Zorgen over nieuwe fabriek in Zelzate 'Angs 'Zieken Estra en Harfondru zijn nationaal kampioen 'Voorlichting op een te laag pitje' Voorzitter herindeling Schouwen-Duivenland legt zijn functie neer 'Onderzoek haalbaarheid veer verrassend' POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN Tunnel en luidspreker moeten vissen redden GS Zeeland teleurgesteld over gebrek aan informatie van Oost-Vlaanderen [PvdA laakt h IHuisartsen Wesl DE STEM ZEELAND PBSTEM Fietser (12) gewond na aanrijding Nieuw onderzoek naar uitbreiding van veehouderij De beste 'Limousins' blijken uit Zeeuws-Vlaanderen te komen LTO Zeeland voor inrichten campings bij agrarisch gebied PvdA uit pittige kritiek op Oostburgs communicatiebeleid PvdA-fractie in Oostburg overtuigd van komst verbinding Breskens-Vlissingen: Inbraak C ontainerbr and j e Ruit ingegooid Drugs Schoondijke Oostburg Kaartingen Ambitieus plan kerncentrale Doel Theater Chantant in De Halle Axel WOENSDAG 13 NOVEMBER 1996 Q Van onze verslaggever Middelburg/Sas van Gent - Gedepu teerde Staten van Zeeland zijn teleur gesteld dat de Belgische provincie Oost-Vlaanderen niets heeft gemeld over de vestiging van een grondreini- gingsbedrijf in Zelzate. Het bedrijf brengt mogelijk schade toe aan na tuurgebied Canisvliet in de Sint Anthoniepolder bij Sas van Gent. GS maken zich zorgen over de vestiging van de fabriek en vragen het Vlaams provinciebestuur alsnog om informatie over de aard en omvang van het bedrijf, plus de mogelijke negatieve effecten op het milieu. Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland is pas op de hoogte gebracht van de vestiging van het bedrijf Envisan aan de Zelzaatse Karnemelkstraat, niet door Oost-Vlaanderen maar door de werk groep Behoud Canisvliet. De werkgroep spreekt in de brief aan het provinciaal college bezorgdheid uit over de vestiging van het bedrijf. Net over de Nederlandse grens en grenzend aan natuurgebied Ca nisvliet. Ook de Welzijnsraad in de ge meente Sas van Gent heeft bezwaar te gen het bedrijf. Envisan maakt vervuilde grond schoon, zo blijkt uit telefonische navraag bij de gemeente Zelzate. Het gaat om maxi maal 7200 ton per jaar. De ontwerp-ver- gunning voor het bedrijf ligt momenteel ter beoordeling voor bij de provincie Oost-Vlaanderen. Ambtenaren adviseren GS om in een ge sprek met het bestuur van Oost-Vlaan deren, op 19 november, de bezorgdheid over deze industriële ontwikkeling di rect over de grens, in de buurt van het natuurgebied, over te brengen. Het pro vinciebestuur neemt dat advies over. In het onderhoud met de Belgische be stuurders zal verder worden aangedron gen op vroegtijdig overleg en informatie uitwisseling over dit soort zaken, in de toekomst. Uiteraard vragen GS de Belgen ook om in deze kwestie zorgvuldig om te sprin gen met de vergunningsverlening en het natuurgebied te vrijwaren van aantas ting. Van onze verslaggever Hoek - Een twaalfjarige fietser uit Hoek is gisterochtend op de Hoekseweg in zijn woonplaats aangereden door een 56-jarige automobilist uit Terneuzen. De jongen is met een hoofdwond en een enkelbreuk overgebracht naar het ziekenhuis in Terneu zen. Het ongeval gebeurde rond 7.50 uur. De fietser werd geschept toen hij de Hoekseweg overstak. De Terneuzense automobilist probeerde de botsing te vermij den door uit te wijken, maar dat mislukte. Daarbij reed hij wel tegen de au to van een tegenligger, een 28-ja- rige inwoner uit Clinge, aan. De fiets werd totaal vernield, beide auto's raakten flink beschadigd. Van onze verslaggever Middelburg - De provincie wil samen met de gemeente Hulst nieuwe onderzoeken beginnen naar de mogelijkheid van uit breiding van de veehouderij sector in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren. Daarvoor wil het provinciebe stuur met de gemeente een 'stap penplan' maken. Maar eerst moe ten er meer gegevens op tafel ko men. De onderzoeken moeten uit wijzen of er nog ruimte is in de regio voor meer ammoniak en of uitbreiding juridisch haalbaar is. Als het kan moeten de vestigings mogelijkheden voor veehouders verruimd worden, vindt de pro vincie, om de agrarische sector te versterken. Links boer A. Mol uit Hoek met koe Estra en boer E, Claeys uit Biervliet met stier Harfondru. Van onze verslaggever Goes - De landbouw- maatschappij LTO Zee land gaat in principe ak koord met het plan van de provincie om maximaal acht landschapscampings in te laten richten. Het gaat hier om campings bij een agrarisch gebied waarvan het kampeergedeel- te twee hectare voor zestig plaatsen beslaat. Daarnaast moet er vijf hectare nieuwe natuur bijkomen. De provin cie bespreekt het initiatief aanstaande vrijdag in de sta tencommissie Ruimtelijke Ordening. LTO heeft echter wel be zwaar tegen de voorwaarde dat de natuurstatus gehand haafd moet blijven na even tuele beëindiging van de landschapscamping. „Het gaat hier om een experiment. Wij zijn van mening dat de omkeerbaarheid gehand haafd zou moeten blijven," aldus LTO-woordvoerster C. Michielsen. Door Peter van den Assem Biervliet/Hoek - Na de Belgische 'wit-blauwe' is het een van de groot ste vleesrassen in Nederland: de Franse 'Limousin'. Dat ze in Zeeuws- Vlaanderen weten hoe deze dieren ge fokt moet worden bleek afgelopen weekend. Tijdens de nationale vlees- veekeuringsdag in Den Bosch werden koe 'Estra' uit Hoek en stier 'Har fondru' uit Biervliet Nederlands kampioen in de catagorie Limousin. Maar ook voor wat betreft de 'reser vekampioenen' en de regiokampioen schappen spreekt Zeeuws-Vlaande ren een woordje mee. Vader van achttien kinderen, ruim 1300 kilo schoon aan de haak en zo mak als een lammetje. Statig loopt Harfondru aan de hand van E. Claeys, die samen met A. de Dobbelaere de stier vorig jaar gekocht heeft. Binnenkort zal de kolos weer dat gene moeten doen waarvoor hij gehaald is: acte de présence geven bij de koeien. Maar niet voordat hij 'een paar honderd kilo' is afgevallen, 't Moet voor de dames ook leuk blijven. Hoge verwachtingen De vier jaar oude Harfondru komt uit een familie van aanzien. „We hebben er hoge verwachtingen van," zegt Claeys. „Zijn vader staat goed bekend, en zijn broer be hoort tot de top van Frankrijk. We heb ben nu een aantal kalveren van Harfron- du en die zien er goed uit. Maar we zullen nog even af moeten wachten hoe het zich verder ontwikkelt." Omdat Harfondru nog zeker zo'n acht jaar meekan, is het niet ondenkbaar dat hij voor pakweg driehonderd nakomelingen gaat zorgen. Wanneer hij voor een 'k.i.-programma' wordt aangeboden (kunstmatige insemi natie) zullen dat er ongetwijfeld veel meer worden. „Maar daar staan we nog niet direct om te springen," voegt Claeys daar onmiddellijk aan toe. Het is niet de eerste keer dat Biervliet voor wat betreft de Limousins in de prijzen valt. De Dob belaere had in 1994 met Eros en in 1995 met Farfadet ook al de nationale kam pioenstieren onder zijn hoede. Nageslacht De koe Estra is eigendom van A. Mol uit Hoek. Het dier weegt nu rond de 850 kilo en zal binnenkort haar vijfde kalf op de wereld zetten. Net als Harfondru is het Estra's taak om voor nageslacht te zor gen. „Wanneer alles volgens planning FOTO CAMILE SCHELSTRAETE verloopt zal ze totaal voor zo'n twaalf kalveren zorgen," zegt de eigenaar. Of daar ooit 'kleintjes' van Harfondru bij zullen zitten is de vraag. Voorlopig staat er geen intiem onderonsje tussen de twee kampioenen op het programma. Ook voor Mol is het niet de eerste keer dat hij in de prijzen valt. In 1994 pakte hij met Cen- drillon de nationale titel en vorig jaar mocht Esther zich 's lands beste Limou- sin-koe noemen. Ook de reservekampioenen zijn dit jaar in Zeeuws-Vlaanderen te vinden. Th. de Winter uit Hulst mocht met Elodie en Hero zowel de titel voor de koeien als de stieren mee naar huis nemen. Al met al is het niet verwonderlijk dat de regio Zuid- West (Zeeland, Zuid-Hollandse Eilanden en Brabant, met vier van de vijf deelne mende koeien uit Zeeuws-Vlaanderen) dit jaar als beste uit de bus is gekomen. Van onze verslaggever Oostburg - Het voorlichtings- en promotiebeleid van de ge meente Oostburg staat mo menteel op een te laag pitje. De manier waarop wordt om gegaan met de bevolking en de wensen daarvan is op di verse gebieden voor verbete ring vatbaar. Dat is de mening van de PvdA- fractie in de algemene beschou wingen op de begroting 1997. De PvdA wijst op de gebrekkige communicatie met betrekking tot het verkeers veiligheidsproject Duurzaam Veilig en richting dorpsraden, vluchtelingenwerk, bejaardensociëteiten, de stich ting Hoekspositie en de werk groep gehandicaptenbeleid. Wat betreft Duurzaam Veilig heeft de PvdA de indruk dat het draagvlak eerder af- dan toe neemt. Het is volgens fractie voorzitter L. Wille zeker niet de bedoeling de doelstelling van dit project -het terugdringen van het aantal verkeersslachtoffers - te verlaten of zelfs maar bij te stellen. „Dit doel moet zo lang mogelijk en zo goed mogelijk nagestreefd blijven worden. We zitten wel op de verkeerde weg in de wijze van aanpak. Het creëren van maat schappelijk draagvlak is dit mo ment het belangrijkste om aan dacht aan te besteden. De techni sche maatregelen moeten nu even worden opgeschort. We moeten er als politiek in slagen om de doelstelling van Duurzaam Veilig tot de doelstelling van onze be volking te maken. Pas dan heb ben we een goede kans op echt Duurzaam Veilig." Volgens de PvdA is het voor B en W toch een moeilijk punt mensen het gevoel te geven dat ze bij een gelegenheid tot inspraak echt worden gehoord. Diverse instan ties hebben volgens Wille het ge voel dat het geven van inspraak alleen een formele zaak is in Oostburg. De PvdA stelt wel met tevreden heid vast dat het college wel de zorgplicht opneemt met betrek king tot het onderwijs. „Getuige het op initiatief van de PvdA opnemen van een meerja renraming voor huisvesting van de scholengemeenschap Zwincol lege." De PvdA dringt nogmaals aan op een onderzoek door een extern bureau naar de tevredenheid van het gemeentepersoneel met be trekking tot het werk. De uit komsten van een dergelijk onder zoek kunnen volgens Wille leiden tot maatregelen die de tevreden heid over het werk en dus de ar beidsproductiviteit laten toene- Van onze verslaggever Breda - Voorzitter C. Dietvorst van de stuurgroep herindeling Schouwen-Duivenland heeft vorige week met onmiddellijke ingang zijn functie neergelegd. Dat gebeurde nadat hem 'on zorgvuldig declaratiegedrag' was1 verweten. Van onze verslaggever Oostburg - De PvdA-fractie in Oostburg bestempelt het door Gedeputeerde Staten aange kondigde onderzoek naar de haalbaarheid van een voet- fietsveer Breskens-Vlissingen als onverwacht en verrassend. De fractie verkeert namelijk in de veronderstelling dat dit veer er komt en dacht dat het onderzoek alleen is bedoeld om na te gaan hoe het voet- veer wordt gerealiseerd. Fractievoorzitter L. Wille laat dit weten in een brief aan B en W van Oostburg. „Wij verkeerden in de veronderstelling dat het ant woord op de vraag of het veer er komt al was gegeven: het komt er," aldus Wille. „Gedeputeerde Hennekeij, waarvan we aanne men dat hij sprak namens Gede puteerde Staten, denkt daar ken nelijk iets anders over." De PvdA baseert zich daarbij ook op eerder gedane uitspraken van onder andere het Oostburgse col lege dat het buiten kijf staat dat het voetveer door de komst van de Westerscheldetunnel wordt gerealiseerd. Vandaar de verba zing en verwondering van de fractie over de doelstelling van deze studie. Wille roept het college in ieder geval op samen met andere be langhebbenden, zoals gemeenten, instellingen en bedrijven, bij de provincie vanaf nu continu dui delijk te maken dat de vraag of er een voetveer moet komen niet meer aan de orde is. „Maar dat het alleen maar gaat over de wij ze waarop aan deze voorziening vorm wordt gegeven," aldus Wil le. De PvdA reageert ook verrast op uitspraken van wethouder A. Rosendaal richting de Bedrijfs belangen Vereniging Breskens. Rosendaal toonde sympathie voor het pleidooi van de vereni ging om het veer ook te gebruiken voor het overzetten van auto's. „Het zal u overigens duidelijk zijn dat de PvdA in Oostburg een dergelijke meerwaarde aan de voorziening toe zou juichen. Wij vragen ons echter af in hoeverre Rosendaal deze uitspraken heeft gedaan als lid van het college, dan wel op persoonlijke titel. Voor zover ons bekend heeft noch het college, noch de raad deze uitspraak al gedaan. Gezien het jaarlijkse budget voor het voet veer, twee miljoen gulden, lijkt deze optie niet van realiteitszin te getuigen." De PvdA wil in ieder geval zo snel mogelijk met de raad van ge dachten wisselen over het voet- PvdA-fractievoorzitter L. Wille verkeert in de veronder stelling dat voet-fietsveer er komt. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Uit een onderzoek van VB Ac countants naar de uitgaven van de stuurgroep is gebleken dat Dietvorst, onder meer oud-lid van Provinciale Staten in Bra bant, onzorgvuldig declareerde. Hij zou zijn declaraties onvol doende gespecificeerd hebben, waardoor ze niet te controleren zijn. Dat geldt zowel voor de uren, die hij voor de stuurgroep gewerkt zou hebben als voor de kilometers, die hij zou hebben af gelegd. De stuurgroep heeft besloten dat alle declaraties die Dietvorst vanaf zijn aantreden in mei '95 heeft ingediend worden gecorri geerd en door een accountant op nieuw worden gecontroleerd. Dietvorst heeft zijn medewerking toegezegd en wil zonodig het te veel ontvangen geld terugbeta len. Dietvorst was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Dietvorst, die tegenwoordig in Breda woont, was van 1973 tot 1982 namens de PvdA lid van de Provinciale Staten van Noord- Brabant. In die tijd woonde hij in Hank en was daar raadslid (Dus- sen). Tussen '88 en '93 maakte hij deel uit van de commissie- Schampers, die in Brabant de weg plaveide voor de gemeente lijke herindeling. In Brabant wordt verbaasd ge reageerd op de 'affaire Dietvorst'. Partijgenoten noemen hem een 'eerlijk en eerzaam politicus'. Een woordvoerder van de provin cie bevestigt die indruk. „Hij heeft zijn werk in de commissie- Schampers uitstekend gedaan. Dat werk is niet te vergelijken met zijn taak in Zeeland. Hier kreeg hij een vaste vergoeding." Burgemeester J. Asselbergs van Zierikzee, plaatsvervangend voorzitter van de stuurgroep, gaat ervan uit dat er geen opzet in het spel is. Volgens hem zijn de vergissingen een gevolg van slor digheid. Terneuzen - In een patatzaak aan de Axelsestraat is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. De 54-jarige eige naar mist voor enkele tientjes aan drank en etenswaren. Zwaarder is hij gedupeerd door de inbraakschade. Die is ge schat op enkele honderden gul dens. Axel - Een afvalcontainer te gen een woning aan de Hulster- seweg is afgelopen maandag in brand gestoken. Een deur, raam en kozijn van de 58-jarige eigenaar van de woning en de container liepen brandschade op. De verzekerde schade t nog worden getaxeerd. Terneuzen - Van de woi van een zestigjarige bewoog I ster van de Edvard GrieghotjJ afgelopen maandagavond een 1 ruit ingegooid. De schade isge. I schat op 450 gulden. Terneuzen - Twee jongeman. I nen uit het Franse Calais i afgelopen maandagavond I trapt op marihuanabezit. zEl kregen een proces-verbaal t een binnenstadverbod. De JJI gram drugs is in beslag geno. I WD - De VVD-fractie van de gemeente Oostburg houdt don derdag een openbare fractie vergadering in hotel-restau rant De Zwaan. Aan de orde komt de agenda van de raads vergadering, waarin onder an dere de beleidsnota Haven van Breskens besproken wordt. De vergadering begint om 19.30 j| uur. LEZING - Pastoor S. Bonte II vertelt donderdag tijdens een I bijeenkomst van de KVO over zijn werk als gevangenispastor. De bijeenkomst begint om 19.00 uur in het parochiehuis. De gisteren gepresenteerde plan nen vormen de uitkomst van een onderzoek van de Universiteit van Leuven. Dat onderzoek is gedaan in op dracht van de kerncentrale. Die neemt water af uit de Schelde via een koelwaterpomp. Dat Schel- dewater wordt over roosters en filters geleid voor het naar de eenheden stroomt. Maar samen met dit koelwater verdwijnen grote aantallen vissen naar bin nen. Op die manier zijn de laatste jaren steeds meer vissen dood ge gaan. Het onderzoek van professor F. Ollevier en P. Van Damme geeft aan dat per jaar naar schatting 304 miljoen vissen, garnalen en krabben op de bandfilters van Do.el 3 en 4 terechtkomen. Dat is maar 0,15 procent van het totaal dat via de Schelde de centrale passeert. „Een zeer beperkt aan tal, inderdaad. Maar voldoende om er toch iets aan te doen," stel de W. de Roovere, directeur van de Kerncentrale Doel (KCD). KCD-milieucoördinator E. Thoe- len lichtte gisteren de resultaten van het Leuvense onderzoek toe. Zij maakt een onderscheid in drie categorieën vissen die de centrale passeren. De zeer stressbestendi ge, minder stressbestendige en de zeer gevoelige soorten. De eerste groep, vijf procent van het totaal, bestaat uit de grotere vissen zoals .paling, zeebaars en snoekbaars, maar ook garnaal en krab. Die kunnen de pompinstallaties goed overleven. Minder stressbestendige vissen - 40 procent van het totaal - zullen het wel overleven, maar op de lange termijn is hun kans op overleving klein. De derde en grootste groep (54 procent) is stressgevoelig en overleeft de passages niet. Dat zijn de kwets bare en commerciële soorten zo als haring, spiering en sprot. Maar er zijn oplossingen bedacht. Van onze verslaggever Axel - Voor de zevende maa vindt vrijdag 22 novemto Theater Chantant plaats in cultureel centrum De Halle. Liefhebbers die nog geen kaart® hebben, wacht een teleurstellfflf de voorstelling is reeds uitverkocht. De artiesten die »F de planken komen, zijn Sankie Koster en Engel houdt. Terneuzen - Bridgeclub Luctor, acht ste wedstrijd eerste clubcompetitie. Groep A: 1. Ramondt-Lichteveld, 2. Touw-Van de Zande, 3. echtpaar San- drini. Groep B: 1. Mintjes-Kloos, 2. Visser-Mulder en Vermunt-De Bruy- ne, 3. Van de Dries-Verschelling. Groep C: 1 Van Opdorp-Fermont, 2. echtpaar Vogels, 3. Moons-Smet. Sas van Gent - Bridgeclub Sas van Gent, clubcompetitie. A-lijn: 1. echt paar Delaruelle, 2. Vereecken-Van Waes, 3. Claeyssens-Stevens. B-lijn: 1. Al-Rijnberk, 2. Bruggeman-Ra- mondt, 3. Riemens-Marquinie. Axel - De Halle, 25 personen. Bieden: 1. W. de Wael, 2. J. Verschuren, 3. C. Verschelling. Jokeren: 1. mevrouw Hamelink-Bakker, 2. C. Linthout, 3. J. de Poorter. Ossenisse - Zaal De Jachthoorn, 25 personen. Bieden: 1. J. Lauwers, 2. A. van Gink, 3. R. Verschuren. Jokeren: 1. mevrouw De Waal, 2. mevrouw De Kort, 3. mevrouw Van Vooren. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, 53 personen. Bieden: 1. M. de Houcke, 2. R. de Wit, 3. L. Knuyt. Jokeren: 1. me vrouw Claessens, 2. mevrouw Lans, 3. mevrouw Van de Velde. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 49 personen. Bieden: 1. A. de Bruyn, 2. M. Rombout, 3. G. de Bruyn. Jokeren: 1. F. Buys, 2. mevrouw Rombout, 3. G. van Haver. Clinge - Zaal De Landbouw, 21 per sonen. Bieden: 1. M. Blommaert, 2. C. Weemaes, 3. E. Bracke. Jokeren: 1. G. Blommaert, 2. F. Buys, 3. mevrouw Acke. Graauw - Gemeenschapshuis, 21 per sonen. Jokeren: 1. mevrouw Van Geertruy, 2. A. de Bruyn, 3. mevrouw Van Eerdenburg. Axel - Gregoriuscentrum, 33 perso nen. Bieden: 1. mevrouw Dieleman, 2. B. van de Bos, 3. P. van Esbroeck. St.-Jansteen - Zaal Zondagsvermaak, zestien personen. Bieden: 1. A. van Dorselaer, 2. H. Coalone, 3. E. Otto. Clinge - Zaal De Gouden Kroon, der tig personen. Jokeren: 1. L. Rodrigo, 2. R. Warrens, 3. R. de Vos. Bieden: 1. P. Ras, 2. M. Rombout, 3. J. van Re- mortel. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 23 personen. Bieden: 1. I. Inghels, 2. T. van Spaandonk, 3. R. Tilleman. Joke ren: 1. A. de Nijs, 2. R. Sponselee, 3. R. Warrens. Axel - Gregoriuscentrum, 24 perso nen. Jokeren: 1. G. Braun, 2. mevrouw Verschuren, 3. A. Verschuren. Hulst - Zaal De Kroon, 42 personen. Jokeren: 1. M. Taalman, 2. E. Winte- rink, 3. S. de Bruyn. Jokeren: 1. R. Til leman, 2. C. Stoutjesdijk, 3. R. Lint hout. Sas van Gent - Zaal De Engelenroos, dertig personen. Bieden: 1. A. Des tombes, 2. N. de Geus, 3. T. Bleyen- berg. Jokeren: 1. mevrouw Saeye, 2. mevrouw De Pan, 3. mevrouw De Wit. Koewacht - Zaal De Lange Akkers, dertig personen. Bieden: 1. A. Poppe, 2. J. Elegeert, 3. R. Verhoeven. Zuiddorpe - Zaal 't Kaaike, zeventien personen. Bieden: 1. L. Maereman, 2. A. Willems, 3. A. Neve. Westdorpe - Zaal Concordia, 32 per sonen. Bieden: 1. A. de Caluwé, 2. W. Guineau, 3. A. de Moor. Graauw - Gemeenschapshuis, 26 per sonen. Bieden: 1. Th. Weemaes, 2. A. Haegeman, 3. V. de Caluwé. Hengstdijk - Zaal 't Jagershuis, veer tig personen. Bieden: 1. R. de Kort, 2. W. Rottier, 3. J. Martinet. Jokeren: 1. J. van Vooren, 2. mevrouw De Cock, 3. C. Rijk. Axel - Gregoriuscentrum, 26 perso nen. Bridgen: 1. Soesman-Van Dam me, 2. De Kock-De Waele, 3. echtpaar De Wever, Riemens-Notschale en Schelleman-Lambert. Heikant - Zaal Du Commerce, 36 per sonen. Jokeren: 1. mevrouw Ferket, 2. mevrouw Rietjes, 3. mevrouw Van Eerdenburg. Bieden: 1. G. Ferket, 2. P. Praet, 3. E. Rietjes. Kloosterzande - Zaal St.-Martinus, 47 personen. Bieden: 1. A. Mannaert, 2. Th. Voet, 3. D. van Damme. Sluiskil - Kantine voetbalvereniging Sluiskil, 65 personen. Bieden: 1. Poppe, 2. J. van Avermaete, 3. vrouw Hermans. Jokeren: 1. mevrouw Noz, 2. mevrouw Van Ee, 3. mevrouw Visser. Axel - Thalia, clubhuis, 56 person®; Bieden: 1. A. Esseling, 2. J. de Rijk. P. de Letter. Jokeren: 1. mevrouw Boerjan, 2. mevrouw De Koning, mevrouw Harms. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, veertig personen. Bieden: 1 mevrouw Dorselaer, 2. E. Rietjes, 3. G. Ferke Jokeren: 1. P. de Waal, 2. M. Haul®. 3. A. de Nijs. Terneuzen - Zaal 't SchelpenhoeKj 110 personen. Bieden: 1. W. vaa Hooft, 2. J. van Oostende, 3. G. Bo«i jan. Jokeren: 1. mevrouw Van Tien®1' 2. mevrouw Van Perne, 3. J. van n hem. Terhole - Zaal Staminee, tien pers nen. Bieden: 1. J. Hageman, vrouw Goossen, 3. F. van Eerdenburg' Axel - Gregoriuscentrum, De v wachting, 83 personen. Jokeren: mevrouw Harms, 2. mevrouw btrijpi 3. mevrouw Van de Ende. Bieden- mevrouw Verhelst, 2. Th. bos, 3. n- Emmahaven - Zaal 't Verdronk® Land, twaalf personen. Bieden: i- D'Haens, 2. F. van Eerdenburg, ->■ de Baar. n Zandstraat - De Straete, 43 Pe^°" - Bieden: 1. L. Temmerman, 2.® vrouw Herman, 3. W. Guineau.J0 ren: 1. mevrouw Van Eeden, 2. vrouw De Pan, 3. M. van de Brandi Breskens - Zaal 't Zonneke, 42 per nen. Bieden: 1. G. de Cousemaeke, T. van Oostende, 3. D. Porrey Joke- u. ruücj- -- j ren: 1. S. Dieleman, 2. A. Scheele, van Drongelen. Hulst - Zaal De Kroon, 68 person» Bieden: 1. G. Boerjan, 2. J. de Vo Th. Bolssens. Jokeren: 1. J. Biarn 2. V. Vermeulen, 3. M. Rombout. Van onze verslaggever Oostburg - Het gemeentebest van Oostburg knijpt op een kn terige manier in de voorziemn voor gehandicapten. Bij het co I ge is immers angst te bespeui Angst dat de uitgaven de pan gaan rijzen. Angst, die nergens [gebaseerd is, en die op dit ment ten koste gaat van de handicapten en de ouderen. Dat is de mening van de PvdA-fracti Oostburg in de algemene beschouwin op de begroting 1997. Volgens frac Van onze verslaggever Doel - Met een vistunnel en geavanceerde geluidssystemen «i| de kerncentrale van Doel ervoor zorgen dat in de toek minder vissen het loodje leggen in de koelwaterpomp van dl reactoren Doel 3 en 4. Nu nog verdwijnt per jaar 170 ton vissen! en kreeftachtigen naar binnen. En het zijn vooral de 'weina stressbestendige soorten' haring en sprot die weinig kans oJ overleving hebben. Haring en consorten zullen ij vóór ze het pompstation binnen zwemmen, met geluidseffecten de stuipen op het lijf worden ge jaagd. „Het is een geluk daté gevoelige soorten goed kunna horen," aldus Thoelen. Het sys teem is afgekeken van de kern centrale in het Engelse Harfr| pool waar men hier goede taten mee boekte. Volgens Thoelen zullen de twin tig benodige luidsprekers zo extra decibellen produceren, 80 procent van de haring In pompstation van de centrale links zal laten liggen. Het is de bedoeling dat dit geluidssysteem al in januari wordt aangelegd. Om te voorkomen dat de minder gevoelige vissen terug naar Schelde kunnen, komt ereenspt ciale vistunnel van ruim honderd meter lang. Het is niet duidelijk wanneer die tunnel kosten on geveer zeven ton - er komt. „We willen aan het eind van het jaar de resultaten van een studie aai de overheid presenteren." Voeg daarbij een visvriendelijke- re aanpassing van de roterend! bandfilters en de KCD verwact dat de aangekondigde maat len ervoor zorgen dat 95 procel van de vissen, die nu nog M loodje leggen, gered zal worden. HET WAS even slikken. Van alles wat de West- Zeeuws-Vlaamse huisart sen te berde brachten bij de commissie van 'wijze mannen' vonden zij wei nig terug in het advies over de gewenste zieken huisvoorziening in Zeeuws-Vlaanderen. De artsen vinden het Anto- nius-ziekenhuis in Oost burg namelijk een goed functionerend basiszie kenhuis. Maar nadat ze het rapport een paar we ken op zich hebben laten inwerken, zien zij in het advies toch mogelijkhe den een deel van de zie kenhuiszorg onder eigen verantwoordelijkheid overeind te houden. Door Rein van der Helm OP HET bureau in de moderne spreekkamer van huisarts J.P. de Meijer in Sluis, voorzitter van de Huisartsengroep West-Zeeuws- Vlaanderen, ligt het Advies van de Commissie. Zijn eerste reactie, direct na de presentatie ervan op maandag 14 oktober was: 'Het had slechter gekund, ik denk dat dit het maxi maal haalbare is'. Niettemin is er nog steeds de no dige teleurstelling. „Wij zijn te vreden, ondanks de tekortkomin gen, met wat we nu in Oostburg hebben. De medische zorg van de aanwezige specialisten is erg goed. Dat hebben wij de commis sie ook duidelijk gemaakt. Dan komt dat rapport en dat viel zwaar tegen. Omdat we van dat gene wat wij gezegd hadden wei nig, ^zeg maar niets, terugvon den," zegt De Meijer. „Maar hoe langer je het rapport ziet en hoe meer je erover praat, zie je dat er toch zinnige dingen in staan. Hoewel het geen creatief plan is." Flauwekul he uitgangspunten van het plan ktoppen volgens De Meijer. „Uit gestrekt, dunbevolkt gebied, be perkte financiële middelen, Bel- gm vlakbij. Een van de dingen die miJ m het rapport het meest te genvallen, is de stelling dat de Problemen in het Antonius alleen °atstaan zijn door uitstroom van Patiënten naar België. Natuurlijk grote flauwekul. Dat is niet zo. e 00rzaak is naar ons idee dat Pecialisten en specialistengroe- Permgen al heel lang niet willen meewerken aan de instandhou- rv?«.van de voorzieningen in k.urg- Daarbij is er jarenlang 7iÜ tVe Publiciteit rond het TU1S geweest, een medebe- 7nJn j6 factor voor de situatie s die nu is. Zo kom je in een neerwaartse spiraal. Als er min- litpir Urb krijg je minder kwa- i„ n aL er mindere kwaliteit mag er minder gebeuren. Dus ten ziekenhuis maar slui- digd Z6St De Meiier verontwaar- Laatste druppel van de voorbeelden is de ióma Vaiï, zaken rond de verlos- sn„ j. Steeds minder vonden ^rahstische bevallingen minrt!' Personeel kreeg steeds dished moSelijkheden zijn vaar teden op peil te houden. Op-

de Stem | 1996 | | pagina 20