ig it 'Fransen worden afgeslacht' SS» Clinton wil 'gezamenlijk' programma Sjjjj 4Dan is de H. Geest Honger terug op politieke agenda' Ontslag van Mladic nog niet zo zeker ringen Interventiemacht Oost-Zaïre niet onder VN-commando DE STEM BUITENLAND A4 Rwanda gebeten op Parijs M2 maakt de techniek voor een duurzame samenleving ^TO-Opleidinq voor duurzame technologie DE STEM COMMENTAAR Spaarfonds goed idee BUITENLAND KORT Regeringspartij wint in Slovenië Eurofor-troepeninacht gevormd Rusland betaalt achterstallige soldij Israëlische luchtaanval op Zuid-Libanon x 54 MAANDAG 11 NOVEMBER 1996 I een helder, per- vragen. 0Z is uit- jdende kantoren, zekerden kunnen 21.00 uur en op den. Op die kaart Handig, bijvoor- leen maar uw OZ en waar u verze- an om over te stap- ïformatie aan over pzegservice zorgt rordt. IZ voor mij zijn. Ziekenfonds en erekening, met de S)Dhr./Mevr. f) Ï00 VB Breda Democratische en Republi keinse leiders in het Congres rond de tafel gaan zitten om sezamenlijk een regeringspro gramma op te stellen. Clmton I kondigde dat gistermiddag I aan tijdens een persconferen tie waarop hij zijn nieuwe I stafchef voorstelde: Erskine I Bowles. I Bowles, eerder president Clm- tons waarnemend stafchef, keert I terug naar het Witte Huis om de I vertrekkende Leon Panetta op te I volgen. Een jaar geleden vertrok I Bowles naar North Carolina om I er een investeringsbank te gaan I leiden. Panetta keert terug naar I zijn thuisstaat Californië. Aange nomen wordt dat hij het gouver neurschap in de staat begeert. De zetel komt over twee jaar vrij als Republikeins gouverneur Pete Wilson afzwaait. Clinton bevestigde op zijn pers conferentie, de eerste sinds zijn herverkiezinng, dat hij graag een of meer Republikeinen zou opne men in zijn nieuwe kabinet. Vier jaar geleden was dat ook al de be doeling. Toen ging het niet door, aldus Clinton, omdat de figuur die hij in gedachten had om per soonlijke redenen bedankte. In het geruchtencircuit zijn onder anderen de Republikeinen Colin Powell en senator Dick Lugar ge noemd als mogelijke opvolgers van minister van buitenlandse zaken Warren Christopher. Chri stopher, wiens aftreden donder dag bekend werd, voert een ware exodus van kabinetsleden aan. Onder de vertrekkenden zijn on der anderen minister van defen sie William Perry en minister van handel Micky Kantor. Voor het eerst reageerde Clinton gisteren op de beschuldigingen van zijn rivaal Bob Dole dat hij niet te vertrouwen zou zijn. Hij zei dat de kiezers die aantijgin gen hadden vergeleken met het optreden van zijn regering en hemzelf. Clinton sprak met sym pathie over een telefoontje van Dole, waarin beide rivalen een treffen afspraken. Over specula ties dat Dole een of andere rol zal blijven spelen in de Amerikaanse politiek, zei Clinton dat de afge treden senator en zijn- vrouw eerst wat rust toekomt. Op internationaal politiek gebied bood de persconferentie ook nieuws. Voor het eerst gaf Clin ton toe dat Amerikaanse militai ren ook na maart in Bosnië zullen zijn, als onderdeel van een inter nationale post-Ifor-troepen- macht. Clinton gebruikte de persconferentie vooral om zijn geloof in een boven partijpolitiek uitstijgende tweede termijn te belijden. Gewoon is dat de presi dent met een begroting komt, vervolgens komt dan het Congres met een tegenbegroting. Maar Clinton wil een dergelijke con frontatie vermijden. Tegelijk somde hij gisteren zijn prioriteiten op bij het streven naar een sluitende begroting in het jaar 2002. Beide partijen heb ben zich daarop vastgelegd. Wat Clinton betreft, gaat het, naast het ontzien van de zorgprogram- ma's Medicare en Medicaid, vooral om een toegankelijker on derwijs (college) en het uitvoeren van de bijstandshervorming waaraan hij afgelopen zomer zijn zegen gaf. Hij wil op forse schaal banen voor laaggeschoolden scheppen om zo de leuze 'van bij standscheque naar loonstrook' meer werkelijkswaarde te geven. Tegelijk zou hij graag de gevol gen van de wet voor legale immi granten willen verzachten. Bestookt met vragen over de gif ten die zijn campagne heeft ont- .vangen van Aziatische zakenlie den, noemde hij hervorming van de regels voor campagnefinancie ring een van de kwesties waar over hij volgende week graag met Democratische en Republikeinse leiders wil praten. Zijn vrouw Hillary zal de komen de vier jaar 'toegewijd zijn aan het thema dat haar bovenal be zighoudt: kind en gezin' - aldus Clinton. Door Jeroen Corduwener Gisenyi - „Als er al een militaire interventiemacht naar Oost- Zaïre komt, dan is Frankrijk de laatste die daaraan kan deelne men." Deze dreigende waarschuwing was afgelopen week te horen van de Ruandese minister van buitenlandse zaken. Deze woorden sluiten naadloos aan op de vrees die kort daarop werd geuit door een UNHCR- vertegemvoordiger in Gisenyi „Als de Fransen komen, worden ze afgeslacht. Frankrijk ligt niet goed in Rwan da en dat heeft haar voorgeschie denis. Het voormalige Hutu-regi- me in Rwanda kon rekenen op een warme belangstelling van Frankrijk. De voormalige Bel gische kolonie werd door Frank rijk financieel en militair ge steund. De vorige president Ha- bvarimana kreeg in 1991 een straalvliegtuig als verjaardagsca deau van president Mitterand. CjTiisch genoeg kwam Habyari- mana juist in dat vliegtuig om het leven, toen het op 6 april 1994 werd neergeschoten kort voor de landing. Die aanslag was het sein om de genocide en de burgeroor log te beginnen. En om het cynis me compleet te maken, de Bel gische professer en Rwanda-ken- nerF, Reyntjens heeft vorig jaar ontdekt dat de raketten waarmee het vliegtuig werd geraakt, af komstig waren uit Franse opslag plaatsen. Dat lijkt niet in overeenstemming met de Franse vriendschap, maar ten tijde van de aanslag was Ha- byarimana ook in de politieke elite van Rwanda al uitgeran geerd. En van die politieke top moest Frankrijk het nu juist heb ben. Frankrijk kondigde in de oorlog van 1994 aan een veiligheidszone te willen instellen in Rwanda, overigens op een moment toen de genocide al over haar hoogtepunt heen was. Deze zóne werd door de Ruandese Tutsi's, die inmid dels de macht in het land deels in handen hadden onder internatio nale druk toegestaan. Maar ver volgens bleek dat via die veilig heidszone het voormalige Hutu- leger van Rwanda vrijwel onge schonden en ongemoeid naar Zaïre kon vluchten. In de veilig heidszone ging de genocide bo vendien verder. De laatste twee jaar heeft het Hu- tu-leger zich stevig kunnen her bewapenen in Zaïre. Afgelopen week werd het rapport gepubli ceerd door de Verenigde Naties waaruit blijkt dat Zaïre de Hu tu's heeft getraind. Bewapening werd betaald via geheime fond sen in de Keniaanse hoofdstad Nairobi. Maar ook nu duikt de naam van Frankrijk weer op, die haar voormalige politieke en mi litaire Hutu-vrienden in Rwanda ook in de kampen in Zaïre niet in de steek heeft gelaten. Tegen die achtergrond wordt het initiatief van Frankrijk om met een militaire interventiemacht naar Oost-Zaïre te komen in de Ruandese hoofstad Kigali uiterst argwanend bekeken. Overigens blijken de honderdduizenden Ru andese vluchtelingen in Oost- Zaïre helemaal niet zoek te zijn. Ze worden van dag tot dag exact gevolgd door satelieten. Die in formatie wordt opgeslagen in computers van de Amerikaanse regering en van de Verenigde Na ties. Maar ze wordt om politieke redenen niet vrijgegeven, aldus het regionaal hoofd van UNHCR in Gisenyi. (ADVERTENTIE) wfirojfUf2ame samen,ev'n9 geeft de onaangetast door aan de vol- e generatie, dankzij: gebruik en recycling. J energiegebruik. L1 leuschade voorkomen in plaats van Cr* zaterdag 16 nov. 1996 E *?da9en: tweemaal per jaar. eerstvolgende datum: a°nderdag 28 november 1996. M2 is een brede opleiding bestaande uit: Techniek H3 Mili0u Beleid en economie WM Communicatie en cultuur Hcqer.r?eer info«"niatie: Onderstaande bon zonder postzegel insturen naar: Antwno ri°°' ^'dden"Brabant, opleiding M2 oordnummer 36018, 5000 VE Tilburg Je kunt ook bellen: Tel: (013) 4635250 (vraag naar mevr. Pijnenburg) I Ïïl,drb0nineniekrii9teen a'lePakket met een uitno <]ij kant ^eem nken: Naam; met een uitnodiging voor de eerstvolgende proeflesdag. Tel.: l„ _Leerjaar: Fysieke aftakeling geen gevolgen voor geestelijk leiderschap FOTO ANP Van onze correspondent Vaticaanstad - Met een door de paus in de Sint Pieter opgedragen mis en een gezamenlijke lunch met de opvolger van Petrus is gisteren een bijzondere week geëindigd voor 1496 priesters en ruim 200 bisschoppen en kardinalen uit 89 landen. De in Rome bijeengekomen geestelijken zijn evenals Johannes Paulus II in 1946 tot pries ter gewijd en werden daarom uitgenodigd om in het Vaticaan diens 50-jarig priester jubileum te komen vieren, samen met de paus zelf en 200 kardinalen en bisschoppen. Onder hen bevonden zich ook enkele Neder landers. Voor pater Jan Jansen, die pastoor is ge weest in Oud-Valkenburg, wordt de meest ontroerende ervaring van de afgelopen da gen gevormd door de toespraak donderdag avond van pater Luli, een Albanese jezuïet, die van zijn vijftig jaar priesterschap er veertig in de gevangenis heeft doorgebracht. „Als je hoort wat die man voor martelingen en ontberingen heeft meegemaakt, dan schaam je je eigenlijk dat je het zelf altijd zo gemakkelijk hebt gehad." De mis in de Sint Pieter was voor hem een ander hoogtepunt. Over de organisatie van de week, die door het Vaticaan was opgedragen aan een parti culier reisbureau, is hij minder te spreken. „Er was daar toch wel erg veel Romeins tra lala bij, met enorme hoeveelheden papier, die wat ons betreft niet nodig waren. Hét had allemaal veel soberder en goedkoper ge kund. Ook de simultaanvertalingen functio neerden slecht, zodat ik van de toespraak van de paus vrijwel niets heb kunnen vol gen. Bovendien was het programma zo vol, dat we de ganse dag door de hele stad ge voerd werden, en dat is op onze leeftijd - we zijn allemaal 75 jaar en ouder - niet meer zo gemakkelijk." Zijn collega Lambertus Na- buurs, die pastoor is geweest in Bergeijk en Maarheze, heeft in Rome „het plechtige, het religieuze en het toeristische met elkaar ver enigd," In de schaarse vrije uren heeft hij rondgewandeld in Rome en de catacomben bezocht. Zelf sprak de paus tegenover zijn leefijdgenoten zonder omhaal over zijn fy sieke aftakeling, die echter geen gevolgen hoeft te hebben voor zijn geestelijk leider schap: „Met de jaren neemt de fysieke kracht af, maar de geestelijke niet. Het priesterschap kan daarom ook niet tot zijn uiterlijke vormen worden herleid." Pastoor Jansen sluit zich daarbij aan. „De gezondheid van de paus interesseert me niet, ik ben geen arts. Het gaat mij om de be zinning waar hij toe oproept. Maar je ziet wel, dat hij iets meer meekrijgt dan alleen lichamelijke kracht. Als hij volkomen uitge put terneer zit en toch iets moet doen, dan is hij plotseling een en al veerkracht. Dan is de H. Geest werkzaam." VERVOLG VOORPAGINA Bewoners van Goma, in Oost- Zaïre, vertellen dat de kinderen in het 27 kilometer verderop ge legen Saké sterven van de hon ger, dorst en ziekten. De vluchte lingen lijden aan diarree. De terugkerende bewoners, die wegens gevechten rond Goma met duizenden tegelijk waren ge vlucht richting Saké, klaagden ook over het gebrek aan voedsel in Goma. „Wij gaan ook dood van de honger," aldus de inwoners. Frankrijk en Spanje zeggen ieder duizend militairen beschikbaar te stellen voor een vredesmacht van vifduizend man in Oost-Zaï re. De troepen zouden niet onder VN-commando komen te staan en gefinancierd worden door af zonderlijke lidstaten. Naar ver luidt zou Rusland ook bereid zijn troepen beschikbaar te stellen. Londen heeft zich over het voor stel voorzichting positief uitgela ten. De VS lijken echter nog te aarze len en willen onder meer een dui delijke omschrijving van het doel van een eventuele missie. De Amerikanen zijn nog niet beko men van hun traumatische erva ringen van een dergelijke troe penmacht in Somalië en willen meer tijd voor beraad. Bonn heeft gezegd geen soldaat te zullen sturen, maar wel genegen te zijn op andere wijze hulp te bieden. Den Haag heeft zich al in beginsel bereid getoond een bij drage te leveren aan een eventue le vredesmacht. Minister Voor hoeve (Defensie) stelde wel dat de landen die aan de troepenmacht deelnemen, voldoende politiek gewicht hebben om de missie te leiden. Het doel daarvan moet uitvoerbaar zijn en de militairen dienen voldoende uitgerust om geen onverantwoorde risico's te nemen. Defensie is gestart met de Den Haag (anp) - „Iedere man, vrouw en kind heeft het onvervreemdbare recht om vrij te zijn van honger en on dervoeding om zijn fysieke en geestelijke vermogens te ontwikkelen." Dat waren de plechtige woorden van het slotakkoord van de Wereld- voedselconferentie in 1974. Na tien jaar zou niemand meer met honger naar bed gaan, be loofden de wereldleiders elkaar. Anno 1996 hebben echter nog 800 miljoen mensen dagelijks onvoldoende te eten, ofwel ruim vijftig keer de bevolking van de Nederland. Als de regeringsleiders deze week, 22 jaar na de laatste voed seltop, weer neerstrijken in Ro me in het hoofdkwartier van de FAO, de landbouworganisatie van de Verenigde Naties (VN), zitten ze niet verlegen om een gespreksonderwerp. Met de nieuwe voedseltop willen de VN honger weer op de poli tieke agenda plaatsen. De bij eenkomst, die volgt in een reeks soortgelijke sessies over milieu (Rio de Janeiro), bevolking (Cairo) en vrouwen (Peking) moet uiteindelijk een actieplan opleveren om de honger daad werkelijk uit te roeien. Dat is in de diplomatieke voor-bespre kingen echter al langdurig voor gekookt. De lijst met actie-pun ten leest als een opsomming van goede, maar vooral vage voorne- mens.In het voor-overleg vlogen de verschillende landen elkaar nog wel in de haren over onder werpen die voor het honger- vraagstuk neven-kwesties zijn, zoals mensenrechten en gezins planning. Over de kern-kwes ties, zoals de noodzaak om de voedselproductie binnen dertig jaar te verdubbelen, met in achtneming van het milieu en met inzet van de particuliere sector (boeren, tuinders en vis sers) is iedereen het eigenlijk wel eens.Dat geldt ook voor het uitgangspunt dat de ontwikke lingslanden in de eerste plaats zelf verantwoordelijk zijn voor het zekerstellen van hun voed selvoorziening. De Nederlandse delegatie met premier Kok en de ministers Van Aartsen (Land bouw) en Pronk (Ontwikke lingssamenwerking) zal daar sterk op hameren. In het verle den hielden de arme landen iets te gemakkelijk hun hand op, zonder de eigen landbouw en visserij te ontwikkelen. Nu het actieplan eigenlijk al vaststaat, zal de aandacht zich in Rome concentreren op de concrete uitwerking ervan. De afzonderlijke landen en instel lingen krijgen daarvoor na de top huiswerk mee. „Ze moeten de algemene actiepunten verta len in concrete beleidsaanpas singen. Daarbij staan wij net zo voor een opgave als elk wille keurig ontwikkelingsland," al dus een Nederlands ambtenaar betrokken bij het voor-overleg. Concreet betekent dit dat Ne derland zich bij voorbeeld ver plicht bij de komende hervor ming van het Europees land bouwbeleid nadrukkelijker te kijken naar de effecten daarvan op de voedselzekerheid in de Derde Wereld. Daar zit zeker nog een pijnpunt. Het Brussels landbouwbeleid voorziet name lijk in kunstmatig hoge graan prijzen voor de Europese boe ren, door het graan op te kopen en te dumpen op de wereld markt. Voor rundvlees geldt een soortgelijk verhaal. Bij de uitwerking van het actie plan gaat de FAO een belangrij ke rol spelen, maar niet als eni ge. Dat is een gevoelige neder laag voor FAO-directeur Jac ques DioufCritici fluisteren dat hij de wereldvoedseltop name lijk mede bedoeld had om zijn eigen organisatie en ook zich zelf, positief in de schijnwerpers te werken. De Westerse geldschieters van de VN-organisatie, met Neder land als grootste donateur, kla gen al jaren dat de FAO een log ge, dure en inefficiënte club is waarin de ontwikkelingslanden een veel te grote stem hebben. Met de komst van de Senegalees Diouf is die kritiek zeker niet verstomd. De wereldvoedseltop had daar tegenwicht aan moeten bieden. „Diouf zal de uitkomst van de top ook zeker uitleggen als een succes voor en door de FAO," aldus een ambtenaar cynisch. BLIJF van de AOW af. Die boodschap klinkt luid en duidelijk uit alle opinie-onderzoeken die de laatste tijd zijn gehouden. Ne derlanders vinden in grote meerderheid dat de AOW, het ba sispensioen voor iedere 65-plusser, in stand èn op peil moet blijven; ook in de toekomst als er veel meer bejaarden zijn en veel minder jongeren dan nu. Toch zijn er tal van suggesties geweest om aan de AOW te morrelen, omdat menig toekomstkijker ziet aankomen dat de AOW wel eens onbetaalbaar kan worden. De AOW-premies die we nu betalen, worden namelijk niet opzij gelegd voor straks, maar onmiddellijk gebruikt voor de bejaarden van nu-. Dat systeem kan over een jaar of vijftien vast lopen, door de 'ontgroening' en 'vergrijzing' van de bevolking. Van VVD- en werkgeverszijde is eerder geopperd de AOW-leef- tijd te verhogen van 65 naar 67 jaar. Geen goed plan, gezien de praktijk. Weinig mensen halen werkend hun 65ste verjaardag, laat staan straks hun 67ste. Ook het verlagen van de AOW-uit- keringen voor sommige (bijvoorbeeld alleenstaande) bejaar den is al eens voorgesteld. Het kabinet heeft eerder dit jaar een goede aanzet gegeven tot een oplossing, door te stellen dat de AOW-premie niet verder wordt verhoogd. De oplopende kosten van de AOW wil de re- qerinq gaan betalen uit de schatkist, lees via de algemene be lastingen. Daar is onmiddellijk een kanttekening bij gemaakt, ook op de ze plaats. Namelijk dat het verstandig zou zijn deze maatregel van het kabinet aan te vullen met een soort reservefonds. Het idee voor zo'n AOW-plus-fonds kwam aanvankelijk uit de Pv- dA-koker. D66 voelde er eveneens voor. Nu blijkt ook de derde 'paarse' fractie, de VVD, gewonnen voor het idee een 'spaar fonds' te vormen. Op die wijze kan de oudedagsvoorziening werkelijk tot ver in de volgende eeuw worden gegarandeerd, zonder de lasten uitsluitend bij de toekomstige belastingbeta lers te leggen. Eén waarschuwing: het creëren van een AOW-spaarfonds mag geen argument gaan worden om in te grijpen in de andere pensioenregelingen, namelijk die bedrijven voor hun werkne mers afsluiten. Er woedt al enige tijd een discussie om voor deze pensioenen af te stappen van het eindloon- naar het mid delloonsysteem. De overheid moet in die sector niet dwingend bezig willen zijn, maar ruimte geven aan de sociale partners om eigen maat werk te leveren. Willen die vasthouden aan zeventig procent van het laatstverdiende loon, dan moet dat mogelijk blijven. inventarisatie van een mogelijke bijdrage. De Europese commissaris Emma Bonino, die belast is met humani taire hulp, reageerde woedend op de VN-resolutie. „Ik ben ge schokt door de gedachte dat pas volgende week weer zal worden gewerkt aan deze kwestie," aldus Bonino. „VN-vertegenwoordigers moeten zich realiseren dat de duizenden vluchtelingen die elke dag in het kamp Mugunga sterven niet het weekeinde op Long Island (bij New York) kunnen doorbrengen, zoals zij," aldus Bonino. „Ik hoopte dat de boodschap was doorgekomen dat de publieke opinie haar buik vol heeft van het diplomatieke schaakspel en real- politieke berekeningen - ten kos te van duizenden onschuldige mensenlevens. Ik had het mis." Ljubljana - De Sloveense Liberaal-Democratische regeringspar tij van premier Janez Drnovsek heeft gisteren de parlementsver kiezingen gewonnen. Volgens het televisiestation POP TV behaal de de partij ruim 28 procent van de stemmen. Dat is 4,5 procent meer dan bij de'verkiezingen in 1992. De opkomst lag boven de 75 procent. Florence - Frankrijk, Spanje, Portugal en Italië hebben zaterdag in Florence officieel de Eurofor-troepenmacht opgericht. De snel inzetbare troepen zijn bedoeld voor vredesmissies in het gebied van de Middellandse Zee. Eurofor moet vanaf 1997 operatief zijn en zal 15.000 manschappen omvatten, meldde de Italiaanse telev isie. Als toekomstige taken van de troepenmacht noemde de Itali aanse minister van Defensie Andreatta de inzet bij humanitaire operaties, evacuaties, vredesmissies en inzet bij crises. Het Euro- for-hoofdkwartier is gevestigd in Florence. Moskou - Hogere belastinginkomsten in oktober maken het mo gelijk dat Rusland zijn soldaten achterstallige soldij kan uitbeta len. Dat verklaarde gisteren de Russische minister van Financiën, Aleksandr Livsjits. Soldaten behoren tot de miljoenen Russen die al maandenlang de dupe zijn van de financiële crisis in Moskou. In verband hiermee waarschuwde minister van Defensie Rodion- ov vorige maand voor oncontroleerbare ontwikkelingen bij de strijdkrachten. Jeruzalem - Israëlische vliegtuigen hebben gisteren een luchtaan val uitgevoerd op het zuiden van Libanon, enkele uren na een aanslag op Israëlische soldaten. Voor- en tegenstanders van de Is raëlische terugtrekking uit Hebron hebben zaterdag gedemon streerd in de Palestijnse stad. De politie arresteerde enkele leden van de linkse Meretz-partij, die aandringt op de terugtrekking uit de stad. Israël heeft gisteren de afgrendeling van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook versoepeld. Daardoor kunnen 35.000 Palestijnse arbeiders weer in Israël aan het werk. Israëli sche troepen schoten gisteren echter ook een 36-jarige Palestijnse man dood tijdens protesten in een dorp op de Westelijke Jordaan oever. Acht mensen liepen ernstige verwondingen op, aldus oog getuigen. Van onze correspondent Banja Luka - Is Ratko Mladic, de van oorlogsmisdaden be schuldigde commandant van het leger van de Bosnische Ser viërs, nou echt ontslagen of niet? Dat is nog altijd de vraag die in de Republika Srpska (Servisch Bosnië) tot heel wat specula tie leidt. „Mijn commandant heet nog al tijd Ratko Mladic," zegt een 23- jarige soldaat in het centrum van Banja Luka. Ook andere soldaten hier willen niets horen van een wisseling van de wacht. De president van de Republika Srpska, Biljana Plavsic, maakte afgelopen zaterdagochtend in verklaring bekend dat Ratko Mladic zal worden vervangen door Pero Colic, die gisteren in Pale officieel werd benoemd tot de nieuwe commandant. „Het spijt me dat ik vanwege de druk van de internationale gemeen schap heb moeten besluiten dat Ratko Mladic niet langer com mandant is," aldus Plavsic. Te vens maakte ze bekend dat een onbekend aantal andere gene raals en officieren binnen het Bosnisch Servische leger het voorbeeld van Mladic zullen vol gen. „Ze worden hartelijk be dankt voor al datgene dat ze tij dens de oorlog hebben gedaan," zei Plavsic. Maar het leger lijkt het ontslag van Mladic en de daaropvolgende reorganisatie van de Servische strijdkrachten in Bosnië niet zon der slag of stoot te pikken. „Ge neraal Ratko Mladic is en blijft commandant," zegt de tweede man binnen het leger, generaal Manojlo Milovanovic, „er veran dert niets." Milovanovic is niet alleen een goede vriend van Mladic, maar tevens de vice-commandant. „President Plavsic heeft niet het recht om Mladic te ontslaan; dat kan alleen het parlement doen," zegt hij, gezeten in een uniform in zijn kantoor op het hoofdkwar tier van de Servische strijdkrach ten in Banja Luka. Generaal Milovanovic, die tij dens het interview niet zei te we ten of hij ook tot de ontslagen groep officieren behoort, staat op en verheft zijn stem: „Wie heeft het hier (in de Republika Srpska) voor het zeggen? Het leger! Want de regering mag dan regeren, zonder het leger kunnen ze geen vuist maken en stellen ze niets voor." Het ontslag, nu, van Mladic en de anderen lijkt weinig te maken te hebben met de druk die de inter nationale gemeenschap heeft uit geoefend op de Bosnische Ser viërs om af te komen van de ge zochte oorlogscrimineel Mladic. Het is veleerder een oprisping van een al jaren durende interne Servische machtstrijd tussen het leger en de politiek.

de Stem | 1996 | | pagina 5