Nuis d omroe samen1 Ipbomotie-artiki Verdachte i Jessica Ricl Het politieke klimaat houdt Halsteren in een kille greep BESTEM DE STEM ZEELAND ïELATIEGESCHEN [■PRIJZEN K Na 2000 één zen Op zoek naar werk heeft vandaag ruim 250 vacatures. Maak er werk van VRIJDAG 8 NOVEMBER 1996 (j 1 'Mijnheer de voorzitter....' Het oogt goed. Halsteren op de Brabantse Wal, fraaie glooiing die inge klemd ligt tussen Zeeuws aandoende polders en kleurrijk Brabants bos. 13.000 inwoners in groene wijken, met genoeg voor zieningen en grote buur Bergen nabij. Het zou een peulenschil moeten zijn dit aardige oord te bestieren. De werkelijkheid is bizar anders. Politici sarren el kaar het bloed vanonder de nagels. Nu weer ligt de van corruptie verdachte wet houder Roosenboom onder vuur. Maar dat is geen in cident. Dat hoort bij Hals teren, ook, of misschien juist wel nu de gemeente wegens de herindeling bij Bergen op Zoom wordt ge voegd. Nog één keer gaan alle registers open. Hoe kon het zo scheefgroeien? Stort uw zegen uit over deze vergadering FOTO'S DE STEM/BEN STEFFEN Herfst in Halsteren Door Jan Jansen Een herfstbui teistert Halsteren. Storm kwakt gevallen blad en regen tegen het oude raadhuisje, maar dat kan er wel te gen. Van buiten pas in de verf gezet, van binnen vol warm hout. Je zou het knus en, het potsierlijke binnenportaaltje ne gerend, eigenlijk wel een beetje deftig kunnen noemen. Deftig genoeg in ieder geval om een plaats als Halsteren met goed fatsoen te besturen, ware het niet dat onder de mensen die daartoe door de bevolking zijn aangewezen sinds jaar en dag een schisma heerst. De scheiding der geesten waart door het gebouw, tijdens een raadsvergadering al snel het open haard-gevoel verdrijvend, dat deze om geving anders bij bezoekers op zou kun nen roepen. Een herfstbui is een lieflijke speling van het weer vergeleken bij het politieke kli maat dat Halsteren in een kille greep houdt. Niet dat er nooit gelachen wordt, maar de keren dat dat voltallig'gebeurt, zijn zeldzaam. Meestal zit ergens een slachtoffer - raadslid, wethouder, burge meester of fractie -, verongelijkt te knie zen. Meestal spat hier het politieke bloed te gen het balken-plafond. Daar gaat het vanavond ook weer naar uitzien. 'Stort uw zegen uit over deze vergadering', heeft burgemeester Van Veggel het standaard-gebed uitgespro ken, afgeraffeld meer, alsof-ie er zelf niet in gelooft. En inderdaad, zelfs de notulen vormen hier een explosieve woordenbrij, blijkt uit het A-viertje dat de oppositie- indient over het verslag van een vorige raadsvergadering. Gemeentebelangen vindt het maar een gekuist verhaaltje. 'Wij stellen voor de opmerkingen van de heer Roosenboom in het verslag op te nemen, te weten: - raadsleden verkopen onzin, -beter de vergadering leiden, -korter houden, - geen gesodemieter meer'. De krant van toen bevestigt: De vergadering van de Halsterse raad mondde donderdagavond uit in een ordi naire scheldpartij. Wethouder A. Roosen boom wilde 'geen gesodemieter' want 'daar hou ik niet van' maar leidde wel zelf de knallende ruzie in. Het oppositionele kantje doet dus wel recht aan de geschiedschrijving, maar het doet ook wat anders. Het zet al bij het eerste agendapunt van deze vergadering opnieuw de toon van vijandigheid bin nen het gezelschap dat zich gemeente raad noemt. Toch lijkt PvdA'er Meerman de bede voor een gezegende bijeenkomst op te pikken als de kwestie Zagers aan de orde komt. De familie krijgt de voor woning bouw benodigde papieren maar niet los op het gemeentehuis en heeft daarover publiekelijk de verantwoordelijke wet houder Roosenboom aangeklaagd. Wille keur, meneer! Nu ligt er dus een motie van de oppositie om de Zagers wel te hel pen. Doorgaans brengt dat belanghebbenden geen stap verder. 'Wie niet voor mij is, is tegen mij', is namelijk een typisch Hal sters motto, niet in de laatste plaats van de hier aangesproken Roosenboom. Die groepeert in zulke situaties de trouwe re geringscoalitie van zijn eigen Leefbaar heid Halsteren en het CDA om zich heen en weet dan met acht tegen zeven stem men hem onwelgevallige uitspraken van de raad tegen te houden. Zo muurvast zit politiek Halsteren. Maar vanavond niet. Met succes herin nert Meerman aan de slechte publiciteit die de 'kwestie Roosenboom' Halsteren al opleverde. Zelfs de ih betere kringen bekeken actualiteitenrubriek Nova reis de af naar West-Brabant. Ha, politieke folklore! Twee juristen klaagden de wet houder aan wegens corruptie en machts misbruik. Daar valt makkelijk een rep- ootje over achterlijke provincialen te ha len... Hetgeen geschiedde. En dat is wat Meer man nu in herinnering roept. Het was al erg genoeg. „Laat deze individuen, de Zagers, nu niet de dupe worden van de folklore die hier af en toe heerst. Laten we zakelijk blijven en voor één keer het gedonder opzij schuiven." Het werkt op het gemoed van raadsleden, die sinds de uitzending met gekrulde tenen zitten. Natuurlijk ontraadt de wethouder de motie, maar het CDA-raadslid Van Ak keren gaat om, met zelfs twee Roosen boom-volgelingen in haar kielzog. w Er heerst een bijna triomfantelijk sfeer tje als de raad met tien tegen vijf de Za gers hun zin geeft. Het kan dus wel... Maar om nou te spreken van een geruis loze afwikkeling. De oppositie kan niet zonder pesterijtjes aan het adres van Roosenboom. Jarenlang is oud-wethou der Van der Weegen zelf mikpunt ge weest van de man die nu het roer heeft overgenomen. In Halsteren krijg je dat, oog om oog, per definitie terugbezorgd en vooral Van der Weegen weet er heel aardig een sarrend ondertoontje in te leggen. De kwestie Zagers speelde ook al voor de rechter, die de gemeente ongelijk gaf. „Door fouten van het college," meent Van der Weegen, „en dat moet dan ook maar zelf voor de kosten opdraaien.Het zijn bedekte termen. Roosenboom wordt niet met name genoemd, maar iedereen weet dat het raadslid deze wethouder be doelt. En de gifpijl treft doel. Roosenboom verheft de stem. Hij praat alsof hij voortdurend een brok in de keel heeft en dat is in dit gezelschap mis schien ook wel zo. „Nou, dan kunt u een flinke rekening tegemoet zien, gezien de vele fouten die u in het verleden hebt ge maakt," foetert de wethouder. Tumult in de zaal. Het kwaakt prompt door mekaar heen. Daar gaat-ie weer. Hoho, bezweert de burgemeester, nee nee. Eén kalmerende hand steekt Van Veggel op naar Van der Weegen, met de andere sust hij Roosenboom. Het werkt, maar voor hoe lang? Je kunt je niet voor stellen dat het ooit nog zal boteren tussen de twee kemphanen. Daar zijn de beledi gingen te genadeloos voor, daarvoor ook is de recente politieke historie van deze gemeente te tumultueus. Uit het geschiedenisboekje van naoor logs Halsteren is de naam Roosenboom niet weg te denken. Die van Van der Weegen wel. Hoewel jarenlang wethou der is hij 'slechts' erfgenaam van politiek gedachtengoed, dat van de Van Elzak- kers om precies te zijn. Deze aannemers familie zette de Halsterse politiek sinds de jaren zestig naar haar hand. Een Van Elzakker was wethouder, een Van Elzak- ker was gemeentesecretaris en de wet houder was ook nog aannemer, dezelfde die opmerkelijke bouwactiviteiten aan de dag legde in Halsterens nieuwe wij ken. Al dan niet openlijk werd de clan beticht van vriendjespolitiek en gesjoemel. Be wondering en afkeer streden om voor rang. In de politiek werd het laatste vooral belichaamd door de Werknemers partij, waarvoor Roosenboom zijn entree in de raad maakte. Om er nog meer van te kunnen zeggen, richtte hij in 1970 zijn ei gen Leefbaarheid Halsteren op en dat werd een doorslaand succes. Als geen ander hekelde Roosenboom driftig - letterlijk - het machtsmisbruik van de aannemersfamilie. Zo werd hij de held van veel Halsternaren, getuige ecla tante stembuszeges. Leefbaarheid klom van drie naar vier naar vijf naar zes ze tels in de vijftien man sterke raad. Het raadslid trof ook de juiste snaar door, op de fiets, bijna deur aan deur het dorp af te stropen, op zoek naar ambtelijke uit- glijers, afgewezen aanvragen .en ander onrecht. Wegens onwelgevallige publicaties praat Roosenboom de laatste tijd niet meer met vertegenwoordigers van 'dit roddelblad'. Nog niet zo lang geleden was hij een stuk openhartiger. Dit zei hij bijvoorbeeld kort voor de laatste raadsverkiezingen: „Vijfenzeventig procent van de tijd ben ik een onbezoldigd maatschappelijk wer ker. De dag na de verkiezingen begin ik Een zeldzaam moment van enige gemoedelijkheid in de Halsterse raad. daar al weer mee. Een politicus moei elke dag voor de mensen klaar staan en niet, zoals Lubbers, één keer per vier jaar met een tulp langs de deuren gaan. De grote partijen zien de mensen als een veesta pel. Dat is het bederf in de politiek. Maar het bederf in de Halsterse politiek was dat er al uit alle onverkwikkelijke twisten ook een maatschappelijke twee deling groeide. De politieke clans zijn verbonden met verschillende verenigin gen. De voetballiefhebber die 's zondags de thuiswedstrijden van hoofdklasser Halsteren bezoekt (het Van Elzakker- kamp), laat zich niet zien langs de lijn bij zaterdagclub WC, die door Roosen boom-volgelingen wordt aangemoedigd. De laatsten ziü je ook maar sporadisch aantreffen bij de harmonie St. Cecilia; daarentegen zijn ze zeer actief in het kindervakantiewerk en het Sinterklaas comité. Enzovoort. Ironisch genoeg hebben de twee kampen elkaar eenmaal gevonden. Het moet toen in de jaren zeventig een politieke patstel ling van jewelste zijn geweest, die Roose nboom en Van Elzakker een periode sa men in het college bracht. Misschien heeft Roosenboom toen het merkwaar dige Halsterse spelletje geleerd van vij andschap en vriendjespolitiek, van ruzie en ruilhandeltjes, van een ongegeneerd soort opportunisme dat doet denken aan Machiavelli, maar minder slim. Dat hij in vrije tijd tegen een soepel ver- goedinkje bouwtekeningen maakte voor Halsternaren en die op het gemeentehuis vervolgens zelf ter beoordeling kreeg voorgelegd, was in dat denkpatroon de gewoonste zaak van de wereld. Voor wat hoort wat, zo zit het nu eenmaal in el kaar. En wie niet voor mij is, is tegen mij, en zal dat merken ook. Het is een historisch gegroeide toestand, waar je je ook als goedwillend Halsters raadslid moeilijk aan kunt onttrekken, blijkt telkens weer. Pas nog attaqueerde de Werknemerspartij een CDA-raadslid dat tijdelijk in Bergen op Zoom bivak keert, in afwachting van een nieuwe wo ning. En een raadslid moet in de eigen gemeente wonen, luidde de grief. Een slimme zet was het niet, toonde bur gemeester Van Veggel aan: Raadpleeg even een deskundige en je weet dat de ge meentewet voorziet in zulke tijdelijke bewegingen van raadsleden. Maar nee, in Halsteren wordt zoiets openlijk geventi leerd, in een poging de integriteit van collega's te ondermijnen. En zonder het besef dat het wapen een boemerang is. Toch zijn het vooral de sarrende Van der Weegen en de opvliegende, emotionele Roosenboóm, die de toon zetten. Van der Weegen prikkelt onderhuids en blijft er bij lachen, Roosenboom spreekt, erkent hij zelf, de onverbloemde taal van de bouwsteiger. Hij zal de burgemeester 'een hond met vijf lullen' noemen en daar de volgende dag oprecht spijt van heb ben. Dan kun je meemaken dat hij zijn bril afzet en met grote handen het vocht uit zijn ogen wrijft. Straks zit-ie met Leefbaarheid Halsteren ongetwijfeld in de Bergse gemeenteraad, maar met niet meer dan een minieme kans op een wethouderszetel. Niet dat je er nooit hoort van machtsmisbruik en vriendjespolitiek, maar de nieuwe ge meente is te groot voor het soort 'huis- aan-huis-wethouderschap' van Roosen boom. En Bergen zal ook te groot zijn voor de politieke pietluttigheden die Halsteren zo lang verdeelden. Herfst in Halsteren. De herindeling naakt. Het boek gaat dicht. Het blad valt. Hoe moet je het laatste hoofdstuk anders noe men? 6 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids Ragazzi Weekend AÏ/A4 A6/A7 B1/B3 Cl t/m C4 Et t/m E5 +kleintjeskrant Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet gaat de van een noodwet dwingen tot in' om een dreigend financieel deba' 2000 komen alle omroepverenigi raplu van één zendmachtiging. De omroepen lijden momenteel een verlies dat bij ongewijzigd beleid kan oplopen tot 100 mil joen gulden per jaar. Dat komt vooral door de opkomst van commerciële omroepen. Die zui gen reclamegeld weg. Staatsse cretaris Nuis (Cultuur) wil ech ter met alle macht voorkomen dat de publieke omroep ver dwijnt. De noodwet, die nu met grote spoed in behandeling is ge nomen, moet daarvoor zorgen. Meer samenwerking is nodig. De consequentie daarvan is dat de een deel van hun eigen moeten inleveren. „En dat niet wil, moet uit het pu- bestel stappen en achter decoder verdwijnen," aldus i omschrijft de omroepen als 1 koninkrijkjes' die een 1 moeten doen in hun 1 Nuis benadrukt 1 hij niet streeft naar een soort I 'staatsomroep' na het jaar 2000. Wel wil hij één goed geoliede na- p Van onze verslaggever Breda - De verdachte van de op de Etten-Leurse 1 Jessica Richèl is voorlopig 1 vrijgelaten. Het DNA-onder- zoek, waaraan de 45-jarige D.C. uit Sint-Willebrord vrij- willig meewerkte, is negatief fl uitgevallen. Dat betekent dat de sperma-sporen die in het lichaam van Jessica werden aangetroffen niet van C. zijn. De man blijft wel verdacht. C. werd op 21 oktober aangehou den na een televisie-uitzending waarin zijn ex-vriendin hem be schuldigde van de moord op Jes sica, in 1991. De man had een tijdje na die moord tegen zijn toenmalige Vriendin verteld dat de moord had gepleegd. Hij vertelde ook allerlei details. In oktober 1992 overwon ze haar angst voor haar vriend, die ze toen al verlaten had, en stapte naar de politie. Die kon echter onvoldoende bewijzen vinden om c. op te pakken. ,a de uitzending van het televi sieprogramma Peter R. de Vries oot Politie toch nog maar ons met de vrouw te gaan pra- on. Ze wist zoveel dingen van de oord die alleen de dader kon nn t ^at iustitie besloot de man P te pakken. Hij ontkende en erkte vervolgens vrijwillig mee n een DNA-onderzoek. et gerechtelijk laboratorium in (ADVERTENTIE) Ik had net nieuwe tientjes nodig

de Stem | 1996 | | pagina 24