Kabinet moet afblijven van pensioen 't Is altijd de schuld van het systeem Kinder komt v vaker v Castro Van de Poel van Ruth Krant: 'L Nuis zegt zuidelijke provincies de wacht aan 'Duurder huurhuis onbereikbaar voor lagere inkomens' Kinderen proberen Nuis te overtuigen DE STEM BINNENLAND Meerderheid Tweede Kamer: Bedrijfsleven beseft noodzaak afschaffen VUT Tweede Kamer wil extra geld van kabinet voor Opera Zuid en Het Brabants Orkest Agenda DE STEM COMMENTAAR Tegen de laksheid BINNENLAND KORT Besluit 'Beek' kost Rijk 100 miljoen Extra geld voor sport gehandicapten Verdere beperking van visvangst Amerikaanse aanpak vermiste kinderen DB STEM '250 miljoen kind 'Boris Jeltsin moet minder gaan drinken' 11111 DINSDAG 12 NOVEMBER 1996 /\4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat het kabinet zich niet te veel moet bemoeien met de pensioe nen. De regering wil de sociale partners in de toekomst het zogeheten middelloon-systeem voorschrijven. Tot nog toe krijgen gepensioneer den 70 procent van hun laatstver diende loon. Het kabinet wil toe naar een systeem van 70 procent van het gemiddeld verdiende loon. Het CDA wijst elke bemoeienis van de overheid met de pensioe nen af: het is een zaak van werk gevers en werknemers. PvdA en D66 vinden dat de overheid zich wel mag bemoeien met het pen sioenstelsel. Al is het maar om Den Haag (anp) - Het be drijfsleven begint in te zien dat zij de VUT-regeling snel moet vervangen voor een pré pensioenregeling. Twee jaar geleden lag er voor 60 procent van de VUT-regeiingen nog geen plan om binnen tien jaar de zaak om te bouwen. Nu blijkt uit nieuw onderzoek van Coopers Lybrand dat 70 pro cent binnen een termijn van vijf jaar zal zijn omgeschakeld. Dertig procent van de fondsen heeft echter nog geen plannen in die richting. Volgens de onder zoekers zullen die zonder koers wijziging de kosten zien verdub belen. „De VUT-regeling kan dan een molensteen om de nek van het be drijfsleven worden. We signale ren de laatste jaren wel een ken tering in het denken. Veel fond sen zijn nu druk bezig met nieu we regelingen," aldus onderzoe ker R. van de Meerakker. Coopers Lybrand berekende wat er zou gebeuren als geen van de fondsen het beleid zou om gooien. Dan zouden de totale kosten verdubbelen van 2 pro cent naar ruim 4 procent van het netto nationaal inkomen. De WAO kost nu 6 procent. Het bedrijfsleven zou dan in 2010 30 miljard gulden aan het vervroegd uittreden kwijt zijn. Nu is dat 12,5 miljard. Door vergrijzing slinkt het draagvlak voor de huidige VUT- regelingen. Die worden gefinan cierd met het omslagstelsel. Daarin betalen de mensen die nu werken de premie voor de men sen die nu in de VUT zitten. De nieuwe regelingen zijn geba seerd op kapitaaldekking. Ieder een spaart dan voor zijn eigen pré-pensioen. Coopers Lybrand verwacht dat de resterende 30 procent ook zal overstappen op de nieuwe rege ling. De toenemende kosten in combinatie met de afnemende bereidheid van jonge werkne mers om premies te betalen voor iets waarvan zij waarschijnlijk nooit gebruik maken, zal onder nemers dwingen tot de nieuwe regeling. dat op termijn betaalbaar te hou den. Maaar over hoe dat moet ge beuren zijn de meningen ver deeld. De PvdA kan leven met een versoberd eindloon-pensioen. D66 heeft nadrukkelijk een voor keur voor een middelloon-sys teem. De WD heeft geen duide lijke voorkeur, maar hamert erop dat beide systemen fiscaal af trekbaar moeten blijven. PvdA en D66 willen wel af van de benadeling van alleenstaanden en tweeverdieners in het huidige systeem. Dat gaat nog uit van één kostwinner, die voor twee men sen pensioen opbouwt. Alleenstaanden en tweeverdie ners hebben nu een pensioenop bouw die uitgaat van 100 procent AOW als basis. Maar in werke lijkheid krijgen alleenstaanden straks maar 70 procent AOW en werkende partners elk 50 pro cent. PvdA en D66 willen daarom het liefst de AOW voor een lager bedrag laten meetellen bij de pensioenberekening. Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken ontkende dat het het kabinet alleen maar om een versobering van het pensioenstel sel te doen is. Pensioendrempel Wel is een lager ambitieniveau nodig om geld vrij te maken voor de modernisering van het pen sioenstelsel. Dat geldt met name voor het verlagen van de pen sioendrempel (franchise) voor laagbetaalde werknemers en tweeverdieners. Het kabinet wil de verplichting om deel te nemen aan pensioen fondsen van een bedrijfstak be perken tot een inkomensgrens van 75.000 gulden. Daarboven blijft het mogelijk om zelf, met behoud van belastingaftrek, extra voorzieningen voor de oude dag te treffen. Zo kunnen ook de hogere inkomens een pensioen opbouwen tot 70 procent van het eindloon. Spelers van het Nederlands Kindertheater gaven gisteren in het gebouw van de Tweede Kamer een voorstelling voor staatssecretaris Nuis van Cultuur. Het Kindertheater wilde op die manier aandacht vragen voor de onzekere situatie waarin het zich bevindt, sinds Nuis geen subsidie meer geeft. Maar de bewindsman en de Kamer gaven vooralsnog geen krimp. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De provinciebesturen van Noord-Brabant, Limburg en Zeeland moeten hun pogingen staken om Opera Zuid 'op te fokken' tot een onmisbare ba sisvoorziening, te financieren door de centrale overheid. Dat heeft staatssecretaris Nuis (Cultuur) gis teren duidelijk gemaakt tijdens een overleg met de Tweede Kamer over de verdeling van culturele subsidies over 1997. De coalitiepartijen PvdA, WD en D66 dien den een motie in, waarin wordt gevraagd om bijna 16 miljoen gulden extra subsidies bo venop de ruim 950 miljoen die Nuis al te ver delen had. Tien miljoen moet komen uit de winst van de staatsloterij en zes miljoen uit de begroting van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. Nuis was blij met de extra ruimte die de coa litie hem gunde, maar liet wel weten dat het kabinet nog met de extra uitgaven moet in stemmen. Dat lijkt echter geen probleem. Een van de posten die in de motie is opge voerd betreft 4 ton extra voor de grotere kunstinstellingen in het Zuiden: Opera Zuid, Het Brabants Orkest (HBO) en het Limburgs Symphonie Orkest (LSO). Nuis liet doorschemeren dat hij van dit be drag drie ton wil doorsluizen naar Opera Zuid. Over de precieze verdeling zal hij nog deze maand uitsluitsel geven. De staatssecretaris maakte van de gelegen heid gebruik om zijn visie op de toekomst van Opera Zuid heel duidelijk neer te zetten. De drie betrokken provinciebesturen en de ge meentebesturen van Den Bosch, Eindhoven, Tilburg, Breda en Maastricht vinden dat Ope ra Zuid eenzelfde status moet krijgen als de twee vlaggenschepen in deze sector: De Ne derlandse Opera (subsidiebedrag 35,5 mil joen) en de Nationale Reisopera (subsidie 10,5 miljoen). Opera Zuid had gevraagd om 4,5 miljoen, maar kreeg van Nuis slechts 1,7 miljoen toe gezegd. Met de drie ton die gisteren werd los geweekt is het subsidiebedrag 2 miljoen. Daar moet het, wat Nuis betreft, ook bij blij ven: „Opera Zuid levert heel verdienstelijke prestaties, daar niet van, maar ik ga het ge zelschap niet dezelfde behandeling geven als De Nederlandse Opera en de Nationale Reis opera. De zuidelijke convenantspartners moeten ophouden met hun pogingen Opera Zuid op te fokken tot basisvoorziening, waar van Den Haag de financiering zou moeten overnemen." Nuis wil, om de kosten te beperken, weer gaan praten over samenwerking tussen Opera Zuid en de Nationale Reisopera. Eerdere pogingen tot samenwerking misluk ten vanwege 'cultuurverschillen'. De staatssecretaris van Cultuur wil sowieso paal en perk stellen aan de subsidiëring van opera. „Opera is prachtig, maar ook duur. Als we niet oppassen, gaat al ons cultuurgeld daaraan op." In de marge van de discussie werden ook wat opmerkingen gemaakt over Het Brabants Or kest (HBO), dat juist weer een bestuurscrisis heeft meegemaakt. „Er is nu een nieuw bestuur. Als dat mij dui delijk kan maken dat er extra geld nodig is, dan wil ik praten over een incidentele oplos sing. Maar ik ga HBO niet structureel voort rekken." PvdA-Kamerlid Van Nieuwenhoven had een duidelijke boodschap voor de zuidelijke or kesten: „Vier jaar geleden was er een structu reel probleem met het LSO. Dat moest blij ven. Nu ligt er een structureel probleem bij HBO. De staatssecretaris mag wat mij betreft ruimer omgaan met de zuidelijke convenant partners, maar ik wil er niet een extra orkest op nahouden. Anders ben ik alsnog voor een fusie. En ik weet wat ik zeg." WD-Kamerlid Van Heemskerck begreep de suggestie en reageerde direct: „De staatsse cretaris moet recht doen aan een incidenteel probleem bij HBO, zonder de Nederlandse or keststructuur in de war te sturen." Nijmegen - Duurdere huur woningen zullen in de toe komst nog moeilijker bereik baar worden voor mensen met een bescheiden inkomen. Verhuurders en gemeenten die teveel van deze woningen toewij zen aan mensen die van huursub sidie afhankelijk zijn, zullen hiervoor financieel worden ge straft. Met name in de grote uitbrei dingsgebieden, de zogenaamde VINEX-locaties waar naar ver houding veel huizen met een hoge huur verrijzen, zal het voor men sen met lage inkomens nog moei lijker worden om in aanmerking te komen voor een woning. Zowel de huurdersorganisatie Woonbond Nederland als de koe pelvereniging van de sociale ver huurders, de Nationale Woning raad, noemen dit effect 'het ad dertje onder het gras' van de jongste voorstellen voor de nieu we huursubsidiewet. Vorige week donderdag presen teerde staatssecretaris Tommei zijn meest recente plannen voor vereenvoudiging en verbetering van het stelsel van individuele huursubsidie (IHS). Op het eerste gezicht lijken zijn voorstellen niets dan goed nieuws te bevatten voor de huurders: het budget voor de huursubsidie wordt anderhalf keer zo groot en stijgt van twee tot drie miljard gulden per jaar. Driekwart van alle mensen die nu al huursubsidie krijgen, zal er volgens de nieuwste voorstellen minstens enkele guldens tot en kele tientjes per maand op voor uit gaan. Een (echt)paar met twee kinde ren met een netto-inkomen van 1.976 gulden en een maandhuur van 600 gulden zou per maand volgend jaar 50 gulden meer huursubsidie krijgen. Na aftrek van de te verwachten huurverhoging, daalt hun maan delijkse woonlast met 29 gulden. Ook alleenstaande en samenwo nende 65-plussers en jongere al leenstaanden kunnen een verla ging van hun woonlast tegemoet zien. Maar om te voorkomen dat de ruimere normen leiden tot gigan tische budgetoverschrijdingen, wil Tommei de gemeenten en de woningcorporaties verantwoor delijk stellen voor de beheersing van de IHS. Zij zullen moeten voorkomen dat er teveel mensen, die het eigenlijk niet kunnen betalen, met behulp van de huursubsidie een naar verhouding te dure woning be trekken. Gemeenten mogen volgens Tom- mels plan nog maar aan vier pro cent van alle mensen die naar een andere woning willen verhuizen huursubsidie toekennen, als de maandhuur hoger is dan 823 gul den (één- en tweepersoons huis houdens) of 882 gulden (grotere gezinnen). Gemeenten en corporaties wor den er bovendien samen verant woordelijk voor dat de gemiddel de huursubsidie die inwoners van een gemeente ontvangen, niet ho ger is dan het landelijk gemiddel de. Gebeurt dat wel, dan kan de 'schuldige' daaraan - bijvoor beeld een corporatie die een al te hoge huurverhoging heeft door gevoerd waardoor er meer huur subsidie bij moet - een boete krij gen. De Woonbond Nederland zit nog behoorlijk met Tommels voor stellen in zijn maag: „Aan de ene kant moet je erkennen dat de huursubsidieregeling voor ont zettend veel mensen beter wordt. Maar het risico is dat gemeenten en corporaties wel erg kopschuw gemaakt worden om duurdere 'woningen, met name in de nieuw bouwwijken, te verhuren aan mensen met lagere inkomens," aldus woordvoerder Van Genug- ten. Omdat je een paar keer auto pech hebt gehad, verkoop je de auto en rijd je voortaan alleen nog maar op de fiets. Logisch? Vöor sommige politici wel. Zo doen ze dat namelijk ook met benoemingen. Als het bestaande systeem om burgemeesters en andere functionarissen te be noemen wat storingen vertoont, dan kies je gewoon voor een an der systeem. Dat is blijkbaar makkelijker dan te proberen de storingen te verhelpen. De kandidaten voor het burge meesterschap van Den Haag en voor het ambt van Commissaris der Koningin in Gelderland wa ren al ruim voor de uiteindelijke benoeming in heel Nederland bekend. Dat vinden de kandida ten vanzelfsprekend niet leuk. En ook in het kabinet en in de Tweede Kamer zijn ze er niet blij mee. Dus zinnen allerlei po litici op mogelijkheden dit soort 'lekkages' te voorkomen. Altijd krijgt de rijksrecherche de opdracht onderzoek te doen naar de bron die de vertrouwe lijke informatie aan de media heeft doorsgepeeld. Maar nooit komt die bron aan het licht. Dus krijgt het systeem de schuld. En daarop volgt de roep om een ander systeem. Waarbij de voorstanders van een gekozen burgemeester hun kans ruiken en meteen de publiciteit zoeken. Maar hoe blij zouden we in Ne derland moeten zijn met het sys teem van de gekozen burge meester? Is dat nou echt het summum van democratie, zoals D66 en anderen ons voorhou den? En wat is er eigenlijk zo slecht aan het huidige systeem? De re cente problemen in de vorm van 'lekken' hebben niets met het systeem te maken maar met de mensen die in dat systeem een rol spelen. Het gaat er domweg om dat mensen die geacht worden ver trouwelijke informatie achter hun kiezen te houden, dat niet doen. De media kunnen alleen namen van kandidaten publice ren als ze die van iemand heb ben gehoord. Dat betekent dat iemand willens en wetens de vertrouwelijkheid die van haar of hem wordt ver wacht, aan de laars lapt. En zo lang mensen dat doen, is geen enkel systeem waterdicht. Een van de argumenten voor de gekozen burgemeester is dat het dan afgelopen zal zijn met ach terkamertjespolitiek, waarbij in elk geval afspraken worden ge maakt over de politieke kleur. Dat gelooft niemand. In een land als Nederland worden dit soort baantjes altijd verdeeld, verkie- illustratie mat rijnders zingen of niet. Ook dan zullen er 'deals' worden gesloten, waarbij de ene partij een zwaargewicht steunt, terwijl de anderen zich terughoudend opstellen. En nie mand moet de illusie hebben dat je in Nederland tot burgemees ter van een beetje behoorlijke stad kan worden gekozen, zon der steun van een politieke par tij. Een ander punt waarmee de voorstanders steeds komen op draven is het veronderstelde ho ge democratische gehalte van de gekozen burgemeester. Dat gaat uit van de simpele veronderstel ling dat alles wat je kunt kiezen per definitie democratisch is. Kijken we echter naar de moge lijkheden die een burgemeester heeft om daadwerkelijk iets te doen met het mandaat van de kiezers, dan zien we dat die vrij wel nihil zijn. Want met name in de grotere steden is de burgemeester voor niet veel meer verantwoordelijk dan het leiden van vergaderin gen en de openbare orde en vei ligheid. Vanwege allerlei repre sentatieve verplichtingen lijkt het heel wat meer, maar in de praktijk zijn het de wethouders en de gemeenteraad die de dienst uitmaken. Kiezers zijn gewend om bij het bepalen van hun stem goed te kijken naar wat kandidaten beloven. Maar een kandidaat-burgemeester heeft weinig te beloven. En als hij dat wel doet, dan is de kans groot dat de kiezers achteraf te leurgesteld zullen zijn. Een ander gevaar dat het sys teem van de gekozen burge meester in zich heeft, is het ge brek aan gekwalificeerde kandi daten, dat ongetwijfeld snel zal optreden. Nederland heeft geen traditie van man tegen man verkiezin gen, zoals ze die in veel andere landen - zoals de Verenigde Sta ten - wel hebben. In Nederland kies je in eerste instantie op een partij en pas daarna op een mijnheer of mevrouw. Bij burgemeestersverkiezingen gaat het echter alleen maar om die mevrouw of mijnheer. Wie als overwinnaar uit de bus komt, kan met vlag en wimpel het stadhuis binnentrekken. Maar de verliezer heeft een forse deuk opgelopen, die groter is dan de schade die nu wordt gele den als gevolg van het 'lekken' van kandidaten. Zal iemand die in Breda de strijd heeft verloren, zich een half jaar later nog opge wekt kandideren voor Eindho ven? En dan hebben we het nog niet gehad over mogelijke voor rondes voor kandidaten binnen partijen. Of over de vraag wie de verkiezingscampagnes betalen. Partijen of sponsors? En mogen dat ook bedrijven uit de desbe treffende gemeente zijn? Kort om, een gekozen burgemeester lijkt heel slecht in ons bestuur lijk systeem te passen. Er valt veel, heel veel, voor te zeggen om de bestaande situatie te handha ven. Die van de benoemde func tionaris die dankzij zijn onaf hankelijke positie vaak - met name achter de schermen - een zeer belangrijke rol kan spelen als bruggenbouwer, als schakel tussen de wethouders onderling of tussen het college van B W en de gemeenteraad. Door een politisering van het burgemeesterschap zal de af stand tussen de burgers en 'de politiek' eerder groter worden dan kleiner. Daarom maar liever geen gekozen burgemeester. Het mag misschien niet democra tisch lijken. Maar het is wel be ter voor de democratie. De Tweede Kamer behandelt deze week de begrotingen van Defensie en van Buitenlandse Zaken. Verder wordt het debat over aanpassingen van de WAO afgerond. Ook bespreekt de Ka mer de opdracht van het kabinet aan het Riod om de affaire-Sre brenica te onderzoeken. Blaffende honden bijten niet, was de standaardreactie van justitie en politie op de uitlatingen van extreem rechts. Hei kon natuurlijk niet, wat de heren uitkraamden, maar direct in. grijpen zou nog meer ellende veroorzaken. Daarom werd et doorgaans afwachtend gereageerd. Die houding heeft de Glimmervenen overmoedig gemaakt en nu zeggen ze alles wat in hun verziekte breinen opkomt. Het is geen blaffen meer, maar dreigend grommen. En nog steeds zonder dat politie en justitie meteen lik op stuk geven. Onbegrijpelijk. Niet omdat nu, naast een parlementariër, een hoofdredacteur verbaal bedreigd wordt. Functie en achter grond van de potentiële slachtoffers doen niet ter zake, Het ghat erom dat de autoriteiten wisten dat er te Schiedam een bijeenkomst van neo-nazi's gehouden werd en dat ze deson danks niet ter plekke opgetreden hebben. Het verweer klinkt niet steekhoudend. Het zou om een beslo ten vergadering gaan. De media waren echter wel degelijk op de hoogte van de bijeenkomst en zelfs meer dan welkom, Niets beslotenheid dus. De politie had dat, als ze voor haat taak berekend is, zonder veel moeite moeten kunnen achter halen; had dus aanwezig kunnen zijn en direct kunnen ingrij- pen. Dat dit niet gebeurd is, maakt duidelijk hoe laag de ver volging van extreem-rechts op de prioriteitenlijst staat. Dat de minister van Justitie, die graag rechtstreeks leiding geeft aan het Openbaar Ministerie, niet nu meteen haar kans schooi ziet om opdracht tot vervolging te geven is een bewijs vao hetzelfde. De neiging om met stemverheffing te reageren op Glimmerveens gevaarlijke idioterieën is groot, maar met nog veel meer kracht moet gewaarschuwd worden tegen de laks heid van de overheden. Een politie die willens en wetens bur gers ongestraft laat bedreigen, is geen belastinggeld waard, een minister van Justitie die vervolgens niet direct ingrijpt geen knip voor de neus. Den Haag - Het kabinet moet een kleine 100 miljoen gulden opta fel leggen om luchthaven Beek met 932 nachtvluchten rendabel te krijgen. Dat blijkt uit het onderzoek van bureau SH&E waarop het kabi net twee weken geleden zijn besluit nam. In het oorspronkelijke plan van minister Jorritsma (Verkeer) voor 1500 nachtvluchten, was al rekening gehouden met een 'bruidsschat' van 76 miljoen gulden. Jorritsma heeft inmiddels aangekondigd dat ze over bel bedrag van 100 miljoen wil onderhandelen met de gemeentenen provincie. Ook deze partijen moeten een hogere bijdrage leveren, meent zij. Den Haag - De Nederlandse Bond voor Aangepaste Sporten krijgt op aandringen van het ministerie van Sport 3,9 miljoen gulden extra van het Preventiefonds. Het geld is vooral bedoeld om de sportfaciliteiten in revalidatiecentra te verbeteren. Volgens een woordvoerder van het departement maken de revali datiecentra in Nederland, anders dan bij voorbeeld die in de Ver enigde Staten, weinig gebruik van de sport om het herstellings proces te bespoedigen. Den Haag - Een verdere vangstbeperking voor de Nederlandse Noordzee-vissers is volgend jaar onafwendbaar. Dat concludeer de minister Van Aartsen (Visserij) gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van zijn departement. De bewindsman reageerde daarmee op het advies van de Europe se visserij-biologen, vorige week, om voor 1997 ongeveer 20 pro cent lagere vangstquota af te spreken, omdat de visstand van met name tong er slecht aan toe zou zijn. De Europese Commissie studeert op het biologenadvies. Ze zal la ter dit jaar een voorstel doen voor de nieuwe vangsthoeveelheden. In december nemen de Europese visserijministers dan de uitein delijke beslissing. Van Aartsen wilde daarop niet vooruitlopen, maar hij benadrukte wel dat de toekomstige uitkomst tot 'een in spanningsbeperking van de visserijsector moet leiden'. Den Haag - Minister Sorgdrager van Justitie is geïnteresseerd in de Amerikaanse aanpak van het probleem van vermiste en mis bruikte kinderen. Zij wil het idee voor een internationaal cen trum, dat vorige maand door de Belgische premier Dehaene werd gelanceerd, op de agenda van de Europese ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken zetten. Dehaene wil naar aanleiding van de Dutroux-affaire een Euro pees centrum opzetten voor de registratie van vermiste en mis bruikte kinderen. Hij baseert zich daarbij op de succesvolle aan pak van het semi-particuliere Amerikaanse National Centre for Missing and Exploited Children (NCMEC). Het instituut onder houdt contacten met de ouders van vermiste kinderen en werkt nauw samen met justitie en politie. Daarnaast zorgt het centrum voor snelle verspreiding van gegevens over vermiste kinderen, on der meer via foto's en posters. Volgens het minister van Justitie wil Sorgdrager het idee tijdens het komende Nederlandse voorzitterschap van de Europese Unie op de agenda zetten. (ADVERTENTIE) Deze set van "Vromani" is speciaal voor de komende ieestda- gen voor ons gestyled in Italië. De pump is uitgevoerd in twee hakhoogtes. Ook het bijpassende tasje is vervaardigd uit tra® lak met print en fijne goudaccenten. De kleuren voor d» ensemble: zwart, blauw, bruin en brons. Maten 35 t/m 42. Zowel schoen als tas zijn normaal ook al aantrekkelijk geprijsd voor 160,-. Maar zolang voorradig geldt nu voor elk de verbazende prijs van Nieuwe Markt 63, Roosendaal Telefoon: (0165) 555581 Grote Markt 5, Breda. Ook in Den Bosch en Eindhoven. Belgrado/Den Haag (afp/dpa/anp) ne militaire staf van het Bosnisc Servische leger, onder leiding v~ generaal Ratko Mladic, weigert zi ontslag te aanvaarden. Het hoofdkwartier heeft het bevel ov het leger en absoluut gezag over alle ee heden," aldus een communiqué in Joegoslavische krant Blic. In het noordoosten van Bosnië is onde tussen gisteren een Nederlandse VN-p litie-officier gewond geraakt tijdens e schietpartij tussen moslims en Serviër Een honderdtal Bosnisch-Servische of eieren heeft gisteren in een communiq uiting gegeven aan haar 'volledige loy Genève (ap) - In ontwikkelingslan zoveel kinderen dag in dag uit al Het laatste onderzoek van de Inte tie ILO heeft uitgewezen dat ong van 5 tot 14 jaar werken, de helft Bij eerdere schattingen werd er- v van uitgegaan dat er wereldwijd cy 73 miljoen kinderen fulltime m werken. he De nieuwe berekeningen zijn ge- he baseerd op onderzoek naar huis- m houdens en bedrijven in verschil- w lende landen en interviews met ui priesters en leraren, aldus de m ILO. Eerdere schattingen waren ge nagenoeg uitsluitend gebaseerd w op de officiële statistieken. m In haar jongste rapport 'Kinder- ki arbeid: Tegen het Ontoelaatbare' D roept de ILO op tot onmiddellijke 15 actie tegen de ernstigste uitwas- w sen van kinderarbeid zoals sla- m vernij, prostitutie en arbeid in tij gevaarlijke industrieën. Z Veel werkende kinderen staan W bloot aan geweld en seksueel ki misbruik en ze maken vaak d enorm lange werkdagen. In Zim- g babwe duurt een werkdag 10 tot li 15 uur. ro Volgens de directeur-generaal d van de ILO, Michel Hansenne, k leidt kinderarbeid enkel tot een of O Houston/Moskou (afp/anp) - De Russische president Jelt sin moet minder gaan drin ken nu hij een ingrijpende hartoperatie heeft onder gaan. Dat heeft de Ameri kaanse hartchirurg Michael De Bakey, die de artsen van Jeltsin adviseert, gisteren ge- zegd.DeBakey wijst echter verhalen van de hand als zou Jeltsin een alcoholist zijn. Maar in de toekomst moet het toch iets minder, vindt DeBa- key. Jeltsin zal 'binnen zes tot acht weken' terugkeren in het Kremlin, verklaarde zijn chefarts Mironov gisteren. Door Aart Heering Rome - Achthonderd miljoen mensen in de wereld lijden dagelijks honger als gevolg van rampen, misoogsten, oor- og> armoede en verkeerde distributie van voedsel. Hun problemen en de mogelijke technische en politieke - op- ossingen daarvan vormen het onderwerp van de Wereldvoed seltop die van 13 tot en met 17 november wordt gehouden in Ro me m de burelen van de FAO, de wereldvoedselorganisatie van de Verenigde Naties. P de bijeenkomst, die op inita- van FAO-directeur-generaal WoCrqdUeS Dti0Uf biieengeroepen is, u minste negentig vm. u en regeringsleiders ton a°n^an bet einde van de n de circa 170 deelne- verlri6 naties in een plechtige om hftnng Zi,ch tot taak stellen n en aantal ondervoede perso- 201 ö'f de, wereld voor het jaar In p balveren. Ohm0rne zuüen onder meer de IW6 Premier Li Peng, zijn sische a ega Juppé, de Indone- schtf Pa Tldunt S°eharto en mis- s affi h, Llbysche kolonel Kad- derlfna °Pwachtmg maken. Ne- tieve r udat van ondsher een ac- vertpo binnen de FAO speelt, is e man ft" u°°5digd met een 22 Premief^ delegatie> onder wie 1 Pronk o v en de ministers nogaf kiYan ^artsen. De VS, die s het fun r staan tegenover i functioneren van deze en an-

de Stem | 1996 | | pagina 4