DE STEM Zeeland loopt vele guldens uit Interreg mis Forse schade bij brand in winkelcentrum Axel Man pakt dronken automobilist zijn autosleutels af Gewonden bii ongevallen Zuidzande en Hoek l,>ri"s Jan Afvaloverslagstation kost zo'n 5,7 miljoen Bossen uitgekamd naar bewoonster De Sterre Waardevermindering van betaalmiddel ecu ten opzichte van gulden vormt een probleem Verkiezingen in deel van Zeeland I Brandstichting |in Terneuzen Uitlevering van hasjsmokkelaars is bijna zeker de Vossen leiden A5 Ongedeerde Clingse was verdwaald Belg aangehouden na mishandelingen HBHBHBHHHHHHSHHHÉBHHHHBHBHHHHmnf Zeeland Van onze verslaggever Temeuzen - De provincie Zeeland heeft voor de uitvoering van diverse projecten de afgelopen jaren veel minder subsidie gekregen uit het In terreg I-programma. Dat heeft voor al te°maken met de waardevermin dering van de ecu met ruim zeven procent ten opzichte van de Neder landse gulden. De ecu is het betaal middel waarmee de Europese subsi dies werden uitgekeerd. Dat Zeeland guldens misloopt blijkt uit het eindverslag Interreg I over de perio de 1991-1995. „De opgetreden koersval betekent dat met name Nederlandse projectleiders werden geconfronteerd met een in guldens sterk teruggelopen budget voor de uitvoering van een pro ject. Vooral bij grote projecten gaat dit om substantiële bedragen," aldus de sa menstellers van het eindverslag. Het Comité van Toezicht Interreg Eure- gio Scheldemond probeerde een oplos sing te vinden voor dit knelpunt maar is daar niet in geslaagd. „Doordat koers verliezen niet uit het programma be taald kunnen worden, blijft een zeker risico bij een niet stabiele ecu voor de projectleider aanwezig." De Euregio Scheldemond heeft als sa menwerkingsverband tussen de provin cies Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen volgens de samenstellers in ieder geval een belangrijke steun in de rug gekre gen van het Interreg I-programma. Door de ondersteuning uit deze Europe se subsidiepot heeft de Euregio Schel demond immers bewezen instanties uit de drie provincies te kunnen samen brengen. Volgens de samenstellers van het eind verslag gaf Interreg impulsen aan de sa menwerking op gebieden als economie, ruimtelijke ordening, milieu en toeris me. Interreg I leverde volgens het verslag een aantal waardevolle grensover schrijdende projecten op. In de hele pe riode zijn 24 projecten uitgevoerd op het gebied van netwerkvorming, infor matie en communicatie, verkeer, ver voer en infrastructuur, recreatie en toe risme, scholing en arbeidsmarkt, mi lieubeheer en innovatie en technologie. In totaal was acht miljoen gulden be schikbaar om de projecten te realiseren. Niet alle ingediende projecten zijn uit gevoerd maar de samenstellers van het verslag noemt het aantal uitgevoerde projecten van 24 een goed resultaat. Vooral gezien de complexiteit van de grensoverschrijdende samenwerking en de relatief korte uitvoeringsperiode. Het gaat dan onder andere om het ver beteren van de leefbaarheid van de klei ne kernen, een grensoverschrijdend vrijetijdsaanbod voor jongeren in de vorm van de grabbelpas, samenwer kingsprojecten uitgevoerd door bijvoor beeld tuinbouwveilingen en ziekenhui zen en studies naar een mogelijke ge combineerde vervoerterminal en grens overschrijdend vervoer van kritisch zie ken en gewonden. Ook op het gebied van recreatie en toe risme zijn diverse projecten uitgevoerd zoals het krekenproject, plattelandstoe- risme en de realisatie van onder andere riviertoerisme en ruiterpaden. Ook is in het kader van milieubeheer aandacht geschonken aan de Kanaalzone Gent- Terneuzen. Middelburg (anp) - De be volking van Schouwen-Dui- veland en Walcheren kan woensdag naar de stembus. Door herindeling ontstaan per 1 januari drie nieuwe gemeenten en zijn tussen tijdse verkiezingen voor ge meenteraden nodig. De zes huidige gemeenten op Schouwen-Duiveland worden samengevoegd. Dat gebeurt ook met de vijf ge meenten op Walcheren: Domburg, Mariekerke, Val- kenisse, Veere en Westka- pelle. Arnemuiden tenslotte wordt bij Middelburg ge- kin de verkiezingen doen alleen landelijke politieke partijen mee. De plaatselij ke groeperingen die nu nog in een enkele plaats in de gemeenteraad zitten, ver dwijnen. Het enige opval lende is dat bij de verkiezin gen voor de nieuwe gemeen te Middelburg voor het eerst de Nieuwe Communistische Partij (NCPN) met een lijst is vertegenwoordigd. De partij heeft twee kandida ten. De verwachtingen over de opkomst bij zijn over het algemeen niet hoog gespan nen. Temeuzen - Bij een woning in de Sossinistraat in Terneuzen is vrijdagavond vermoedelijk brand gesticht. De 47-jarige bewoonster rook vond 21.55 uur een brandlucht, pe gordijnen bij de voordeur ble ien in brand te staan, vermoedelijk is door een onbe kende een brandend voorwerp Mor de brievenbus gestoken en zijn daardoor de gordijnen in brand gevlogen. De bewoonster heeft het brandje 2e.i geblust door een pan water over de gordijnen te gooien. De Jer plaatse gekomen brandweer •"•oetde niet meer in te grijpen. De schade beperkte zich tot verniel de gordijnen. ^°nze correspondent Middelburg - De vijf Denen eind vorige maand in de .™ingse haven met circa kilogram hasj werden ingehouden, zullen waar- ncmjnlijk aan Denemarken ™rden uitgeleverd. De hasj, met een straatwaarde hn a gulden, was aan van het zeüjacht Nina. Het l l'P' mel als thuishaven Stock- ii3 m'r>Was van Marokko op weg vl'r Denemarken toen het in het '„"aa! door een storm werd (in* en de haven van Vlis- 5\InI?uchtte- Bil het lossen j„ «ding werden de Denen - i bemanningleden en drie kliifrS d*e sPeclaal voor deze vloupüaal Nederland waren ge- na wc hrapt, De Nina werd ttouden. nigetijdindegaten manU?8 Deense justitie is de be- kenden7oan ?eaNina geen onbe" hettoi,- de kapitein van de 54 p: de 33-jarige E. N. als stig H-R'' helde afkom- iuvJL ^openhagen, hebben ?els r den met de Hells An- van „ma bovendien deel uit ^hlanders^6"86 r°Ckgr°ep cens?ldrie1lossers is er een al drugs deeld voor handel in Winkelcentrum Oranjehof heeft tussen de één en anderhalf miljoen gulden schade opgelopen bij de brand. De constructie van het Axelse pand met negen winkels/kan toren is niet aangetast. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Axel - Een hevige brand heeft zaterdagavond voor één tot anderhalf miljoen gulden schade aangericht aan win kelcentrum Oranjehof aan de Oranjestraat in Axel. De brandweer vermoedt dat de brand is aangestoken. De brand is begonnen in een af valcontainer en sloeg van daar uit over naar de winkels. Vol gens brandweercommandant De Poorter is er vrijwel zeker spra ke van brandstichting, omdat containers zelden spontaan gaan branden. Bovendien hebben ge tuigen een groepje jongeren in de buurt van de container gezien. Zij gingen er snel vandoor ging toen de brand uitbrak. Het gaat om een pand waarin negen kantoren/winkels onder gebracht. Hoewel de schade groot is, is het pand nog bruik baar omdat de brand de con structie van het gebouw niet heeft aangetast. De rookontwikkeling was zo he vig dat die in Terneuzen was te zien. De melding kwam om 20.15 uur binnen bij de politie en er werd direct groot alarm gegeven. Een paar uur later was de brand weliswaar geblust, maar de brandweer moest tot en met zon dag blijven controleren omdat door de wind de vlammen weer dreigden op te laaien. De brandweer uit Axel kon met assistentie van de korpsen uit Koewacht, Zuiddorpe en Ter neuzen voorkomen dat de brand zich uitbreidde. De Terneuzense brandweer bestreed de brand met een hoogwerker. De brand trok veel belangstel ling. Mensen stonden uren te kij ken. Medewerkers van een be drijf in schotelantennes namen het zekere voor het onzekere en sjouwden apparatuur de winkel uit. Het bleef zaterdagavond niet al leen bij de brand in Axel. Rond 23.30 uur werd gemeld dat er brand was uitgebroken in een lo kaal van het voormalige Steelant College aan de Katspolderlaan in Terneuzen. De brandweer kon de brand in het dak in de kiem smoren. Uit onderzoek bleek dat de brand was ontstaan in de gor dijnen van het gebouw. De brand is vermoedelijk gesticht door inbrekers. De schade bleef beperkt tot hét leslokaal. Van onze verslaggever Zuidzande - Bij een eenzijdig ongeval op de Mariastraat in Zuidzande is in de nacht van vrijdag op zaterdag de be stuurder van een auto gewond geraakt. De man uit Ret- ranchement reed met hoge snelheid tegen een boom. In Hoek raakte 1 zaterdagochten een man uit Biervliet gewond toen hij met zijn auto een sloot in reed. Het ongeval in Zuidzande ge beurde rond 03.40 uur. De be stuurder raakte vermoedelijk door een te hoge snelheid naast de weg en botste tegen een boom. Zijn auto is volledig vernield. De brandweer van Oostburg be vrijdde de beknelde bestuurder uit zijn voertuig. De man is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen, waar een bloedproef werd afge nomen. Het slachtoffer had on bekende verwondingen. Bij een eenzijdig ongeval in Hoek is de 45-jarige bestuurder van een auto, een man uit Bier vliet, gewond geraakt. Hij be- De auto van de gewonde, een man uit Retranchement, is na het ongeval in Zuidzande weggetakeld. foto camile schelstraete landde rond 06.40 uur zatermor- gen met zijn auto in een sloot langs rijksweg 61 in Hoek. Toen de politie ter plaatse kwam was de bestuurder te voet ver trokken naar zijn woning. Het slachtoffer bleek echter zodanig gewond te zijn dat opname in het ziekenhuis in Terneuzen nodig was. Daar bleek de man een ge broken kaak, een gebroken pols en snijwonden te hebben. Tijdens de behandeling is bij de man een boedproef afgenomen. De auto werd geheel vernield. Van onze correspondente Hulst - Carnavalsprins Jan uit Hulst kwam zaterdag om 23.11 uur als clown tevoor schijn en maakte iedereen in het Vossenhol duidelijk dat hij de scepter voorlopig blijft zwaaien over de Vossen. Voor de presentatie van de prins hadden de leden van de Raad van Elf zich voorgesteld aan het pu bliek. De elf raadsleden hadden een instrument bij zich. Muziek maken lukte niet, maar noten kra ken in het Hulster leven zeker wel. Nieuwelingen Bert Zandvoort en Herman Rammeloo waren extra vermomd met een nylonkous over het hoofd. Ook de nieuwe Pliessie, Phil Val, keek voor het eerst om de hoek. Hij gaat de groep onder de duim houden tijdens het carnaval 1997 met het motto: Is da nie leu tig? De boerenkapellen De Bareelen en de Notekrakers zorgden tijdens het bal van het Vossenhol voor een gepast sfeertje. Vandaag bezoeken de Vossen een inwoner of inwoon ster van Hulst die jarig is (op de elfde van de elfde) en 26 november volgt de traditionele oliebollen- verkoopdag. MAANDAG 11 NOVEMBER 1996 Van onze verslaggever Sas van Gent - Een omstander heeft zaterdagavond op de Zandstraat in Sas van Gent de autosleutel van een dronken 72-jarige Belgische automobilist afgepakt om te voorko men dat de man zijn weg zou vervolgen. De omstander vond dat de man veel te gevaarlijk reed. Het voorval gebeurde rond 22.30 uur en werd gemeld aan een patrouille van de Koninklij ke Marechaussee. De omstander verklaarde aan de marechaus sees dat hij de bestuurder had zien rijden. Het viel de man op dat de Belgische bestuurder de hele breedte van de weg nodig had om te rijden. Toen de be stuurder stopte pakte de man daarom de autosleutels af. Uit onderzoek bleek dat de be stuurder inderdaad te veel had gedronken, meer dan twee keer het maximaal toegstane. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. Na betaling van een boete van 850 gulden en een rij verbod van vijf uur is de man vertrokken. De marechaussee Meld zater dagavond nog twee personen aan die te veel hadden gedron ken. Een Nederlandse bestuur der reed op de Westkolkstraat in Terneuzen achteruit tegen een geparkeerde auto. De pa trouille zag dit en uit een onder zoek bleek dat de man een slok te veel op had. Hij kreeg een proces-verbaal, een rijverbod van vier uur en een dagvaar ding. Een Franse bestuurder moest in de nacht van zaterdag op zon dag een boete betalen van 650 gulden vanwege een te hoog al coholgehalte. Tevens kreeg de man een rijverbod van drie uur. Ook de politie kwam dit week end herhaaldelijk in actie tegen dronken rijders. Een 36-jarige automobilist uit Roosendaal is in de nacht van zaterdag op zondag, rond 00.55 uur op de Katspolderlaan in Terneuzen aangehouden. Hij bleek teveel gedronken te hebben. Een boete van 350 gulden en een rijverbod van een uur waren het gevolg. Tijdens een controle rond 01.40 uur zaterdagmorgen in IJzen- dijke werd op de Oranjedijk een automobilist uit Biervliet be trapt op rijden onder invloed. De man kreeg een dagvaarding mee. Ook in de Offenbachstraat in Terneuzen kreeg een automo bilist zaterdagmorgen om 03.15 uur een dagvaarding voor rijden onder invloed. Op het Oranje- bolwerk in Hulst werd zater dagmorgen rond 04.55 uur voor hetzelfde delict het rijbewijs van een autobestuurder inge vorderd. Hij kreeg eveneens een dagvaarding mee. VERVOLG VOORPAGINA De stand van zaken met betrek king tot de algemene reserve heeft het dagelijks bestuur bij de stukken bijgevoegd op nadrukke lijk verzoek van de gemeenten Axel, Sas van Gent, Sluis-Aar- denburg en Hontenisse. Deze ge meenten wilden namelijk weten welke investeringen het dagelijks bestuur van de gemeenschappe lijke regeling in de toekomst wil plegen. Het gaat dan onder andere om kosten van het proefbedrijf AVI Moerdijk (965.000 gulden), reser vering voor de kosten van het Verdeelplan (ruim een miljoen gulden) en een installatie voor de af te dekken stortplaats (870.000 gulden). De belangrijkste investering wordt gepleegd in een afvalover slagstation ten zuidwesten van de Koegorsstraat. Met de bouw van deze installatie en de aankoop van de benodigde grond is een in vestering van 5.700.000 gulden gemoeid. De begroting 1997 van de ge meenschappelijke regeling wordt woensdag 13 november behan deld tijdens de vergadering van het algemeen bestuur. De bijeen komst begint om 14.00 uur in het stadhuis van Terneuzen. Van onze verslaggever Clinge - In de bossen rond Clinge is in de nacht van vrijdag op zaterdag op grote schaal gezocht naar een vermiste bewoonster van De Sterre, een plaatselijk centrum voor mensen met een verstandelijke handicap. De vrouw was vermist sinds vrijdag middag. Ze dook, ongedeerd maar wel in de war, zaterdagoch tend weer op. Medewerkers van De Sterre sloe gen vrijdagmiddag rond 17.50 uur groot alarm. Een 67-jarige bewoonster was na haar dage lijkse middagwandeling, die meestal kort is, niet thuisgeko men. Ze was op dat moment al vier uur weg. De politie startte een groot scheepse zoekactie in de Clingse Bossen. In totaal werden twintig leden van de Mobiele Eenheid Zeeuws-Vlaanderen en vijftien leden van de brandweer uit Hulst ingezet. „Het bestuur van De Sterre vond het zeer ongewoon dat de vrouw zo lang wegbleef. De vrouw kan slecht zien. Toen het donker werd besloten de medewerkers van De Sterre om ons in te schakelen," aldus woordvoerder C. Verdoorn van de Zeeuws-Vlaamse politie. De ME en de brandweer speur den samen met personeelsleden in de nachtelijke uren de Clingse Bossen af. Er werd, zonder resul taat, tot drie uur 's nachts ge zocht. Tegen 05.30 uur zaterdag morgen werd de zoektocht voort gezet. Een opgeroepen helikopter kwam niet in actie omdat de vrouwe rond 9.15 uur aanbelde bij mensen in Clinge. „De vrouw maakte wel een ver warde indruk maar mankeerde verder niets," aldus Verdoorn. „Waarschijnlijk is ze verdwaald. Op de route die ze normaal loopt vinden momenteel werkzaamhe den plaats. Ze is daardoor ver moedelijk de weg kwijtgeraakt." Uit een folder van het ministerie van Justitie blijkt overigens dat jaarlijks honderden mensen ver dwijnen uit hun dagelijkse omge ving of tijdens vakanties en bui tenlandse reizen. De politie schat dit aantal op circa 3500 personen per jaar. De politie vindt het moeilijk een duidelijke definitie te geven van een vermissing. Bij een kind dat zoek is, wordt eerder aan een vermissing gedacht, dan bij een volwassene die een paar uur niets van zich laat horen. En de situatie is weer anders als ie mand wegloopt uit een psychia trisch ziekenhuis. Omdat de me dewekere van De Sterre niet wis ten waarom de vrouw zo lang wegbleef werd ze bij de politie als vermist opgegeven. En vandaar de grootscheepse zoekoperatie in de nacht van vrijdag op zaterdag. Terneuzen - Een man uit het Bel gische Lokeren is zaterdagoch tend rond 04.50 uur op de Rose- gracht in Terneuzen aangehou den vanwege een tweevoudige mishandeling. Hij was in het bezit van een stroomstootwapen. De man, die onder invloed van alcohol ver keerde, had een inwoner uit Ter neuzen een klap in het gezicht ge geven en een andere man met het stroomstootwapen mishandeld. De. mishandelingen vonden plaats in de Axelsestraat. De man werd verhoord en kreeg een dagvaarding mee. Het wapen is in beslag genomen.

de Stem | 1996 | | pagina 7