IV [Boeren zijn tegen bloemdijken stelijke dag Actiecomité Anti-Roze wil forum over varkensinvasie Ossenisse Hulster bands op zoek naar oefenruimte De Oudenburgsesluis verdient naam niet meer BBr DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS X Marion 'iaan Jan Pijp LTO pleit voor sluitende afspraken bloemdijken Fietsersbond overrompeld door plan voor regionale Meldpunten in het verkeer t&b&xtüir*'- DE STEM ZEELAND C2 Va"*# I van onze verslaggever iorgen... 3EFELICITEERD naar zo alleen veeft om me heen Met verliezen ik terug ben ij zal kiezen jd van je 50 jaar 1 dag Pa, Ma, Claudia,Yara Michiel PETER bedankt voor de AN-cursus De BN'ers Hulst krijgt vijftien bezwaren Kampioenen KOA in Axel Stichting Charmin' Children wil popmuziek nieuw leven inblazen Hengstdijk/ Vogelwaarde Bouwval Vloeddeuren 996 WOENSDAG 13 NOVEMBER 1996 Utik SW i W"' Ossenisse -Het actiecomité Anti-Ro- waarin zich verontruste Ossenis- iaren hebben verzameld, trommelt je Hontenisser politiek bijeen voor een discussie over de dreigende var- kensinvasie in het dorp. Drie van de Lf gemeenteraadsfracties hebben inmiddels al laten weten zo'n forum- jvond te willen bijwonen. ken datum moet nog geprikt worden, f-' J l) .-V j y," ticulieren iibileum, huwelijk, verloving, I, examen, Abraham enz. J 0,65 inch B.T.W., één grote verplicht. 135 X 40 mm 26.- inch B.T.w. livraag. Foto's worden niet J2.313 of geef uw tekst 2 dagen léén van onze kantoren. Vitten aan: De Stem, Postbus Jt.a.v. 'Kleintjes Afdeling', woor teksten, foto's en tekeningen i redenen te weigeren. i opdrachtgever van deze ■itgever bekend te zijn. Indien In met opgave van een Ivordt, is men verplicht zich te ling van misbruik. Uitgever is drachtgever bekend te maken, [woordelijk voor de in de rkomende teksten. maar de uitslag van de forum-avond staat nu al vast. Het dorp Ossenisse zal een massaal protest laten klinken tegen de komst van Brabantse mega-varkens- mesterijen. De politiek zal het er roerend mee eens zijn, maar ook geen pasklare oplossing uit de hoge hoed kunnen tove ren. De gemeenteraad heeft namelijk zelf de herziening van het bestemmingsplan buitengebied vastgesteld, die Brabantse varkensboeren een nieuwe kans geeft toch vaste voet op Hontenisser bodem te krijgen. In Hontenisse is in het recente verleden met succes strijd gevoerd tegen de var kensinvasie. Alleen een.aanvraag voor een mesterij aan de Langeweg bij Osse nisse kon de gemeente niet tegen houden. Ossenisse wordt nu echter geconfron teerd met plannen voor een mesterij aan de Weverstraat. Omdat het bestem mingsplan .voorziet in de mogelijkheid tot omschakeling in agrarische bedrijfs voering, kunnen bestaande bedrijven worden omgebouwd tot varkensmesterij. De boer aan de Weverstraat heeft zijn bedrijf daarom aan een Brabantse var kenshouder verkocht. Ook ander boeren blijken er nu voor te voelen hun eigen dom voor goed geld van de hand te doen. Dat betekent dat Ossenisse straks vol zit met varkensmesterijen. De bewoners vrezen dat het dan met de leefbaarheid in hun dorp gedaan is. De gemeente kan volgens het huidige be stemmingsplan bouwaanvragen niet weigeren. Er zou een nieuw plan kunnen komen met nog meer beperkte mogelijk heden voor de agrarische sector. B en W vrezen echter dat de gemeente dan wordt opgezadeld met schadeclaims. Boven dien zal dat ook politiek niet haalbaar zijn. Die is weliswaar tegen Brabantse varkenshouders, maar ook tegen meer beperkingen voor de gevestigde bedrij ven. En dat zijn twee uitgangspunten die niet met elkaar te verenigen zijn. Wanneer de forum-avond in Ossenisse wordt gehouden is dus nog niet bekend. Wel dat inmiddels het CDA, Algemeen Belang en Progressief Hontenisse hun komst hebben toegezegd. (t. To de Jong-Nuchelmans 1 Biervliet. Maurits Waltmans hael Mol in Breda. Deze Abraham weet beslist waar hij de mosterd haalt, zo niet? Drie hoog het raam j uit op Bolwerk 18 in Sas van Gent. H.F. namens de Baliekluivers en Penne- likkers van S.O.S. Heb maar geen praat ik ben weer eens te laat! Hartelijk Gefeliciteerd Ja het is echt waar mensen wordt 19 jaar. Afz. Je Maten Rectificatie In de advertentie betreffende de zitdag 1.11-11-96 is abusievelijk een verkeerde daturn vermeld; dit moet zijn woensdag 13 november. G.A.K. Axelsestraat 58 Terneuzen Van onze verslaggever Hulst - De boeren in de gemeente Hulst willen dat de gemeente afziet van het aanwijzen van zogenaamde bloemdijken. Ze vre zen dat deze dijken een belemmering zijn voor eventuele bedrijfsuitbreidingen. Bovendien zijn de boeren bang lat er vanuit de milieuwetgeving in de toekomst nog allerlei ande re beperkende maatregelen in de buurt van bloemdijken worden opgelegd. Zoals strenge spuit- en bemestingsregeltjes. Daarover is trouwens op dit moment nog niets van bekend. Tegen de ontwerp-gemeentelijke verordening aanwijzing verzu- ringgevoelige gebieden zijn in to taal vijftien bezwaren ingediend, waaronder een door de over koe- pelende landbouworganisatie LTO. De landbouw wil helemaal geen aanwijzing van bloemdij ken, Als de gemeente op die wen sen zou ingaan, dan betekent dit meteen dat de deur weer wordt opengezet voor Brabantse mega- varkensmesterijen. Met de aan wijzing van verzuringgevoelige gebieden heeft de gemeente juist een milieuwapen in handen om grote varkensmesterijen té we ren. Wethouder G. van de Voorde zegt overigens verbaasd te zijn dat de ontwerp-verordening zoveel ne- reacties heeft opgeroe pen. Immers, de gemeente volgt hetzelfde beleid als het Rijk tot nu toe gedaan heeft. Het enige verschil is dat bloemdijken voor taan niet meer door het Rijk wor den aangewezen, maar door de gemeente. De ontwerp-verorde ning omvat dezelfde gebieden die het Rijk ook al had aangewezen. „De boeren willen liefst volledig vrijheid," weet Van de Voorde. „Maar als je die ruimte geeft, dan geef je meteen ook ruimte aan die varkensmesterijen. En dat is strijdig met het doel waarmee be volking en politiek ons destijds op pad hebben gestuurd. Stapels handtekeningen hebben we ge kregen tegen de komst van var kensmesterijen en met die in het achterhoofd hebben we de ont werp-verordening opgesteld." De Hulster gemeenteraad krijgt de verordening deze maand aan geboden, maar dan is er nog een half jaar speling om de verorde ning vast te stellen. „Dat geeft ons gelegenheid alle binnengeko men reacties in alle rust te bekij ken en te beoordelen," aldus de wethouder. Van onze verslaggever Goes - De LTO-raad Zeeland, belangenorganisatie voor de land- en tuinbouw in de provincie, verzoekt de provincie Zeeland met klem ervoor te zorgen dat bestaande boeren bedrijven bij hun uitbreidingsplannen geen belemmering ondervinden van de aanwijzing van bloemdijken. Dat heeft de raad besloten tijdens de afgelopen maandag gehou denvergadering. Voor de ontwikkelingsmogelijkheden van bestaande agrarische bedrijven is het volgens de LTO van groot belang dat daar waar bloemdijken worden aangewezen er met de desbetreffende ge meenten een zogenoemd bloemdijkenconvenant wordt afgesloten. Immers, veel Zeeuwse gemeenten gebruiken de aanwijzing van bloemdijken om de ongebreidelde vestiging van grootschalige, in tensieve varkenshouderijen tegen te kunnen houden. Deze bepa ling van zogenaamde verzuringgevoelige gebieden mag niet ten koste gaan van bestaande andere landbouwbedrijven die uit wil len breiden, vindt de LTO. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse afdeling van de Fietsersbond ENFB ls totaal overrompeld door de lancering van een plan om te ko men tot regionale meldpunten van verkeersonveilige situaties w Nederland en België. Oud-minister van Verkeer en aterstaat en thans Europarle mentariër H. Maij-Weggen hield Van orEe correspondent ^e' - L. Audenaerde en P. Lens- ns zjin de kampioenen gewor- oiJ!® de hengelsportvereni- fjGOA (Geduld Overwint Al- vio a ^aterdag werd de ,?e,en twens laatste wedstrijd E dle meetelde voor het «bkampioenschap zout. J, "erd gevist aan de Wester- p, °P bet parcours in de polder gelegen tussen Wiete en Ossenisse. Er waren ren m.°nen en de vangsten wa- ijfji, S; afloop werden de de wn,,Ultëereikt door Romain hoeck m clublokaal Sonne- 1 r UITSLAG we 3 Anarte,184 cm>2-j-Beiae- '13 5' p f-de Wol£ 116. 4- P. Ruben ,0-1- Lippens 82 cm. tout- 1 eindstanden daar afgelopen weekeinde een pleidooi voor op een bijeenkomst van het CDA Vrouwenberaad in Terneuzen. Voor de Fietsersbond is het onbe grijpelijk, dat notanene een oud minister van Verkeer zo heen- walst over een organisatie als de fietsersbond, die zich sinds jaar en dag inzet voor de verkeersvei ligheid. „Mevrouw Maij-Weggen had wat dat betreft haar huiswerk nog wel even na mogen kijken, alvo rens af te reizen naar Zeeuws- Vlaanderen," aldus een geprik kelde voorzitter van de Zeeuwse ENFB, J. Midavaine. Hij wijst erop dat de Zeeuwse be volking altijd met klachten over verkeersonveilige situaties en aanbevelingen om daar verbete ring in te brengen aan kan klop pen bij de ENFB in de provincie. De voorzitter van deze club zorgt er voor dat verkeersonveilige punten terecht komen bij het Re gionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland. „De Zeeuwse burger kan dus ge rust zijn," zegt Midavaine. „Me vrouw Maij- Weggen hoeft voor Zeeland niet het wiel opnieuw uit te vinden." Leden van verschillende Hulster bands bij hun repetitieruimte in het Milock-gebouw dat binnenkort tegen de vlakte gaat. FOTO SMULDERS/SCHROERS Van onze verslaggever Hulst - De Hulster popgroepen luiden de noodklok. Nu binnenkort de oude Milock-gebouwen worden afgebroken, daar waar ze de laatste jaren repeteer den, zijn ze dringend op zoek naar een nieuw onderkomen. nttis-to Op zich vinden ze het niet erg te moeten ver kassen uit het uitgeleefde Milock-pand. „Het is een bouwval, het lekt, de elektrici teit, begeeft het soms, het is diefstalgevoelig er wordt geen onderhoud aan gepleegd," stellen Theo de Kreijger en Danny Esseling namens de bands, zes in aantal. „Het gaat om zeker 25 tot 30 muzikanten die erbij be trokken zijn." In de schuur Maar het probleem waar de bands voor staan is dat ze er tot nu niet in zijn geslaagd geschikte en betaalbare oefenruimte elders te vinden. „Plekken waar het eventueel had gekund, zijn nu geen opties meer. Het ge bouw van de oude Jansenius-school bijvoor beeld. Dat wordt waarschijnlijk afgebro ken. Ook in Den Dullaert zijn geen repeti tiemogelijkheden," aldus Theo, die nu bezig is met een soloproject. Danny is lid van Fic tion Defenc/se. Inmiddels zijn enkele groe pen al uit het Milock-gebouw weggetrok ken. Waar die nu repeteren? „Bij moeders in de schuur." Vandaar dat de bands bij de ge meente aan de bel hebben getrokken. „Wij willen een gesprek met de gemeente. Die zal vast meer kijk hebben op mogelijke repeti tieruimtes dan wij." Theo en Danny vinden het jammer dat er in Zeeuws-Vlaanderen nauwelijks podia zijn waar popbands zich kunnen laten zien. Danny: „Ja, je hebt Kalashnikov in Terneu zen. Maar daar richten ze zich vooral op de punk, de heavier muziek. Daar bereik je lang niet alle jongeren mee." Eind jaren tachtig, begin negentig beschikte Hulst over een jongerencentrum en podium in het Houtenkwartier. „Maar dat centrum is failliet gegaan omdat er geen betaalde kracht was. Het liep organisatorisch volle dig in de soep. De podiumzaal ging van het ene op het andere moment dicht." Om de belangen van de Hulster bands beter te kunnen behartigen is de stichting Char min' Children nieuw leven ingeblazen. Be staande uit drie onafhankelijke bestuursle den die de muziekcultuur in Hulst en mu ziekbands in het algemeen moet helpen. „Het gaat daarbij om promotie en onder steuning. Het bestuur bestaat uit onafhan kelijke leden, zodat er van een eventuele be langenverstrengeling geen sprake is." Doodzonde Veel Hulster popmuSitt die wat te beteke nen hadden, zijn in het verleden vertrokken, stellen De Kreijger en Esseling. „Die komen niet meer terug, omdat er zo weinig moge lijkheden zijn in Zeeuws-Vlaanderen. En dat is doodzonde. Bijvoorbeeld Joop Pollet, die nu gitarist is bij Soft Parade, Mark Sponselee, toetsenist van The Loose en Jan- Bart Meijers, gitarist van Eboman Shine. Wij willen ervoor zorgen dat de popmuziek weer nieuw leven wordt ingeblazen," Een podiumzaal zou helemaal mooi zijn, vinden bejde Hulstenaren. „Maar daar den ken we in eerste instantie niet aan. Laten we eerst maar eens zorgen voor een fatsoenlijke oefenruimte. Dat kan het startpunt van iets moois zijn." „Als de gemeente mee zoekt, zou dat heel fijn zijn. Als ze eventueel een potje met geld vinden om ons te steunen, zou dat helemaal geweldig zijn." THEATER ANTWERPEN Lanzarote Los Molinos - van Da vid Mamet - door KNSgezelschap - KNS - 20.00 uur {za 9 nov tot 7 dec) Scrooge - van Dickens - door Luc Philips - Klein Raamtheater - wo tot zo - 20.00 uur (wo 13 nov tot 11 jan 1997) GOES Theo Maassen - 'Neuk het sys teem' - cabaret - Prins van Oranje - Nieuwstraat 14 - 20.00 uur Theatergroep Hollandia - Podium 't Beest - Beestenmarkt 3 - 20,30 uur TERNEUZEN Het jaarfeest van St.-Hilarius - kindervoorstelling - door jeugd theater Pierrot - Zuidlandtheater - 15.00 uur MUZIEK ANTWERPEN Mijnheer Alleen - muziektheater - door Transparant - Zwarte Zaal, Lange Nieuwstraat - 20.30 uur (13 t/m 16 nov) Oude Muziek - door La Reverdie - Middeleeuwse liefdeslyriek - Ru benshuis - 20.00 uur DIVERSEN CLINGE Soos - handwerken, biljarten en vrij kaarten - Maltpertuus KBO Koersbal - Malpertuus - ANBO - 13.30 uur ZUIDDORPE Bieden met roem - 13.30 uur - 't Kaalke ST.-JANSTEEN Schieting - KBO - De Warande - 13.30 uur WESTDORPE 'Bodycontrole - Concordia- 19.00 uur Aerobic - Concordia - 20.00 uur SAS VAN GENT Kaarting - De Regenboog - 14.00 uur AXEL Koersbal - Gregoriuscentrum - 13.30 uur KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers -13.30 uur HULST Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur TERNEUZEN Jokeren - 't Schelpenhoekje -19.30 uur FILMS GOES Grand Theater - 14.00 uur Babe, een buitengewone big 20.00 uur Independence Day HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Independence Day 20.00 uur Tin Cup 20.00 uur Chain Reaction 20.00 uur The nutty professor MIDDELBURG Schuttershof - 20.30 uur Train spotting VLISSINGEN Alhambra Theater -14.00 uur Ba be 14.00 uur A Goofy Movie 14.00 en 20.00 uur Independence Day 14.00 en 20.00 uur The nutty pro fessor 20.00 uur Chain Reaction 20.00 uur Sleepers BRUGGE Kennedy Complex 14.30 uur The Nutty Professor 14.30 uur Multiplicity 14.30 en 20.00 uur Mission Impossi ble 20.00 uur Crash 14.30 en 20.00 uur Independence Day 20.00 uur Rasputin GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Sgt. Bilko 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Glimmerman 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Dragon Heart 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Crash .«14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Mission Impossible 14.30 uur A Goofy movie 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Fear 17.00 en 20.00 uur Breaking the Waves 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Dia- bolique 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur In dependence Day 17.00 en 22.45 uur Fargo 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Nutty Professor 20.00 en 22.30 uur Trainspotting 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur A Time to Kill 14.30 uur It takes Two KNOKKE Beverly Screens 15.00 uur The Nutty Professor 15.00 en 20.00 uur Mission Impossi ble 20.00 uur The Glimmerman 15.00 en 20.00 uur Independence Day 15.00 en 20.00 uur A Time to Kill OPBRENGST COLLECTE - De collecte voor de Nederland se Brandwonden Stichting in Hengstdijk en Vogelwaarde heeft 965,35 opgeleverd. De stichting gebruikt het geld voor de verbetering van de behande ling van brandwondenpatiën ten, wetenschappelijk onder zoek, psychische ondersteu ning van patiënten, het voorko men van brandwonden en litte kens en het in stand houden van de 'huidbank'. .Axel PENSIOENBELANGEN - De afdeling Oost-Zeeuws-Vlaan- deren van de Nederlandse Bond voor Pensioenbelangen houdt donderdag 14 november de najaarsvergadering in De Halle. Aanvang 14.00 uur. Rein de Kraker uit Terneuzen zal tij dens de vergadering dia's ver tonen met als onderwerp 'Op en langs de Otheense Kreek'. EEN VAN DIE plekken waar Vlaande ren al begonnen is nog voor je de grens over bent is Oudenburgsesluis met om geving ten zuiden van Westdorpe. De sluis zelf, al verdient ze die naam niet meer, want ze is niet afsluitbaar, het is eigelijk een duiker, heeft twee kanten. Is dat niet gebruikelijk bij sluizen, ho ren wij u al vragen Zeker, maar we bedoelen meer: twee verschillende kanten. Ook logisch niet Omdat ze precies op de grens ligt heb je al direct een Vlaamse en een Neder landse kant. Normaal hoef je er dat niet aan af te zien. Hier valt het wel op. De Belse kant is min of meer onderhouden. Er zit ook weieens een steentje los en zo, maar vergeleken met de Zeeuws- Vlaamse kant oogt ze als nieuw. Aan de andere kant is het een bouwval, meer kun je er echt niet van maken. De muren zijn afgebrokkeld, er ontbreken hele stukken en de dekstenen liggen vermoedelijk al jaren in de modder, als ze tenminste niet meegenomen zijn om ergens als dorpel te dienen en zo kun je doorgaan. Zo heel duidelijk een uiting van: onze zaak is het nietOfschoon we er niks mee te maken hebben, alleen be langstelling voor de streek, vroegen we er eens naar bij een medewerker van waterschap De Drie Ambachten. „Het water kan er toch door ant woordde hij zo effen als blompap en op een toon die tegelijk inhield: discussie gesloten. Daar was geen speld tussen te krijgen: het water kan erdoor. Dezelfde vraag gesteld aan een Vlaamse water schapsbestuurder leverde een bijna ge lijkluidend antwoord op: „Het water kan er door; we hebben geen klagen." Het klonk wat moedeloos, wat gelaten, maar hij voegde er onmiddellijk aan toe dat de verhouding tussen De Drie Am bachten en de bestuurders van zijn wa terschap, de Polder Moervaart en Zuid- lede, goed is. Maar ja, een sluis die al leen maar dient om grensoverschrij- 7 •ggj&a m m ÈsÈM *De Oudenburgsesluis ten zuiden van Westdorpe. dend water te ontangen, heeft natuur lijk geen hoge prioriteit als er geld uit gegeven moet worden. Veel water komt er overigens niet meer door, maar een heel klein stukje Vlaanderen watert nog langs die kant af. De Lanlede aan welks einde de Ouden burgsesluis ligt, is niet veel verderop afgedamd. Zeg maar gerust dat nege nennegentig procent van al het waterin de Lede afgevoerd wordt nar het ge maal in Wachtebeke, waar het de Moer vaart ingepompt wordt. Door het sluis je voorbij de huisjes aan de oostkant komt nog wat water van Overslag; ook niet veel alles bij elkaar. De polderlei ding aan de Nederlandse kant van de sluis kan beschouwd worden als een van de beginpunten van de Oostelijke Rijkswaterleiding die via Molen-, Axel- se- en Spuikreek eindigt aan de sluis en het gemaal bij Othene. Het geringe belang verklaart natuurlijk de staat van onderhoud waarin de sluis verkeert. In het verledwn was haar een veel belangrijker rol weggelegd, toen waterde een veel groter deel van het land tussen de grens en Wachtebeke er FOTO CAMILE SCHELSTRAETE af. Zelfs het water van de Leije vloeide gedeeltelijk langs hier door naar zee. Dat verleden begint al geruime tijd ge leden. Aan de Vlaamse kant wordt het metselwerk van de middelste boog ge sloten door een steen. Wie goede ogen heeft, kan daarop het jaartal 1775 ont cijferen. Dat geldt dan voor de sluis, want de waterloop is veel ouder. Van oorsprong is het een bijriviertje van de Durme. In de Middeleeuwen werd er turf langs vervoerd en om die reden werd het min of meer gekanaliseerd. In later jaren, toen het vervoer van die brandstof sterk verminderd was, werd de Lange- lede verwaarloosd en verzandde voor een deel. Daardoor stagneerde echer ook de afwatering en in 1774 werd het nodig gevonden de leden haar oude diepte en breedte weer te geven en een nieuwe sluis met drie gemetselde ko kers te bouwen. Dat is de huidige sluis. Maar, we zeiden het al: dat woord mag eigenlijk niet meer gebruikt worden. De vloeddeuren die er ooit waren, zijn al jaren weg; de aanslagen waartegen ze rustten zijn er nog wel. Bij een sluis hoort een sluis wachter. Ook de Oudenburgsesluis had die. Tot ongeveer 1980. Stephan Wael- put, een door de provincie betaalde ambtenaar. Maar... het zou ons geliefde Vlaanderen niet zijn.... een ding was er aan: hij heeft nooit een sluis gehad. Lang voor hij benoemd werd, waren die deuren al weggehaald. Toch heeft hij het als een man gedragen: nooit heeft hij zich bij de provincie over dat gemis beklaagd Met dank aan C. DaVid te Wachtebeke.

de Stem | 1996 | | pagina 19