'Criminelen weren bij aanleg WOV' DE STEM ZONDAG GEOPEND ttuur b.v. Kabinet: voorlopig 4ja' tegen VN-macht Hutu's Oost-Zaïre vluchten massaal terug naar Rwanda es s Vredesmacht Zaïre wordt op poten gezet Chaos in grote delen Europa door sneeuw BETER MEUBEL DE STEM aar (m/v) De Stem voor stad en streek Europa's grootste slaapkamerspeciaalzaak AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N u LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 ZELF VLIEGEN? 4 weken voor 17,- 17 NOVEMBER cITEITü! oordiger m/v REUSEL ZONDAG 17 NOV. OPEN rosch optiek Zeeuws parket controleert aanbestedingen Plan: 'zwarte doos' in auto van de zaak Honderdduizenden mensen op weg Ook groot in slaapkamers! Groentenliandel dreigt Greenery met forse claims Opzoek naar werk? heeft vandaag ruim 260 vacatures. Maak er werk van Verder uitstel besluit Fokker DE STEM 8 "7l03j11 "000225 I I I I I ZATERDAG 16 NOVEMBER 1996 )36e JAARGANG 5) 642 OOO De enige rijkserkende opleiding Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 0AG81AD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Hans Verkerk Keukens heeft vandaag en zondag een spectaculaire halfgeidactie. X65 -keermeter met maximum uur, voor een bedrag van een minimum van f 0,25 met zaterdag van 9,00 tot (koopavond) van 18.00 tot .00 tot 17.00 uur; vonden van 18.00 tot elijkgestelde dagen dat de SPIAN ethouders van Terneuzen ikel 26 van het bestem- e-oeververbinding" bekend, november 1996 gedurende aand in het stadhuis (balie ikkeling en -beheer), Oos- neuzen voor een ieder ter werp-2' wijzigingsplan rverbinding". van het bestemmingsplan erbinding", zoals dat op 12 is geworden en maakt in e realisatie van de geboorde 'e van het opstellen van het io 1992) was het nog niet :euze gemaakt zou worden, kelingen in te kunnen spelen lan "Westerschelde-oever- mate een flexibel karakter ogelijk is via toepassing van id (artikel 25, lid I onder c) nelgedeelte te verschuiven 'jke situering, hetgeen thans - wordt vastgelegd. -noemde termijn bestaat de kenbaar maken van beden- van Burgemeester en Wet en, Postbus 35, 4530 AA van 13.00 tot 17.00 uur. er 1996. udersvan Terneuzen, burgemeester, drs, R.C.E. Barbé. INGS- van de gemeente Terneuzen aad van deze gemeente in zijn ktober 1996, onder agenda- te verklaren dat een partiële ~stemmingsplan "Othene" sluit voorziet in de mogelijk- een bedrijfsruimte nabij de in g op het perceel Kreekzicht orende tekening nummer 043 datum van inwerkingtreding, r 1996, bij de balie Stads- er in het stadhuis (le verdie- erk 4 te Terneuzen, voor een n, 15 november 1996. ster voornoemd, oge verdiensten en leuke niet zo moeilijk! en, maken we waar! is een geweldig team, dat te leiden en te begeleiden e functie van t te investeren met geld, 1 met je inzet, die wij zoeken en ben je to en per direct beschik- n maak een afspraak met aandag t/m vrijdag, tijdens m 09.00 tot 17.30 uur. mmer: 0113-229683 Duro, gespeciali- rk rden. -Tel. 0115-61 73 98 1 0115-617441 VOORAL UW OOGZORG lijkt, is in wezen aan die voor waarden voldaan. De voorberei dingen tot het sturen van de troe penmacht gingen gisteren echter gewoon door. VERVOLG OP BUITENLAND - A5 KORTE NIEUWSTRAAT3 4561 AX HULST TELEFOON (0114) 312327 TELEFAX (0114) 319494 4 katernen De Binnenkant A2 Binnenland A3/A4 ™.-> Cl t/m C4 P1JI™ RTV-programma s D3/D4 E1 t/m ES kleintjeskrant Mart Smeets en de sport verloedering PAGINA Door Harold de Puysseleijr Middelburg - Het Zeeuwse Openbaar Ministerie wil een drem pel opwerpen tegen criminelen, die straks garen denken te spinnen bij de aanleg van de vaste oeververbinding over de Westerschelde, de WOV. De aanbestedingen van de overheid voor de bouw van de tunnel worden nauwgezet gescreend. *De voorbereidingen voor de vredesoperatie in Zaïre zijn in een reeks landen in volle gang. Op de Britse vliegbasis Brise Norton werden gisteren vliegtuigen in gereedheid gebracht voor het trans port van troepen. foto epa Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet zegt in principe 'ja' tegen deelname aan een VN-macht in Zaïre. De ministers van Buitenlandse Zaken, Defensie en Ontwikkelingssamenwerking hebben de andere ministers aan hun zijde gekregen. Een definitief besluit valt volgen de week. Premier Kok maakte dit gisteren bekend. Kok wilde zich nog niet uitlaten over de voor waarden waaronder Nederlandse militairen, eventueel worden uit gezonden. Eerder deze week deden andere ministers dat wel. Van Mierlo en Pronk bijvoorbeeld noemden het een 'belangrijke eis' dat de Rwandese Hutu-vluchtelingen in Oost-Zaïre terug kunnen naar Rwanda.' Daaraan lijkt inmiddels al aan te worden voldaan: de Hutu's zijn gisteren op eigen gelegenheid aan de terugkeer begonnen. Eerder deze week werden al 270 Nederlandse militairen ingeënt met het oog op de missie. Boven dien heeft minister Voorhoeve vier Nederlanders toegevoegd aan een Brits-Canadese verken ningsbrigade. Het CDA, dat net als de WD zeer terughoudend is over de missie, voelt zich daar door.'overvallen'. D66 en PvdA, die vóór uitzending zijn, vinden het juist goed dat vérkenners naar het gebied gaan. Volgens Kok speelde het drama dat vorig jaar plaatsvond in het 'Bosnische Srebrenica, toen Ne derlandse militairen niet in staat bleken de moslims daar te be schermen, 'natuurlijk' mee in het achterhoofd van de ministers. Maar dat trauma mag yolgens hem niet de doorslag geven. NAC'er Brood leeft volgens wetten van de voetbaljungle PAGINA PAGINA Zon kruipt weg Na enkele 2onnige dagen kruipt de zon geleidelijk achter de wolken. Vandaag toenemende bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Morgen bewolkt en af en toe een bui. Wenen/Bem/Barcelona (dpa) - Hevige sneeuwval heeft gis teren in verschillende delen van Europa voor grote chaos gezorgd. In Oostenrijk en Zwitserland is het auto- en trein verkeer naar Italië op sommige trajecten stilgelegd. In veel Alpendorpen vielen stroom en telefoonverkeer uit. Door lawines en lawinegevaar zijn de Brennerpas en de auto snelweg bij het Noordoost-Ita liaanse Tarvisio nog steeds voor alle verkeer afgesloten. Het ruimen van de sneeuw duurt daar nog zeker drie da gen. Ook voor het treinverkeer is de Brennerpas afgesloten. Het nachtelijke internationale treinverkeer wordt via Slove nië omgeleid, het goederenver keer is geheel opgeschort. In veel dorpen vielen stroom en telefoonverkeer uit. In Venetië liep het San Marco plein onder water en werden ten behoeve van de toeristen loopplanken aangebracht. In Milaan raakte het verkeer ontwricht door overstroming van de rivier de Seveso. Enkele bewoners van het Zwitserse wintersportdorp Pontresina moesten hun huizen verlaten. In de Alpen viel de afgelopen dagen tussen de tachtig en tweehonderd centimeter sneeuw. Ook delen van Spanje hebben te maken met slecht weer. In de hoger gelegen gebieden van Catalonië is door de sneeuw een verkeerschaos ontstaan. Vlakbij Barcelona ontspoorde een trein door een aardver schuiving, die door de sneeuw val was veroorzaakt. In de dwergstaat Andorra in de Py reneeën viel een halve meter sneeuw; veel wegen zijn onbe gaanbaar. Turnhoutseweg 5, Baarle-Nassau, Tel.: 013 - 5078868 (advertentie) Huijbergen Oppervlakte: 1.061 ha - Inwoners: 1.950 Antwerpen poetst station op Goma (rtr/afp) - Naar schatting 700.000 Rwandese Hutu's heb ben gisteren tot verrassing van de hulporganisaties de vluchte lingenkampen bij Goma in Oost-Zaïre verlaten. Ze zijn op weg naar Rwanda, waar er gisteren al tienduizenden waren gearri veerd. Alleen al bij Gisenyi steken per minuut meer dan 160 vluchtelingen de grens over. De vluchtelingen die in Rwanda zijn aangekomen, verkeren in goede gezondheid. De vluchtelin genorganisatie van de VN brengt ze in kampen onder. De Hutu's zijn op de loop gegaan nadat Zaïrese Tutsi-rebellen een van hun vluchtelingenkampen bij Goma hadden veroverd. De Tut si's versloegen daarbij de Hutu- strijders - extremisten die tot 1994 dienden in het leger van het toenmalige Hutu-regime in Rwanda - die de kampen be heersten. De verovering van het kamp heeft bijna dertig mensen het leven gekost. De Tutsi's had den het op de Hutu-milities voor zien omdat zij in 1994 een enorme slachting aanrichtten onder met name de Tutsï-bevolking in Rwanda. De vluchtelingen beweren dat de rebellen het kamp nu in handen hebben en dat de Hutu-milities hun greep op de andere vluchte lingen verloren hebben. Hutu's die schuldig worden bevonden aan betrokkenheid bij de moord op honderdduizenden mensen in 1994, lopen het risico ter dood of tot een langdurige gevangenis straf te worden veroordeeld, als zij naar Rwanda terugkeren. Het probleem is dat de militie-leden zich onder de 'gewone' vluchte lingen hebben gemengd, waar door ze moeilijk te herkennen zijn. Het massale vertrek van de vluchtelingen roept de vraag op of het nu nog wel nodig is inter ventietroepen naar Zaïre te stu ren. De troepenmacht zou in eer ste instantie de taak hebben hu manitaire hulp te verlenen, maar zou ook voorwaarden moeten scheppen om de terugkeer van de vluchtelingen naar Rwanda mo gelijk te maken. De vredesmissie zou ook de strijdende milities uit elkaar te houden. Nu het Hutu- leger in Oost-Zaïre verslagen (ADVERTENTIES) Beter Meubel heeft ook alles op slaapkamergebied. Een enorme keus in kwaliteitsslaapkamers, dé specialist in slaap comfort en natuurlijk zuinige Belgische prijzen. Dus bent u op zoek naar een slaapkamer? Kom gezellig naar Baarle-Nassau. io Pen Haag (anp) - Het minis terie van Financiën werkt aan een 'zwarte doos' voor de auto van de zaak. Het depar tement wil daarmee bereiken dat de gebruikers minder privé-kilometers rijden. Mo menteel moeten mensen die in een auto van de zaak rij-' den. twintig procent van de cataloguswaarde optellen bij hm inkomen. Alleen als zij kunnen aantonen dat ze min der dan 1000 kilometer per jaar privé rijden, betalen zij geen extra belasting. Financiën vindt dat systeem te star.„We willen een prik kel invoeren zodat men de auto van de zaak wat vaker laat staan." Daartoe zouden de auto's een computer inge bouwd moeten krijgen die registreert wanneer en hoe veel er is gereden. Dat kan ■«orden vergeleken met be drijfsgegevens, die aangeven «anneer de bestuurder voor Van onze verslaggever Den Haag - De groot- en tus senhandel in groenten en fruit is des duivels op mega-veiling The Greenery. De handelaren, verenigd in de VGT, dreigen ffiet 'enorme' schadeclaims, nu The Greenery deze week tót bekend gemaakt wat de toekomst zal zijn van zijn ne gen 'filialen'. plan behelst dat veilingen worden gesloten of gedegradeerd tot collectie-punt, zoals die in Er blijven maar drie vei- n over. GVT-voorzitter Osinga: „Die «tiewijzingen of sluitingen 'aden tot een enorme kapitaal vernietiging bij onze leden. Zij hebben gebouwen weggezet in de buurt van een veiling om dichtbij te zitten. Eri plotsklaps is de-vei- tag weg. Dat kan natuurlijk niet, t ®eer omdat onze leden vaak ™etl geïnvesteerd op basis van contracten of goede afspraken veilingen. Wij lateh juristen uitzoeken wat we hiervan terug «men halen." Dsinga neemt 'Breda' als voor- e™. „Op het veilingterrein was te» handelscentrum. De RBT- vahng heeft een aantal van onze Men bewogen om nieuwbouw te P ogen op het Internationaal Ag- business Centrum naast de inn j dan wc>rdt de veiling breda ineens een plek waar al- eu wat tuinders nog wat pro- Meten wegzetten. Zo kun je toch tuct met elkaar omgaan?" woordvoerder Goeijenbier van k-M, enery ze6t enig begrip te GW Joor het landpunt van "Muur wij hebben eerst een —,imaahden nodig gehad om te tuderen op onze strategie. Nu r nald is' §aan we praten hna ^eie^ro nen> °°k met de som' i eerste ^spraken zijn k haan We zullen elkaar bik- tnr atd nock8 hebben om de sec- r op de been te hoüden." ECONOMIE -A6: Koude douche voor Personeel The Greenery Het parket in Middelburg wil hiertoe een projectgroep 'Crimi naliteitspreventie bouwsector' in het leven te roepen. Die project groep zou moeten voorkomen dat criminelen overheidsvertegen woordigers steekpenningen toe stoppen met de bedoeling be paalde vergunningen of opdrach ten te krijgen. Een andere vorm van criminaliteit die justitie met de instelling van de projectgroep denkt tegen te houden, is bijvoor beeld fraude met facturen. Het parket wil de aanstaande bouw van de tunnel tussen Ter neuzen en Ellewoutsdijk aangrij pen voor een nieuwe vorm van criminaliteitsbestrijding. Traditioneel vindt het optreden van het OM altijd pas achteraf (repressief) plaats. Maar een suc cesvolle bestrijding van georga- niseeerde criminelen is hier slechts te bereiken wanneer ook tevoren (preventief) garanties worden ingebouwd die voorko men dat de maffia zich van het WOV-project meester maakt. De aanleg van de tunnel biedt moge lijkheden om hieraan gestalte te geven, zo staat in het Activitei tenplan 1997 van het Arrondisse mentsparket Middelburg. „Ervaringen en onderzoeken in de Verenigde Staten en in Italië laten zien dat de bouwsector kwetsbaar is voor invloeden van uit criminele organisaties. De bouw van het vliegveld op Sint Maarten en .de frauduleuze han delingen die daar plaats hebben gehad, tonen dat dit gevaar niet Aannemers mogen dus niets aannemen Markant punt: Molen Johanna, Bergkorenmolen op belt. Verklaring gemeentewapen: In blauw, Maria met het Kind op de rechterarm, zittende in een gotische kerkboog, vergezeld van 2 kleine wapenschil den, alles van goud; in het rechter wapenschild 2 gekruiste bisschopsstaven en een mijter in het schildhoofd alles van blauw; in het linker wapenschild 11 lelies en 3 halve manen van goud in een blauw vlak. denkbeeldig is," onderstreept het parket de noodzaak van preven tief optreden. In de projectgroep moeten verte genwoordigers van het bestuur (provincie, gemeenten, Verkeer en Waterstaat), het Openbaar Ministerie, de politie en gespe cialiseerde wetenschappers zit ting krijgen. De taak van die groep moet zijn, een algemeen geldende screenings- en bewa- kingsaanpak van de overheids aanbestedingen in het giganti sche bouwproject te ontwikke len. Vervolgens zou de project groep ook de aanbestedingen moeten gaan begeleiden. Van onze verslaggever Amsterdam - De curatoren van Fokker verwachten niet voor eind november een besluit van de Koreaanse regering over de door start van de vliegtuigfabrikant. Dat hebben zij gisteren het reste rende Fokker-personeel laten weten. De doorstart van Fokker had voor 1 november moeten plaats vinden, omdat de productielijnen van de belangrijkste toeleveran ciers daarna stil zouden komen te staan. Maar de Koreaanse rege ring wil dat ook andere Koreaan se concerns meedoen aan de over name en laat bovendien nog een eigen onderzoek naar Fokker doen. De vertraging van circa een maand bemoeilijkt een doorstart, doordat Fokker nu extra kosten moet maken voor het aanhouden van vakbekwaam personeel en de toeleveranciers schadeloos moet stellen. OP ECONOMIE - A6: Het dreigt helemaal fout te gaan met Fokker (ADVERTENTIES) Ook opleiding verkeersvlieger Seppe Air Service 0165 - 318167 rondvluchten Rijksweg Etten-Leur zakenvluchten Roosendaal

de Stem | 1996 | | pagina 1