Alleen raad kan invasie varkens keren 50 jaar! telijte dciqj politie ontdekt uitgehongerde struisvogels in loods in Stekene DE STEM Kerstactie voor pater Swinne in Colombia Wereldwinkel opent depot in De Sterre Drukke tijden voor Hulster Ouderenkoor DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS Tweede cd Cantorij der Basiliek Hulst Irma 30 jaar Rien Hans Abraham Dilemma in Hontenisse DE STEM ZEELAND C2 )rgen... )ma Verhuist ir een paar Muzikale strijd in Malpertuus Clinge WN houdt dag over ouderen in het verkeer jJ Clinge Axel St.-Jansteen Terhole Koorconcert Hulst St.-Cecilia uit Koewacht 30 jaar DONDERDAG 14 NOVEMBER 1996 Mé: X k'iPC; 3§ jfculieren ileum, huwelijk, verloving, wxamen, Abraham enz. K65 incl. B.T.W., één grote ïplicht. li X 40 mm 26.- incl. B.T.W. ■aag. Foto's worden niet T313 of geef uw tekst 2 dagen n van onze kantoren. Jen aan: De Stem, Postbus lv. 'Kleintjes Afdeling', r teksten, foto's en tekeningen medenen te weigeren. opdrachtgever van deze [jever bekend te zijn. Indien met opgave van een tórdt, is men verplicht zich te ;van misbruik. Uitgever is |achtgever bekend te maken, pordelijk voor de in de omende teksten. en en kleinkinderen. Hartelijk Gefeliciteerd Van onze verslaggever Stekene (B) - Meer dan zeventig uit gehongerde en doodzieke struisvo gels zijn gisteren vanuit de grensge meente Stekene overgeplaatst naar een boerderij in Kruibeke. Deze jonge knappe gast wordt vandaag door verrast JO en de KIDS Deze kleine redenaar word vandaag 30 jaar, van narte gefeliciteerd van pa en mjL Het is echt waar, Harriet wordt Proficiat van Rien, Corne en Patricia. een uirauv**, Pe rijkswacht van Sint-Gillis-Waas en de politie van Stekene ontdekten de struisvogels afgelopen zaterdag in een loods, vlak over de grens aan het Riet. De politie en rijkswacht troffen vogels aan die onder erbarmelijke omstandig heden in de loods verbleven. Hoe lang ze daar al waren, is brigade-commandant W. Waterschoot van de rijkswacht in Sint-Gillis-Waas niet bekend. Van de 78 struisvogels waren er vier zo ernstig aan toe dat ze afgemaakt moes ten worden. Voor het leven van een aan tal andere, nog levende dieren, moet worden gevreesd, zo laat een woordvoer ster van het parket in Dendermonde we ten. Daarnaast werden in de loods negen do de beesten aangetroffen. De dieren wa ren waarschijnlijk al langer dood. Een opgetrommelde dierenarts stelde vast dat alle struisvogels leden aan een huid ziekte. De struisvogels kregen afgelopen weekend meteen water en eten van de politie. Volgens brigade-commandant Waterschoot is tegen de eigenaar van de struisvogels proces-verbaal wegens ver waarlozing van de dieren opgemaakt. „De struisvogels zijn niet in beslag geno men, op voorwaarde dat ze onmiddellijk beter gehuisvest zouden worden. Van daar dat de dieren getransporteerd zijn naar een boerderij in Kruibeke." Van onze verslaggever Kloosterzande - Alleen een ommezwaai in de Hontenisser poli tiek kan de opnieuw dreigende invasie van Brabantse varkens- boeren in de gemeente Hontenisse nog keren. Dat kan als de ge meenteraad via een nieuwe wijziging van het bestemmingsplan de mogelijkheden voor bestaande boerenbedrijven beperkt om over te schakelen op een andere bedrijfstak. Burgemeester Th. Steenkamp is alvast niet van plan daarvoor ini tiatieven te nemen, omdat hij geen kans ziet een dergelijk voor stel door de gemeenteraad te sle pen. Verdere beperkingen zouden de verkoop van bestaande boer derijen aan Brabantse varkens houders kunnen voorkomen, maar belemmeren dan meteen Iook bestaande bedrijven in hun mogelijkheden. En dat is iets dat de Hontenisser politiek nou net niet wil. Actievoerders en boze burgers, zoals in Ossenisse, zijn volgens Steenkamp bij het gemeentehuis dan ook aan het verkeerde adres. Van onze correspondente Clinge - De Federatie Katho lieke Muziekbonden Neder land houdt samen met de West-Brabantse en Zeeuwse Muziekbond (WeZeBo) zon dag een wedstrijd voor solis ten en ensembles. De wedstrijd voor hafa- en drum bandmuzikanten staat in de volksmond bekend als het solis tenconcours. In Malpertuus in Clinge beginnen de eerste deelne mers om 12.00 uur te spelen. De eerste prijsuitreiking is om 13.00 uur en de laatste om 17.15 uur. In totaal zijn er 27 optredens, va riërend van introductieklassen tot en met de afdeling uitmun tendheid. De winnaar is degene die de meeste punten haalt. De gemeente Hulst heeft voor de al lerbeste een beker beschikbaar gesteld. W. Laseroms uit Bos- schenhoofd, een bekende in de hafabrawereld, jureert de deelne mers. Vanuit heel de regio zullen, vaak jonge, musici hun uiterste best doen via deelname een klasse verder te komen. Fanfare Weldoen door Vermaak is er volgens secretaris Maartje Stienen trots op dat Clinge ook goed vertegenwoordigd is bij dit concours. Sofie van Hoorick treedt met marimba voor het voetlicht, Björn van Eek en Ilse Millenaar met bugel, Brigitte de Vet en Danielle Stienen eveneens met bugel. EDITIE ZEELAND Bezorgklachten: 8el lezerscontact076-5312312 ma t/m vrij. 8.00 - 17.00 uur zal 8.00 - 12.00 uur Redactie 'wneuzen: Zuidlandstraat 32,4532 CG tel. 0115-645769, fax 0115-545742. Redacteuren: Peter Oggel (editiechef), Ivan den Assem, Frank van Cooten, «Deijlplv.ed. chef), «einvan der Helm, Harold de Puysseleiir. Hoes: Wokstraat 1,4461 JK j 13"2737°0, fax 0113-273701. Redacteur: Cees Maas wovincieverslaggever) Hulst Baudeloo 16,4561 ES «14-37277°,fax 0114-572771. CSraShH0ChStenbaCh' Sportredactie Zeeland: 'on Koomen «e. ma t/m vrij. 0115-645751 ,el- zondag 0115-645753 Jdvertentie-exploitatie ■e Stem en ZVK jerneuzen: WniKd?raat32'4532CG Vertil fax 0115-045741 ertegenwoordigers- Han^rt-806''6'privé 0H5-563976, os Dimmers, privé 0115-562354 Hulst: Lu?'00 '5' 4581 ES 0114-372770. Jjrtegenwoordigers: Mal!?!/de" Brande'privé 0114-314570, ion Verstraeten privé 0114-316755. Openingstijden: ma'Vmvr. 8.30- 17.00uur „Als men wil dat we die varkens buiten onze gemeente houden, dan moeten de inwoners druk uitoefenen op de politiek, op de door hen zelf gekozen volksverte genwoordigers." Maar dan nog is het nog lang niet zeker dat de varkensinvasie kan worden bezworen. „Ook al pas sen we het bestemmingsplan weer aan, dan is de kans zeker niet uitgesloten dat we in de ge meente toch gebieden moeten aanwijzen waar varkenshouders zich mogen vestigen." Steenkamp wijst erop dat er van uit Den Haag een beleid wordt gevoerd dat vestiging van var- kensboeren in gebieden met nog weinig verzuring juist stimuleert. „Het rijk schrapt beperkende maatregelen zoals bloemdijken. De normen voor zogenaamde groen-label-stallen worden ver soepeld. Kortom, wij vechten een ongelijke strijd. Enerzijds wil de gemeenteraad geen aantasting van de boerenstand, anderzijds komt het rijk met ontlastende maatregelen. Als ons de instru menten uit handen worden gesla gen, kunnen we ook niets meer." Volgens Steenkamp loopt de ge meente grote risico's om te wor den overspoeld met varkens. Weliswaar is er nog maar één concreet geval van aankoop van een bestaande boerderij bij Osse nisse, maar er is wel al van ver schillende zijden geïnformeerd naar omschakelingsmogelijkhe den, weet Steenkamp. In de gemeente Hontenisse zijn meer dan tweehonderd agrari sche bedrijven gevestigd. „Na tuurlijk kunnen die Brabantse varkenshouders niet overal te recht. We hebben met onze mi lieubepalingen ook nog een wa pen in de hand. Maar al verkopen maar twintig bestaande boeren hun bedrijf, dan worden we str aks opgezadeld met vele duizen den varkens. Hoe we dat tegen moeten houden? Het woord is aan de politiek." Van onze verslaggever Axel - De Stichting Welzijn voor Ouderen Axel houdt donderdag 28 november sa men met Veilig Verkeer Ne derland (WN) in cultureel centrum De Halle een infor matiemiddag over ouderen in het verkeer. Medewerkers van WN leggen dan uit hoe ouderen het beste aan het verkeer kunnen deelnemen. De onveiligheid in het verkeer is groter voor mensen op hogere leeftijd. Ook kennen verkeersongevallen waarbij ouderen betrokken zijn voor deze categorie slachtoffers vaker een ernstiger afloop dan voor jongeren. Tenslotte is het een gegeven dat ouderen als voetganger en fietser een groter risico lopen als ver keersdeelnemer. Deze en andere oorzaken leiden ertoe dat ouderen minder mobiel zijn. Daardoor kunnen zij hun routine niet op peil houdenen wordt de deelname aan het ver keer nog onveiliger. Dat is kort gezegd de aanleiding voor de bijeenkomst. Tijdens de informatiemiddag is het voor iedereen die dat wil te vens mogelijk een ogentest af te leggen. Gebleken is namelijk dat veel ouderen, ook als ze brildragend zijn, slecht zien uit één of beide ogen. In aansluiting op deze bijeen komst is er de mogelijkheid deel te nemen aan een verkeerscursus. Deze is speciaal opgezet voor oudere voetgangers en fietsers. De info-middag begint om 14.00 uur in cultureel centrum De Halle. f 1 - &*-"• i PL* T.raA I Een tafel vol kerstkaarten voor pater Swinne. Van onze correspondente Hulst/St.-Jansteen - De werkgroep 'Kerst voor pater Swinne' gaat tijdens de Hulster kerstmarkt op 13 december kerstkaarten en -stalletjes verkopen. De opbrengst is bestemd voor pater Cy- rille Swinne, die het geld volgend jaar krijgt wanneer hij terug is> in Neder land. Swinne is afkomstig uit St.-Jansteen. Hij werkt in Barranquilla, Colombia. Voor het ontwikkelingswerk dat hij daar doet, is elke cent van harte welkom. Met die gedachte in het hoofd zijn Simone Kerckhaert en Ineke de Deckere begin dit jaar begonnen met de voorbereidingen van hun actie. Ze vatten toen het plan op om 'oude' kerst en nieuwjaarskaarten in te zamelen. Met de bedoeling om in het najaar deze kaarten te verwerken en op die manier een nieuw kaar- ten-assortiment te krijgen. De inzameling bleek een groot succes. Met dozen, tassen en zakken werden de kaarten thuisgebracht. Nadat een eerste screening was gedaan, werd een speciaal kamertje ingericht waar de dozen bewaard werden tot de groep aan haar werk zou beginnen. Inmiddels werd in huize Kerckhaert met vaardige hand gewerkt aan de gipsen kerst- FOTO WIM KOOYMAN stalletjes. Deze zijn inmiddels klaar. En aan de laatste oplage van de kerstkaarten wordt met man en macht gewerkt. Vanaf september kwam de werkgroep, be staande uit negen leden (zussen, schoonzus sen en vriendinnen), bij elkaar om te knip pen, te plakken en de actie te bespreken. Het streven was om zo'n vijfhonderd kerstkaar ten te maken en dat is inmiddels gelukt. Daar komt nog bij dat de her en der gepre senteerde kaarten grif van de hand gaan. De hoop is natuurlijk dat alle producten aan de man gebracht kunnen worden en dat zo doende een aardig bedrag voor pater Swin ne ingezameld zal worden. Van onze correspondent Clinge - De ideële stichting Wereldwinkel Hulst en om geving opent morgen in de plantenwinkel van de kin derboerderij De Sterre te Clinge een depot. Voorzitter J. Heirman van de stichting is blij dat De Sterre te Clinge een ruimte beschikbaar wil stellen voor de verkoop van wereldwinkelproducten. Het gaat om 'non-food' en 'food- producten': oorbellen, aarde werk, koffie, thee, suiker en chocolade. De wereldwinkel wil samen met De Sterre producten uit de Der de Wereld en eigen producten gaan verkopen. De opzet is om ook de bewoners van De Sterre wegwijs te maken in de verkoop van de producten, zodat het ge zamenlijk initiatief om de huis vesting daar te realiseren ook een praktische kant heeft. Via de verkoop willen zij ook in formatie verschaffen over de problemen in de Derde Wereld en voorlichting geven over de oorzaken van onderontwikke ling. In februari 1995 heeft het eerste oriënterende gesprek plaatsge vonden in het stadhuis van Hulst. Tijdens die eerste bijeen komst zijn er diverse werkgroe pen gevormd. Huisvesting moest geregeld worden en bovendien werd nagegaan op welke fond sen een beroep gedaan kon wor den. Tevens werd geïnformeerd naar een basispakket om mee te starten. Om verkoopervaring op te doen, hebben leden van de werkgroep tijdens verschillende evenementen in de regio een De Wereldwinkel-medewerkers Eddy van Pamelen (links) en André IJsebaert in het nieuwe de pot in De Sterre. foto camile scheistraete kraampje bemand. Voor meer medewerking zijn er contacten gelegd, aldus Heir man, met de Rotary, de parochie Hulst - die de aanloopkosten voor haar rekening heeft geno men - het centrum voor Inter nationale Ontwikkelingssamen werking en de landelijke vereni ging van Wereldwinkels. In Nederland is de Wereldwin kel twintig jaar geleden begon nen. Momenteel zijn er 365. In Zeeuws-Vlaanderen zijn er We reldwinkels in Oostburg, Ter- neuzen en Westdorpe. Tijdens de oriëntatieperiode zijn de initiatiefnemers in contact gekomen met enkele dagverblij ven in de regio. Dit had geen re sultaat. Het aanbod, vanuit De Sterre leverde de oplossing. De opening is morgenmiddag om 15.30 uur. Het is de bedoe ling dat de Wereldwinkel een ei gen hoekje krijgt in de planten winkel van de kinderboerderij. De openingstijden van de We reldwinkel zijn: maandag tot en met vrijdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.30 uur. Zondag: van 13.30 uur tot 16.30 uur. H.G. metje50s|e verjaardag. Kevin en Kimberley Van onze correspondente Hulst - Het ouderenkoor dat in De Lieve in Hulst repeteert, heeft een drukke agenda en bereidt enkele activiteiten voor. Enkele maanden geleden kampte de groep met de moeilijkheid dat er geen organist(e) was. Er werd daarom a capella gezongen. Günther Storms, die tot en met deze zomer het koor begeleidde, vertrok om studierede nen naar Tilburg. Dirigente De Rijk begon daarom aan de uit breiding van het a capella-repertoire. Ireen Durinck uit Walsoorden heeft nu de taak van de organist overgenomen. Zij is diri gente van het dameskoor St.-Jansteen en volgt momenteel een dirigentencursus in Hulst. „Wij studeren nu weer enthousiast verder. Bovendien gaan we optreden in zwart-witte kledij. We willen ook een naam zoeken voor het koor. De associatie met het vroegere be jaardenkoor moet verdwijnen. Tot 31 decem ber kunnen mensen een suggestie inleveren en daarna kiest het bestuur de nieuwe naam," aldus waarnemend voorzitter Charles Heir man. In de agenda van het koor staan voor novem ber en december de volgende optredens: de opluistering van de adventsviering op vrijdag 29 november in Den Dullaert in Hulst voor de Zeeuws-Vlaamse afdelingen van de Katho lieke Bond voor Ouderen (KBO), een ongeveer een uur durend optreden in De Sterre in Clin ge in verband met de kerstviering op 20 de cember en een dag later weer in Den Dullaert tijdens de kerstviering van de KBO-afdeling Hulst. DIVERSEN OSSENISSE Koersbal - Hof ter Nesse - 14.00 uur ZUIDDORPE Koersbal - 't Kaaike -13.30 uur AXEL Kaarting - Gregoriuscentrum - 13.30 uur WESTDORPE Tafeltennis - Concordia -19.00 uur Kaarting - Concordia -13.30 uur CLINGE Ouderengymnastiek -15.15 uur - Malpertuus KBO Anton Pieck en pergamano - Malpertuus - ANBO -13.30 uur LAMSWAARDE Schieting voor bejaarden - café De Lamsoren -13.30 uur STOPPELDIJK Prijskaarting - café 't Gelaag - 14.00 uur GRAAUW Bieden - Gemeenschapshuis -13.45 uur MIDDELBURG Telefonisch spreekuur - FNV Zee land - mensen met ABV-uitkering - 14.00-12.00 uur-tel. 0118-625655. Tevens bezoek aan kantoor, Dam 2, FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Chain Reaction HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Independence Day 20.00 uur Naar de klote 20.00 uur Chain Reaction 20.00 uur The nutty professor 20.00 uur Sleepers 20.00 uur The Cable Guy BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Mission Impossible 20.00 uur Independence Day 20.00 uur Crash 20.00 uur Rasputin GENT Decascoop 14.30 uurSgt. Bilko 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Substitute 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Es cape from L.A. 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Glimmerman 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Dragon Heart 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Crash 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Mission Impossible 14.30 uur A Goofy movie 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Fear 17.00 en 20.00 uur Breaking the Waves 20.00 uur Diabolique 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur In dependence Day 17.00 en 22.30 uur Fargo 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Nutty Professor 22.45 uur Trainspotting 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur A Time to Kill KNOKKE Beverly Screens 20.00 uur Mission Impossible 20.00 uur Escape from L.A. 20.00 uur Independence Day 20.00 uur A Time to Kill OUDE SPULLEN - De fanfare Weldoen door Vermaak haalt zaterdag weer oude spullen op. Dat gebeurt tussen 10.00 en 12.00 uur. Wie wil dat de leden van de fanfare langskomen, moet van tevoren even bellen met de familie Van Stienen. ROMMELMARKT - De afde ling Axel van het Rode Kruis houdt zaterdag een rommel markt in de Pleisterplaats aan de Nieuwendijk. De opbrengst komt geheel ten goede aan de afdeling. De rommelmarkt is van 10.00 uur tot 16.00 uur. FNV-JUBILEUM - De afdeling Oost-Zeeuws-Vlaanderen van de Bouw- en Houtbond van het FNV houdt morgen de jubi leumavond. Deze feestelijke bijeenkomst wordt belegd voor leden en hun partner en begint om 19.00 uur in gemeenschapscentrum De Warande. Tijdens deze bijeen komst huldigt districtsbestuur der Jos van der Borgt vijfen twintig jubilarissen. Er zijn dertien leden die vijfentwintig jaar, negen leden die veertig jaar en twee leden die vijftig jaar lid zijn van de bond. Er is ook een jubilaris is die zestig jaar bij de bond zit. FIETSENKEURIN G - De WN-afdeling Kloosterzande hield onder leiding van she riff/keurmeester Ted Bouwens een fietsenkeuring op basis school Ter Vliet. Er werden cir ca zestig tweewielers onder de loep genomen van de leerlingen van de groepen vier t/m acht, waarbij de verlichting speciale aandacht kreeg in verband met de komende donkere maanden. Tot grote tevredenheid van keurmeester Bouwens vertoon den de fietsen weinig manke menten. Hij bespeurde een gro te verbetering ten opzichte van vorige keuringen op deze school. De volgende keuring is op 26 november op basisschool St. Jozef in Hengstdijk. Van onze correspondente Hulst - Koorstichting Cantorij der Basiliek Hulst is volop bezig met de opname van een tweede cd. De opnames vinden op 7 en 14 november plaats in de Steurbaut studio in Gent. „We hebben voor deze gerenom meerde studio gekozen, omdat we kwaliteit wensen. Bovendien ge schiedt de productie en de distri butie nu ook via deze studio, die met het merk RGIP wereldwijd cd's distribueert," vertelt diri gent Anton de Kort. De studio beschikt over een akoestische hal waarin dezelfde voorwaarden geschapen kunnen worden als in een concertzaal of kerk. „Het is natuurlijk fijn voor een koor als de nieuwe opname tot in Japan en Amerika verkrijg baar is. Maar dat is niet de be langrijkste reden waarom we met de Belgische maatschappij in zee zijn gegaan. De opname hier biedt meer mogelijkheden in de programmatie. Zij die de schijf kopen, doen dat niet vanwege de naamsbekendheid, maar omwille van het repertoire dat er op staat. Daarom is gekozen voor een aan tal thema's en werk van compo nisten uit verschillende stijlpe riodes." Een van de thema's is het Pater Noster. De cantorij vertolkt com posities van De Klerk, Stravins ky, Van Huffel en Liszt. Een an der thema is Ave Verum Corpus. Dit onderwerp werd van muziek voorzien door Gounod, Liszt en Elgar. „Doorgaans kiezen we voor min der bekend en zelfs vrijwel onbe kend werk. Het is voor mij en het koor een uitdaging om juist deze werken uit te voeren. De bekende zaken worden al door zoveel ko ren uitgevoerd. Wij wensen bij zondere projecten, zodat we er ook een stevige studie-kluif aan hebben," aldus De Kort. Het merendeel van de koorwer ken is a capella, dus zonder bege leiding. Deze vorm van koormu ziek stelt hoge eisen aan de koor balans, de zuiverheid, dictie en voordracht. De cantate Christ mas Day van Holst wordt op pia no begeleid door Jos Verpoorten. Tussen de programmadelen staan muzikale intermezzi gepland die verzorgd worden door een ad-hoc ensemble Jos Verpoorten (clave- cimbel), Dick Boon (traver so/blokfluit) en Rein Kooien (gi taar). Zij vertolken niet-alle- daagse werken uit de renaissance en werken van Dowland. Dit in strumentale gedeelte wordt ove rigens pas in voorjaar 1997 opge nomen, wanneer ook de tweede opname-sessie van het koor plaatsvindt. De cd wordt eind 1997 gepresenteerd en is dan in de platenhandel verkrijgbaar. Hulst - De uitvoering van de Messiah van Handel door het Hulster Gemengd Koor vindt morgen plaats in de Noordhal van Den Dullaert in Hulst. Aan vang 20.00 uur. Van onze correspondent Koewacht - Het gemengd koor St.-Cecilia uit Koe wacht bestaat zaterdag der tig jaar. Dan wordt ook ge vierd dat dirigent T. de Ruysscher tien jaar aan het koor verbonden is. Tevens krijgen leden die der tig en vijfentwintig jaar lid zijn van de vereniging een medaille. Dertig jaar lid zijn A. Bonte-van Daele, G. Rot tier-van Eek, M. van de Ber- gen-de Gronkel en M. Ver- mandel-Suy. Vijfentwintig jaar lid zijn G. Baert-van Paemel, M. van Damme-de Waal en J. van Gremberge- de Dauw. De huldiging is in De Vlaschaard en begint om 21.30 uur.

de Stem | 1996 | | pagina 15