Europees Zaïre-plan kansloos zonder VN cRioja Reserva 9,95? agscode rerbodig Belgische rechters en minister in opspraak Kok wil sekstoerisme Filipijnen bestrijden Almede boek over Fergie bevalt haar niet Greenpeace in actie tegen schip sojabonen deStem buitenland KORT A4 BUITENLAND A5 )MMENTAAR tND KORT lig Leven ^-personeel Melkert laanvaardbaar' merend succes Pronk hekelt in Brussel afwachtende houding Verdeeld Rusland herdenkt revolutie 1 ijd iets bijzonders. Hamburg01 nie^ Tder. de komende van Buckm^am duktie vaen llggen Zljn Fer" togen A^cret Life' en 'Sa~ tos moet? °fYork:MySt°- huidige t 'Jeltsin over drie weken weer in Kremlin' Huisarrest Bhutto opgeheven Verdachte bloedbad Port Arthur bekent Global Surveyor vertrekt naar Mars Noodweer India eist 374 levens Oorzaak Fokker-ramp Brazilië bekend VS zetten Israël onder druk Reeks ministers verlaat regering Clinton Boeing 727 boven Nigeria verdwenen EMBER 1996 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1996 luiden gehoord over'd» 4 heeft plaatsgevonden op straat te krijgen Re m dat die opzet niet qe an. Er is eerder een ver- is van intensief contac de hervormingsoperatie -.en voor integratie vanuit' .rbeeld veld- en zedenpo- aan hoefde te worden al zo ver gekomen dat ii lijd de taken van de veld' Zij surveilleren in bossen' wanneer ze stropers ont- geen goed initiatief ge- lannen bekend waren, is atieve gevolgen gewaar- mansoren gericht. ■racht van het ministerie critici van het eerste uur' worden momenteel door oral bij de eerste opvang grote gevolgen, want de ie ervaringen naar buiten rgdrager van Justitie en ben de Tweede Kamer in -n de problematiek te zul- esultaten daartoe aanlei- slofte onder druk van de sgeweekt. Sfers spreken een duidelijk erugkeren in de politie-or- nnen niet om deze conclu- p00r Bert Schampers Brussel - Het hoogste Bel gische rechtscollege onder zoekt momenteel in hoeverre jwee Luikse topmagistraten schuldig zijn aan strafbare feiten. gen rechter wordt verdacht van corruptie, de ander zou pedofie len hebben beschermd. Justitie „il ook een lid van de Vlaamse regering ondervragen. Om wie Bet gaat is niet bekend gemaakt, jlet Vlaams parlement is ge vraagd de onschendbaarheid op te heffen. De Belgische minister de Tweede Kamer zetten cichting Vrijwillig Leven, ptatie van zelfmoord. Ka- willen van de ministers pr (Justitie) weten of de i door de beugel kunnen, htief van enkele leden van lige Euthanasie (NWE). er Beroepsonderwijs gaat fs gaan vijftigjarigen een estigjarigen is dat een uur tan onderwijsbonden met .holen in Nederland, over- iorziet in een bescherming beoordeelt voorgenomen door verschuivingen dan Vertegenwoordigers van voorgenomen op 1 de- hebben. Ie economie leidt tot meer pakken voor mensen met •oductiviteit. Het nationa- op economische groei en maatregelen om mensen helpen. Tot die conclusie es economisch instituut, na er Melkert van Sociale Za- riaat volgende week in Pa- i de OESO, de organisatie stelde wijziging van de be ep onaanvaardbaar. Via de pes invloed houden. Dat zei RAI in Amsterdam tijdens raai reageerde daarmee op t algemeen bestuur van de lijke raad van toezicht. Het volgens hem plaatsmaken uur. Het kabinet wil dat de van start gaat. Bolkestein rensafhankelijke omroep er start in 2001 istig vervuilde Volgermeer- in 2001. De minister van hr de eerste aanpak tussen en gulden. Zeker 70 miljoen bedrijven die elders de bo ar zijn in 2018. leeft de afgelopen weken al ea Life Centre in Scheven- se blauwgeringde octopus l 'Monsters met tentakels rlengd tot en met zondag 5 |en 10 november sluiten. De meest giftige dieren op aar- istralië, wordt maximaal ifbal, maar een beetje beet *vdA en D66 zijn teleurge' itairen, die staatssecretaris isteren naar de Tweede R id Sterk is het stuk 'vaag nneer die tot een a.nder v°lk ïoren of een andere c iben." De militair staat v - taak', op een manier die gedisciplineerd en integer rk heeft in de n regels kunnen ontdek*® nog niet golden ,v°£ente ïstplichtige uit het iafzin is heteendiskwalih ;ie van de huidige hero P pe at en daarom not done- ,mer debatteert volgende >t Gmelich Meijling ovei dragscode. van Justitie De Clerck heeft de onderzoeken tegen de rechters gisteren bevestigd. De nummer twee van het parket in Luik, ad vocaat-generaal Schmitz, wordt ervan verdacht jarenlang tegen betaling rechtszaken te hebben geregeld. Schmitz heeft goede contacten in Duitstalig België, waar hij notabelen en zakenlie den geld vroeg voor arme gezin nen. Een bewijs van betaling kregen de betrokkenen nooit. Wie geld schonk, kon volgens de krant De Morgen in ruil daar voor rekenen op gerechtelijke bescherming. Wie weigerde te betalen riskeerde problemen te krijgen met justitie of zelfs met de belastinginspectie. Schmitz ontkent alle aantijgingen. „Die inzamelingen heb ik gedaan voor sociale doeleinden. Ik heb nooit één centiem in eigen zak gesto ken." Volgens minister De Cler ck wordt bekeken of tuchtmaat regelen tegen Schmitz moeten worden genomen. In de zaak van de Luikse advocaat-generaal De la Brassine, die een rol zou heb ben gespeeld in prostitutie- en pedofilienetwerken, is het Hof van Cassatie inmiddels al een strafrechtelijk onderzoek ge start. Het Vlaamse liberale kamerlid Versnick drong gisteren aan op onmiddellijke sancties tegen de twee magistraten. Die zouden meteen geschorst moeten wor den, vindt Versnick. Net op het moment dat de Belgische justitie onder vuur ligt, mag volgens de oppositie De Clerck de zaak niet laten aanslepen. De minister zei dat hij verplicht is de procedures te respecteren, maar hij beloofde dat de rotte appels in de magis tratuur worden aangepakt. De voorzitter van het Vlaams parlement zei in een korte ver klaring dat bezwarende docu menten zijn gevonden tegen een minister. De BRTN maakte mel ding van mogelijke betrokken heid bij een frauduleus faillisse ment van een onderneming. Een commissie van Vlaamse par lementsleden buigt zich volgen de week over het verzoek van justitie. Mogelijk wordt de mi nister dan verwezen naar het Hof van Cassatie, dat zich door gaans bezighoudt met strafrech telijke feiten waarbij bewinds lieden betrokken zijn. Tegen de uitspraak van dit hoogste rechtscollege is geen beroep mogelijk. Door Bert Schampers Brussel - „Alles is gereed voor een humanitaire inter ventie: geld, hulpverleners, voedsel," zei minister Pronk gisteravond in Brussel. Toch kan de massale hulpoperatie jiiOost-Zaïre pas op gang ko men als de Veiligheidsraad instemt met militaire be scherming. De afwachtende houding van de VN stemt Pronk somber. De Europese ministers van Ont wikkelingssamenwerking heb ben gisteren in Brussel de hele dag overlegd met de internatio nale hulporganisaties. Naafloop was Pronk blij met de eensgezindheid om hulp te verle nen aan de meer dan een miljoen (ADVERTENTIE) yu n Rioja Reserva uit het ij/ uitstekende wijnjaar 1991 voor nog geen tientje? Dat kan bij Gali Gaü. Zolang jrieien)0rraad stre^t kunnen wij u rlijke, op hout gerijpte Rioja verfden uit de gerenommeerde Hero kas Fuentoro. Dus wie deze ÖVercap volle wij n uit een van de mooi- vaniarr. wil Henlstre van ^Pan-ie weet te nen sch en' ^aat nu naar Gall Gall. r Var! a.s. is Gall Gall naast de OllgSSysttoopavond iedere donderdag- en de organi"1 tot 20 00 uur geopend. Hierdoor uur kri)Et u °p die avonden dubbele Air Miles. Geniet, maar Vetate. OW dan vluchtelingen in het gebied van de Grote Meren, die het slachtof fer zijn van militaire geweld in het oosten van Zaïre. De vluchtelingen zijn afgesneden van voedsel, medicijnen en ande re hulpgoederen. Hulpverleners hebben zich noodgedwongen te ruggetrokken op Rwandees grondgebied. Pronk deed met zijn Europese collega's een dringend beroep op de VN-Veiligheidsraad om hulp verlening mogelijk te maken. Een van die voorwaarden is mili taire bescherming van vluchte lingen en hulpverleners in het gebied. Neutraal Conform de eis van de leiders van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid moet een neu trale vredesmacht op de been worden gebracht, dat wil zeggen militairen uit landen die geen betrokken partij zijn of histori sche banden hebben met de Cen- traal-Afrikaanse landen. België zal om die reden geen deel uit maken van de vredesmacht, die zou moeten opereren onder aus piciën van de VN. Maar juist in New York wordt volgens Pronk getreuzeld. Er ligt een ontwerp-resolutie waarin sprake is van onbewapende waarnemers langs de grenzen. Het UNHCR heeft in verband daarmee al toezeggingen van on der andere Noorwegen. Volgens de Europese ministers en de hulporganisaties is dit echter on voldoende. „We moeten een situatie creëren waarbij de echte vluchtelingen worden gescheiden van de ver antwoordelijken van de genocide van 1994. Het zijn zij die de vluchtelingen eigenlijk gegijzeld houden," zei Pronk in Brussel. Maar om dit te realiseren is vol gens hem een vredesmacht no dig. Frankrijk en Spanje hebben daarvoor troepen toegezegd. Pronk: „Het woord is aan de Vei ligheidsraad. Maar daar zitten de permanente leden elkaar te omzeilen." Hij zei te hopen dat diplomatieke druk dit weekeinde toch nog iets concreets oplevert. Hijzelf reist met de trojka, de EU-ministers van ontwikke lingssamenwerking van Italië en Ierland, naar het gebied af om de situatie in kaart te brengen. Zijn Belgische ambtgenoot Mo reels, die de vergadering in Brus sel bijeen had geroepen, wees op het gevaar voor epidemieën naarmate de hulpverlening uit blijft. Nu al sterven mensen door uitdroging, honger en dorst. De Belgische regering stelt Hercules transportvliegtuigen beschik baar, indien er een humanitaire reddingsoperatie op gang komt. Hoog Commissaris voor de Vluchtelingen mevrouw Ogata zei in Brussel dat het UNHCR met Rwanda onderhandelt over de terugkeer van vluchtelingen langs zogenoemde humanitaire corridors. Rwanda garandeert volgens Ogata hun veiligheid en zorgt voor opvang. .Manila (anp) - Premier Kok roept de Filipijnen op nauwer sa men te werken met Nederland bij de bestrijding van sekstoeris me en misbruik van kinderen. Kok verwerkte het pleidooi in zijn toespraak bij het staatsdiner dat president Ramos hem gis teren tijdens een officieel bezoek aan Manila aanbood. De premier prees Ramos voor diens inspanningen de mensen rechten op de Filipijnen te ver beteren. Daartoe behoren ook enkele maatregelen tegen seksu ele uitbuiting, zoals een speciale politie-eenheid om deze te be strijden. Kok zei in een toelichting na af loop dat van de Filipijnen niet mag worden verwacht dat zij het probleem alleen uitbannen. Dat moet gebeuren in brede samen werking met landen van waaruit sekstoeristen naar de Filipijnen reizen en vrouwen- en kinder handel wordt bedreven. De pre mier denkt onder meer aan het aanpakken van touroperators die seksreizen aanbieden. Ook strengere juridische vervol ging in het land waar deze toe risten vandaan komen, kan het misbruik van kinderen beper ken. Kok verwees naar Neder land en Australië waar onlangs personen zijn veroordeeld die zich op de Filipijnen schuldig hadden gemaakt aan zo'n ver grijp. Nederland zal zich als toekom stig voorzitter van de Europese Unie sterk maken voor een ver volg op de grote internationale conferentie die eerder dit jaar in Stockholm is gehouden. Hoewel de rechten van vrouwen op de Filipijnen op papier verbe teren, doet de overheid volgens diplomaten nog maar weinig te gen prostitutie en misbruik van kinderen. Zij krijgt ook het ver wijt onvoldoende diplomatieke en consulaire bijstand te geven aan Filipijnse vrouwelijke werk krachten die in het buitenland in de problemen komen. Rita Kok, de vrouw van de pre mier, bezoekt vandaag een pro ject voor de opvang van zwerf kinderen die in de straatprositu- tie hebben gezeten. Door Wierd Duk Moskou - Waar kort daarvoor tienduizenden communisti sche demonstranten de 79e verjaardag van de bolsjewisti sche revolutie vierden, stond nu een kleine groep studenten. De communisten, die met rode vaandels en portretten van dicta tor Jozef Stalin hadden gezwaaid en luid hadden opgeroepen tot een herstel van de Sovjet-Unie, had den het centrum van Moskou al weer verlaten. De studenten wa ren achtergebleven en ze waren, naar eigen zeggen, 'hongerig'. Vandaar dat het groepje zich op deze feestdag had verzameld bij Moskou's duurste restaurant, Maxim's, dat is ondergebracht in het fraai gerenoveerde Hotel Nat- sional aan de voet van het Rode Plein. Ze hielden' kleurrijk ge schilderde borden omhoog met de tekst: 'Niet bij brood alleen'. De actie, georganiseerd door 'Jon geren Solidariteit' en Kunstgale rie Gelman, had de slogan 'Weg met de rode vlag. Geef ons rode kaviaar!' meegekregen. „Wij ho pen dat de eigenaars van Maxim's ons protest zullen begrijpen en ons rode kaviaar zullen geven," verduidelijkte Rja, een van de deelnemers. Witbrood met ka viaar wordt in Rusland be schouwd als een ware delicatesse. De manager van Maxim's was echter helemaal niet van plan om gratis voedsel - laat staan dure ro de kaviaar - uit te delen. Hij sloot, angstig geworden door de toeloop van cameraploegen, nieuwsgieri gen en een enkele dronkelap, die dacht dat er wat te halen viel, zijn deuren. Ook de pers wenste mana ger Denis - hij droeg een naam plaatje op z'n revers - niet te woord te staan. „Komt u van avond nog maar eens terug nadat u een afspraak hebt gemaakt," zei de zenuwachtige Denis. De demonstrerende studenten hadden die afwerende reactie van de kapitalistische restaurantma nager wel verwacht. „Wij krijgen per maand omgerekend dertien dolllar studiebeurs," vertelde Rja. „In Maxim's kost thee met Parijse taartjes twaalf dollar. Zo liggen tegenwoordig in het kapitalisti sche Rusland de verhoudingen. Van die lui kun je niets verwach ten." Om te laten zien dat zij wel het beste voor hebben met de miljoe nen armen in de gepolariseerde Russische samenleving, deelden de demonstranten witbrood met (goedkope) worst uit. „Betaald met het laatste geld uit de kas van de studentenvakbond," aldus or ganisator Marat Gelman. In het verleden organiseerde Gel man ludieke acties waar bekende Door Wiljan Huët Pariis - Twee b°eken die stuks per inschreven door een kunnen ie, ex-medewerker dor van lin, is sinds een paar kaanse vliéPraakmakend. Het Woensdag te hand van Sarah Plaatste va11 november uitge- ®oteenont:an al g®deelteli3k stuks in een serie voor- n het Britse gla- Metdeze'ordo'. ?us een zegsnkomt de gevallen is een bedrag.lecht uit. Minder miljard gullingen over haar, "ellen zijn b«amervoorkeuren, nentale vlucholeerde koopdrif- ®eter en mcruchte boekhou- ,:°°t van Fole timing van het «onnell-Dolwerk. Waal gaan verven', als onthuld e capaciteit valige vertrouwe- :k al het tweede, de, boek binnen en hertogin met problemen. Vóór Starkie had een andere bekende van Sarah, haar voormalige medium en spiritueel adviseur ('Madam Vasso', een Griekse ex-keukenjuffrouw) al uit de school geklapt. In Vasso's 'The Dutchess of York: Uncenso- red' gaat het om telefonische be kentenissen van Sarah over Ame rikaanse minnaars en leden van de koninklijke familie. Maar het zijn vooral de zeer ge detailleerde beschrijvingen van Allan Starkie die gespreksstof opleveren. Ultieme pogingen diens boek tegen te houden kost ten Sarah een slordige 300.000 gulden aan proceskosten. Dat was nog maar een fractie van de waarde van de gratis publiciteit die ze Starkie bezorgde door een rechtzaak aan te spannen tegen publicatie van zijn boek. Na het boek van de man-die-het- kan-weten kon het verhaal van 'the Duchess of Pork' zelf natuur lijk niets anders worden dan mosterd na de maaltijd. De in middels van prins Andrew ge scheiden hertogin liet haar auto biografie overigens opschrijven door een Amerikaanse sportjour nalist. Starkies geheimen zijn niets min der dan een wraakoefening vol seks, sensationeel gefluister en vette suggesties. Bijna alles wat hij over Sarah weet werd opgete kend of getaped uit de mond van anderen. De verbitterde auteur kan overigens ervaring in dit soort zaken niet worden ontzegd. Hij was ooit inlichtingenofficier in het Amerikaanse leger. Allan Starkie raakte met de schoondochter van koningin Eli zabeth in contact via zijn vriend, de Texaanse zakenman Johnny Bryan (bekend van teenzuigfoto's in een Zuidfranse villa). Starkie begeleidde de hertogin al spoedig op menig van haar (dure) reizen ten behoeve van een of ander goed doel. Tussen 1990 en 1995 hield hij een agenda bij van zijn avonturen en bovendien nam hij zijn telefoon gesprekken op met vriend Bryan wanneer die weer spannende in timiteiten te melden had. De vriendschap met Fergie be koelde toen een door de beide Amerikanen in Duitsland opge zet bouwbedrijf, Oceonics Deut- schland, failliet ging met een schuld van een slordige 27 mil joen gulden. Volgens Starkie was het faillissement van Oceonics versneld omdat Sarah een slordi ge drie miljoen gulden schuld had gemaakt op rekening van zijn za kenpartner John Bryan. Ze wei gerde het geld terug te betalen. Starkie was geruïneerd, raakte zijn vriendin kwijt, deed een zelf moordpoging en werd gearres teerd op verdenking van fraude. Hij zat negen maanden in voorar rest op verdenking van verduiste ring van 2,5 ton uit de kas van Oceonics maar werd uiteindelijk vrijgelaten zonder beschulding. In de cel werkte hij zijn plannen uit voor het boek waarmee hij Sarah zou terugbetalen. In een van zijn curieuzere ge sprekken met Sarah zou ze hem hebben gevraagd, als hij dood was, 'contact op te nemen met Jo hn F. Kennedy'. Een van haar waarzegsters zou Sarah hebben doen geloven dat ze eens zou her trouwen met Kennedy-telg John John en goede kansen maakte Amerika's First lady te worden... In de eerste voorpublicaties van haar eigen boek trekt Sarah een royaal boetekleed aan. De spijt betreft haar falen in koninklijke kringen. Dat de schoondochters van koningin Elizabeth moeite hadden met het kille paleisre giem wisten we al door prinses Diana's ontboezemingen op de BBC-tv. Voor haar uitspattingen en, niet ontkende, verwende-meid-ge- drag verontschuldigt ze zich ne derig bij koningin Elizabet. Ze voegt daar zelf al aan toe dat 'be rouw zijn grenzen heeft. Er zijn Antwerpen (anp) - Activisten van Greenpeace hebben gistera vond in de haven van Antwerpen in een sluis een schip tegenge houden dat een lading genetisch gemanipuleerde sojabonen zou vervoeren. Het in Polen geregistreerde schip Ziemia Zamojska is vanuit Cle veland in Ohio op weg naar de werf van het Amerikaanse graan- bedrijf Cargill in Antwerpen om te lossen. Na enkele uren lieten de actievoerders twee begelei dende sleepboten uit de sluis ver trekken. Greenpeace zegt de actie vol te houden totdat Cargill toe geeft de omstreden bonen niet te verwerken. De tien tot vijfentwintig actie voerders, afkomstig uit verschil lende landen, voeren met rubber bootjes rond het schip en bij de sluisdeuren. Verder hadden en kele Greenpeace-leden zich vast geketend aan de binnenste brug van de sluis, zodat het niet moge lijk was niet op te halen. Ook hebben zij een bootje aan het roer van het Poolse schip vastge maakt. De autoriteiten van Antwerpen en de Rijkswacht hebben met Greenpeace onderhandeld over beëindiging van de actie. Maar volgens een woordvoerster van Greenpeace was van onderhan delen geen sprake. „Ze zijn hier even op de brug geweest en zijn toen weer weggegaan." De Rijks wacht is aanwezig maar is niet in actie gekomen. Greenpeace wijst de manipulatie van sojabonen af, omdat de ge volgen ervan op langere termijn niet duidelijk zijn. Ze ijvert sa men met andere internationale milieu-organisaties ervoor dat producenten de gemanipuleerde sojabonen scheiden van gewone bonen. Volgens de producenten is een scheiding van de bonen ech ter niet mogelijk. De organisaties willen verder dat op de etiketten van levensmidde len komt te staan dat er biotech- soja in is verwerkt, zodat consu menten zelf kunnen kiezen. Soja zit onder meer in brood, margari ne, koekjes, pasta en babyvoe ding. Moskou (rtr) - De Russische pre sident Jeltsin kan over twee tot drie weken weer in het Kremlin zijn. Maar het zal nog wel enkele weken langer duren voor hij al zijn werkzaamheden weer nor maal kan verrichten. Dat zegt de Amerikaanse hart chirurg Michael DeBakey. De 88- jarige DeBakey adviseert Jeltsins artsen. Volgens de Amerikaan wordt Jeltsin door de operatie 'een ander mens'. „Jullie zullen een krachtige leider te zien krij gen." Islamabad (ap) - Pakistaanse autoriteiten hebben het huisarrest van Benazir Bhutto gisteren opgeheven. De door de president ontslagen premier mocht in een huis van bewaring haar van corruptie betichte echtgenoot bezoeken. Volgens een bevriende zegsman sprak Bhutto ongeveer twee uur met Asif Ali Zardari. Riaz zei dat er nog geen offi ciële aanklacht was ingediend tegen Zardari, die in het kabinet van Bhutto minister van investeringen was. Zardari was verwikkeld in verscheidene financiële schandalen. Hij zou commissie in rekening hebben gebracht aan zakenlieden die iets gedaan wilden krijgen. Hij zit opgesloten in een regeringsgebouw. Premier Bhutto werd dinsdag ontslagen door president Farooq Leghari, die haar beschuldigde van een hele waslijst aan misstanden. Veel Pakistanen geloven dat Legha ri de beschuldigingen wil gebruiken om te proberen haar voorgoed van het politieke toneel te verdrijven. Met Sovjet-vlaggen en portretten van Lenin gewapende communisten passeren een reclame-bill board tijdens een demonstratie in Moskou, waar de tijden zijn veranderd. foto reuter Russische beeldende kunstenaars aan deelnamen. Gisteren was een van hen, de bebaarde Dmitri Prig- ov, een belangstellende toeschou wer. Wat hij van 'Weg met de rode vlag. Geef ons rode kaviaar!' vond? „Ik vind het niet zo geslaagd," zei Prigov. De kunstenaar pleitte er overigens voor dat 7 november een feestdag blijft. „Ik heb hele mooie herinneringen aan deze dag, aan hoe ik als jongetje door de stad wandelde en zo opgewon den was door die militaire para des. Een hele mooie dag." Ook president Boris Jeltsin, die deze week vijf bypasses kreeg aangelegd en gisteren tot verba zing van zijn artsen alweer even op de been was, begrijpt dat 7 no vember niet van de kalender kan worden geschrapt. Jeltsin ver klaarde de feestdag per decreet tot 'Dag van Overeenstemming en Verzoening'. De demonstrerende hongerige Studenten brachten Jeltsins op roep alvast in de praktijk door zich te verzoenen met arme Mos- kovieten en als barmhartige Sa maritanen hun 'laatste witbrood' met hen te delen. Verborgen ach ter de ruiten van het sjieke Maxim' sloegen welvarende verte genwoordigers van het Nieuwe Rusland het tafereel met verba zing gade. Allan Starkie met het boek waarmee hij met Fergie wil 'afreke nen'. foto reuter dingen die je niet meer kunt her stellen'. Grootste probleem van de ex-hertogin van York is nu haar bankrekening. Ze inmiddels zou tussen de tien en vijftien mil joen gulden rood staan en konin gin Elizabeth heeft schuldeisers al laten weten dat die niet meer bij haar hoeven aan te kloppen. Met drie boeken op de plank dreigt het met Fergies royalties ook al niet veel te worden. Hobart - Lachend heeft de man die terechtstaat voor het dood schieten van vijfendertig mensen in Port Arthur gisteren schuld be kend voor het bloedbad dat hij op 28 en 29 april aanrichtte onder toeristen in de historische havenplaats op het Australische eiland Tasmanië. Na aanvankelijk zijn onschuld te hebben bepleit gaf Biyant voor het hooggerechtshof toe dat hij schuldig was aan alle 72 tegen hem ingebrachte aanklachten - vijfendertig maal moord, twintig maal poging tot moord, drie maal toebrengen van ernstig lichamelijk let sel, acht maal toebrengen van letsel en enkele andere aanklachten, waaronder brandstichting. Cape Canaveral - De Verenigde Staten hebben gisteren de fotover- kenningssonde Global Surveyor naar Mars gelanceerd. De reis duurt tien maanden. De Delta-2-raket had de sonde eigenlijk woensdag van Cape Canaveral moeten lanceren, maar dit ging niet door als gevolg van slecht weer. Na de eerste twee sondes wil NA SA om de 26 maanden een nieuw stel zenden. Wetenschappers wil len antwoord krijgen op de vraag of er vroeger leven op de planeet was en waarom de ontwikkeling daar anders is verlopen dan op aarde. Hyderabad - Noodweer heeft in het kustgebied van de zuidoostelij ke Indiase deelstaat Andhra Pradesh ten minste 374 levens geeist en fikse schade veroorzaakt. Tijdens de storm werden windsnelhe den tot 150 kilometer per uur gemeten. Van duizenden huizen werden daken afgerukt, bomen, telefoon- en elektriciteitsmasten werden omver geblazen, wegen en spoorbanen werden onbegaanbaar en zeker 250 dorpen liepen onder water. Vo rige maand kwamen bij overstromingen in het kustgebied 350 men sen om het leven. Sao Paulo - Een defect van electro-mechanische aard is de oorzaak van het neerstorten van een Fokker F-100 op een woonwijk vorige week in ht Braziliaanse Sao Paulo. Dit hebben hooggeplaatste au toriteiten van het Braziliaanse ministerie van luchtvaart gisteren verklaard. Zij baseren zich op de informatie van de digital flight data recor der. Deze zogenoemde 'zwarte doos' wordt in de Verenigde Staten onderzocht, maar gegevens daarvan zijn nog niet officieel vrijgege ven. De Braziliaanse regionale vliegmaatschappij TAM, aan wie de verongelukte F-100 toebehoorde, onderzoekt met uit Nederland overgekomen Fokker-technici welke componenten verantwoorde lijk waren voor de tragedie, die officieel aan 98 mensen het leven heeft gekost. Volgens bronnen in Brazilië dreigt een 'recall' voor de F-100's, wanneer bewezen wordt dat het haperende onderdeel fa- bricage-fouten vertoont. Washington - De Verenigde Staten willen dat Israël het vredespro ces met de Palestijnen voortzet. Een hoge Amerikaanse regerings functionaris waarschuwde de Israëlische regering gisteren voor het risico het huidige welvaartsniveau te verliezen, mocht Jeruzalem blijven dwarsliggen. Washington is de belangrijkste geldschieter van Israël. Tegelijkertijd verzekerde de herkozen Amerikaanse pre sident Clinton de Palestijnse leider Arafat van zijn vastberaden heid om door te gaan met het vredesproces. Het vredesproces tus sen Israël en Palestijnen raakte in het slop door de regeringswisse ling midden dit jaar in Israël. Washington - De pas herkozen Amerikaanse president Bill Clinton krijgt weinig tijd om van zijn overwinning te genieten. Koud terug in het Witte Huis vanuit Little Rock waar hij verkiezingsdag door bracht ziet Clinton zich geconfronteerd met het vertrek van min stens vier ministers uit zijn regering. Amerikaanse regeringsfunctionarissen bevestigen dat minister van Buitenlandse zaken Warren Christopher, minister van Defensie William Perry, minister van Handel Mickey Kantor, en minister van Energie Hazel O'Leary allen te kennen hebben gegeven op ter mijn te willen vertrekken. Lagos - De verkeerstoren op het vliegveld van het Nigeriaanse Lagos heeft gisteravond het contact verloren met een Boeing 727 met 132 passagiers en negen bemanningsleden aan boord. Het toestel van de inheemse maatschappij ADC verdween kort voor de verwachte aankomst in Lagos van het radarscherm.

de Stem | 1996 | | pagina 5