Nuis dwingt omroepen tot samenwerken 2 TRUIEN voor. 59,95 JACKS va: 98,00-v* de stem Kabinet: scepsis over Fokker Voetbalbond op achterstand in conflict tv-rechten m SB tieke houdt Peper dankt weergoden op Erasmusbrug Verdachte moord op Jessica Richel vrij De heren van de hulp vragen om geweren V/ettw' \3$/ee€i6z< BETER MEUBEL Q0 Spoken en jeepsmeer is er in Zeeland niet te noteren Onterprice Relasport Europa's grootste slaapkamerspeciaalzaak gpORTPRIjzen - kleding DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Johan Nee skens geniet van (pranje Na 2000 één zendmachtiging ALLEEN BIJ: Op zoek naar werk heeft vandaag ruim 250 vacatures. Maak er werk van DNB komt met nieuw tientje Relatiegeschenken promotie-artikelen I.U.iJIIJ.lJIUJJ,LI DE STEM 8 "710311 "000225 I I I I I ZATERDAG 9 NOVEMBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,50 - e KATERNEN OeBinnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids Ragazzi Weekend 'Er moeten meer Zeeuwen komen' PAGINA 'Tuinenproject Sluis nieuw fenomeen' PAGINA Kate en Anna McGarrigle bescheiden song-leveranciers PAGINA -(w>- 4/9 w.. L ZONDAG JIIN./MAX. 3/7 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet gaat de publieke omroepen op grond van een noodwet dwingen tot intensievere samenwerking. Dit om een dreigend financieel debacle te voorkomen. Na het jaar 2000 komen alle omroepverenigingen vervolgens onder de pa raplu van één zendmachtiging. De omroepen lijden momenteel een verlies dat bij ongewijzigd beleid kan oplopen tot 100 mil joen gulden per jaar. Dat komt vooral door de opkomst van commerciële omroepen. Die zui- reclamegeld weg. Staatsse cretaris Nuis (Cultuur) wil ech ter met alle macht voorkomen dat de publieke omroep ver dwijnt. De noodwet, die nu met grote spoed in behandeling is ge nomen, moet daarvoor zorgen. Meer samenwerking is nodig. De consequentie daarvan is dat de omroepen een deel van hun eigen identiteit moeten inleveren. „En wie dat niet wil, moet uit het pu blieke bestel stappen en achter een decoder verdwijnen," aldus Nuis. Hij omschrijft de omroepen als 'kleine koninkrijkjes' die een terug moeten doen in hun zelfstandigheid. Nuis benadrukt dat hij niet streeft naar een soort 'staatsomroep' na het jaar 2000. Wel wil hij één goed geoliede na tionale omroep, waarbij de deel nemende omroepen de ruimte houden om programma's te ma ken vanuit een bepaalde visie. „Er komt een enorm media-aan bod op ons af via televisie en In ternet. Wie is uitgesurfd en uit- gezapt, moet rust kunnen vinden op een thuisbasis, een open toe gang tot informatie. En daarin speelt de publieke omroep een rol," aldus Nuis. Zo'n omroep moet wat hem betreft kwalititief hoogstaande programma's bie den, maar ook amusement om de zappende kijker te lokken. De vrije toegankelijkheid,van de publieke omroepen vindt Nuis zó belangrijk, dat hij zelfs wil nadenken over een andere finan ciering van de publieke omroe pen. Niet meer via de inning van kijk en luistergeld, maar uit belas tinggelden. Zo'n financiering is dan ook inkomensafhankelijk: wie meer verdient, betaalt im mers ook meer belasfing. De Erasmusbrug in Rotterdam gaat in de loop van vandaag weer open voor alle verkeer. Tot grote vreug de van burgemeester Peper lieten de weersomstandig heden, het gisteren toe om de middelste tuien van de brug met koppelstukken aan elkaar te verbinden. Dat is de voorlopige oplossing voor de trillingen in de tuien die maandagmiddag ontstonden bij harde wind en re gen. De definitieve oplossing zal pas in de loop van vol gende week duidelijk worden. foto anp Guur Het belooft een guur weekeinde te worden. Vandaag eerst regenbuien, later op de dag opklaringen. Ook mor gen buien, mogelijk met hagel en een donderklap. Er is tamelijk veel wind. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet vreest dat Fokker niet gered kan worden door het Zuid-Kore- aanse Samsung. „Samsung wil meer tijd, maar wij heb ben geen tijd meer," aldus vi- qe-premier Dijkstal gisteren na afloop van de wekelijkse ministerraad. Samsung is volgens Dijkstal een 'heel acceptabel bod' gedaan. Maar de Koreanen happen niet toe. Naar verluidt zorgt vooral de Koreaanse overheid voor opont houd. Dijkstal zei dat hij 'uitstel van enkele weken' niet uitsluit. Dijkstal wees er gisteren op dat extra oponthoud noopt tot aan passing van het businessplan van Fokker. De curatoren werken in middels aan zo'n aanpassing. On duidelijk is of het kabinet vervol gens met een nieuw bod komt. De werknemers van Fokker zijn gisteren via een vlugschrift van de curatoren op de hoogte gesteld van de vertraging. illend Halsters Lunt onttrekken, nog attaqueerde CDA-raadslid |op Zoom bivak- t een nieuwe wo- noet in de eigen de grief, liet, toonde bur- aan: Raadpleeg [je weet dat de ge- zulke tijdelijke ten. Maar nee, in openlijk geventi- integriteit van En zonder het boemerang is. larrende Van der snde, emotionele n zetten. Van der luids en blijft er- 1 spreekt, erkent nde taal van de de burgemeester noemen en daar ht spijt van heb- ,aken dat hij zijn handen het vocht aarheid Halsteren se gemeenteraad, an een minieme szetel. Niet dat je achtsmisbruik en r de nieuwe ge- r het soort 'huis- ïap' van Roosen- ook te groot zijn etluttigheden die eelden. De herindeling Iet blad valt. Hoe idstuk anders noe- Van onze verslaggever Breda - De verdachte van de moord op de Etten-Leurse Jessica Richèl is voorlopig wijgelaten. Het DNA-onder- zoek, waaraan de 45-jarige D.C. uit Sint-Willebrord vrij willig meewerkte, is negatief uitgevallen. Dat betekent dat sperma-sporen die in het lichaam van Jessica werden aangetroffen niet van C. zijn. De man blijft wel verdacht. C werd op 21 oktober aangehou den na een televisie-uitzending waarin zijn ex-vriendin hem be schuldigde van de moord op Jes- nca, in 1991. De man had een l'Wje na die moord tegen zijn toenmalige driendin verteld dat bj de moord had gepleegd. Hij vertelde ook allerlei details, In oktober 1992 overwon ze haar angst voor haar vriend, die ze 'oen al verlaten had, en stapte naar de politie. Die kon echter onvoldoende bewijzen vinden om v op te pakken. a de uitzending van het televi- sieprogramma Peter R. de Vries esloot de politie toch nog maar eens met de vrouw te gaan pra- Ze wist zoveel dingen van de oord die alleen de dader kon eten, dat justitie besloot de man P te pakken. Hij ontkende en erkte vervolgens vrijwillig mee an een DNA-onderzoek. e gerechtelijk laboratorium in Rijswijk stelt nu dat het DNA niet overeenkomt. Volgens een woordvoerster van justitie zijn er daarom op dit moment onvol doende feiten om C. nog langer vast te houden. De politie gaat door met het on derzoek, waaraan zes mensen werken. Door Paul de Schipper Amsterdam - Ttelevisie-beel- den. In het Zaïrese Goma smijt een zwarte man met witte handschoenen een dode kleuter met een boog in de bak van een vrachtwagen. Een seconde hangt het kind in de lucht, de armen en benen verstijfd. Dan een zachte plof. Zacht, want achter de zij planken ligt al meer vernield leven. Achter een ijzeren slagboom staat Jacques de Milliano, front soldaat van het hulpverlenersle gioen. Hij soebat, maar het ant woord van de zwarte soldaat blijft onverbiddelijk: nee. De hulp komt er niet in! Als God werr eens een vrije dag neemt in Afrika, is het woord aan de heren van de hulp. Die zijn nu zover dat ze vragen om geweren. Een noodkreet als laatste middel: Zwichten voor de terreur. Niet helpen betekent het faillissement van de hulpverlening. Dat is het dilemma dat nu opduikt in ge- zagsloze zones die ontstaan in uiteenvallende staten zoals Zaï re. Universele humanitaire prin cipes gelden niet voor gedrogeer de jongens die zich aan hun Ka- lashnikov overeind houden. De Milliano smeekte het Westen deze week om militair in te grij pen. Humanitaire interventie heet dat: 'Stop met vechten of ik schiet'. Tijdens een bijeenkomst in Am sterdam lanceerde Artsen zonder Gr°n' »i het idee om bij de Vere nigde'Naties een 'speciale medi sche rapporteur' te benoemen, zoals er ook een rapporteur voor de mensenrechten is. Zo'n rap porteur zou de Veiligraadsraad moeten adviseren over de moge lijkheden van humanitair ingrij pen bij oorlogsrampen. 'Hulpverlening in uiteenvallende staten'. Artsen zonder Grenzen hield er een publiek debat over. Bij elke oorlogsramp duikt het thema weer op: het recht op hu manitaire hulp in crises. Lucas van den Broek, beleidsme dewerker van Artsen zonder Grenzen: „Jarenlang hebben hulporganisaties er zich voorna melijk om bekommerd hoe ze zo efficiënt mogelijk konden w.er- ken. Humanitaire hulp was voor spelbaar, een principe dat goed leek voor de eeuwigheid. Het was ook vanzelfsprekend om respect te eisen voor je neutraliteit." Waar de Rode-Kruisvlag woei, zwegen de wapens. Maar in Burundi moest Van den Broek onlangs het logo van Artsen zon der Grenzen van de auto halen: „Het was schietschijf gewor den." Staten worden geboren en ster ven. Dat gaat gepaard met ge welddadige stuiptrekkingen. In Afrika dreigt de stammenverza- meling die Zaïre heet met veel pijn uiteen te vallen. Weg of gewapende bescherming; dat is de keus van de hulpverle ners. VERVOLG OP BUITENLAND - A5 ADVERTENTIE) Ik had net nieuwe tientjes nodig Beier Meubel heeft ook alles op slaapkamergebied. Een enorme keus in kwaliteilsslaapkamers,.dé specialist in slaap comfort en natuurlijk zuinige Belgische prijzen. Dus bent u op zoek naar een slaapkamer? Kom gezellig naar Baarle-Nassau. Amsterdam (anp) - De Neder- landsche Bank (DNB) komt zo goed als zeker met een nieuw tientje. „Het ziet ernaar uit dat de bank het in omloop brengt,' want we raken langzaam door onze voorraad heen," zei een DNB-woordvoerder gisteren. „Dat durf ik wel voor mijn reke ning te nemen." In de tweede helft van 1997 neemt de centrale bank een definitieve beslissing. (ADVERTENTIE) 7/7/f<//' Nieuwe Giiuiekeustraat 20a Tel. 076-5205522 Amsterdam (anp) - De televisierechten op voetbalwedstrijden komen in beginsel toe aan de thulsspelende club. ernstige zaak. Volgens Vogelzang kan deze uitspraak grote gevolgen hebben voor de collectiviteit in het betaalde voetbal. „De solidariteit tussen de KNVB, de clubs en de spelers staat nu plotseling zwaar ter discussie," zei hij. „Of er nu een bom ligt on der het contract met Sport7? Dat vind ik een voorbarige en ook overdreven vraag. Maar het is wel duidelijk dat we ons moeten her bezinnen op onze reglementen en statuten. Feyenoord heeft op dat punt gelijk gekregen. Dat baart me grote zorgen." Vogelzang kondigde voor dit weekeinde meteen een vergade ring van het sectiebestuur betaald voetbal aan. Ook sloot hij niet uit dat de KNVB op korte termijn een bijzondere algemene ledenverga dering uitschrijft. Vogelzang betreurde het dat het hof geen voorziening heeft getrof fen tot 20 december. „Dat kan tot chaos leiden in het betaalde voet bal op mediagebied," stelde hij. VERVOLG OP SPORT-B2 De reglementen en statuten van de KNVB bieden onvoldoende ba- si's om de clubs dat recht te ontne men. Tot die harde conclusie kwam het gerechtshof in Amster dam gisteren. President J. Willems wees ver vroegd een tussenvonnis in het ho ger beroep van Feyenoord in het geding tegen de KNVB over de tv- rechten. Hij stelde de Rotterdamse club op belangrijke punten in het gelijk. „Ik ben heel erg gelukkig met deze eerste uitspraak," liet Feyenoord-directeur Nicole Ede- lenbos weten. Willems besloot de gecompliceer de zaak aan te houden tot 20 de cember. Hij wil meer informatie over de financiële belangen van beide partijen. Bovendien wil hij de KNVB en Feyenoord de tijd gunnen alsnog tot een vergelijk te komen. „Een periode van bezin ning is wenselijk," stelde Willems. KNVB-directeur Peter Vogelzang maakte na het tussenvonnis een aangeslagen indruk. Hij sprak van een grote tegenvaller en een zeer Ook groot in slaapkamers! Tumhoutseweg 5, Baarle-Nassau. Tel.: 013 - 50788.68 Door Jan Jansen Borssele - Na een urenlange, vergeefse jacht op nucleaire transporten en actievoerders daartegen, ga je spoken zien. Waarom is de Franse vracht auto die je passeert bij de Vlaketunnel op de A58 zo volkomen gesloten en totaal onbeschreven? Transporteurs pronken op de zijkant toch zo graag met naam en herkomst, producten zelfs soms... Gaat dit misschien stilletjes naar Cap la Hague toe, volgela den met splijtstofstaven uit de kerncentrale van Borssele? Zijn de actievoerders van Greenpeace dan toch misleid? Donderdag nog postten ze sa men met het verzamelde jour naille van Nederland op een natte parkeerplaats bij Hein- kenszand. Hier zou het omstre den nucleaire vrachtje langsko men en onderschept worden. Maar onder de bol van Borssele is men niet minder waakzaam dan de milieubeweging; er pas seerde die dag'dus niks. Hoe zou het verder gaan, luidt de volgende ochtend de logische vraag. Ik heb op de A58 inderdaad een spook gezien, beaamt een woordvoerder van Greenpeace. Hij blijft bij het eerder ge schetste scenario. Zowat iedere maand voert de kerncentrale splijtstofstaven af naar Frank rijk en deze week was het weer zover. Greenpeace, lijkt wel in formatie van binnenuit te heb ben. Volgens de woordvoerder is er dinsdag in Borssele een auto aangekomen, die woens dag is geladen en donderdag zou vertrekken. Maar dat ging dus niet door. „Zeker weten, hij staat er nog," meldt de zich nog 'ergens in Zeeland' ophoudende Green^ peace-man telefonisch. En trots. „Het is goed nieuws dat er niks gebeurt. Wij willen niet dat dat transport vertrekt. Die, verwerking in Frankrijk is de smerigste kant 'van de kerne nergie. Het zou de eerste keer zijn, maar het ligt nu toch voor de hand dat ze de confrontatie met ons willen ontwijken." Naar gewoonte doet een voor lichter op de kerncentrale geen mededelingen. „Dat heeft niets met de actie van Greenpeace te maken. Dat doen we uit veilig heidsoverwegingen nooit." Hij bevestigt wel dat de bewa kingsdienst van de centrale de zer dagen extra alert is. Inderdaad, van alle kanten loe ren de jeeps. Bij de eerste pas sage staat zo'n bewakingsvoer tuigje zelfs pontificaal bovenop de zeedijk. Als ik wat later én wat verderop zelf de zeedijk beklim - in de hoop op een glimp van dé auto - scharrelen er twee rond op het doodlopen de binnendijkje achter de cen trale. En met draaiende motor stilstaan vlakbij de poort levert ónverholen argwanende blik ken op vanuit een stapvoets passerende jeep. Drie hebben ze er zeker en vandaag zijn ze allemaal bemand. Wie hier een uur lang rondzwermt, is vast en zeker met kenteken en al bijge schreven op de lijst van ver dachte personen. Er is wel een goede reden om even in de berm bij de centrale te parkeren. Van een nucleair transport lijkt geen spoor te be kennen. Hoewel... wat doet die colonne van vijf Duitse vracht auto's nu al een uur lang bij de poort? In een paar open comparti- mentjes, valt kantoormeubilair te ontwaren, maar de rest zit potdicht. Slinkse manoeuvres? Of toch weer spoken? Toch weer spoken. In de gedaante van kantoorunits voor perso neel van Siemens dat de ko mende tijd een rol speelt bij de grote 'modificatie' van de kern centrale. Ën er zijn alvast wat bureaus, stoelen en kasten bij geleverd. Dat soort informatie houdt de woordvoerder van de centrale niet achter. Nooit overtuigd, altijd argwanend, zet ik de speurtocht voort door Hans Warrens geboortestreek, waar alleen het 'dorpsplein van Borssele - de mooiste rechthoek in de wijde omgeving - en de vandaag helder tintelende Wes- terschelde nog in ongeschonden staat lijken; voor de rest heeft industrie Warrens favoriete speelterrein naar de knoppen geholpen. De Covra bijvoorbeeld, een ki lometertje westelijk van de kerncentrale. Zou die landelij ke verzamelplaats van radio actief afval geen rol kunnen spelen in het verdonkeremanen van de splijtstofstaven? Argus rijdt er eens langs. Maar nee, het oogt als een roerloze, on schuldige onderneming. Voor hetzelfde geld sta je voor een landschapaankledingsont- werpbureau, met die aardige tuin- en vijverpartij. Spoken en jeeps, meer valt er hier vandaag niet te noteren.

de Stem | 1996 | | pagina 1