DESTEM an pak misdaad langs de grens ansen bv. NTIEK ASSIEK ODERN UNICA Rijp voor de winter. 'Geen drempels voor Delta Nutsbedrijven' Percentage vrouwen in raden Zeeland stijgt Uitstel regionale tv door uitblijven geld 1i^9Q\/Q' Vt99e Jitgangspunt activiteitenplan: 4Er is meer dan enkel drugscriminaliteit' Werkstraf voor mishandelen van echtgenote en dochter Sociale diensten moeten goed gastheer zijn tke )OP mi. KALKSTEEN, R, CIPS ENZ. T34 TERNEUZEN 615022/694034 teorganisatie au parket in Ikklelburg kost $.000 gulden Snoeien voor kerststukjes duur grapje nu is ver weg dichtbij.... Commissaris der Koningin Van Gelder: C1 Omroep Zeeland hekelt beleid Rijk Hulstenaar krijgt werkstraf voor diefstal kluis Boete voor eigenaar drugspand fe/77 '996 t rijk aan groen. hingen Ie en 3 slaap- i vlizotrap op bardoor u re aandacht is fjk aan de in de ning is multi- breid kan worden Jen een dagmaat \ebruikers. timmer. deren Fax 0117-383285 Zeeland ,n onze verslaggever iddelburg - Het Openbaar Mi serie (OM) onderzoekt volgend jr de mogelijkheid om samen ft de Belgische politie misdaad- Jalyses te verrichten van de 'ensoverschrijdende activiteiten i criminele groeperingen in de Lsstreek. Lbij geldt als uitgangspunt, 'dat er in onze verslaggever iddelburg - Voor de reorga- satie bij het Openbaar Mi- sterie in Middelburg is vol- nd jaar 660.000 gulden tra nodig. Het geld gaat ornamelijk op aan de kos- ivoor de benodigde perso- elsuitbreiding. Het Zeeuw parket trekt bijna zes nieu- medewerkers aan. it blijkt uit het activiteitenplan sr het komende jaar dat door t parket is opgesteld, interne reorganisatie wordt in t plan met de aansturing van politie genoemd als dé twee derwerpen die het eerstkomen- jaar de volle aandacht op het rket opeisen. hervorming van de organisa- bij de Zeeuwse justitie valt teen in drie onderdelen: er ko- 91 drie territoriaal gebonden ams die aansluiten bij de drie litiedistricten in de provincie, weten Zeeuws-Vlaanderen, alcheren en Oosterscheldebek- n (Noord- en Zuid-Beveland, houwen-Duiveland, Tholen en it Philipsland). De instelling In drie teams maakt uitbreiding n de formatiesterkte met twee kieren van justitie en één se- itaris noodzakelijk, i tweede verandering behelst administratie. Die is nu nog er twee territoriale units ver- maar wordt tot één blok smeed. Tenslotte komt er een we ondersteunende afdeling leid en Beheer (het bedrijfsbu- au) ten behoeve van de hele or- inisatie. Ook dat vraagt extra tnskracht. meer is aan criminaliteit dan enkel drugscriminaliteit'. Dit is een van de aandachtsvelden voor 1997 die het Ar rondissementsparket Middelburg be schrijft in zijn activiteitenplan voor dat jaar. Daarin staat onder meer ook dat de Regionale Eenheid van de Zeeuwse poli tie het komende jaar onderzoek doet naar twee (grote) groeperingen georgani seerde criminelen. Die onderzoeken vinden plaats onder leiding van de officier van justitie die de zware en georganiseerde criminaliteit en de Regionale Criminele Inlichtingen Dienst (RCID) onder zijn hoede heeft. Deze RCID werkt aan een up-to-date cri minaliteitsbeeld van de provincie Zee land, waarbij echter een bijzonder ac cent komt te liggen op het in kaart bren gen van de misdaad in het politiedistrict Zeeuws-Vlaanderen. De RCID zet zich ook in voor een verbetering van de infor matieposities, ook hier geldt dat met na me voor Zeeuws-Vlaanderen. De samen werking met de aangrenzende Belgische parketten en politiediensten zal daarom met name op dit vlak sterk worden opge voerd, meldt het OM in het activiteiten plan. Het parket gaat door met het aan halen van de banden met justitie in Bel gië. Dit ten koste van verdergaande sa menwerking met het parket in Dord recht. Daarin investeert 'Middelburg' in elk geval het komende jaar niet. De sa menwerking met de Belgische justitie krijgt onder meer gestalte door de uit- Prachtig weer was het gisteren, maar de winter hangt onmiskenbaar in de lucht, 's Nachts vriest het al licht, en dat laat zich 's morgens aanzien. De rijp zet zich vast op de auto's, ten teken dat Nederland er klaar voor is: rijp voor de winter... foto wim koouman luist - Twee mannen uit ffinge zijn gistermorgen in Je kraag gepakt toen ze be ug waren een aantal hedera- Jesstruiken aan de Hogeweg Hulst te snoeien. Nu is het snoeien van struiken op zich tiet verboden, maar wel wanneer die toebehoren aan gemeente. Ie mannen legden uit dat ze be takken nodig hadden om kerststukjes van te maken, bmiddels hadden ze zo'n erd twijgen tussen de Waren gehad. De politie te®en ^uo proces verbaal opgemaakt. De tak ken zijn terugbezorgd aaan «e gemeente Hulst. (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa n d. «Wdronle. vin moig«n.... lerrit ejonge axel Oronjostraat S - Telefoon 0115 562710 Van onze verslaggever Terneuzen - Commissaris der Koningin W. van Gelder vindt dat bestuurlijk Zeeland geen drempels moet opwerpen voor de ver dere vercommercialisering, van Delta Nutsbedrijven: Van onze correspondent Middelburg - De zaak tegen de 59-jarige Bressiaander J. E. werd gisteren door de poli tierechter in Middelburg bij (ADVERTENTIES) inlays steunzolen rthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika -^9Wenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. verstek behandeld omdat E. niet was verschenen. E. moest terecht staan omdat hij op 15 januari van dit jaar zowel zijn echtgenote als zijn dochter had mishandeld. Bovendien was E. in het bezit geweest van een riotgun. De mishandeling was de escalatie van een lang en slepend drama. De vrouw van E. werd tien jaar geleden depressief, moest diverse keren worden op genomen en de druk van zowel het opvoeden van de kinderen als wel het leiden van zijn bedrijf werd hem te veel. Steeds vaker greep hij naar de drank en ook dat verbeterde de situatie thuis niet. Regelmatig werden de doch ter en zijn vrouw dan op klappen getracteerd. Daarbij was het de bedoeling dat zijn zoon het bedrijf later zou overnemen en dat pikte de doch ter weer niet en om haar vader te provoceren droeg zij kleding met runetekens, bezocht zij house- parties en strooide zij met discri minerende opmerkingen. „Alles is bewezen, het is twee keer mishandeling en dus eis ik een gevangenisstraf van twee maanden," zei officier van justi tie mr. J. Valente. Politierechter mr. M. Klarenbeek vonniste con form, zij het dat E. die twee maanden achter de tralies mag omruilen voor negentig uur dienstverlening. Aan zo'n ontwikkeling valt in het huidige Europa niet te ontsnap pen. Er is bovendien niets eng of onzuiver aan een meer marktge richte bedrijfsvoering van Delta waarbij ook samenwerkingsver banden met private ondernemin gen horen. Van Gelder rekende gisteren af met dit kortzichtig bestuurlijk denken tijdens de heropening van het gerenoveerde kantoorgebouw van Bravenboer en Scheers in Terneuzen. „De plannen voor de waterzuivering in het Sloegebied en de samenwerking met Ver- brugge doen in politieke kringen de wenkbrauwen fronsen. Maar allerlei vormen van samenwer king kunnen een positieve impuls zijn voor de Zeeuwse economie," aldus Van Gelder. Nieuwe impulsen kan Zeeland goed gebruiken. „Het positieve effect van de omwenteling uit de zestiger jaren is bijna uitgewerkt. Er zijn geen multinationals meer op zoek naar zeer grootschalige bedrijfsterreinen. En in met na me de chemische sector is er sprake van een herstructurering, die tot een hoger efficiëntie moet leiden. De nieuwe kracht van de Zeeuwse economie zal gezocht moeten worden in bedrijven in de toeleverende sector en in de dienstverlenende sector." Het van orgine raadgevend inge nieursbureau Bravenboer en Scheers is zo'n bedrijf dat in het kielzog van multionationals als Dow Benelux in Terneuzen groot is geworden. Het bedrijf, inmid dels opgegaan in Grontmij, werkt wereldwijd en heeft tal van vesti gingen in Europa. Maar de verlichting geldt niet al leen bestuurders. Ook binnen Commissaris der Koningin W. van Gelder. foto camile schelstraete Delta, weet Van Gelder, zijn er mensen die aan de nieuwe cul tuur moeten wennen. „Nutsvoor zieningen hadden traditioneel nooit veel belangstelling voor de wereld buiten hun verzorgings gebied. Ze deden hun werk zo goed mogelijk en daarmee uit. Maar van een marktpositie zijn ze zich nooit bewust geweest en het ligt in brede kring nu nog zwaar op de maag om marktge richt te denken." ZATERDAG 16 NOVEMBER 1996 wisseling van parketmagistraten. Het regiokorps van de politie Zeeland beschikt volgens het parket over een ver houdingsgewijs grote en goed uitgeruste eenheid die zich met de bestrijding van de zware en de georganiseerde misdaad in de provincie bezighoudt. De regionale eenheid doet het komende jaar ook een omvangrijk onderzoek naar een groepe ring die milieudelicten pleegt. Dat on derzoek gebeurt in samenwerking met het Laridelijk Milieuteam. Van onze verslaggever Terneuzen - Het percentage vrouwelijke raadsleden in Zee land is nog nooit zo hoog geweest. Dat meldt het Emanci patiebureau Zeeland vlak na de verkiezingen in de gemeen ten Schouwen-Duiveland, Middelburg en Veere. Zeeuws- Vlaanderen blijft echter wat achter op het Zeeuwse gemid delde dat is gestegen tot 18,8 procent. Totaal hebben de zeven ge meenten in Zeeuws-Vlaande ren 113 raadszetels te verge ven. Zeventien daarvan wor den bezet door een vrouw. Dat is gemiddeld ongeveer vijftien procent. Met name Axel en Hulst drukken dat gemiddelde. In beide gemeente is slechts één vrouw in de raad vertegen woordigd. In Axel is dat Loes den Doelder (WD), in Hulst gaat het om Annelies Hegger (PvdA)."Niet alleen in Zeeuws- Vlaanderen voeren de twee ge meenten de lijst aan van het laagste percentage (5,9 voor Hulst, 6,7 voor Axel). In de he le provincie zijn geen gemeen ten te vinden waar het percen tage vrouwen in de raad onder de tien ligt. Alleen Terneuzen en Hontenisse scoren op het ge bied van 'vrouwen in de raad' boven gemiddeld. Hontenisse heeft drie vrouwelijke raadsle den en behaalt zo een percenta ge van 23,1. In Terneuzen be staat exact eenvijfde van het aantal raadsleden uit vrouwen. Om het rijtje af te maken: Oost burg 17,6 procent (drie vrou wen, zeventien raadszetels), Sas van Gent en Sluis-Aarden- burg ieder 15,4 procent (twee vrouwen, dertien raadszetels). Van onze verslaggever Middelburg - Door het uitblijven van een besluit over rijkssub sidie, kan Omroep Zeeland niet eerder dan juni volgend jaar met regionale televisie beginnen. Zelfs uitstel tot september is niet ondenkbaar. Dat bleek gisteren in de vergade ring van het algemeen bestuur van de Stichting Omroep Zeeland in Middelburg. Volgens bestuurs voorzitter mevrouw Ginjaar- Maas ligt het aan de rijksover heid dat Omroep Zeeland niet al in het voorjaar van start kan gaan. De Zeeuwen moeten voor de Van onze rechtbankverslaggever Breda/Hulst - Met de diefstal van ruim tweeduizend gulden heeft de 31-jarige P. J. uit Hulst niet alleen een bakker in Breda flink gedupeerd, maar 'ook zijn toenmalige vriendin. De man pikte 's nachts de sleutels van de bakkerswinkel Uit het tas je van zijn vriendin. Hij brak .in, stelde het inbraakalarm buiten werking en kon de kluis pro bleemloos openmaken. Hij nam de dagopbrengst eruit en vertrok spoorslags naar het buitenland. Daar maakte hij het geid op. De verdenking van de bakker richtte zich de volgende dag het eerst op zijn medewerkster/Het kostte haar nogal wat moeite om haar onschuld aan te tonen. De later' gearresteerde J. gaf de in braak toe. Intussen is gebleken dat hij nog meer strafbare feiten heeft gepleegd. Daarvoor krijgt hij een aparte dagvaarding. Officier van justitie mr. J. Eland vond dat J. het vertrouwen van de bakkér en nog meer dat van zijn vriendin ernstig heeft ge schaad. Op de weegschaal van de strafmaat liet hij ook meewegen dat J. nog een blanco strafblad had. Hij eiste een celstraf van vier weken. Raadsman mr. Rijkse uit Middel burg vroeg die straf .om te zetten in een werkstraf.'Hij had dat met zijn cliënt besproken, zei hij. Po litierechter mr. A. Aerden vond het goed: zestig uur. Hij bepaalde verder dat J. de Staat tweedui zend gulden moet betalen, zodat die dat geld op haar beurt kan overmaken aan de Bredase bak ker. Van onze verslaggever Goes - Streng aan de poort. Maar is iemand eenmaal toe gelaten tot het circuit van de uitkeringen dan dient een ruim verstrekkingenbeleid ge- voèrd te worden. Dit was een van de stellingen die gistermiddag werden geponeerd door Frans Strooband uit Hulst, die namens de Divosa (vereniging van directeuren van overheidsor ganen voor sociale arbeid) een in leiding hield voor de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Volgens Strooband zijn er, na eenmaal de 'poort' van de sociale dienst gepasseerd te zijn, nog te veel drempels voor uitkeringsge rechtigden. Hoewel alle gegevens van een cliënt bekend zijn moet hij/zij voor elke nieuwe aan vraag, of het nu bijzondere bij stand, kwijtschelding of eén be roep op een gemeentelijk sociaal fonds is, opnieuw door de papier molen. Op die manier haken vol gens Strooband mensen af én krijgen zij niet die hulp waarop zijn uiteindelijk wel recht heb ben. Bovendien kunnen de toegepaste normen per gemeente nog eens verschillen ook. Reden voor F. Heesters van de 'Werkgroep Ar me Kant van Zeeland' gisteren ervoor te pleiten dat alle mensen in Zeeland, die in een armoede- situatie verkeren, het recht op een gelijke behandeling moeten hebben. Het blijkt mogelijk dat het leven van mensen met een mi nimuminkomen in de ene ge meente draaglijker wordt ge- maakt dan in een andere. Zoals er ook verschillen bestaan in de 'aandacht die er bestaat voor deelname aan het maatschappe lijk verkeer voor alle burgers. Heesters pleitte ervoor dat uiter lijk op 1 januari 1998 alle Zeeuw se gemeenten de kwijtscheldings- ,norm op honderd procent hebben gesteld. Nogal ingrijpend, zoals bleek uit de woorden van Strooband. Die wees erop dat in 'zijn' gemeente Hulst het verrui men Van de kwijtschelding van 90 naar 95 procent de kosten ver hoogde van 12.000 naar 60.000 gulden. Inmiddels zijn de Zeeuwse ge meenten in gesprek met de wa terschappen over hun bijdrage aan het kwijtscheldingsbeleid. Aanvankelijkj zou daarvoor gis teren een convenant getekend worden. Dat is vooralsnog uitge steld. VZG-voorzitter J. van der Doef sprak de hoop uit dat ge meenten en waterschappen el kaar volgend jaar vinden, liefst voordat de aanzetten voor de nieuwe gemeentebegrotingen 1998 worden gegeven. komst van regionale publieke televisie een tientje extra op de omroepbijdrage betalen. Maar daarmee is Omroep Zeeland er nog niet, er is ongeveer drie mil joen gulden extra nodig. „Over die aanvullende subsidie moet de rijksoverheid nog een besluit over nemen. Tot mijn spijt moet ik vaststellen dat de rijksover heid heel wat trager werkt dan Omroep Zeeland," aldus een te leurgestelde Ginjaar-Maas. „Te meer omdat we er hier klaar voor zijn. De mensen willen starten." Vervolgens moet de provincie nog een besluit nemen over het tientje extra heffing. „Maar de provincie wil eerst wachten op groen licht van de rijksoverheid. We zitten helemaal vast in de bureaucra tie," aldus Ginjaar-Maas die er van uit gaat dat de omroep uiter lijk in juni kan beginnen, hoewel ook de datum van 1 september gisteren in de vergadering is ge opperd. „Het is nu november. Dan moet het toch mogelijk zijn in juni te starten. Dan hebben de overheden nog een half jaar de tijd." Ander probleem waar Omroep Zeeland plotseling voorstaat is de toewijzing van een tv-kanaal. De omroep had gedacht dat etherex ploitant Nozema alles rond had. „Maar het blijkt om een kanaal te gaan waar nog internationaal overleg over moet plaatsvinden. Dat duurt ten minste drie maan den, misschien wel vijf maan den." Van onze correspondent Middelburg - De politierech ter in Middelburg heeft giste ren de 37-jarige H. van U. uit Terneuzen na een eis vah vier duizend gulden boete veroor deeld tot een boete van dui zend gulden. Van U. was eige naar van het drugspand Nieu- wediepstraat 74 in Terneuzen en moest terechtstaan omdat hij gelegenheid zou hebben gegeven tot handel in hard drugs. Van U. had het pand gekocht en het volgens eigen zeggen aan 'een asielzoeker' verhuurd. Aan wie wist hij op de zitting niet te ver tellen. Wel had hij een clausule opgenomen, dat op het moment dat er drugs in werden verhan deld de huurders direct op straat zouden worden gezet en zij hem een boete van vijfduizend gulden moesten betalen. •Na de verhuur van zijn woning vertrok Van U. voor drie maan den naar Curagao. Eenmaal terug ontdekte hij dat de woning werd gebruikt voor handel in drugs en fungeerde als duiventil voor al lerhande dealers, verslaafden en daklozen. Op het moment dat de politie op 13 september vorig jaar binnenstapte was Van U. daar aanwezig. „Om de mensen eruit te zetten," verklaarde hij. Daar bleek overigens niets van uit de talloze getuigenverklaringen van de gebruikers van het pand.

de Stem | 1996 | | pagina 19