-c4 44. Tdl-cl+ Kc4-b3 45. Tcl-c6 Ta2-e2 0-1 Ook in de partij van donderdag was Timman in vorm. Timman - Sokolov (3) Met de bedoeling om na 27. gxh4 Lf5 te gaan mikken op de gaatjes bij wit. Timman weigert het offer terecht. 27. f3xe4 Th4xe4 28. Te3xe4 d5xe4 29. Telxe4 e6-e5 Het oogt allemaal nog redelijk voor zwart, maar zijn onderste rij is zwak. 30. Kgl-hl Ta8-f8 31. Lfl-g2 Db6- a6 Sokolov dreigt zowaar met mat. Met kleine middelen heeft Tim man vanuit een Franse door- schuifvariant en voordelige po sitie weten op te bouwen. Zwart kampt met een zwakke pion op e6. Daar kan hij met 25... Taf8 26. f3 Lxf3 27. Pxf3 Txf3 28. Txe6 wel vanaf raken, maar dan heeft hij een nieuw probleem. Hoe stop ik de naderende aan val op mijn koningsstelling? (na 28... Tf8 29. Dg5) Sokolov zoekt een echte oplossing en bedient zich van een radicaal middel. 25. Tf6-h6 26. f2-D Th6xh4 Ik kan me voorstelling dat Tim man in deze stelling associaties had met de eerste partij. Het vereist een cursusje Stoïcijns om je onder tijdsdruk in te laten op 32. h3 Pd3. Toch had Tim man dat mogen doen. Na het, sterke 33. Kh2 is 33... Tf2 een slag in de lucht (34.De3) Zwart gaat onherroepelijk de pion op e5 verliezen. Bijvoorbeeld 32... exd4? (i.p.v 32... Pd3) verliest vanwege 33. Dxd4 Tg8 34. Dxg7!+ etc. Helaas kiest Tim man voor een veilige afwikke ling die zijn voordeel doet ver zanden. 32. Te4-e2 Pb4-a2 33. Te2-f2 Pa2xc3 34. b2xc3 Tf8xf2 en de spelers kwamen remise overeen. Het is interessant om de inter actie van twee verschillende stijlen te observeren. In alle partijen zie je Timman behoed zaam manoeuvreren. Sokolov bekommert zich duidelijk min der om het zuivere positiespel. Hij ligt constant op de loer voor als Timman een kleinigheidje over het hoofd ziet. Timman in topvorm acht ik de sterkere maar het spel van Sokolov is waarschijnlijk praktischer.

de Stem | 1996 | | pagina 33