Verwerking gft-afval is duurder Hulst vreest uitstel van de restauratie Brandweer moet meer betrokken worden bij uitbreidingsplannen' u DESTEM •«ar 'Gewone mensen worden weer gedupeerd' Sasse wijk Sint Albert scoort weer DAG KLAPPER POLITIE RAPPORT NOG-ensemble boordevol talent arion an savanna LICITEERD r zo alleen om me heen verliezen terug ben I kiezen an je Veronique 92 en nog zo bij de tijd! In Waspik woont een stel DESTEM ZEELAND Prijs voor paar jaar vastleggen' editie zeeland Onzekerheid over Keldermanspoort i»eSraShH°ChStenbaCh' fcSi6Z6eland: 32'4532 CG feSi^115-645™ TientaUen motorrijders in actie voor behoud Antoniusziekenhuis Dertienduizend gulden voor ramen van de Grote kerk Baldadigheid Kortsluiting ïm, huwelijk, verloving, men, Abraham enz. incl. B.T.W., één grote 'cht. 40 mm 26.- incl. B.T.W. g. Foto's worden niet 3 of geef uw tekst 2 dagen an onze kantoren, aan: De Stem, Postbus 'Kleinyes Afdeling'. ksten, foto 's en tekeningen nen te weigeren. rachtgever van deze er bekend te zijn. Indien t opgave van een is men verplicht zich te an misbruik. Uitgever is tgever bekend te maken, delijk voor de in de ende teksten. ergen. Martijn Schepper iddeldorp in Geertruiden- w in Terheijden. hoera! wordt al 5 jaar H.G. opa en oma Bobo. Vandaag is 't feest Papa, Mama, Patricia H.G! Tot straks! Stella, Gerard, Francoise, Maurice. Herman en verdere familie. die redden het samen wel, want die zijn 12VE \zf. getrouwd met elkaar- va harte gefeliciteerd. Marco, Karin en Bart Dirven^ I ieve Nicky H.G. met je verjaardag en wij wensen jou een fijne dag. Veel liefs en kusies van mama en ie broer Dennis onze verslaggever st - Brandweerkorpsen moeten „eer worden betrokken bij de voor- ereidingen van uitbreidingsplan- aanleg van wegen en bouwplan- pe brandweer kan hier dan de liivalsplannen' voor bransbestrij- jjng op afstemmen. Brandweercommandant De Weduwe l deze oproep tijdens het jaarfeest u de Brandweer Hulst. Hij zei dit in ut kader van de steeds hogere eisen laraan de brandweer moet voldoen, fe worden overspoeld met berichtge vingen, wetten, rapporten, richtlijnen en plannen van aanpak. In de wandelgan gen hoort men zelfs al fluisteren dat de brandweer gecertificeerd moet worden." Een onderdeel van het project verster king brandweer is het dekkingsplan. Globaal een inventarisatie van het aan tal en de soort gebouwen en wegen bin nen de gemeenten, met daarbij de tijd die de brandweer nodig heeft om ter plaatse te komen. Door bureau Save zijn al deze gegevens van de verschillende gemeen ten verwerkt. Het plan wordt binnenkort naar de gemeentebesturen gestuurd. Volgens De Weduwe is er voor Hulst in dit plan niet veel nieuws te vinden. „We weten dat we op verschillende plaatsen in de gemeente niet volgens de tijden van de zorgnormen ter plaatse kunnen zijn. Toch denk ik dat het goed is dat de gege vens op papier zijn gezet. Wij en ook het gemeentebestuur weten waar we aan toe zijn." De Brandweer Hulst heeft een druk jaar achter de rug. Tot nu toe is het Hulster korps, dit jaar, voor brand 62 keer uitge rukt tegenover 45 keer vorig jaar. De to tale brandschade bedraagt tot nu toe 485.000 gulden tegenover 645.000 gulden in 1995. De brandweer is tot nu toe twaalf keer uitgerukt voor hulpverle ning, tegenover vier keer vorig jaar. De Weduwe wees ook op het nieuwe blusvoertuig voor Nieuw-Namen. Dat wordt eind volgend jaar in gebruik geno men. „Ik hoop dat het oude voertuig het nog zo lang uithoudt." De ladderwagen van het korps wordt ge reviseerd. Dit voertuig werd dit jaar af gekeurd op veiligheid. Het ladderpakket wordt helemaal vervangen door een ge reviseerd ruil-ladderpakket. „Aanpas sing en vernieuwing van materieel dient altijd de aandacht te hebben. Zo zal in de toekomst onze persluchtapparatuur aan gepast moeten worden om aan de nieuwe richtlijnen te kunnen voldoen," meldde de Weduwe. Tijdens de feestavond werd ook een aan tal onderscheidingen uitgereikt. F. Schutz en W. Bolssens kregen onder scheidingen vanwege respectievelijk dertig- en 25 jaar dienst. Verder kregen R. Braem, F. van Daele, R. van Damme, P. de Koning, E. Kroes, E. Neefs en P. de Smit een onderscheiding voor hun vijf tien-jarig dienstverband. Een onder scheiding voor tien jaar bij de brandweer was weggelegd voor R. Arends, A. Biese- broek en L. Fassaert. ...onze verslaggever taeuzen - De gemeenschappelijke regeling Afvalstoffenver- wijdering Zeeuws-Vlaanderen (AVZV) is 38.000 gulden meer kwijt aan de verwerking van groente-, fruit- en tuinafval (gft). Dat blijkt uit een voorstel aan het algemeen bestuur. AVZV werkt met de zusterorgani- atievan overig Zeeland OLAZ en en Verbrugge Com post bv samen in de VOF Compos- Zeeland met als taak de ver- van gft -afval tot compost hoogwaardige kwaliteit. De verwerkingskosten rekent VOF ng Zeeland door aan beidé gemeenschappelijke regelin- Dekostenv worden altijd vooraf be de hand van een voor- Het dagelijks bestuur stelt nu voor een meerjarig con- af te sluiten. Dit meerjarige heeft wel als gevolg dat de verwerkingskosten acht gulden per ton duurder uitvallen. In 1995 bedroeg de prijs 118,25 lerton, dat wordt nu dus 126,25. Voor AVZV betekent dat overi- n meerprijs van vier gulden beide gemeenschappelijke regelingen een belang hebben van vijftig procent in Compostering Zeeland. De overige vier gulden per ton wordt door Verstraeten betaald. Ten opzichte van de kostenstijging acht gulden per ton staat vol- i het dagelijks bestuur van AVZV wel een aantal voordelen met betrekking tot de afsluiting van het meerjarig contract. Vers- Verbrugge heeft immers er financieel belang bij het de installatie optimaal te exploiteren om de kosten te druk ken. Het bedrijf wordt voor vijftig procent mede aansprakelijk voor de toekomstige exploitatie-resul taten van VOF Compostering Zee land. Hiermee wordt het risico voor beide gemeenschappelijke re gelingen tot vijftig procent be perkt in het geval van onder ande re calamiteiten, noodzakelijke aanvullende investeringen en in vesteringen die eerder dan ge pland gedaan moeten worden. Het dagelijks bestuur weet nog niet wanneer de lusten groter zijn dan de lasten maar weet wel zeker dat het mechanisch/electrische deel van de installatie niet de vooraf gestelde economische le vensduur haalt. De afschrijving stermijn is momenteel gesteld op vijftien jaar maar het dagelijks be stuur twijfelt aan deze doelstel ling. Naast de financiële voordelen op de langere termijn vindt het dage lijks bestuur de meerjarige over eenkomst tussen de partners ook beter voor de efficiency en de kwa liteit van de bedrijfsvoering. Het dagelijks bestuur stelt daarom voor het financieel statuut van Compostering Zeeland aan te pas sen. Dat gebeurt waarschijnlijk in de december-vergadering. Het da gelijks bestuur vraagt het alge meen bestuur woensdag 13 no vember akkoord te gaan met de meerjarige contractprijs van 126,25 per ton gft-afval. van het historisch wverk staan al heel wat jaren 'öpauperen en de poort dreigt s in te storten als er niet snel -De gemeente Hulst vreest dat de restauratie van de Kel- tomanspoort op de lange baan moet worden geschoven, als de provincie in 1998 medezeggenschap krijgt over subsidiegelden tan Monumentenzorg. iets gebeurt. De gemeente is ervan overtuigd dat het behoud van dit monument 'met alle mogelijke middelen' moet worden bevorderd. Nu nog gaan rijkssubsidies recht streeks naar de gemeenten, maar per 1 januari krijgen provincies een flinke stem in het kapittel wat betreft de toekenning van monu- mentengeld. De gemeente Hulst is bang dat bij de verdeling de pro vincie andere prioriteiten stelt, zo als het opknappen van de Grote Kerk in Goes. Hulst hoopt daarom op een snelle beslissing van Monumentenzorg en is van plan op korte termijn actie naar het ministerie toe te nemen. Dit om nog voor 1998 de benodigde subsidie binnen te halen. Ook wat betreft de restauratie van de Hulster basiliek staat de ge meente voor problemen. Het is na melijk plotseling onzeker gewor den of deze restauratie wel in één ruk kan worden uitgevoerd. In dat geval zouden de kosten weieens fors kunnen oplopen. De subsidie voor de afronding van fase één van de restauratie van de basiliek is binnen. Maar de ge meente Hulst wacht nog op de for mele toezeggingen voor fases twee en drie. Wethouder P. Weemaes hoopt op een snelle toezegging, zo dat fase twee kan beginnen in april/mei. Dat is het tijdstip waar op ook de aanbesteding van fase drie moet plaatsvinden. Die kost 4,4 miljoen. Als het ministerie niet snel over de brag komt, heeft dit twee nadelen. De gemeente Hulst moet de periode overbruggen en de rekeningen eerst zelf betalen. Bo vendien loopt Hulst de kans 400.000 gulden minder binnen te krijgen, omdat op een later tijdstip misschien maar zeventig in plaats van tachtig procent subsidie moge lijk is 1,1 Wrscontact, 076-5312312 8.00 -17.00 uur 8.00-12.00 uur Mactie '"nemen; S'drl??„dstraat 32,4532 CG •'''5-645769, fax 0115-645742. lit., ?n: Be,er ®99e' (editiechef), S wijten Assem, Frank van Cooten, séin P ed. chef), ,in der Helm, Harold de Puysseleijr. GOfis; &U4461 IK kedSrt 27370°'fax 0113-273701. '«eunCees Maas Wvincieverslaggever). Hulst: jjWtloo 16,4561 65 In'14'372770, fax 0114-372771. „«at/mwij. 0115-645751 0115-645753 Oeswntie'exp'oltatie .'«emenzVK '"neuzen: CiBm°eiie'privé0»5-563976, ««1st- S'pnvé 0115-562354 «CÜ00rdi9ers: Marjan Brande. privé 0114-314570, Verstraeten privé 0114-316755. Snijden: 8.30 -17.00 uur Tientallen motorrijders en meer dan twintig au tomobilisten verzamel den zich zaterdagmiddag op het parkeerterrein bij het Antoniusziekenhuis in Oostburg. Op initiatief van Bor Verploeg van motorclub The Frogs uit Aardenburg hielden ze en protestrit tegen de af slanking van het Oost- burgse ziekenhuis. Door Willy van Leeuwen Het plan voor een tocht door West-Zeeuws-Vlaanderen was enthousiast ontvangen. De be vriende club HDA The Hogs uit Sluis was eveneens van de partij. Bram Basting en Adri Oosterling van de stichting 'Antoniuszie kenhuis moet blijven' waren te vreden met de opkomst. „We zul len met deze groep van ongeveer 150 deelnemers toch wel aan dacht trekken," zei Bor Verploeg voordat de motoren werden ge start. Luid toeterend en met knetterende motoren gingen de deelnemers vlak voor het zieken huis van start. De vijftig kilometer lange pro testrit voerde de deelnemers door Oostburg en ging via Breskens, Groede, Sluis en Aardenburg weer terug. „De politiek in de ge meente Oostburg is ziek. Er heerst een kiezersbedrogvirus," liet een van de automobilisten via een spandoek op zijn auto weten. De optocht zette zich in beweging en vormde op de weg een lange sliert die veel bekijks trok. „Dit is fantastisch en een grote steun voor ons," zei Oosterling van de stichting, terwijl de motoren uit het zicht verdwenen. „Dit heeft tenminste uitstraling en spreekt nog meer aan dan de actie in Sluis." Oosterling en Basting hebben in middels al wat gesprekken achter de rag. Op 27 november hebben ze nog een onderhoud met de zie kenhuisdirectie en op 3 december een tweede gesprek met gedepu teerde G. de Kok. Vandaag, maandag, zullen beiden gebruik maken van het inspreekrecht tij dens de vergadering provinciale welzijnscommissie in Middel burg. Wethouder A. Rosendaal zal namens de gemeenten Sluis/Aardenburg én Oostburg het woord voeren. Dit betekent wellicht dat óf Oostburg om is óf Sluis-Aardenburg heeft ingele verd. „Sluis-Aardenburg kan het naar de bevolking niet maken om nu omgeturnd te zijn en uit de be volking krijgen we steeds meer signalen dat men de houding van Oostburg wel erg vreemd vindt," De motoren bij de start van de actie, vlak voor het Antoniusziekenhuis. foto camile schelstraete aldus Basting. Die zaterdag be kendmaakte dat het diaconaal werkverband van de Nederlands Hervormde gemeenten in Sluis, St.-Anna ter Muiden, Retranche- ment en Cadzand de stichting 'Antoniusziekenhuis moet blij ven' 500 gulden beschikbaar heeft gesteld voor acties. Later op de middag werd in Groede door de protestrit de rast verstoord. Enkelen begaven zich op straat of lieten hun auto even voor wat die was. Een ZWN-bus met chauf feur Stefan van de Bossche moest even wachten voor de motorrij ders. Een eindje verderop zag de 71-jarige J. de Ligny de motoren weer uit het zicht verdwijnen. „Het is goed dat ze aetie voeren, maar ik vrees dat het niet gaat helpen," zei de inwoner van Groede. „Als iedereen zijn mond houdt dan gaan die plannen ze ker door, dat is met het verdwij nen van de boot ook zo. De gewo ne mensen worden weer gedu peerd, de artsen zijn tegen het ziekenhuis in Oostburg en willen alles in Terneuzen. Ook de ge meente heeft te laks gereageerd, die is pas in actie gekomen toen de bevolking zich ging roeren." Omstreeks drie uur arriveerden de motorrijders weer in Oost burg, bij café De Tol. »Met het scoren van het eerst puntje nam wethouder Marqui- nie zaterdagochtend een bas ketbal- en badmintonveld in de Sasse wijk Sint Albert in ge bruik. Het pleintje is gemaakt door vrijwilligers uit de wijk. Ze zijn gesponsord door bedrijven. Óp het plein staan twee basketbal- palen en er hangt een badmin- tonnet „Er is in het verleden vaak ge noeg negatief over Sint Albert gepraat,aldus Marquinie, „maar nu kan er op een andere wijze gepraat worden, want de ze wijk heeft een voorsprong op vele andere wijken in onze en in andere gemeenten." Sint Albert had jarenlang een minder goede naam. Leegstand en verpaupering waren de oor zaak dat de reputatie van de wijk steeds slechter werd. De laatste jaren zit de buurt echter weer in de lift. De gemeente Sas van Gent, de woningbouwvereniging en de buurtbewoners trekken daar, zo bleek zaterdag, hard aan. foto camile schelstraete Van onze correspondent Terneuzen - Twee weekends lang zijn kerkbestuur en vrij willigers van de Goede Her derkerk in Terneuzen druk in de weer om geld bijeen te krij gen voor het onderhoud aan de Grote kerk. Een druk be zochte rommelmarkt en kle- dingbeurs leverde zaterdag 13.000 gulden op. De maand november is traditiege trouw de maand waarin de Goede Herderkerk haar rommelmarkt en bazar organiseert. Vanwege de grote belangstelling voor beide evenementen heeft het kerkbe stuur besloten de rommelmarkt en de bazar dit jaar in twee verschil lende weekends te houden. Zaterdag was er een rommel markt met verkoop van kleine meubelen, glaswerk en snuiste rijen. „Het mes snijdt eigenlijk aan drie kanten. Ten eerste zijn de mensen van hun spullen af. Ten tweede kunnen mensen met een smalle beurs voor een prikje iets aardigs op de kop tikken en ten derde kunnen wij de glas-in-lood ramen van de Grote kerk een on derhoudsbeurt geven," aldus een tevreden kerkvoogd. Ook de kle- dingbeurs was erg in trek bij de bezoekers. De bazer is op 15 en 16 november, 's Morgens 15 november is de kerk open voor gasten van Ter Schorre. De bazar is verder vrij toeganke lijk. MARKTEN BRUGGE 13e Kunst- en Antiekbeurs - Bel fort - Markt - 14.00-20.00 uur - t/m vandaag THEATER ANTWERPEN Lanzarote Los Molinos - van Da vid Mamet - door KNSgezelschap - KNS - 20.00 uur (tot 7 dec) DIVERSEN CLINGE Koersbal - in foyer - Malpertuus - KBO-13.30 uur Kaarting - 20.00 uur - café De Gou den Kroon EEDE Vogeltentoonstelling - Hof van Eede-vanaf 10.00 uur MEERDONK Schietingen - 15.00-19.00 uur - De Moedigen SINT-JANSTEEN Kaarting - 14.00 uur - café De Kroon TERNEUZEN Slank Club - Rivierenhuis - buurt vereniging Hof Zeldenrust St.-An- napolder - 's avonds SAS VAN GENT Kaarting - St.-Albert -14.00 uur AXEL Kaarting - De Halle -14.00 uur HULST Kaarting - De Blaauwe Hoeve - 13.00 uur MIDDELBURG Telefonisch spreekuur - FNV Zee land - ABW-uitkering -10.00-12.00 uur-tel. 0118-625655 FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Indepen dence Day HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Independence Day 20.00 uur Tin Cup 20.00 uur Chain Reaction 20.00 uur The nutty professor 20.00 uur Moonlight Valentino 20.00 uur Twister MIDDELBURG Schuttershof - 20.30 uur Wan Pipel 22.00 uur Trainspotting VLISSINGEN Alhambra Theater - 20.00 uur Inde pendence Day 20.00 uur The nutty professor 20.00 uur Chain Reaction 20.00 uur Tin Cup BRUGGE Kennedy Complex 14.30 en 17.15 uur The Nutty Profes sor 14.30,17.15 en 20.00 uur Mission Im possible 20.00 uur Rasputin 20.00 uur Crash 14.30 en 17.15 uur Multiplicity GENT Decascoop 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Sgt. Bilko 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur The Glimmerman 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Dra gon Heart 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Crash 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Mis sion Impossible 14.30 uur A Goofy movie 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Fear 17.00 en 20.00 uur Breaking the Waves 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Dia- bolique 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Inde pendence Day 17.00 en 22.45 uur Fargo 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The Nutty Professor 20.00 en 22.30 uur Trainspotting 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur A Time to Kill 14.30 uur It takes Two KNOKKE Beverly Screens 15.00 uur The Nutty Professor 15.00,17.30 en 20.00 uur Mission Im possible 17.30 en 20.00 uur The Glimmerman 14.30, 17.15 en 20.00 uur Indepen dence Day 14.30, 17.15 en 20.00 uur A Time to Kill Breskens - De politie hield zon dagmorgen rond 00.20 uur op het Veerplein in Breskens twee man nen aan vanwege vernieling en baldadigheid. De mannen, 20 en 24 jaar oud, hadden op de veer boot een brandblusser leeggespo- ten. Toen de verdachten het bu reau verlieten vond een van de vrienden van de verdachte het no dig zijn ongenoegen te laten blij ken door tegen een geparkeerd staande politieauto te urineren. Dit kwam hem op een geldboete van zestig gulden te staan. Hengstdijk - In een schuur aan de Zuidweg in Hengstdijk bleek zaterdagmorgen rond 00.25 uur brand te zijn uitge broken. In de schuur lagen uien opgeslagen. Om deze koel te houden stond een ventilator te draaien. De brand is ver moedelijk het gevolg van kort sluiting in dat apparaat. De brand werd door de brandweer geblust na een melding van een getuige. De ventilator, wat stro en de uien liepen schade op. MAANDAG 11 NOVEMBER 1996 A6 Terneuzen. Grote Kerk. Con cert door het NOG-ensemble. Nonetten van Josef Gabriel Rheinberger, Franz Lachner en Bohuslav Martinu. Gehoord op zaterdag 9 november 1996. Door Jeanette Vergouwen Het NOG-ensemble bestaat uit ta lentvolle jonge musici van 18 tot 27 jaar: Janine Jansen, (viool), Ja- comine Punt (altviool), Maarten Jansen (cello), Wilmar Visser (con tra-bas), Nicoline Alt (hobo/En gelse hoorn), Corinne van Veen (fluit), Lars Wouters van den Oudeweijer (klarinet), Jolanda Wolters (fagot) en Bart van Veghel (hoorn). Het zijn stuk voor stuk so listen van formaat en ze zijn door Han de Vries gekneed in het sa menspel. Het ensemble speelt een niet alledaags repertoire. De leden van het ensemble stude ren nog of zoeken hun weg in de concertwereld. Frappant is echter de goede balans tussen beide in strumentengroepen. Er wordt ge ademd op het ritme van de muziek en men luistert nauwgezet naar el kaar. Niemand probeert zich op de voorgrond te plaatsen. Er wordt aandacht besteed aan nuances en dynamiek. De inzet is groot en de liefde voor de muziek overduide lijk. Centraal in Terneuzen stond het nonet. Louis Spohr schreef in 1813 een nonet voor vier strijkers en vijf blazers. Deze compositie is een voorbeeld gebleven voor veel com ponisten na hem, zoals Lachner en Rheinberger. Chronologisch klopt de samenstel ling van het programma niet en mijns inziens zou men beter Lach ner eerst spelen. Nu presenteerde men eerst Rheinberger, een leer ling van Lachner die een nonet naar het voorbeeld van zijn leer meester schreef. De dialogen tus sen strijkers en blazers werden door het NOG-ensemble kleurrijk ingevuld, elk instrument komt tot zijn recht en het nonet in Es - met pittige dansvormen, een zwierig menuet, een trio met pizzicato, een adagio met triolen plus schitte rende modulaties en een finale met mooie vioolpartij - vergden veel van het technisch kunnen van de uitvoerders. Het werk blijft trans parant en het werd ook als zodanig uitgevoerd. De samenvloeiingen van klanken en de iets te hard doorklinkende bas waren puur te wijten aan de te ruime akoestiek. Het nonet dat Martinu in 1959 in Zwitserland schreef, het jaar waarin hij stierf, is een getuigenis van een doodzieke man die ver langt naar zijn geboorteland. Hij verwerkte volksmuziek uit Bohe- men en in het andante klinkt de weemoed en de pijn door. Het slot deel met ingewikkelde ritmes, een vrolijke interventie van de eerste viool en een plechtige hymne tot besluit werd overtuigend ge bracht. Het nonet in F van Lachner met het donkergekleurde adagio en zijn levendige concertante stijl werd goed vertolkt. Het werk eta leert de mogelijkheden van elk in strument en de bijdragen van de blazers waren subliem. De toegift: Mouvements Perpétuels van Fran cis Poulenc werd spits en humor vol vertolkt. Twee muzikanten vielen extra op in de groep: violis te Janine Jansen (die soms nog iets te onstuimig is) en klarinettist Lars Wouters. Twee namen om te onthouden. Oranjestraat S - Telefoon 0115 562710 (ADVERTENTIE)

de Stem | 1996 | | pagina 9