DESTEM Er moeten meer Zeeuwen komen' l'tGouddoppertjei SS. Wlgt" ,ld" Sporen in de slik 'Hulp Belgisch leger officieel vastleggen' 'Tuinenproject Sluis een nieuw fenomeen' Bobby's problemen zijn weldra opgelost 'Horizon' moet positie MKB gaan versterken Delta Anders vraagt invoering Zeppelins chinc> DEWERKER GER m/v C1 MKB: eind aan verdeeldheid Klokkenshow van maar dan 400 Klokken Statenfractie YYD voorziet daling voorzieningenpeil door afname bevolking Karaers moeten jij fusie gelijke eserves inbrengen' Voor 23 mille aan lampen gestolen Groenlinks wil fuseren met Delta Anders Van Gelder aan minister Voorhoeve: Dow Terneuzen maakt verschil bij vliegreizen nu is ver weg dichtbij.*.. e.o. i/eer. code 650 code 661 code 665 code 687 code 701 code 625 code 626 code 636 code 637 code 700 code 871 code 882 code 662 code 664 code 688 code 689 code 699 v.o.f. toorapparatuur in West- staat uit copiers, faxen, ommercieel talent op HBO- verliest nooit uit het oog, dan opportunistisch han- in een prestatiegerichte anciëie constructies op een 5,4870 AH Etten-Leur, f *6111 leveren centraal staan, ioek naar een enthousiaste het rayon Zeeland, U bezoekt klanten en u o-businessverkoop bete kansen in de markt sig- m de contacten met in- heid en directies van gm,e werkt u intensief samen ick en denkt mee in op en. U rapporteert recht- minimaal een MTS- :k. U bent commercieel in- shoeften van bedrijven ver te adviseren en resultaat- rzettingsvermogen en ver- vertuigingskracht maken u n de buitendienst, bijvoor voordeel. U woont centra» rhuizen. tctie binnen een gerenom- ;iteiten staan goede pri- nder een auto van de zaa 0 dagen na het verschijnen o naar de heer B.E. Geuv Raamsdonksveer. Vermei" 290. |BURCHTSTRAAT_8,^STBirRG! Zeeland fan onze verslaggever liddelburg - De Zeeuwen noeten eens serieus gaan verken aan een forse uit leiding van het aantal jrovinciegenoten. Want be- folkingsgroei in Zeeland is ioodzakelijk om de voor- jeningen voor de inwoners ip peil te houden. Dat ?ordt namelijk een zeer mstig probleem in de toe- jbmst. leer Zeeuwen moeten er komen, jat was een prikkelend onder deel van de algemene beschou wingen van de WD, gisteren in de begrotingszitting van de Zeeuwse Staten in Middelburg. Terwijl de bevolkingsdichtheid op deze aarde in de ogen van on der meer de milieubeweging het grootste milieuprobleem aller tij den is, pleitten de Zeeuwse libe ralen gisteren vrolijk voor nog meer mensen. Zeeland moet ten minste de landelijke ontwikke lingen in de bevolkingsgroei bij houden, want dat is niet het ge val, vertelde fractievoorzitter Jacques Suurmond. Suurmond: „Sinds de Tweede Wereldoorlog is de Nederlandse bevolking met 60 procent toege nomen, maar in dezelfde periode groeide Zeeland met 35 procent. En juist het inwonertal is de maatlat waarlangs de toedeling van voorzieningen wordt ge legd." 1 Vruchtbaardere Zeeuwen en gro tere gezinnen, het was dit keer niet de SGP die principieel tegen geboortebeperking is, de VVD-, ers braken er een lans voor. De WD kreeg er niet veel reac ties op. Daarvoor hadden de par tijen het te druk met hun eigen betogen. Alle partijen kwamen in hun beschouwingen terug op de economische situatie in Zeeland, die niet echt slecht is, maar zich niet vertaalt in meer banen. D66 maakte nog een punt van oud politiek zeer. De partij vindt het democratisch onjuist dat een Commissaris van de Koningin zo veel macht heeft bij burgemees tersbenoemingen en Statenlid Alex Dijkwel zei dit nog een keer. De SGP had het, ook traditioneel, over het verlies van normen en waarden in de samenleving en de toename.van 'het liberale den ken'. Dat veroorzaakt in de ogen van de staatkundig gereformeer den tweespalt in de samenleving. Het Statenlid Wim Kolijn haalde als voorbeeld hiervan uit naar de Bredase bisschop Muskens, die in het nieuws kwam met zijn uit spraak dat een arme een brood mag stelen. Kolijn: „De rooms- katholieke bisschop Muskens krijgt als een soort goeroe zelfs internationale aandacht met toe te staan wat zijn bijbel verbiedt." Vervolgens, en dat is de laatste jaren ook in elk begrotingsdebat voorgevallen, kreeg de Zeeuws- Vlaamse Volkspartij kritiek uit de hoek van de PvdA en Groen links. De PvdA had het over 'een beginselloze partij' en Groen links verweet de ZVP 'politieke onduidelijkheid'. Groenlinks haalde, alweer tradi- 'an onze verslaggever terneuzen - Voorzitter ir. K. lorstra van de Zeeuws- flaamse Kamer van Koop- landel vindt dat bij de fusie -an de Zeeuwse Kamers beide lartners gelijke reserves moe- en inbrengen. lij reageerde daarmee gisteren ijdens de algemene vergadering ran de Kamer op vragen van B. De kamer hier heeft drie niljoen gulden in reserve. Die re- erves -zijn opgebouwd met hoge ontributies. lijk had in de boeken een groot erschil gezien tussen het hef- pereentage van de Kamer in [erneuzen en die in Midden- en loord Zeeland. Hij vroeg zich lerhalve af wat 'de overkant' te lieden heeft. Als dat verschil [root zou zijn, is hij voorstander ran het verder verlagen van de rontributie in Zeeuws-Vlaande- en. taders zouden de verhoudingen rel erg scheef komen te liggen, rond hij. ïet gevaar voor al te grote ver schillen is volgens Horstra vrij- niet aanwezig. De Kamers m Koophandel zijn bij het op- jouwen van reserves gebonden ian wettelijke bepalingen. Niet- iemin laat de Kamer onderzoe- len wat het effect van de reserves >p het toekomstig heffingsper- lentage van de nieuwe Kamer zal djn. „We kunnen nu wel gaan fi- osoferen, maar we moeten eerst de cijfers weten." Serooskerke - Onbekenden heb ben maandagnacht zeventig assi- tólatielampen gestolen uit een bedrijf aan de Wilgenhoekweg in iskerke. De lampen zijn te gebruiken voor de hennepkweek. lie waarde van het gestolen goed «draagt bijna 23.000 gulden, verder is voor zesduizend gulden schade aangericht in het bedrijf. Van onze verslaggever Middelburg - GroenLinks de Zeeuwse Staten wil raseren met Delta Anders om zo een sterkere milieu partij in Zeeland te krij gen. De liefde komt echter één kant, Delta An ders ziet er niets in. Gisteren tijdens de algemene beschouwingen van de Sta- ten legde Statenlid Frans van Kollem van GroenLinks ij1® liefdesverklaring voor e andere eenmansfractie tteer. „We hebben toch al kortdurend dezelfde opvat- ®gen over dingen, een fusie ou een eind kunnen maken n de politieke versnippe- "flg van onze standpunten," 20 zei hij. Statenlid Marten Wiersma h Delta Anders ziet er Biets m, 5jj '3eaamt dat de standpun- 7oi(Uan Partijen vaak het- "Me zijn, maar wijst de yan politiek bedrijven z®ls GroenLinks dat doet, A wil niet zeggen dat wij all. oen' we doen het vcre u^ers'we hebben een a; Cj''hende stijl. En boven al klk niet dat je door amenvoegingmeerpoutieke 'Even binnendoor' vraagt deze maanden extra aandacht. Regen, mist en vette Zeeuwse slik maken een ritje over de polderwegen tot een waar avontuur. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Middelburg - Zeeland wil dat minister Voorhoeve (Defensie) de hulp van Belgische militai ren aan de provincie in het ge val van een ramp officieel vastlegt in een bilateraal con tract. Commissaris van de Koningin Van Gelder heeft daar gisteren een brief over geschreven aan de minister. Van Gelder vraagt om overleg. Zoals gemeld schieten Belgische militairen in de toekomst te hulp bij grote rampen, omdat de Ne derlandse soldaten er te lang over doen om Zeeland en met name Zeeuws-Vlaanderen te bereiken. Van Gelder schrijft: 'In Zeeland bevinden zich naar mijn oordeel te weinig helikopters voor acute hulpverlening. Vorige week nog is bij een reddingsactie in Het Zwin gebleken dat door de direc te inzet van helikopters uit Kok- sijde mensenlevens gespaard konden worden. Het is mij voorts bekend dat ook schippers in nood voor de kust van Zeeuws-Vlaan deren graag een beroep doen op de snelle hulp uit Koksijde.' Er is, zoals geméld, al een ver drag. Het wacht in Brussel op een fiat, maar de provinciale overhe den aan beide zijdén van de grens zijn het al met elkaar eens. Het is voor het eerst dat op deze manier grensoverschrijdende militaire activiteiten formeel worden gere geld. Zeeland is geografisch een lastig gebied en een van.de gevaarlijk ste, meest risicovolle gebieden van Nederland. Dat blijkt uit be rekeningen. Er zijn twee kern centrales in de omgeving - in Borssele en in Doel -■ er is zware industrie en niet te vergeten de scheepvaart op de Westerschelde, die voor de meeste risico's zorgt. Het Nederlandse leger is vertrok ken uit de provincie, de OCMA verdween uit Middelburg en Vlis- singen verloor de Koninklijke Marine. Het zogeheten Regionaal Militair Commando zit in Vught. Het duurt minstens minstens zes uur voor de Nederlandse soldaten in Zeeland zijn en in het week einde lukt het'helemaal niet, om dat de oproepdiensten voor Ne derlandse militairen zijn afge schaft. Als de papieren getekend zijn, kan Zeeland indien nodig op afroep beschikken over minstens duizend Belgische soldaten en ze ventien helikopters. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - Een nieuw fenomeen in West-Ne derland. Zo noemt burge meester C. van Liere van de gemeente Sluis-Aardenburg het tuinenproject in Sluis. Op een perceel van ruim zes hec tare aan de Sint Annastraat wil de Stichting Euregio-tui- nen deze toeristische attractie realiseren. Het thema: de Eu ropese tuinstijlen uit heden en verleden. Van Liere is tevens voorzitter van deze stichting. Daarin zitten ver der N. Boussen van Witte Bous- sen-De Bruin, oud wethouder van Oostburg A. de Feijter, Det- hon-directeur F. Hamelink en J. de Waard, directeur Rabobank Walcheren-Zuid. Met- de realisatie van de Europese tuinen is een investering gemoeid van tussen de zes en acht miljoen gulden. De stichting wil dit geld bij elkaar brengen door ondér an dere hét aanboren van Europese subsidies en de zogenaamde groenfondsen van diverse ban ken. „Het slagen van dit project is me de afhankelijk van de subsidies die je binnenhaalt," zegt Van Liere. „Onze indruk is dat het tuinenproject een goede kans van slagen heeft. Soortgelijke tuinen kom je immers momenteel alleen in Oost-Nederland tegen en het project is naast een toeristische attractie educatief en informatief op het gebied van natuur en land schap. Trouwens, het project is ook een prima locatie voor een Milieu Educatief Centrum, waar in Zeeuws-Vlaanderen al zo lang in Zeeuws-Vlaanderen over ge praat." Het project wordt vanuit drie thema's opgezet Frans/Itali aanse tuinen, Engelse land schapstuinen en overige en mo derne voorbeeldtuinen. Bij de realisatie wordt gedacht aan de inschakeling van Dethon-Groen. „Het project is daarom ook prima voor de werkgelegenheid van dit sociaal werkvoorzieningschap," aldus Van Liere. Achterin het park komt volgens Van Liere een bijzonder element. „Een miniatuur van een fort of schans. Hiermee wordt de link gelegd met de Zeeuws-Vlaamse verdedigingswerken en/of het historische karakter van Sluis." Het bestuur van de stichting gaat uit van zeventigduizend bezoe kers op jaarbasis. Ze moeten een tientje entree per persoon beta len. „Dat is nog een voorzichtige prognose. Kijk, het tuinenproject met deze opzet is een onbekend fenomeen in dit deel van Neder land en België en Frankrijk. We baseren onze prognose op het aantal bezoekers aan Sluis en Zeeuws-Vlaanderen. Maar ook uit de rest van Nederland, België, Frankrijk en Engeland verwach ten we veel bezoekers. En na tuurlijk de echte tuinliefhebbers. Sluis is wat dat betreft een ideale locatie. Het complex'moet zich wel duidelijk onderscheiden. Vandaar de keuze voor een com binatie tussen een toeristische at tractie en informatie/educatie." Van Liere weet nog niet wanneer de eerste bezoekers in de tuinen kunnen rondwandelen. „Dat hangt van de toekenning van de subsidies af: Als we de gelden binnen hebben, wordt het project verder uitgewerkt." Terneuzen - De actie Blueprint bij Dow Ter neuzen, waarbij het aan tal hiërarchische lagen drastisch wordt uitge dund, heeft vooralsnog al leen op de werkvloer tot enige nivellering geleid. Hoog in de lucht blijven grote verschillen bestaan. De ondernemingsraad van Dow heeft bij de directie ge klaagd over het onderscheid dat bij vliegreizen voor Dow- personeel wordt gemaakt. Volgens de OR blijkt het re gelmatig voor te komen dat Dow-medewerkers bij vlieg reizen op dezelfde vlucht zo wel economy class als busi ness class reizen. Met andere woorden, de ene Dow'er zit comfortabel eerste klasse, terwijl zijn collega enkele meters verderop met opge trokken knieën de oceaan over moet steken. De OR wil daar duidelijkheid over of richtlijnen voor een eendui dig beleid. De Dow-leiding is niet van plan daar enige be moeienis mee te hebben. Een uitvloeisel van Blueprint is dat verantwoordelijkheden en zeggenschap voor een deel naar de werkvloer zijn ver schoven. Afdelingen en fa brieken mogen zelf beslissen hoe duur een vliegticket mag zijn. „Kostenbeheersing is daarbij het uitgangspunt," aldus het management in een reactie naar de OR. ZATERDAG 9 NOVEMBER 1996 tioneel, uit naar de stagnatie van de politieke vernieuwing. Staten lid Frans Van Kollem zei door de grote vermenging van allerlei be stuurlijke functies in het kleine Zeeland voor 'Belgische toestan den' te vrezen. „Small is beauti ful, maar al te small wordt in cestueus," aldus Van Kollem. „Ons kent ons in allerlei geledin gen van het openbaar bestuur. Vooral in Middelburg is dat een probleem.1 .Gemeenteraadsleden werken bij de provincie en Sta tenleden werken bij de gemeen ten. Wethouders en burgemees ters zijn Statenleden, het gaat te ver." Terneuzen - De problemen rond de opvang van hond Bobby - die de dupe dreigde te worden van een relatiebreuk - lijken binnenkort opgelost. Een oproep van Bobby's baasje Marcel van der Voort in De Stem van vorige week leverde zo'n veertig reacties op. Deze reacties zijn, zo meldt Van der Voort, niet alleen afkomstig van mensen die Bobby tijdelijk in huis willen nemen. Er zijn ook dierenliefhebers die baas en hond een hart onder de riem willen steken. „Ik sta versteld," zegt Van der Voort, „dat er zoveel dieren vrienden zijn. Naast telefoon tjes heb ik ook op andere ma nieren heel wat positieve reac ties gehad. Die hebben mij eer lijk gezegd ook een beetje op gepept." Van der Voort moest onlangs na een relatiebreuk voor onbe paalde tijd worden opgenomen. Zijn hond dreigde daar de dupe van te worden, waarop zijn baas via de krant een pleegge zin voor 'zijn viervoeter zocht. Momenteel verblijft Bobby in het dierenasiel in Terneuzen, waar Van der Voort als tegen prestatie voor de opvang drie dagen per week een helpende hand toesteekt.De kwestie rond Bobby, zo vertelt zijn baas, heeft inmiddels ook de belangstelling gewekt van lan delijke dagbladen en televisie. Maar hij gaat daar na overleg met zijn begeleiders niet op in. „Wel," zegt hij, „zal ik iedereen die op de oproep heeft gerea geerd, persoonlijk bellen. Dan wordt met dé medewerkers van het dierenasiel het juiste gast gezin voor Bobby gezocht." Terneuzen - 'Horizon' is de naam van het project waarmee het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (IMK) eri de Kamers van Koophandel de positie van hef midden- en.kleinbedrijf in de provincies Zeeland, West- en Oost-Vlaanderen willen ver sterken. financieel en personeelsbeheer. Deze bedrijven krijgen bij de ver dere uitwerking deskundige be geleiding van vertegenwoordi gers van het IMK en de Kamers van Koophandel: Wie belangstelling heeft, moet snel reageren. Er kunnen slechts tien bedrijven per provincie mee doen, dertig in totaal. Horizon gaat twee jaar duren. Hoewel ge subsidieerd is meedoen aan Eet project voor de bedrijven niet gratis, het inschrijfgeld is 1640 gulden. De inleidende sessies worden verspreid over de drie provincies. Er zijn bijeenkomsten in Gent, Brugge en Middelburg. De acties zijn vooral gericht op een verdere professionalisering van het management. Ze bestaan uit inleidende sessies en work shops waar ideeën vertaald kun nen worden naar de eigen be drijfssituatie. Managers kunnen daarnaast individuele bedrijfsbe- legeleiding krijgen. Horizon wordt gesubsidieerd met Europe se gelden en is tevens bedoeld om grensoverschrijdende samenwer kingsverbanden op te richten. Het project geldt voor bedrijven van tien tot honderd medewer kers. Zij krijgen een uitnodiging om mee te doen aan bijeenkom sten over marketing, export, steun bij internationale handel, Terneuzen - Ondervoorzitter G. Ververs (MKB) heeft gisteren tevergeefs een béroep gedaan op de Kamer van Koophandel in Zeeuws-Vlaanderen om zich te bemoeien met de verdeeldheid in Zeeuws-Vlaanderen. Overal om zich heen ziet Ververs bestuurders vechtend met elkaar over straat rollen. Hij ziet dat bij gemeenten, ondernemingsverenigm- gen en VW's. Het beeld van Zeeuws-Vlaanderen buiten de regio is er een van verdeeldheid en onderlinge twisten. „Dat is niet in het belang van ondernemers. Kunnen we daar als Kamer van Koophandel niet iets aan dóen?" luidde zijn pleidooi gisterenochtend in de Kamer. Nee, klonk het uit de mond van voorzitter ir. K. Horstra. De Kamer van Koophandel is volgens hem geen belangenorganisatie. De Kamer komt wel op voor het economisch belang van de streek, en ondersteunt initiatieven om de streek sterker te maken, maar is er niet om stelling te nemen in onderlinge conflictsituaties. „Bedrijven moeten hun eigen belangen behartigen," zei Horstra. „We kunnen het vee wel naar de bron brengen, maar het niet dwingen te drinken." Middelburg - Zeeland moet het vervoer per luchtschip, de ouderwetse Zeppelin, weer gaan invoeren. Met de luchtschepen kunnen dan op een milieuvriendelijke wijze toeristen naar de kuststreek worden gebracht. Nooit meer files naar het strand. En belangrijk minder uitlaatgas sen. Dit is een voorstel dat gisteren is gedaan door de milieupartij Del ta Anders, tijdens de maandelijk se zitting van Provinciale Staten in Middelburg. Delta Anders maakte geen grapje, maar meen de het serieus. Statenlid Wiers ma: „Ik verzoek de geachte colle gae de voorspelbare grapjes over luchtkastelen achterwege te laten tot na onderzoek van de techni sche, en commerciële vooruitzich ten van deze vervoersvorm. Nu nog lijkt het ver weg, maar dat was de toltunnel vijftien jaar ge leden ook." Wiersma ziet goéde persectieven voor de herinvoering van lucht scheppen. In de eerste helft van deze eeuw kwamen de oude Zep pelins vooral in het nieuws door enkele grote ongelukken. Met na- me de totale uitbranding van een groot luchtschip in New York, waarvan een bloedstollend radio verslag is overgebleven, beteken de het einde van het personenver voer ermee. y In de Tweede Wereldoorlog wer den ze nog wel onbemand ge bruikt, als belemmering voor on der meer bommenwerpers boven steden. Nieuwe studies tonen volgens Wiersma aan dat de nieuwe luchtschepen toekomst hebben. Vooral voor het recreatieverkeer over afstanden van 150 tot 1000 kilometer. Er is relatief weinig infrastruc tuur voor nodig, wat een voordeel is en het ministerie van Verkeer en Waterstaat verricht er serieus onderzoek naar. „Tijd voor een actieve provincie als Zeeland deze uitdaging over te nemen en er een degelijk sym posium aan te wijden," aldus Wiersma. (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikboor in heel Europa Mn b^rtp m urvlc. wi da •Wdronèca vin inxbot.... gerrit dejonge axel Orcnjeatreet 5 - Telefoon 0115 - 5S2710

de Stem | 1996 | | pagina 17