Politieke aanvaring op Antillen GOED KOOP jVaillant •99 Randstad houdt kabinet aan z'n HSL-besluit 'Hier heeft racisme een lachend gezicht' 'Borst geeft vrouwen glanzende toekomst' Sportvliegers voor rechter I Lakt meer kapot dan je lief is" BINNENLAND A3 Schuldkwijtschelding verlangd Romeinse luizenkam gevonden mora rund vleeskroketten Zijn de laatste dagen van uw CV-ketel geteld? Prijs uzelf gelukkig! binnenland KORT Concertmeesters Concertgebouworkest Eten van orgaanvlees schapen verboden Rechts-extremist uit doodsbedreiging Stille tocht voor Ken Saro-Wïwa Driekwart gestrafte jongeren recidiveert Tegenstrijdige adviezen over vitaminepillen Baliemedewerkers ABN Amro moeten aan bedrijfskleding /IBER 1996 A2 iannië en Ierland: het uiterste zuiden nd en Ierland, en le Schotse oostkust regen. Elders af en overwegend droog, ig af en toe ■namelijk langs de enkele buien, in mogelijk met hagel heuvels met natte axima ongeveer 7 uxemburg: Veel be- af en toe regen, nait een gure noord- Middagtempera- eer 7 graden. Midden-Frankrijk: id veel bewolking en sdag perioden met ral aan zee soms veel Middagtemperatuur .den, aan de noord iet Centraal Massief krijk: Aan de voet feneeen soms enkele Verder veel be- I vooral aan de Cote de Provence en Al- hoeveelheden regen, ok onweer. Met na- fce soms veel wind. ïperatuur tussen 11 En. reel regen, ook kans t. Vooral maandag Middagtemperatuur psen 14 en 18 graden, •ts wat lager, aandag aan de ooste- 's eerst nog wat zon. 1 bewolking, veel re- ans op onweer. Voor- I veel wind. Aan de tskaje ook droge pe- mogelijk wat zon. alend naar ongeveer aan de Costa's in het zuiden naar 18 gra- e Eilanden: Toene- ewolking en meer veel plaatsen gevolgd Middagtempera- naar ongeveer 23 en toe zon, ook nu en envelden en plaatse- Jagen. In het noorden i vooral in de weste- [en bergen veel neer- elijk winderig weer. ussen 18 en 22 gra- noorden beduidend i In het algemeen veel en af en toe regen. het noorden soms Middagtemperatuur pden, in het zuiden sdag zachter, nd: Aan de zuid- en lank van het Alpen- veel regen. Middag uur ongeveer 7 gra- oklarirtgen lokaal 12. In het zuidwesten r perioden met regen, 'erwegend droog en [het noordoosten zon- oden. Middagtempe- nd 7 graden, in het en enkele graden cryptogram lag ll: 5. Lappenpop: 7. les- 11. overwicht; 12. mais; 14. orakelen; 15. sprin- ik; 18. natuur; 20. kamer knoopsgat. 1. Klavierinstrument; 2. 3. bergschoenen; 4. dooi; C 8. uitgave; 9. gemoeds kei; 17. kortom; 19. toe- JFS Ivan Volksgezondheid heeft één Geheelonthouders boos over ingrijpen Borst I 1 de vier nieuwe posters van de *- Ilandelijke campagne „Drank I „it roulatie laten nemen. De I Franse ambassadeur in ons land I ,toorde zich namelijk aan de affi chetekst „Champagne Brut" bo- BESTEM MAANDAG 11 NOVEMBER 1996 ven het gezicht van een huilende vrouw. De Nederlandse geheelonthou- dersbond ANGOB reageerde ver ontwaardigd op wat hij noemt de interventie van de Franse ambas sadeur. De organisatie vindt het schijnheilig van de Franse rege ring om enerzijds geen gelegen heid voorbij te laten gaan om Ne derland te verwijten een te slap drugsbeleid te voeren en ander zijds te protesteren wanneer Ne derland een door Frankrijk geëx porteerde drug wat hard aan pakt. Volgens een woordvoerder van Borst echter stelt het ministerie prijs op een blijvend goede relatie met Frankrijk. De drie andere posters in de campagne tonen de gevolgen van overmatig alcohol gebruik met de titels Bloody Ma ry, Cola Tik en Wit Bier. De ge- heelonthoudersbond wijst er in zijn reactie op dat champagne een alcoholhoudende drank is en daardoor niets verschilt van bier, wijn en jenever. Door Hans van den Broek Willemstad - De Antillen en Nederland dreigen af te stevenen op een politiek conflict. Vooraanstaande politici van beide lan den verschillen fors van mening over uiteenlopende onderwer pen als de rechtshandhaving, een verplichte voogdijregeling, het wegwerken van de overheidsschuld op de Antillen en de herziening van de onderlinge verhoudingen in het Koninkrijk. De Antillianen zijn niet gediend van het opgestoken vingertje uit politiek Den Haag. Zij zien de be moeienis van Nederland vooral als een inbreuk op hun autono mie. „Wij beseffen dat samen werking onvermijdelijk is, maar het heeft geen zin om ons onze verantwoordelijkheid te ontne men," aldus minister-president Pourier van de Antillen. Oplossen De fractievoorzitters van de vier grote partijen uit de Tweede Ka mer - dezer dagen op bezoek in 'De West' - vinden op hun beurt Rotterdam (anp) - Ar cheologen van de gemeen te Vlaardingen hebben enkele maanden geleden een houten luizenkam van ongeveer 100 na Christus gevonden. Het is de oud ste, nog gave houten lui zenkam ter wereld. De archeologen vonden tus sen de tanden van de kam ook de resten van een luis en een menselijke hoofdhaar. De vondst is pas nu bekend gemaakt. De kam is te zien in museum Hoogstad in Vlaar dingen. De luis en de haar is alleen op een foto te bewon deren. Het voorwerp lag in een af valhoop uit de Romeinse tijd op het huidige bedrijfster rein Hoogstad in Vlaardin gen. Dankzij een dikke klei laag bovenop de afvalhoop is de kam van berkenhout eeu wenlang intact gebleven. De onderzoekers hebben niet meer precies kunnen vast stellen welke luissoort in de kam zat. Maar zij nemen aan dat het gaat om een hoofd- luis die ook nu nog algemeen voor komt. De oudste luis in Nederland stamde tot voor kort uit de zevende eeuw na Christus. (ADVERTENTIE) uiooq uba >jej 'japuosRp^ uo lajjoips 'uaAoqsRP9H 4 stuks van -229" ^llytheebiscuits OPA M250 gram van70 SPITSKOOL kilo ^biedir van "W nov t/m wo 13 nov 1996 ces B V tel 036-5483333 JLKE DAG GOED NIEUWS V dat de Antillen vaart moeten zet ten achter het oplossen van de fi- nancieel-economische proble men. Met name WD-leider Bol- kestein heeft nog eens ondubbel zinnig zijn 'beduchtheid' uitge sproken over enkele zorgelijke ontwikkelingen op de eilanden. Hij waarschuwde de Antillen er voor niet te ontaarden in een 'roversnest' als Suriname. De Antilliaanse regering vindt weer dat Nederland wel wat meer hulp zou kunnen bieden zonder overal een waslijst aan voor waarden aan te verbinden. De Nederlandse regering zou onder meer de schuld van de Antillen aan Nederland op termijn volle dig moeten kwijtschelden. Het gaat daarbij om een bedrag van ruim 600 miljoen gulden. N oodpr ogr amma De Antillen hebben inmiddels in grijpende maatregelen genomen om de overheidsfinanciën te sa neren. Dat zal leiden tot een koopkrachtverlies van liefst ze ven procent. Om de ernstigste so ciale noden te leningen is een noodprogramma opgezet, waar aan Nederland 75 miljoen gulden bijdraagt. De Antilliaanse regering ziet het kwijtschelden van de ontwikke lingsschuld als 'het sluitstuk van de herstructurering van de over heidsfinanciën'. Op de vraag of de Antillen hierna hun eigen broek op kunnen houden, ant woordde de minister van Finan ciën Henriques: „Ik heb niet voor niets altijd bretels aan." De Ruiter Minister van Justitie Atacho maakte de Kamerdelegatie ook duidelijk dat de Antillen niets voelen voor het voorstel van de commissie-De Ruiter om een ge zamenlijke procureur-generaal te benoemen voor Aruba en de An tillen. De Ruiter heeft onderzoek gedaan naar de ruzies tussen po litie en openbaar ministerie op Aruba. Hij bepleit het ontslag van de politietop en de huidige procureur-generaal. Eén procu reur-generaal voor de Antillen en Aruba is, gelet op de grootte van de eilanden, voldoende, vindt De Ruiter. Maar de Antillen voelen er niets voor om langs deze weg betrok ken te worden bij de justitiële problemen op Aruba. Dat zou op den duur onherroepelijk weer tot spanningen tussen Aruba en de Antillen leiden, vreest Atacho. Aruba heeft sinds 1986 een status aparte binnen het Koninkrijk. De vier fractievoorzitters echter houden vooralsnog vast aan dit omstreden voorstel van De Rui ter. „We hebben vrij nadrukke lijk aangegeven dat we willen dat de Antillianen hun bezwaren heroverwegen," aldus PvdA- fractievoorzitter Wallage. Bezwaren De Antillen hebben ook grote be zwaren tegen het voorstel van De Ruiter om de landsrecherche van Aruba en de Antillen samen te voegen. De Ruiter vindt dat de ei landen te klein zijn om twee diensten te handhaven. „Als dat het motief is, kunnen we net zo goed de raad van ministers van beide gebiedsdelen ook weer sa menvoegen," aldus Atacho. Ronduit verbaasd is de minister over het plan van Nederland om een verplichte voogdijregeling voor kansloze Antillianen in te voeren. Daarmee zou voorkomen moeten worden dat jeugdige An tillianen naar Nederland komen, terwijl zij daar niemand kennen en geen toekomst hebben. Ata cho: „Wij hebben nimmer infor matie gekregen dat de bestaande afspraken niet zouden werken. Wij willen niet dat jeugdigen in Nederland problemen veroorza ken, maar de huidige afspraken op basis van vrijwilligheid voor komen dat al,voor zover ons be kend is." Samen werken aan een multiculturele samenleving foto de stem/dick de boer Door Romain van Damme Roosendaal - Dominee Mpo Ntwane is Zuid-Afrikaan in Nederland. Al 23 jaar. „Maar ik ben nog altijd migrant. Ze zeggen tegen mij, jij moet integreren. Dan zeg ik, prima hoor. Maar hoe moet ik dan integreren? Hoe moet dat als je niet eens geaccepteerd wordt?" De dominee formuleert scherp, niet gewend om verstoppertje te spelen. Het moet maar weer eens gezegd worden. „Het lijkt of het goed gaat. Maar dat is niet zo! De Neder landse samenleving moet eindelijk eens er kennen dat er een probleem is. Ja, wat dacht jij, natuurlijk is er veel racisme in Neder land." In het Roosendaals Norbertuscollege waar vijf West-Brabantse organisaties zaterdag de landelijke migrantenweek inluiden met een ochtend praten en denken over 'samen werken aan een multi-culturele samenle ving' wordt Mpo Ntwane aangekondigd als oudewijkenpastor in Rotterdam. Een man met ervaring die cursussen en trainingen geeft om vooroordelen en racisme tegen te gaan. Hij reist door heel Nederland. Praat, luis tert, analyseert en verzekert dat er nog moeilijke tijden komen. „Natuurlijk komt de klap. In de Bijlmer praat de zwarte be volking al over een eigen burgemeester. Om dat ze het beu zijn overal buiten te vallen, nergens bij te horen." Een priemende vinger en een donker ge zicht. „De derde, vierde generatie zegt, wij zijn geen migranten. Wij zijn Nederlanders en willen zo behandeld worden. Hun geduld raakt op. Die generaties zijn van hier! Hier geboren, in Nederland. Ha, ze zijn zwart, bruin, donker, dus anders. Nee, niet anders, het zijn Nederlanders! In Roosendaal loopt hij die zaterdagochtend langs de verschillende werkgroepen die zich buigen over de migrantenproblematiek. Er wordt gesproken over ouderen en migran ten, vriendschap, oordelen-en vooroordelen. Over de gemeente Werkendam waar in maart dit jaar racisme plotseling zichtbaar werd en Mpo Ntwane kijkt er ook naar thea ter en dans die grenzen kunnen slechten. „Fantastisch, al die initiatieven. Dat meen ik. Je proeft hier een sfeer van eenheid. Hier! Maar hoe is het daar, daar buiten. Met die andere Nederlanders, de migranten. Ge loof me, die gaan echt niet meer weg hoor, die migranten. Die blijven hier." Zoals Mpo Ntwane zelf. Al 23 jaar in Neder land. Vechtend tegen racisme en vooroorde len. „Als Nederlander, want dat ben ik. Een zwarte Nederlander. Ach, weet je, het pro bleem is toch helder. Maar zijn wij bereid er iets aan te doen? Dat is het punt. Nou?" Prachtig, noemt de Nederlandse Zuid-Afri kaan alle pogingen om migranten een goede opleiding te geven. „Maar weet je dat er veel migranten zijn met een voortreffelijke op leiding. Die hadden ze al toen ze naar hier kwamen. Maar ze werken allemaal op een veel lager niveau. En dan dat leren, prima. Maar als Nederland na die studie niets te bieden heeft, waar blijf je dan?" Mpo Ntwane weet het wel. „Nergens! En dan blijven wij het probleem. Ha, luister eens goed. Wat wordt er gezegd over het jaar 2000. Dan is de helft van de bevolking in verschillende grote steden migrant. Zoveel migranten wonen er dan in Amsterdam. En die Nederlanders dan, geen enkel pro bleem?" „Als Bolkenstein zegt, Nederland is vol, dan praat hij over ons! Dan wordt het probleem verpakt in de politiek. In Zuid-Afrika ge beurde dat ook. Geloof me, dat herken ik wel. Het verschil is dat racisme hier een la chend gezicht heeft." Mpo Ntwane houdt niet van verstoppertje spelen. „Ja, ik zeg het scherp. Nog altijd praat Nederland over migranten en nauwe lijks mét migranten. Wij worden er nog al tijd veel te weinig bij betrokken. Nederland is een land van onderhandelen, ha, dat is ook een manier om een probleem weg te werken." „Zoals die spoorlijnen waarover zoveel te doen is. En maar praten, onder handelen, vergaderen. Jarenlang tot ieder een het moe is en dan ligt daar plotseling die spoorlijn. Maar migranten kun je zo niet be handelen, die gaan echt niet liggen." De donkere vinger priemt de zaal in. „Zie jij hier veel jongeren? Nee hè. Hoe zou dat toch komen? Zou er dan toch een probleem zijn? Als wij, Nederland, dat probleem nou eens erkennen. Dan zijn we een belangrijke stap verder." (ADVERTENTIE) Niels onoongenomers don de verwojming die plots z'n lootsle odem uiJbloast, oltijd op het verkeerde moment. Eens gebeurt het en u zult zien, altijd in het weekend. Geen nood. Want nu kunt u eindelijk de Voillont HR in huis halen. Dé Hoog Rendement-ketel; geavanceerd, super economisch en ongekend betrouwboor. Woor wacht u op? Bel gratis 06-0578 voot de Vaillont installateur bij u in de buurt. KIES VOOR VA IL LA NT HOOG RENDEMENT WARM WATER. WARM WONEN Van onze correspondent Middelburg - De twee sportvliegers, die op zaterdag 14 oktober met hun vliegtuigje een hangar op het vliegveld Midden-Zeeland binnen vlogen, zullen binnenkort voor de rechter moeten verschijnen. Het on geval kostte destijds het leven aan de 39-jarige R. Hoogerland. De beide vliegers, de 32-jarige instructeur F. K. uit Den Haag en zijn 36-jarige leerling L. H. uit Delft, waren bezig met het oefenen van doorstarts. Twee van die doorstarts gingen al dermate slecht, dat het volgens ooggetuigen erop leek of ze bewust de hangar wilden invlie gen. Bij de derde poging tot doorstarten ging het faliekant mis. Het vliegtuig landde op een been en in een poging om de supersnelle kist (een Ruschmeyer R90) weer in bedwang te krijgen raakte het vliegtuig overtrokken. Het vloog van gerichte hoogte door de hangar en drukte daar het slachtoffer door de wand. Het slachtoffer was op dat moment net bezig zijn parachute te vouwen. Het is voor het eerst in de Neder landse historie dat vliegers voor 'dood door schuld' en 'het vernielen van een luchtvoertuig' worden vervolgd. Of H. op de zitting zal ver schijnen is nog maar de vraag, omdat hij voor zover bekend met de Noorderzon is vertrokken. De samenleving krijgt steeds meer vrouwelijke trekjes en de vrouwen zullen daar profijt van gaan trekken. Op een congres van vrouwelijke huisartsen voorspelde minister Els Borst zater dag een zonnige toekomst voor carrièrebeluste vrouwen. Van onze verslaggever Nóg domineren de mannen in het centrum van de macht, maar de toekomst is aan de vrouwen. De opmars van de zelfbewuste, goed opgeleide vrouw, is niet meer te stuiten. Wie een glansrijke car rière wil maken, heeft nu al meer aan sociale vaardigheden dan aan simpele spierkracht. En dat proces zal dóórgaan. „En sociale vaardigheden; daar zijn wij goed in, dames!", sprak minister Els Borst van Volksgezondheid za terdag op een congres van vrou welijke huisartsen in Amster dam. Van alle medicijnen-studenten in Nederland is nu al zestig procent vrouw. Dat zal ook betekenen dat vrouwelijke artsen op belangrij ke posities terecht zullen komen. Maar vrouwen moeten wel duide lijkere keuzes durven te maken als het gaat om het eeuwige di lemma: kinderen of carrière. „Wie het allebei wil, krijgt het moeilijk en maakt een goeie kans om op haar vijftigste een hart aanval te krijgen. Is dat zo na strevenswaardig?", sprak hoogle raar sociale geneeskunde Louise Gunning, overigens ook moeder van twee kinderen. De samenleving krijgt ook steeds meer vrouwelijke trekjes, betoog de psychologe Hildegard Pelzer: „Steeds meer vaders willen ook met hun kinderen naar Sesam straat kijken en denken er over om minder te gaan werken." Zij benadrukte ook het belang van de zelfbewuste vrouw: „Vrouwen schieten nog snel in de verdedi ging. Als iemand tegen hen op loopt in een drukke winkelstraat zeggen ze al heel snel 'sorry'. Een man zal dat niet zo gauw doen. Vrouwen denken al snel: wat ver velend voor die persoon dat-ie te gen me oploopt." Minister Borst (64), de succesvol ste vrouwelijke arts die in Neder land rondloopt, schetste op het congres haar loopbaan. Na haar studie geneeskunde in Amster dam wilde ze kinderarts worden: dus begon ze aan een opleiding kindergeneeskunde. Maar in 1958 trouwde ze en twee jaar la ter was ze moeder. „Ik stond voor de prangende vraag of ik de kin deren en mijn studie kon combi neren. Zo'n dubbele carrière zag er toen niet echt rooskleurig uit, dus ben ik gestopt met mijn opleiding. Ik ben voor halve dagen gaan wer ken en moest telkens zelf voor Amsterdam - De Nederlander Rudolf Koelman (37) en de Ameri kaan Alexander Kerr (26) zijn de nieuwe concertmeesters van het Koninklijk Concertgebouworkest. Dat heeft de leiding van het or kest bekendgemaakt.Koeiman, wiens naam al eerder viel, begint maart volgend jaar. Kerr, nu nog eerste violist bij het Cincinnati Symphony Orchestra, gaat op 1 augustus 1997 aan de slag. Koel man en Kerr volgen de gepensioneerde Viktor Liberman en de naar Enschede vertrokken Jaap van Zweden op als eerste violis ten van het Coneertgebouworkest. Den Haag - Minister Van Aartsen (Landbouw) heeft gisteren een verbod ingesteld op de consumptie van orgaanvlees van schapen en geiten. De voorzorgsmaatregel in nodig, omdat niet langer uit te sluiten is dat de gevreesde veroorzaker van de gekke-koeienziekte BSE via schapen- en geitenvlees in de voedselketen kan komen. De mi nister zei dat gisteren in het televisieprogramma Netwerk. De maatregel treft overigens maar een zeer beperkte sector van de Nederlandse vleesmarkt. De regel kan vooral islamitische slage rijen duperen. Schiedam - De leider van de extreem-rechtse Nederlandse Volks unie (NVU), J. Glimmerveen, heeft zaterdag hoofdredacteur J. Schinkelshoek van de Haagsche Courant met de dood bedreigd. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst van rechts-extremisten in een café in het centrum van Schiedam. De politie heeft gisteren bandopnames van de uitspraken bij Radio Rijnmond opgehaald. Glimmerveen voorspelde dat Schinkelshoek wordt opgehangen als extreem-rechts aan de macht komt. De groep rechts-extremis ten kwam rond 16.00 uur samen in het café. Die greep niet in. Er waren ook groepen Duitse en Vlaamse neonazi's present. Den Haag - Zo'n veertig mensen hebben gisteren in Den Haag meegedaan aan een stille tocht ter nagedachtenis van Ken Saro- Wiwa. De Nigeriaan vocht tegen de milieu-vervuiling door Shell en de Nigeriaanse overheid en voor de rechten van de mens, in het bijzonder die van het Ogoni-volk. Het was gisteren een jaar gele den dat het militaire regime Saro Wiwa met acht andere Ogoni liet executeren. Voor zeven organisaties (waaronder Greenpeace, Milieudefensie, Pax Christi en Amnesty International) aanleiding om de stille tocht te organiseren. Die begon bij het Shell-kantoor in Den Haag en eindigde bij de Nigeriaanse ambassade. Promi nent meeloper was Freek de Jonge. Den Haag - Alle pogingen van Justitie ten spijt om jongeren weer op het rechte pad te krijgen, minimaal driekwart van de gestrafte jongeren valt na verloop van tijd in herhaling. Dit blijkt uit voor lopige uitkomsten van een onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) naar recidive on der tweeduizend jongeren. Dat stond zaterdag in de Justitiekrant, een uitgave van het ministerie van Justitie. Den Haag (anp) - De Kamers van Koophandel en de gemeente besturen van Rotterdam en Amsterdam hebben samen met de stadsgewesten in die regio's en de provinciebesturen van Noord- en Zuid-Holland het kabinet indringend aangespoord om in het HSL-debat voet bij stuk te houden. Ze deden dat za terdag via paginagrote advertenties in landelijke ochtend- en avondbladen. Doorn (anp) - Huisartsen en apo thekers geven vaak tegenstrijdige adviezen over het gebruik van vi taminepillen. Dat blijkt uit een enquête onder 800 huisartsen, apothekers en drogisten. De ondervraagden waren het er in meerderheid wel over eens dat Nederlanders veel slechter eten dan ze zelf denken. Noemde in een onderzoek van de Hartstich ting onlangs 86 procent van de bevolking zichzelf een gezonde eter, de huisartsen menen daar entegen in meerderheid (60 pro cent) dat het eetgedrag verslech tert. Afgezien van de verschillende in zichten over de werking van vita minepillen, delen de artsen en medicijnenverstrekkers de op vatting dat deze supplementen een goede aanvulling op te een zijdige voeding kunnen zijn. Ge zond eten blijft echter beter. Een arts: „Patat plus multivitaminen is nog geen gezonde maaltijd." Het kabinetsplan om het flits- spoor tussen de twee grootste ste den van ons land rechtstreeks via een tunnel door het Groene Hart te laten lopen, wankelt nu een Kamermeerderheid meer voor de Bos-variant voelt. De opstellers van de advertentie waarschuwen dat het plan-Bos, een tracé ge bundeld aan de snelwegen Al 3 en A4, minstens tot uitstel en waar schijnlijk zelfs tot afstel van het flitsspoor zal leiden. Nieuw onderzoek en bestuurlijk overleg met gemeenten langs het tracé zal jaren extra vergen. Het huidige streefjaar 2005 komt daardoor in gevaar. Dat uitstel kan de lijn niet dulden, te meer omdat de Thalys tussen Amster dam en Parijs nu nog verliesla tend is, ook al zitten de treinen vol. Ook voor het ontlasten van Schiphol is elk uitstel funest. Amsterdam en Rotterdam waar schuwen bovendien dat de Bos- variant de HSL op extra kosten zal jagen. Het door het kabinet voorgestel de tracé, schrijven de regio's, is de noodzakelijke oplossing voor snelle, betrouwbare en milieu vriendelijke verbindingen tussen de Randstad en en andere Euro pese regio's. een oppas zorgen, wat een heel geworstel was. Ik had geen enke le carrièreperspectief, maar ik vond het leuk om mijn kinderen op te voeden." Later kwam ze, via haar 'net werk', te werken bij het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht, waar ze in 1976 medisch direc teur zou worden. In de avonduren schreef ze óók nog een proef schrift. „Ik werd toen al gevraagd voor allerlei commissies. Vaak als exeuus-Truus, omdat ze nog een vrouw nodig hadden. Dat had ik wel in de gaten, maar ik zeg al tijd; een excuus-Truus is ook een kans-Truus. Je leert zó veel men sen kennen via al dat werk en daar heb je later profijt van." Nu ze als minister 'aan de top staat', probeert ze samen met staatssecretaris Terpstra zoveel mogelijk 'goeie vrouwen' te be noemen op belangrijke posten in de gezondheidszorg. „Dat lukt al heel aardig, we hebben natuur lijk een prachtkans nu." Amsterdam (anp) - De baliemedewerkers van de ABN Amro moeten volgend jaar bedrijfskleding gaan dragen. Het gaat om enkele duizenden van de in totaal 22.000 werknemers van het binnenlandbedrijf van de ABN Amro. Dat heeft een woord voerder van de bank zaterdag bevestigd. De invoering van een bedrijfs-outfit is onderdeel van het plan „Op weg naar 2000" waarmee de ABN Amro zijn positie op de Nederland se thuismarkt wil versterken. De bank wil met één gezicht naar buiten treden. Een besluit over het ontwerp is nog niet genomen. Het voorstel voor meer prestatiebeloning van de managers van kern kantoren past volgens de ABN Amro in de tijdgeest. Directeuren van kernkantoren die hun doelstellingen overtreffen, kunnen rekenen op een bonus. Doen ze het echter slechter dan verwacht, dan wacht hun een korting op het salaris. (ADVERTENTIE) KRITISCH OF 3F FAUNA BEHEREN? .EEN WERELD VAN VERSCHIL! Echte buitenmensen zetten daadwerkelijk de schouders onder het beheer van de Nederlandse natuur en laten het niet over aan catastrofale zelfregulering. Heldere en evenwichtige informatie over >J3ora en fauna: bel 033 - 4652681 of 033 - 4614232 (tevens fax), of schrijf aan Postbus 1180, 3800 BD Amersfoort. Stichting Actief Faunabeheer ■mil-il t/i r-fÜÉill'ii li'thnfaf*-'-'"

de Stem | 1996 | | pagina 3