EN. [uursubsidie meeste luishoudens omhoog teplantjes 95 Patiënten aidsvrij na nieuwe therapie m DE STEM ijnden Oranje gooit de spieren los iorgdrager bestrijdt (ehrek aan gezag Dagelijks verlies Sport7 vier ton Eis van zes jaar voor pogingen tot doodslag in Sint-Maartensdijk 7. Nederlandse spaardrift drastisch afgenomen sggintratuin m WÉ Steeds meer pessimisme over Fokker De Stem voor stad en streek mÊ Ïtten-Leur I Gids Nieuwe regeling sterk vereenvoudigd ïctie Greenpeace fait in het water ieao Breda scoort goed 'ronk hekelt louding VN inzake Zaïre banen op de tocht bij Hero Burgemeester van Breda voorzitter HBO-bestuur 4 weken voor 17,- neu ui Lk. Daar moet je geen pan niets extra voor lu zaken op üw voor- betekent, ervaart u henstapt... |3690. i garantie op dieselmotoren. Leaseprijs vanaf 875,- P,nl' en voorbehouden. 2 i 7 C men nachthemd i-- d opbergiakje in Maat St/tn XL- 15 voor 15,- Jn geldig tot en me' 19%. Bel voor de inkel- 035-6880639- M 10311"00021 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1996 3 KATERNEN I DeBinnenkrant I Binnenland Buitenland I Beurs Economie Sport I Zeeland RTV-nrogramma's 02 Surplus E1 t/m E3 Sjeng Schalken verslaat Jim Courier 'Voortaan één toeristisch product' PAGINA Blauw-witte bordjes wijzen toerist de weg PAGINA PAGINA LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Reclamegeld is pure verspilling' f MIN./MAX. 4/9 PAGINA hen Haag (anp) - Bijna alle luishoudens die huursubsi die krijgen, ontvangen vol lend jaar een hoger bedrag, tooral mensen in de duurdere Lurwoningen gaan er sub stantieel op vooruit. Daaren- legen raken veel relatief ver- logende huurders het recht lp subsidie kwijt. bat Wijkt uit het wetsvoorstel foor een nieuw stelsel voor de iuursubsidie dat staatssecreta- jis Tommei (Volkshuisvesting) gisteren naar de Tweede Kamer t gestuurd. De coalitiepart- |ers WD en PvdA reageerden jedelijk positief. D66 toonde feich zelfs zeer tevreden. Het nieuwe stelsel is sterk ver eenvoudigd. Dat betekent vol gens Tommei dat het wonen voor lagere-inkomensgroepen als al leenstaanden en ouderen aan zienlijk betaalbaarder wordt. Ook biedt de regeling meer ruimte voor mensen met lagere inkomens om een duurdere wo ning te betrekken. Daarmee wil Tommei het ontstaan van 'inko- menswijken' voorkomen. De nieuwe regeling moet 1 juli 1997 ingaan. Het nieuwe stelsel bevat veel nieuwe elementen. Nu betaalt een huishouden al vanaf een huur van 412 gulden (prijspeil 1997) een steeds groter deel daarvan zelf. Dit gaat via een schijvensysteem, ofwel de kwali teitskorting. Dit percentage loopt op van 5 tot 55. In het an onze Haagse redactie )en Haag - Minister Sorgdrager (Justitie) bestrijdt dat zij niet oldoende gezag heeft over het Openbaar Ministerie (OM). Vol- ens haar is er wel eens een meningsverschil met de leiding van et OM, maar van aanhoudende onenigheid die het werken on mogelijk maakt, is 'geen sprake'. lat verklaarde de minister gis mond in het debat met de Ka ler over het plan van aanpak na eparlementaire enquête opspo- lingsmethoden. Sorgdrager rea- eerde daarmee op de kritiek die egeringsfractie WD en opposi- iepartij CDA eerder op haar unctioneren hadden geuit. "VD'er Korthals had daarbij Ieinkenszand - Leden van Ireenpeace hebben gisteren in ieinkenszand tevergeefs gepro- eerd een nucleair transport van Ie kerncentrale in Borssele naar kankrijk te blokkeren. De atoomauto' kwam niet opdagen. IZIE BINNENLAND -A3 Ireda - De opleiding commercië- e economie van de heao Breda is nomenteel de beste van het land. «t blijkt uit deskundig onder dek. Vooral de vernieuwing van onderwijs is een sterk punt 'Breda'. Er bestaat daarvoor nj de heao een breed draagvlak, "et veel oog ook voor de praktijk a bet bedrijfsleven. 'ZIE BINNENLAND - A4 jbissel - De hele wereld staat eT„om c'e vluchtelingen in ost-Zaïre te helpen, maar de euigheidsraad van de Verenigde mes zorgt nog steeds niet voor «toe bescherming van de Weners. Dut stelde minis- r tronk van Ontwikkelingssa menwerking gisteren in Brussel. 'ZIE BUITENLAND - A5 Jil'r Jam" en frisdrankenfa- nlm ^ero Neerland heeft v. ®en om de komende jaren 75 D banen te schrappen. t ees^e arbeidsplaatsen drei- LT v«dwijnen bij de vestiging Wert ^et minder mensen ta,„en' moet de winst bij Hero «"vergroten. ,ZIE ECONOMIE-A7 Sport7, 6,5,4,3 2,1,0 openlijk vraagtekens gezet bij het gezag van de D66-mimster. Aanleiding voor de kritiek was onder meer het openlijke con flict tussen de minister en de baas van het Openbaar Ministe rie, Docters van Leeuwen, over haar zeggenschap over het OM. Tot twee keer toe nam de procu reur-generaal daarbij in het openbaar afstand van de visie van de minister. Gisteren werd bekend dat' Sorg drager de 'super-pg' hiervoor op de vingers heeft getikt. Vlak voor het debat stuurde ze een brief naar de Kamer, waaruit bleek dat ze Docters van Leeu wen te verstaan heeft gegeven dat h'ij voortaan niet meer in het openbaar commentaar mag ge ven op haar beleid. Sorgdrager zei gisteravond dat het de baas van het Openbaar Ministerie duidelijk is dat zij de touwtjes in handen heeft. „Het is klip en klaar dat de minister uit eindelijk beslist." Korthals herhaalde daarop dat het een 'verkeerd signaal' is als geschillen tussen de minister en het OM op straat komen te lig gen. „Het is van het allergrootste belang dat het gezag van de mi nister blijkt." Hij lijkt genoegen te nemen met de toezegging van Sorgdrager dat er geen geschillen meer in het openbaar zullen worden uit gevochten. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er heerst steeds meer pessimisme over een overname van Fokker door Samsung. Zowel politieke zegslieden als bronnen rond Fokker achten de kans steeds groter dat het niet op tijd tot een akkoord komt. Het Zuid-Koreaanse concern heeft tot gisteravond niet helder gemaakt wat zijn bedoelingen met Fokker zijn. Het is de vraag hoelang de curatoren nog in staat zijn om de toeleveranciers aan zich te verplichten. Als verschil lende toeleveranciers hun pro ductielijnen sluiten, wordt een terugweg voor Fokker steeds moeilijker. Zegslieden weerspreken dat Samsungs bedoelingen toch min der serieus zouden zijn dan aan vankelijk werd aangenomen. Probleem zou vooral de besluit vorming zijn in Zuid-Korea, die vergeleken met die in het Westen 'ingewikkeld en traag' is. nieuwe systeem is ervoor geko zen de korting te beperken tot 20 procent voor alle huurbedragen onder 823 (kleine huishoudens) dan wel 882 gulden (grotere huishoudens), de zogenoemde aftoppingsgrenzen. De korting begint pas bij 575 gulden. Is de huur hoger dan de aftopt pingsgrenzen, dan moeten subsi die-ontvangers jonger dan 65 jaar het deel van de huur daar boven volledig zelf betalen. Wie ouder is dan 65, betaalt de helft van dat deel zelf. De maximum- huurgrens blijft bestaan. Vol gend jaar is dat 1085 gulden. Ligt de huurprijs boven deze grens, dan bestaat er geen recht op huursubsidie. Er komen ook nieuwe regels voor de zogenoemde vermogens toets. Nu komen mensen met een vermogen tot 80.000 gulden (al leenstaanden) en 160.000 gulden (gehuwden) nog in aanmerking voor huursubsidie. Deze bedra gen gaan' omlaag naar respectie velijk 38.000 en 56.000 gulden voor meerpersoonshuishoudens. Deze aanpassing betekent dat ongeveer 100.000 mensen het recht op huursubsidie verliezen. Algemeen geldt dat er voortaan geen verschil meer is tussen ge huwden en ongehuwden. Nu moeten de laatsten eerst een jaar samenwonen alvorens voor de zelfde subsidie in aanmerking te komen als gehuwden. Deze eis verdwijnt. Om de kosten binnen de perken te houden, krijgen gemeenten en verhuurders een grotere verant woordelijkheid. Een gematigd huurbeleid en een strenger toe zicht op een goede woningtoe wijzing moeten hier meer dan voorheen soelaas bieden. De Pv dA plaatst vraagtekens bij de toekomstige rol van gemeenten en corporaties. Woordvoerder Duivesteijn vreest dat de 'pres tatienormen' waaraan ze moeten voldoen, het ontstaan van inko menswij ken in de hand kan wer ken. Ook D66 en WD willen helderheid over de praktische uitwerking. Op PSV-complex De Herdgang gooide het Nederlands voetbalelftal gisteren de spieren los. Assistent-bondscoach Johan Neeskens (ui terst rechts) gaf het goede voorbeeld aan Seedorf, Bergkamp, Reiziger en Van Bronckhorst (vlnr). Nederland speelt morgenavond in Eindhoven de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Wales. foto anp Frisser Op een echte weersverbetering mag niet gerekend wor den. Vandaag kan het in de ochtend droog blijven, maar in de namiddag neemt de kans op buien weer toe. Er waait een gure wind. Van onze verslaggever Eindhoven - Het Brabants Orkest in Eindhoven krijgt een nieuw in-: terim-bestuur, onder voorzitter schap van burgemeester C. Rut ten van Breda. Dat heeft staats secretaris Nuis (Cultuur) gisteren bekendgemaakt. Het oude bestuur, waarvan DAF- topman C. Baan voorzitter was, had zijn portefeuille beschikbaar gesteld, nadat het orkest een mo tie van wantrouwen had inge diend na een inmiddels bijgelegd conflict met chef-dirigent Mare Soustrot. Het orkest hield het be stuur verantwoordelijk vóór de benoeming van Jaap van Zweden tot vaste gast-dirigent zonder dat Soustrot daarvan op de hoogte was gesteld. Het interim-bestuur treedt aan voor een periode van twee jaar en heeft tot taak om de interne ver houdingen te normaliseren. Ook moet! het bestuur evenwicht brengen tussen de artistieke am bities en de financiële mogelijk heden van het orkest. Verder moet het bestuur een nieuwe di recteur aanstellen, de artistieke commissie reorganiseren en de verbintenis met de vaste dirigen ten bestendigen. Rutten zei gisteren in een reacfie dat hij op korte termijn oplossin gen wil aanreiken voor de com municatieproblemen tussen de verschillende geledingen binnen het orkest (bestuur, directie en orkestcommissies) Van onze verslaggeefster Hilversum - 'Sport7 lijdt da gelijks een verlies van ruim 400.000 gulden. De reclame inkomsten vallen zo tegen, dat de tekorten in het televi sieseizoen '96/'97 zullen op lopen tot circa 160 miljoen. Dat meldde gisteravond de actualiteitenrubriek 2Van- daag. Volgens 2Vandaag plaatsten de vier grootste reclame-inkoop bureaus van Nederland in de maand november voor 1,7 mil joen gulden aan orders bij Sport7. Voor het hele tv-seizoen zou de zender maximaal 25 mil joen gulden aan reclame-in komsten binnenhalen. Omdat de nieuwe sportzender voor het komende jaar heeft afgezien van abonnementsgelden, is Sport7 volledig afhankelijk van reclame en de verkoop van sub licenties. Reclame-inkopers spreken van een negatieve spiraal waarin Sport7 terecht is gekomen, (Ze denken dat de adverteerders nog geruime tijd een afwach tende houding zullen aanne men. Commercieel directeur Pelle van Sport7 is er echter van overtuigd dat de huidige pogin gen tot verbetering van de pro gramma's succesvol zullen zijn. „Er liggen verschillende opties. Van dagtelevisie tot het vullen van minder uren. Het verbete ren van de programmering heeft absoluut onze eerste prioriteit. En dat is niet voor niks." Van onze correspondent Den Haag/Sint-Maartensdijk - Als het aan de Haagse procu reur-generaal D. Kuipers ligt, moet de 28-jarige Y.J. uit Ouden bosch zes jaar achter de tralies, omdat hij op 9 augustus 1995 in Sint-Maartensdijk een 35-jarige vrouw met een mes heeft be werkt en een 39-jarige vrouw heeft beschoten. Een dubbele po ging tot doodslag meent de procureur-generaal. (ADVERTENTIE) Twee terracottapotjes met groene klimop (Hedera), innig verstrengeld tot een boogje. Ze staan graag op een koele en wat donkere plek in huis. Van 13,95 voor Voorburg (anp) - De enorme spaardrift van Nederlanders, type rend voor de eerste zes maanden van dit jaar, is drastisch afge nomen. In het derde kwartaal van dit jaar werd 1,4 miljard gul den minder gespaard dan in dezelfde periode van vorig jaar. De inleg bij beleggingsfondsen ligt in het derde kwartaal echter ruim 1,2 miljard hoger. Zaterdag 9 november demonstratie werken met droogbloemen, mos en kruiden. HALSTEREN Halsterseweg 65a, tel. 0164-683036. m mm «summi HET GROENE WARENHUIS Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft bekendgemaakt. In de eerste zes maanden brachten de spaarders ruim 69 miljard gul den naar hun spaarrekeningen. Ruim zestig miljard werd opge nomen, waardoor er een positief saldo overbleef van negen mil jard. Met een rente van twee mil jard, nam het spaartegoed in to taal toe met elf miljard. De ruim 28 miljard gulden die in het derde kwartaal werd gestort, werd ook weer opgenomen. De banken keerden een rente uit van 500 miljoen, waardoor het totale spaartegoed uitkomt op 243 mil jard. Dat is 1,4 miljard gulden minder dan de toename van het spaartegoed in het derde kwar taal van 1995. Volgens het CBS hangt de terug loop in sparen wellicht samen met de gestegen populariteit van beleggen. In de eerste negen maanden belegden Nederlanders 4,5 miljard gulden, een toename van één miljard ten opzichte van vorig jaar. Ze waren vooral geïn teresseerd in Nederlandse aande len. De 39-jarige vrouw raakte bij de schietpartij zwaar gewond en heeft blijvend letsel opgelopen. De twee messteken die de ver dachte zijn 35-jarige ex-vriendin toebracht, hebben geen blijvend letsel veroorzaakt. De rechtbank in Middelburg ver oordeelde J. tot zes jaar cel. De il legaal in Nederland verblijvende man vindt die straf te hoog en ging daarom in hoger beroep. Door zijn relatie met de jongste vrouw dacht J. een goede kans te maken om een verblijfsvergun ning te bemachtigen. Hij be schouwt het andere slachtoffer als degene die zijn relatie kapot heeft gemaakt. De relatie was voor de bewuste dag al niet meer zo goed. Zijn ex-vriendin had al meermalen gedreigd de politie op het spoor van J. te zetten. Op 9 augustus zag J. politie lopen in de Bloemenlaan in Sint-Maar tensdijk, waar hij tijdelijk in woonde bij zijn ex-vriendin, en hij verloor zijn zelfbeheersing. In de woordep van raadsman H. van Asselt: „Na jaren gevochten te hebben voor een beetje bestaans zekerheid, zag hij in één klap weer de bodem onder zijn be staan wegvallen." Van Asselt pleitte bij het hof voor een fiks lagere straf. Naar zijn mening kan alleen de poging tot doodslag op de buurvrouw bewe zen worden verklaard. Uitspraak over twee weken. (ADVERTENTIE) I Door Arjen Broekhuizen Birmingham - Er lijkt een door braak binnen handbereik bij de behandeling van aidspatiënten. Bij zes Nederlandse patiënten zijn een half jaar na het begin van een nieuwe therapie geen sporen van het virus meer te vinden in het bloed en het lymfeweefsel. Als dit succes aanhoudt, zou hun behan deling op termijn kunnen worden gestaakt. Dit resultaat is gisteren gepresen teerd op de internationale confe- rentip over aidsbehandelingen in het Engelse Birmingham. Het be vestigt de grote waarde van de nieuwe aidsbehandelingen die sinds deze zomer ook in Neder land mogelijk zijn. Al eerder dit jaar bleek uit onder zoek naar de effecten van combi natie-behandelingen met ver schillende aidsremmers, dat zij het hiv-virus uit het bloed konden laten verdwijnen. De grote vraag bleef of dit ook op zou gaan voor andere cellen in het lichaam die het virus gebruikt om zich te ver menigvuldigen. In het weefsel van de lymfeklieren bijvoorbeeld pro duceert het aidsvirus elke dag rond de tien miljard nieuwe virus deeltjes die de afweercellen aan vallen en vernietigen. Om de the rapie tot een succes te kunnen ma ken, zou ook daar het virus ver nietigd moeten worden. In het Amsterdamse AMC is on derzoek gedaan naar het lymfe weefsel van 33 aidspatiënten die de nieuwe combinatie van drie aidsremmers gebruiken. Kleine stukjes van het lymfeweefsel van de amandelen van deze patiënten werden verwijderd en onderzocht op de aanwezigheid van hiv. Bij zes patiënten uit deze groep kan geen spoor van het virus meer worden gevonden. Dat wijst erop dat in deze cellen geen virusver menigvuldiging meer plaatsvindt, waardoor de patiënt een reële kans heeft op herstel. Volgens onderzoeksleider prof. Danner is er ook geen aanwijzing dat het hiv-virus restistentie ont wikkelt tegen de gegeven behan deling. Dat betekent dat de thera pie na een half jaar nog volledig werkt. Danner noemt dit resul taat 'uiterst bemoedigend', maar wil dit nog niet beschouwen als de oplossing van het aids-probleem. „We hopen dat dit effect aan houdt en dat de celdeeltjes ook na een veel langere periode virus-vrij blijven. In dat geval kunnen we in de toekomst gaan denken aan het staken van een behandeling." Standdaarbuiten Oppervlakte: 1.360 ha. - Inwoners: 2.935. Markant punt: N.H. kerk aan de Havenstraat. Klein mooi Lodewijkzaal- kerkje uit 1810. Verklaring gemeentewapen: Doorsneden: I. gedeeld 1. in zwart, een leeuw van goud, 2. in rood, 3. palen van goud; II. in groen, 3 maliën van goud geplaatst 2 en 1. Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: L-i Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1