n b.v. Wegstoppen heeft geen zin Donderdag Europese dag van de logopedie .00 UUR Behandeling van taaislij mziekte stapje dichterbij Borstkankeroperatie kan stuk eenvoudiger ooÏÏfTr* mm Gespreksgroep voor verwerken van abortus van start Homohaat is homoliefde DE STEM LIJF LEVEN E2 iS-feïË" 0 Woudiope,. 'drh fT,a s f.Su'J0Ch,e- lollektie ïesschoenen srpste prijzen aandag gesloten asions ikeurde auto's Musterd kde.Tel. 0162-683380. GEZOCHT Radiateur stuk? Kleintje Hebo b.v. Bedrijfswagens Bestel - Pick-ups en personen bussen service garantie Roosendaalsebaan 15-2 4744 SK Bosschenhoora v.d.Ven auto's Recycling 50 tot 5000 voor Natterman Auto's schade auto s vanaf 125,- tevens onderdelen'-- Vier procent M0RIMMVRWM. Fluisteren Slikken Stotteren Schuldgevoel Geen ruimte Dagboek WOENSDAG 13 NOVEMBER 1996 er> c/ie i B\ £xc elïent O 0 fe' iïn°r°" Nieuwe lange camel MAN- tel, maat 38 te koop 150,- 076-5147145. 1992 19.500,- 390,-p.m. 1992 22.950,- 460,-p.m. 1989 15.950,- 320.-p.m. 1994 37.500,- 750,-p.m. 1987 5.950,- 120,-p.m. 1995 44.950,- 890,-p.m. 1995 17.950,- 360,-p.m. 1995 23.950,- 480,-p.m. 1989 6.950,- 140,-p.m. 1995 19.950,- 400,--p.m. 1992 8.950,- 180,-p.m. 1991 32.500,- 650,-p.m. 1993 15,950,- 320,--p.m. 1989 110,000,- 2200,-m. 1989 19.950,- 400,-p.m. 1986 12.950,- 260,--p.m. 1994 47.500,- 950,-p.m. 1993 29.500,- 590,-p.m. 1994 39.900,- 790,-p.m. 1994 22.950,- 460,-p.m. 1992 13.950,- 280,-p.m. 1994 25.950,- 420,-p.m. 1993 19.950,- 390,-p.m. 1994 29.950,- 590,-p.m. 1994 29.950,- 590,-p.m. 1995 29.950,- 590,-p.m. 1994 24.950,- 500,-p.m. ionder eigen geld, iruil, huurkoop, te koop gevraagd. auto's va.'87 t/m '95. Tel. 076-5036270. TEUNIS bellen! Tel: 0113-216261_ Goed, beter: Bedrijfswagen 50 50 0 95 95 50 50 50 50 '50 50 00 50 50 750 750 900 500 Rijksweg Roosendaal - Etten-Leur. Tel. 0165-341485^ 'Praten over praten' veel genoegen lees ik op pagina drie van de folder 'Log opedie' het stukje over dialect. Een dialect is in principe geen spraakgebrek. Het is iemands moedertaal die in eigen kring je beste taal is. Daar hoeft in principe dus niets aan veran- jeri te worden. ÖoorRomam in van Damme Sloopauto's loop/sloop en schadeauto s Tevens verkoop onderdel® 0165-559230. Loop- sloop en 0165-537878 of 54214 De tongval die mijn Zeeuws- Vlaamse afkomst steevast ver raadt. is dus geen enkel probleem. Ben je gek. Blijf je zelf, je moet ia! echt niet veranderen," zegt Ion Meussen. „Daarmee geef ik ai aan dat logopedie meer is dan nèijes leren praten. Logopedie is veel en veel meer dan spraakles." Ion Meussen is logopedist bij de GGD in Bergen op Zoom. Samen jiet zijn collega's is hij vaak te vinden op de scholen in West- Brabant, maar komende donder dag zitten ze zeker op kantoor. Tussen negen uur 's ochtends en vijf uur 's middags beantwoorden ze dan telefonisch de ongetwij feld vele vragen over logopedie. Maar wie met zijn problemen bij de GGD aan de Bergse Zuidoost- singel binnen wil stappen en er eens over wil praten, is ook van harte welkom. Ze worden er in feite welkom ge heten door de Europese vereni ging van logopedisten (CPLOP) die de Europese dag van de logo pedie houdt. Een open huis om eens te praten over praten. „In de breedste zin des woords," zegt Ton Meussen. „Het is de bedoe ling dat we de mensen zo goed en zoveel mogelijk over ons vak in formeren." Volgens schattingen heeft onge veer vier procent van de Neder landse bevolking problemen met praten. De Europese vereniging van Logopedisten gaat er zelfs van uit dat vier tot vijf procent van de 370 miljoen inwoners bin nen de Europese Unie moeilijkhe den heeft met de spraak, taal, stem of gehoor. Dat is evenveel als de totale Nederlandse bevol- king. Ton Meussen vindt dat wel een beetje veel, maar dat er een groot aantal mensen moeite heeft met spreken en de taal is zeker. Zij kunnen terecht bij de ruim drie duizend logopedisten die in Ne derland werkzaam zijn. Bij de GGD, in de verzorgingshuizen, ziekenhuizen, revalidatiecentra en ook bij wijze van spreken op de hoek van de straat waar de logopedist een eigen praktijk beeft. «Bij de GGD werken we vooral met schoolkinderen en ligt de na druk op preventie. Op het voor komen van de problemen," zegt Mi™- Logopedist Ton Meussen: 'Zwijgen proberen wij nou juist te doorbreken.' Ton Meussen. „Het tijdig opspo ren van stoornissen heeft een gunstige uitwerking." Uit de folder: Mevrouw K. te A. heeft al drie jaar niet meer gewoon gesproken. Op een dag was ze haar stem kwijt en sindsdien kon ze nog slecht fluisteren. Buiten de deur kwam ze nog nauwelijks. De mensen keken haar zo vreemd aan als ze iets probeerde te zeg gen. Na driejaar andere behande lingen en berusten kwam ze bij een logopedist terecht. Diagnose: mevrouw K. heeft het stemgeven verleerd. Stap voor dat stap leer de ze dat opnieuw en nu zingt ze als sopraan in een koor. Een beetje anders gezegd, me vrouw K, was verleerd haar stem te gebruiken. Er waren geen aan doeningen van bijvoorbeeld stembanden of strottenhoofd. „Als er wel aandoeningen zijn, zal een specialist eerst moeten be kijken wat er aan gedaan kan worden," zegt Ton Meussen. „Daarna kan weer bekeken wor- 1 den wat de logopedist verder nog kan doen." Soms niets. „Ik zal een eenvoudig voorbeeld geven," probeert Ton Meussen zo duidelijk mogelijk te zijn. „Ouders zeggen 'ons kind praat zo slecht'. Dat kind komt bij mij, ik luister goed naar het kind en ontdek dat het kind slecht hoort." „Wat blijkt bij verder ohderzoek, dat kind heeft een middenooront steking. Als je dat behandelt, die oorzaak wegneemt, zie je dat kind op allerlei gebieden opfleuren. Dat kind functioneert weer uit stekend. En let wel, het eerste sig naal was, het kind praat niet goed." Natuurlijk kan er wel degelijk meer aan de hand zijn. Dat er problemen met praten en horen zijn. „Dan gaat dat kind naar de logopedist en wordt er bekeken welke behandeling het best is. Dat doen wij hier bij de GGD dus niet, dan sturen we een kind door naar de zogenaamde vrij geves tigde logopedist die aan de slag gaat." Mondademing, slik- en kauwpro- blemen staat er ook in de folder. Ton Meussen doet het voor. Tong bijvoorbeeld te ver naar voren. „Die problemen bij het slikken kunnen allerlei oorzaken hebben. Door verkeerde gewoonten. Het mond-ademen van kinderen is een belangrijke boosdoener. Dat kan tot veel problemen leiden. Zelfs tot een verkeerde groei van kaak en gebit." FOTO DE STEM/DICK DE BOER Als dat echter allemaal prima functioneert, die grote of kleine mond om het zo maar eens te zeg gen, kan er toch nog veel mis gaan. Dan kan het praatprobleem een taalprobleem zijn. „Weer moet ik dan zeggen dat er veel verschillende oorzaken zijn," zegt Ton Meussen. „Er is bijvoor beeld verlies aan taal door een hersenbloeding. Er zijn beschadi gingen aan de hersenen waardoor mensen hun taalvormend vermo gen kwijt raken. Dat heet dan af asie." Maar het is ook mogelijk dat kin deren niet goed hebben leren pra ten omdat ze weinig contact heb ben gehad met de omgeving. Om dat de ouders weinig gepraat hebben met het kind. Ton Meus sen: „Als een kind van zes jaar uit groep twee zegt 'aangezien het re gende heb ik maar besloten een paraplu mee te nemen', nou ja, daar hoef je niet zoveel aan te doen. Die heeft ruim voldoende taal in zich. Als een kind van die leeftijd zegt 'ikke buiten ge speeld', dan kun je zeggen dat het niet klopt. Een kind van die leef tijd moet dat goed kunnen zeg gen. Kan dat kind die zinnen niet maken, moeten we weer op zoek naar de oorzaak." Misschien heeft het kind proble men met het opnemen van de taal, het luisteren. „Dat luisteren is iets heel anders dan horen. Aan een gebrek aan luistervaardig heid kun je werken. Dat kan al ontstaan zijn omdat die ouders zich te weinig bezig gehouden hebben met het kind. Maar het kan inderdaad ook die kleine her senbeschadiging zijn waardoor er problemen met de taal ontstaan." „Dat is dan heel vervelend, want die taal hebben we nodig. Het gaat om de communicatie, daar mee is logopedie vooral bezig. Neem stotteren, dat heeft ook te maken met taal, communicatie met anderen. Luister, tussen het derde en vijfde levensjaar hakkelt ieder kind wat. Dan willen die kinderen zoveel tegelijk zeggen, dat ze als het ware struikelen over de woorden." Geen enkel probleem, want dat gaat meestal wel over. Toch? Ton Meussen: „Nou, het kan wel van invloed zijn. Als je maar vaak tegen ie mand zegt, wat praat je gek, schei daar eens mee uit, kan dat wel de gelijk van invloed zijn." Ton Meussen vat het samen in een mooie zin. Stotteren ontstaat in het oor van de luisteraar. „Stotte ren is aangeleerd gedrag, wordt er wel gezegd, dus kun je het afle ren. Nee, het is nooit aangetoond dat het erfelijk is. Het heeft in ie der geval te maken met ademha ling, emotie, articulatie, de taal en contact. Mensen kunnen stot teren omdat ze een zwakke taal hebben. Als je die taal versterkt, kom je al een eind verder en haal je mensen uit een isolement." Want 'wie de taal niet goed be heerst, kan niet communiceren en raakt in een isolement. In de fol der staat het heel mooi: ze zijn immers geneigd hun mond te hou den. Ton Meussen: „Dat zwijgen proberen wij nou juist te doorbre ken." De Europese dag van de logope die wordt morgen gehouden. In Nederland stelt de logopedisten vereniging een informatielijn open. Veertig logopedisten zijn dan tussen negen uur 's morgens en tien uur 's avonds bereikbaar om op alle vragen een antwoord te geven. Per regio zijn er diverse instanties en vrij gevestigde logo- podisten die meedoen. Ze zijn te herkennen aan het affiche over de Europese dag van de Logope die die voor het praktijkraam hangt. De landelijke informatie lijn is bereikbaar via het telefoon nummer 0182-523300. Het ondergaan van een abor tus kan verstrekkende gevol gen hebben in het leven van een vrouw. Het Fiom in Den Bosch begint vandaag met een verwerkingsgroep voor Bra bantse vrouwen die een abor tus hebben ondergaan. boor Mary van Erp Het wordt wel omschreven als een roes. Een periode waarin de controle over je eigen leven ver e zoeken is. Ten prooi aan ver- warring, onzekerheid en angst, worstelend met een beslissing ie van levensbelang kan zijn. en ongewenste zwangerschap, moties stapelen zich op en een euze maken tussen het kind ouden of een abortus onder- Lt u 'S, ban niet eenvoudig. Als 1 besluit om de zwangerschap onderbreken dan geforceerd suomen wordt, komen veel ouwen daarmee later in de Problemen. in Den Bosch start vr.n me* een gespreksgroep k«vl vrouwen die een abortus J,en ondergaan en dat nog '«lebben kunnen verwerken, zifrfr gron<* sPeelt haar 3-jarig ontje met een puzzel. Blokjes kil'^schillende vormen stopt s m7endtg in de daarvoor be- zwt T®.8aatjes. „Deze past niet," itiL 1 en toe en kijkt zijn niet vra§end aan- Jasmina is haar echte naam. Ze wil die hever voor zichzelf houden, ooi» .ar.geleden onderging zij De dn?'"ge'eeftijd een abortus, ha,. van baar omgeving en jasmi '®e:"onzekerheid brachten tvasrioK ?aartoe- In baar hart seftp by Sew«ist maar ze be- 8ebeurdeUWehjks n0g wat er Stimezo e komt in een roes terecht," vertelt Jasmina. „Mijn vader zag het niet zitten en mijn vriend dreigde het uit te maken als ik de baby zou houden. Mijn huisarts heeft me toen doorgestuurd naar de abortuskliniek Stimezo in Eindhoven. Dan krijg je vijf da gen bedenktijd. Maar wat moet je daarmee? Ik kon er verder met niemand over praten, schaamde me en wist niet wat ik moest doen." In Eindhoven kreeg ze per onge luk de baby op de echo te zien. Ze schrok, begon weer te twijfe len en zette niet door. Maar de termijn voor een abortus ligt in Nederland rond de twintig we ken, Jasmina was inmiddels zes tien weken zwanger. „Op een gegeven moment laat je alles over je heen komen," herin nert ze zich. „Mijn vader bleef weerstand bieden en uiteindelijk ben ik in een kliniek in Leiden terecht gekomen. Op de vraag of ik wel een abortus wilde, ant woordde ik 'ik wil niet, ik móet'. Maar daar gingen ze niet op in." Jasmina onderging de behande ling en werd na thuiskomst met een nare nasleep geconfronteerd. Ze kreeg bloedingen en moest verder behandeld worden in het ziekenhuis in Den Bosch. Het valt haar nog altijd zwaar daar over te praten. Margot Tolsma gaat de groep abortusverwerking begeleiden. „Dat is voor Jasmina heel zwaar geweest," zegt ze. „Zo'n ervaring maakt het nog moeilijker te ver werken. Het gaat om een keuze die verstrekkende gevolgen kan hebben in je verdere leven. Je wordt geconfronteerd met spijt, schaamte en schuldgevoel. Wij proberen die paniek eraf te ha len door de vrouwen hun erva ringen met elkaar te laten delen. Het gaat erom dat je het een plaats geeft in je leven zodat je 'Ik schaamde me en wist niet wat ik moest doen'. verder kunt." Jasmina vond na de abortus weinig begrip in haar omgeving. Ze moest er verder over ophouden. Het was toch voorbij? „Op een gegeven mo ment begon ik te hyperventile ren. Ik functioneerde niet meer op mijn werk. Het lijkt of je klem komt te zitten en niet verder kunt. Want ik kon er met nie mand over praten. Tegen ande ren zei ik dat ik een ongeluk had gekregen en daarom de baby was verloren. Mijn vader zei alleen maar 'hou erover op."' Op haar werk vond Jasmina een vertrouwenspersoon waaraan ze haar verhaal eindelijk kwijt kon. Zo kwam ze bij het Fiom terecht, eerst voor individuele gesprek- ILLUSTRATIE ILSE VERMEULEN ken, later in de groep. „Eerst dacht ik nog 'oh, als daar maar geen bekende bij zit'," lacht ze terwijl ze haar zoontje trots op schoot neemt. „Ik was zenuwachtig en vond het eng. Maar het heeft me enorm geholpen. Ik hoefde me niet meer te schamen, kon alles zeggen en kreeg van de groep veel terug. Je Door dr. J. Verhulst Het is gelukkig alweer enige tijd geleden dat we in de krant met een zekere regelmaat moesten lezen hoe voor de zo veelste keer homoseksuele mannen het slachtoffer waren geweest van geweld. Meestal ging het dan om ordinaire klop- en pestpartijen, waarbij een groep opgeschoten knapen (potenrammers) het nodig vond om met hun meestal zatte hoofd naar ont moetings plaatsen van homo's te gaan om die dan vervol gens in el kaar te slaan. Al jarenlang speculeren onderzoekers over het ant woord op de vraag wat het voor die stoere knapen nou zo leuk maakt om homo's in el kaar te slaan. Gewone dron kenschap, behoefte aan sensa tie, gebrek aan hersens, gebrek aan opvoeding, een verdron gen eigen homoseksualiteit of een combinatie van deze fac toren? Freud heeft al op het einde van de vorige eeuw gezegd dat ho mohaters in principe mensen zijn die onder een enorme angst voor hun eigen homo seksualiteit gebukt gaan. Die gedachte is niet zo vreemd als op het eerste gezicht misschien lijkt. Homoseksualiteit is ja renlang een zaak geweest waarvoor je je moest schamen, een zaak die koste wat kost verborgen diende te blijven en die je dan maar ook het beste voor jezelf en je omgeving kon ontkennen en verdringen. Een van de manieren om ge voelens te verdringen is door ze om te zetten in het tegen deel. In psychologie-jargon noemt men dat 'reactie-forma tie'. Dus als je veel om iemand geeft (de buurjongen) en je bent er als de dood voor dat hij daar achter komt, dan maak je hem te pas en te onpas uit voor alles wat lelijk is. Scherpzinnige opvoeders voe len dit soort mechanismen feilloos aan en staan er dan ook niet van te kijken als tien jaar later een huwelijk volgt. Bij homohaters speelt, zo dacht Freud honderd jaar ge leden al, eenzelfde mechanis me. De Amerikaanse onder zoekers Adams, Wright en Lo- hr hebben onderzocht of, en zo ja, in hoeverre er bewijs te vinden is voor Freuds gedach- tengang. Want ook in Ameri ka, net als in alle andere lan den van de wereld, komt ho mohaat nog steeds voor. In het vakblad De psycholoog werd het onderzoek onlangs besproken. Vijfendertig homo fobische en niet-homofobische mannen (homofobie angst voor homo's) kregen drie soor ten filmjes te zien: een hetero seksuele film, een homoseksu- le film en een lesbische film. Alle mannen zeiden voor de volle honderd procent hetero te zijn. De mate van opwinding bij het kijken naar de drie soor ten films werd geme ten met een plethysmo- graaf, een ap paraat waar mee je de doorbloeding en zwelling van li chaamsdelen (bijvoorbeeld de penis) nauw keurig kunt meten. En jawel hoor: de resultaten van het on derzoek waren bij beide groe pen mannen hetzelfde, behal ve bij de films waarop homo seks te zien was. Bij de niet-homofobische mannen trad bij tweederde van hen geen enkele vorm van opwinding op, bij de homofo bische mannen werd er bij tachtig procent een duidelijke toename van de omvang van de penis (dus een erectie, of een beginnende erectie) gecon stateerd. De homofobische mannen on derschatten bovendien conse quent hun eigen opwinding bij het zien van homoseks. Niet- homofobische mannen hadden er kennelijk minder moeite mee toe te geven dat ook het zien van homoseks hen in een bepaalde staat van opwinding kan brengen. Onderzoek als dit lijkt Freuds hypothese dat homohaat voortkomt uit homoliefde te ondersteunen. Er schuilt vol gens de onderzoekers echter een addertje onder het gras: de penis van de man kan ook door angst en onrust zwellen en dus niet alleen zozeer ten gevolge van seksuele opwinding. Ho mofobische mannen zouden dan door het kijken naar ho moseks bang worden en daar door een erectie krijgen. Ik snap die voorzichtigheid van die Amerikaanse onder zoekers overigens niet: voor mijn part krijgen homofobi sche manhen uit angst een erectie. Maar waarom zijn ze dan bang voor homo's? Ik zie daar eerder een bevestiging van Freuds hypothese in dan een ontkrachting. kunt je emoties laten gaan en omdat je herkenning vindt, praat je er gemakkelijk over. Natuurlijk, de pijn en het ver driet, dat blijft maar je leert er mee leven." „De omstandigheden zijn zó be palend voor hoe iemand het later verwerkt," vertelt Tolsma. „Sommige vrouwen komen daar niet goed doorheen. Ze hebben geen ruimte gekregen goed over de beslissing na te denken en werden veelal beïnvloed door de omgeving. Wegstoppen heeft geen zin want het komt altijd te rug. Vrouwen gaan kraamvisites uit de weg of krijgen het moeilijk ais ze zelf weer zwanger zijn." De aanleiding voor de abortus loopt nogal uiteen. Jonge meis jes, vrouwen met een voltooid gezin, een kindje dat niet in orde is. Voor het verwerken maakt dat op zich geen verschil. Ook de termijn na de abortus kan heel verschillend zijn. Jasmina vond na vijf maanden hulp. Anderen kunnen pas na tien jaar proble men krijgen met een afgebroken zwangerschap. Vrouwen wisse len ervaringen uit en kunnen door middel van een ritueel af scheid nemen van het kindje dat niet geboren werd. Ze krijgen richtlijnen om met de ervaring te leren omgaan zoals bijvoorbeeld het bijhouden van een dagboek. „Dat is voor mij heel goed ge weest", zegt Jasmina. „Ik kon beginnen met het een plek te ge ven en er mee omgaan. Nu kan ik er ook over praten. In het begin wil je het voor de buitenwereld verborgen houden." De Brabantse abortusverwer kingsgroep bij het Fiom aan de Koninginnelaan in Den Bosch be gint vandaag. Nadere informa tie: tel. 073-6139182. De behandeling van taaislijm- -ziekte, een van de meest voorko mende erfelijke ziektes, is met de ontwikkeling van een muis met dezelfde afwijking in het gene tisch materiaal, een stapje dich terbij gekomen. De muis is ont wikkeld door J.H. van Doorninck van de afdeling celbiologie en ge netica van de Erasmus Universi teit in Rotterdam die er onlangs op promoveerde. Mensen die lijden aan taaislijm- ziekte, cystische fibrose, hebben een afwijkend eiwit dat normaal verantwoordelijk is voor het transport van water en zout van cellen. Daardoor wordt onder andere in de longen slijm onvoldoende ver dund en hoopt het zich op. Pa tiënten overlijden meestal aan de gevolgen van chronische longin fecties. De nu ontwikkelde muis heeft precies hetzelfde genetische de fect als bij 90 procent van de CF- patiënten, en dat is essentieel voor het onderzoek naar een be handeling van de ziekte. Op de muis kunnen nu eventuele thera pieën, en bijwerkingen, getest worden. Het kan nog jaren duren voor er een behandeling is, aldus Van Doorninck. „Nu is de farma ceutische industrie aan de beurt." „Je kunt met een behandeling overigens niet het erfelijk defect wegnemen. Maar je kunt de com plicaties met name in de longen voorkomen. Zodra je weet dat een kind aan de ziekte lijdt begin je dan met de behandeling," zegt zij- De ontwikkeling van de muis heeft enige jaren geduurd. Het onderzoek werd behalve door een aantal Nederlandse instellingen ook door de Franse patiëntenver eniging gesteund. Inmiddels is er belangstelling van diverse orga nisaties en onderzoeksinstituten voor de muis. centrum in de Verenigde Staten. In ons land treft borstkanker jaarlijks 8000 vrouwen. De ziek te kan zich via de lymfevaten verspreiden naar de lymfeklie ren. Van daaruit kan de tumor zich verder verspreiden. Om die reden wordt tot dusver vaak bij operaties wegens borstkanker niet alleen de tumor in de borst ofwel de gehele borst verwij derd, naar neemt men voor de zekerheid ook de lymfeklieren in de oksel weg. Een dergelijke operatie heeft per jaar plaats bij pakweg 7500 vrouwen. Onderzoek heeft uitge wezen dat in ruim de helft van de gevallen de lymfeklieren uit eindelijk geen tumorweefsel be vatten. De nieuwe benadering zal naar schatting 30 miljoen gulden per jaar kunnen bespa- Operaties bij vrouwen met borstkanker kunnen een stuk eenvoudiger. Nieuwe technieken en betere inzichten maken com plicaties onnodig. Operaties aan lymfeklieren in de oksel zijn minder vaak noodzakelijk. Prof. dr. S. Meyer betoogde dat in zijn inaugurele rede bij zijn benoe ming tot hoogleraar chirurgische oncologie aan de VU Amster dam. Bij verwijdering van de lymfe klier kunnen zich complicaties voordoen als pijn, oedeem en ge- voelsstoornissen in de arm, als mede schouderklachten. De nieuwe technieken maken die klachten veelal overbodig. Bij veel vrouwen hoeft nu nog maar één lymfeklier te worden verwij derd. De nieuwe zienswijze is ontwikkeld in het VU-zieken- huis iii samenwerking met een

de Stem | 1996 | | pagina 13