DE STEM 'Eén toeristisch product moet' Steun voor ondernemers bij zakendoen in België Eind aan wirwar van allerlei bordjes 46,5 Miljoen voor politie is een fooi' 50 SHOWROOMKEUKENS Burgemeester vecht tegen uitingen van vreemdelingenhaat Hontenisse stopt met nog meer regels tegen invasie varkenshouders an Zwieten pleit voor meer samenwerking tussen gemeenten, instanties en ondernemers: ACATURES Bent u de balieverkoper die Van der Schoot Destil zoekt Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Zeven jaar voor cocaïnesmokkel Halsteren in greep van kil politiek klimaat Forse eisen tegen dealers van drugs C1 CDA-senator H. Eversdijk: Tegen elk aannemelijk bod! Wotbt met te long want Zeeland Van onze verslaggever Nieuwvliet - Nu de gemeente lijke herindeling in Zeeuws- Vlaanderen voorlopig van de baan is, moeten gemeenten via samenwerking één toeris tisch product op de markt brengen. „Het wordt tijd dat gemeenten, instanties en on dernemers van hun eilandjes afkomen. De toerist komt voor één regio. Gedeputeerde Van Zwieten deed deze oproep gisteren in Nieuw- vliet tijdens de oplevering van de eerste fase van de uniforme be wegwijzering in Zeeuws-Vlaan- deren. Van Zwieten prees de re gionale samenwerking om het project van de grond te krijgen. Maar deze samenwerking moet volgens hem verder worden uit gebouwd. Volgens Van Zwieten is het toe risme inmiddels een volwassen bedrijfstak. Veel projecten zijn al uitgevoerd en nog eens veel pro jecten staan op de rol. Zo beslist de stuurgroep van de 5B-subsi- diegelden (Een Europese subsi- diepot) vandaag welke ingedien de projecten worden uitgevoerd. En het comité Interreg (een sa menwerking tussen Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen beslis te deze week drie miljoen gulden uit te trekken voor de ontwikke ling van het plattelandstoerisme. Van Zwieten nam gisteren de proef op de som. Als een toerist volgde hij de al geplaatste unifor me bewegwijzering naar recrea tiecentrum De Pannenschuur, de plaats waar de eerste fase van de oplevering werd gevierd. Maar in Nieuwvliet liep hij vast. Geen uniform bord naar De Pannen- schuur. Hij moest een beroep doen op de gewraakte kleine bordjes. „Ik heb nu in ieder geval het verschil goed gezien. De klei ne bordjes zijn niet meer van de ze tijd. Het gemak van de blauw witte borden spreekt boekdelen. Over een paar maanden zie je het verschil niet meer omdat dan alle borden zijn geplaatst en we er dan aan gewend zijn. Ik hoop in ieder geval dat deze borden str aks in heel Zeeland staan." Voorzitter J. van de Velde van de Vereniging van Camping Exploi tanten (VVCE) en eigenaar van De Pannenschuur is niet echt te spreken over het ontbreken van de borden naar de campings in Nieuwvliet. „De wegbeheerders hielden dit tegen. Er zijn veel campings in Nieuwvliet zodat is gekozen voor één bord naar Nieuwvliet. Dat is geen goede zaak. Maar we moeten niet zeu ren. Het is een goed plan. We rij den straks in ieder geval de rou tes om te kijken waar de fouten én hiaten zitten- die vervolgens worden opgelost." 'De nieuwe blauw-witte verwijzingsborden. Van onze verslaggever Nieuwvliet - In Zeeuws- Vlaanderen staan voor het einde van dit jaar rond de elf honderd blauw-witte borden die de richting aangeven naar campings, hotels, sportvoor- zieningen en attracties. De oplevering van de eerste fase werd gisteren gevierd in re creatiecentrum Pannenschuur in Nieuwvliet. Door deze uniforme bewegwijze ring komt een eind aan de wirwar van bordjes in verschillende vor men en kleuren waar de toerist vaak geen raad mee wist. De uni forme bewegwijzering is ook be doeld om de gastvrijheid en klantvriendelijkheid te verbete- ren.De vorm en kleur van de be wegwijzering komt overeen met de bekende borden van de ANWB. Deze organisatie was dan ook de de Pannenschuur in Nieuwvliet werden aan Toeristisch Bu- Ju-oestuursvoorzitter R. Ruules (m) de nieuwe ANWB-borden Ificieel overhandigd. leverancier van de borden. De coördinatie van dit project is in handen van het Toeristisch Bu reau Zeeuws-Vlaanderen. „We hebben veel werk aan het project gehad maar we hopen eind dit jaar een goede en efficiënte be wegwijzering te hebben," aldus directeur T. Maenhout van het Toeristisch Bureau gisteren. Samenwerking De borden zijn geplaatst in nau we samenwerking met de wegbe heerders, ANWB en recreatie-on dernemers. In totaal 150 onder nemers in het buitengebied doen aan het project mee en hebben een bijdrage geleverd. Daarnaast zijn ook 110 niet-commerciële bedrijven, zoals locale sportvere nigingen en attracties, in de be wegwijzering opgenomen. Deze gebiedsgerichte en regiona le aanpak werd gisteren alom ge prezen. „Een uitstekend initiatief waarbij de ondernemers voorop lopen," sprak burgemeester J. Kruize van de gemeente Oost burg. „Ik heb me namelijk rede lijk geërgerd aan die enorme brei van bordjes. De uniforme beweg wijzering is een kwaliteitsverbe tering waar de regio zeker de po sitieve gevolgen van gaat mer ken." Bestuursvoorzitter R. Ruules van het Toeristisch Bureau noemt de regionale samenwerking de basis van het succes. „Het toerisme is van groot belang voor de Zeeuw se economie. Zeeuws-Vlaanderen vervult met de regionale aanpak een voortrekkersrol in Neder land." In 1993 is de ANWB een offensief gestart om haar bewegwijzering in Nederland kwalitatief te ver beteren. Eind december 1994 werd het project in Zeeuws- Vlaanderep opgestart om een ein de te maken aan de slechte en on duidelijke bewegwijzering. Met gemeenten zijn afspraken ge maakt over de locaties/objecten die voor het project in aanmer king kwamen. Het project kost rond de een mil joen gulden. Dit geld is bij elkaar gebracht door een bijdrage van het Regionaal Ontwikkelingsplan (ROP), Europese subsidies voor gebiedsontwikkeling en de eigen bijdrage van tientallen onderne mers. Tweede fase De tweede fase van het project bestaat uit het plaatsen van on bemande informatiepunten op de belangrijkste invalswegen naar Zeeuws-Vlaanderen. Op deze pa nelen is een overzichtskaart van de regio en een kaart met meer gedetailleerde informatie aanwe zig. Ook staat een omschrijving FOTO'S WIM KOOYMAN van de streek op de panelen met haar bezienswaardigheden en lo- giesverstrekkers. Als afsluiting van het project is voor Sluis en Hulst voor het ge bied binnen de stadswallen geko zen voor een voetgangersbeweg wijzering. (ADVERTENTIE) Middelburg - De 24-jarige S. A. uit Diemen is gisteren in Middel burg na een eis van negen jaar cel veroordeeld tot een gevangenis straf van zeven jaar. De recht bank achtte A. schuldig aan de invoer van de 79 kilogram co caïne die op 8 juli door de Vlis- singse douane werd onderschept. De coke was afkomstig uit Suri name en zat verpakt in een partij diepgevroren pomtayer. A. had sinds kort een eenmansbedrijfje A&P Impex in Amsterdam en legde zich toe op de invoer van pomtayer en cassave. De eerste partij cassave en pomtayer, die in april Nederland binnenkwam, kon hij goed verkopen en dus be stelde hij bij Suramex in Surina me opnieuw een partij. Echter, de douane had de container al het predikaat 'controleren' meegege ven en toen de CID met extra in formatie over die container kwam werd de container grondig geïnspecteerd en kwam de co caïne boven water. Halsteren - Het 13.000 zielen tel lende Halsteren, is een aardig oord, ingeklemd tussen de polder en kleurrijk Brabants bos. Het zou een kleinigheidje moeten zijn om deze gemeente te besturen, maar de werkelijkheid van alle dag bewijst het tegendeel. Meest al spat het politieke bloed tegen het rustieke balkenplafond van de raadszaal. Resultaat van een jarenlang schisma. Hoe heeft het zover kunnen komen? ZIE REGIO - C5: Herfst in Halsteren Van onze correspondent Middelburg - De dakloze A. B., die èen tijdelijk onderdak had ge vonden in het drugspand Nieu- wediepstraat 74 in Terneuzen, was slechts een kruimeltje in de Terneuzense drugsscene. Giste ren werd tegen hem door de rechtbank in Middelburg een ge vangenisstraf van achttien maan den waarvan zes voorwaardelijk geëist. B. wordt ervan verdacht vanuit het pand te hebben gedeald. Vol gens B. had hij absoluut niet in drugs gehandeld, maar slechts op verzoek van de hoofdbewoner de drugs overhandigd. In ruil daar voor kreeg hij drugs om in zijn ei gen behoefte te kunnen voorzien. Tegen de 27-jarige Vlissinger R. V. eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van dertig maan den waarvan negen voorwaarde lijk. V. wordt ervan verdacht vanuit verschillende woningen in zijn woonplaats te hebben gehan deld in zowel heroïne als cocaïne. V. zei te hebben gedeald om er fi nancieel wat beter bij te zitten en om in zijn verslaving aan hasj te kunnen voorzien. De rechtbank wijst vonnis over twee weken. !3n °nze verslaggever v ™jUzen - Zeeuwse bedrij- P> die zaken (willen) doen in giekrijgen tot het eind van e eeuw op tal van fronten fc P van de Kamers van Nphandel. Europese subsidies U Leen bedra§ van 1,5 mil- L*n die de kamers in over a 0m bedrijven die tand 1 grens, wülen sPringen Den u sPandlensten te verle- ianrtoü comité toezicht Interreg ,Euregi° Scheldemond, een dngsverband van de provincies Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen, heeft daar de ze week groen licht voor gegeven. De aftrap van het kamerproject, dat de naam Euregionaal Zaken doen meekreeg, is op 11 decem ber met een grensoverschrijdende infomarkt in Zelzate. Zo'n twin tig organisaties, uiteenlopend van belastingdiensten tot nota rissen, geven daar tekst en uitleg over fiscale problematiek en so- ciaalrechtelijke aspecten aan weerszijden van de grens. Het hele project stoelt op drie po ten. Het zwaartepunt ligt op het geven van zoveel mogelijk infor matie en voorlichtingsbijeen komsten. Dat gebeurt op ver schillende manieren. De kamers zijn van plan om een grensover schrijdend katern op te nemen in hun tweemaandelijkse periodie ken met daarin informatie over Europese richtlijnen in nationale wetgeving, cursus- en opleidin genaanbod, kort regionaal nieuws. Daarnaast verschijnt twee keer per jaar de brochure 'Euregio in cijfers' waarin in een oogopslag kerncijfers over inwo nersaantallen, omzetten en aan tallen bedrijven in verschillende sectoren te zien zijn. Er verschijnt ook een brochure onder de titel 'wat en hoe in Bel gië en Nederland'. Dat wordt vol gens de kamer een overzichtelijke wegwijzer over organisaties die wat kunnen betekenen voor de ondernemers. Verder kunnen de ondernemers voorlichtingsbij eenkomsten verwachten over Eu ropese wet- en regelgeving en zorgsystemen. En er komt een spreekuur waar ondernemers hun eigen specifieke vragen kun nen stellen. De tweede poot leunt op zogenaamde business tot busi ness programma's. Dat behelst onder meer het organiseren van ontmoetingsplaatsen voor expor terende bedrijven waar ze hun ervaringen kunnen uitwisselen. Deze zogenaamde exportsociëtei ten worden eerst in Zeeuws- Vlaanderen gehouden, daarna vinden die plaats in Belgische grensgebieden. Onder deze poot valt ook het met elkaar in contact brengen van kleine groepen be drijven om zo handelsrelaties te bevorderen. Op het programma staan ook gezamenlijke handels missies voor groepen bedrijven uit de Euregio. Een derde aandachtsveld is de positie van Zeeuwse toeleve- VRIJDAG 8 NOVEMBER 1996 Van onze verslaggever Arnemuiden - Burgemeester H. Visser van de gemeente Ar- nemuiden heeft in een open brief kerken en sportverenigin gen opgeroepen stelling te nemep tegen uitingen van vreemdelingenhaat in het vissersdorp. Aanleiding zijn meerdere inci- andere Arnemuidenaren," denten. Afgelopen vrijdag wer- schrijft Visser, den voor de tweede maal ruiten „Het is mijn hartelijke wens ingegooid bij een Surinaams dat de Arnemuidse gemeen- gezin. De mensen zijn zo bang schap als geheel zégt: dit ac- dat ze willen verhuizep. Enkele cepteren wij niet langer.Vis- weken geleden sloegen Arne muidse jongeren op het station een groepje Engels sprekende jongeren in elkaar. Zonder re den. „Het is onaanvaardbaar dat vreemden niet veilig door ons dorp kunnen reizen. Het is on aanvaardbaar dat inwoners van onze gemeenten, die hier niet geboren en getogen zijn, anders worden behandeld dan ser richt zich in de brief met name op de jeugd van Arne muiden. „Iedereen zal zich er van bewust zijn dat aversie en geweld tegen vreemdelingen verwerpelijk zijn. Zeker ook binnen een sportvereniging be hoort die mentaliteit geen ruimte te hebben. Een dergelij ke houding staat immers haaks op een geest van sportiviteit en fair-play." Van onze verslaggever Westkapelle - De 6,5 miljoen gulden die minister Dijkstal de Zeeuwse politie in het vooruitzicht heeft gesteld, is 'minder dan een fooi, een druppel op een gloeiende plaat'. Dat zei CDA-senator H. Evers- dijk gisteren in een toespraak voor de Walcherse afdeling van zijn partij in Westkapelle. „De Zeëuwse politie krijgt 6,5 miljoen extra. Als je dat als parti culier in je hand hebt, ben je schatrijk", aldus Eversdijk. Maar voor de Zeeuwse politie stelde zo'n bedrag volgens het Eerste Kamerlid weinig voor. „Het meeste van dit geld vloeit weg naar organisatiekosten en aan het wegwerken van tekorten. Er komt niet meer blauw op straat," voorspelde Eversdijk. En meer agenten op straat zijn heel hard nodig, betoogde hij verder. „Want ook in ons goede, veilige Zeeland neemt de criminaliteit hand over hand toe." De eenmalige bijdrage van Dijk stal (WD) doet het in verkie zingstijd wel aardig, maar het lost dus in feite volgens de CDA- senator niets op. Hij bepleitte in ieder geval zestig extra politie- arbeidsplaatsen in Zeeland 'en dat wel structureel'. Immers, werken zonder tekort is aardig, maar geen verbetering, vond Eversdijk. „Nogmaals meer blauw op straat in de zomer en in het hele jaar." Van onze verslaggever Kloosterzande - Het college van burgemeester en wethouders van Hontenisse is niet van plan nog meer beperkte mogelijkhe den in het bestemmingsplan buitengebied aan te brengen om zo eventueel de deur voor Brabantse varkenshouders dicht te spij keren. „De achtste herziening van het bestemmingsplan is onherroepe lijk. Een nieuw plan lanceren zou kunnen leiden tot schadeclaims," aldus B en W. Door een wijziging van het be stemmingsplan buitengebied vast te stellen heeft Hontenisse kun nen voorkomen dat er nieuwe agrarische bedrijven uit de grond worden gestampt. Maar die wij ziging is lang niet streng genoeg om alle varkens te weren. Op aandrang van de boeren en de po litiek is er voor bestaande bedrij ven namelijk de mogelijkheid opengelaten om over te schake len. Maar dat schaft bestaande boe ren de mogelijkheid hun bedrijf voor flink wat geld te verkopen aan Brabantse varkensboeren. Die kunnen als nieuwe eigenaar van een bestaand akkerbouwbe drijf bijvoorbeeld dan zonder veel problemen overschakelen op intensieve veeteelt. Volgens het raadslid M. Ie Roy (Progressief Hontenisse) schijnen bestaande boeren in de gemeente in onderhandeling te zijn met Brabantse varkenshouders over de verkoop van hun bedrijven. In een brief aan het gemeentebe stuur uitte ze daar vorige week haar bezorgdheid over. Le Roy ging daarbij af op gelui den in die richting van zowel burgers als leden van het anti- varkenscomité. Ze schreef dat in een 'aantal ge vallen' de onderhandelingen over verkoop van een bedrijf al zijn afgerond. Volgens het college van B en W gaat het tot nu toe om slechts één geval yan verkoop van een bestaand bedrijf aan een var kenshouder, Aan de Weverstraat in Ossenisse. Daarnaast hebben twee boeren, in Ossenisse en Hengstdijk, de gemeente ge vraagd naar de mogelijkheden van omschakeling van hun be drijf. Volgens het college zullep onge wenste ontwikkelingen met kun nen worden tegengehouden zon der dat dit gaat leiden tot schade claims. „Het bestemmingsplan is nu eenmaal onherroepelijk en de milieuwetgeving staat de beoog de ruimte toe. Het is gewenst te komen tot een integrale herzie ning van het plan buitengebied, zodat de afwegingsgronden vooi het hele gebied voor iedereen duidelijk zijn. Nieuwvestiging zal dan wel weer tot de mogelijk heden gaan behoren," aldus B en W. ringsbedrijven. Die diensten die zij aanbieden worden opgenomen in publikaties van de Gewestelij ke Ontwikkelingsmaatschappij en in België, waarin ook hun Bel gische collega-concurrenten ad verteren. Deze publicaties wor den verstuurd naar bedrijven die werk uitbesteden. De kamers proberen van die groep uitbeste ders profielschetsen te maken zo dat toeleveringsbedrijven weten welke diensten elk bedrijf nodig heeft. Gedurende de projectpe riode worden ook contactdagen voor toeleveringsbedrijven gehouden. (ADVERTENTIE) (ktyaimkmislWegeasvervmgliigdooriiteewemodeBen niFT NORMAAL 140 KEUKENSrom

de Stem | 1996 | | pagina 17