Clinton heeft zijn illusies verloren Bayer opnien recorc Verliezer Dole legde de lat voor zichzelf te hoog President gaat 6sadder and wiser9 tweede termijn in DE STEM BUITENLAND A6ÏPESTEM Ondanks zwakke Fusie grote hotelketens Snel naar Hamburg? WOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 HIJ KAN ZICH de eerste herkozen Democratische president sinds Franklin D. Roosevelt noemen. Bill Clinton heeft altijd graag een president in de traditie van de gro te FDR willen zijn, een vormge vend staatsman. Roosevelts buste staat (samen met die van Truman) op zijn bureau in het Ovale Kan toor. Maar nu hij aan zijn tweede ambtstermijn begint, is er weinig in Clintons politieke gedrag dat aan die illusie herinnert. Door Bert Ummelen Washington - Het Witte Huis is een harde leerschool voor Clinton geweest en bij tijden Dante's hel op aarde. Sadder and wiser kijkt hij naar zijn ambt en naar de mogelijkheden ervan. Vijftig is hij intussen en van de baby boomer die in 1992, steunend op de Democra tische meerderheid in het Congres, enthou siast aan de kwalen van de Amerikaanse natie begon te sleutelen, is weinig meer dan een schim over. Een gelouterd man is hij, die zijn stappen zorgvuldig heeft leren afstemmen op wat de opiniepeilers melden en zo - wat er verder voor goeds of kwaads over te zeggen valt - zijn electorale draagvlak heeft weten te ver breden. Geen maatschappijhervormende plannen meer. Het 'tijdperk van de grote overheid' is voorbij, verklaarde hij in januari in zijn State of the Union-rede. Zijn activisme heeft de maat van het kleine, sympathieke ge baar gekregen. Een fiscaal douceurtje voor ondernemers die vervuild terrein laten schoonmaken, meer computers in de scholen, een betere preventie tegen borstkanker. Baptist Van jongsaf heeft Clinton zich gemakkelijk kunnen schikken naar veranderende omstan digheden en vereisten. Typerend zijn zijn ja ren als student aan de Georgetown universi teit in Washington D.C. De jezuïeten die daar de lakens uitdeelden, zagen in de gretig filo soferende jongeling al gauw een aanwinst voor hun orde - tot ze ontdekten met een zui delijke baptist van doen te hebben. Dat aanpassingsvermogen is, naast zijn ver meende lichtzinnigheid, Clintons meest om streden eigenschap. Voor zijn supporters gaat het om pragmatisme en politieke slimheid. Als de voordeur op slot zit, probeert hij de achterdeur en de zijdeur, zeggen ze. Maar zijn tegenstanders zien er opportunisme in. De waarheid zou weieens in het midden kunnen liggen. Met zijn gebrek aan ideologische kies keurigheid is Clinton in feite een typische vertegenwoordiger van zijn generatie. Hij verandert niet alleen gemakkelijk van stand punt, hij verandert gemakkelijk van inzicht. Eenmaal in het Witte Huis bleek zijn talent om zich aan te passen aan wat van hem werd verwacht plotseling tekort te schieten. Slechts een minderheid van' de kiezers had hem gewild. Zijn jeugd, zijn afkomst uit de protestgeneratie van de jaren zestig en zijn li beral aandoende dadendrang, de duistere rol Jfc «Map noor Wilko Voordouw Parijs - Het kabinetsplan om oomphouders aan de Duitse tL-ens minder accijns te laten I betalen zal in Frankrijk wei- I nig instemming ontmoeten. In i I tegenstelling tot wat staatsse cretaris Vermeend veronder stelt, geldt op het Franse vas teland maar een enkel ac- cijnspercentage, dat overal gelijk ligt. Er is dus geen sprake van een la ger tarief bij de grenzen, om zo de President Clinton: een gelouterd man die zijn stappen zorgvuldig heeft leren afstemmen op wat de opiniepeilers melden. van zijn vrouw Hillary in het Witte Huis en, niet in de laatste plaats, de moeite die hij had om het speciale aura van de man aan het roer, de opperbevelhebber, uit te stralen - dat alles bracht steeds meer Amerikanen aan het twij felen. En de Republikeinse oppositie toonde zich buitengewoon slagvaardig in het aan moedigen van die twijfel. Schipbreuk Clintons eerste grote project - een omvattend overheidsprogramma dat elke burger een ver zekering tegen ziektekosten moest bieden - leed schipbreuk. Niet in de laatste plaats door onhandigheden in de presentatie en politieke misrekening. Zijn presidentschap raakte er ernstig door beschadigd. Hij had zich in 1992 opgeworpen als een Nieuwe Democraat, een leider die zijn partij terug zou voeren naar de hoodstroom van de Amerikaanse politiek. En het eerste wat hij deed, kraamde de Republi keinse propagandamachine uit, was de oude Democratische doos openen. Clintons popu lariteit daalde naar gevaarlijk lage scores en de mokerslag kwam bij de Congresverkiezin gen van 1994: voor het eerst in veertig jaar heroverden de Republikeinen de meerderheid in beide Kamers van het Congres. Hij was toen al een poos bezig aan een soort makeover. Hij bestudeerde videobanden van Ronald Reagan, de Grote Communicator. Hij leerde hoe je met trotse waardigheid een ere wacht inspecteert. Adviseurs vertelden hem dat het niet goed is als het avondjournaal zes initiatieven van het Witte Huis meldt. Zo veel onthouden mensen niet en het roept de indruk van ceasarisme op. Ze maakten hem duidelijk dat je als president beter niet kunt antwoor den op de vraag wat voor onderbroek je draagt. En, tussen haakjes, delibereren over buitenlandse politiek in joggerstenue, was ook niet je dat. Clinton, kortom, onderging een stoomcursus in presidentieel optreden. Maar de belangrijkste boodschap van zijn ad viseurs was: houd ermee op de chef wetgever en de kampioen van de Democraten te spelen. De president is er voor alle Amerikanen. Met een oude kennis, de Republikeinse opinieon derzoeker Dick Morris, besprak Clinton wat zijn instinct hem ingaf. Dat hij moest op schuiven naar rechts. Het was een idee dat Morris, die zulke conservatieve coryfeeën als Jesse Helms en Trent Lott tot zijn klandizie had gerekend, van harte kon onderschrijven. Clinton heeft de afgelopen twee jaar, poli- tiek-tactisch gesproken, een praktisch fout loos parcours gelopen. Hij wist van de over moed van de nieuwe Republikeinse meerder heid in het Congres, culminerend in de slui ting van overheidsdiensten, een harakiri- zwaard te maken en intussen zijn eigen ge deukte imago als man van het midden op te vijzelen. De president groeide zichtbaar in zijn rol. Toen Oklahoma City werd getroffen door de bloedigste terreurdaad uit de geschie denis van het land, was zijn optreden ook vol gens zijn critici indrukwekkend. Zijn besluit om grondtroepen naar Bosnië te sturen was omstreden, maar juist daardoor in de ogen van veel Amerikanen het soort teken van lei derschap waarnaar ze zochten. Knik Afgaande op de opiniepeilingen zou Clinton met een absolute meerderheid van de stem men zijn herkozen en zou hij zijn partij aan een ruime meerderheid in in het Huis van Af gevaardigden hebben kunnen helpen, als de verkiezingen één week eerder waren gehou den. Maar onthullingen over dubieuze bui tenlandse bijdragen aan zijn campagne zorg den midden vorige week voor een knik in zijn scores in de polls. Tegelijk brachten ze veel ongebonden kiezers op het idee hun steun FOTO REUTER voor Clinton bij wijze van voorzorg te combi neren met een stem voor een oppositioneel Congres. Checks and balances in het stemlo kaal. Zo is hij in het staartje van de campagne toch nog opgelopen tegen zijn image van fliereflui ter op het gebied van moraal en principes. Een wolk van affaires hangt er rond zijn pre sidentschap. Veel substantie heeft het verwijt dat het hem aan normbesef en integriteit ont breekt, ondanks de ijverige recherches van de Republikeinen, nog altijd niet. Maar er is te veel om aan te nemen dat er helemaal niets van klopt. Clinton zal in zijn tweede termijn voorlopig gevangen blijven in een web van onderzoeken. Zoals hij ook de politieke gevangene zal zijn van de beloften die hij omwille van zijn her verkiezing heeft gedaan. De belangrijkste: een sluitende begroting in het jaar 2002. De financiële marges zullen smal zijn tijdens Clintons tweede termijn, zelfs in het geval van de huidige matige of een nog wat aan trekkende economische groei. De revenuen daarvan zijn maar al te hard nodig om de 'grijze golf' die aan komt zetten op te vangen. Clinton zal niet kunnen ontkomen aan forse ingrepen om open-einde-programma's als Medicare en Medicaid in de toekomst betaal baar te houden. Verzoener De besparingen op de bijstandskosten (als ge volg van een door de Republikeinen doorge dreven hervorming) zouden weieens verra derlijk kunnen blijken - namelijk als het mas saal uit de bijstand schoppen van mensen zonder reëel uitzicht op werk leidt tot hoge maatschappelijke kosten van andere aard. In elk geval heeft Clinton gezegd zijn best te zul len doen om de gevolgen van de hervorming, vooral voor legale immigranten, te verzach ten. En hij wil hoe dan ook een nieuwe poging wagen om het brandende probleem van on derverzekering tegen ziektekosten (meer dan veertig miljoen Amerikanen zijn niet verze kerd) te lijf te gaan. Het zijn problemen en doelen die de binnen landse politieke agenda voor een heel eind vastleggen. Naarmate de campagne vorderde is Clinton zichzelf met zwaardere lijnen gaan portrette ren als verzoener van de natie, verdediger van een nieuwe maatschappelijke consensus, Maar de vraag is of die de belofte zal kunnen inhouden van een samenleving met minder scherpe sociale tegenstellingen en spannin gen. De ervaring leert dat Amerikaanse presiden ten, als ze al een stempel op de geschiedenis drukken, dat in hun eerste termijn doen. Hun tweede termijn pleegt er een van erosie, me taalmoeheid te zijn. Clinton zelf heeft zijn rol in de afgelopen jaren wel omschreven als die van afremmer van een conservatieve fufie en hij zou later graag herinnerd willen wofden vanwege een meer constructief optreden. Be waterval van kleinschalige, populaire initia tieven waarmee hij de afgelopen maanden is gekomen, illustreert dat verlangen, maar is er geen vervulling van. De 'brug naar de 21e eeuw', zijn wervende campagne-metafoor, zal in de eerste plaats stevige pijlers moeten heb ben; het siersmeedwerk is van tweede orde, Maar de vraag is hoeveel ruimte hij heeft om die pijlers te bouwen. Vangnet Hij rekent erop dat het nieuwe Congres in elk geval gematigder zal zijn dan het vorige. Opi nieonderzoek suggereert dat er een publiek draagvlak is voor een bescheiden, efficiënt in gerichte overheid, die, vooral via onderwijs en scholing, helpt kansen te scheppen voorde middengroepen en tegelijk een vangnet biedt voor de meest kwetsbaren. En dat is precies het type overheid en de overheidsrol waarmee Clinton zich heeft vereenzelvigd en die hij propageert. Tegelijk zou de beperkte ruimte die de bin nenlandse agenda biedt voor een historische rol, hem ertoe kunnen brengen de buitenland se agenda (oostwaartse uitbreiding van de Navo, nieuwe inspanningen in het Midden- Oosten) meer centraal te stellen. Of Clinton zodoende de toorts van de grote Democratische presidenten van deze eeuw - van Roosevelt via Truman tot Johnson - over zijn 'brug naar de 21e eeuw' zal kunnen dra gen, valt te bezien. Misschien moet hij het - in de voetsporen van zijn vrouw - de bustes op zijn bureau eens vragen. Bob Dole: een bitter einde, dat hij zichzelf had kunnen besparen. FOTO REUTER Door Bert Ummelen Washington - Misschien had Eliza beth, zijn vrouw, hem tegen moeten houden. Ze kende hem per slot van re kening en ze wist genoeg van het mo derne presidentschap - en speciaal de eisen van showmanschap die het stelt - om reserves te hebben over zijn geschiktheid. Elizabeth Dole heeft, afgaande op Bob Woodwards boek The Choiceaarzelingen gehad. Maar uiteindelijk heeft ze haar bes te beentje voorgezet om haar Bob het Wit te Huis in te helpen. Soms was het onbedoeld een verraderlijk uitgestrekt been. Met haar perfecte Oph- rah Winfrey-imitatie op de Republikeinse conventie in San Diego onderstreepte ze in feite Dole's communicatieve probleem. En hetzelfde effect had, tijdens een optreden in de talkshow van CNN's Larry King, haar onbedwingbare neiging om de zinnen van haar man af te maken. Veel Republi keinen wensten in het geheim dat zij en niet haar echtgenoot de kandidaat was. Op 73-jarige leeftijd heeft Bob Dole gister avond zijn ongewoon lange en aanzienlijke politieke carrière zien eindigen. Het is een bitter einde, dat hij zichzelf had kunnen en moeten besparen. Het ontbrak Dole aan de kwaliteiten die Amerikanen, conservatief of vooruitstre vend, graag in hun president zien: die van ceremoniemeester en chef verkoop. Daar bij ontbrak het zijn campagne in feite aan een strategie. Een strategie, welke dan ook, vraagt om een boodschap en de bereidheid van de kandidaat eraan vast te houden. Maar Do le trok met een mand vol boodschappen door het land. Nu eens was het vijftien procent belastingverlaging, dan weer Clintons karakter, het was 'hij is een libe ral' en 'wie vertrouwt u?', het was 'het is uw geld en niet het zijne' en 'sta op tegen de pers', en het was vooral whatever (wat dan ook), niet toevallig het stopwoord bij uitstek in Dole's speeches. Diep in zijn binnenste koesterde Dole de overtuiging dat hij recht had op het presi dentschap, zoals een braaf en ijverig kind kan vinden dat Sinterklaas zijn hartewens heeft te vervullen. Geduldig was hij ge weest, vaak genoeg ook had zijn hart vol verwachting geklopt. Drie keer eerder deed hij vergeefs een gooi naar het Witte Huis - alle drie keren kandideerde zijn partij een ander. Maar dit keer niet. Was zijn zelfkennis wat meer ontwikkeld geweest, dan had hij tot de slotsom kunnen komen dat zijn loopbaan hem precies de functie had opgeleverd waarvoor hij in de wieg was gelegd: leider van de meerder heid in de Senaat. Ook in de VS is de Se naat een herenclub, waar de hoogste kunst erin bestaat compromissen te smeden die net even dichter bij het eigen programma staan dan bij dat van de tegenstrever. Als senator en politiek makelaar genoot Dole het respect van de natie, inclusief de liberal (linkse) media die hij in het staartje van zijn campagne op nogal potsierlijke manier de wind van voren gaf. Meer dan eens hebben ze de loftrompet gestoken over zijn toewijding en bekwaamheid. Maar zelfkennis was niet Dole's troef, of in elk geval werd die overschaduwd door zijn onstilbare honger naar het president schap. Zijn drie mislukte pogingen om genomi neerd te worden brachten hem niet aan het twijfelen over het levensdoel dat hij zich zelf had gesteld, maar leidden in tegendeel tot een nog sterker gevoel dat het hem toe kwam dat doel te bereiken. Een beetje op Shakespeare's King Lear lijkt hij in zijn obsessie met ondankbaar heid, 'gij duivel met uw marmeren hart'. Zijn oorlogswonden, de blijvende verlam ming van zijn rechterarm, de wilskracht waarmee hij zich had opgewerkt tot een van Amerika's voornaamste politici - dat alles billijkte in zijn ogen zijn aanspraak op het hoogste ambt. De ontgoocheling moet navenant zijn. Dole is er gisteravond definitief achter gekomen dat het presi dentschap geen lintje is dat met trouwe dienst valt te verdienen. Het volk is hem dankbaar, maar heeft Bill Clinton geko zen. Iets tragisch heeft het ongetwijfeld, wat niet wil zeggen dat Dole zich nu inde rijen van de tragische figuren schaart. Maar één keer heeft het erop geleken dat hij daarin thuishoorde. Toen hij, afgelopen zomer, de Senaat vaarwel zei om zich vol uit in de campagne te storten. Een aan doenlijk vaarwel was het. Alleen, vervol gens zei hij weer 'hallo'. Sindsdien is hij eigenlijk een tamelijk ba nale figuur geweest: een man die de lat te hoog heeft gelegd en het feit dat zijn sprong mislukt, wijt aan de wind, de scheidsrechter en het publiek. Als een en gel probeerde hij de Amerikaanse ziel te winnen, en toen dat niet lukte probeerde hij het als duivel. Maar ook in die laatste rol leek hij voorna melijk op een Halloween-creatie. Een goo- dy-goody als Carter of Dukakis was hij niet, maar hij miste in zijn gramschap ook het diabolische van een Nixon, zijn poli tieke mentor aan wie hij tot op de dag van vandaag trouw is gebleven. Dole was een begaafde en door de wol ga- verfde politieke vakman, niets minder, niets meer. Als zodanig had hij zijn loopbaan kunnen afsluiten met triomfantelijke klaroensto ten en roffels op de grote trom. Maar h>) vond dat, tot schade van zichzelf en Zij" partij, niet genoeg. Leverkusen (anp) - Het Duitse Bayer stevent voor het tweede ac recordwinst. De resultaten in Eu leur doordat de economische on Duitsland. Wat dat betreft verwacht het concern in 1997 weinig verbete ring, liet topman Manfred Schneider gisteren weten op een persconferentie in Leverkusen. Bayer kwam als eerste van de drie Duitse chemiereuzen met de resultóten over de eerste negen maanden van dit jaar. Hoechst volgt vandaag en BASF komende week. De winst voor belasting van Bayer steeg met 12 procent tot 3,7 miljard mark. Over geheel 1996 denkt het concern de winst van vorig jaar (4,2 miljard mark) met zeker 10 procent te overtref fen. De omzet groeide met 7 procent tot 36 miljard mark. Dat was vooral te danken aan overnemin gen en wisselkoerseffecten. Los daarvan was er maar weinig vooruitgang doordat de afzet in Europa stagneerde en de ver koopprijzen in de loop van dit jaar steeds meer onder druk kwa men. In Duitsland ging de omzet zelfs omlaag, evenals in de Bene lux, Zwitserland, Oostenrijk en Spanje. Toonaangevend - De toonaangevende economische instituten in Duitsland voorspel- Amsterdam (anp) - De ho telketens Ibis, Formule-1 en Etap gaan fuseren. Hierdoor ontstaat een van de grootste hotelgroepen van Europa. In totaal hebben de drie ke tens 886 hotels met 76.000 kamers verspreid over Euro pa. In Nederland bevinden zich twaalf vestigingen met ongeveer 1400 kamers. De nieuw gevormde keten heet Sphère Internationale. Van de vestigingen in Neder land behoren de meeste ho tels tot de Ibis-groep, die van de drie ketens qua comfort en prijs in de als 'economy' gekwalificeerde sector bo venaan staat. Van de budget Formule-1 hotels zijn er vier in Nederland. Binnenkort opent een vijfde vestiging in 1 Amsterdam. De nieuwe hotelgroep heeft plannen om het aantal vesti gingen in Nederland uit te breiden. Van de nog niet ver tegenwoordigde Etap-hotels zullen de komende tien jaar tien tot vijftien nieuwe vesti gingen openen. Ook Ibis is op zoek naar nieuwe locaties, voornamelijk in de Rand stad. De drie hotelketens waren al met elkaar verbonden via de Franse moedermaatschappij Accor. Dit bedrijf is met een jaaromzet van ongeveer 30 miljard gulden, 2378 vesti gingen met 268.256 kamers in 126 landen en 120.000 per soneelsleden verreweg de grootste hotelgroep te we reld. De fusie heeft geen negatieve gevolgen voor het perso neelsbestand in Nederland. (ADVERTENTIE) J Eindhoven Airport! 2x p«T dag ook rechtstreeks naar ii andere bestemmingen gratis nieuwe dienstregeling: bel 040 2524255

de Stem | 1996 | | pagina 6