'ESCA Vakantie reizen nn Skiën op 'Olympisch' drielandenpunt ezorger Mooie verbinding van onbekend La Rosière met Italiaans La Thuile Geen spoor van Hannibal I l 1 BEWERKER s - sanitair ORDIGERS DE STEM E4 Waar Alpenland en Adria elkaar ontmoeten kan de liefhebber vari avonturen op de lange latten zowel Karinthische als Italiaanse als Sloveense ^Hingen bedwingen. Vanuit dezelfde standplaats en °P één skipas. I H Gast bepaalt zelf hotelprijs Goedmakertje Cityzap Kamperen kostte 3,6 miljard Zakenreizen niet duur ANWB-gidsen Mexico en India Dolomiti op Internet Ide horecawereld. Met I en hoge service be- karonder zich klein ho- bevinden. n zijn wij op zoek :en voor de functie ek naar een nieuwe [ijnfunctie in de ho en uw schriftelijke 18, 4940 AA van 'bewijs rsdiploma ndelijk baar werktijd stendig 25 jaar innen een week dertseweg 14a, t voor uitbreiding: Holland. Wij vragen: -dynamische mensen -leeftijd 21-50 jaar -in bezit eigen auto -onmiddellijk beschikbaar dag tussen ZATERDAG 9 NOVEMBER 1996 Het muurbloempje van Savoie Fransen hebben nauwelijks oog voor het dorp. Als ze het al kennen. Enkele honderden mensen hebben er een huis of een appartement, maar wie gaat skiën in de Savoie, denkt geen moment aan La Rosière. Ook al staat er heel dapper '1850' achter de naam van het dorpje. Skiën doe je in Val d'Isère, in Les Arcs 1600,1800 of 2000 naar keuze, in Tignes of in La Plagne, maar niet in het kleine La Rosière. Door Peter Daalder oen Jean-ClaudeKilly op zoek ging naar geschikte plaatsen voor de jfc. Olympische Spelen van Albertville, werd La Rosière niet eens bekeken. Vanuit het dorp, hoog boven het dal van de Isère, waar de zon in januari al acht uur per dag schijnt, zijn de top-stations waarnaar Killy het Olympische circus dirigeerde, allemaal te zien. Als troost en niet zonder gevoel voor hu mor noemt La Rosière zich sindsdien 'Le bal- con des Jeux Olympiques' en 'Balcon des tou- tes les jeux', het balkon van alle spelen. Zoals Tignes zich richt op de jongeren, doet La Rosière dat op families. Er is beperkt ver maak, er zijn een paar winkels, enkele bars en restaurants, een bioscoop en dan heb je het wel gehad. Voor veel jongeren is het te saai, te rustig, te veel dorp. Vele ouders van die jon geren zijn niet op zoek naar het uitgaansle ven. Zij treffen in La Rosière niet alleen de rust maar ook een prachtig ski-oord, waar de zon in het dorp per jaar evenveel uren schijnt als in Carcassonne in zuid-Frankrijk. En toch is dat prachtige roosje, vernoemd naar het Alpenroosje dat er volop groeit, voor de Fransen niet meer dan een muurbloempje. La Rosière is een beseheiden plaatsje. Het heeft maar enkele vaste inwoners, sinds de boeren hun huizen verkocht hebben aan ver mogende burgers, 's Zomers komen de boeren terug met hun kudden schapen, die voor een perfect onderhoud van de hoge bergweiden zorgen. Op veel plaatsen in de Alpen waar het vee niet meer zijn nuttige werk doet, is de ve getatie verdwenen en is het dunne vruchtbare laagje bodem weg. Er rest daar niets dan rot sen, die in de winter weer voor problemen zorgen voor de skiërs. La Rosière bestaat voor het overgrote deel uit vakantiewoningen en appartementen, waar van jaarlijks ook enkele honderden Neder landers gebruik maken sinds enkele toerope- rators La Rosière in hun programma opgeno men hebben. Velen kennen het dorp onge twijfeld van de route over de Kleine Sint Bernhard. Duizenden motorrijders die 's zo mers de Alpen 'doen' en wielrenners die zo weer een 'col' aan hun prestatielijst toevoe gen, passeren het plaatsje. De fietsers treden in het spoor van Louison Bobet die in 1959 een etappe van de Tour de France over de col reed. Toen stond er nog maar één bouwsel, dat nu nog steeds de naam 'Le Relais du Petit Saint Bernard' draagt. Een jaar later werd de eerste skilift aange legd. Pas de laatste twintig jaar is het dorp echt voor de wintersport ontwikkeld. Er zijn nu 7500 bedden. Toch lijkt het in niets op de moderne ski-stations, zoals de Fransen die wij massaal gebouwd hebben in de jaren zes tig, zeventig en tachtig. La Rosière is niet blijven stilzitten en heeft een heel aardig skigebied ontwikkeld. De pis- 'es bieden voor alle skiërs voldoende uitda ag- Er zijn volop pistes voor beginners, voor gevorderden en voor mensen die alleen aan zwarte' pistes een genoegen beleven. Langlaufers hebben een perfecte mogelijk- ueid om nu eens niet in het dal te schuifelen. Tijdens de skitocht de grens over. De Romeinen gebruikten de col van de Kleine Sint Bernard als verbindingsweg tussen Rome en Lyon. Jaarlijks trokken er zovelen over de col dat voor de reizi gers en pelgrims het Hospice gebouwd werd, waar zij geestelijk en lichamelijk konden bijtanken van de vermoeienis sen van het reizen. Er is lange tijd gedacht dat Hannibal bij zijn oversteek over de Alpen gebruik ge maakt heeft van de col van de Kleine Sint Bernard. Hij zou op de oevers van het meertje van Verney bovenop de col zijn tenten opgeslagen hebben. Om daarvan sporen te vinden is het hele meer met sondes afgezocht, maar er is niets gevonden dat er op wijst dat Han nibal ooit de col gebruikt heeft. Ook op de Kleine Sint Bernard geen sint-bernardshonden meer, maar herders als reddingshonden. FOTO'S PETER DAALDER Er is een bijzonder fraaie loipe midden in het skigebied die vanuit het dorp ruim 200 hoog temeters stijgt tot iets boven de 2.000 meter. Langlaufers kunnen daar volop genieten van de schitterende entourage van vele tientallen bergtoppen. De snowboarders die wel met pa en ma mee zijn, kunnen werkelijk alle kanten uit. Alleen bij lawinegevaar is er en verbod om buiten de pistes te skiën en te boarden. La Rosière heeft iets waar andere skigebieden jaloers naar kijken. Het is de enige plaats in het gebied die een verbinding heeft met Italië. Die verbinding met het eveneens kleine La Thuile bezorgt La Rosière niet alleen een ski gebied met in totaal 135 kilometer aan pistes, maar geeft ook de mogelijkheid voor het ma ken van een alleraardigste skitocht van min stens enkele uren zonder ook maar één keer dezelfde piste te skiën. Vanuit La Rosière kan flink ge-jo-jood wor den voordat de Col de la Traversette (2418 meter) bereikt is. De tocht vergt sowieso wat tijd, want de liften en de pistes zijn aan de lange kant. Op de col, bij de overblijfselen van een fort, kijken de skiërs neer op het Hos pice Saint Bernard, dat aan de (zomerse) au toweg ligt. 's Winters is het daar te gevaarlijk in verband met lawines. De skipistes blijven veel hoger op de berg. Het komt nogal eens voor dat de sneeuwsi- tuatie aan de Franse en de Italiaanse kant be hoorlijk verschillen. Vooral de harde wind houdt vaak huis aan de Italiaanse kant. Itali anen met een skipas voor La Thuile (ook gel dig in La Rosière en omgekeerd), komen dan graag in Frankrijk skiën. In april, tegen het eind van het seizoen, is de Italiaanse kant po pulair, omdat daar, aan de noordzijde van de berg, vaak nog voldoende sneeuw ligt. Het passeren van de grens gaat niet helemaal ongemerkt. Er staan grote borden met de sterren van de Europese Gemeenschap. En op de heenweg wijzen de overblijfsels van een fort op de minder vriendschappelijke betrek kingen tussen beide landen in het verleden. In het gebied van de Kleine Sint Bernard is hard gevochten in de Tweede Wereldoorlog. Omdat La Rosière zich vooral richt op fami- Door Jan Smets De datum 3 februari 2006 ligt in de verre toekomst. Maar op de tj„ grens van Alpen en Adria zijn In °lensen er al dagelijks mee bezig. Clan ^a3j '■Ewee(tu^zendZes' moet er, als de schrp01 Saan tenminste, historie ge- Wint^11 forc|en 'n de sneeuw. Olympische eerrW en *n 'tri® landen tegelijk, nooit vertoond. Recreatief skiën in drie lan- den tegelijk is trouwens ook knap zeldzaam. Toch kan dat nu al op het drielandenpunt Oostenrijk/Italië/Slovenië, met als aardige bijkomstigheid dat men bezig is met een Olympische 'try out'. Het idee om de Spelen naar dit historisch zo nauw verbonden deel van Europa te halen is niet nieuw. Er bestaat een foto van de drie slalomwinnaars van de Lillehammer-spelen uit 1994: de Sloveen Kosir, de Oostenrijker Stangassinger en de fameuze Italiaan Tomba. De drie grote namen trokken de kar voor de eerste aanvraag namens hun landen om sa men de Winter-OS van 2002 te mogen organi seren. De 'Dreieck' sneuvelde in de voorron den, uiteindelijk zouden de Spelen worden toegewezen aan Salt Lake City in de Verenig de Staten. Maar 'Alpe-Adria' gaat nu een nieuwe poging doen, naar verluidt zelfs op verzoek van het IOC dat het idee van grens overschrijdende Spelen interessant blijft vin den. De lobby is opnieuw begonnen. Olympische Spelen dragen de naam van een stad, dat hoort zo. Daarom trekt de stad Tar- visio de kar. De bergstad in de Italiaanse re gio Friuli-Venezia Giulia wordt de 'hoofd stad' van de drielanden-Spelen. In de beide buurlanden gaat de actie vooral naar Jesenice en Kranjska Gora in Slovenië en Arnoldstein en Hermagor in de Oostenrijkse deelstaat Ka- rinthië. De kansen dat de hernieuwde sollicitatie slaagt, worden niet gering geacht. Het Itali aanse Olympisch Comité is zo rijk (lotto en toto) dat het geld leent aan andere Olympi sche landen. Vertaald in verplichtingen levert dat zo al veertig stemmen op. Toekomstig Olympisch terrein, dat moet inte ressante skipistes opleveren, zou je denken. Waar de landen elkaar ontmoeten, aan weers zijden van de beroemde Wurzenpas, daar valt het wat tegen op het gebied van alpine ski. Voor langlaufers is het beter terrein, hun 'Tour 3' gaat zonder tussenpozen door fraaie natuur in drie landen. Alpine skiërs moeten voor het Italiaanse deel even de auto of de bus nemen. Het bekendste van de Sloveense wintersport oorden, Kransjka Gora, is in twintig jaar niet veranderd. Een klein skigebied met ouder wetse liften. Wel een groot complex van ho tels en restaurants, nog steeds best gezellig en Sloveens goedkoop. De pistes van Tarvisio (Sella Nevea) zijn heel bescheiden. Dit is een gezocht langlaufterrein. Het meest logische Oostenrijkse ski-oord voor 'drielandenski' is Arnoldstein met een directe verbinding over de sneeuw naar Kransjka Gora. Maar ook dit dorp is slechts een klein eigen skigebied rijk. Echt grote en mooie skigebieden vind je in fL i li ga 19 ■I lies die gezamenlijk een skivakantie houden, is de opvang van kleine kinderen belangrijk. Het dorp heeft een apart 'Village des En- fants', een prachtig kinderdorp, waar de kleintjes tussen 3 en 10 jaar kunnen spelen, spelend leren skiën, skiles krijgen (alleen de oudere kinderen) en eventueel tussen de mid dag kunnen eten. Een ochtend of een middag (tot half zes) kost bijna 30 gulden, met eten erbij bijna 50. Vijf ochtenden/middagen kosten 125 gulden, een hele week plus eten bijna 300 gulden. De keuze van een appartement kan nog wel eens tegenvallen omdat de Fransen erg opti mistische gedachten hebben over de moge lijkheid met velen in een kleine ruimte te wo nen. Ook voorzieningen binnenshuis zijn in veel appartementen aan de zuinige kant. Een achtpersoons appartement met één kleine badkamer is vragen om problemen. Na drie mensen is het warme water echt op. informatie: Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam, speciale informatie lijn over wintersport, maandag t/m vrijdag van 10-16 uur: 020 - 6381991, of rechtstreeks bij het Office du Tourisme, 73700 La Rosière- Montvalezan, telefoon 00 33 479 06 80 51. Karinthië in Hermagor en Heiligenblutt. Wie nu al een spoor wil trekken voor de opvolgers van Alfredo Tomba moet daar heen, daar zijn voor 2006 ook de grote wedstrijden gepland. Maar Hermagor ligt een uur rijden van het drielandenpunt en Heiligenblutt nog verder. Villach, een kwartier rijden van het drielan denpunt is dan misschien een betere keus. De stad zelf kent vooral klassiek Kurort-toe- risme, maar in vier skigebieden rondom is meer actie. Met name Gerlitzen maakt een goede indruk met twintig kilometer mooie, lange en gemakkelijke skipistes en interes sante vormen van onderdak waarbij een van de 'hoteldorpen' van TUI, populair bij gezin nen. De drie landen (Karinthië is als 'land' her kenbaar anders dan de andere Oostenrijkse deelstaten) leven al jaren in harmonie. Itali aans is de tweede voertaal in Karinthië, Duits en Italiaans spreekt half Slovenië. De menu kaart van menig restaurant langs de grens trakteert zowel op 'Kasenockerln' als op 'Ce- vapnici' en 'Spaghetti Carbonara'. Zowel Kransjka Gora in Slovenië als Hermagor en Gerlitzen in Karinthië komen voor in de programma's van diverse reisorganisatoren. Meer informatie over grensoverschrijdend ski ën vanuit Karinthië bij het Oostenrijks Toeris- tenburo, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amster dam. Tel. 020-6129682. tip; p! Lekker geslapen, mooi hotelletje, heer lijk ontbijtje. En de prijs? Die mag u zelf bepalen. Geen grap maar binnenkort werkelijkheid in de acht Nederlandse hotels van de Ibis-groep (onder meer in Tilburg). Van 17 tot en met 23 november mogen hotelgasten zelf aangeven wat ze bij Ibis voor een nachtje willen betalen. De hotelketen is niet bang dat er massaal misbruik gemaakt wordt van de stunt. In Frankrijk, Duitsland en Portugal is de grap al eerder uitgehaald en daar bleek een ruime meerderheid zelfs meer te wil len betalen dan de feitelijke kamerprijs. Belangstellenden voor deze actie moeten wel een reserveringsformulier bij Ibis aanvragen. Gedupeerde passagiers van het busbe drijf Cityzap krijgen een goedkope aan bieding om naar Londen te reizen. Met bijbetaling van 69,- kunnen ze met Stena Line overvaren van Hoek van Hol land naar Harwich, met aansluitende treinverbinding op Londen. Het aanbod geldt tot en met april '97. Cityzap opende begin dit jaar een di recte buslijndienst tussen de hoofd steden Amsterdam, Londen en Parijs. Direct werden er 50.000 tickets a 69,- verkocht. In de zomer werden de diensten echter gestopt vanwege fi nanciële problemen. Op dat moment hadden nog zo'n 25.000 passagiers geen gebruik gemaakt van hun ticket dat heel '96 geldig is. Reizigers die niet willen bijbetalen en hun geld te rug willen, moeten wachten op de uit slag van de nog lopende gerechtelijke procedure. Voor meer informatie over het aanbod: Stena Line, tel. 0174 389 380. Nederlanders hebben vorig jaar met zijn allen 3,6 miljard gulden uitgege ven aan kampeervakanties. Bijna een derde van dat bedrag ging naar Frankrijk. De meeste kampeervakan ties worden in Nederland doorge bracht. In vergelijking met verblijf in het buitenland wordt in eigen land echter veel minder geld uitgegeven. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over 1995. In dat jaar gingen 1,3 miljoen Ne derlanders kort op kampeervakantie (weekeinde, stacaravan etc.). Een lange re kampeervakantie werd door 5,2 mil joen Nederlanders gemaakt. In het bui tenland gaven die gemiddeld 925 gulden per persoon uit. Aanzienlijk meer dan in eigen land want daar ligt het gemiddeld bij een lange vakantie op 354 gulden per persoon. Wat het buitenland betreft is Frankrijk veruit favoriet bij de kampeerders (42 procent). Op grote afstand volgen Üuits- land (10 procent), Italië (8 procent), Spanje (7 procent) en België (6 procent). In eigen land zijn vooral de campings aan de kust, in Drenthe en op de Veluwe in trek. De baas zal er waarschijnlijk anders over denken maar de Nederlandse za kenreiziger is verhoudingsgewijs niet zo duur uit. In vergelijking met zijn Euro pese collega's betaalt een Nederlandse zakenreiziger beduidend minder voor zijn stoel. De verwachting is dat de prij zen in 1997 fors zullen stijgen. De gegevens komen uit een vergelijkend onderzoek van creditcard-maatschappij American Express. Van 51 vliegtuigver- bindingen worden de prijzen met elkaar vergeleken in de zogeheten Airfare In dex. Uit die index blijkt dat de Neder landse en Franse zakenreiziger in de loop van dit jaar respectievelijk vier en drie procent meer voor hun business class-ticket zijn gaan betalen. Aanzien lijk minder dan in de rest van Europa. In de serie 'Insider's Guides' brengt de ANWB weer twee nieuwe titels op de markt. De exclusieve reisboeken gaan over India en Mexico en zijn voor 39,50 per stuk te koop bij de ANWB- kantoren, boekhandel en warenhuizen. De Insider's Guides zijn van oorsprong uitgaven van het Zwitserse Kiimmerly Frey. De dikke reisgidsen (ruim 300 bladzijden) bieden veel prachtige foto's en handzame kaartjes. Verder bevatten de gidsen tips voor uitstapjes, restau rants en overnachtingen. In deze reeks zijn eerder boeken verschenen over on der andere Australië, Californië, China, Japan, Indonesië en Thailand. Allerlei informatie over het Italiaanse skigebied Dolomiti is sinds kort op In ternet te vinden. Netsurfers uit de gehele wereld kunnen op deze website gedetail leerde informatie opvragen over de af zonderlijke dorpen en dalen: de pisten, liftenaanbod, skipasprijzen, kinderkor tingen, acties en evenementen, wedstrij den en andere toeristische aanbiedingen. Dagelijks wordt een overzicht gegeven van de geopende pisten en liften, onder steund met beelden van panoramacame ra's. Geïnteresseerden vinden op Inter net ook de laatste stand van zaken om trent vrije kamers in hotels, pensions en appartementen. Indien gewenst kan via E-mail geboekt worden. Een reisplan ning, met de snelste routes per auto, bus of trein, is ook op te vragen. Het Dolomiti skigebied is het grootste ter wereld, met 44 skicentra en twaalf dalen. Het gebied beschikt over 1180 km pisten met 464 bergbanen en skiliften. Tot het gebied behoren het Duitstalige Zuid-Tirol, Veneto en Trentino. Het In ternetadres is: http://www.DolomitiSu- perski.com

de Stem | 1996 | | pagina 39