4 Tweedeling ook onder allochtonen' Balanceren tussen de dominee en de koopman pDR-ko] Vredei voor Z bij na r Stoute jongen Van der Heijden: 'Geen commentaar' Jorritsma wijst beschuldiging Van Meurs af EU is milja Vorstin verwelkomt Slowaakse gasten Decoration Fair 1996 Analyse Kern of basis DE STEM BINNENLAND Onderzoek naar minderheden: Yan Traa vóór motie over IRT In de AMERICAHAL te APELDOORN (vandaag t/m zo. 17 NOVEMBER) DE STEM 'füX^'COMMENTAAj BINNENLAND KORT Boutros-Ghali Lekken benoemingen niet te voorkomen Kamer wil reflector voorzijde fiets 'Over twee jaar vrouw voorzitter Kamer' Eigen land steeds geliefder bij toerist I enkele dagen' een interventierm gereed te hebben. I Daaraan doen vermoedelijk zo'n I twaalf landen mee. De man schappen moeten de hulpverle ning aan ongeveer 1,2 miljoen vluchtelingen in het gebied vei ligstellen. Canada is bereid het bevel over de multinationale macht op zich te nemen. I Boutros-Ghali, die in Rome sprak waar gisteren de wereldvoedsel- conferentie is geopend, zei dat de interventiemacht uit 10.000 tot 12.000 manschappen zal bestaan. I De VN-Veiligheidsraad zal de I komende dagen het mandaat moeten vaststellen. Boutros- Ghali toonde zich ermee ingeno men dat landen als Zuid-Afrika en Spanje zullen deelnemen. Daardoor is naar zijn mening de neutraliteit van de troepenmacht gewaarborgd. Een 'wereldbaan' in het toerisme met het NOTKa diploma 'Eurppq Parket: ve WOENSDAG 13 NOVEMBER 1996 pESTKM Door Jeroen den Blijker ALS EEN stoute jongen staat CDA-Kamerlid Frans Jozef Van der Heijden in de hoek. Mismoe dig staart hij uit het raam van zijn werkkamer. Het door de ra dio uitgezonden debat, zijn de bat, lijkt nauwelijks tot hem door te dringen. Want Van der Heijden heeft an dere zorgen. Voor de zoveelste keer is hij gisteren door zijn fractiegenoten stevig onderhou den over zijn solistisch politiek functioneren. Hij reageert verstoord als hem gevraagd wordt waarom hij niet gisteren, namens het CDA de batteerde over de benoemings procedure van burgemeesters. „Geen commentaar," bijt hij. Toch is de vraag logisch. Vorige week nog wist Van der Heijden alle ogen op zich te richten met zijn pleidooi om burgemeesters door de gemeenteraad te laten benoemen in plaats van door de Kroon (de koningin en namens haar het kabinet). Daarmee zou er een Kamermeerderheid zijn die nodig is voor deze geheel nieuwe benoemingsprocedure. Maar daags daarop werd het Ka merlid teruggefloten door zijn fractie. Die is nog helemaal niet zover. Genoeg reden voor D66 om tijdens het wekelijks vragen uurtje zout in de wonden van het CDA en Van der Heijden te strooien. Maar het Kamerlid zelf was spoorloos. Hij had zich, na rijp beraad in de fractie, terug getrokken in zijn werkkamer. Dat tot verbazing van de andere fracties. „Het is een beetje laf en beschamend," zei WD-woor- voerder Te Veldhuis. Net als zijn D66-collega Scheltema sugge reerde hij dat het CDA het Ka merlid een spreekverbod had op- Het is immers niet de eerste keer dat Van der Heijden een stand punt inneemt dat afwijkt van het fractiestandpunt. Vorige maand al joeg hij zijn partijgenoten in de gordijnen met een openlijk pleidooi om, in plaats van CDA- fractieleider Heerma, 'een echte leider' te kiezen. Ook toen is hij met 'zachte dwang' terecht ge wezen. Dat gisteren in de fractie opnieuw met Van der Heijden een stevig gesprek is gevoerd, ontkent niemand. Maar dat hem het zwijgen is opgelegd, wordt met klem bestreden. „Niks spreekverbod," luidt het commentaar van de fractievoor- lichter. „Maar het leek ons ge woon beter als iemand anders het woord zou voeren." Een vooraanstaand CDA'er on derstreept bovendien dat het vooral 'voor Frans Jozefs' eigen bestwil' was als hij niet in het krijt zou treden. „Denk je eens in hoe iemand zich moet voelen als je in de Kamer de wind van voren krijgt?" Maar in zijn werkkamer maakt het Kamerlid evenmin een ge lukkige indruk. Het zit hem toch al niet mee de laatste tijd. Twee keer is hij inmiddels openlijk te ruggefloten en daarbij heeft hij ook een deel van zijn portefeuil le moeten afstaan. Van der Heijden was de CDA- specialist rond de IRT-affaire, maar moest het woordvoerder schap bij de parlementaire af ronding van de enquête afstaan aan CDA-Kamerlid Hillen. Veel over zijn misère wil hij niet kwijt. „Je kunt hier dertig se conden of een half uur aan mijn kop zeuren of ik een spreekver bod heb, maar ik zeg: Geen com mentaar." i Van der Heijden foto de stem/johan van gurp Den Haag (anp) - Het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) constateert een tweedeling onder de allochtonen in Nederland. Een relatief kleine groep 'kansrijken' is steeds succesvoller in het onderwijs en op de arbeidsmarkt. Het grootste deel van de allochtonen kampt echter nog steeds met aanzienlijke achter standen. Volgens het SCP is de werkgele genheidssituatie van allochtonen sinds de rampzalige jaren '80 enigszins verbeterd. Vergeleken met 1989 waren er in 1994 70.000 meer aan het werk. Vooral Surinamers en Aruba- nen/Antillianen zijn erop vooruit gegaan. Ook het aantal werkende Turken en Marokkanen groeide, maar hun aantal hield maar net gelijke tred met de groei van het arbeidsaanbod. Gunstige uitzonderingen zijn jongere Turkse en Marokkaanse vrouwen en zelfstandige onder nemers. In ongunstige zin sprin gen vooral de Marokkaanse jon gens eruit. Aansluiting ■Het-SCP wijst op het ontstaan van 'een differentiatie van de minderhedenbevolking in kans rijke en kansarme groepen'. Het kansrijke deel spreekt goed Ne derlands, is behoorlijk opgeleid en vindt zo langzamerhand aan sluiting bij de Nederlandse be roepsbevolking. De kansarmen worden echter Van onze Haagse redactie Den Haag - PvdA-Kamerlid Maarten van Traa, voormalig voorzitter van de parlementaire enquêtecommissie opsporings methoden, kon het gisteren niet laten. Als enig lid van de rege ringsfracties stemde hij voor een motie van oppositiepartij CDA die stelt dat het plan van aanpak van de ministers Sorgdrager (Justitie) en Dijkstal (Binnen landse zaken) 'tekort schiet'. Van Traa uitte met zijn opvallen de stemgedrag nog eens zijn on genoegen over de afwikkeling van de geruchtmakende parle mentaire enquête naar de opspo ringmethoden van de politie en justitie. De voorzitter van de in middels ontbonden commissie heeft al vaker gezegd dat Sorg drager en Dijkstal in zijn ogen te weinig personele consequenties verbinden aan de bij de enquête geconstateerde crisis in de opspo ring. (ADVERTENTIE) De meest decoratieve woon- en antiekbeurs De beurs waar ècbt wat te zien is/ steeds kansarmer. Arbeidsmarkt maatregelen van het kabinet en de sociale partners lijken voorna melijk voor de eerste groep te werken. Zij missen hun doel grotendeels voor de resterende, veel grotere groep allochtonen met weinig op leiding en een geringe kennis van de Nederlandse taal. Discriminatie Hoewel ook bestrijding van de nog steeds bestaande discrimina tie door werkgevers van belang is, is opleiding volgens het SCP hét wezenlijke instrument om hun situatie te verbeteren. Het SCP-rapport leert verder dat de vier grootste minderheids groepen (Surinamers, Turken, Marokkanen en Arubanen/Antil- lianen) de afgelopen jaren flink zijn gegroeid. In 1990 woonden er 700.000 allochtonen in Neder land. Dit jaar zijn dat er volgens het Planbureau 850.000. Waarschuwing Hoewel de immigratie de afgelo pen twee jaar sterk is gedaald, kwamen er in 1994 en '95 toch nog 90.000 vreemdelingen het land binnen. Het SCP waarschuwt echter dat de immigratie de afgelopen der tig jaar wel vaker is teruggelo pen. Alleen over de huisvesting van allochtonen laat het SCP echt po sitieve geluiden horen. „De woonsituatie van de minderhe den .wijkt steeds minder af van die van de overige bevolking," concludeert het. De verbetering van de laatste jaren wordt 'opval lend' genoemd. Van onze verslaggever Den Haag - Het besluit om de Waalpol ders te evacueren tijdens het hoogwater van voorjaar 1993, is op integere wijze tot stand gekomen. „Ik zie geen reden om te twijfelen aan de eer bare bedoelingen van de lokale bestuurders. Ook niet na lezing van dit verslag." Dat verklaarde minister Jorritsma gistermid dag bij de officiële presentatie van het boek 'Hoog water', van Rudie van Meurs. Volgens Jorritsma zijn er geen grote fouten gemaakt in de besluitvorming rond de eva cuatie, maar het boek dient evengoed een on derdeel te vormen van de evaluatie van de wateroverlast. Afgelopen weekeinde meldde de auteur al dat zijns inziens het echte gevaar destijds niet kwam door het wassende water, maar door een volstrekt gebrek aan kennis over de stabiliteit van de dijken. Dat honderdduizenden mensen huis en haard moesten verlaten was mede ingegeven door het regionale rampenplan, waarin Rijkswa terstaat niet was gekend. De gehanteerde kritieke waterstand waarbo ven tot evacuatie zou worden overgegaan, was volgens Van Meurs bovendien discutabel. Hij verwijt onder anderen de Nijmeegse bur gemeester D'Hondt een al te gretig gebruik van het plan. De burgemeester zelf sprak afgelopen zater- Geopend: di t/m za van 10.00 tot 22.00 uur, zondag van 10.00 tot 18.00 uur GRATIS PARKEREN Toegangsprijs ƒ17,50 p.p. TWINTIG MENSEN, verenigd in een splinternieuwe directie, houden zich op het ministerie van Buitenlandse Zaken (BZ) voortdurend bezig met de men senrechten in de wereld. Dat lijkt een aanzienlijk aantal, maar wie dat cijfer vergelijkt met het aantal ambtenaren dat zich concentreert op de buiten landse economische betrekkin gen op het ministerie van Econo mische Zaken (EZ), weet weer wat in Nederland het belang rijkst is. Die EZ-afdeling is na melijk ruim tien keer zo groot. Het is misschien een beetje flauw om die aantallen met el kaar te vergelijken. Minister Van Mierlo houdt er in ieder ge val niet van: hem gaat het om de inhoud van het mensenreehten- beleid, niet om de aantallen ambtenaren. Maar ondertussen schermt hij wel voortdurend met de nieuw opgetuigde directie. Die moet, zei hij in september, een nieuwe, 'cratieve' manier vinden om de mensenrechten in den vreemde aan de orde te stellen. Het onderwerp moet gegoten worden in een boodschap die aansluit bij de cultuur van het land, waarmee op dat moment gesproken wordt, en toch helder genoeg zijn om effect te hebben. Het terrein van de mensenrech ten zit vol valkuilen. Westerse democratieën willen graag dat ook in andere landen de bevol king het recht heeft op vrije me ningsuiting, vrije vakbonden en een eerlijke rechtsgang. Dat be hoort tot de universele rechten van de mens. De enige manier om deze denk beelden in bijvoorbeeld de Azia tische landen duidelijk te ma ken, is door er conctact mee te hebben. De belofte van een grote investering in China kan in theorie, als veel landen dat voortdurend doen, de deur ope nen voor een iets liberaler poli tiek systeem. Maar concessies worden niet zo maar gedaan; daar gaan soms veel jaren overheen. Zeker om dat de machthebbers in zo'n land ook wel doorhebben dat de handel ook voor het Westerse land profijtelijk is. Zodoende maakt het democratische land vuile handen, in de hoop dat er op den duur iets verandert. Dit balanceren tussen de domi nee en de koopman is uiterst las tig. Van Mierlo bekende onlangs dat hij iedere keer weer 'peentjes zweet' wanneer hij de mensen rechten ergens in een land aan de orde moet stellen. En naderhand nog eens, wan neer hij in de Tweede Kamer moet uitleggen hoe en waarom Door Debbie Langelaan hij het zo gedaan heeft. Want echt goed kun je het op dit ge bied maar moeilijk doen als mi nister van Buitenlandse Zaken: voor de een ben je te veel koop man, voor de ander te veel domi nee. De aankondiging van een nieu we koers heeft de kritiek uit de Tweede Kamer in ieder geval nog niet weg kunnen nemen. De Hans van Mierlo grote fracties, met uitzondering van de VVD, hebben al langere tijd een onbehaaglijk gevoel bij de manier van opereren van Van Mierlo op dit terrein. Een PvdA-commissie onder lei ding van Kamerlid Van Traa bracht dat gevoel in het rapport 'Voorbij de waterlinie' als volgt onder woorden: „Nederland is nu te onzichtbaar op het terrein van de mensenrechten. We zijn terechtgekomen in de grijze middenmoot. Dat kan niet de bedoeling zijn." Maar ook het CDA en zelfs Van Mierlo's eigen partijgenoten, die van de D66-fractie, spreken van een 'bleek', respectievelijk 'voorzichtig' mensenrechten-be- leid. Ook komende dagen, bij de behandeling van Van Mierlo's begroting, zullen die geluiden weer klinken. De fracties heb ben er enige reden toe: Van foto de stem/johan van gurp Mierlo verwijst nogal eens naar 'stille diplomatie' en naar geza menlijk optreden van de Euro pese lidstaten als het om de mensenrechten gaat. Novib-directeur Van den Berg, die als PvdA'er ook zitting had in de commissie-Van Traa, vindt dat zwakke plekken in Van Mierlo's standpunt. „Natuurlijk is het beter als je gezamenlijk kunt optrekken als EU-landen. Zelfs al zou je dan een iets min der krachtig geluid kunnen laten horen omdat je met elkaar com promissen moet sluiten. Maar het probleem met de EU is nu juist dat er geen gezamenlijk buitenlands beleid is. Zie voor malig Joegoslavië, zie nu Zaïre. Dus je mag je niet verschuilen achter de EU. Het komt er juist op aan gebruik te maken van de mogelijkheden die Nederland zélf heeft." Maar wat wil de Tweede Kamer dan wel? Vreemd genoeg kunnen de fracties niet altijd even goed aangeven waar het bij Van Mier lo nu precies aan mankeert. Als het om concrete voorbeelden gaat (bijvoorbeeld de reis van Kok en Van Mierlo vorig jaar naar China, waar zij bij premier Li Peng de mensenrechten aan de orde stelden) zijn de fracties niet ontevreden. Hun pleidooi om meer actie en meer Nederlandse profilering is in heel algemene termen gesteld. En als het gaat om Van Mierlo's optreden in individuele gevallen (Johannes van Damme, die in Singapore ter dood gebracht werd, Poncke Princen, de vrij heidsstrijder die van Van Mierlo een visum kreeg om Nederland te bezoeken) zijn de kritische Kamerleden juist lovend. Niemand twijfelt ook aan Van Mierlo's goede bedoelingen of zijn inzet. Het lijkt erop dat de kritiek eerder is ingegeven door een onbestemd heimwee naar de tijden van Max van der Stoel en Pieter Kooijmans, ministers die door hun persoonlijk gezag op dit gebied het gezicht van Ne derland op het gebied van de mensenrechten internationaal een extra dimensie gaven. De Kamer had van Van Mierlo, die zij toch ook kent als creatief, onconventioneel en begaan met de mensenrechten, meer ver wacht. Zoals Van den Berg het formu leert: „Het verschil tussen een middelmatig en een groot politi cus is of je een stap vooruit durft te doen, desnoods tegen alle heersende modes in." WIE NIET zelf op de markt staat, is verontschuldigd als hiiti alle finesses van het koopmansbargoens begrijpt. Hetzi geldt voor het Haagse jargon. Van een staatssecretaris die al jaren op het Binnenhof^ loopt, mag echter verwacht worden dat hij begrijpt waar hei debat overgaat. Zeker als die gezagsdrager in een eerdere W van zijn carrière zijn brood verdiend heeft als letterkundigni ticus. Zo iemand moet kunnen lezen, voor zo'n figuur mag taal geen geheimen kennen. Toch kan niet anders dan ge[0l, cludeerd worden dat staatssecretaris Nuis niet begrijpt Wai de discussie omtrent Opera Zuid over gaat. Opera Zuid, gevestigd te Maastricht, maar gesteund Brabantse en Limburgse provinciale overheden en gi_ den, produceert jaarlijks een paar opera's voor in hoofdzaaul zuidelijke theaters. De stichting heeft geen eigen orkest, geerf eigen koor, geen eigen solisten en geen eigen ateliers. Hm een zogenaamde productiekern van een handvol mensen, met zeer beperkte middelen voor elke voorstelling een bét,,, ting bij elkaar zoekt. Met succes zegt de pers en bewijzen ;J bezoekersaantallen. In de afgelopen zes jaar heeft Opera Zuid bijna steeds tweeji drie producties per seizoen weten uit te brengen. Dat luktrJ het bedrag dat de staatssecretaris voor de Maastrichtse i ductiekern gereserveerd heeft voor de komende jaren nietl meer. De kosten zijn immers gestegen. De Raad voor Cultuur, Nuis' voornaamste advieslichaan heeft voorgesteld het subsidie voor Opera Zuid te verhogen zodat er jaarlijks vier opera's op de planken gebracht kuniw worden. De vraag naar opera is immers groot en het gezelf schap zelf denkt dat bij dezelfde vaste directiekosten een via. de voorstelling haalbaar is. Voor dezelfde overhead in dus meer en naar dat meer is vraag. Nuis voelde daar niet voor. Opera Zuid en de zuidelijke subsi I diegevers kwamen daarop met een tussenvoorstel. Geef onsl een beetje extra uit de landelijke pot, zodat we per jaar in|l geval drie opera's op het programma kunnen zetten en vei l schaf ons uitzicht op een budget in de verdere toekomstvool een maximum van vier. Meer producties per jaar wilden del Maastrichtse opera-organisatoren niet, want dan zou erinl mers een geheel andere bedrijfsstructuur dan die van een op*I rakern nodig zijn. De Kamer heeft nu her en der wat geld bij elkaar gesprokkelc Opera Zuid krijgt er waarschijnlijk een paar ton van. Absoto: niet genoeg om structureel drie opera's uit te voeren. Tod zegt Nuis dat het gezelschap en vooral de zuidelijke autorite ten hun mond moeten houden. Die zouden van Opera Zuicl een 'basisvoorziening' willen maken vergelijkbaar met de Ne derlandse Opera in Amsterdam en de Reisopera in Enschede Nuis begrijpt het verschil tussen kern en basis niet of goochel met begrippen. De ambities van Amsterdam en Twente zijnir I kwantiteit en bijbehorend budget van een volstrekt and aard dan die van Maastricht. En Opera Zuid wil geen eb huis, eigen ateliers, grote staf of een première elke maand, enige waar het Zuiden om vraagt is de structurele garantie er een kleine club, een kern, kan blijven bestaan met voldoe» de middelen om op termijn per seizoen vier maal tien avonden I opera in Brabant en Limburg te verzorgen. Die voldoendeaa» bod biedt om een behoorlijk deel van de Zuid-Nederlands vraag te bevredigen. Is dat teveel gevraagd? Moeten regionale en plaatselijke auto-1 riteiten die voor zo'n gerechtvaardigd verlangen opkomen i»| de hoek gezet worden? Koningin Beatrix verwelkomt vooreen winderig paleis Noordeinde in Den Haag de Slowaakse president Michal Kovac en zijn vrouw Kovacova. Het paar brengt een officieel tweedaags bezoek aan Nederland. Kovac sprak na de ontvangst bij de vorstin met premier Kok. Die vindt dat het Nederlandse bedrijf steven moet meer investeren in Slowakije. De overheid hoopt de ondernemers een duwtjein de rug te geven via een betere voorlichting over het Slowaakse investeringsklimaat. foto anp dag in een reactie van 'indianenverhalen'. Jorritsma: „Op grond van de kritieke situatie van dat moment en alle kennis die toen be schikbaar was, hebben polderbaas Herman Kok van Groot Maas en Waal en coördine rend burgemeester D'Hondt hun verantwoor delijkheid genomen. Er is sprake geweest van een integere risico-inschatting. Ik geloof niet dat iemand beslissingen heeft genomen voor zijn eigen glorie." „Achteraf gezien is de'evacuatie wellicht niet nodig geweest, maar dat is gemakkelijk ge zegd nu er uiteindelijk niets is gebeurd. Als het was fout gelopen, dan hadden we nu een ander verhaal. Dan was deze minister van Verkeer en Waterstaat er niet meer geweest." (ADVERTENTIE) Door Frans Wijnands Rnnn - Drie kopstukken uil vroegere DDR-regime dreigen Wa voor meerdere jaren de gevi S te moeten. Het Duitse Cc Itutionele Hof heeft gisteren be n„t ex-DDR-burgers wel de{ ni crens Westduits strafrecht ve Ed kunnen worden. Reinz Kessler, de vroegere DDR-r I +pr van Defensie, zijn plaatsverv Fritz Streletz en SED-chef Han i ^echt hadden bezwaar aangetekei Den Haag - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) staat positief tegenover de suggestie van de PvdA-fractie om voortaan de pro cedure bij burgemeestersbenoemingen zo snel mogelijk te laten verlopen. Maar volgens de minister wordt hiermee niet voorko men dat er tijdens de procedure namen van kandidaten 'gelekt' worden. En ook als de vertrouwenscommissies steviger aan ban den worden gelegd, is dat 'absoluut geen garantie' voor het uit blijven van 'rumoer', aldus Dijkstal. De bewindsman zei dat gisteren in de Tweede Kamer, waar hij1 door D66 en de Socialistische Partij op het matje was geroepen voor de gang van zaken rond burgemeestersbenoemingen en de benoeming van de Gelderse Commissaris der Koningin. Den Haag - Fietsers moeten verplicht een witte reflector gaan voeren aan de voorzijde van hun fiets. Minister Jorritsma (Ver keer) moet bovendien de voor- en nadelen onderzoeken van een voorlopig rijbewijs. Dat vinden de fracties in de Tweede Kamer. Gisteren steunden zij een motie van het RPF-Kamerlid Stelling werf waarin Jorritsma wordt gevraagd de witte reflector - die op I stuurhoogte aangebracht moet worden - bij wet te verplichten. Onduidelijk is wat minister Jorritsma nu gaat doen. Vorige week nog zei de minister dat ze niks ziet in de reflector, waarmee in België, Duitsland en Zweden goede ervaringen zijn opgedaan, j Den Haag - De Tweede Kamer moet na de verkiezingen van 1998 een vrouw als voorzitter kiezen. Dat vindt GroenLinks-Kamerlid Sipkes. Ze gaat tijdens een debat over de opvolging van Kamer- voorzitter Deetman de Kamer vragen vast te leggen dat 'bij gelij- j ke geschiktheid' in 1998 een vrouw voorzitter wordt. Sipkes verwacht dat de fracties van PvdA, D66 en WD haar j voorstel zullen steunen. Immers, het waren de fractievoorzitters van WD, D66, PvdA die de afgelopen weken om het hardst riepen dat ze een vrouwelijke Kamervoorzitter willen, zegt Sipkes. Het CDA moet de opvolger van Deetman tot de komende verkie zingen leveren. Die partij houdt ondanks alle pleidooien vooreen vrouw vast aan de benoeming van CDA-Kamerlid Bukman. Buk- j man is slechts 'een tussenpaus', oordeelt Sipkes. Daarom vindt ze het niet interessant om nu te gaan ijveren voor een vrouw. Hoofddorp - De belangstellling van de Nederlandse toerist voor een zomervakantie in eigen land groeit. Dit lijkt vooral ten koste te gaan van Frankrijk. De reiswereld heeft de balans opgemaakt van het afgelopen zomerseizoen, waarin ook de herfstvakanties zijn betrokken. Het aantal boekingen steeg met 3 procent vergele ken met vorig jaar, blijkt uit cijfers van branche-organisatie ANVR. Medio februari klaagde de sector nog omdat de boekingen toen 12 procent achterbleven. De consument legt zijn vakantie steeds later vast. Spanje blij" over het geheel genomen (alle vervoersvormen) het meest favorie te vakantieland met een totaal marktaandeel van 19 procent. Het aantal reizen naar Spanje is wel met 2 procent teruggelopen Frankrijk blijft tweede met een marktaandeel van 13 procent maar 7 procent minder reizen. Nederland verdringt in de ANvK- top 10 Griekenland van de derde plaats: marktaandeel 11 Pw' cent, 15 procent meer reizen. Rome/Cyangugu/Genève (rtr/afl van de Verenigde Naties, Boutro Ook Botswana heeft inmiddels zijn medewerking toegezegd. De eventuele Nederlandse bij drage aan een internationale vre desmacht voor Zaïre zal beschei den zijn. Dat hangt samen met het aantal militairen dat Defen sie volgend jaar verwacht bij te dragen aan de nieuwe vredes macht voor Bosnië. Voordat Nederland militairen le vert voor Zaïre moeten overigens nog wel aan een aantal voor waarden zijn voldaan, zei minis ter Voorhoeve gisteren bij de be handeling van de Defensiebegro- VERVOLG VAN VOORPAGINA Dat het ondanks alles toch wat beter gaat, zoals de Rekenkamer wil doen geloven, daar is niet ie dereen het mee eens. Nederlandse Europarlementariërs noemen de stijging van de onrechtmatighe den vergeleken met' '94 betreu renswaardig. De uitvoering van de begroting is voor 80 procent in handen van de lidstaten. De onregelmatigheden hebben bovendien voor 90 pro cent betrekking op de landen zelf. Volgens Jan Mulder (WD) is daarom meer samenwerking no dig tussen de Europese volksver tegenwoordiging en de nationale parlementen. „Het kan toch niet dat je zulke grote bedragen niet kunt verantwoorden," aldus Mulder.Pam Comelissen (CDA), lid van de begrotingscontrole commissie van het EP, wil de geldkraan dichtdraaien voor lan den die niet meewerken aan bete- (ADVERT! Verkort Europees HBO. In twee jaar europa specialist met 85% kans op een baan in het toensnlc' Al bijna 30 jaar verzorgt het NOTKa de meest praktijkgerichte toeristische opleiding van Nederland. Geïnteresseerd? Kom dan naar onze Open Dagen van 10.00 tot 12.30 uur op: I zaterdag 16 november 1996 NOTKa Breda Boschstraat 32-34, tel. (076) 5148300 zaterdag 23 november 1996 NOTKa Amersfoort i I,, 1 Ringweg Kruiskamp 70, tel. (033) 47 Nederlands Opleidingscentrum voor Toeristisch Kader^ Weft natuurlijk dit EUROPA PAR- VO KET behoort tot een van de grootste parket-concerns in Europa. U weet natuurlijk ook dat wfl Internationaal Lai Lai 22 22 ntasslef 22 mm parket en Ftanse klas- aeke patroon-vloeren. Misschien weet "nog niet, dat wij een PARKET- roiAALBEDRlJF zijn Wij beschik- 12 ken uit eigen fabrieken en uit recht- zei sortiment DOE-HET-ZELF-PARKET 8413 0 leveren hierin de betere kwaliteit tegen lagere prijzen dan de bouw- harkten en de pasjesgroothandeL Kom naar onze Informatieve toon- kamers of vraag (gratis) het boekte E." aan:U1K1 DOM door dis. J.G.M. Versteeg.

de Stem | 1996 | | pagina 4