Minimumloon verlagen helpt niet Europ* kanslo< c Rioja Reserva 9,95? 'Srebrenica-discussie typisch Hollands' Kamer is tegen gedwongen hulp bij opvoeding Ai zede bo 'Vernieuwing marketingstudies te gering' m tliï ZCM Witte reflector aan fiets niet verplicht Rechter tikt Schmitz op haar vingers Nieuwe gedragscode Defensie 'overbodig SSïPKS: Zedenzaken WAO-plannen verzacht voor kleine werkgever DE STEM BINNENLAND Voor bestrijding werkloosheid Kamer verontrust over werkwijze politie Z-Limburg pE STEM DE STEM ÜJESSf COMMENTAAf BINNENLAND KORT pronk hekelt in i 11 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1996 Van onze onderwijsredactie Den Haag - De bereidheid in het hoger beroepsonderwijs (HBO) om de opleidingen commerciële economie te ver beteren is groot, maar in praktijk komt er vaak niet veel van terecht. Dat consta teert de visitatiecommissie van de HBO-raad in een rap port over de kwaliteit van die studies. De Hogeschool West-Brabant in Breda springt er in het rapport in positieve zin uit. De hogescholen Den Bosch, Eindhoven en Zee land blijven volgens de commis sie onder de maat. De studierichting marketing heeft in den lande sterk te lijden onder een geslonken belangstel ling onder studenten. Dat komt door de afnemende vooruitzich ten op de arbeidsmarkt. Doordat het bedrijfsleven steeds meer lonkt naar bedrijfseconomen, heeft naar verwachting slechts de helft van de commercieel ge schoolde economen de komende vier tot vijf jaar kans op een aan sprekende baan. Als gevolg van de verminderde belangstelling voor commerciële economie dreigt binnen afzienba re termijn bovendien een fors aantal docenten op de keien te geraken, meent de commissie. Toch nemen veel hogescholen die dreiging niet serieus genoeg, oor deelt de commissie. Ze zouden harder moeten trekken aan ver nieuwing van de opleidingen. Momenteel wordt die gedwars boomd door onder andere docen ten die te zeer in hun eigen vak-straatje denken en handelen. In sommige gevallen geven do centen nog ouderwets college: ze dreunen meestentijds hun lesje op en laten te weinig ruimte voor zelfstudie van studenten. De commissie vindt voorts dat de contacten van hogescholen met het bedrijfsleven voor verbete ring vatbaar zijn, omdat ze on voldoende worden benut. Ook sluiten theorie en praktijk in me nig geval onvoldoende op elkaar aan. Een zeer goed woordje daarente gen is er in het rapport voor de Hogeschool West-Brabant in Breda. Aandacht voor vernieuwingen kwam al in een vroeg stadium tot stand. Ook krijgt de hogeschool een pluim voor de talrijke (inter nationale) contacten met instel lingen en bedrijven. 'Breda' zou echter wel wat milder mogen zijn voor studenten die na het eerste jaar commerciële economie naar huis worden gestuurd. Ze mogen op dezelfde hogeschool namelijk niet overstappen naar een andere HEAO-studie. Een te groot aantal docenten in Vlissingen (Hogeschool Zeeland) stelt zich ten aanzien van ver nieuwingen passief, terughou dend of zelfs belemmerend op, al dus het rapport. Bovendien slui ten theorie en praktijk van de op leiding naar de mening van de commissie onvoldoende op elkaar aan. Minister Ritzen van Onderwijs heeft de waarschuwing die vijf lerarenopleidingen basisonder wijs in 1994 kregen, ingetrokken. De bewindsman heeft de Noorde lijke Hogeschool Leeuwarden, de Hogeschool Rotterdam en om streken, de Rijkshogeschool IJ- selland (Deventer), de Hoge school Zeeland (Vlissingen) en de Hogeschool Enschede laten we ten dat ze goed bezig zijn.Uit kri tiek van de visitatiecommissie uit 1993 bleek dat de kwaliteit van het onderwijs van deze opleidin gen onvoldoende was. Den Haag (anp) - Een beperkte verlaging van het minimum loon helpt weinig laagopgeleide werklozen aan een baan. Een hogere drempel om laagopgeleiden te ontslaan, bij voorbeeld een premiedifferentiatie bij de WW, is een beter instrument om de werkloosheid aan de onderkant van de arbeidsmarkt binnen de perken te houden. Dit schrijft Paul de Beer in het economenblad ESB dat vandaag verschijnt. Hij is verbonden aan het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP). De Beer baseert zich voor een belangrijk deel op het recent verschenen SCP-rapport „De on derste kwart. Werk en werkloos heid aan de onderkant van de ar beidsmarkt." Hij stelt dat werknemers met een hogere opleiding de banen krij gen die geschikt zijn voor lager opgeleide werknemers. Ook wor den lager opgeleiden vaak als eerste ontslagen. „Laagopgelei den staan achteraan in de rij om een baan te vinden en vooraan in de rij als er ontslagen vallen." De Beer ontdekte dat langdurige werkloosheid niet alleen een pro bleem van laag opgeleiden is. Bij elk opleidingsniveau zit tweeder de van de werklozen langer dan een half jaar zonder baan en is de helft meer dan een jaar werkloos. Toch is de werkloosheid onder laagopgeleiden hoger dan hun aandeel in de beroepsbevolking. De Beer concludeert daaruit dat het probleem aan de onderkant door een grotere instroom ont staat. Laagopgeleiden werken Dat bleek gisteren tijdens de be grotingsbehandeling van Justitie. In haar begroting heeft minister Sorgdrager aangekondigd dat zij in wijken van grote steden hulp wil gaan bieden aan ouders die problemen hebben met de opvoe ding van hun kinderen. Sorgdra ger hoopt dat met hulp aan 'pro bleemgezinnen' voorkomen kan worden dat de kinderen het cri minele pad opgaan. De minister opperde in een toelichting daarop vorige maand dat er mogelijk enige drang toegepast zal worden om ouders de hulp te laten aan vaarden. PvdA en D66 vinden het een goe de zaak als de overheid de hulp actief gaat aanbieden, maar wil len niet dat gezinnen worden ge dwongen van de opvoedingson dersteuning gebruik te maken. „We willen geen staatsopvoe ding, geen dwangmethodes, maar vroegtijdige steun en hulp met name ook voor mensen die uit zichzelf niet snel om hulp vra gen," aldus PvdA-Kamerlid Van der Burg. Volgens D66 zou het toepassen van dwang een averechts effect kunnen hebben. „Opvoeders moeten het nut van deelname aan de programma's leren inzien. Deelname dient niet als stigmati serend te worden beschouwd," aldus D66-Kamerlid Dittrich. Voor de VVD gaat het plan echter veel te ver. Volgens VVD-Kamer- lid Vos is de hulp helemaal niet nodig. Hij verwees daarbij naar een recent wetenschappelijk on derzoek waarin geconstateerd wordt dat ouders bij de opvoe ding veel aandacht besteden aan sociale en morele aspecten van de ontwikkeling van hun kinderen. „Ouders blijken geen behoefte te hebben aan experts, die namens de overheid uitleggen wat er moet gebeuren," aldus Vos. WD verwerpt ook het idee van vaak op een tijdelijk contract. Bedrijven doen ook meer hun best goed opgeleid personeel, waar ze in hebben geïnvesteerd, langer binnenboord te houden. Bij het zoeken naar een baan worden laaggeschoolden ver drongen. Werkgevers geven be wust banen van ongeschoold ni veau aan mensen met een middel bare of hogere opleiding. „Zou den werkgevers werkelijk van mening zijn dat voor een vacatu re op lbo-mavo niveau alleen kandidaten met een mbo of havo diploma geschikt zijn, dan zou den ze de betreffende vacature wel als een mbo-havo functie hebben aangeduid." De hoogte van het loon speelt een veel minder belangrijke rol dan vaak wordt aangenomen. „Be drijven betalen een middelbaar opgeleide werknemer op een lage functie 8 procent meer loon dan een laagopgeleide op diezelfde functie." Werklozen met een lage opleiding zijn volgens de gegevens van De Beer vaker bereid onaantrekke lijk werk tegen minimumloon te vervullen dan hun hoger ge schoolde collega's. ii vaneen uorlogsmiwia De schrijvers van het boek Jan Willem Honig (r) en Norbert Both (l) Van onze Haagse redactie Den Haag - De drie regeringsfracties WD, D66 en PvdA vin den dat de overheid ouders niet moet gaan dwingen hulp bij de opvoeding te aanvaarden. D66 en PvdA en ook oppositiepartij CDA zijn wel voor het plan van het kabinet om in achter standswijken een vorm van opvoedingsondersteuning te gaan opzetten. De WD voelt daar echter niets voor. Van onze Haagse redactie Den Haag - De discussie over de val van Srebrenica in Nederland moet weer wor den teruggebracht naar de kern: de moord op duizenden moslims door de Bosnische Serviërs. Het onderzoek van het Rijks Instituut voor Oorlogsdocu mentatie (RIOD) waartoe het kabinet op dracht heeft gegeven, schuift die discus sie alleen maar op de lange baan. Dat zeggen de schrijvers van het boek 'Sre brenica, reconstructie van een oorlogsmis daad' dat gisteren in het Nederlands uit kwam. Zij noemen de discussie die nu gaan de is, 'typisch Hollands'. „Er wordt gesproken over de vraag hoeveel schuld de Verenigde Naties hebben of Frankrijk. Maar de vraag moet zijn: wat is er gebeurd met de moslims? Hoe hebben de ge beurtenissen zo kunnen verlopen?" Jan Willem Honig en Norbert Both, respec tievelijk docent aan het King's College in Londen en onderzoeker aan de universiteit van Sheffield, geven in hun boek het ant woord op die vraag. Honig heeft een proef schrift geschreven over Nederland binnen de Navo. Both assisteerde in 1994 en 1995 Lord Owen toen deze zijn Joegoslavië-memoires schreef. Voor de twee Nederlanders staat vast dat ze ker 6.500 moslims vermoord zijn door de Bosnische Serviërs. En dat de Nederlandse VN-soldaten opdracht hadden vooral zich zelf in veiligheid te brengen. Both en Honig verwerpen alle complottheoriën die sinds de val van de moslim-enclave, juli vorig jaar, zijn opgedoken. Afgelopen zomer deed een combinatie van binnen- en buitenlandse media verslag van een eigen onderzoek naar de gang van zaken, dat erop wees dat de VN na persoonlijke in terventie van de Franse president Chirac de enclave bewust heeft laten vallen. Volgens de onderzoekers is er van zo'n opzet geen sprake. „De betrokken regeringen hebben gewoon te laat ingezien dat de enclave niet goed te be schermen was bij een eventuele aanval. Luchtaanvallen waren niet aan de orde om dat de Bosnische Serviërs gijzelaars zouden Sorgdrager voor een geweldchip, waarmee voorkomen kan worden dat kinderen in afwezigheid van de ouders naar gewelddadige films kijken. „In een gezin beho ren kinderen te worden opgevoed door de ouders en niet door een chip. Het is de taak van de ouders om er voor te zorgen dat kinderen bepaalde televisie-uitzendingen al dan niet zien," aldus Vos. De Tweede Kamer en minister Sorgdrager debatteren over twee weken verder over de Justitiebe groting. Den Haag - De Tweede Kamer heeft verontrust gereageerd op het strafrechtelijk onder zoek naar verboden opspo ringsmethoden bij de Zuid- Limburgse politie. CDA-Kamerlid Hillen wil ophel dering van minister Sorgdrager (D66, Justitie). Hij wees er giste ren op dat de Kamer eerder deze week, tijdens het debat over het plan van aanpak van Sorgdrager en haar VVD-collega Dijkstal (Binnenlandse Zaken), al zorgen had geuit over de onzekerheid bij politie en justitie na 'Van Traa'. Volgens de vice-voorzitter van de commissie-Van Traa, het D66- Kamerlid De Graaf, heeft de com missie in zijn onderzoek wel 'iets opgesnoven' van de problemen bij de Zuid-Limburgse politie. „Maar we hebben niet de moge lijkheid gehad om dat tot op de bodem uit te zoeken." Bepaalde zaken zoals inkijkope raties waren bekend bij de enquê tecommissie, maar het opmaken van valse processen-verbaal niet. „Het is buitengewoon ernstig als dat gebeurt," aldus De Graaf. Minister Jorritsma foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer) voelt niets voor een verplichte witte reflector aan de voorzijde van de fiets. Het effect op de verkeersveiligheid is volgens haar onvol doende. Jorritsma zei dat gisteravond in de afsluiting van het debat over de verkeersveiligheid. Een mo tie voor de reflector van de RPF acht zij overbodig. Veilig Ver keer Nederland pleit al lange tijd voor zo'n reflector. Afgelopen jaar kwamen 267 fietsers in het verkeer om het leven, veelal omdat ze onvol doende verlichting voerden. Een reflector vergroot vooral in dat geval de zichtbaarheid, zo leren ervaringen in Duitsland, België en Zweden. Desondanks ziet Jorritsma er weinig in. „In landen waar weinig fietsen zijn, is zo'n reflector nuttig. Daar is het verkeer helemaal niet ge wend aan fietsers. Die moeten dan ook alles doen om zicht baar te zijn. Maar in ons land, met 16 miljoen fietsen, geldt dat niet. Daarom is het effect op de verkeersveiligheid van zo'n reflector hier nihil." Wel wil ze een onderzoek instellen naar de veiligheid van fietsver lichting. RPF-woordvoerder Stellingwerf rekent er echter op dat zijn motie volgende week dinsdag bij de stemmingen als nog een Kamermeerderheid krijgt. Regeringspartijen PvdA en D66 staan er welwillend te genover. Stellingwerf: „De re flector kost een paar gulden. Jaarlijks overlijden drie fietsers als gevolg van een frontaal on geluk. Als je die doden met wei nig geld kan voorkomen, is dat mooi meegenomen." Volgens nieuwe WAO-regels die vanaf 1998 gaan gelden, zullen kleine ondernemingen behoorlijk gestraft worden als een van de werknemers in de WAO terecht komt. De Tweede Kamer vindt dat de plannen te ver gaan. Giste ren bleek dat staatssecretaris De Grave (Sociale Zaken) aan de kritiek in de Kamer tegemoet wil komen. Hij voelt wel voor een Wegens de vredesakkoorden van Dayton voor ex-Joegoslavië be sloot Schmitz af te stappen van het bijzondere beleid voor Bosni sche asielzoekers. Dat kwam er op neer dat vrijwel alle verzoe ken resulteerden in toelating tot vluchteling (de zogenoemde A- status). De staatssecretaris liet de Twee de Kamer op 1 december van het vorig jaar weten met dit beleid te stoppen en asielvragen van Bos- niërs weer volgens de normale criteria te beoordelen. De Rechtseenheidskamer vindt dat redelijk voor verzoeken na 1 december 1995, maar niet voor verzoeken vóór die datum. De overweging hierbij is dat het van willekeurige omstandigheden af- STEEDS VAKER worden kritische geluiden gehoord overt grote politie-reorganisatie die in 1994 heeft plaatsgevonit Een van de doelen was meer agenten op straat te krijgen. F cente onderzoeken hebben uitgewezen dat die opzet niet c haald is. De burger voelt dat ook zo aan. Er is eerder eend wijdering ontstaan dan dat er sprake is van intensief contaS tussen de politie en de burgerij. De specialismen hebben het tijdens de hervormingsopera' ook moeten ontgelden. Er werd gekozen voor integratie vanL de redenering dat het werk van bijvoorbeeld veld- en zede J litie niet per se door specialisten gedaan hoefde te worden.' Een misrekening, zo blijkt nu. Het is al zo ver gekomen dail sommige regio's jagers in hun vrije tijd de taken van deve politie gedeeltelijk hebben opgepakt. Zij surveilleren in boss en dreven en waarschuwen de politie wanneer ze stropersoi| waren. De sanering van de zedenpolitie is ook geen goed initiatiefga bleken. Vanaf het moment dat de plannen bekend waren.l vanuit het veld ernstig tegen de negatieve gevolgen gewas schuwd. De signalen waren aan dovemansoren gericht. Cijfers uit een onderzoek dat in opdracht van het minister! van Justitie is uitgevoerd, geven de critici van het eerster,, gelijk. Slachtoffers van deze delicten worden momenteel dot' de politie niet goed opgevangen. Vooral bij de eerste opvat; gaat het nogal eens mis. Vaak met grote gevolgen, want eerste keer dat een slachtoffer met de ervaringen naar buitel komt, is het moeilijkst. De verantwoordelijke ministers Sorgdrager van Justitie (l Dijkstal van Binnenlandse Zaken hebben de Tweede Kamer] een eerder stadium toegezegd iets aan de problematiek te zu len doen, wanneer de onderzoeksresultaten daartoe aanle ding zouden geven. Zij deden hun belofte onder druk van i emoties die de affaire-Dutroux had losgeweekt. De nu gepresenteerde onderzoekscijfers spreken een duidell taal. De specialist zedenzaken moet terugkeren in de politie» ganisatie. Dijkstal en Sorgdrager kunnen niet om deze concl| sie heen. maken. En luchtsteun, een minder vergaand wapen, is niet geschikt om de enclave te be schermen. Luchtsteun gebruik je alleen om een aanval van eigen troepen te steunen." De Franse generaal Janvier, die tenslotte be sloot geen luchtsteun te verlenen aan de in het nauw gedreven enclave, had dit volgens de onderzoekers eerder in moeten zien. Both en Honig constateren, net als oud-mi- nister Ter Beek in zijn boek dat eerder deze week verscheen, dat Nederland zich met de uitzending van Dutchbatters begeven heeft in een situatie die eigenlijk niet goed was te overzien. De druk in de Tweede Kamer maar ook bin nen het kabinet om 'iets' te doen in voorma lig Joegoslavië was zo groot dat de risico's voor lief werden genomen. Hoewel toenma lig bevelhebber van de landmacht Couzy waarschuwde voor een 'tweede Vietnam', slaagde het leger er niet in de regering daar van te overtuigen. „Uiteindelijk werd de druk om gevechtstroepen te sturen zo groot dat de soldaten en hun minister die niet lan ger konden weerstaan," aldus Both en Honig. Van onze Haagse redactie Den Haag - De gevolgen van de WAO-plannen van het kabinet voor kleine werkgever zullen afgezwakt worden. amendement van SGP-kamerlid Van Middelkoop. Die vindt het niet goed dat een kleine werkgever vijf jaar lang een erg hoge WAO-premie moet betalen als één van zijn werkne mers arbeidsongeschikt wordt. Volgens zijn amendement zal de verhoging van de WAO niet gro ter mogen zijn dan één procent per jaar. Den Haag (anp) - Staatssecretaris Schmitz van Justitie is door de rechter op de vingers getikt over de beoordeling van asiel verzoeken van Bosnische vluchtelingen. Ze hanteert volgens de Rechtseenheidskamer in Den Haag bij verzoeken die vóór 1 de cember 1995 zijn gedaan, ten onrechte strengere criteria. De uitspraak kan betekenen dat een groep van drieduizend Bos- niërs alsnog als vluchteling moet worden erkend. Kamervragen over Vrijwillig Leven Den Haag - De confessionele partijen in de Tweede Kamer zetten vraagtekens bij de oprichting van de Stichting Vrijwillig Leven, die ijvert voor de maatschappelijke acceptatie van zelfmoord. Ka-1 merleden van CDA, RPF, GPV en SGP, willen van de ministers Borst (Volksgezondheid) en Sorgdrager (Justitie) weten of doelstellingen van de stichting juridisch door de beugel kunnen De stichting Vrijwillig Leven is een initiatief van enkele leden van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE). Extra vrij voor ouder HBO-personeel Den Haag - Ouder personeel in het hoger beroepsonderwijs gaat minder werken. Met behoud van salaris gaan vijftigjarigen e half uur per dag minder werken. Voor zestigjarigen is dat een uur I minder. Dat zijn de onderhandelaars van onderwijsbonden met de HBO-raad, de vereniging van hogescholen in Nederland, over-1 eengekomen. Het voorlopige akkoord voorziet in een bescherming I tegen ontslag. Een toetsingsinstantie beoordeelt voorgenomen! ontslag en bekijkt of dat is te voorkomen door verschuivingen dan I wel herplaatsing van de werknemer. Vertegenwoordigers van! werknemers en werkgevers hebben zich voorgenomen op 1 de- cember een definitief akkoord klaar te hebben. Duits rapport ondersteunt Melkert Den Haag - Internationalisering van de economie leidt tot meer I welvaart, maar dreigt ongunstig uit te pakken voor mensen met I een lage opleiding en geringe arbeidsproductiviteit. Het nationa le beleid moet niet alleen gericht zijn op economische groei e loonmatiging, maar ook op aanvullende maatregelen om mensen I met een lage opleiding aan de slag te helpen. Tot die conclusie komt het DIW, een toonaangevend Duits economisch instituut, n een onderzoek in opdracht van minister Melkert van Sociale Za ken en Werkgelegenheid. Het rapport staat volgende week in Pa rijs centraal tijdens een conferentie van de OESO, de organisatie van westerse industrielanden en Japan. 'Bestuursopzet omroep onaanvaardbaar' Amsterdam - De WD vindt de voorgestelde wijziging van de be stuursstructuur van de publieke omroep onaanvaardbaar. Via de achterdeur blijven de omroeporganisaties invloed houden. Dat zei WD-leider Bolkestein gisteren in de RAI in Amsterdam tijdens het Tijdschriftencongres 1996. De liberaal reageerde daarmee op het plan van staatssecretaris Nuis het algemeen bestuur van de NOS te vervangen door een onafhankelijke raad van toezicht. Het dagelijks bestuur van de NOS moet volgens hem plaatsmaken voor een onafhankelijke raad van bestuur. Het kabinet wil dat de nieuwe organisatie op 1 september van start gaat. Bolkestein sprak zich ook uit tegen de deels inkomensafhankelijke omroep bijdrage die Nuis onlangs opperde. Sanering Volgermeerpolder start in 2001 Amsterdam - De sanering van de ernstig vervuilde Volgermeer polder bij Amsterdam kan beginnen in 2001. De minister van VROM betaalt 54 miljoen gulden voor de eerste aanpak tussen 2001 en 2003. De sanering kost in totaal 227,5 miljoen gulden. Zeker 70 miljoen daarvan wordt indirect betaalt door bedrijven die elders de bo dem vervuilden. De sanering moet klaar zijn in 2018. Scheveningse octopus daverend succes Scheveningen - De „woeste octopus" heeft de afgelopen weken ai meer dan 25.000 bezoekers naar het Sea Life Centre in Scheven ingen getrokken. De levensgevaarlijke blauwgeringde octopus maakt deel uit van de tentoonstelling 'Monsters met tentakels- Vanwege het succes is de expositie verlengd tot en met zondag' januari. Aanvankelijk zouden de deuren 10 november sluiten. Ds blauwgeringde octopus behoort tot de meest giftige dieren op aar de. De kleine nachtmerrie komt uit Australië, wordt maximaal 20 centimeter, weegt minder dan een golfbal, maar een beetje beet leidt onherroepelijk tot de dood. hing of een asielverzoek van een Bosniër op 1 december 1995 wel of niet was afgehandeld. Het is bestuurlijk niet behoorlijk van Schmitz om bij aanvragen van vóór 1 december 1995 het bijzon der beleid niet toe te passen, al dus de Rechtseenheidskamer. De rechter kwam gisteren tot dit oordeel in vier zaken van Bos- niërs. De betrokkenen waren in beroep gegaan tegen de beslis sing op hun bezwaarschrift waarbij de staatssecretaris hun verzoeken afwees om toelating als vluchteling en verlenging van een vergunning tot verblijf op humanitaire gronden. Staatssecretaris Schmitz moet nu opnieuw beslissen over hun bezwaarschrift. Van onze Haagse redactie Den Haag - De regeringspartijen PvdA en D66 zijn teleurg steld over de gedragscode voor militairen, die staatssecreta Gmelich Meijling (WD, Defensie) gisteren naar de mer stuurde. Volgens PvdA-Kamerlid Sterk is het stuk nietszeggend'. Het gedrag en uiterlijk van de Nederlandse militairen was dit jaar verschillende malen onder werp van discussie, na berichten over grootschalig drugsgebruik en streng 'haardrachtbeleid' bij de luchtmacht. De nieuwe gedragscode is echter vooral een opsomming van 'ele- menten die in de krijgsmacht reeds van toepassing werden ge acht', schrijft Gmelich Meijling in een begeleidende brief. Zo staat in de lijst van acht voor schriften te lezen dat de Neder landse soldaat respect dient te to nen voor zijn medemensen. „Ook poor Bert Schampers Brussel - Het hoogste Bel gische rechtscollege onder zoekt momenteel in hoeverre twee Luikse topmagistraten schuldig zijn aan strafbare feiten. gen rechter wordt verdacht van corruptie, de ander zou pedofie len hebben beschermd. Justitie wil ook een lid van de Vlaamse regering ondervragen. Om wie het gaat is niet bekend gemaakt. Het Vlaams parlement is ge vraagd de onschendbaarheid op te heffen. De Belgische minister Door Bert Schampers Brussel - „Alles is gereed voor een humanitaire inter ventie: geld, hulpverleners, voedsel," zei minister Pronk gisteravond in Brussel. Toch kan de massale hulpoperatie in Oost-Zaïre pas op gang ko men als de Veiligheidsraad instemt met militaire be scherming. De afwachtende houding van de VN stemt Pronk somber. De Europese ministers van Ont wikkelingssamenwerking heb ben gisteren in Brussel de hele dag overlegd met de internatio nale hulporganisaties. Na afloop was Pronk blij met de eensgezindheid om hulp te verle nen aan de meer dan een miljoen "(ADVERTENTIE) ontdek^ wanneer die tot een ander behoren of een andere cu hebben." De militair 'staat vw zijn taak', op een manier die reet, gedisciplineerd en m is. Sterk heeft in de geen regels kunnen die nog niet goldeni voo dienstplichtige uit het ImMisheteendiskwalï catie van de huidige bero P daat en daarom not done Kamer debatteert volgende met Gmelich Meijling °ver gedragscode. Rioja Reserva uit het tgtüF uitstekende wijnjaar 1991 voor hog geen tientje? Dat kan Gall. Zolang rieien>OITaad stre^ct kunnen wij u 'rlijke, op hout gerijpte Rioja "rCden uit de gerenommeerde Hero kös Fuentoro. Dus wie deze P volle wijn uit een van de mooi- van jam 0 Wil Here en van Spanje weet te nen sch]en' êaat nu naar Gall Gall, dit. „Hel Breda en'j over zijn... bonden "U" Ie*s bijzonders. Verder w,ari a s is Gall Gall naast de riRgSSysteoopavond iedere donderdag- en de Organild tot 20.00 uur geopend. Hierdoor ,uur kri-'gt u op die avonden 'dubbele Air Miles. Geniet, maar banen vehate. meer dan- DoorWilkan Huët Parijs - Twee ,boel\en die HamburgC6r Tl de komende VT BucklnSbam foremoeteSQfYork:MySto" huidige t Stuks per ireschreven door een te kunnen ie, ex-medewerker der van tin, is sinds een paar kaanse vlie:spraakmakend. Het Woensdag de hand van Sarah plaatste vai11 november uitge bet een 0Dtian al ëedeelteliik stuks een serde voor" n het Britse gla- Metdeze'ordio'. dus een zegsm komt de gevallen *s eer) bedrag ilecht uit. Minder 46 miljard gullingen over haar, cellen zijn besamervoorkeuren, uentale vluchtpleerde koopdrif- uieter en mo'ruchte boekhou- y'°°t van Fok? timing van het McDonnell-Dolwerk. otaal gaan venven', als onthuld e capaciteit vialige vertrouwe- jk al het tweede, de, boek binnen en hertogin met

de Stem | 1996 | | pagina 4