'csteGB Medewerker DE STEM REGIO C5 echnische kennis en erva- aris, arbeidsvoorwaarden I voor een carrière op pro- nkoop en uitvoering, het lingen, overleg voeren met neer- en minderwerk en bet ienstverband. i werkzaamheden als □gelijkheid tot vast dienst- bied van panelen- en kas- van klimaattechnische franuit het bestek maken, pring. Ervaring met AutoCad bniek en minimaal 2 jaar flogeiijkheden. jndige en utiliteitsbouwpro- ■n van schetsmatige ontwer- renwerk (m.b.v. AutoCad ia) I ervaring als Tekenaar/Con- likt over goede communica- lp uw collega's. Kennis van ent verantwoordelijk voor reningen m.b.v. AutoCad ia, ■ie Techniek, enkele jaren riftelijke uitdrukklngsvaardig- ienstverband. Regio: Noord- Pire!l»ct3D<rt«c&érta4 Bouwkundö Clvietó Teömlek. Sléïttrotechniek IiiöuatirtSlè Automatisering Milieu VZartccuyboutvXuj3di> ORGANISATIE ptbalorganisatie die uit- jaarlijkse begroting is ina 70.000 inwoners, gele- leen sterke groei door en [goede mogelijkheden om ns een vacature voor een. iGER (m/v) rerschuldigd aan de voor- het bestuur draagt hij zorg iele wedstrijdgebeuren, als- op voetbaltechnisch Je vervullen naar een kandidaat met I gebied iture dan kunt u deze ken- VM. Mangnus, bij wie u ook lot aanbeveling. Ctie. i primaire en secundaire i c.v. kunt richten aan: ZATERDAG 16 NOVEMBER 1996 De nieuwe koers van Gasunie Gasunie, Nederlands hof leverancier van aardgas, staat op de drempel van een nieuw tijdperk. De gasbel in Slochteren slinkt, de vraag groeit en de enorme gasvoorraden van Rusland, Noorwegen, Algerije en de overschot ten van Engeland komen dichterbij. Daarnaast maakt de in Brussel voorgekookte vrijmaking van de Europese gas markt geleidelijk een ein de aan de binnenlandse monopoliepositie van Gasunie. Door Frank Deij EEN verrassing was het al lang niet meer. „De victorie van de vrije markt begint in Zeeuws- Vlaanderen," had Gasunie-di recteur G. Verberg in de aanloop naar een vrije Europese energie markt al vaker voorspeld. En even zo vaak zei hij de concur rentie vol optimisme tegemoet te zien. Maar die glimlach liep enkele weken geleden toch zachtjes weg van zijn gezicht, toen Energie Zuid-Nederland (EZN) defini tief besloot, via een aansluiting op de Interconnector van Enge land naar Zeebrugge, goedkoper hoogcalorisch aardgas uit Enge land in te gaan voeren en te ver kopen aan grote industrieën in Zeeland en West-Brabant. EZN, de inkoopcombinatie van Delta Nutsbedrijven, Mega Lim burg en Pnem, snoept daarmee in 1998, wanneer de Intercon nector in bedrijf komt, een rede lijk deel van de binnenlandse af zet af. Gasunie zet gemiddeld zo'n veertig miljard kuub gas af in eigen land, waarvan 13,4 mil jard rechtstreeks aan grote in dustrieën. Ir. H. de Kraa van Delta Nutsbedrijven, die namens EZN de aanleg van de pijplei ding regelt, verwacht dat EZN de industriële markt van Gas unie op termijn met zo'n vier miljard kuub zal afromen. Overproductie Voor energievretende bedrijven kan het Britse gas aantrekkelijk zijn. Elke cent prijsverschil le vert bij een verbruik van een miljard kuub gas tien miljoen gulden voordeel op. Het Britse gas komt straks op de West-Eu ropese markt, omdat er in Enge land overproductie is en de En gelsen geen opslagcapaciteit nebben. Het gas wordt namelijk voor een belangrijk deel tegelijk met olie op de Noordzee gepro duceerd en moet meteen worden verkocht. Maar British Gas (de Engelse Gasunie) kan door de 'e lë concurrentie dat gas niet allemaal meer op de binnenland se markt kwijt. Gasunie gaat vooralsnog niet met zijn eigen prijzen stoeien om Klanten, die in verleiding komen ever te stappen, aan zich te bin nen, zegt Verberg. „Gasunie zal echten voor het behoud van zijn wanten, maar niet tegen elke T- j ®aan de concurrentie strijd zeker aan, maar of dat ook Prijsverlaging inhoudt, is de ™aag. Er bestaat in Europa al eel lang een prijsvormingssys- rf.0™ waarbij de gasprijs be- Paald wordt aan de hand van al ternatieve brandstoffen, oliepro- eten. In die prijs zitten ook oeiangrijke componenten als sten van vervoer en bijkomen- diensten. Dan praat je over «Ken als capaciteit en flexibili- .dat wü zeggen dat een klant hem z°veel gas kan afnemen als aanK-Uj mt' er nu nieuwe «nbieders op de markt komen, andean at tijdeliik er8ens irlfrm §°edkoper gas kunnen Pen en dat voor een lagere Gasunie-directeur G. Verberg. prijs verkopen, dan moet de klant zich afvragen of hij ook al die diensten krijgt bijgeleverd. Hij zou bij wijze van spreken uiteindelijk wel eens duurder uit kunnen zijn." Volgens Verberg stappen klan ten niet zomaar voor een tijde lijk voordeeltje naar een ander. ,Het misverstand is dat mensen FOTO NEDERLANDSE GASUNIE denken, omdat gas al zoveel ja ren zonder mankeren wordt ge-' leverd, dat een simpele draai aan de knop een andere leverancier mogelijk maakt. Zo is het dus niet. Met name grote afnemers zijn zich daarvan zeer wel be wust." Een voorbeeld is de voorlopige afwijzing van één van Neder lands grootste industriële gas- verbruikers, kunstmestfabrikant Hydro Agri in Sluiskil, om in zee te gaan met concurrent EZN. Hydro Agri, dat per jaar 1,8 mil jard kuub gas gebruikt, voorna melijk als grondstof voor ammo niak, blijft voorlopig klant van Gasunie, omdat de omschake ling van Groninger gas op het hoogcalorische Engelse gas (met een hogere verbrandingswaarde) enorme investeringen in be staande apparatuur en installa ties met zich meebrengt. De successtory van Gasunie be gint in 1959 met de vondst van een enorme gasbel in Slochteren. Toen de winning in 1965 begon, schatte de Gasunie de voorraad op 2500 miljard kuub. Nieuwe boortechnieken en de ontdek king van kleinere velden hebben de hoeveelheid winbaar gas doen toenemen. Er zit ongeveer nog evenveel gas in de Nederlandse bodem als in 1959. Gasunie is de schakel tussen de producenten en de afnemers van gas. Gasunie koopt al het gas in dat binnen- en buitenlandse producenten in Nederland en op het Nederlands deel van het con tinentaal plat vinden en winnen. De belangrijkste binnenlandse producent is de Nederlandse Aardolie Maatschappij, een sa menwerkingsverband tussen Es- Het 240 miljoen gulden kostende gebouw van de Gasunie in Groningen. Een gaspaaltje, dat aangeeft waar ondergrondse leidingen liggen. Op de achtergrond Hydro Agri. FOTO CAMILE SCHELSTRAfTE so en Shell. De helt van de jaar productie van tachtig miljard kuub gaat naar Duitsland, Bel gië, Italië en Zwitserland. De gasinkomsten zijn lucratief voor de Staat. Het rijk heeft tien pro cent aandelen in Gasunie. Veer tig procent is van Energie Be heer Nederland (EBN), een hon derd procent staatsonderne ming, de resterende vijftig pro cent zijn in handen van Shell en Esso. Dat belang en het belas tingregime levert de Staat mil jarden op. Bij de vondst in Slochteren was, met de opkomst van kernenergie in gedachten, de voor de hand liggende strategie om zoveel mo gelijk gas te exporteren. De olie crisis in 1973 leerde Nederland zijn bodemschatten niet te ver kwanselen. Uitganspunt werd de gasbel in Slochteren zoveel mo gelijk te sparen. Gasunie ging vervolgens ook gas inkopen. De toekomst voor het semi- staatsbedrijf kan lucratief zijn. Gasunie, met zijn uitgebreide pijpleidingennet en overslagsta tions, zit als spin in het web van Europese gasnetten en wil zich omvormen tot een handelsbe drijf dat aan de'doorvoer van gas van anderen verdient door er waarde aan toe te voegen. Die toegevoegde waarde bestaat uit dienstverlening, zoals transport en opslag. In Nederland liggen veel kleine gasvelden die, als ze leeg zijn, geschikt zijn voor gas- opslag. Gasunie heeft daarbij het Slochterenveld hard nodig. Gas uit Noorwegen, Rusland en Engeland is voornamelijk hoog calorisch gas, geschikt voor in dustriële doeleinden. Gasunie kan dat gas met behulp van het Slochteren-gas op elke gewenste chemische samenstelling bren gen en verder sturen. Er zijn maar weinig bedrijven in de we reld die net als Gasunie in staat zijn gas op te slaan en gas te mengen. Opmerkelijk is dat, tot nu toe, alle grote transportsystemen van Europa (de pijpleidingen uit En geland, Noorwegen en Rusland) Nederland mijden. Volgens ken ners het resultaat van de in vloedrijke milieubeweging, die maatschappijen doet vrezen voor jarenlange procedures. Is Gasunie daarmee niet veroor deeld een regionaal distributie bedrijf te worden „Ik zal niet verhullen dat we één van die grote pijpleidingen ook in Nederland hadden willen zien aanlanden," loopt Verberg om die vraag heen. „Anderzijds: vanuit het Nederlandse net heb ben wij verbindingen met grote delen van West-Europa. We ver voeren Noors gas door Neder land naar andere West-Europese landen. Dat gebeurt straks mis schien ook wel met Engels gas en over een aantal jaren met Rus sisch gas. Je kunt niet alles heb ben." Gasunie denkt vooral goed te kunnen scoren op het gebied van betrouwbaarheid. De klanten kunnen er altijd van op aan dat het gas geleverd wordt, ook al is het nog zo koud. Gasunie kan op commando leveren. De piekpres- taties van Gasunie nemen echter drastisch af. De druk in het Gro ninger gasveld loopt terug (van 350 bar naar 160 bar). Verberg vergeleek de situatie eerder al met een half leeggelopen, rimpe lige luchtballon. Er wordt op dit moment derhalve hard gewerkt aan de ondergrondse opslag van gas, in drie uitgeputte velden in Alkmaar, Grijpstra en Langelo. De gaskamers, in stille zomertij den onder hoge druk gevoed, moeten de pieken in de winter helpen opvangen. Het zal daar niet bij blijven. Er komt een moment dat de druk in Groningen onder het drukniveau van het transportnet komt, waardoor vrije uitstroming uit de gasbel niet langer mogelijk is. Daarom moeten in 2010 bij alle gaswinlocaties compressors zijn gebouwd, een investering van drie miljard gulden. Makelaar Gasunie werkt op meerdere fronten aan haar toekomstige rol als gasmakelaar. Zo heeft Gas unie ook een aanvraag lopen voor een aansluiting op de Inter connector in Zeebrugge, via het zelfde tracé als dat van EZN. Beide partijen treffen voorberei dingen voor de aanleg en doen dat in samenwerking en overleg. Deze uit oogpunt van concurren tie unieke samenwerking is min of meer afgedwongen door de provincie Zeeland en de land bouw, die er weinig voor voelen dat in korte tijd twee keer de aarde wordt omgewoeld. EZN heeft echter een voor sprong en is bijvoorbeeld al rond met het Belgische distributiebe drijf Distrigas voor de doorvoer van Brits gas van Zeebrugge naar Zelzate. EZN zegt ook vol doende afnemers te hebben die de investering van 100 miljoen gulden rechtvaardigen. Distri gas moet daarvoor overigens nog wel zijn huidige net aanpassen, het VTN-project (Versterkte Trhnsitnet), maar ondervindt in Belgie veel tegenwind, omdat re geringspartijen de risico's voor het relatief kleine bedrijf te hoog q^hten. De investeringen in een nieuw transportsysteem zijn aanzienlijk. Gasunie heeft nog geen toestem ming van Distrigas en heeft in middels de Belgische overheid voor bijstand aangeklampt. De terughoudendheid van Distrigas is begrijpelijk. Gasunie en Dis trigas vissen in hetzelfde water. Gasunie wil een rechtstreekse aansluiting op de Interconnector om in de toekomst, wanneer het Engels stuwmeer op is, Russisch gas naar Engeland door te voe ren. Distrigas ziet voor zichzelf een soortgelijke rol weggelegd en wil daarom een eigen leiding van Zeebrugge naar Duitsland om zo te kunnen aansluiten op het Russische net. De gesprekken tussen Gasunie en de Belgische overheid en die tussen Gasunie en Distrigas lo pen nog. Verberg wil er niets over kwijt. Tegelijkertijd sluit hij niet uit dat EZN en Gasunie uiteindelijk samen één leiding leggen van Zelzate naar het gas- knooppunt in Ossendrecht. Ver berg: „Dat lijkt ook het meest doelmatig. Op een ander front had Gasunie deze zomer wel succes. De Gro ningers slaagden erin een in koopcontract af te sluiten met het grootste gasbedrijf ter we reld, het Russische Gazprom. In de bodem van de voormalige Sovjet-Unie zit naar schatting veertig procent van de totale we reldvoorraad. Vanaf 2001 leve ren de Russen vier miljard ku bieke meter gas per jaar aan Ne derland. Hiermee is volgens Ver berg een basis gelegd voor com merciële samenwerking. „Door dit contract kan Gasunie de voorraad en handelspositie ver sterken. Misschien is het strate gisch belang hiervan nog wel groter dan de feitelijke inkoop van het gas." In de overeenkomst is geregeld dat Gasunie na de eeuwwisse ling Russisch gas zal doorvoeren naar andere West-Europese lan den. De toekomstige extra gasle- veranties zullen worden aange voerd door een nieuwe pijplijn van het Jamal-schiereiland via Wit-Rusland en Polen en aan sluiten op leidingen in Duits land. Het inbreken op de Oost-Euro- pese markt ziet Gasunie even eens als mogelijkheid de vleugels uit te slaan. Gasunie kan zijn know-how te gelde maken in die gebieden waar ze weinig kaas hebben gegeten van transport leidingen. Gasunie kan er misschien ook nog ooit gas kwijt. De meeste voormalige Oostbloklanden zijn voor hun g®s praktisch geheel FOTO NEDERLANDSE GASUNIE afhankelijk van Gazprom en willen af van die alleenheer schappij. De leveranties zijn bo vendien, gezien de politieke in stabiliteit en de vaak enorme af standen waarover het gas moet worden getransporteerd, niet al tijd even zeker. Maar dan zal de burger in Oost- en Centraal-Eu- ropa eerst gewend moeten raken aan West-Europese gasprijzen. Dat is economisch nog lang niet haalbaar. Groeimarkt De markt voor gas is een groei markt. Volgens de huidige in zichten zal de gasmarkt in Euro pa toenemen van circa 445 mil jard kuub in 1995 tot 700 miljard kuub in 2020. De belangrijkste spelers in die wereld zijn Neder land, Rusland, Noorwegen en Algerije. De liberalisering van de energie markt, waarin marktwerking, concurrentie en keuzevrijheid voor afnemers sleutelwoorden zijn, is het verst gevorderd in het Verenigd Koninkrijk. Daar kun nen kunnen de huishoudens straks al zelf energie inkopen. Die liberalisering in Engeland leidde dit jaar tot de ontvlech ting van British Gas in een han delsonderneming en een exploi tatiemaatschappij. British Gas zal de opsporing en winning van gas, de internationale handels activiteiten en de aanleg en het onderhoud van pijpleidingen on derbrengen bij Transco Interna tional (TCI). De afzet van gas op de traditionele thuismarkt wordt de verantwoordelijkheid- van British Gas Energy. Verberg is niet bang voor Engel se toestanden. „Ik verwacht in Nederland niet onmiddellijk een ontwikkeling die sterkt lijkt op die in Engeland. In Engeland be heerste British Gas de gasmarkt vanaf inkoop tot kleinverbrui ker, inclusief winkels waar gas- apparaten werden verkocht. Met de tientallen gasdistributiebe- drijven in Nederland, die grote delen van de markt tot hun eigen klant mogen rekenen, is er spra ke van een wezenlijk andere si tuatie dan in Engeland. Overi gens weten wij van onze Engelse collega's dat een aanzienlijk deel van de klanten in Engeland al grote twijfels heeft bij de conse quenties van deze doorgeslagen liberalisering. Gas wordt daar letterlijk aan de huisdeur verkocht. Velen vinden zaken als water, stroom en gas van een zo groot belang, dat men niet vindt dat daarmee zou moe ten worden gestunt, als betrof het wasmiddelen of spijkerbroe ken."

de Stem | 1996 | | pagina 27