Kamer steunt WAO-plannen 4Mes in vrije HBO-opleidingen' Opera maakt van Je Paars wenst vrouw als Kamervoorzitter Van de Poel van Ruth Turkse pre Huurverhogingen zijn niet veel langer vol te houden Schijn bedriegt DE STEM BINNENLAND Meerderheid wel bezorgd over effect op kleine bedrijven over besteding Veel kleinere ongelukken door storm van meevallers Kamer verlangt openbaarheid MSD-dossiers DESTEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Melkert tevreden over aspergeoogst Keurmerk voor fysiotherapeuten Melkert erkent problemen bijstandswet Hulp aan asbestslachtoffers DESTEM 11 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1996 /\l Van onze haagse redactie Den Haag - Een groot deel van de Tweede Kamer vreest, dat de WAO-plannen van het kabinet kleine bedrijven (minder dan 16 werknemers) te zwaar zullen raken. Gisteren en vandaag behandelt de Kamer het wetsvoorstel 'Pem- ba'. Dat staat voor 'Premiediffe rentiatie en marktwerking bij arbeidsongeschiktheidsregelin gen'. Door de nieuwe wet, die vanaf 1998 gaat gelden, betalen werkgevers extra hoge WAO- premies, als hun werknemers ar beidsongeschikt worden. Deze 'premie-differentiatie' dreigt voor kleine bedrijven erg negatief uit te pakken. CDA-Ka- merlid Biesheuvel sprak over een 'mokerslag', die kleine bedrijven straks treft, als een werknemer ziek wordt. Werkgeversorganisa ties hebben de afgelopen weken al laten weten, dat bedrijven fail liet zullen gaan door de gevolgen van de kabinetsplannen. Ook D66, GroenLinks en SP bleken bezorgd om de kleine bedrijven. De WD vindt de angst van kleine bedrijven niet terecht. Als ze WAO'ers weer in dienst nemen, kan de verhoogde premie weer omlaag, redeneert VVD-kamerlid Van Hoof. Volgens hem moeten kleine bedrijven meer samenwer ken om WAO'ers weer aan de slag te krijgen, als zo'n WAO'er niet binnen het eigen bedrijf aan het werk kan. De PvdA is van mening, dat klei ne bedrijven de mogelijkheid moeten krijgen om de premielas ten terug te dringen. Zij bepleit daarvoor een extra premiekor ting voor de kleine werkgever, die een gehandicapte werknemer in dienst neemt. Biesheuvel (CDA) en ook D66- woordvoerster Schimmel stellen voor om de premies minder hard te laten stijgen voor kleine onder nemingen, als die te maken krij gen met arbeidsongeschiktheid van hun werknemers. De WAO-plannen moeten er voor zorgen, dat bedrijven geprikkeld worden om arbeidsongeschikt heid te voorkomen. Volgens de plannen van het kabinet moet het ook mogelijk worden, dat bedrij ven zich vijf jaar lang particulier verzekeren tegen arbeidsonge schiktheidsrisico's van het perso neel. De concurrentie tussen par ticuliere verzekeraars en de pu blieke WAO-verzekering zal goedkopere premies opleveren, vermoedt het kabinet. Woordvoerders van diverse par tijen wezen gisteren echter ook op de gevaren, die daaraan kle ven. Werkgevers met jonge, ge- Den Haag (anp) - De coalitie partijen zijn het oneens over de aanwending van meeval lers in de vermogensbelasting door de hogere taxatie van on roerend goed. De WD wil de opbrengst inzetten voor verla ging van het tarief in de ver mogensbelasting. De PvdA en D66 willen met het geld een zorgkostenaftrek invoeren. Dat bleek gisteren bij het afron dende debat over de aanpassings wet Waardering onroerende za ken (Wet-WOZ). WD-woordvoerder Kamp ver wacht met zijn motie over ta riefsverlaging een Kamermeer derheid achter zich te krijgen, maar zeker is dat niet. Met de steun van het CDA, het AOV en de Groep Nijpels heeft hij al 70 van de 150 stemmen in de Tweede Kamer. PvdA en D66 komen sa men tot 61 stemmen. WD-woordvoerder Kamp wil woningbezitters een extra moge lijkheid geven om bij sterke waardedalingen de WOZ-taxatie aan te vechten. Hij gaf als voorbeeld een woning langs een rustige weg, die volgens de Wet-WOZ getaxeerd is op vijf ton. Als na de taxatie een snelweg wordt aangelegd en de waarde keldert tot bij voorbeeld drie ton, dan is het niet redelijk dat het huurwaardeforfait (de inkomens- bijtelling voor het gebruik van de eigen woning) nog jarenlang uit gaat van de oude waarde. De Kamer is het erover eens dat de meevallers in de inkomstenbe lasting als gevolg van de hogere WOZ-taxaties teruggegeven wor den in de vorm van een lager huurwaardeforfait. De coalitie blijft het echter oneens over de vraag, hoe dat moet gebeuren. De WD (en als het erop aankomt ook het CDA) steunt het kabi netsvoorstel om het forfait te ver lagen tot 1,25 procent. PvdA en D66 vinden dat vooral de duurdere woningen van deze benadering profiteren. Daarom pleiten zij voor een vrijstelling voor de eerste 43.000 gulden met daarboven een tarief van 1,5 pro cent. Dit werkt in het voordeel van woningen onder de 250.000 gulden. Volgende week dinsdag wordt er over het wetsvoorstel gestemd. Huizenhoge golven sloegen stuk op de pier van IJmuiden. Driebergen/IJmuiden (anp) - Een veerdienst tijdelijk uit de vaart. Veel kleinere ongelukken op de autowegen en daardoor langere files dan gebrui kelijk. Treinen met vertraging door gladde sporen als gevolg van bladaf- val. Vroeg in de morgen was het traject Breda-Gilze Rijen gedurende korte tijd gedeeltelijk gestremd door een omgewaaide boom. Het waren de gevolgen van de storm gis termorgen in Nederland. De veerdienst Harlingen-Terschelling werd tijdelijk uit de vaart genomen in verband met de storm. Die bereikte rond de Waddeneilan den in windstoten snelheden van 100 tot 110 kilometer per uur (windkracht 10 of wel zware storm). Als gevolg van het slechte weer gebeurden er op de snelwegen tal van kleinere onge lukken. Daardoor waren de files gister morgen langer dan gewoonlijk en duurde het ook langer, voordat ze waren opgelost. Bij veel van de ongelukken waren auto's met aanhangers betrokken, aldus de ver keersdienst van de politie in Driebergen. Tussen Emmeloord en Zwolle was gedu rende enkele uren geen verkeer meer mo gelijk, omdat de Ramspolbrug nabij Kam pen niet meer dicht wilde. Als gevolg van een harde windstoot was de geopende brug in de remmen geschoten. Er moest een technicus aan te pas komen om het euvel te verhelpen. De spoorwegen hadden door gladde spo ren in het hele land te kampen met vertra gingen van tien tot twintig minuten en zelfs met treinuitval. De sporen werden glad door vallende bladeren die op de rails een kleverig, glad laagje vormen. Treinma chinisten moeten daardoor eerder en met een lagere snelheid beginnen te remmen bij de nadering van een station. De politie moest gisteren rond het middag uur een aantal mensen dringend verzoeken om de pier in IJmuiden te verlaten. We gens de storm is de situatie op de ruim drie kilometer in zee uitstekende havendam le vensgevaarlijk. Den Haag (anp) - De Raad voor de Volkshuisvesting (RAVO) heeft grote zorgen over de gevolgen van de jaarlijkse huurstij- gingen. Bepaalde groepen, zoals ouderen en alleenstaanden, ondervinden nu al problemen met de hoogte van hun woonlas ten. Dit komt vooral, doordat de hui dige huurstijgingen boven de in flatie en gemiddelde inkomens stijging liggen. Deze huurverho gingen zullen niet veel langer vol gehouden kunnen worden, aldus de raad. Dit schrijft de RAVO aan staats secretaris Tommel(VROM) in een 'afscheidsadvies' over de toe komst van de volkshuisvesting. Op 1 januari 1997 gaat de RAVO samen met de Raad voor de ruim telijke ordening (RARO) en de Raad voor het milieubeheer (RMB) verder in de VROM-raad. Volgens het advies moet Tommei normen ontwikkelen voor wat (toekomstig) betaalbare woonlas ten zijn voor de verschillende soorten huishoudens. De gemid delde huurstijging beliep dit jaar overigens 3,9 procent. Voor vol gend jaar gaat Tommei uit van 3,5 procent of zelfs lager. De Raad is voorstander van een brede sociale huursector, die net als nu niet al leen de sociaal-economisch aller zwaksten onder haar hoede heeft. Per plaats of regio zal wel beke ken moeten worden, of de hoe veelheid beschikbare betaalbare huurwoningen nog wel spoort met de wensen uit de markt. Het adviesorgaan vindt bovendien, dat in de toekomst zowel goedko pere als duurdere woningen in één wijk moeten blijven. Een ruimtelijke tweedeling van inko mensgroepen moet worden voor komen. Dit geldt ook en vooral voor grote nieuwe stadswijken (Vinex-locaties) die in de komen de jaren van de grond komen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een Kamermeer derheid wil, dat minister Borst (Volksgezondheid) de dossiers over de MSD-genees- middelen Zocor en Cozaar en het dossier over de medicij nen-prijzenwet openbaar maakt. De Kamercommissie van Volks-, gezondheid kreeg de dossiers eer der vertrouwelijk ter inzage. Vol gens SP-fractieleider Marijnissen komt uit de dossiers een 'onthut send beeld' naar voren van de lobby-activiteiten van MSD. De SP-fractieleider drong aan op de openbaarmaking, omdat hij de MSD-lobby en de reacties van het ministerie van Volksgezond heid daarop dan in de Kamer kan aankaarten. De Kamer kreeg de dossiers ter inzage na het debat met WD-fractieleider Bol- kestein over zijn commissariaat bij en lobby voor MSD. Door Elly Lammers Den Haag - Wordt het me vrouw of meneer de voorzit ter? In de Tweede Kamer klinkt de roep om een vrou welijke opvolger van Kamer voorzitter Deetman steeds luider. Bolkestein, Wolffens- perger en Wallage: zij willen dat een vrouw straks ferm met de hamer slaat. Die vrouw is wellicht Ali Doel man-Pel, CDA-Kamerlid sinds 1986, huidig ondervoorzitter en lid van het presidium (het be stuur) van de Tweede Kamer. Het moet CDA-fractieleider En- neüs Heerma dezer dagen vreemd te moede zijn. Want vanwaar ineens die steeds krachtiger lobby voor een vrouw? Zijn de heren fractie voorzitters ineens zo pro-vrouw of zijn ze anti-Bukman? Zijn woordvoerder reageert zelfs narrig op het aanzwellend koor voor een vrouw en de vragen er over. „Luister eens, we hebben Bukman gekozen, dus willen we graag dat hij het wordt." Voor uitlopen op een mogelijke afwij zing van Bukman door PvdA, WD en D66 wil hij al helemaal niet. „Ja, als katten konden vlie gen zouden er geen spreeuwen zijn." De CDA'er Wim Deetman neemt op 28 november afscheid van de Kamer. Op 3 december kiest de Kamer vervolgens de nieuwe voorzitter via geheime schrifte lijke stemming. Het CDA kreeg de nieuwe voorzitter vorige week in de schoot geworpen, na dat PvdA-fractieleider Wallage liet weten, dat de sociaal-demo craten de beurt overslaan. Het is een ongeschreven regel, dat de grootste fractie - de PvdA in dit geval - de Kamervoorzitter le vert. Maar Wallage hecht meer waarde aan een overstap van se naatvoorzitter Tjeenk Willink (PvdA) naar de Raad van State. Na diens vertrek kan de WD als grootste partij in de senaat ver volgens de nieuwe voorzitter voor de Eerste Kamer leveren. In het CDA werd een flinke dis cussie gevoerd. „Het merendeel van de vrouwen en een aantal mannen waren voorstander van een vrouw," zegt CDA-Kamer lid Ank Bijleveld. Ali Doelman-Pel is bij die min derheid veruit favoriet. Maar deze lobby mocht niet baten. Oud-minister van Landbouw Bukman won de race. Deze keu ze oogstte echter lauwe reacties. Wellicht is de lobby voor een vrouw ingegeven door het schrikbeeld van de grijze muis Bukman op de voorzittersplaats. Maar de pleidooien van Walla ge, D66-fractieleider Wolffens- perger en gisteren dan ook van WD-leider Bolkestein - het lijkt wel afgesproken werk - zijn ook oprecht ingegeven door een behoefte aan verandering. Het drietal heeft er gewoon zin in. Een vrouw is nieuw, dat kan in spirerend zijn. Zo noemde Bol kestein gisteren het voorbeeld van voorzitter Betty Boothroyd, die de luidruchtige leden van het Engelse Lagerhuis uitste kend de baas kan. Ook SP'er Marijnissen mengt zich in het koor van fractievoor zitters, dat een vrouw wil. Maar hij vindt het de hoogste tijd, dat de Tweede Kamer eens publie kelijk discussieert over het pro fiel van de nieuwe voorzitter. „Bij de eerste de beste voetbal vereniging gaat het er democra tischer aan toe dan hier." zegt hij. „Ik wil iemand die het meest geschikt is." Zoetermeer (anp) - Van de 76 niet-gere- gistreerde vrije opleidingen in het hoger beroepsonderwijs moeten er 44 verdwij nen. Dertig kunnen worden onderge bracht bij bestaande studierichtingen of zelfstandig verder gaan. Over twee rich tingen moet minister Ritzen (Onderwijs) overleg voeren met zijn collega's van Volksgezondheid en Economie. Dit adviseert de commissie-Koppelaars in het advies 'Wissen en witten', dat gisteren is aangeboden aan Ritzen. Een aantal hoge scholen is de afgelopen jaren met nieuwe op leidingen begonnen om de daling van het aantal studenten tegen te gaan. Door deze opleidingen „samengestelde programma's" (vrije opleidingen) te noemen, hoefden zij niet eerst aan de ACO te worden voorgelegd. De ACO is de commissie die beoordeelt, of er bij de overheid en het bedrijfsleven wel be hoefte bestaat aan nieuwe opleidingen. Het ministerie wil een einde maken aan de wildgroei. Met het verschijnen van het rapport lijkt het slepende conflict over de vrije opleidingen nabij. De betrokken hogescholen hadden zelf al voorgesteld om 24 vrije opleidingen op te heffen. De commissie-Koppelaars steunt dit idee, maar adviseert Ritzen het mes te zetten in 44 opleidingen. Bij tien vrije opleidingen advi seert de commissie ze te integreren in een be- zonde werknemers zullen overt- stappen naar particuliere verze keringen. Andere werkgevers met 'slechte risico's' blijven in het huidige publieke bestel. De WAO-premies zullen dan echter extra hoog worden, omdat er vooral het minder gezonde deel van de werknemers mee verze kerd wordt. Met de komst van 'Pemba' ver dwijnt de volksverzekering AAW, die bedoeld is voor ar beidsongeschikte niet-werkne- mers. Hoewel de pier is afgesloten, omzeilen sommigen toch de hekken. Wandelingen bij stormachtige wind, bezorgen politie en de havendienst al jaren zorg en ergernis. Tientallen malen zijn wandelaars door rukwinden of overslaande golven van de pier geslagen. Daarbij moesten hulpverle ners vaak met gevaar voor eigen leven in actie komen. Een op drift geraakt schip is gisteren net op tijd voor anker gegaan, voordat het mogelijk zou stranden op de kust van Texel of Vlieland. Het 81 meter lange schip Reefer Bay was een speelbal geworden van de storm en de hoge golven, nadat de stuurinrichting defect was ge raakt. Vervolgens kon de defecte stuurin richting worden gerepareerd. WIE, als Bill Clinton, voor de tweede maal wint - en nog met grote cijfers - lijkt het volledig voor het zeggen te krijgt' Zoveel vertrouwen en opnieuw, suggereert een behoorlijk machtspositie. Het is echter niet meer dan schijn. Clinton begon met grote ambities aan zijn eerste ambtsperiode. Op binnenlands terrein zou er veel veranderen. Hij beloofde een liberale wind te laten waaien. Hervormingen in de gezondheidszorg en toelating van homoseksuelen in het leger stonden op het programma. Er zoals bekend, niets van terecht gekomen. Clintons gematigde progressieve ideeën stuitten op veel ver zet in de Amerikaanse gemeenschap en de Republikeinse op positie spon er zodoende garen bij. Clinton moest niet alleen inbinden; om zijn herverkiezing veilig te stellen, heeft hij zelfs het minimale beetje sociale zekerheid dat in de Verenigde Sta ten bestond, afgebroken. Voor zijn tweede - en automatisch laatste- zittingstermijn kunnen er van Clinton evenmin grootse binnenlandse vernieu wingen verwacht worden. In Congres en Senaat hebben de Republikeinen nog immer de meerderheid. De president dient derhalve compromissen te sluiten. Maar wat nog meer speelt, is dat president Clinton intussen geleerd heeft dat zijn land weinig voelt voor ingrijpende - en zeker geen liberaal getinte- veranderingen. De president heeft zijn rivaal Dole met overtuigende cijfers verslagen. Zijn positie is er evenwel niet sterker door gewor den. Dole was simpelweg te onaantrekkelijk als alternatief, Maar het lijkt er tegelijkertijd eveneens op dat de Amerikaanse kiezer de voorkeur begint te geven aan een machtsevenwidit, Conservatieven en iets verlichtere politici, die elkaar in balans moeten houden. Opdat er niet te veel verandert. Noch naar links, noch naar rechts. Den Haag - Minister Melkert (Sociale Zaken) is tevreden met het verloop van de aspergeoogst dit jaar en ziet geen aanleiding om die volgend jaar op een andere leest te schoeien. Dat blijkt uit de evaluatie, die hij gisteren naar de Tweede kamer stuurde. Kamer leden hadden daarop aangedrongen, nadat de Algemene Reken kamer vorig jaar tot de conclusie kwam, dat het beleid om uitke ringsgerechtigden in te zetten goeddeels was mislukt. Volgens Melkert is de vraag naar werknemers van buiten de Europese Unie sterk afgenomen. Anderzijds heeft de inschakeling van uit keringsgerechtigden in bescheiden mate bijgedragen aan de in vulling van de personeelsbehoefte. Het ministerie grijpt de aard beien- en aspergeoogst van volgend jaar aan voor onderzoek naar de oorzaken van de geringe deelname van werklozen aan dit tijde lijke werk. Dat onderzoek strekt zich onder meer uit tot sociale diensten en arbeidsbureaus. Den Haag - Over drie jaar krijgen fysiotherapeuten een keur merk. Therapeuten zijn van plan doelmatiger en professioneler te gaan werken. Er is een heel plan opgesteld om dit voor elkaar te krijgen. Verplichte scholing en collegiale toetsing maken er on derdeel van uit. Volgens het Centraal Bureau Fysiotherapie wor den de paramedici ook gedwongen om doelmatiger en professio neler aan de slag te gaan. Uit een onderzoek van het onderzoeks instituut NIVEL blijkt, dat fysiotherapeuten onder steeds grotere druk werken. Veel praktijken kampen met financiële problemen. De agressie van patiënten neemt toe. En therapeuten hebben steeds vaker last van stress en burnout. Den Haag - Minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegen heid erkent, dat het nog geruime tijd zal duren voor de nieuwe Al gemene bijstandswet werkt, zoals de bedoeling is. Maar hij acht de problemen 'draagbaar', zolang er maar sprake is van een trendbreuk, vergeleken met de vorige wet. Melkert heeft dat aan de Tweede Kamer geschreven. De Kamer krijgt allerlei signalen, dat de gemeenten problemen hebben met de nieuwe Bijstandswet, maar voelde zich door Melkert aan het lijntje gehouden. De mi nister kondigt in zijn brief aan, dat hij een landelijk werkende service-organisatie wil opzetten, die gemeenten en sociale dien sten kan bijspringen. Den Haag - Staatssecretaris De Grave (Sociale Zaken) heeft oud- minister J. de Ruiter bereid gevonden te adviseren over oplossin gen voor de problemen, die asbestslachtoffers tegenkomen, als ze een schadevergoeding vragen. De Ruiter zal een inventarisatie maken van de suggesties voor op lossingen, die door slachtoffers, verzekeraars, werkgevers en overheid zijn gedaan. Hij onderzoekt deze suggesties op hun juri dische mogelijkheden, praktische uitvoerbaarheid en financiële consequenties. De benoeming vloeit voort uit het overleg, dat De Grave in sep tember voerde met het Comité Asbestslachtoffers, het Verbond van Verzekeraars, VNO/NCW, FNV, CNV en de ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken. (ADVERTENTIE) staande lerarenopleiding, zonder dat de stu denten een onderwijsbevoegdheid krijgen. Dit is een tijdelijke oplossing, totdat de lera renopleidingen zijn vernieuwd. Hierbij gaat het om studies, die opleiden voor beroepen buiten scholen, maar die wel een educatief karakter hebben. Als een vrije studierichting wordt opgeheven, dan moet in het studiejaar 1998-1999 met de afbouw worden begonnen, stelt de commissie. Studenten die dan die opleiding volgen, kunnen hun studie afma ken. Nieuwe studenten worden echter niet meer aangenomen. Ritzen zal eerst met de com missie, de HBO-Raad en met de verschillen de hogescholen overleggen alvorens hij met een standpunt komt. Deze set van "Vromani" is speciaal voor de komende feestda gen voor ons gestyled in Italië. De pump is uitgevoerd in twee hakhoogtes. Ook het bijpassende tasje is vervaardigd uit fraai lak met print en fijne goudaccenten. De kleuren voor dit ensemble: zwart, blauw, bruin en brons. Maten 35 t/m 42. Zowel schoen als tas zijn normaal ook al aantrekkelijk geprijsd voor 160,-. Maar zolang voorradig geldt nu voor elk de verbazende prijs van Nieuwe Markt 63, Roosendaal Telefoon: (0165) 555581 Grote Markt 5, Breda. Ook in Den Bosch en Eindhoven. poor Frans Wijnands Rnnn - Met een bezoek aan München en BMW heeft de Turkse president Süleyman Demirel zijn driedaagse be doek aan Duitsland beëin digd- Op de laatste dag pleitte hij an dermaal voor een volwaardig EU-lidmaatschap van zijn land, Demirel ontkent dat in zijn land sin de vin om Va: dir zij] ten wa sad we:| er i din Door Wierd Duk Moskou - De Russische premier kc morgen maakte hij alweer een pra; daarvoor aan zijn hart geopereerde onderging Viktor Tsjernomyrdin acl operatie. Hij was toen een stuk min tieven. Als er al Russen waren die eraan twijfelden dat Boris Jeltsin een echte kerel is, een 'moezjik', dan zal hun aantal deze dagen zeker zijn afgenomen. Het Jeltsin- kamp schildert de president af als een onverschrokken patiënt, die geen angst kent voor zware medische ingrepen en zelfs snel ler dan anderen revalideert. Jeltsins woordvoerder, Sergej Jastrzjembski, maakte enkele uren na de operatie in het tv-pro- gramma 'Held van de Dag' be kend dat de president 'nu al' was ontwaakt. „Drie kwartier geleden is Boris Nikolajevitsj bijgekomen uit nar cose. Hij heeft zijn ogen geo pend." Openheid De beschaafde Jastrzjembski, voormalig ambassadeur in Praag, betoogde daarop dat natuurlijk niet hij de 'held van de dag' was, maar zijn baas Boris, of desnoods diens hartchirurg Renat Aktsjoe- rin. Maar ja, de president lag uit geteld in een ziekenhuisbed. En professor Aktsjoerin was na ze ven uur opereren ook aan het eind van zijn Latijn. Een dag later juichte de kwali teitskrant Izvestia over de 'onge kende openheid' van het Krem lin. Dat klopte. Na maanden van halve waarheden en hele leugens over het belangrijkste zieke hart ter wereld, vlogen gedurende de operatie de medische bulletins de journalisten bijkans om de oren. Alleen de vraag hoeveel bypasses werden aangelegd werd niet be antwoord. Het waren er 'veel me ren afh nie| de Ditl car Ma| del se leid Int' pre mil mei Na: dro hoe ren doe ken sch zan wei sin Gej Eer een har har mal Am teel red con 2 Ser spe liev kol ope te e| de. de d *Een boze Bhutto beschuldigt presid ren van haar man. Door Frans Wijnands Bonn - Het is onzin dat de SS Duitse ondernemingen heeft gedwongen massaal dwang arbeiders in dienst te nemen, zoals na de oorlog het 'excuus' Juidde. Volkswagen bijvoor beeld nam daartoe zélf het initiatief. Medewerkers van de fabriek stroopten trans- Porten naar Auschwitz af, en selecteerden meer dan vijf tienhonderd dwangarbeiders; meest vrouwen. De toenmalige leiding van VW, ontwerper Ferdinand Porsche en zijn schoonzoon Anton Piëch, ebben geweten hoe dat in z'n erk ging. ze wisten hoe slecht uisvesting en behandeling van dwangarbeiders waren, ooral van de duizenden Russi- cne krijgsgevangenen die bij VW «werk werden gesteld. Niettemin heeft Porsche Himm- móJnejnna'en gevraagd om nog er dwangarbeiders en tegen ,aa~el. van Himmler om de fabriek werk/concentra- (jp te bouwen protesteer- w« !i eiding "iet- Maar toen eecni?ei a"t°fabriek al lang over- PenproductiA gr°°tscheePse wa" mUit'Vie^e folkswagen werd een militaire terreinwagen. Hitiers dr w; H< vo Bc w< D< m Gi ze be va tu tie be w< ne la: ha G<| he ze m M ci ie ce le al de id hi

de Stem | 1996 | | pagina 4