Zege Clinton valt goed in veel landen Amerika kiest met Clinton voor status quo Winst ècoat sterkt Kurhaus stampvol tevreden Amerikanen Amerikanen stemmen ook over gokken, marihuana en suiker PTT Teleco de stem Analyse Perot blijft luis in de pel Iets meer vrouwen maar minder zwarten gekozen de stem VERKIEZINGEN VERENIGDE STATEN Den Haag reageert verheugd Dole-adepten laten geen traan om verlies van hun kandidaat Voortzetting Koerswending 1,3 miljoen Amerikanen stemmen 'alternatief' Vezelsector blijft Omzet binnen detailhandel stijgt 3 procent Werkgevers in metaal voorzien banengroei DONDERDAG 7 NOVEMBER 1996 f\ Washington/Tokyo/Den Haag (ap/anp) - In veel landen is de herverkiezing van Bill Clinton als president van de Verenigde Staten opgevat als een signaal van continuïteit in de Ameri kaanse politiek. Bij sommige regeringen echter, met name die van China en Taiwan, heerste onzekerheid over wat zij in de tweede termijn van de Amerikaanse president kunnen ver wachten. Volgens de Nederlandse regering komt de overwinning van Clinton de relatie tussen de Verenigde Staten en Europa ten goede. Vol gens premier Kok en minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) biedt Clintons overwinning de VS meer mogelijkheden een lei dende rol in de internationale po litiek te spelen. Israël zei te hopen dat de betrek kingen met de Amerikaanse pre sident er beter op zullen worden, terwijl de PLO de hoop uitsprak dat hij de 'obstinate' regering- Netanyahu nu eindelijk zal aan pakken. Premier Netanyahu zei dat wie verwacht dat Clinton na zijn her verkiezing grotere druk op hem zal uitoefenen om in het vredes proces concessies te doen, bedro gen zal uitkomen. Minister van Buitenlandse Zaken Levy zei er van uit te gaan dat de banden zullen worden versterkt. „Bill Clinton was in de voorgaande termijn een vriend van Israel en heeft onze verstandhouding op een hoger plan gebracht." De voorzitter van de Palestijnse wetgevende raad, Ahmed Qurei- ra, zei te hopen dat 'president Clinton nu een echte rol op zich neemt en druk uitoefent op Is raël'. Raadslid Hanan Ashrawi noemde de overwinning van Clinton 'een duw vooruit' voor het vredesproces. Geruststellend In veel landen werd de overwin ning van Clinton op grond van de opiniepeilingen als onontkoom baar gezien. Op de financiële markten van Tokyo ging de dol lar met 0,53 yen omhoog naar 114,36 yen en stegen de aande lenkoersen met 1,94 procent. Pre mier Hashimoto noemde de ver kiezingswinst van Clinton 'ge weldig' en minister van Buiten landse Zaken Yukihiko Ikeda sprak van 'een geruststellende gebeurtenis voor de vrede en wel vaart van de wereld'. De Chinese regering, die felle kri tiek heeft op het Amerikaanse beleid, had nog geen commen taar. Maar Zhang Liping, Ameri- ka-deskundige van de Chinese Academie voor Maatschappijwe tenschappen, verwachtte conti nuïteit in het Amerikaanse Chi- na-beleid, waarin botsingen over de handel, de mensenrechten en Taiwan voorkwamen. Een ver wachte top tussen Clinton en pre sident Jiang Zemin zou de lucht kunnen klaren. De regering van Taiwan zei de ontwikkelingen in de Ameri- kaans-Chinese relaties te zullen afwachten en Washington eraan te zullen herinneren de Taiwane se belangen niet uit het oog te verliezen. Tweede Kamer De Nederlandse Tweede Kamer is in meerderheid tevreden over de uitkomst van de Amerikaanse stembusstrijd. PvdA, WD en D66 wijzen erop dat Clinton meer aandacht voor buitenlandse vraagstukken heeft dan zijn Re publikeinse tegenstrever Bob Do le. De partijen verwachten dat dat vooral zijn vruchten zal afwerpen bij internationale crises zoals Bosnië en nu Zaïre. „Als je op safe speelt, is het per saldo beter dat Clinton het weer wordt," analyseerde WD-Ka- merlid Weisglas. Diens PvdA- collega Van Traa ging een stapje verder. „Met Dole en de Verenig de Naties was het een ramp ge worden. Dan zouden de VS zich nog meer van dit instituut heb ben afgewend." Vanuit Tokyo, waar hij met Van Mierlo op werkbezoek is, consta teerde premier Kok dat Clintons overwinning een goede basis vormt voor de komende vier jaar. Zowel voor de verhouding VS- Nederland als voor de relatie VS- Europa, aldus Kok. Navo Hij verwees naar vraagstukken als de milieubescherming op we reldschaal en de uitbreiding van de Navo, waarvoor een optimale samenwerking tussen beide con tinenten hard nodig is. Neder land zal er als komend voorzitter van de Europese Unie alles aan doen om die samenwerking te be vorderen, aldus de premier. In dat kader opperen VVD en D66 Clinton tijdens het Nederlandse voorzitterschap voor een bezoek uit te nodigen. Van onze verslaggever Scheveningen - Drie zijn er. Drie grijzende dametjes met hoedjes met rood-wit-blau- we linten zoals een kwart van de aanwezigen opheeft. Alleen schreeuwen hun lin ten de naam Dole en diens Republikeinse partij. Teleurgesteld? „Een beetje." Maar ze zagen de klap al aanko men. En ze feesten er niet min der om. „Wij zijn hier het be roemdst. Alle tv-ploegen, elke journalist komt op ons af. En we like that!," giechelen ze. Traditiegetrouw trakteerde de Amerikaanse ambassade gister ochtend in alle vroegte de Ame rikaanse gemeenschap in Ne derland plus politiek en pers op een ontbijtje in het Schevening- se Kurhaus. Ondanks het onza lige tijdstip - 5 uur - moest de politie eraan te pas komen om de zeker duizend gasten naar behoren hun auto uit en het ho tel in te geleiden. Rookverbod Binnen was van dat vroege uur al snel niets meer te merken, zij het dat de buffetten bogen onder Amerikaanse ontbijtgerechten als scrambled eggs, hashbrowns en uiteraard bagels en donuts. De koffie was voor deze gele genheid een standje slapper ge zet. Alleen mevrouw Jorritsma bleef continu en stoïcijns het rookver bod doorbreken. Verder was het al Amerikawat de Kurhaus- klok sloeg, met veel rood-wit- blauwe slingers en tierelantij nen, de vlaggen van de 50 staten, de jazzband en het meisjeskoor van de Haags-Amerikaanse middelbare school plus een gi gantisch tv-scherm met live- beelden uit de States, die door een gigantische schotelantenne op het strand van een satelliet werden geplukt. Naast statie portretten van de beide kandi daten hingen er zelfs foto's van het houten geboortehuisje van Clinton, in Hope, Arkansas. Maar de mooiste aankleding van de zaal waren de gasten zelf. Amerikanen kunnen bijna alles, behalve zich kleden. En naast de strakke carrièrepakken van Ka merleden en zakentycoons vie len de echte Amerikanen onmid dellijk op door hun ruitjesbroe ken, verkeerde jasjes, foute das sen, stars and stripes-overhem den, belachelijke hoedjes en buttons van soepbordformaat. Plakboeken Spannend was het natuurlijk al lang niet meer. En zelfs de drie Dole-adepten lieten geen traan toen hun favoriet zijn nederlaag erkende. De meest enthousiaste reacties kwamen niet van Amerikaanse zijde, maar van Bosschenaar Erik Stolzenbach, die vijf van zijn twintig plakboeken met Clinton-knipsels had meege- Een typisch Amerikaans ontbijt in het Scheveningse Kurhaus. zeuld. Gastheer ambassadeur Terry Dornbusch III kwam tijd te kort om alle handen te schud den en kon de schrijvende pers alleen te woord staan als hij voor de zoveelste maal de zaal doorkruiste naar alweer een an dere hoek waar alweer een an dere tv-ploeg zijn reactie vroeg. Uiteraard was ook hij tevreden, alhoewel zijn eigen staat, Geor gia, een van de weinige Republi keinse bolwerken bleek. Maar: „De verhouding tussen het Wit te Huis en de Haagse ambassade is voortreffelijk en ik verheug me op vier volgende jaren van prettige samenwerking." Even druk bezet was de voor Amerikanen in Nederland meest beroemde Amerikaan van Ne derland: ambassadeportier Ollie Wright, die ook nu in smetteloos uniform en een linkerborst vol medailles elke gast bij naam en met een vriendelijk woord ont ving. Ook hij is tevreden met de uitslag. Liever gezegd: hij is al tijd tevreden. „Mijn land staat voor mij voorop, .en de president is mijn president, wie hij ook is." Vaderlijk drukt hij Neder landers op het hart vooral trots te blijven op ons kikkerlandje, „De grootte is niet belangrijk; waar het om gaat is de eer en foto anp waardigheid die je vertegen woordigt. Er werd luidruchtig maar alco holvrij gefeest. Pas toen gejuich van de Bossche Erik aangaf dat Clinton zijn speech begon, werd het even stil. De beloftes en voorspellingen van William Jef ferson Clinton werden met ge past applaus beloond, waarna een hernieuwde aanval op het buffet begon. De pianist, overgevlogen uit Ohio, stond kauwend op een blueberry-muffin terzijde. Zijn commentaar? „Ik vond de speech van Independence Day beter." Washington - Vier jaar gele den bracht een sukkelende economie de Amerikaanse kiezers ertoe tegen president Bush en voor zijn uitdager Clinton te stemmen. Dinsdag bracht een opgeleefde econo mie hen ertoe voor president Clinton en tegen zijn uitdager Dole te stemmen. In de beleving van de meeste Amerikanen gaat het lang niet slecht, en dus hebben ze voor de status quo gekozen. Niet alleen de president, ook de zittende le den van Huis van Afgevaardig den en Senaat hebben geprofi teerd van een gevoel van redelijk welbevinden onder de bevolking. Opmerkelijk weinig zetels zijn door uitdagers weggekaapt. In de slag om de controle over het Con gres (parlement) speelden de zo genaamde open zetels, niet ver dedigd door een zittende afge vaardigde of senator, zo een extra prominente rol. En zowel in de Senaat als in het Huis had den de Democraten dit keer meer open zetels te verdedigen dan de Republikeinen. Er zijn allerlei verklaringen te bedenken waarom de Ameri kaanse kiezers voor het eerst in de geschiedenis voor de combi natie van een Democratische president en een Republikeins Congres hebben gekozen. Maar daaronder lijkt de prozaïsche omstandigheid dat de Democra ten meer risico liepen dan him ri valen niet de minst solide. President Clinton zal in elk geval de eerste helft van zijn tweede ambtstermijn met een oppositio neel Congres moeten regeren. De Republikeinen wisten hun meer derheid in de Senaat nog iets te vergroten, terwijl die in het Huis wat is geslonken. Het resultaat is in elk geval voortzetting van een samenwerking die de afgelopen Vice-president Al Gore, president Clinton met dochter Chelsea en echtgenote Hillary gisteren tij dens hun triomftocht door Little Rock in Arkansas. foto epa twee jaar ongemakkelijk en een poos ronduit destructief is geble ken. Al meteen in zijn overwinnings toespraak in Little Rock reikte Clinton de Republikeinen de hand. „De uitdagingen waarvoor we staan, zijn niet Democratisch of Republikeins," zei hij. En: „Het wordt tijd het belang van Amerika boven dat van de par tijen te stellen." Ook de herkozen meerderheids leiders in Huis en Senaat, Newt Gingrich en Trent Lott, beloof den er het beste van te maken. Maar zij klonken toch minder enthousiast en in elk geval min der boven de politiek verheven dan Clinton. „Als de daden van de president net zo Republikeins zijn als zijn woorden van de af gelopen tijd, dan kunnen we sa menwerken," sprak Lott. Niet zonder belang is dat Clinton het soortelijk gewicht van zijn presidentschap heeft weten te verhogen. Precies de helft van de uitgebrachte stemmen heeft hij op zijn naam gebracht, zeven procent meer dan vier jaar gele den. Van een 'mandaat', zoals hij dat nastreefde, kan evenwel moeilijk worden gesproken. Nog los van de kwestie waarvoor de kiezers, Door Bert Ummelen in het geval hij een absolute meerderheid van de stemmen had gewonnen, nu precies een mandaat zouden hebben ver leend. Clintons 'brug naar de 21ste eeuw' is vooralsnog een ta melijk vage constructie, meer een luchtbrug dan iets met pijlers en een wegdek. Tegelijk valt uit de resultaten van de Congresverkiezingen on mogelijk af te leiden dat de kie zers een dam hebben willen op werpen tegen het radicale con servatisme van het 104de Con gres. Met royale hulp van de vak beweging hebben de Democraten er alles aan gedaan om van deze verkiezingen een referendum te maken over de 'extreme' politie ke agenda van Newt Gingrich. Maar als ze daarin zijn geslaagd, dan is de uitkomst op z'n minst dubieus: van de zevenenveertig freshmen (nieuwkomers) in het Huis die het trouwst waren aan die agenda ('Contract met Ame rika') zijn er achtendertig herko zen. En wat de Senaat betreft, geldt dat de Republikeinse nieuwkomers veelal een scherper conservatief profiel hebben dan hun vertrekkende partijgenoten. Wat de Republikeinen intussen wel hebben opgestoken, is dat deze president een meester is in public relations. De voorspelling lijkt dan ook veilig dat zij het po litieke spel in elk geval voorzich tiger en subtieler zullen spelen dan in de afgelopen twee jaar. Omgekeerd heeft ook Clinton zijn les geleerd. Toen hij een acti vistische Democratische presi dent was, steunend op een meer derheid van partijgenoten in het Congres, liet het volk hem vallen. En toen hij zich daarop her schiep als 'man van het midden', die zijn best deed constructief samen te werken met een opposi tioneel Congres, werd hij door het electoraat weer in de armen gesloten. De hamvraag is hoe Clinton zich zijn tweede termijn, en daarmee zijn rol in de geschiedenis, voor stelt. Anders dan in de afgelopen vier jaar hoeft hij zich geen zor gen meer te maken over wat hij zelf wel zijn 'politieke levensvat baarheid' heeft genoemd. Dit was, zals hij in Little Rock zei, de laatste campagne uit zijn leven. Met zijn typische talent om van de nood niet zomaar een deugd maar de grootste deugd op aarde te maken, is hij zijn beperkte po litieke speelveld gaan bewiero ken als heilige common ground, een consensus die alle redelijke Amerikanen kunnen delen. De eendrachtige belofte om het begrotingstekort weg te werken en de noodzaak de gevolgen van de vergrijzing in de sfeer van so ciale en gezondheidszorg op te vangen, leggen de binnenlandse politieke agenda voor een heel eind vast. En in beide partijen worden kansen gezien op in elk geval een tijdelijke legislatieve honeymoon tussen president en Congres. Politiek pointillisme, kleinschalige initiatieven, ge richt op de noden van groepen burgers: daarin heeft Clinton zich gespecialiseerd, en sociaal besef en financiële discipline sluiten elkaar per slot van reke ning niet uit. Maar de sfeer tus sen beide bolwerken aan Penn sylvania Avenue, het Capitool en het Witte Huis, zal niet alleen door politiek loven en bieden worden bepaald. De verkiezings uitslag betekent ook dat de Clin tons achtervolgd blijven worden door vragen naar hun financiële handel en wandel en hun ethi sche standaarden. Whitewater, FBI-dossiers, du bieuze campagnefinanciering - ze vormen een soort hooibroei die elk moment tot een uitslaan de brand kan leiden. Vrees voor een nieuwe koerswen ding van de president in het ge val van een geestverwant Con- greé, een algemeen gevoel voor checks and balances, het ontbre ken van een aantrekkelijke Re publikeinse kandidaat: het kan dinsdag allemaal een rol hebben gespeeld. Maar vooral is het een stemming van redelijke tevre denheid en toekomstvertrouwen, in combinatie met de wijsheid dat je winnende spelers niet moet wisselen, die de VS een voortge zette periode van machtsdeling heeft opgeleverd. Tegelijk klinken in de stem van de Amerikaanse kiezer ook lelij ke tonen mee. Van elke tien Clin- ton-stemmers, zo blijkt uit exit polls, geloven er zes niet dat hij zijn programma van gerichte be lastingreducties en gelijktijdige terugdringing van het begro tingstekort kan uitvoeren. Een zelfde aantal heeft er überhaupt moeite mee geloof te hechten aan wat hij belooft. Clinton heeft, vergeleken met vier jaar geleden, zijn electorale draagvlak uitgebreid. Maar hij heeft dat gedaan door zijn poli tieke boodsqhap in te krimpen. En intussen duimen zijn kiezers voor de goede afloop. Het oogt alles bij elkaar niet als een basis voor een historisch president schap, laat staan als een pijler van een brug naar de toekomst. Dallas (ap) - De als derde bij de Amerikaanse presidentsverkiezing geëindigde Texaanse miljardair Ross Perot heeft beloofd dat hijzelf de door hem opgerichte Hervormingspartij zullen terugkeren in politieke strijdperk. „Neem even pauze en dan zullen we weer in de ring klimmen Perot gistermorgen vroeg in een toespraak tot een menigte aanhal» waarin hij erkende dat hij een van de verliezers van de verkiezing, was. Perot, die geen enkele kiesman achter zich kreeg en met zijnpj tij geen enkele zetel in het Congres veroverde, beloofde zijn aart® dat hij de Democraten en Republikeinen die wel naar Washington s, gen gaan, in de gaten zal houden. „We moeten bij de poort staan eni druk hoog houden, en dat zullen we doen," aldus de oliebaron. Perot heeft zich tijdens zijn elf weken durende campagne vooralti* gelegd op het begrotingstekort, de nationale schuld, de handelstek, ten en de schenkingen door bedrijven aan de Republikeinen en De® craten. Perot wist deze keer slechts 8 procent van kiezers achter zj, te krijgen, aanzienlijk minder dan de 19 procent van 1992. Toen de, hij nog zonder zijn Hervormingspartij mee als onafhankelijk kant daat. New York (ap) - In veel Amerikaanse staten is dinsdag nieti leen gestemd over de president, maar ook over maatregels waarover de kiezers zich direct mochten uitspreken. In Arizona en Californië ging de bevolking akkoord met de legali sering van marihuana voor me disch gebruik, ondanks een te- genoproep van de voormalige presidenten Gerald Ford, Jimmy Carter en George Bush. De Californische kiezers aan vaardden volgens de eerste uit slagen met overweldigende meer derheid ook het omstreden voor stel, dat de meeste maatregelen voor 'positieve discriminatie' (het geven van extra kansen aan leden van achterstandsgroepen) moet beëindigen. Volgens voorstanders van het voorstel was afschaffing van positieve discriminatie nodig om gelijke kansen te scheppen en een 'kleurenblinde' samenleving in het leven te roepen. Tegenstan ders van afschaffing hadden het voorstel een kleinzielige aanval genoemd op programma's die nog steeds broodnodig zijn. In Arizona werd het gokken in indianenreservaten uitgebreid en zullen tieners vanaf 15 jaar voor taan als volwassenen worden be recht bij moord, verkrachting of gewapende roof. De inwoners van Ohio stemden tegen het lega liseren van gokken. In Florida heeft de controversiële verhoging van de suikerprijs, waarmee de staat de bestrijding van de milieuvervuiling in de Everglades, veroorzaakt door de bemesting van de suikerplanta ges, wilde bekostigen, het niet ge haald. Dit wordt gezien als een overwinning van de suikerprodu centen. Slachtoffers van misdrijven krij gen in de staten Indiana, Connec ticut, South Carolina, Virginia en Oklahoma een grotere rol in pro cessen, zo beslisten de inwoners dinsdag. In Minnesota krijgen ve teranen uit de Golfoorlog een eenmalige uitkering tussen de 300 en 600 dollar. In Colorado lijkt een voorstel dat ouders alle macht zou geven over 'opvoeding, onderwijs, waarden en normen en discpline van hun kinderen' het niet te hebben ge haald. In Kentucky wordt einde lijk de clausule uit de wet ge schrapt waarin staat dat er apar te scholen voor blanke en ge kleurde kinderen moeten zijn. In Maine heeft de papierindustrie het voorlopig gewonnen. Hier moesten de kiezers stemmen over een houtkapverbod in een groot gebied. De papierindustrie had 5 miljoe dollar gepompt in een cai tegen dit voorstel, en dit h fect gehad. Er is een compioii voorstel aangenomen. Over to maanden moet er nog een gestemd worden omdat dit vw stel geen absolute meerderhei heeft gekregen. Washington (ap) - Nieti le Amerikanen die dins dag hun stem hebben uit gebracht, hebben gekozen tussen Bill Clinton, Dole en Ross Perot. Ruim 1,3 miljoen kiezers gaven de voorkeur aan de negen tien alternatieve kandida ten. De succesvolste van overige kandidaten was Har ry Browne van de Libertijnse Partij. Hij werd gevolgd dooi consumentenactivist B Nader van de Groene P De derde was Howard lips, de kandidaat van de Be lastingbetalerspartij. Geza menlijk hebben ze 2 procent van de stemmen behaald. Toen Perot in 1992 het idee van een onafhankelijke kan didatuur onder de aandacht bracht, sleepte hij 19 pre van de stemmen in de wacht Ditmaal heeft hij het verder dan 8 procent bracht. Browne concludeerde dat de uitslag aantoont dat de Ame rikanen op zoek zijn naar al ternatieven voor het twee partijenstelsel. Hij zei d: onafhankelijke kandidate! nog beter zouden hebben ge scoord als de media meer aandacht aan hen hadden besteed. De bekendste van de drie on- afhankelijken is Nader. Zijn campagne heeft welgeteld 5000 dollar gekost. Washington (ap) - Bij de verkiezingen voor het Amerikaanse Congre en enkele gouverneursposten hebben vrouwen een lichte voori# geboekt. Het aantal gekozen zwarten loopt echter, voor het eerst twaalf jaar, iets terug. In de staten Maine en Louisiana werden vrouwen als afgevaar in de Senaat gekozen. In New Hampshire werd een vrouw gouvenW- de tweede van Amerika. De nieuwe Senaat zal negen vrouwen (op' honderd afgevaardigden) tellen, even veel als de vorige. De nu zet nenveertigleden tellende vrouwelijke afvaardiging in het Huis van i gevaardigden wordt met enkele zetels uitgebreid. Het Huis van Af vaardigden telde achtendertig zwarten en daarvan vallen er nu ffl® len af. De nieuwe Senaat telt slechts één zwarte. De einduitslag van de verkiezingen voor het Amerikaanse Congres1 nog enige tijd op zich laten wachten, al zal die niet van invloed zijn' de uiteindelijke krachtsverhoudingen in de Amerikaanse volksved genwoordiging. Van onze redactie economie Den Haag - PTT Telecom stapt a kenen per tik. Vanaf volgend jaa voor het bellen via de gewone tel ting betalen per seconde. Daard als bij de mobiele telefoon, allee de tijd dat er werkelijk getelefon Het telefoonbedrijf wil hiermee niet currentie voor blijven, maar ook de d lerhande nieuwe diensten verlagen, bijvoorbeeld gaan om het telefonisch een bioscoopkaartje of het betalen met een elektronische portemonnee a Of en in hoeverre de klant goedkope niet te zeggen. PTT Telecom wil n~ kwijt over de nieuwe wijze van beri Van onze redactie economie Arnhem - Sterk winstherstel in scheiden voortgaande winstgroei Nobel in het derde kwartaal in h De nettowinst steeg ten opzichte van dezelfde periode in 1995 met vier miljoen gulden tot ƒ328 mil joen. Op grond van die prestatie blijft 'de concerntop erin geloven dat de nettowinst dit jaar in de zelfde orde van grootte blijft als vorig jaar, circa ƒ1,3 miljard. Verven en lakken coatingsen farmacie (Organon, Internet, Dio- synth) waren samen in het derde kwartaal goed voor ruim de helft van de 5,5 miljard concernom- Voorburg (anp) - De omzet in de detailhandel is in het derde kwartaal van 1996 met 3,3 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Omdat de prijzen in deze periode daalden met 0,2 procent, ligt de stijging van de feitelijke verko pen nog hoger, namelijk op 3,6 procent. Dat blijkt uit gegevens die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekend heeft gemaakt. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek steeg de omzet in de sector non-food met 4,8 procent. De stijging in de non food is te danken aan de omzet groei van 10,9 procent in de meu belbranche en aan 4,3 procent groei in de modewinkels. De branche behaalde deze groei pas na een prijsdaling van 1,1 pro cent. Het volume van de verko pen nam dan ook sterker toé, met 5,8 procent. Ook drogisterijen, schoenwin kels, juweliers en computerwin kels deden goede zaken. De om zet van de textielsupermarkten en de fotospeciaalzaken daalde echter met 2,6 en 3,2 procent. In de sector voeding bleef de om zetstijging beperkt tot 1,4 pro cent. Omdat de prijzen daalden met 0,5 procent, werd er feitelijk in deze sector 1,9 procent meer verkocht. De omzet van de super markten steeg het meest, maar lieftst 2,1 procent, bij een prijs daling van 0,7 procent. De slagers leden in het derde kwartaal van 1996 minder omzetverlies dan in de voorgaande drie kwartalen. De omzet daalde met 1,4 procent. Utrecht (anp) - De ondernemers m de metaal- en elektrotechni sche industrie denken dat de werkgelegenheid in hun sector dit laar met 2,5 procent toeneemt. Het is voor het eerst sinds jaren dat het aantal banen in de metaal stijgt. Dat blijkt uit een enquête 2)® de werkgeversvereniging FME-CWM onder de leden heeft gehouden. De resultaten zijn gis teren gepresenteerd tijdens een algemene ledenvergadering. In de sector werken zo'n 260.000 men sen. FME-CWM wijst erop dat de ondergang van Fokker niet in de eijters is opgenomen. e helft van de ondernemers ver wacht dit jaar een beter rende- ent te boeken dan een jaar eer der, 24 procent voorziet een da- mg en 26 procent denkt dat het ement 8ehjk zal zijn aan dat over 1995. P® PHjzen die de producenten or hun producten kunnen vra- f„n' 8aan ondanks de mooie cij- rs niet omhoog. Dit jaar dalen gemiddeld 1 procent. Volgend Lu WOrdt een stijging met een 1 procent voorzien.

de Stem | 1996 | | pagina 6