Weekend 'Politiek Nederland ziet D66 nog steeds als een indringer' Het invullen van de mannetjes BESTEM D66 bestaat dertig jaar. De 'indringer' van weleer heeft zich een vast plekje verworven. Met de komst van het paarse kabinet (PvdA, WD, D66) is een oude wensdroom van de Democraten in vervulling gegaan: de vanzelfsprekendheid van de macht van het CDA is doorbroken. Onlosmakelijk verbonden met de geschiedenis van D66 is de levensloop van Hans van Mierlo, de oud-journalist die met een handjevol gelijkgezinden aan de wieg stond van Democraten '66. De 'dierbaarste zoon' van de Democra ten heeft pas de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. H.A.F.M.O. van Mierlo, 65, vice-premier in het kabinet-Kok, minister van Buitenlandse Zaken én partijleider van D66. Zijn geschiedenis weerspiegelt de geschiedenis van 'zijn' partij. Consistent Buitenbeentje Examen Nederlagen steedt veel tijd, geld en fiet eigen personeel, voor nst. Ons bedrijfsresultaat nis, ervaring en inzet van bver diverse Nederlandse is daarmee kernpunt in onze waarmee Wolter Dros Nederlandse installatie- pndere klimaatbeheersing, itechniek, en industriële I vestigingen, nl. in GOES II zijn er ruim 100 utiliteit en woningbouw onderhoud), meteen ftiviteiten willen wij graag in lor genoemde functie. ,aren worden opgeleid tot 3 functie houdt u zich ntief onderhoud aan k/errichten van reparaties, ■en. aan? dig 'ja' kunt beantwoorden, I MTS-E achter de rug, (gerichte cursussen neet- en regeltechniek), bied is een pre. In de drachtgevers, weet u zich vriendelijkheid bovenaan. i buiten de normale werktijden 'uilen van storingsdiensten. graag iets meer wilt weten tie. Belt u daartoe met er Service Onderhoud, citatie meer dan welkom, i Wolter Dros B.V., t.a.v. de heer S. Hoekstra, elefoon (033) 467 15 11- debussy.nl/search ZATERDAG 9 NOVEMBER 1996 Het album van Van Mierlo indhovens jnts Dagblad. 1 regionale en Oost- ed zijn voor 1300.000 zo'n één mil de persen nt Pers- 0.000 huis- Irs vormt een gbladengroep de rsbedrijven. Snel reageren. Ik noem een naam. Okee, begin maar. Dolman. Eh, wielrenner? Nog een keer. Dick Dolman. Was voorzitter van Tweede Kamer. Deetman. Ook. Kamervoorzitter. Wordt burgemeester. Bukman. Mislukte minister. Gemankeerd politicus. Bukman. Opnieuw. Wacht even. Genoemd als nieuwe Kamervoor zitter. Kamerman. Dat zou een mooie naam zijn. Hamerman. Is ook heel toepasselijk. Boehman. Hij moet inderdaad boven het geloei uitkomen. Brinkman. Nee, toch? Vreeman. Die van de PvdA. Moet het werk van Rotten berg er al bij doen. Geen tijd. Heerman. De naam is Heerma, sufferd. Hij is een heer, maar net geen man. Alleman. Ik begrijp waar je naar toe wil. Al die Kamer- voorzitters zijn mannen. Weerman. Erwin Kroll. Weer weerman. Bijvoorbeeld Monique Somers, met dat gebit. Een man kan dus ook een vrouw zijn. Weer weer weer man. la gek, we spreken altijd over 'man'. En dat is niet logisch. Doelman. Van der Sar. Doelman! Edje de Goey. Doelman Pel. Die is keeper bij welke club? De Graafschap? Doelman-Pel. Met getrouwd streepje. Ik geloof dat ik nu een joker in moet zetten. Ali Doelman-Pel. Ik weet het weer. Dat is de kandidaat die door andere partijen wordt aanbevolen voor het Ka mervoorzitterschap. Om Bukman te pesten. Doelvrouw. Ja, het doel is om die mevrouw op de hoogste post in de Kamer te krijgen. Ze past perfect in het mannen-rijtje. Hameistuk. Zou een aardige betiteling zijn. Maar wel vrouw-onvriendelijk. Kamermeisje. Klinkt mooi. Laat Ali maar komen. Tijd voor de schoonmaak. Door Hans van den Broek omdraait. Op de achterkant schuilt een ver geeld krantenknipsel. Even in gepeins ver zonken. Daarna leest hij hardop de kop van het artikel voor: „Mr. Hans van Mierlo, het buitenbeentje." Hij proeft het woord op zijn tong en herhaalt: „Een buitenbeentje. Ja, ja! Daarna: een glimlach rond z'n lippen. Op de foto bij het bijbehorende artikel herkent hij in de baby zijn dochter. „Dat is Marieke, m'n dochter, die nu een kind heeft." Enkele zin nen later het gerinkel van de telefoon. Z'n dochter aan de lijn. Van Mierlo pakt de draad weer op. In grove pennenstreken schetst hij de ontstaansge schiedenis van D66. Op Koninginnedag 1966 - het regentendom viert hoogtij - komen in hotel Krasnapolski op de Dam in Amsterdam dertien bezorgde oudere jongeren bijeen. „Het was een bende en de politici deden niets. Zij dachten dat provo een stelletje nozems was, hadden niet in de gaten dat achter die beweging een protest schuil ging tegen de oude maatschappij. Wij waren weer wat ouder dan provo, maar keken daar welwil lend naar." Nog voordat de vergadering goed en wel be gonnen was, brak ruzie uit over de agenda. Twee mensen, onder wie de PvdA'er Van der Zwan, stapten op omdat Van Mierlo en ande ren weigerden veel woorden vuil te maken aan de gewenste sociaal-economische poli tiek. „Er was wel wat anders aan de hand, vonden wij." De verhouding politiek-burger 1989. Van Mierlo eenzaam wandelend over het Binnen hof. Hij is op weg naar CDA- formateur Ruud Lubbers om hem mee te delen dat D66 niet langer meedoet aan de kabinetsformatie. foto roel rozenburg *1994. D66-leider Van Mierlo laat zich na afloop van weer een onderhandelingsronde over 'paars' in een paarse mercedes naar huis brengen. Hij veronderstelde dat het een spontane actie van een burger betrof, maar later bleek het een grap van twee journalisten te zijn. foto anp foto wiebe kiestra Van Mierlo ontvangt thuis, aan zijn grachtenpand in Amsterdam. Zijn koffers staan gepakt en wel in de gang: hem wacht een lange reis naar Japan en de Filippijnen. De koffie pruttelt, de keuken tafel ligt bezaaid met foto's die elk een stukje van de geschiedenis van D66 verbeelden. Zijn. ogen dwalen over het beeldmateriaal. Daar toe aangezet, graait hij uit de stapel de foto die 29 jaar geleden op de voorpagina van de New York Times prijkte: een glunderende Van Mierlo, in driedelig pak, met een bierfles in de hand. De nieuwkomer D66 heeft in één klap zeven zetels weten te bemachtigen. 'Star rises in Dutch politics' kopt de Amerikaanse krant. De 'Kennedy van de Lage Landen' heeft het 'm geflikt: de lange mars door het verstarde politieke bestel kan beginnen. „Luns heeft het mij nooit vergeven: hij was in totaal ne gentien jaar minister en heeft nog nooit een foto op de voorpagina van de New York Ti mes gehad. En wij kregen er meteen een," al dus een ontspannen Van Mierlo. Hij bekijkt de foto nog eens goed en zegt even later, quasi-klagerig: „Ik ben de enige politi cus die altijd met z'n jeugdige uiterlijk wordt geconfronteerd." Hij moppert nog wat over ouder worden, ter wijl hij de licht geschonden zwart-wit-foto Een politiek en persoonlijk dra ma. D66 heeft vijf zetels verloren (van 11 naar 6). Hans van Mierlo (midden) maakt enkele weken na het aantreden van het kabinet- Den Uyl bekend dat hij terug treedt als fractievoorzitter. Jan Terlouw (rechts) neemt het D66- roer over. foto anp Hans van Mierlo laat in zijn huis in Amsterdam z'n ogen dwalen over 30 jaar D66 in beeld. deugde niet, de democratie was ernstig gede valueerd. Het vermolmde partijstelsel moest doorbroken worden, daar ging het over in Krasnapolski. Van Mierlo nu: „D66 is altijd consistent ge weest, dat is een beetje het verhaal achter de ze foto's. We hebben op drie manieren heel consequent geprobeerd om de verstarring in de politiek te doorbreken. Je hebt de staats rechtelijke kant: de directe democratie, mede gebaseerd op de Amerikaanse filosofie van 'one man, one vote'. Dat blijkt achteraf een proces van lange adem te zijn. Daarnaast de partijpolitieke kant: eerst via een progressie ve concentratie van PvdA, D66 en de PPR die leidde tot het kabinet-Den Uyl en daarna het doorbreken van de macht van het midden via paars." Samen met wijlen PvdA-leider Joop den Uyl ontwierp van Mierlo begin jaren zeventig het roemruchte kabinet-Den Uyl. Met een regeer- program en een schaduwkabinet gingen zij de verkiezingen in. De strategie slaagde slechts gedeeltelijk. De progressieve combinatie haalde geen meerderheid. „Het werd een rood kabinet met een wit randje. Wij haalden KVP en AR binnen, ze konden ons geen dictaat op leggen." Van Mierlo had Den Uyl enkele jaren daar voor voor het eerst ontmoet, op de laatste dag van de verkiezingscampagne in 1967. „Ter wijl we met onze karavaan op de Albert Cuyp in Amsterdam liepen, hoorden we dat vanaf de andere kant Den Uyl en de zijnen aan kwamen lopen." Op een zeepkist zetten en een openbaar debat, was het idee van hun medewerkers. „Dat werd aan Joop en mij ver teld. En ineens stonden we tegenover elkaar, een beetje als Stanley en Livingstone. We ke ken elkaar aan en schoten allebei in de lach. We besloten koffie te gaan drinken in een na bijgelegen koffiehuis. We lieten iedereen zit ten." Den Uyl, verhaalt Van Mierlo verder, „vónd als politiek intellectueel dat dat links- liberalisme in zijn eigen partij had moeten groeien. Hij zag de oprichting van D66 als een nederlaag van de PvdA en van hemzelf." Van Mierlo laat de politieke en persoonlijke nederlagen uit de nog jonge partijgeschiede nis evenmin onbesproken. Het kabinet-Den Uyl zat er koud een week, of Van Mierlo bleek een 'groot conflict' met zijn eigen fractie te hebben. Eigenzinnig en solistisch optreden, klonk het verwijt. „Ik besloot daarop zelf af te treden als fractievoorzitter om het idee van die progressieve concentratie niet in gevaar te brengen. Tegelijkertijd kondigde ik Jan Ter louw als mijn opvolger aan. Mijn terugtreden was een nederlaag, maar een nederlaag met een toekomst." Een ander dramatisch moment is het besluit in 1989 van Van Mierlo en de zijnen om af te zien van deelname aan het derde kabinet- Lubbers. „We waren die dagen druk aan het formeren. Totdat Lubbers met een voorstel komt waarin wij op een wel heel duidelijke manier niet aan onze trekken komen. We werden stiefmoederlijk behandeld. Lubbers wilde wel graag met ons regeren, maar door zijn eigen partij werden de marges voor ons ontzettend klein gemaakt. Lubbers heeft daar, tegen z'n zin in, aan meegedaan. Het was voor ons een hele bewuste keuze om niet mee te doen. Maar in die periode is wel de ba sis voor paars gelegd." Vijf jaar later. Van Mierlo, breed glimlachend in een pimpelpaarse Mercedes. De vice-pre- mier wordt liever niet aan deze 'stunt' van een burger herinnerd. „Waarom niet? Een: ik voelde me vreselijk opgelaten. Twee: 'Hoe haalt iemand het in z'n hoofd', dacht ik bij mezelf. Drie: ik word nu voor altijd belache lijk, ofwel door te verdommen in die auto te gaan zitten of door in te stappen. Vier: Wat telt in zulke omstandigheden nog? Die man heeft zich daar waarschijnlijk dagenlang naar toegewerkt, dacht ik. Je wordt ineens geconfronteerd met iets dat je absoluut niet hebt zien aankomen. Je moet iets doen, want alles wordt geregistreerd, met televisiecame ra's en dergelijke. Ik besloot maar om in te stappen." Op de laatste dag van de campagne voor de vervroegde Tweede-Kamerverkiezingen in 1967 ontmoet D66-lijsttrekker Hans van Mierlo voor het eerst PvdA-leider Joop den Uyl. Zij verkiezen de warmte van een koffiehuis boven een politiek debat op straat. foto dolf toussaint Van Mierlo legt de foto's terug op de stapel, en grijpt nog één keer terug naar het verle den, „Ik ben nooit van plan geweest politicus te worden, zoals ik ook nooit van plan ben ge weest minister van Buitenlandse Zaken te worden. Een jongensdroom, zegt iedereen. Maar dat is helemaal niet waar," klinkt het licht verongelijkt. Na een moment van bezinning vervolgt hij: „Zo terugkijkend op die 30 jaar sta ik in we zen nog voor precies dezelfde idealen. Alleen de maatschappij is veranderd, dat vraagt om andere woorden. Onze ideeën van weleer moeten toegepast worden op nieuwe, andere situaties. Het valt mij op dat politiek Neder land ons nog steeds ziet als een indringer die iedere keer weer verantwoording moet afleg gen. Wij moeten keer op keer examen doen. Telkens weer die vraag: 'Wat heb je nu be reikt, waarom ben je er? Jullie zijn toch niet nodig, we hebben toch socialisten en libera len en christen-democraten'. Maar dat is het 'm nou juist," lacht Van Mierlo schuddebui kend.

de Stem | 1996 | | pagina 35