Grondaankoop nog steeds niet rond Prins Frederico heerst weer een jaar Ee Lamswaardse fanfare blijft 'uitmuntend' Ontmoeting op weg naar de kerk Geslaagde ruil- en verzamelbeurs Sluis i Weidegronden punt van onderhandeling M POLITIE RAPPORT Vertraging in bouw van overslagstation voor Zeeuws-Vlaams afval in Koegorspolder OMBIED Dl DE STEM ZEELAND Dow Benelux haalt veiligheidsrecord Huldiging leden Bouw- en Houtbond Intocht sint in Sas van Gent Sinterklaas in Westdorpe Elf-elf-viering Sas van Gent Voorzitter: 'Dikke eerste prijs' Kamer van Koophandel moeit zich niet met verdeeldheid Betonnen schaal uit tuin gehaald Sluiskil - Uit een tuin in de Baljuwstraat in Sluiskil is af gelopen weekeinde een beton nen fruitschaal gestolen. De ei genaar schat de waarde van het vijftig kilo wegende voorwerp op honderden guldens. Kat beschoten met windbuks Voortanden kwijt Bekeuring voor heroïnegebruikers Steenenaar bijna beroofd Ruzie in Koewacht Pijnlijke schouder Recreatieschap praat met Domeinen Duivenkampioenen bij Jong Maar Moedig en PV Hoop f? - - m mm DINSDAG 12 NOVEMBER 1996 C3 I pj] QTEM Van onze verslaggever Terneuzen - De realisatie van een overslagstation in de Koegorspolder in Terneuzen loopt vertraging op. Het bestuur van de gemeenschappe lijke afvalstoffenregeling AVZV is er namelijk niet in geslaagd de beno digde grond te verwerven. De eige naar van deze grond ligt dwars. et dagelijks bestuur moet nu noodge dwongen op zoek naar een andere locatie en dat levert behoorlijk wat vertraging op. Deze stand van zaken wordt woens dag toegelicht aan het algemeen bestuur van de AVZV. Het station is bedoeld voor de overslag van Zeeuws-Vlaams afval naar de ver brandingsinstallaties in Noord-Holland en Moerdijk. In eerste instantie was een perceel westelijk van de Koegorsstraat in beeld. De grond zou worden gekocht van de gemeente Terneuzen. Maar de on derhandelingen tussen de gemeente en de huidige eigenaar verliepen zeer moei zaam. De standpunten van beide par tijen liggen mijlenver uiteen zodat een spoedige verwerving van de grond niet wordt verwacht. De druk op AVZV werd volgens het da gelijks bestuur steeds groter. Er moet immers snel een overslagvoorziening worden gebouwd voor het transport van brandbaar afval naar Noord-Holland. Ook de installatie Moerdijk begint bin nenkort te draaien. Daarnaast zijn er af spraken gemaakt over de levering van brandbaar afval. Daarom is de aanwe zigheid van een overslagvoorziening in Zeeuws-Vlaanderen volgend jaar ver eist. De provincie wilde begin dit jaar een tij delijke voorziening niet gedogen maar volgens het dagelijks bestuur lijkt hier een kentering in te komen. Maar hier voor moet wel op korte termijn een mi lieuvergunning voor een permanente voorziening bij de provincie worden in gediend. Het dagelijks bestuur heeft daarom een alternatieve locatie gevonden, oostelijk van de Koegorsstraat. Hoewel dit perceel om logistieke en verkeerstechnische re denen niet de meest ideale plaats is, zijn volgens het bestuur geen andere alterna tieven voorhanden om nog voor januari 1998 een permanent overslagstation te realiseren. In totaal is vier hectare grond is nodig voor het overslagstation met bijbehoren de gebouwen en infrastructurele voor zieningen. Als alle procedures achter de rug zijn verwacht het dagelijks bestuur rond no vember volgend jaar met de realisatie te kunnen beginnen. Met de realisatie is een investering gemoeid van 5,7 miljoen gulden. Het voorstel komt woensdag 13 novem ber aan de orde tijdens de vergadering van het algemeen bestuur. De vergadering begint om 14.00 uur in het stadhuis van Terneuzen. Van onze verslaggever Terneuzen - Bij Dow Benelux in Terneuzen is vijf miljoen uren achtereen gewerkt zonder een ongeval waarbij iemand voor korte of langere tijd werd uitge schakeld. Het laatste zogenaamde verzuim- ongeval waarbij een Dow-mede- werker was betrokken dateert van 26 januari. Bij contractors is laatste ongeval met verzuim ge beurd op 27 november 1995. In Dow-kringen wordt de presta tie van Terneuzen als een wereld record gezien. Gemiddeld werken er volgens woordvoerder W. van Loon 3200 mensen per dag bij Dow onder wie zo'n 1000 con tractors. Van onze correspondent Oostburg - Districtsvoorzitter J. van Borgt huldigde 22 leden van de Bouw- en Houtbond, afdeling West-Zeeuws-Vlaanderen, in restaurant De Eenhoorn in Oost burg. De leden werden onder scheiden voor hun trouw lid maatschap. Vijfentwintig jaar lid zijn J. Dat- thijn, A. de Koning, P. de Lijser, A. van Pamelen, J. Smit w' Dhont, G. Elfrink, D. Smoor Veertig jaar lid zijn A. Aalbrecht- se, P. Baart, J. Bakker, A. Buijze, J. van Houten, C. de Nood, j! Versprille. Vijftig jaar lid zijn M. Beerens, C. Boidin- Feijtel, A. Buick, P. Goossen, L. van Hyfte, J. de Hulster. Voor het zestigjarig lidmaatschap werd A. Hendriks gehuldigd. De huldiging werd be sloten met een diner. Sas van Gent - De Spaanse goed heiligman komt zaterdag 16 no vember aan in Sas van Gent. Om 14.00 uur arriveert hij met zijn boot bij het bruggetje aan de Oostkade, waar hij door de Sasse muziekverenigingen verwelkomd wordt. Voor de kinderen is er aanslui tend om 15.30 uur in De Speye een kindervoorstelling en ligt er een traktatie klaar. Om 17.00 uur gaan sinterklaas en de pieten naar de Redoute voor een samen zijn met de bewoners. Westdorpe - Een dag later, op zondag 17 november, maakt sint zijn rentree in Westdorpe. Dit jaar heeft hij zoveel zwarte pie ten, en wellicht ook cadeautjes meegenomen, dat hij maar liefst met twee boten komt. Het 'zijn trouwens niet zomaar zwarte pie ten, Westdorpe krijgt bezoek van echte muziekpieten. Om 15.00 uur meren de twee boten aan bij het insteekhaventje op Passluis. Met de muziekpieten voorop gaat de sint naar cultureel centrum Concordia. Daar hoort de goed heiligman voor het eerst een nieuw sinterklaasliedje, dat spe ciaal voor zijn bezoek aan West dorpe geschreven is. Uiteraard heeft hij voor de Westdorpse kin deren ook nog een traktatie bij zich en komt sinterklaas in actie bij het uitreiken van de prijsjes van de kleurwedstrijd. Philippine - Carnavalsvierders zijn gisteren, tijdens de viering van 11-11, weer volop wakker geworden. De spits voor de start van het leutfeest - in 1997 van 8 tot en met 11 februari - werd dit weekend al afgebeten in Philippine. Op uitnodiging van de carnavalsvereniging De Mosselkrauwers wa ren daar zo'n 100 carnavalvierders in een goedgevulde Zaal Marinet samengekomen om de bekendmaking van de Prins der Mosselkrau wers bij te wonen. Voorafgaand aan het feest werd 's middags een kindermiddag ge houden, waarbij meer dan 120 kinderen genoten van een optreden van een goochelaar. Naast de Mosselkrauwers zelf waren er 's avonds delegaties van onder meer de Betekoppen uit Sas van Gent, de Koeters uit Westdorpe en twaalf Belgische verenigingen aanwe zig. Ook was er een bestuursdelegatie van de Karnavalsfederatie Oost-Vlaanderen, waarbij de Mosselkrauwers aangesloten zijn. Om elf over elf maakte de voorzitter van de Flintstones uit Rekkem (B) de envelop open met daarin de naam van de leutvorst voor 1997. Voor het tweede achtereenvolgende jaar is dat Frederico I, in het dagelijks leven beter bekend als Freek Rouwit. Na deze bekendma king ging het feest tot in de late uurtjes door met muzikale begelei ding van de Shoestring band. Prins Frederico 1 wordt vlak voor de bekendmaking van zijn tweede regeerjaar in zijn pak gehesen. foto camile schelstraete Sas van Gent - Sas van Gent luidt het nieuwe leu- tjaar pas op zaterdag 16 november in. Dan wordt tijdens een verlate elf-elf-viering bekend wie zich prins carnaval van de Betekoppenstad Sas van Gent mag noemen. Sinds drie jaar wordt rond 11-11 een mega-kroe- gentocht in de Sasse binnenstad gehouden, als op volging van het Prinsenbal. De reacties op dit ini tiatief waren zo goed, dat er voorlopig geen eind aan de kroegentocht komt. Ook dit jaar wordt een voorproefje genomen voor de leutdagen, waarbij met muziek van alle dweilbands uit de Sasse con treien, langs de café's wordt gedweild. Vanaf 19.30 uur barst het spektakel los in de huidige narren tempel d'n April. Om elf minuten over elf wordt de nieuwe leutvorst voor 1996/1997 bekend gemaakt. Tijdens de Mega-Kroegentocht zal ook weer de nieuwe karnavalsbutton gedoopt worden. Die is voor twee 'gulden vanaf aanstaande zaterdag te koop in de Sasse café's en bij leden van carnavals stichting De Ventjes. Zij brengen de button voor de vierde maal uit. Van onze verslaggever Etten/Lamswaarde - „Een dikke eerste prijs.". Zo kwalificeer de voorzitter Jan Joossen het resultaat dat de fanfare Vrijheid- Eendracht uit Lamswaarde, zondag behaalde tijdens een Ha- FaBra-concours in Etten-Leur. Vrijheid-Eendracht wist zich met 291 punten ruimschoots te hand haven in de afdeling uitmuntend heid, waarin het muziekgezel schap al zo'n twintig jaar uit komt. „Een fantastisch resultaat voor het vrij jonge gezelschap dat wij hebben," zegt Joossen, die zondagmiddag in De Nobelaer in Etten de verrichtingen van het 36 muzikanten tellende gezelschap Van onze verslaggever Terneuzen - Ondervoorzitter G. Ververs (MKB) heeft tever geefs een beroep gedaan op de Kamer van Koophandel in Zeeuws-Vlaanderen om zich te bemoeien met de verdeeld heid in Zeeuws-Vlaanderen. Overal om zich heen ziet Ververs bestuurders vechtend met elkaar over straat rollen. Hij ziet dat bij gemeenten, ondernemingsvere nigingen en VW's. Het beeld van Zeeuws-Vlaanderen buiten de regio is er een van verdeeldheid en onderlinge twisten. „Dat is niet in het belang van ondernemers. Kunnen we daar als Kamer van Koophandel niet iets aan doen," zo luidt zijn pleidooi. Voorzitter ir. K. Horstra voelt daar niets voor. De Kamer van Koophandel is volgens hem geen belangenorganisatie. De kamer komt wel op voor het economisch belang van de streek, en onder steunt initiatieven om de streek sterker te maken, maar is er niet om stelling te nemen in onderlinge conflictsituaties. „Bedrijven moeten hun eigen belangen behartigen," aldus Horstra. „We kun nen het vee wel naar de bron brengen maar het niet dwingen te drinken." bijwoonde. „In zo'n kleine ge meenschap als Lamswaarde is, heb je bij de jeugd nog weieens wat verloop. Er gaan jongelui el ders studeren en dan schieten re petities er soms bij in," zegt Joos sen, die ook een pluim steekt op de hoed van dirigente Anne-Ma- rie Janssen-Hoefeijzers uit Kloosterzande. Meer dan handhaven in de klasse uitmuntendheid zit er voor Vrij heid-Eendracht niet in denkt Joossen. „De ere-afdeling is voor ons onbereikbaar. Dat zou te hoog gegrepen zijn. Maar spelen in de afdeling uitmuntendheid is ook al mooi." Joossen zag overi gens fanfare De Volharding uit Putte met 307,5 punten wel naar die afdeling overgaan. Het evenement van de Federatie van Katholieke Muziekbonden Nederland en de R.K. Westbra bantse en Zeeuwse Muziekbond werd ditmaal georganiseerd door harmonie Constantia uit Leur. De kwaliteit van de optredens van 12 harmonie- en fanfare-or kesten was vrij goed, zo vond wedstrijdcoördinator Ria Voese- nek. „Je moet er rekening mee houden dat alle orkesten die hier optreden dat geheel met eigen mensen doen. Er zijn geen muzi kanten ingehuurd. En er waren enkele goede uitschieters bij," zegt Voesenek. Het echtpaar De Jaeger-de Jonge met een flink deel van de felicitatiekaarten die ze vanwege hun zestigjarig huwelijk mochten ontvangen. foto camile schelstraete Van onze correspondent Oostburg - Op weg naar de kerk van Waterland Oudeman ontmoette O. de Jaeger zijn huidige vrouw J. de Jonge. De ontmoeting bleef niet bij een vluchtige kennismaking. Zon dag vierden zij het heuglijke feit dat ze al zestig jaar met elkaar getrouwd zijn. In 1936 bouwde het echtpaar De Jaeger-de Jonge een boerderij tussen Waterlandkerkje en St.- Margriete. Het boerenleven ble ven zij tweeënveertig jaar trouw. Toen vonden zij het genoeg en nam de zoon het bedrijf over. Er werd wel een oogje in het zeil ge houden want op een halve kilo meter afstand kocht het paar een kleine hofstede. Hier bleven ze tot 1989 wonen, waarna de ouders De Jaeger naar Oostburg verhuisden. Zowel de heer De Jaeger (82) als zijn vrouw (81) verkeren nog in Ghistelkerke - De kat van een vrouw uit Ghistelkerke kwam zondagmiddag gewond thuis. Onderzoek door de dierenarts leerde dat het beestje bescho ten was met een buks. Het is de tweede keer dat een kat van de vrouw op deze manier is mis handeld. Terneuzen - Een bromfietser uit Terneuzen is afgelopen zon dag een paar voortanden kwijt geraakt na een aanrijding met een 48-jarige automobilist uit dezelfde woonplaats. De auto bestuurder verleende op de kruising Axelsestraat/Albert- dinck Thijmstraat geen voor rang. Terneuzen - Een 18-jarige en een 26-jarige Fransman zijn af gelopen zondagavond betrapt op het gebruik van heroïne in hun auto aan het Oostelijk Bol werk in Terneuzen. Ze kregen ieder een bekeuring van negen tig gulden. St.-Jansteen - Een 31-jarige man uit St.-Jansteen is afgelo pen zondagavond bijna be roofd door een onbekende man. De Steenenaar werd in het voetgangerstunneltje onder dé rijksweg 60 in St.-Jansteen be laagd door de onverlaat. Met behulp van zijn paraplu wist het slachtoffer de man te verja gen. Getuigen van het voorval hebben zich nog niet gemeld, Koewacht - Bij een ruzie op de Wouterij in Koewacht is een 19-jarige man uit het Belgische Moerbeke afgelopen zondag avond in het gezicht geslagen door een onbekende andere au tobestuurder. Ook de auto van de Belg moest het ontgelden en liep schade op. De twee be stuurders kregen onenigheid over het feit dat ze elkaar te weinig ruimte hadden gelaten om de weg te vervolgen. Daar op trok de onbekende man het Belgische slachtoffer uit de auto. Oostburg - Een 19-jarige bromfietser uit Oostburg hield een gebroken schouder over aan een aanrijding met een 33- jarige plaatsgenote die met de auto over de Zuiddijkstraat de Korte Wolstraat opdraaide. De bromfietser verleende geen voorrang. De brommer en de auto raakten beschadigd. Van onze correspondent Sluis - De Sluise vereniging van verzamelaars, De Collectie, kan terugkijken op een geslaagde ruil- en verzamelbeurs. Veel geïnteresseerden vonden de weg naar 't Zoute Vestje aan de Hoogstraat en er werd dan ook levendig gehandeld. dat de jeugd werd betrokken bij deze beurs. In zijn openings speech vertelde hij dat in deze tijd van 'high-tech' het er alle maal niet beter op is geworden, „Het is een verschraling van de intermenselijke betrekkingen. Deze vereniging is belangrijk voor het uitwisselen en ruilen van informatie." De eerste burger vond het verder een uitstekende zaak dat ook over de grens geke ken werd. De Sluise vereniging had voor Van Liere een verrassing in petto. Het bestuur gaf hem enkele eer- stedagzegels met enveloppen. De burgemeester is hier namelijk een verwoed verzamelaar van. Hij was dan ook in zijn nopjes dat bij de eerstedagzegel van 12 juni 1983 mocht ontvangen, toen in Sluis op zondag voor een keer het postkantoor open ging. Daar werd toen landelijk veel ophei over gemaakt, tot en met vragen in de Tweede Kamer aan toe. Van Liere vond het anno 1996 een welkome aanvulling voor zijn verzameling. De Sluise vereniging telt in totaal 85 leden en daarvan waren er dit weekend zeker twintig aanwezig. Zodoende was er een scala aan mogelijkheden om te bekijken, te ruilen of te kopen. Telefoonkaarten, parfumflesjes, modelbouw, oude munten, post zegels, ansichtkaarten, een serie exclusieve kerstzegels, beertjes en bidprentjes wisselden van ei genaar. Secretaris J. Pais toonde zich een tevreden man over de grote druk te. „Normaal hebben we twee keer per jaar onze eigen ruil beurs. De belangstelling daar voor liep wat terug de laatste ja ren. Daarom besloten we tot deze ruil- en verzamelbeurs." Niet iets nieuws overigens want toen de vereniging acht jaar geleden het tienjarig jubileum vierde, werd ook al zoiets georganiseerd. De verzamelvereniging had een goeie zet gedaan door de jeugd erbij te betrekken. Er werd le vendig gehandeld in Flippo's. Het deed burgemeester C. van Liere van Sluis/Aardenburg ook deugd Van onze verslaggever Terneuzen - Het dagelijks bestuur van het recreatieschap Braakman gooit de komende dagen een balletje op bij de Dienst der Domeinen, om ook een aantal weidegronden in het Braak- mangebied op te nemen in de verkoop. Dit op verzoek van de familie Van den Bosch, die het gebied van Domeinen wil kopen goede gezondheid. Momenteel1 vult de heer De Jaeger zijn vrije tijd met jagen en vissen. Zijn vrouw doet het huishouden en heeft als hobby tuinieren. Uit het gezin kwamen behalve de zoon ook nog twee dochters voort. Met de vijf kleinkinderen, zeven achterkleinkinderen en de rest van de familie werd het zestigja rig huwelijk met een receptie ge vierd in zaal Wijffels in Schoon- dijke. De familie Van den Bosch (die de gronden nu in ondererfpacht heeft) is van mening dat aankoop van de weidegronden noodzake lijk is, in verband met onderhoud aan de kreek. In het eindaanbod van de Dienst der Domeinen is de verkoop van de gronden niet op genomen. Bovendien heeft de dienst eerder aangegeven dat het bod niet meer voor onderhande ling vatbaar is. „Toch zijn we bereid nogmaals met Domeinen te gaan praten. Als dat niets oplevert zijn we ge houden aan deze offerte," aldus de voorzitter van het recreatie schap, P. Hamelinck. Het eindaanbod van Domeinen, dat geldig is tot 1 december, ziet er als volgt uit: verkoop van het recreatieterrein en het recht streeks in erfpacht geven van de kreek aan de familie Van den Bosch. Daarvoor is een zogenaamde abc- constructie bedacht. Domeinen verkoopt en levert aan het re creatieschap, die vervolgens doorverkoopt en levert aan de fa milie Van den Bosch. De aan- en verkoop van het Braakmanterrein heeft behoor lijk wat tijd gekost. In oktober 1992 werd reeds een principe-ak koord gesloten, waarin de voor waarde was opgenomen dat alle betrokken partijen tot volledige overeenstemming konden komen. Voor Domeinen is de mogelijke vervuiling van de Braakman-1 kreek lang een criterium geweest om de verkoop van het gebied op de lange baan te schuiven, Van onze duivensportmedewerker Driewegen - Postduivenvereni ging Jong Maar Moedig (JMM) uit Driewegen en PV Hoop ui' Biervliet hielden hun jaarlijkse tentoonstelling van postduiven- De belangstelling voor dit in cafe Lippens in Driewegen gehouden evenement was redelijk. Als keurmeester fungeerde Sect Koch uit Terneuzen. De 108 in zonden duiven worden in verschillende klassen beoordeeld- Kampioen bij de doffers werd een vogel van A. de Groote en bij de duivinnen ging de palmares naar J. von Hout. Klasse oude doffers: A. Groote, 2. L. Bentz, 3. Joh.W pens. Jaarling doffers: 1. 0 Groote, 2. J. du Puy en zoon, 4 von Hout. Jonge doffers: 1 Hout, 2. C. de regt en zoon, J* Bentz. Late doffers: 1. J. MariP1 Oude duivinnen: 1 en 3. J- "V nus, 2. C. de Graaf.Jaarling 1"' vinnen: 1 en 2. C. de Regt en zoo»- 3. J. Mangnus. Jonge duivinnen- en 2. J. von Hout, 3. J. Boerman- Late duivinnen: 1. C. de Graat- Een muzikale avond, afgj zaterdag in De Vlaandere was de opmaat voor de ji leumviering van harmonil Vereenigde Vrienden in SI van Gent. 1 maart 1997 bi het muziekgezelschap pra een eeuw. Bij die feestelijl legenheid, waarvoor ook Marinierskapel aantreedt! de harmonie zich in nieuj uniformen presenteren, voor worden alle mogelij| geldbronnen aangeboord ziek voor Tuniek' was hel ma van de goedbezochte I avond, want de entreepri| ging in het uniformenfor Door Rein van der Helm „Die uniformen komen er." De penningmeester Robert de la overtuigd. Van de muziekfinanc hij alles. Sinds 1934 immers w penningen van de harmonie in la Ruelle beheerd. Eerst door va Ruelle, daarna, sinds 1972, c zoon Robert. -En omdat de laats een fervent heemkundige is, i schiedschrijving van De V< Vrienden eveneens in goede har Op een overvolle tafel in hui Ruelle ligt de honderdjarige ges van De Vereenigde Vrienden uj Het jubileumboekje uit 1922 (d nie bestond toen 25 jaar), stap legio krantenknipsels. Naast t foto's (uit 1904) een op de com] gewerkte en daarna uitgeprint ming van wat muzikaal Sas uitspookte van 1923 tot heden. „Heel leuk om al die oude notul te lezen. Daaruit rijst duidelijk van een vereniging die haa: downs heeft gehad. Maar dit springlevend is, met tachtig sp den, die op concoursen uitkot hoogste afdeling," zegt Robt Ruelle met nauwelijks verholer Westdorpe Het was tegen het eind van eeuw een doorn in het oog van i len in Sas dat het nijvere stad gen muziekgezelschap had. E werd weieens met scheve oge Westdorpe gekeken, waar sin dag plaatselijke festiviteiten opgeluisterd werden met een e: schap. Acht 'vooraanstaande' Sassen, gen de handen ineen, lieten ee "jst rondgaan en binnen de ko was er welgeteld 463,55 guldi meld, voldoende om zo'n vij man van een instrument te vo- eerste dirigent - 'muziek-dir •uen in die dagen - trad ene 1 aan. Br moet ook toen al muzikaa, bas hebben gezeten, want na I ung op 1 maart 1897 maakte gezelschap al op 16 mei van d (uuzikale wandeling door de Daarbij droeg een der gespee do titel 'Het begin of de ontlu zikaal hoogtepunt in het opri Was natuurlijk de deelname a tival dat op 5 oktober in West gehouden. financiële zorgen kende het m zijn beginjaren niet. „Geen J zegt Robert met enige jaloez^

de Stem | 1996 | | pagina 16