Vredesmacht voor bijna rond bestem 1)I) 11-kopslukke11 hangt alsnog celstraf boven het hoofd EU is miljarden kwijt HOE GROOT IS E0R0PA PARKET Geroofd Nederlands goud in Zwitserland Gaullisten eisen excuses D'Ancona Major heeft behoefte aan heroïsch gevecht EUROPA VARKET Serviërs en moslims leveren strijd Beschuldiging A4 :OMMENTAAR LAND KORT te voorkomen tijde fiets orzitter Kamer' bij toerist iiet het NOTKa diplom" BUITENLAND A5 Boutros-Ghali optimistisch LAMELPARKET Europa Parket: vertrouwd Parket! fraude wekt woede SGP'er BUITENLAND KORT Staking Surinaamse bauxietindustrie Priester verspreidde kinderporno Burgeroorlog Guatemala ten einde Bisschop Belo moet op het matje komen 'Situatie Rusland is extreem instabiel' 'Europese landen verdeelden nazi-goud' DVEMBER 1996 'eroritschuldigd als hii nip, rgoens begrijpt. Hetzelfde n op het Binnenhof mee l dat hij begrijpt waar het drager in een eerderefa« I heeft als letterkundig cri n, voor zo'n figuur mag de an niet anders dan gecon ■is Nuis niet begrijpt waar er gaat. maar gesteund door de e overheden en grote ste era'svoor in hoofdzaak de ft geen eigen orkest, geen geen eigen ateliers. Het is een handvol mensen, die ke voorstelling een bezet- gt de pers en bewijzen de a Zuid bijna steeds twee a jit te brengen. Dat lukt met voor de Maastrichtse pro- r de komende jaren niet en. rnaamste advieslichaam Opera Zuid te verhogen' planken gebracht kunnen nmers groot en het gezet ste directiekosten een vier- dezelfde overhead in feite Zuid en de zuidelijke subsi tussenvoorstel. Geef ons it, zodat we per jaar in elk ma kunnen zetten en ver- de verdere toekomst voor ducties per jaar wilden de niet, want dan zou er im- ctuur dan die van een ope- eld bij elkaar gesprokkeld, en paar ton van. Absoluut pera's uit te voeren. Toch oral de zuidelijke autoritei- e zouden van Opera Zuid n vergelijkbaar met de Ne- de Reisopera in Enschede, n en basis niet of goochelt (sterdam en Twente zijn in van een volstrekt andere 'pera Zuid wil geen eigen première elke maand. Het de structurele garantie dat ven bestaan met voldoen- oen vier maal tien avonden orgen. Die voldoende aan- van de Zuid-Nederlandse onale en plaatselijke auto- gd verlangen opkomen in ndse Zaken) staat positief ctie om voortaan de pro- zo snel mogelijk te laten brdt hiermee niet voorko- n van kandidaten 'gelekt' omissies steviger aan ban- :en garantie' voor het uit- Tweede Kamer, waar hij p het matje was geroepen estersbenoemingen en de :is der Koningin. een witte reflector gaan Minister Jorritsma (Ver- len onderzoeken van een ities in de Tweede Kamer, t RPF-Kamerlid Stelling- de witte reflector - die op - bij wet te verplichten, lu gaat doen. Vorige week de reflector, waarmee in aringen zijn opgedaan. de verkiezingen van 1998 ïdt GroenLinks-Kamerlid de opvolging van Kamer ast te leggen dat 'bij gelij- rzitter wordt. PvdA, D66 en VVD haar aren de fractievoorzitters eken om het hardst riepen willen, zegt Sipkes. in tot de komende verkie- :s alle pleidooien voor een -Kamerlid Bukman. Buk- t Sipkes. Daarom vindt ze en voor een vrouw. Nederlandse toerist voor Dit lijkt vooral ten koste eeft de balans opgemaakt in ook de herfstvakanties eeg met 3 procent vergele- van branche-organisatie »r nog omdat de boekingen later vast. Spanje blijft ■ormen) het meest favorie- indeel van 19 procent. Het 2 procent teruggelopen. -taandeel van 13 proef®' nd verdringt in de ANVR- ts: marktaandeel 11 Pr0" pees HBO. In twee jaar europees 15% kans op een baan in het toerisme- verzorgt het NOTKa de meest toeristische opleiding van nnteresseerd? Kom dan naar onze /an 10.00 tot 12.30 uur op: november 1996 Ka Breda istraat 32-34, tel.(076)5148300 november 1996 Ka Amersfoort /eg Knuskamp 70, tel. (033) 4757040 -or Toeristisch Kadef^ 11 WOENSDAG 13 NOVEMBER 1996 Door Frans Wijnands Lui Drie kopstukken uit het Legere DDR-regime dreigen als nog voor meerdere jaren de gevange nis in te moeten. Het Duitse Consti- tutionele Hof heeft gisteren bepaald Lt ex-DDR-burgers wel degelijk „laons Westduits strafrecht veroor deeld kunnen worden. Heinz Kessler, de vroegere DDR-minis- L ran Defensie, zijn plaatsvervanger Fritz Streletz en SED-chef Hans Al- brecht hadden bezwaar aangetekend te gen hun veroordeling in 1993. Zij zeggen gehandeld te hebben in overeenstem ming met de voor hen toen geldende Oostduitse wetgeving. Maar het Hof in Karlsruhe heeft hun bezwaar verwor pen: „De DDR-Grondwet heeft de inter nationaal volkerenrechtelijk erkende grondprincipes van de mensenrechten op grove wijze genegeerd," oordeelde het Hof. Wie op ongewapende vluchtelingen schiet, of laat schieten, is overal straf baar. Geen wet kan een dergelijk optre den rechtvaardigen, óók de DDR-wetten niet. Eind 1993 waren de drie veroor deeld wegens het aanzetten tot schieten op meerdere vluchtelingen. Kessler kreeg zeveneneenhalf jaar, Streletz werd veroordeeld tot vijfeneenhalf jaar en Al- brecht tot viereneenhalf jaar. Omdat ze bezwaar aantekenden oordeelde de rechtbank dat ze op vrije voeten moch ten blijven tot de uitspraak van het Con stitutionele Hof bekend zou worden. Nu dat het geval is dreigen ze - theore tisch - alsnog achter de tralies te moeten. De kans is evenwel groot dat ze vanwege hun hoge leeftijd hun straf niet meer, of niet helemaal hoeven uit te zitten. Kes sler en de al jaren zieke Albrecht zijn 76, Streletz is 70 jaar. De uitspraak van het Hof is van enorme betekenis voor de hele rechtsgang tegen voormalige Oostduitsers die zich daad werkelijk of achter hun bureau schuldig en/of medeplichtig hebben gemaakt aan het (laten) doden en verwonden van vluchtelingen aan de Berlijnse Muur en langs het IJzeren Gordijn tussen de beide Duitslanden. De afgelopen jaren zijn tal van veroorde lingen uitgesproken, maar slechts een paar van de schuldigen hebben moeten zitten. Justitie heeft in de loop der jaren meer dan 3300 vooronderzoeken in ver band met de 'Muur-schoten' geopend. Meer dan 170 personen zijn aange klaagd. Tegen een aantal van hen zijn gevangenisstraffen uitgesproken; veelal voorwaardelijk. Van soldaat tot generaal hebben de aangeklaagden zich steeds op bevelen van hogerhand beroepen. Maar de allerhoogsten - onder wie Honecker, Mielke en Kessler - hebben categorisch ontkend dat grenssoldaten bevelen hadden gekregen om gericht op vluchtelingen te schieten. Rome/Cyangugu/Genève (rtr/afp/dpa) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Boutros Boutros-Ghali, hoopt 'binnen enkele dagen' een interventiemacht voor het oosten van Zaïre gereed te hebben. Daaraan doen vermoedelijk zo'n twaalf landen mee. De man schappen moeten de hulpverle ning aan ongeveer 1,2 miljoen vluchtelingen in het gebied vei ligstellen. Canada is bereid het bevel over de multinationale macht op zich te nemen. Boutros-Ghali, die in Rome sprak waar gisteren de wereldvoedsel- conferentie is geopend, zei dat de interventiemacht uit 10.000 tot 12.000 manschappen zal bestaan. De VN-Veiligheidsraad zal de komende dagen het mandaat moeten vaststellen. Boutros- Ghali toonde zich ermee ingeno men dat landen als Zuid-Afrika en Spanje zullen deelnemen. Daardoor is naar zijn mening de neutraliteit van de troepenmacht Botswana heeft inmiddels zijn medewerking toegezegd. De eventuele Nederlandse bij drage aan een internationale vre desmacht voor Zaïre zal beschei den zijn. Dat hangt samen met het aantal militairen dat Defen sie volgend jaar verwacht bij te dragen aan de nieuwe vredes macht voor Bosnië. Voordat Nederland militairen le vert voor Zaïre moeten overigens nog wel aan een aantal voor waarden zijn voldaan, zei minis ter Voorhoeve gisteren bij de be handeling van de Defensiebegro ting in de Tweede Kamer. Het feit dat Canada bereid is het bevel op zich te nemen is een goede voor zet, maar voordat Nederland meedoet moet het ook vaststaan dat een ander groot land als de VS 'een stevige bijdrage' levert, aldus de minister. Een interventiemacht waarin Fransen de hoofdrol zouden spe len, is eerder op ernstige beden kingen gestuit. De door Tutsi's geleide regering in Rwanda is te gen een leidende rol van Frank rijk, omdat dat land als bondge noot van de Hutu's wordt gezien. De Amerikanen hebben nog al tijd niet over hun deelname be sloten. Zij willen eerst meer dui delijkheid over de opzet van de hulpoperatie. Verscheidene lei dende Europese politici, onder wie de Belgische en Franse oud premiers Leo Tindemans en Mi chel Rocard, hebben de regering in Washington opgeroepen hun terughoudendheid te laten varen. Ook de Britse regering is nog te rughoudend. De VN beginnen volgens de VN- hulporganisatie UNHCR binnen een paar dagen een luchtbrug voor hulp aan de Hutu-vluchte- lingen in Oost-Zaïre. Van de Zaï rese hoofdstad Kinshasa gaat de hulp naar Kisangani. Vandaar gaat de hulp in vrachtwagens verder naar de vluchtelingen. I VERVOLG VAN VOORPAGINA Dat het ondanks alles toch wat beter gaat, zoals de Rekenkamer wil doen geloven, daar is niet ie dereen het mee eens. Nederlandse Duroparlementariërs noemen de stijging van de onrechtmatighe den vergeleken met' '94 betreu renswaardig. De uitvoering van de begroting is voor 80 procent in handen van de lidstaten. De onregelmatigheden hebben bovendien voor 90 pro tent betrekking op de landen zelf. Volgens Jan Mulder (WD) is daarom meer samenwerking no dig tussen de Europese volksver- tegenwoordiging en de nationale Parlementen. „Het kan toch niet dat je zulke grote bedragen niet kunt verantwoorden," aldus Mulder.Pam Cornelissen (CDA), U van de begrotingscontrole- tommissie van het EP, wil de geldkraan dichtdraaien voor lan dau die niet meewerken aan bete re controle. Het EP moet uitein delijk de rekeningen goedkeuren. Zoals elk jaar heeft de verspilling van Europees belastinggeld voor al betrekking op de structurele hulp aan de regio's en de land bouw. Dat zijn bovendien veruit de grootste posten op de begro ting. Zo kreeg Denemarken 32 miljoen gulden teveel aan uit- voervergoedingen voor fetakaas naar Iran. In de zuidelijke lidstaten bestaat volgens het rapport nog altijd geen goed controlesysteem voor de olijfolieproductie, waardoor subsidies ten onrechte worden uitgekeerd. Er is volgens de Re kenkamer ook teveel geld uitge trokken voor controles in de vis serij. Ook bij de steun aan de ar mere regio's gaat veel mis. Zo worden programma's ten onrech te gesubsidieerd, is de steun te versnipperd en het beheer moei lijk. (ADVERTENTIE) KCJU.E IK EJÖj2675 ÉftÉK LAMINAAT! .1- ÏJwwt natuurlijk dat EUROPA PAR- T behoort tot een van de grootste parket-concerns in Europa. U weet natuurlijk ook dat wfl internationaal &esPeckbseerd zijn in het plaatsen van massief 22 mm parket en Franse klas- niet, dat wij een PARKET- iuTAALBEDRUF zijn Wij beschik- n e^n fabrieken en uit recht- - sr een zeer groot as sortiment DOE-HET-ZELF-PARKET de betere kwaliteit 8®® lagere prijzen dan de bouw- mai®cn en de pasJesgroothandeL torn naar onze infomiafleve loon- 1 een parketvloer' "Mr Hts. J.G.M. Versteeg. Voorbeelden van prijzen per m2 Lamelparket echt eikenf 26,75 Laminaatparket f 23,75 22 mm Kastanje stroken f 29,75 22 mm Herbergvloer f 37,75 zelfklevende Vinyltegels f 8,75 12 mm Maple stroken f 19,75 14 mm Eiken stroken f 34,75 BARNEVELD: Harcelaaisewïg 49, tel 0342-491 919 BLEISWIJK; J. vld HeIJdenstaat 80, tel 010-521 73 59 BOXTEL Mijlstraat 22, tel 0411-688 880 DORDRECHT Bunsenstiaat 23, tel 078-618 5 9 82 DRACHTEN: De Olek 3, tel 0512-523 738 NEEDE: Bieststraat 23, tel 0S4S-292 907 N1EÏÏW-VENNEP lXrwestraat 1, tel 0252-621 067 UTRECHT Laapaven 5a, tel 030-280 38 41 WORMERVEER: Industrieweg 50, tel 075-628 35 07 DÖMITZ IDldJ Gitlnerweg 2, tel 038758-24122 ™a- l m vr. van 9.00 tot 17.00 en za. van 10.00 tot 16.00 uur. Straatsburg (anp) - Leen van der Waal, lid van het Europees Parlement (EP) namens de ge zamenlijke fracties van SGP, GPV en RPF, zegt dat de Brit se commerciële televisiezen der ITV een 'vals, onterecht beeld' van hem heeft geschetst. Van der Waal vindt dat hij in een ITV-documentaire ten onrechte wordt afgeschilderd als profi teur. ITV maakte in september opnamen over het misbruik van de ruime reis- en onkostenver goedingen door EP-leden. De NCRV zendt de documentaire vandaag uit. Om hun dagvergoeding van om gerekend 473 gulden te ontvan gen, moeten parlementsleden el ke zittingsdag hun handtekening zetten. ITV filmde met een gehei me camera hoe Van der Waal op de laatste dag van de maandelijk se sessie van het EP in Straats burg voor aanwezigheid tekende en een half uur later op de trein stapte. De europarlementariër van SGP- huize zegt dat hij die dag het vliegtuig naar huis had willen ne men. Aangezien vrijdagochtend bleek dat er op het vliegtuig geen plaats voor hem zou zijn, diende hij vrijdagochtend de trein te pakken. Van der Waal wilde we gens een dringende afspraak per se vrijdagavond weer in Neder land zijn. De europarlementariër zegt het secretariaat van het EP opdracht te hebben gegeven zijn dagver goeding van zijn totale onkosten vergoeding af te trekken. Hij heeft dit ook aan ITV laten we ten. Van der Waal zegt dat ITV zijn volledige reactie echter niet wilde opnamen, in het program ma. De SGP-politicus voelt zich zwaar 'gegriefd' door het pro gramma. „Ik maak geen misbruik van vergoedingen. Er zijn mensen die dat wel doen, maar ik wil niet hun rechter zijn. Ik ben wel te leurgesteld dat zaken zo uit hun verband zijn gerukt." Een Amerikaanse wil naar hun huizen Ifor-soldaat van voor de houdt bij een checkpoint een oogje op een groep moslims die terug burgeroorlog. foto reuter Sarajevo (ap) - In het noordoosten van Bosnië is het ook giste ren tot gevechten gekomen tussen moslims en Serviërs. Volgens ooggetuigen vielen er drie gewonden bij schietpartijen in een buitenwijk van de stad Koraj, eens een moslimstad, nu in han den van de Serviërs. Maandag raakte een Nederlandse marechaussee die voor de VN-poli- tie werkt gewond in Koraj. De Nederlander werd volgens VN-woord- voerder Alexander Ivanko 'per ongeluk in de rug geschoten toen een Servische politieman zijn geweer ontlaadde'. De marechaussee is in middels geopereerd. Ook gisteren waren in de buitenwijk Gajevi geweervuur en explosies te horen. Volgens journalisten ter plekke raakten zeker drie mensen gewond. Russische en Amerikaanse troepen proberen de orde en rust te herstellen en de strijdende partijen uit elkaar te houden. „Zodat ze elkaar niet naar de keel vliegen," aldus Navo-woordvoerder Simon Haselock. Enkele honderden moslimvluchtelingen togen maandag naar de bui tenwijk van Koraj in een poging hun oude woningen te betrekken, daarbij gehinderd door de Servische politie. Volgens Navo-functiona- rissen is het onduidelijk wie met schieten begonnen is. In het Dayton-vredesakkoord is afgesproken dat vluchtelingen in alle vrijheid moeten kunnen terugkeren naar hun vooroorlogse huizen, maar de afgelopen maanden bleek dat dit op verzet in vooral het Ser vische gedeelte van Bosnië stuit. New York (rtr) - Zwitserse commerciële banken hebben in de Tweede Wereldoorlog goudstaven in hun kluizen gedeponeerd, die door de nazi-bezetters in Nederland bij elkaar waren geroofd. Dit blijkt uit geheime documen ten van het Amerikaanse minis terie van Financiën, die maandag in New York zijn vrijgegeven. Tot dusver heeft Zwitserland steeds beweerd dat slechts de Zwitserse centrale bank zaken deed met de Duitse Reichsbank als het om goud ging. Maar uit de vrijgegeven papieren blijkt dat ook de Basler Handels bank en de Schweizer Bankvere- in, beide gevestigd in Zürich, ge durende de oorlog goudstaven yan het nazi-regime in ontvangst namen. Het zou gaan om goudstaven met een huidige waarde van ongeveer 35 miljoen gulden. Volgens het Joodse Wereldcon gres is het goud geroofd uit Nederland. Straatsburg (anp) - De leider van de Franse gaullistische partij RPR in het Europees Parlement (EP), Jean-Claude Pasty, eist excuses van PvdA-europarlementariër Hedy D'Ancona over uitspraken in de Volkskrant van zaterdag. zegt bij haar uitspraken te blij ven. „Van Bladel zit letterlijk aan de andere, rechterkant in het parlement." Volgens D'An cona wijst het stemgedrag van de Unie voor Europa uit dat er weinig verschil is tussen deze fractie en Le Pen. Verder zegt zij veel 'fanmail' te hebben ontvangen van 'zeer veel Nederlanders die het met mij eens zijn dat Van Bladel misbruik heeft gemaakt door als verkozene voor de PvdA over te stappen naar een recht se fractie'. Tussen D'Ancona en Van Bla del kwam het vorige maand in het EP tot een incident, toen beide europarlementariërs woorden kregen over een Brus sels appartement dat zij geza menlijk bewonen. Volgens Van Bladel heeft haar vroegere fractiegenoot haar daarbij met haar handtas ge slagen. D'Ancona erkent dat een woordenwisseling heeft plaatsgevonden. Zij ontkent echter dat zij Van Bladel gesla gen heeft. In een interview stelt D'Anco na de RPR-vertegenwoordigers in het EP op één lijn met de Franse extreem-rechtse leider Jean-Marie le Pen. Pasty spreekt van een 'laster lijke formulering' en noemt de uitspraken van D'Ancona 'ui termate tendentieus'. Aanlei ding voor het interview met D'Ancona was de overstap van haar vroegere fractiegenoot en vriendin Leonie van Bladel naar de rechtse fractie Unie voor Europa. Die bestaat uit europarlementariërs van RPR en Forza Italia, de partij van Silvio Berlusconi. D'Ancona noemt deze overstap 'overspel van het ergste soort'. Van Bladel heeft volgens haar misbruik gemaakt van haar 'linkse ticket om naar de rech terkant te gaan en mee te stem men met de fractie van Le Pen'. Vooral deze laatste vergelij king heeft de woede opgewekt van Pasty. Hij eist dat D'Anco na publiekelijk afstand neemt van haar uitspraken. De Nederlandse oUd-minister Paramaribo - In Suriname liggen de winning van bauxiet en de verwerking tot aluinaarde en aluminium stil. De export van deze eindproducten is de belangrijkste bron van staatsinkomsten. On geveer 2500 werknemers bij de Suriname Aluminium Company Suralco en de Billiton Maatschappij Suriname BMS hebben voor onbepaalde tijd het werk neergelegd. Zij eisen onder meer forse loonsverhogingen Newcastle - Een Britse rooms-katholieke priester die terechtstaat op beschuldiging van seksueel misbruik van jongens, heeft porno grafische foto's van zijn slachtoffers via Internet verspreid. Dat zei de officier van justitie gisteren tijdens de rechtszaak tegen de 45-jarige man. De priester uit het Noord-Engelse Durham City, heeft in twaalf gevallen bekend dat hij jongens beneden de veer tien jaar seksueel heeft misbruikt. Guatemala - De langste burgeroorlog van Zuid-Amerika lijkt ten einde gekomen nu de regering van Guatemala en de rebellen van de Guatemalaanse Nationale Revolutionaire Eenheid bekend hebben gemaakt dat zij eind december een definitieve vredes overeenkomst hopen te tekenen. In een gezamenlijke verklaring riepen de twee partijen.'alle Guatemalanen en de internationale gemeenschap' op te vieren dat er na 36 jaar een eind is gekomen aan het gewapend conflict en dat een 'nieuw hoofdstuk van natio nale verzoening' kan beginnen. Jakarta - De Indonesische Nobelprijswinnaar bisschop Belo is gisteren in Jakarta ontboden om tekst en uitleg te geven over een vraaggesprek met het Duitse blad Der Spiegel. Dit meldden Indo nesische media. In de Oost-Timorese hoofdstad Dili en Jakarta gingen voor- en tegenstanders van Belo de straat op. Vier Oostti- morezen vluchtten de Spaanse ambassade binnen om politiek asiel in Portugal te vragen, zei mensenrechtenactivist Poncke Princen. In het vraaggesprek zou de bisschop gezegd hebben dat het Indonesische leger de onafhankelijkheid van Oost-Timor 'ver trapt' heeft. Moskou - De Russische minister van Defensie Igor Rodionov heeft gisteren gewaarschuwd voor de 'extreem instabiele politieke en economische situatie' in het land. Het dalende gevechtsvermogen in het leger kan ernstige gevolgen hebben, aldus Rodionov vol gens het persbureau Interfax. Hij verklaarde tegenover generaals dat de strijdkrachten de grens hebben bereikt. Als paraatheid verder daalt kan dat 'onvoorspelbare, rampzalige consequenties' hebben, aldus de minister. Parijs - Nog tot dit jaar hebben Europese landen goudvoorraden van de nazi's onder elkaar verdeeld. Nederland ontving 71 ton. Dat meldt het Franse weekblad Le Nouvel Observateur. Bij de 337 ton goud gaat het om voorraden die de geallieerden na de oor log van de nazi's in beslag namen. Die hadden het geroofd van om het leven gebrachte (veelal joodse) burgers. Het goud zou terecht gekomen zijn in de Benelux, Frankrijk, het vroegere Tsjechoslo- wakije en Joegoslavië, Italië, Polen, Albanië en Griekenland. Er is nog 5,5 ton aan goudharen over. Door Bob van Huët Londen - John Major heeft de Europese 'partners' ervan be schuldigd Groot-Brittannië 'via de achterdeur' sociale wetgeving te willen opleggen. De premier benadrukte dat hij een uitzonderingspositie had be dongen in het Verdrag van Maastricht om de Britse econo mie te vrijwaren van ongewenste regelgeving. „Lage sociale las ten, géén Sociaal Hoofdstuk en géén minimumloon hebben ons het voordeel van economische flexibiliteit gegeven dat Europa mist," aldus Major. Tijdens een luidruchtig vragen- kwartier in het Lagerhuis sugge reerde hij gisteren dat sommigen in Europa het moeilijk konden verkroppen dat het Britse econo mie goed ging en dat recentelijk een Frans bedrijf naar Zuid-En- geland was verhuisd omdat het ondernemingsklimaat daar aan genamer was dan thuis. De gewraakte 'sociale richtlij nen' waartoe het Europese Hof in Luxemburg besloot (onder meer voor maximale werkuren en minimale vakantieregelingen) waren opgelegd onder het mom van gezondheids- en veiligheids regels, meende Major. Hij dreig de de volgende Intergouverne mentele Conferentie, in Amster dam, te zullen torpederen als het besluit niet werd teruggedraaid. „Als we dit accepteren dan komt er een reeks van soortgelijke wetgeving. Er komt een tijd dat je gewoon 'nee' moet zeggen. Nee, dit is niet in belang van Britse economie," aldus de pre mier. Het deed vagelijk denken aan de fameuze 'No-No-No- rethoriek' waarmee Margaret Thatcher ooit Europa te lijf ging en daarmee populair werd bij de Britse kiezers. Labourleider Tony Blair was er als de kippen bij om premier Major af te schilderen als de voorman die de Britse arbeiders geen vakantie gunt en laat wer ken tot ze erbij neervallen. „De Conservatieven denken als Vic toriaanse fabrieksbazen," over dreef een andere Labourwoord- voerder. Feit is dat Groot-Brittannië het enige land binnen de EU is waar werknemers geen recht hebben op betaald verlof en evenmin be zwaar kunnen maken tegen een werkwerk langer dan 48 uur. Zo'n 2,5 miljoen Britten (12 pro cent van de beroepsbevolking) hebben geen betaalde vakantie dagen. Dit betreft vooral vrou wen met part-time banen. Ruim vier miljoen Britse werknemers krijgen minder vakantiedagen dan het minimum van drie we ken dat nu is opgelegd door Brussel. Hoeveel Britten langer werken dan het Europese maximum van 48 uur is niet bekend. „Omdat je hier weinig bescherming hebt kijken de meesten wel uit daar van een punt te maken bij hun baas. Of je werkt over of je wordt ont slagen, zo simpel ligt het soms," aldus een woordvoerster van de grootste vakbond TUC. In de mijnsector en in de landbouw en visserij zou 40 procent van de werknemers langer werken dan 48 uur per week. De Conservatieve regering bena drukt steeds dat laag betaalde en zware banen altijd beter nog be ter zijn dan werkloosheid. De Britse economie moet niet alleen kunnen concurreren met andere Europese maar ook met die in Amerika en Zuidoost Azië, zo luidt een atnder dogma. Vruchten van de zeer 'flexibele' arbeids markt, worden geplukt in de vorm van een dalende werkloos heid. Het ondernemersvriende- lijke beleid van de Conservatieve regering is niet onopgemerkt ge bleven voor investeerders uit Azië, de Verenigde Staten en Eu ropa. De Britse eilanden trekken mo menteel meer buitenlandse be drijven dan alle andere Europese partners bij elkaar. De lonen in Wales liggen bijvoorbeeld 20 procent lager dan op het Euro pese vasteland. Zo 'flexibel' kunnen de werkom standigheden in Groot-Brittan nië zijn dat een grote fast food- keten personeel minder dan drie gulden per uur betaalde als het niet druk was in de zaak. Bij de 'klaaglijn' van de TUC meldde iemand 1,57 per uur te worden betaald voor het inpakken van Kerstartikelen. Maar er staat voor premier Ma jor meer op het spel dan econo mische principes. Zijn politiek beschadigde Conservatieve Par tij heeft grote behoefte aan een heroïsch gevecht. Het liefst te gen Brussel, dat zich volgens de invloedrijke tabloids steeds maar weer in Britse zaken wil mengen. Het is een van de laatste argumenten die de Tories nog hebben nu hun morele kruis- De Britse premier John Major staat voor zijn Londense ambts woning journalisten te woord. Major beloofde zich te blijven ver zetten tegen de door het Europese Hof opgelegde werkweek van maximaal 48 uur. foto epa tocht en pleidooien voor belas tingverlaging gestrand lijken. Labour wordt er daarom bij voorbaat van beschuldigd - als het aan de macht zou komen - alles te zullen slikken wat door Brussel wordt bepaald. Tony Blair, de gedoodverfde op volger van Major, heeft dat ge vaar onderkend. Het was daar om dat oppositiewoordvoerders gisteren graag de verbeterde ar beidsomstandigheden van mil joenen Britten wilden begroeten, maar tegelijk aan Brussel lieten weten dat een toekomstige La- bourregering ervoor zal waken de Britse arbeidsmarkt op te za delen met verlammende regelge ving.

de Stem | 1996 | | pagina 5