DE STEM 'Dit was een dag van opvoeding' V r 'We juichten weer met elven' i Oranje mag wel even blij zijn met 7-1 tegen Wales Van Moer diep onder de indruk De passes van Win Jonk laten Dennis Bergkamp weer opleven in Oranje 'Clubs moeten waken voor paniekvoetbal' v.d.Ven auto's Recycling Analyse is Gratis automaat op de nieuwe - Ford Escort!8 B1 Bobby Gould voelde zich hulpeloos op de bank bij Wales idrijf "De Toekomst" Sloopauto s 50 tot 5000 voor Natterman Auto's schade auto s vanaf 125,- SUZUKI Groep 7 Div.con 50e Zege voor Oranje in WK-verband Supporters gaan elkaar te lijf Reker voorspélt nieuwe assistent voor Hans Dorjee 1996 doet meer voor u Rrpda - Etten-Leur - Oosterhout Sport i I 11 MAANDAG 11 NOVEMBER 1996 Door Henri, van der Steen Eindhoven - In een eetzaal van het Holiday Inn zit hij wezenloos voor zich uit te sta ren Het is middernacht, zijn nloeg heeft die avond met 7-1 slaag gehad. Bobby Gould.de coach van Wales, die zijn spe lers een spreekverbod opleg de, heeft zich volmaakt hulpe loos gevoeld. Nooit eerder is hij zo vernederd, nooit eerder heeft hij als coach bij een wedstrijd zo hard het idee gehad in kennis en kunde te kort te schieten. „Ik ben Engelsman, de Engelse bond heeft mij in de kou laten staan en mij niet alleen. Ik heb gevraagd om cursussen, maar ze zijn er niet gekomen. Voor de zoveelste keer heeft Eu ropa vanavond van Groot-Brit- tannië gewonnen. Nederland heeft een groot elftal dat een ge weldige prestatie heeft geleverd. Iedereen bij jullie was'beter, be halve misschien de keeper. Voor ons was dit een dag van opvoe ding." Hij zou die dag liever eerder heb ben gehad. „Ik weet toch dat alle Nederlandse proftrainers van daag bij de wedstrijd waren, dat die zijn verenigd in een eigen or ganisatie. Ik heb dat allemaal van Ernie Brandts. Hier gebeurt het allemaal; bij ons gebeurt niks. Hoe lang heeft Ajax al niet een keeperstrainer, Frans Hoek. Ik ben op eigen initiatief eens bij Hoek geweest; kijk, zo word je wijzer als coach." Zaterdagmorgen was hij op De Herdgang geweest, op het trainingscomplex van PSV. „Er speelden drie jeugdelftalletjes, eentje onder veertien jaar tegen NAC. Ik wist niet wat ik zag! Kleine jongetjes die alles met een bal kunnen, prachtige velden, ge kwalificeerde coaches bij alle elf tallen. Hij zou willen dat iemand het had gefilmd. „Dan zou ik het in Wales kunnen laten zien. We lig gen 25 jaar achter bij jullie, maar halen we de achterstand ooit in? Ik betwijfel het. Ik kan nog vijf tien jaar werken als coach, maar hoe word ik beter, waar leer ik nog wat? De bond bij ons doet niks, helemaal niks." Bobby Gould: „We liggen 25 jaar achter bij jullie. W ét - f M uim Door Henk Mees Eindhoven - Sinds maart 1995 hadden ze niet meer sa mengespeeld in Oranje. Zaterdagavond konden ze weer gezamenlijk juichen. Glunderend genoten Dennis Berg kamp (drievoudig doelpuntenmaker) en Wim Jonk (een keer scorend) van de 7-1-zege van het Nederlands voet balelftal op Wales. uw en gebruikt. Off. erkend RH' Autorecycling Ned. milieuvriendelijk gedemontóew 6, Breda. Tel. 076-5140388 J .P. 9. ntie. en 00,-. .oom iche, .469 loop/sloop en schades* Tevens verkoop onder®" 0165-559230. J Loop- sloop e" tevens onderdelen1., 0165-537878 of 542"" 1ooi+ APK. GTi pr. als gar, 67. 79, vr.pr. SUZUKI Alto bj. '90. alsj 60.000 km 1 6750,-0166-66446^; „We juichten nu weer met z'n el ven," signaleerde Dennis Berg kamp. „Dat is het verschil. Een mentale zaak. Niemand denkt nu nog in groepjes; iedereen gaat nu met iedereen om. Je zag het bij de goals. Nu zag ik tien spe lers naar mij toe komen die el kaar feliciteerden. Scoorde ie mand op het EK, dan keek de helft niet op of om." Onderlinge ergernis plaagde Oranje op 'The Road to Wem bley'. Wim Jonk verloor zijn plaats, Dennis Bergkamp kwijn de weg. In de race naar het WK van 1998 in Frankrijk, nu omge doopt tot 'Le Tour d'Orange', droeg Oranje zaterdagavond de kenmerken van het elan en de beleving van succesvol clubvoet- bal. Diepgang „Het was een lekker gevoel weer met Dennis te kunnen spelen," constateerde Wim Jonk, die in zijn eigen stadion zo vaak de diepgang van een diepe spits moet missen. „Met Dennis heb ik een spits voor me die diepte maakt in het spel en aan wie ik mijn passes kwijt kan. Als je het vergelijkt met PSV, speelt Nilis eigenlijk de rol van Ronald de Boer, maar missen we bij PSV een type als Bergkamp." „Het zou fantastisch zijn als Dennis bij PSV zou spelen, maar ik weet dat hij het in Engeland goed naar zijn zin heeft. Zelf heeft hij nooit aangegeven nu al terug te willen naar Nederland. Ik heb het er met Dennis ook niet over gehad. Maar ik heb wel ge merkt dat het lekker spelen is met hem voorin," sprak Jonk. Jonk en Bergkamp, de tandem die bij Ajax zoveel succesvoller was dan bij Inter Milaan, leefden zaterdag op in Oranje. „Vergeet niet, dit was nog maar Wales. België zal wel sterker zijn. Uit tegen Wales speelde Wim ook al goed. Toen stond Bergkamp er niet in en liep het ook al goed," stipte Bergkamp aan. De aanvaller van Arsenal, bij af wezigheid van Patrick Kluivert ditmaal ver vooruitgeschoven spits van Oranje, klom met zijn drie doelpunten naar de top van de Oranje-ranglijst. Met 28 goals in 51 interlands is Bergkamp nu even productief als Bep Bak- huys, die in 23 wedstrijden 28 keer scoorde. Faas Wilkes blijft met 35 goals (in 38 interlands) lijstaanvoerder. Alleen Abe Lenstra (33 in 47 interlands) en Johan Cruijff (33 in 48 duels) scoorden vaker voor Oranje. Marco van Basten bleef op 24 doelpunten (in 58 beurten) ste ken. Drie jaar lang, 25 interlands achtereen liefst, kwam Berg kamp nooit verder dan hooguit een goaltje per wedstrijd. Zater dagavond bloeide hij weer op. Zelfs twee aantrekkelijke, maar gemiste kansen in het eerste kwartier konden hem nu niet ontmoedigen. „Ik heb wedstrij den genoeg gehad dat ik dan ging lopen twijfelen. Doordat ik nu snel daarop scoorde, hoefde ik niet meer de hele wedstrijd aan zo'n gemiste kans lopen te denken. Kwaliteiten De 7-1 tegen Wales moet nu nog meer gepieker wegnemèn bij Bergkamp. „Ik heb nu het gevoel dat we met dit elftal op weg zijn iets neer te zetten. Persoonlijk ergert het mij dat al onze kwali teiten er nooit zijn uitgekomen in het Nederlands elftal. Daar- door'heb ik de laatste jaren veel twijfel gekend. Voor mij is het heel goed dat Wim terug is geko men. Een type Wim Jonk kan goed spelen met het type Berg kamp. Ik krijg nu weer de ballen waar ik om vraag. Want als de bal niet komt, terwijl je toch diep gaat, toch vrijloopt, is dat heel frustrerend. Tja, daar heb ik vooral in het Nederlands elf tal nogal eens last van gehad." Wim Jonk, die kwistig met passes strooide, juicht nadat hij voor 3-0 heeft gezorgd, foto anp Dennis Bergkamp, smaakmaker met drie doelpunten, laat met Melville als toeschouwer een staaltje van zijn technisch kunnen zien. foto anp NEDERLAND - WALES 7-1 (4-1). 22. Bergkamp 1-0, 33. Ronald de Boer 2-0, 34. Jonk 3-0, 39. Saunders 3-1, 44. Frank de Boer 4-1, 61. Cocu 5-1, 72. Bergkamp 6-1, 78. Bergkamp 7-1. Scheidsrechter: Pereira (Por). Toeschouwers: 25.000. Geje kaart: Vincent Jones, Melville (Wales). NEDERLAND: Van der Sar; Reizi ger, Frank de Boer, Stam en Numan; Winter, Jonk (81. Van Bronckhorst), Seedorf (68. Van Hooijdonk) en Co cu; Ronald de Boer (57. O vermars) en Bergkamp. WALES: Southall; Mark Bowen, Melville, Neilson en Symons; 'Jason Bowen (57. Robinson), Pembridge, Jones en Speed; Hartson (67. Taylor) en Saunders. Istanbul: TURKIJE - SAN MARINO 7-0 (2-0). 24. Oktay 1-0, 38. Oktay 2- 0, 50. Oktay 3-0, 55. Sukur 4-0, 60. Oktay 5-0, 65. Sukur 6-0, 80. Saglam 7-0. Toeschouwers: 35.000. STAND Nederland 2 2 0 0 6 10- 2 België - 2 2 0 0 6 5-1 Wales 4 2 0 2 6 13-10 Turkije 2 10 13 8-2 San Marino 4 0 0 4 0 0-21 Volgende wedstrijden: 14 december: België - Nederland, Wales - Turkije. VOLKSWAGEN VW Golf Diesel 160° ,g3 5-versn., 3-drs., nov. APK, pr. 5.950,-- 0165-533936. tacts'1 JONGEMAN, 46 K" *ol contact met j°nj' 0 30-45, die ook va*;, f eten, bos en zee n met evt foto en tel." der nr.1717. Eindhoven - Wales staat op de we reldranglijst in de buurt van Iran, Senegal en El Salvador, op plaats nummer 68. Winnen van Wales moet voor het Nederlands voetbalelftal (de nummer 7 van de wereld) dus ei genlijk een koud kunstje zijn. Win nen met 7-1 is echter andere koek. 0p die uitslag mocht Oranje zater dagavond gerust een beetje trots zijn. Het is immers een score die nog maar zelden valt, zeker tegen een Britse ploeg. Bondscoach Guus Hiddink: „De echte esten moeten nog komen natuurlijk, ®aarvan zo'n avond mag je even genie- en. Dit is een uitstekende overwin ning." Hiddink nam gelukkig meteen enige af- and, want scoren tegen Wales is geen voor een vrolijke toekomst, al ,a.iHedingsponsor Nike dat ongetwij- e a anders zien. De agressieve Ameri- anen provoceerden er zaterdag per ad- l entie weer °P l°s in het programma- 0 je: Nog maar 14 wedstrijden voor o wereldkampioen zijn!' En dat boven grote foto van Edgar Davids in uranje-shirt, met nummer 8... - j z" nog wel even duren, voordat Da- s Weer met 8 in Oranje speelt en het zal nog wel even duren voordat Oranje wereldkampioen wordt, langer dan veertien wedstrijden vermoedelijk. Voor het allerhoogste in voetballand komen eigenlijk toch alleen de grote toplanden in aanmerking, Brazilië, Duitsland en Italië met name. Nederland wordt echter straks mis schien wel weer een aardige sub-topper. Die belofte lag zaterdagavond tenminste opnieuw in het spel van Oranje opgeslo ten. Nederland verdedigde goed, de middenvelders vulden elkaar voortref felijk aan, de aanval scoorde. Bergkamp en Ronald de Boer waren samen goed voor vier goals, waarbij interessant is dat De Boer - de geboren kansenmisser toch - nu in zijn laatste drie interlands steeds een doelpunt heeft gemaakt. Discussie De discussie over de aanval van Oranje is volgens Hiddink gesloten. „Ik heb Ro nald en Dennis gekozen, omdat zij de routine hebben om met hun rug naar de goal te spelen." Makaay moet nog veel leren, Van Hooijdonk is en blijft een pinch-hitter in de ogen van de bonds coach. Alles wordt anders als Kluivert weer fit' is, maar zelfs over Van Hooijdonk valt te redetwisten, temeer daar Ronald de Boer zaterdag ook weer enkele keren liet zien in het strafschopgebied dingen niet te kunnen, die hij buiten het zestien-me ter-gebied wel kan. Bovendien was zijn vervanger 'op 10' weer niet geweldig. Seèdorf lijkt met zijn 20 jaar nog steeds wat te jong en te wild voor de positie achter de spitsen; hij zou rechtshalf moeten spelen. Door Henri van der Steen Op die plaats voetbalde nu Winter en die deed dat bekwaam. Dat vond Jonk wel lekker, de PSV'er werd tegen Wales om ringd door een heel kwartet dat hem be schermde en liet voetballen. Hiddink daarover: „Dit systeem staat of valt met het controlerende spel van Frank de Boer, Stam, Cocu en Winter. Maar Jonk heeft ook kunnen excelleren door zijn eigen discipline; hij schuwt het verdedi gen niet meer en dat is een goeie zaak." Discipline Na de passie is er nu de discipline. Hid dink: „De kwaliteit is er nu, daar moet een fundament van discipline onder lig gen. Als die goal niet snel valt, moet de discipline bewaard blijven. Die discipli ne zit er nu in. Toen het eenmaal 1-0 was geworden, wist ik ook dat het goed zat." Die 1-0 schreef Hiddink curiositeitshal- ve op eigen naam. „Ik had gezien, door videobeelden te bestuderen, dat Wales alle ruimte laat achter de muur als die op zestien meter van de goal staat. Van daar dat ik deze vrije trap heb Bedacht. We konden 'm vrijdag op de training al leen niet uitvoeren, omdat er mensen van Wales op de tribunes zaten. Dus is de vrije trap in het theorielokaal gebo ren." Laks moment Na die 1-0 (van Bergkamp) in de 21ste minuut was de wedstrijd inderdaad ge speeld. Het werd snel 3-0 via Ronald de Boer en Jonk, waarna Saunders een laks moment in de Oranje-achterhoede be strafte: 3-1. Nog voor rust kon Frank de Boer echter voor nieuwe rust zorgen, 4- 1. Na de pauze werd het soepeitjes 7-1 via goals van Cocu en tweemaal Berg kamp. Overmars maakte in die fase na bijna een jaar afwezigheid zijn rentree in Oranje, als rechtermiddenvelder. „Een probeersel voor uitwedstrijden," noem de Hiddink dat later. Overmars vloog er al net zo fris in als de rest, tot genoegen ook van Johan Neeskens, die nog niet zo lang geleden vond dat Oranje 'drama tisch verjufferd' was. Het tegendeel lijkt het geval, zelfs in ui terlijke zin. Het nieuwe Oranje-tenue Guus Hiddink: „De discipline zit er nu in.foto ton de hond zag er mooi stoer uit en heel mooi en stoer was Van der Sar op doel: zwart broekje, prachtig groene trui. Zo viel er zaterdagavond een hoop te genieten in Eindhoven. Eindhoven (anp) - Er was ruim een half uur gespeeld, Wim Jonk had 3-0 gescoord tegen Wales en de Belgische bonds coach Wilfried van Moer zei te gen zijn assistent: „Ik berg mijn notitieblok op en ga ge nieten van de wedstrijd. Houd jij de aantekeningen verder maar bij." De Rode Duivels uit België zijn op 14 december in Brussel de volgende tegenstander van Oranje in de kwalificatie voor het WK. Beide landen verza melden zes punten uit twee duels. Van Moer was aandach tig toeschouwer in Eindhoven. „Ik ben onder de indruk van Nederlands prestatie," zei de kleine voormalige middenvel der na de 7-1. „De enige kant tekening is dat Wales een vrij zwakke indruk maakte. Maar zelfs dan is zeven goals in een interland tegenwoordig heel wat. Het leek zo gemakkelijk te gaan bij Nederland. Dat geeft aan hoe indrukwekkend het was." Van Moer, naast bondscoach eigenaar van een Hasselts café met de voetbalnaam Wembley, noemde logischerwijs Neder land de topfavoriet voor 14 de cember. „Maar wij houden er van de wedstrijd in te gaan als underdog. We hebben respect voor Nederland, maar geen schrik. Het is bovendien een derby, een bijzondere wed strijd. Nooit te vergelijken met een duel met Wales. Belgische voetballers overtreffen zich vaak in de nationale ploeg. Ze ker omdat de komende tijd over niets anders wordt ge praat dan over de Wedstrijd te gen Nederland. Wij zullen er klaar voor zijn." Hulptrainer Ariël Jacobs, die dus de aantekeningen van het laatste uur voor zijn rekening nam, zag toch nóg wel kansen voor Nilis en co. Ook hij stipte het bijzondere karakter van de 'Derby der Lage Landen' aan. „En België is een ploeg die van amateurs kan verliezen en van de beste landen van de wereld kan winnen. Het knappe van het Nederlandse spel was dat het zo snel was en toch ook pre cies. We mogen de ploeg in ie der geval niet zo laten combi neren als Wales deed.". 'De laatste België - Nederland was tijdens het WK in de Vere nigde Staten, ruim twee jaar geleden. De uitslag: 1-0. Eindhoven (anp) - Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB is ernstig verontrust over de uitspraak van het hof in Amsterdam. Hof-president mr. Willems hield vrijdag de beslis sing in de zaak van Feyenoord tegen de KNVB weliswaar aan, doch liet doorschemeren dat de club wel eens gelijk kan krijgen en zelf mag beschikken over de uitzendrechten van recht streekse voetbalwedstrijden. Van onze verslaggever Eindhoven - De 7-1 op Wales betekende de 50e overwinning van het Nederlands elftal in WK-verband. Öranje bracht zaterdag het aantal WK-wedstrijden op 94, 69 in de kwalificaties, 25 in de eindronden. Van die 94 werden er 50 gewonnen, 23 verloren en 21 gelijk gespeeld. De eerste op 8 april 1934 won Nederland tegen Ierland met 5-2. In de 94 duels scoorde Oranje 194 keer en kreeg het 89 doelpunten tegen. De 7-1 was niet de grootste uitslag van Oranje. Dat was de 9-0 in 1972 tegen Noorwegen. Een dergelijke uitspraak, in de cember te verwachten, zou moge lijk catastrofale gevolgen hebben voor het tv-contract van de KNVB met Sport7. Volgens voorzitter Staatsen van het sectiebestuur, die voor de wedstrijd Nederland - Wales een korte verklaring voor las, is het geschil in feite een ver schil van mening tussen Feye noord cn de overige clubs. De KN VB liet weten zo snel mogelijk met Feyenoord rond dé tafel te gaan zitten om tot een schikking te ko men, opdat de algemene vergade ring op 18 november kan worden gerustgesteld. Doch bij de clubs dreigt twee dracht te ontstaan. Cambuur Leeuwarden toonde zich even tueel bereid een deel van de tv-in- komsten in te leveren om ontbin ding van het contract met Sport7 te voorkomen. Voorzitter Wim Sleijfer van de Friese club veronderstelt dat de voorlopige uitspraak het contract van de KNVB met Sport7 in ge vaar brengt. „Er ligt inderdaad een bom onder, zoals Van Praag van Ajax zegt," aldus de voorzit ter van Cambuur. „Misschien wel eentje van het kaliber dat Sport7 het recht geeft het contract te ont binden." Onder de huidige regeling ontvan gen alle 36 clubs in het betaalde voetbal 2,9 miljoen gulden per jaar. Een ontbinding treft vooral de clubs uit de eerste divisie. „Die hebben een huishouding van tus sen de 5 en 7 miljoen gulden. Als daar ineens 2,9 miljoen van af gaat, geeft dat problemen." Sleij fer voorziet faillissementen of an ders verkopen van de best betaal de spelers om terug te keren naar het oude, lagere niveau van uitga ven. De voorzitter van .Cambuur is voorstander de ko'ek van ruim één miljard gulden aan tv-gelden an ders te verdelen. „De clubs zijn tot elkaar veroordeeld en moeten proberen ontbinding van dat con tract te voorkomen. Als dat in houdt dat de grote clubs een gro ter deel uit de inkomsten willen, ga ik daarin mee. Ik ben in dat ge val voor een herverdeling. Dat is voor Feyenoord, PSV en Ajax vast winst. Met de 'kleinere' clubs viel in het verleden nooit te praten over een niet-gelijke ver deling. Maar Sleijfer lijkt alleen te staan in zijn opvatting. Veel clubs in de eerste divisie gaven de extra Maasbree - De voetbalwedstrijd Nederland-Wales kreeg zater dagnacht om 1.00 uur een vervolg in een knokpartij tussen suppor ters bij het tankstation aan de A67 in Maasbree, Een 23-jarige inwoner van Panningen is daar bij met zijn auto ingereden op de supporters uit Wales. Hem wordt zware mishandeling ten laste inkomsten uit tv-gelden al weer uit. De spelers, die veel meer zijn gaan verdienen, profiteerden daarvan. Dordrecht-voorzitter Frans Derks noemde de opmerkingen van Sleijfer 'voorbarig'. Voorzitter Gaston Sporre van Zwolle: „We moeten waken voor paniekvoet bal, onszelf geen complex aanpra ten. Feyenoord moet niet vergeten dat het een topduel alleen kan spelen, omdat er een competitie is. En voor die competitie zijn er meer dan drie ploegen nodig. De •36 clubs moeten solidair blijven." Dat is precies waar de KNVB steeds op hamert, solidariteit. Staatsen: „De huidige overwegin gen van het hof hebben het be stuur ernstig verontrust, aange zien de collectieve belangen van alle betrokken partijen in het be taald voetbal in het geding zijn. Als gevolg daarvan treedt moge lijk aanzienlijke schade op." Staatsen zei in naam van het be stuur, dat zaterdag kort vergader de, de beslissing van het hof om de zaak aan te houden, verstandig te vinden. „Het hof acht zich blijk baar nog onvoldoende geïnfor meerd over enerzijds de belangen van Feyenoord en anderzijds de KNVB, clubs en spelers." Staatsen zei dat eerder overleg met Feyenoord geen resultaat op leverde. De komende tijd zal de KNVB trachten eventueel nood zakelijke reglementswijzigingen door te voeren. „Het bestuur zal er •voor zorgdragen dat de door het hof gesignaleerde mogelijke on volkomenheden in statuten en re glementen op de kortst mogelijke termijn worden gerepareerd." Van onze verslaggever Eindhoven - Jong Oranje heeft volgende maand een nieuwe as sistent voor hoofdcoach. Hans Dorjee. Dat is de overtuiging van Jan Reker, directeur van de vak bond van de CVB, de coaches in het betaalde voetbal. De CVB had geprotesteerd tegen het feit dat John van 't Schip is aangesteld als stagiaire bij Jong Oranje. Reker is namens de CVB momen teel in gesprek met de KNVB. „Ik heb vrijdagavond met Theo van Duivenbode (sectiebestuur be taald voetbal, technische zaken, red.) en John van.'t Schip gespro ken. Het kan niet dat John wordt toegevoegd aan Jong Oranje. Dan hebben we het over de belang rijkste voetballers van het land na het A-elftal. Die kun je niet op pad sturen met een hoofdcoach en een leerling-coach." Hij is ervan overtuigd dat de KN VB ingrijpt. „Dit winnen we, ze ker weten. Volgend maand heeft de KNVB een nieuwe assistent benoemd naast Dorjee, let maar op. En dan kan Van 't Schip ge woon doorgaan als stagiaire."

de Stem | 1996 | | pagina 13