Slecht weer remt winst Unilever DE STEM Shell gaat belang mensenrechten officieel onderschrijven In Den Haag zien ze me niet 9 Road Air trekt personeel aan BEDRIJF TE KOOP GEVRAAGD Canadees veilinghuis komt naar Moerdijk Gemanipuleerde soja in margarine TOR m/v TENM/V A6 Aanzienlijke terugslag ijsverkoop, totale winst derde kwartaal toch omhoog Outplacement en Loopbaanbegeleiding \AN EDE PARTNERS Ex-staatssecretaris Robin Linschoten naar verzekeraar Interpolis PTT mag TNT Van Brussel overnemen Wereldhave verkoopt Carnaby Street ECONOMIE KORT Waalse regering wil Hoogovens niet NS gaan herrie treinen beperken Extra aandelen Endemol geplaatst Greenpeace moet van rechter stoppen met actie in Antwerpse hafen x 91 Icentraten biggen, hon- vel voor de |n meer dan kens, pluimvee dynamische organisatie, i reachtruckchautfeurs. ousiaste Rotterdam, eigen rayon. ■kt relaties iling Economie UI ZATERDAG 9 NOVEMBER 1996 Rotterdam (anp) - Shell zal het belang van mensenrechten waar schijnlijk gaan vastleggen in de eigen interne gedragscode. „We kijken er met een positieve blik naar," aldus een woordvoerder van de maatschappij. Shell hoopt de herziening van de eigen uit gangspunten dit jaar af te ron den. Amnesty International en Pax Christi menen dat sprake is van een doorbraak, indien Shell mondelinge toezeggingen na komt. „Het is een duidelijke stap vooruit. Wij kennen geen andere oliemaatschappij die het woord mensenrechten noemt in zijn ge dragscode. Shell kan zich dan gaan uitspreken tegen schendin gen van de mensenrechten," al dus Gemma Crijns van Amnesty. De aanpassing van de eigen ge dragscode betekent volgens Pax Christi dat Shell terugkomt van haar principe dat ze zich nooit mengt in binnenlandse aangele genheden van landen. „Het be langrijkste is dat Shell zijn non- internventiebeginsel gaat her zien. Ze erkennen dat je in be paalde omstandigheden niet je mond kunt houden." Shell zal ook nagaan hoe de maatschappij de naleving van de nieuwè principes kan woorbor- gen. De suggestie van Pax Christi en Amnesty om een 'directeur mensenrechten' te benoemen, is echter van de hand gewezen. De oliemaatschappij voelt er ook weinig voor om de principes van de Internationale Arbeidsorgani satie expliciet over te nemen in de eigen gedragscode. President-directeur Herkströter kondigde in mei aan dat Shell zijn gedragscode ging herzien. Aanleiding was de storm van kri tiek die de oliemaatschappij vo rig jaar over zich heen kreeg we gens haar activiteiten in Nigeria en haar plannen om het olieplat form Brent Spar af te zinken. Shell heeft de afgelopen maan den veertien ronde-tafelconfe renties gehouden. „Het is geen PR-oefening maar juist een dui delijke poging om na te gaan wat mensen werkelijk willen van grote ondernemingen," schreef de Engelse topman J. Jennings van Shell deze week in de Finan cial Times. Familieleden van twee mensen rechtenactivisten uit Nigeria die vorig jaar zijn opgehangen, sle pen Shell ondertussen voor de rechten. Ze hebben gisteren in New York een aanklacht inge diend, omdat het Brits-Neder landse energieconcern betrokken zou geweest bij de executie van de mannen. De aanklacht werd gisteren ingediend, een jaar na de dood van Ken Saro-Wiwa, lei der van mensenrechtenorganisa tie van de Ogoni-stam en John Kpuinen, vice-voorzitter van de jeugdafdeling van de beweging. ZIE OOK WEEKEND - E1: De Nigeriaanse knoop van Shell jaar actief op het ge- enten van geheel eigen I ativiteitoriginaliteit en 3 |j ities bieden elk een jering organiseert en vaar dan ook. ke gelegenheid de juiste eau garant staat voor de ent en entertainment. overzichi over de in- en en verzorgt de admini- ing hiervan. De con- uitgifte, volledigheid, g signaleren van belangrijkste taken. U de medewerkers van de aarnaast assisteert u bij ling en overige maga- fen. U werkt nauw sa- portcoördinator. tische instelling en bent erken onder druk. groot verantwoordelijk- eidingaevende capacitei- re kwaliteiten. U bent rktijden in de weeken- ronde MBO-opleiding en (ervaring op het gebied n magazijnwerkzaamne- et bezit van een rijbewijs ussen 30 en 35 jaar. een fulltime dienstver- het profiel, stuur dan batuur Rotterdam (anp) - Unilever heeft in het derde kwartaal bij zijn ijsverkopen in Europa te kampen gehad met een 'aanzienlijke' daling van de verdiensten. Oorzaak is de slechte zomer, meldt het concern bij de publicatie van zijn cijfers over het derde kwartaal. Ijsmerken van Unilever zijn on der meer Ola, Hertog IJs en de binnenkort uit de markt te ne men merken Davino en Caraco. Wel kon Unilever over het derde kwartaal in vergelijking met de zelfde periode van 1995 een 4 procent hogere nettowinst boe ken van 1,28 miljard. Dat is overeenkomstig de ver wachtingen van analisten. De ramingen varieerden tussen de 1,23 en 1,29 miljard. Daar mee liep het concern weer wat in op de forse winstdaling met 9 procent in het tweede kwartaal. Over de eerste negen maanden ging de nettowinst toch nog met 1 procent achteruit tot 3 mil jardbij een 8 procent hogere om zet van 63,8 miljard. Zwakke plek Op de Amsterdamse effecten beurs steeg de koers van het Ne derland-Britse aandeel in reac tie op de cijfers met 13,30 tot 271,90. Zoals al vorig jaar aan gekondigd hanteert Unilever een nieuw systeem bij de vaststelling van het interim-dividend. Daar door steeg deze tussentijdse winstuitkering met 50 procent tot 2,23. De totale omzet van het voe- dings- en wasmiddelenconcern klom in het derde kwartaal met i procent tot 22,1 miljard. Het bedrijfsresultaat, dus afgezien van financiële baten/lasten, be lasting en bijzondere posten, liep met 6 procent op tot 2,3 miljard. Europa blijkt nog steeds de zwakke plek van het concern, dat zich steeds meer wil gaan richten op de opkomende mark ten in Azië en Latijns-Amerika. 'n juli, augustus en september verkocht Unilever op de verza digde Europese markten met J 10,8 miljard een half miljard minder. Bovendien was de stij- Siug van het bedrijfsresultaat met 2,7 procent aan de magere kant. »We hebbën een specifiek pro bleem. Vijftig procent van onze °mzet komt uit Europa," zei be stuursvoorzitter M. Tabaksblat ■mg in februari. In het derde kwartaal dook het verkoopcijfer voor Europa voor het eerst onder die vijftig pro cent (48,7). Op de korrel Het concern is bezig met een for se efficiency-slag, waarbij ook fabrieken in Nederland op de korrel worden genomen. Het is voor Unilever bijvoorbeeld de vraag of de Calvé-fabriek in Delft kan opboksen tegen soort gelijke Unilever-vestigingen el ders in Europa. Recent kondigde Unilever de sa menvoeging aan van Van den Bergh Foods in Rotterdam en Unilever Vlees Groep (UVG) in Oss. Tabaksblats Britse collega Nial FitzGerald sloot enige tijd terug niet uit dat 20 procent van de concernomzet sneuvelt als slecht renderende merken eruit gaan. Op de Amerikaanse markt wist Unilever een omzetgroei van 18 procent te bewerkstelligen (tot 4,6 miljard). Voor meer dan de helft kwam dat door overnames. Het bedrijfsresultaat zakte ech ter met 1 miljoen tot 438 miljoen. Dat schrijft Unilever toe aan de kosten van forse markering-in spanningen. In Azië en het Stil- le-Oceaangebied ging de omzet eveneens met 18,8 procent om hoog tot f 3,2 miljard, waarbij de verdiensten met 24 procent ste gen. Vooral in China en India liepen de zaken erg goed. Voor het hele jaar verwacht Unilever een hogere nettowinst dan in 1995. Unilever verkoopt wereldwijd ijs, ook in Pakistan. In Europa gingen de zaken afgelopen zomer ech ter Slecht. FOTO UNILEVER (ADVERTENTIES) PERSOONLIJKE ONTWIKKELING EN INZETBAARHEID Voor Noord-Brabant en Limburg Bel voor informatie 040 245 72 20, ir. W.H.M. van Lange Jonge ondernemer, eigenaar van o.a. succesvolle bouwmarkt en ruime financiële mogelijkheden zoekt ter overname i.v.m. spreiding een bedrijf bij voorkeur in een andere sector. Aanverwant bedrijf wel be spreekbaar. Snel en discreet contact na uw reactie. 0165-320531 Holland Bedrijven contactbureau jj D°or Henny Zetteler - „Mijn primaire reac- '.e ls ze me in Den Haag i JJ"terugzien." Voorlopig j ?ett 0hd-staatssecretaris Ro- Linschoten (40, WD) va?i ociale Zaken en Werkgele- genheiU in elk geval stevig Z1lri bekomst van de politiek. 1 december heeft Linschoten bilee^ijd-managementbaan hi!erZei!eraar Interpolis in Til- u aanvaard. Hij keert Den tn» jj met genoegen de rug Maar toch is hij diplomatiek BWoee nm Uil ..;i aide eisen, kunt u uw plaatsing sturen naar an, Postbus 10184, [e 4™ 'niets bij voorbaat uit tewl' Z'Jn deeltijdbaan voor on- Tilh„ï 5 degen per week in uiarJ® ls kinschoten nog in de het een endere functie in I in bot „Uiteraard niet verzekeringsbedrijf." Lin- schoten wil nog niet zeggen waar: „Er zijn nog twee sollicitanten. Binnen enkele dagen hoop ik ze kerheid te hebben." In zijn woning in Dronten zegt hij wel voeling met de politiek te blijven houden als voorzitter van de programmacommissie van de WD. „Maar dat is vrijwilligers werk." Ook zijn toekomstig lid maatschap van de SER (Sociaal- Economische Raad) als opvolger van Frank de Grave, houdt hem - zij het op afstand - enigszins in contact met het 'politieke be drijf'. Linschoten moest enkele maan den geleden het veld ruimen als staatssecretaris door de CTSV- affaire. De complete top van het College van Toezicht Sociale Ver zekeringen, een trojka van oud politici, moest wegens ruzies en wanbeheer het veld ruimen. Lin schoten werd verweten dat hij dat niet heeft kunnen voorkomen en dat hij onzorgvuldig te werk ging bij de aanstelling van de drie. Bovendien bleef het ver moeden bestaan dat hij een nega tief CTSV-rapport over de af schaffing van de oude Ziektewet achterhield voor de Kamer. Linschoten gaat zich bij Interpo lis bij de business-unit Collectie ve Voorzieningen bezighouden met de ontwikkeling van nieuwe producten op het gebied van de sociale zekerheid en met strategi sche beleidsontwikkeling. De directie van Interpolis (dat tot de top-3 van ziektewet-verzeker aars in ons land behoort) is ui terst ingenomen met de komst van de ex-staatssecretaris. Woordvoerder Simmers: „Het is duidelijk dat door de terugtre dende overheid op het gebied van de sociale zekerheid grote gaten vallen, waar particuiliere maat schappijen induiken." Simmers doelt op de nieuwe Ziekt wet, de Nabestaandenwet en de toekom stige WAO. „Interpolis weet daarbij de waarde te schatten van een kenner als Linschoten, die als oud-bewindsman bij uit stek weet waar de mogelijkheden voor het particuliere bedrijfsle ven, liggen." Interpolis verwacht de komende jaren een ongekende groei op het gebied van de parti culiere sociale voorzieningen. Linschotens voortijdige gedwon gen vertrek als staatsecretaris van Sociale Zaken als gevolg van de CTSV-affaire is voor Interpo lis geen enkel bezwaar geweest. „De man heeft een ongekende dossierkennis en kent de wereld van de sociale zekerheid als geen ander." Linschoten zelf zegt voor Inter polis te hebben gekozen omdat de maatschappij, een dochter van Rabo Nederland, zich als parti culiere verzekeraar 'op een aan spreekbare manier in de markt Brussel (anp) - De Europese Commissie heeft gisteren groen licht gegeven voor de overname van het Australische verzendbe- drijf TNT Ltd door de Neder landse PTT Post.Brussel gaf zijn fiat na garanties van de PTT dat het samengesmolten bedrijf con currenten niet zal discrimineren en zich aan stricte voorwaarden zal houden wat betreft kleinere brievenpost en telecommunica- tie-activiteiten. De overname van TNT betekent dat PTT Post volledige controle krijgt over het bedrijf GD Ex pressWorldwide in Nederland, dat eerst gezamenlijk werd be heerd. GD Express verzorgt in ternationale postdiensten in ver scheidene Europese landen. Concurrenten en klanten hadden bezwaren gemaakt tegen het sa mengaan van TNT en PTT. Ze vreesden oneerlijke concurrentie. Maar volgens de Europese Com missie bieden Europese en Ne derlandse wetten voldoende be scherming daartegen. Amsterdam (anp) - Wereldhave is erin geslaagd zijn panden in Car naby Street in Londen voor een goede prijs te verkopen. Hoewel de beroemde winkelstraat kampt met het imago van vergane glorie, heeft het Britse vastgoedfonds Shaftesbury 252 miljoen gulden- betaald voor de 93 winkels en kantoorgebouwen. Een woordvoerder van Wereld spreekt van een 'uitstekende prijs', maar wijst erop dat de transactie nog niet definitief is. Robin Linschoten FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP beweegt'. Met een premie-omzet van 3,4 miljard gulden neemt In terpolis op de ranglijst van Ne derlandse verzekeringsmaat schappijen nu de vijfde plaats in. Brussel - De Waalse regering is gekant tegen overname van de Waalse staalfabriek Usines Gustave Boël door het Nederlandse Hoogovens. Premier Collignon geeft de voorkeur aan een Waalse fusie, waarbij het verlieslijdende Boël samengaat met Cockerill Sambre. Hoogovens onderhandelt met Boël over overname van het bedrijf. Vakbonden en personeel van Boël zijn tegen de overname uit angst voor een strenge sanering en massaal verlies van werkge legenheid. Utrecht - NS Reizigers gaan 40 miljoen investeren om de treinen stiller te maken. Ook vrachttremen worden geluidsarmer. Daar trekt NS Cargo 3,5 miljoen voor uit. De NS nemen de maatregelen omdat mensen rond emplacementen veel last hebben van treinla- waai. Vooral herrie van het luchtafblazen en botsen bij het koppe len is in zo'n 100.000 woningen goed te horen. NS zijn nu van plan de geluiden meer te dempen. De NS gaan komend jaar verder met het stiller maken van rangeerterreinen. Amsterdam - Het bankensyndicaat dat de beursintroductie van het amusementsconcern Endemol begeleidt, heeft gebruik gemaakt van de optie 'green shoe' om nog eens 1,45 miljoen aandelen extra te plaatsen. Hierdoor stijgt de totale omvang van de transactie tot 11,14 miljoen aandelen. Aanleiding voor de uitoefening van de op tie vormt de 'gezonde vraag in de markt naar aandelen Endemol'. De emissie werd 25 maal overtekend. De introductieprijs bedroeg 48. Inmiddels is de koers opgelopen tot 59,80. De green shoe- optie verschaft de banken de mogelijkheid om de koers gedurende een maand na introductie te stabiliseren. Bij tegenvallende vraag zouden de banken de optie hebben kunnen gebruiken om de koers hoog te houden. Van onze verslaggever Moerdijk - Het Canadese veilinghuis Ritchie Bros Auctioneers verwacht begin december de vergunningen rond te krijgen, waardoor de komst van het bedrijf naar industrieterrein Moer dijk definitief wordt. J. Fikkers, manager Benelux van Ritchie Bros, verklaart desge vraagd dat de koop van 9,6 hecta re grond op Moerdijk vrijwel rond is. „Ik verwacht dat we in juni volgend jaar de eerste veiling op Moerdijk kunnen houden." Richie Bros organiseert veilingen van grondverzetmachines, zoals bulldozers en kranen. Het Euro pese hoofdkantoor van het Cana dese bedrijf is nu nog in Den Haag gevestigd, terwijl de veilin gen op de Maasvlakte gehouden worden. Met de verhuizing naar Moerdijk worden het kantoor en de veilinglocatie op één plaats gevestigd. Aan vaste werknemers brengt Richie Bros circa 25 mensen mee naar Moerdijk. In de aanloop naar de veilingen wordt echter veel met flexibele arbeidskrach ten en onderaannemers gewerkt. „Gemiddeld werken er 50 a 60 mensen op tijdelijke basis bij ons. Op de dagen rond de veilingen kan dat oplopen naar 130," aldus Fikkers. Richie Bros organiseert drie (tweedaagse) veilingen per jaar in Nederland. Er worden zowel nieuwe als gebruikte machines geveild. Klanten komen daarvoor uit alle windstreken naar Neder land, aldus Fikkers. „Op onze laatste veiling op de Maasvlakte waren 2200 machines te koop. We hadden 904 geregistreerde bie ders uit 56 landen." Moerdijk wordt de enige vaste veilinglocatie van Richie Bros int Europa. Wel worden elders soms tijdelijk terreinen gehuurd. Het bedrijf is voor de rest met name actief in Canada en de Verenigde Staten. Richie Bros heeft wereld wijd 270 mensen in dienst en draait een jaaromzet van onge veer 1 miljard gulden. Van onze verslaggever Etten-Leur - Road Air (transport en logistiek) in Et ten-Leur heeft een groot con tract afgesloten met het Ame rikaanse computerbedrijf Si licon Graphics. Het perso neelsbestand van Road Air wordt daardoor in eerste in stantie uitgebreid van 70 naar 85. Later komen daar mogelijk nog enkele tiental len banen bij. Road Air gaat de Europese dis tributie verzorgen van Silicon Graphics, dat met name in de amusuments- en vliegtuigindus trie marktleider is op het gebied van computerapparatuur. „Nu gaan de spullen nog naar distri buteurs in diverse Europese lan den, die het vervolgens doorleve ren aan de klant. Nu wordt wij het centrale punt in Europa. We zorgen voor de inklaring en on derhouden contacten met klan ten," aldus directeur A. Wegman van Road Air in Etten-Leur. Road Air is niet alleen distribu teur maar verzorgt voor diverse bedrijven, waaronder Data Ge neral, ook de assemblage van ap paratuur. Waarschijnlijk gaat men dat in de toekomst ook voor Silicon Graphics doen. Daar door zouden er nog eens enkele tientallen banen bij komen in Etten-Leur, verwacht Wegman. De groei van Road Air in Etten- Leur gaat erg snel. Het bedrijf opende er de afgelopen zomer haar vestiging. Nu wordt er al gewerkt aan uitbreiding, waar door de vestiging twee keer zo groot wordt volgend jaar. „Ik verwacht dat er aan het eind van volgend jaar zo'n 150 mensen werken in Etten-Leur," aldus Wegman. Van onze redactie economie Rotterdam - Unilever blijft zich inspannen om de aanvoer van genetisch veranderde soja te scheiden van de niet-veran- derde soort. „Wij zullen de discussies met onze leveran ciers voortzetten. Het is he laas tot nu toe niet mogelijk gebleken de scheiding door de hele keten zeker te stellen," aldus het concern gisteren. In Duitsland zal het bedrijf in het geheel geen soja-olie in de mar garine verwerken. De Duitse con sument staat veel afwijzender te gen genetisch veranderde voe ding dan de Nederlandse. Vol gens een woordvoerder van het concern zijn er genoeg andere grondstoffen om in de margarine te verwerken. In Nederland kiest het concern niet voor die alternatieven. „De consumenten pakken het hier niet zo emotioneel op. Er lijkt hier vertrouwen te zijn in de ge modificeerde produkten." Hij wil niet ingaan op de vraag of Unilever met genetisch gemani puleerde soja stopt als de stro men toch te scheiden zijn. „Dat is hypothetisch. Het zou kunnen dat wij stoppen als de consument het niet accepteert. Dat verwach ten wij niet, maar we doen niets tegen het belang van de consu ment in." Volgens P. Eishof van Food World, een bureau dat de inter nationale voedingsmiddelenin dustrie in kaart brengt, hebben grote multinationals weinig be lang bij gescheiden stromen. Monsanto maakt het onkruidbe strijdingsmiddel en de aangepas- te boon die er tegen bestand is. Grote sojaverwerkers als ADM en het Amerikaanse Cargill heb ben belang bij grote eenvormige hoeveelheden die ze achter elkaar kunnen verwerken. „Als ze de stromen gaan scheiden, maken ze het gemodificeerde product ver dacht. Dan komt de ontwikkeling van transgene producten veel moeizamer van de grond. Ze gaan er nu van uit dat over tien jaar al le soja genetisch gemodificeerd is." Volgens Eishof is scheiden op zich niet zo heel erg moeilijk. Cargill en ADM beheersen bijna de hele keten van boer tot soja- verwerkingsfabriek. ADM heeft in de Europoort de grootste soja- verwerkende fabriek in de wereld staan. Deze verwerkt 2,5 miljoen ton soja van de 4 miljoen ton die er in Rotterdam wordt aange voerd. „Als zij de boeren bewe gen de soja apart te oogsten en op te slaan kunnen ze met een aantal aanpassingen de zaak gescheiden verwerken. Als de druk van con sumenten groot genoeg is, zullen ze het gewoon gaan doen." Greenpeace móet zijn blokkade van een Pools schip met genetisch gemanipuleerde sojabonen in de Antwerpse haven staken. De rechtbank van Antwerpen heeft dit gisteren in kort geding beslo ten. Voor elk uur dat de milieu-orga nisatie het schip nog langer bij de sluizen in Antwerpen zou tegen houden, moest ze 1 miljoen frank (55.000 gulden) betalen. Het kort geding was aangespan nen door Cargill, waarvoor de la ding sojabonen was bestemd. Greenpeace besloot gehoor te ge ven aan de uitspraak van de rechter. Sinds donderdagmiddag hielden actievoerders van Greenpeace het schip vast. Aan het roer van de Ziemia Zamosjka hadden ze een rubberboot gehangen. Green peace is tegen genetische mani pulatie van sojabonen omdat on duidelijk is of ze op langere ter mijn schadelijk zijn voor de gezondheid. I I

de Stem | 1996 | | pagina 7