■EEa BUURT UIT DE fïïïïïïïïi Canadezen herdacht in vredesmuseum 'Bakker Jan' 5 koffiebroodjes 5 broden een tientje 'Bakker Jan' volop keuze uit nieuwe modellen kachels Belg sticht museum als dank aan de Canadese bevrijders ws tït'Eri<s is Vanaf heden weer C3 DE STEM ZEELAND „Een japon voor iedere beurs Keuze uit ruim SOO modellen van diverse bekende merken, ook grote maten. Grondruil levert ruimte op voor kerkhof Retranchement 4 Je kunt niet alle Duitsers over één kam scheren' vrijblijvend eens kijken bij Nico Moskie Beatrixstraat 13 - Schoondijke Tel. 0117-401321 ber 1996 woensdag 6 november 1996 7/ 7 H Tevens verkoop van eenmaal recent gedragen japonnen ui, eigen zaak 3 open van 13 tot 17 uur Van onze verslaggever Sluis/Aardenburg - Een grondruil tussen de gemeente Sluis/Aardenburg en O. Vermeire uit Retranchement maakt uitbreiding van de begraafplaats in Retranchement mogelijk. Vermeire staat 1470 vierkante meter van zijn terrein dat aan de be graafplaats grenst, af en krijgt er een ander, groter, stuk voor terug. Er wordt ook een regeling getroffen om de schapen van Overmeire, via het gemeenlijke sportterrein, toegang te verschaffen naar nieuwe wei- deruimte. De grondruil is volgens B en W van Sluis/Aardenburg de enige moge lijkheid om de begraafplaats, die bijna vol is, uit te breiden. De ande re optie, ruiming, ligt volgens B en W zeer gevoelig in de kleine ge meenschap en zal grote problemen opleveren. De overdrachtskosten van de transactie zijn voor de gemeente. Het voorstel van B en W komt vandaag -Cl-woensdag 6 november-CO-in de vergadering van de raadscommissie financiën aan bod en morgen tijdens de vergadering van de raadscommissie Vrom. Door Rein van der Helm De samenkomst is uur bij café Taxi. de tocht is flower eht JND - De Katho- van Ouderen houdt en dansavond in De Het Scheldeduo de muziek. Aan- Isse: Cerestar 7-20, 6-17, Jong Morres 2 lesemael 6-12, Wentz- 6-10, LEntree 7-10, t -9, SC Morres 3 7-9, 9, Tence 6-6, Total/De VC 2 6-0. MANNEN :e: WC Rhodos 7-17, 2000 7-14, Stunt- I, Luctor 7-9, CVC 5, De Sterre 7-3. asse: Brandax 7-18, 77, Van Westen 7-12, our 7-12, Reinaertcol- 'iBN/Amro 6-5, Luctor k-1. stennis Hulst |De Zilveren Klomp- 8-0, De Ruysscher- 1, De Boy-Barco 6-2. 'ns Anders-Reinaert 6- Goudgeel-V&K 4-4, |6, ING Bank Hulst-De Fermont Terneuzen- Rabo Hulst 1-Stunt- Rabo Hulst 2-Trablo i Video-Bellamy 6-2, Tctus 4-4, Bleyko-Van 5-2. Cerestar-HAS 2 2-6, resemael 6-2. STANDEN jjrmont Temeuzen 3-16, s Anders en STI 3-13, k 2-12, Luctor 3-12, De ING Bank Hulst en goudgeel 3-9, CIS 3-7, ■6. jleyko Beton 3-20, Me en Rabo Hulst 1 3-15, Fassaert 3-13, Bellamy Hulst 2 3-9, Trablo 3-8, Stuntmarkt 3 3-6, Van 2-2. *n 3-18, Randstad 3-16, 4, Medico Fit en Ceres- lurogroen en Dico 3-10, nael 2-8, Rabo Kloos- 5-6, Wabeko 2-4, Ge el 1-2. itief zaalvoet- stburg - Kampioen Oud afgelopen week in net Chris Francke te- rste competitieneder- Dat betekent dat de ers, wel met een wed- (r, tot op één punt van tnaren zijn gekomen. plaar-La Porte d'Or partij waarin de ge- oververhit raakten, nog even gestaakt, tfzendijkenaren gaven iet meer uit handen. UITSLAGEN sse: Markt 15-Texaco/t I, Oud Sluis-Chris Fran- [RVS/Engelaar-La Porte iStekelinck-OBS/Er- Sunset Boulevard-Boe- •5. klasse: Bon Ami-Rode asse: De Zwart-Golden Van Looy-Riemens 3-3. fpuipe 5-1, Jopie-De STANDEN 10 lasse: Oud Sluis 7-1^. 'ancke 8-11, Texaco/1 3, La Porte d'Or 7-8, Va- -7, OBS/Erasmus 7-f. ïg 8-6, RVS/Engelaar /- 15 7-5, Sunset Boulevard Blinck 7-3. lasse: 't Hart van Sluis o sn 7-11, Du Commerce b- iez/Omnipsort 6-8, Traa lewaal 7-7, ABN/AMR Ami 7-5, Rode Leeuw ö- ;nte Oostburg 5-1, Meeu- isse: Telepost 7-13, Kaas- Opties 6-8, Van de San- Golden River 1'KMr 8, Van Looy 6-7, Wolf l' is 6-5, Chez Rene 6-4, Equipe 7-1. ihcompetitie en - In sportcentrum e Terneuzen werd de oeeldag van de eerste 1 de bedrijfscompetit'e gespeeld. De teams ga ar geen duimbreed toe lan ook vijf keer een te noteren en er wer )t aantal vijfsetters ge- Vrijdag is de dera voor de tweede klass UITSLAGEN lasse: Avis-Yellow Dot t Ineel-Engelhard 2-z, [TG 0-4, Volvo-Avis 4 Zeeuws-Vlaanderen-W 3-1, Jongeneel-ING ir-Foaks 1 2-2, Volvo- 1-3. STAND 18, Politie Zeeuws-Vk>a ■15, Yellow Dot 6-15' ,9i 6-12, Jongeneel 0 9 6-11, Avis 6-10, ING 6 .r 6-4. De dank aan de bevrijders uitte zich in de eerste jaren na zijn va ders overlijden in trouw bezoek met de familie aan het Canadese óorlogskerkhof. Tot in 1994 de burgemeester van Maldegem hem benaderde. Van Landschoot is houthandelaar en de burgemees ter vroeg of een loods gebruikt kon worden om er een tijdelijke expositie ter gelegenheid van vijftig jaar bevrijding in te rich ten. I „Toen werd ik op een gegeven moment 's morgens wakker en het flitste door mij heen: ik ga een museum bouwen. Mijn vrouw verklaarde mij eerst voor gek, I maar werd naderhand net zo en thousiast als ik," zegt Van Land schoot. „Ik zag het eerlijk gezegd als een soort opdracht en had plotseling een innerlijke kracht waarover ik zelf verbaasd stond." Met behulp van wat werklieden zag hij kans om in precies 34 da gen een onderkomen op poten te zetten in zijn ruim drie hectare grote tuin. Op 11 september 1994 werd het museum officieel inge huldigd, hoewel het nog ruim een jaar hard werken zou duren voor het voor het publiek geopend kon worden. Gedrevenheid Het is onvoorstelbaar dat het ge bouw dat nu aan de Heulendonk 21 in Adegem staat, er alleen is gekomen dank zij de gedreven heid van Van Landschoot. „Er is geen architect aan te pas geko men. Bij de bouw zei ik: dit moet 2,85 worden, dit vier meter, enzo voort. Het viel als een legpuzzel in elkaar." De immense cafetaria naast het eigenlijke museum oogt als een middeleeuwse kathedraal. In het midden een reusachtige pilaar waarop twee enorme eikenhou ten draagbalken in kruisvorm rusten. De 22 ton wegende balken zijn gezaagd uit een omgewaaide, eeuwenoude eik in de omgeving van Gent. In de ruimte zijn twaalf zuilen die voor Van Land schoot zowel de twaalf apostelen als de twaalf maanden van het jaar symboliseren. 366 kleine balkjes symboliseren het jaar 1944: een schrikkeljaar en het jaar waarin Adegem-Maldegem (en niet te vergeten Zeeuws- Vlaanderen) bevrijd werden. Verbandplaats Op 500 vierkante meter is door Van Landschoot het eigenlijke museum ingericht. Het geeft in acht diorama's een beeld van de manier waarop in de wijde omge ving van Adegem-Maldegem de oorlog is beleefd. Chronologisch opgebouwd. Te beginnen bij de mobilisatie en ca pitulatie, beelden van de bezet ting waaronder de de commando post van het Duitse vliegveld bij Adegem en eindigend bij een Ca nadese verbandplaats en de slag om Het Molentje, Operatie Swift- tack, die de Canadese bevrijders net hardnekkig verdedigde Leo- poldskanaal deed oversteken op weg naar de Westerschelde. .Realistisch maar niet agressief. Ik wil geen Rambo-achtige toe standen maar de mensen wel een mee geven van hoe het toen was. Ook geen eenzijdig beeld schet- I' sen van de Duitsers. Je kunt die met allemaal over één kam sche ren. Dit vredesmuseum is voor mij een manier om een bijdrage te 'everen aan de strijd tegen racis me en fascisme en voor verdraag- taamheid," zegt Van Landschoot Van Landschoot bij een affiche waarmee Canadese jongens in de jaren veertig warm werden gemaakt om dienst te nemen. als hij staat voor het tafereel van een Duitse uitkijkpost in De Bie zen (Eede). Een soldaat bespiedt hier met een verrekijker de Cana dese bewegingen, door het raam krijgt men een (geschilderd) beeld van onder water gezette landerijen. Particulieren Het vele authentieke materiaal, van uniformen, wapens, uitrus tingsstukken en overzichtskaar ten tot affiches, kranten en foto's, is het museum ter beschikking gesteld door veel particulieren. „Ikzelf ben geen verzamelaar, ik heb geen passie om te bezitten. Wel de passie om ten toon te stel len. Wie iets beschikbaar stelt, krijgt van mij een document waaruit blijkt dat het zijn eigen dom is en blijft." Dat dit geen loze kreet is blijkt uit het feit dat Van Landschoot zelf niet bij de tentoongestelde materialen kan komen. Alleen de eigenaars van het materiaal heb ben een sleutel om de ruimte waarin het diorama staat opge steld binnen te kunnen. Inmiddels hebben al talrijke Ca nadese veteranen een bezoek aan het museum gebracht. „Ze bleken echt ontroerd door het huldebe toon dat hier aan hun gevallen kameraden is gebracht. Ik ben blij dat wij, en daarmee bedoel ik Belgen en Nederlanders, op deze manier iets terug kunnen doen voor die dappere Canadezen die hier hun jonge leven gaven voor onze vrijheid. Onder de vele bezoekers het afge lopen jaar telde Van landschoot ook de nodige Duitsers. Het me rendeel vakantiegangers die aan de Zeeuws-Vlaamse kust verblij ven. „De eerste kwamen als het ware op kousenvoeten. Nu komen ze geregeld. Waaronder, dat heb ik gemerkt, mensen die hier in de oorlog hebben dienst gedaan. Die wisten veel van de streek hier merkte ik wel." Poolse bijdrage Het museum is nog niet af, zal ook nooit af zijn. Regelmatig wil FOTO'S WIM KOOYMAN Van Landschoot met andere tafe relen tot nadenken en dankbaar heid stemmen. Zo is hij nu volop bezig om op de bovenverdieping van het museum een afdeling in te richten, waarbij de belangrijke Poolse bijdrage aan de bevrijding van West-Europa tot uiting wordt gebracht. Polen die orga nisatorisch waren ondergebracht bij het Tweede Canadese leger. „Dat Poolse aandeel is, zeker in België, altijd onderbelicht ge weest en toch zijn veel Belgen en Nederlanders, denk maar aan Oost-Zeeuws-Vlaanderen, dank aan die Poolse soldaten verschul digd. Hen wil ik eren met deze speciale afdeling," zegt hij met hetzelfde enthousiasme als waar mee hij de vele bezoekers ont vangt en gidst. Materiaal voor deze nieuwe ex positie komt al binnen. Van Pool se oud-strijders en ook van parti culieren. „Er ligt bij heel veel mensen nog best heel veel van dit spul op zol der of in de schuur. Ik zou hen willen oproepen het beschikbaar te stellen aan dit museum, ze hoe ven het niet te schenken, het blijft hun eigendom. Dan kunnen er veel meer mensen kennis van nemen dan waarschijnlijk nu het geval is. Ze dragen dan bij aan dit bijzondere Canada-Museum, dat uniek is in Europa en werd opge richt als eerbetoon aan en uit res pect voor iedereen die bij deze rimpel in de geschiedenis betrok ken waren." tan Landschoot aan het werk op de toekomstige Poolse afdeling. Het Canadese hoofdkwartier zoals dat in 1944 nabij Adegem gevestigd was. Jarenlang was hij met zijn vader een trouw bezoeker van de herdenkingsplechtigheden op het het Adegemse oorlogskerkhof waar veel gesneuvelde Canadese militairen hun laatste rust plaats vonden. Toen zijn vader hem op het sterfbed toever trouwde in de oorlog veel verzetswerk té hebben gedaan en door de komst van de Canadezen op het laatste nippertje aan arrestatie door de Duitse bezetter was ontkomen, stond het voor Gilbert van Landschoot (45) vast. Immers de erecode van wijlen zijn vader was: 'Er heeft iemand wat voor mij gedaan, gij zult iets terugdoen'. De dank aan de Canadese bevrijders is een heus museum. Het enige in West-Europa dat deze Noord-Amerikanen centraal stelt. Geen oorlogsmuseum, stelt Gilbert nadrukkelijk. Een vredes museum, vooral bedoeld voor de jeugd, opdat die ook in komen de generaties de donkere periode 1940-1944 nooit zal vergeten. week kunt u ze voordelig keuren (km elke soorl één) van 7.50 voor 4.95 oa'e wnensdagaanbieding* naar keuze voor I het Belgische Rie- irkeerd stond aan sdijk, is maandag een anonieme on- hadigd. Hij of zij dak gezeten. Het g is nog niet een vakantiewo- Fazantenlaan in veen in de nacht ag op dinsdag au- ïo-apparatuur. De it geschat op 2500

de Stem | 1996 | | pagina 25