t k eer ^Werkgroep gehandicapten liegt' Steun voor Breskens in strijd volwaardig veer imm Stuwtje in Oudelandse polder Cadzand-Bad UIT punten ZEELAND C4 vloed orrang Burgemeester Sluis-Aardenburg geeft organisatie veeg uit de pan: Sluis-Aardenburg is voor behoud van Antonius Zakkenrollers WEEKENDDIENSTEN Peuterspeelzaal Aardenburg krijgt extra geld gemeente JWS stennis zen IN ZEELAND Nieuwe talenten Slagwerk The King ancj j Liedrecital Pizzocanto Oklahoma Jazz Muzikale tornado Zeeslagfestival Tweemaal 't Beest Arturo Ui Gebakken Eieren Colette Minnaar Citizen Kane ER 1996 C3 oet het komende id in de gemeen tebestuur gistera- uis (100.000 gul. 'ken voor maatrege- e van de veiligheid tter J. Smit van D66 erigens het begrip in brede zin om de 'den. Net als andere e Sasse raad uitte zijn partij zorgen iligheid. van de WD in de de verkeersveilig. zich op de grotere e het dagelijks ge ur zou moeten be geeft als antwoord unten momenteel in 'aar onze mening is goed hiermee naar -en. Het neemt irri- j bewoners als men n gewerkt wordt en gen wordt gezocht," mens de VYD-frac- DB STEM VRIJDAG 8 NOVEMBER 1996 oonplaats in aan- -en met de auto tienjarige plaats- 61-jarige gaf geen bestuurders kwa- schrik vrij. De au- nzienlijke schade Een 36-jarige Ter- ~'s in de nacht van p donderdag door n de weg gehaald onder invloed. De gaf 1,6 promille moest direct zijn everen en kreeg ding mee. Twee personen- stermiddag zwaar bij een aanrijding jig Willem de Zwij- idlandstraat. Een .uurders, een 38-ja- uit Terneuzen, wil- Willem de Zwijger- f de Zuidlandstraat ,e daarbij geen n een 37-jarige au- uit Kortrijk. De in leven ongedeerd, de :ten worden wegge- Van onze correspondent Sluis - De Werkgroep Gehan dicaptenbeleid West-Zeeuws- Vlaanderen vertelt nogal wat onwaarheden richting ge meenten. Deze stevige kritiek uitte burgemeester C. van Lie revan Sluis-Aardenburg naar aanleiding van een brief van de werkgroep. He werkgroep pleit in de bewuste brief voor meer geld uit de pot van de Wet Voorzieningen Ge handicapten. Maar de werkgroep heeft volgens Van Liere verzuimd te vertellen dat het normbedrag voor vergoedingen voor taxi-ver voer is verhoogd naar tweedui zend gulden. En ook over de in- komenstoets valt volgens hem te discussiëren. Hij gaf de woordvoerster van de werkgroep mee nog maar eens een goed gesprek te hebben met de verantwoordelijke wethouder. Woordvoerster C. Roos van de werkgroep maakte nog eens dui delijk dat gehandicapten er de laatste jaren financieel op ach teruit zijn gegaan. „De voorzieningen zijn uitge kleed. Kijk maar naar het taxi vervoer en de woningaanpassin gen waar door de opnieuw vast gestelde inkomenstoets (48.000 gulden) van de betrokkenenen een veel hogere eigen bijdrage wordt gevraagd. Dan spreek ik nog niet over alle andere belas tingen die de laatste jaren zijn verhoogd en bijkomende kosten. Echt, er zijn ondertussen veel verborgen kosten voor de gehan dicapte bijgekomen. Als de wet houder dan de ruimte ziet om 70.000 gulden uit de WVG-pot te halen om de bewoners van het bejaardentehuis Coensdike te verhuizen naar het gelijknamige nieuwe woonzorgcentrum dan moet er toch ook ruimte zijn om aandacht aan onze knelpunten te besteden. Van Liere toonde begrip voor de problemen van de gehandicapten maar vond dat in de brief niet al leen waarheden staan. „Ik denk dat we in Sluis-Aarden burg bepaald niet onvriendelijk zijn voor onze gehandicapte me demens." Roos kreeg tijdens de vergade ring wel de toezegging dat de evaluatie van de WVG binnen zeer korte tijd aan de orde zal ko men. „Er is sinds de invoering in 1994 nog steeds geen evaluatie geweest. Dan kan er ook niet over de knelpunten gesproken wor den," gaf ze te kennen. Zij kreeg hierbij later in de vergadering de steun van commissielid J. Dees (WD/Gemeentebelangen) en die kreeg de toezegging dat in de cember van dit jaar de zaak beke ken zal worden. Sluis - Een goed uitgerust ambu lancevervoer en verbetering van tet openbaar vervoer naar het streekziekenhuis in Terneuzen. Deze twee elementen werden door de leden van de raadscom missie Financiën in de gemeente Sluis/Aardenburg naar voren ge bracht als het Antonius zieken- huis in Oostburg wordt afge slankt. Toch blijft voor de com missie als eerste inzet behoud van iet Oostburgse ziekenhuis voor de regio. „Er meer uithalen dan iet rapport over de toekomst van het ziekenhuis biedt. Een sterke vuist maken," verwoordde bur gemeester C. van Liere. En hierin konden alle commissieleden zich vinden. Maar die keken ook al wat verder. Als het ziekenhuis zoals aangekondigd toch fors wordt afgeslankt, dan wil de commissie een goed uitgerust amculancevervoer. Bovendien moet ook het openbaar vervoer naar het streekziekenhuis in Ter neuzen worden verbeterd. Volgens J. Boogaard (PvdA) is de macht in de kwestie Antonius Iaan de specialisten. Boogaard: „Iedereen is te bereiken. Zieken- huisdirectie, de opstellers van het rapport, noem maar op. Alleen de groep specialisten blijft onbe reikbaar." Overigens had B. Bas ting, voorzitter van de stichting 'Antonius moet blijven' een goed gesprek gehad met gedeputeerde De Kok. „We kwamen in elk ge val opgewekter terug dan dat we gegaan waren. Wij gaan in elk ge val vastberaden door. Er is ons I een gesprek toegezegd met de zie kenhuisdirectie en de zorgverze- keraars. Wij blijven in de red dingsoperatie geloven. Sluis/Temeuzen - Een 59-jarige vrouw uit Brugge is afgelopen igmiddag haar porte monnee met daarin driehonderd gulden kwijtgeraakt aan een zak kenroller. Ook in Terneuzen maakten gauwdieven slachtof fers. Een 61-jarige vrouw uit Axel en een 76-jarige Terneuzen- se werden bestolen van hun por temonnee, met daarin respectie velijk honderd en tachtig gulden. Van onze correspondent Breskens - De gemeenten Sluis-Aardenburg en Oost burg zien eveneens de nood zaak in van een volwaardige veerverbinding Breskens- Vlissingen. Ze steunen dan ook de Bedrijfsbelangenvere- niging Breskens in hun actie. De gemeenten zegden gistermid dag hun steun toe tijdens een bij eenkomst van de Bedrijfsbelan genvereniging in het Wapen van Breskens. Voetveer De Oostburgse wethouder A. Rosendaal memoreerde dat door de provincie al een voetveer was toegezegd, maar dat dat niet vol doende is. „We moeten ons goed realiseren dat het besluit over die WOV is genomen. De dekking voor die tunnel komt voor en groot deel uit het schrappen van veerdiensten. Willen we meer dan alleen een voetveer, dan hangt daar een kostenplaatje aan. De vraag zal zijn wie dat gaat beta len. We moeten niet verwachten dat we dan nog voor tien gulden over kunnen, want het tarief zal wel kostendekkend gemaakt worden. Rechten In samenspraak met de Bedrijfs belangenvereniging heeft Ros endaal een beleidsplan opgesteld voor de Handelshaven die er op dit moment niet zo rooskleurig voorstaat. Er is al een idee gelanceerd om het nieuwe voetveer in de Han delshaven te laten afmeren. „Maar ik houd nog een slag om de arm over dat plan, want de raad zal het beleidsplan moeten vast stellen." Hij vertelde verder dat de provincie een werkgroep in het leven heeft geroepen die de economische effecten moet on derzoeken als het veer wegvalt. „Een toeristische attractie die verdwijnt, de leefbaarheid van de streek wordt aangetast. We raken zelfs geïsoleerd. We zullen steeds meer afhankelijk worden van België," aldus bestuurslid A. Voogdt van de vereniging. „We vechten voor de verworven rech ten van honderd jaar veerverbin- HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuidzande - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter Jongsma, Oudekerkstr. 2, Aardenburg, tel. 0117-455555. Axel en Zaamslag - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Hoefman, Oranjestr. 4, Axel, tel. 0115-561555. Spreekuur spoedgevallen zonder af spraak: zat. 10.00-10.30 en 16.00- 16.30 u. zon. 11.30-12.00 u. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dok ter v.d. Maas, Beursstr. 6, Ijzendijke, tel. 0117-301266. Breskens en Groede - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter Bona- rius, Walemstr. 1, Groede, tel. 0117- 371825. Spreekuur zat. en zond. om 11-11.30 u. en 17-17.30 u. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuidzande - Dokter J. de Meijer, Lange Wolstr. 12, Sluis, tel. 0117- 461366. Goes De Pijlers - De praktijk van dokter Buijs/Posthumus, Schut, Sla ger/Van de Werff wordt van vrijd. 18 u. tot zond. 19 u. waargenomen door dokter v.d. Werff, v. Dusseldorpstr. Goes, tel. 0113-252114. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 10-10.30 en 17-17.30 u. Goes - De praktijk van dokter Kei zer, Kooiman, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijssen wordt van vrijd. 17 u. tot zat. 19 u. waargeno men door dokter v.d. Stoep, Oostsin gel 130, tel. 0113-215306. Van zat. 19 tot zond. 19 u. door dokter Thijs sen, Heernisseweg 87, Goes, tel. 0113-215003. Spreekuur spoedgeval len zat. en zond. 10-10.30 en 17-17.30 Hontenisse en Kloosterzande - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter ter Burg, Cloosterstr. 29, Kloosterzande, tel. 0114-681377. Spreekuur voor spoedgevallen op zaterdag om 11.30 u. in de praktijk, Groenendijk 52. Heinkenszand, 's Heer Arendskerke, Nieuwdorp en Wolphaartsdijk - De praktijk van de artsen Harten, van Driel, Aarnoutse en v.d. Vlugt wordt van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. waargenomen door dokter v.d. Vlugt, Veerweg 6, Wolphaartsdijk, tel. 0113-581231. (boodschappen tussen 9 en 10 u.) Hulst, Clinge, Koewacht en St.-Jan- steen - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Voorbrood en dokter den Ouden, Grote Bagijnestr. 16, Hulst, tel. 0114-313131. Spreekuur spoed gevallen za en zo 11 en 17 u. op ver meld praktijkadres. Sas van Gent en Westdorpe - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter Haeck, Staakstr. 130, Assenede, tel. 0115-452525. Visites aanvragen 9-10 u. Spreekuur uitsluitend voor spoed gevallen: zat. om 10.00 uur op Bol werk Oranie 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dok ter Neeteson, J. Hobeinstr. 8, Philip pine, tel. 0115-491769. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. om 12 uur. Terneuzen - Van zat. 8 uur tot zond. 8 uur dokter Stevens, Oostelijk Bol werk 12c, tel. 0115-694000. Van zond. 8 uur tot maand. 8 uur dokter Hammer, Oostelijk Bolwerk 12c, tel. 0115-694000. Spreekuur spoedgeval len zat. en zond. 11.30 en 17 uur. Oostburg - Waterschap Het Vrije van Sluis heeft in de Oude landse polder in Cadzand-Bad een stuwtje geplaatst. Deze voorziening is bedoeld voor verhoging van het waterpeil. 1 j Peilverhoging van het oppervlak tewater in deze vijf hectare me tende polder is volgens het schap van groot belang voor de zeldza me flora en fauna in dit natuur gebied aan de voet van de duinen bij het Zwin. De peilverhoging is uitgevoerd in overleg met de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Volgens het waterschap is het voordeel dat het unieke karakter van het ge bied in stand wordt gehouden. In de hoger gelegen delen zijn typi sche zoutminnende planten te zien als zeekraal, lamsoor en zeeaster. In de lager gelegen de len komen planten zoals biezen en kranswieren goed tot hun recht. Ook orchideeën, ratelaars en koekoeksbloemen zijn gebaat bij de doorgevoerde vernatting van het gebied. Inmiddels zijn in dit reservaatsgebied drie water putten gegraven. De kosten van dit project van peilaanpassing uit het Waterbe heersplan van het waterschap be dragen ongeveer vijfduizend gul den. Het is tevens een voorbeeld van gebiedsgerichte benadering waarbij integraal waterbeheer de leidraad vormt. Het gebied, ingeklemd tussen de Zwinduinen, de oude zeedijk en het Zwindorp, is voor vijftig pro cent eigendom van Staatsbosbe heer en voor vijftig procent van Het Zeeuwse Landschap. Per 1 januari komt het volledig in ei gendom en beheer bij het Zeeuw se Landschap. De veerboot tussen Breskens en Vlissingen loopt de haven binnen. ding. Ik ben er fel op tegen dat er nu al besloten is, dat door de komst van de WOV er hier geen autoverkeer meer overgezet mag worden, uit vrees dat ze niet voor de tunnel kiezen." Stappenplan De Bedrijfsbelangenvereniging Breskens heeft een aantal zaken op papier gezet in samenspraak met de dorpsraden en deze naar Povinciale Staten gestuurd. Vol gens Voogdt komen er veel adhe siebetuigingen binnen van be drijven uit de streek. „We willen nu via een stappenplan in actie komen zodat we straks niet te laat zijn. Hoe die boot eruit komt te zien en wat de capaciteit zal zijn, moeten we nog onderzoe ken." Wethouder Rosendaal onder steunde het actieplan. „We moe ten het meest haalbare eruit zien te halen. Doemdenken heeft geen zin." FOTO WIM KOOYMAN Collegawethouder J. du Fossé van Sluis-Aardenburg zag ook het belang van het volwaardige veer. „Hoewel ons hart meer richting België klopt, moeten we oppassen dat het niet auto-on vriendelijk wordt. Zeker gezien de vergrijzing, want veel van on ze bezoekers komen per auto. Sluis - De Aardenburgse peuterspeelzaal krijgt een aanvullende sub sidie van 7750 gulden om uit de financiële problemen té komen. De commissie Financiën/Algemene Zaken van de gemeente Sluis/Aar denburg heeft deze week haar fiat aan de subsidie gegeven. Met dit bedrag krijgt de Aardenburgse peuterspeelzaal vrijwel hetzelfde geld als de peuterzaal in Sluis. Er blijft tussen de twee wel een aanmerke lijk verschil bestaan in de hoogte van de ouderbijdragen. In Sluis is dat 5,25 gulden per dagdeel, in Aardenburg 7,50 gulden. Ondanks de aanvullende subsidie kan die ouderbijdrage in Aarden burg niet naar beneden. Want er blijft daar een tekort. Inspreekster mevrouw Pielaet zei tijdens de commissievergadering dit onder meer te wijten aan de concurrentiepositie met België. Ouders kunnen daar een stuk goedkoper terecht. Het gelijktrekken van de subsidiering van de peuterzalen in Sluis en Aardenburg leverde verder geen problemen op bij de commissieleden. Niettemin merkte J. Boogaard (PvdA) op dat 'Aardenburg' zich 'altijd wel erg vlug achtergesteld voelt ten opzichte van Sluis'. Boogaard: „Is een griepspuit in Aardenburg wel even duur als in Sluis?" JAT - De Flash- vanavond zou wor- len in het welzijns- Meulengat in Sluis- ït door. ikbak is vanavond id, aldus het organi- ïren/V erstraeten-Nijs- s 6-0, Gijssen/Van- de Velde/Nijsse 6-0, rduin-De Millia- lemel 4-2. VROUWEN cket Jack-Tolhoek 4-0, Boeye 0-4. 'rvaet-Forty Love 4-u, Everling 1-3. noms-Schaart 2-2, Jan- 2-2. - Vin-Nouwen 0-4, Van i-Jojo 2-2. Lage Netje-De Lik- Jearitoha-4 Op 11 rlJ MANNEN Dey/Edwards 1/Blokland 4-2. Den Haan/Koole-LOK- mersfoort 0-6. Mathijssen/Segers-ri - 6~0TTp Roth/Juffermans-ve- al 2-4. Terschelling/De P°°ter~ Van Kerkhoven 3-3. Bac/Van Hemert- 0-6, Van Slegten* Duyse-Van Tncht/De impelaar/Van de Peyl lde/De Visser 2-4,.Ba er-Leeuw/Van Aalst ierrebout/Pieters-BC'9a Dobbelaar/Gelissen UFSCOMPETITIE 'SSnKout- 1 Wijk-Kint 0-8- van JONGE, NIEUWE Nederlandse muziektalenten treden onder de naam NOG ensemble op in Ter neuzen. De musici zijn laureaten van diverse nationale en interna tionale concoursen. Zij brengen in hun programma's prachtig re pertoire dat, vanwege zo'n uitge breide bezetting, niet zo vaak uitgevoerd wordt op de reguliere muziekpodia. De bekende ho boïst Han de Vries is de bezielen de leider van het ensemble dat romantische nonetten van Josef Gabriel Rheinberger en diens leermeester Franz Lachner zal vertolken. Verder nog het beken de nonet van Bohuslav Martinu waarin duidelijk nationale volk- P ("vloeden herkenbaar zijn. «lips Pieters verzorgt een gratis mondelinge toelichting op het Programma om 19.30 uur in theatercafé Porgy& Bess. zaterdag 9 november in de Grote jW in Terneuzen, aanvang 20.00 FILHARMONISCH Orkest van Vlaanderen musiceert samen et de Percussiegroep uit Door- en begeleidt Koen Wilmaers anmba) tijdens de eerste uit- oenng in de serie Promenade- JW* 96/97 in Antwerpen, w i Pvogfanrma werken (met v ei slagwerk) van Katsjaturian, '«mme, Anderson, Colgras, Ka- evsky, Gerswhin, Rosauro en «rnstein. b»hSa9 9 november in de Elisa- nzaa|, aanvang 15.00 uur. wLSF r,e®'e van Ben Woeltjens u de Nederlandse bewer- a5Tyatl de musical 'The King Oscar tP Ricdard Rodgers en "r Hammerstein gebracht. vanaUoCal vertelt het verhaal di» l ntse gouvernante Anna m net negentiende- Bangkok voor de kinderen van de koning van Siam zorgt. Zij komt al snel in conflict met de strenge monarchistische hofcul tuur. Uit dit conflict ontwikkelt zich een humoristisch en drama tisch verhaal. De muziek wordt gespeeld door een orkest van 28 muzikanten. De originele en handgemaakte Thaise kleding, de traditionele dansen en de prachtige muziek dragen bij tot een voorstelling waarbij de toe schouwer zich meteen in Ooster se sferen waant. Zaterdag 9 november in het Ter- neuzense Zuidlandtheater, aan vang 19.30 uur. IN DE Singel in Antwerpen ver zorgen mezzosopraan Mitsuko Shirai en pianist Hartmut Höll het eerste recital in de reeks Lie deren. Zij vertolken werken uit de eerste en tweede periode van de peetvader van de moderne muziek: Anton Webern. Van hem worden de George Lieder opus 3 en 4 en Lieder opus 12 gezongen. Aanvullend zijn de liederen van leermeester Schönberg (o.a. de cabareteske Brett-Lieder) en een jeugdwerk van zijn collega en studiegenoot Alban Berg. Donderdag 14 november in de Blauwe Zaal, aanvang 20.00 uur. HET KAMERKOOR Pizzicanto brengt het programma 'Van De nen en d'anderen' in de cyclus Prom Audite Nova. Het repertoi re bestaat uit specifieke koormu ziek uit de 19e en 20e eeuw uit Scandinavië. Het kamerkoor van 32 leden wordt geleid door Christiane Duyck die zich in Leuven specia liseerde in Kunstgeschiedenis en musicologie. Het programma be vat a capella werken van Holm- boe, Lindberg, Nordai, Palmgren eeuwse Zondag 10 november in de kapel van het Elzenveld in Antwerpen, aanvang 11.00 uur. DE MUSICAL 'Oklahoma' van Richard Rodgers en Oscar Ham merstein wordt door het Belcan togezelschap uit Sint Niklaas ge bracht in de regie van Christiane Locufier. Zij zingt tevens de rol van Ado Annie. Locufier is ook regisseuse bij de ZOMA, het Zeeuws-Vlaamse gezelschap dat deze musical enkele jaren gele den speelde. Belcanto kan weer beschikken over de Sint Niklase stadsschouwburg en viert het 20-jarig bestaan met een musi cal. De jonge vocalisten van de groep krijgen een kans om zich te presenteren. Het orkest staat o.l.v. Marc Van den Broeck. De decors zijn van de Zeeuws-Vla ming Ronald Spiessens. Er zijn vier voorstellingen: 9, 10 (15.00 uur), 23 en 24 november, aanvang 20.00 uur. DE COMPOSITIES van Omette Coleman, Max Roach en Julius Hemphillstaan centraal in de reeks Jazz deze maand in de Sin gel in Antwerpen. Het tweede concert wordt verzorgd door de Canadezen Paul Pimley (piano) en Lisle Ellis (bas). Zij toveren muziek van Coleman om in een reeks geconcentreerde miniatu ren vol innerlijke spanning. Sa men met multi-instrumentalist Joe McPhee ontleedt dit duo ook geraffineerd de composities van percussionist Mac Roach. De woelige Black Consciousness pe riode gezien door een bril van de jaren 90. Dinsdag 12 november in de Rode Zaal, aanvang 20.00 uur. DE MUZIKALE tornado Die Anarchistische Abendunterhal- tung, bestaande uit Han Stubbe (klarinet), Buni Lenski (viool), Simon Lenski (cello) en Roel van Camp (accordeon), op het pu bliek loslaten is ontstaan uit een kruisbestuiving van veel spelen Van Geel en Jonker brengen Colette. FOTO PAUL SINGH en natuurlijk talent. De groep brengt een eigen geluid en slaat een brug tussen pop en klassieke muziek. Invloeden van jazz, blues en rock zijn herkenbaar. Het improvisatie-element is nooit ver weg. De huidige num mers zijn een collage van be staande .stukken, melancholieke muziek die bijzonder aanslaat bij jong en oud. Vrijdag 8 november in de Her bakker in Eeklo, aanvang 20.30 uur. Op 27 en 28/11 in Gent en in 1997 in Sint Niklaas, Brugge, Oostende Lok eren, Beveren en Antwerpen. VIJF VEELBELOVENDE bands treden op in het tweede Zeeslag festival in Goes. Dark Eyllow Morning Piss bijt de spits af. De ze Zeeuws-Vlaamse band brengt funk-metal-grunge en werd geïnspireerd door Red Hot Chili Peppers. Ook uit Zeeuws-Vlaan deren komt Fiction Defens/ce, een groep die bekend is gewor den van wege het vuil gitaar- werk en subtiele experimentjes. Een mix van funk, metal, hard core en rap wordt geproduceerd door Screaming Meaning en Talk of the Town ScaleModels surft lekker mee op de golven van de recente Britpop-hype. De afsluiting is in handen van Nice Guy Eddie met hardcore en punkrock. Zaterdag 9 november in't Beest, aanvang 21.00 uur. DEZE WEEK zijn er drie thea terproducties in 't Beest in Goes. Vanavond speelt de Parade Ma rokko een spel gebaseerd op het leven en werk van Paul en Jane Bowles. Twee totaal verschillen de mensen: hij componist en schrijver en de vader van de Bea- tgenaratie, zij een flamboyante lesbienne. Woensdag 13/11 speelt Theater groep Hollandia 'Wat ik graag zou zijn als ik niet was wat ik ben' van Benjamin Verdonck. Het is een afstudeerproject dat op theaterfestivals veel bijval kreeg. De voorstellingen in 't Beest be ginnen om 20.30 uur. AL TWEEMAAL vormde de re gie van Heiner Müller een hoog tepunt in het programma van de Singel in Antwerpen met de Hamlet/Machine en Quartett. Deze keer speelt zijn gezelschap Berliner Ensemble 'De weer- staanbare opkomst van Arturo Ui' van Bertold Brecht. Omdat Müller plotseling is overleden eind vorig jaar wordt deze pro ductie gezien als zijn theatertes tament. In 1933 komt Hitier aan de macht en een maand later gaat de Reichstag in vlammen op. Brecht, die al jarenlang voor het nationaal-socialisme waar schuwde, vlucht naar het buiten land en in Amerika wordt hij ge troffen door de paralellen tussen het verloop van Al Capones gangstercarrière en de opkomst van de nazi's. Hij herschrijft Ar turo Ui en in het stuk rolt de tra gedie die Hitier heet zich af als een cabareteske farce, een soort Êarodie op de gangsterfilm. I Op 14, 15 en 16 november in de Rode Zaal van de Singel, aanvang 20.00 uur. RIDDERS EN schuimrubberen paarden marcheren door de jeugdvoorstelling 'Het jaarfeest van St. Hilarius' dat door het ge zelschap De Gebakken Eieren wordt gespeeld. Op die dag gaat er veel volk naar het marktplein. Rangen en standen bestaan niet op het feest van Hilarius: de slachter drinkt met de rentmees ter, de boer speelt met de notaris, en de meid vrijt, maar dat doet ze altijd. Allen genieten van het volksvermaakt ter ere van Hila rius. Dit middeleeuws spektakel is geschikt voor jong en oud van af 6 jaar. Het spel kent weinig tekst, is zeer visueel en zit boor devol humor. Woensdag 13 november in het Zuidlandtheater, aanvang 15.00 uur. COLETTE IS een rauw en ener giek stuk dat met techno-music is gelardeerd en geschreven is door de Vlaamse schrijver Arne Sierens. Twee talentrijke ac teurs: Harm van Geel en Bente Jonker brengen dit werk. Colette is een jonge heilige van 14, die dapper probeert om de buitenwereld te misleiden. Aan 'die geit van turnles' schrijft ze briefjes waarin ze akelige ziek ten voorwendt. Een berispende vader is er niet (die zwerft door Spanje) en haar moeder is even eens in geen velden of wegen te bekennen. Zo speelt Colette ma ma voor haar kleine zusje. Zij wil met behulp van leugentjes en uitvluchten overleven. Maar op een dag stort haar kaartenhuis van verzinsels definitief in. En daar speelt Arsène, een raar su jet dat in de goot leeft, een grote rol bij. De regie is van Wim Meu- wissen. Donderdag 14 november in het Zuidlandtheater, aanvang 20.00 uur. IN MEI 1994 hing Rick Engelkes zijn doktersjas uit 'Goede Tij den, Slechte Tijden' aan de kap stok om een nieuwe weg in te slaan, collega Isa Hoes werd zijn ideale theaterpartner. De Min naar van Harold Pinter vertelt het verhaal van Richard en Sara, een jong getrouwd stel van goede komaf. Ze hebben een huis ge kocht in een luxe buitenwijk. Hij maakt carrière als effectenma kelaar, zij verzorgt het huishou den. Wat begon als een droom- huwelijk, is echter vastgelopen in een dodelijke sleur en een stroom van verwijten. Een oplos sing lijkt gevonden in een even pervers als gevaarlijk spel van verzonnen en gespeelde min naars. Ze spelen eikaars seksuele fanta sieën en hopen zo de gevaren van de boze buitenwereld te bezwe ren. Richard gaat naar zijn werk om 's middags terug te keren als de ruwe minnaar. Sara ontvangt hem als ordinaire hoer. Onder scheiden zij nog fictie van reali teit. Vrijdag 8 november in Den Dul- laert in Hulst, aanvang 20.15 uur. DE EERSTE film van Orson Welles 'Citizen Kane' verbaasde de cinofielen. Welles wierp de filmtradities omver. Hij leverde meteen een van de beste films al ler tijden af. De rolprent vertelt door middel van flash backs het leven van Charles Foster Kane een krantenmagnaat zoals Ran dolph Hearts. Een eenzaam mens, door macht en geld van ie dereen vervreemdt, die zichzelf het liefst beschouwde als een ge wone burger. Orson Welles speelt zelf de rol van Kane en de muziek is van Bernard Her- Woensdag 13 november in Porgy Bess in Terneuzen, aanvang 20.00 uur.

de Stem | 1996 | | pagina 21