Waterschap steunt mini-campings Canad Grote opkomst bij ANB O-vergadering Antonius krijgt teksttelefoon voor doven Muzikale dansavond in De Vlaanderen POLITIE RAPPORT Be PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT DE STEM ZEELAND C3| DE STEM Bijdrage van 3.6000 gulden voor aansluiting op zuiveringsinstallaties Buslialtes verplaatst Mosselkrauwers van start met carnavalsseizoen 'Wat is er inis met de zwemles?' Montessori mag niet procederen Actie voor herstel kerk Aardenburg Harmonie viert honderdjarig bestaan Postzegelclub De Collectie Sluis houdt ruilbeurs Buit 19 mille bij snelkraak in Sluis Kerstactie van muziekvereniging Nooit Gedacht Vogelshow in Eede Geen kaarten meer voor Rose Garden Nieuw-Namen Koewacht WOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 Van onze verslaggever Oostburg - Mini-campings die aangesloten willen worden op een rioolwater-zuiveringsin stallatie (rwzi) kunnen reke nen op steun van waterschap Het Vrije van Sluis. Het dage lijks bestuur heeft er in ieder geval 3.600 gulden als bijdra ge in de aansluitkosten voor over. Volgens de toekomstige, in het Lozingsbesluit riolering opge nomen regelgeving mogen mini- campings afvalwater niet meer op het oppervlaktewater lozen. Het merendeel van de mini- campings die niet op een instal latie zijn aangesloten, vangt het afvalwater op in vloeistofdichte tanks en rijdt de inhoud uit over het land. Van deze methode kan nog tot 2005 gebruik worden ge maakt. De Vereniging van Kampeer- boeren (Vekabo) heeft daarom onderzoek gedaan naar de mo gelijkheden om haar leden, eventueel via de gemeentelijke riolering, op een rwzi van het waterschap aan te sluiten. Hieruit is naar voren gekomen dat zeventien bedrijven hiervoor in principe belangstelling heb ben. Tevens bleek dat met deze aansluiting over het algemeen aanzienlijke kosten zijn ge moeid. De haalbaarheid en het succes van het project hangt volgens het dagelijks bestuur van het waterschap dan ook voornamelijk af van de mate waarin instanties bereid zijn dit te ondersteunen. De Vekabo heeft subsidie aangevraagd in ■het kader van de zogenaamde 5B-regeling en doet tevens een beroep op de gemeenten en het waterschap. De inzameling van afvalwater in het buitengebied is primair een taak van de gemeenten. Gezien echter de invloed op de water kwaliteit van de aansluiting van de mini-campings meent het da gelijks bestuur dat het water schap ook belang heeft bij het slagen van het project. Boven dien meent het dagelijks bestuur dat bij aansluiting van deze campings op een rwzi mogelijk heden worden geschapen om nog meer percelen hierop aan te sluiten. Tevens is dit in overeenstem ming met het Waterbeheerplan van het waterschap. Daarom zijn er in de ogen van het dagelijks bestuur voldoende redenen ondernemers tegemoet te komen in de kosten die ze moeten maken. Voor het bepa len van de hoogte van deze bij drage baseert het bestuur zich onder andere op het gemiddeld aantal overnachtingen (2.750) op veertien mini-campings bin nen de gemeente Oostburg in 1995 en een gemiddeld water verbruik van tachtig liter per recreant. Over de door de Veka bo voorgestelde periode van drie jaar betekent dit een bedrag van 3.600 gulden per bedrijf. Het voorstel komt donderdag 14 november aan de orde tijdens de bijeenkomst van de algemene vergadering. De vergadering be gint om 09.00 uur in Den Hoek zak in Oostburg. Mini-campings kunnen een bijdrage in de aansluitkosten op rioolwaterzuivering tegemoet zien, foto camile schelstraete Van onze correspondent Clinge - Voorzitter O. Rombout kon tijdens de algemene na- jaars-ledenvergadering van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen in gemeenschapscentrum Malpertuus te Clinge 190 leden verwelkomen. „Een grote opkomst betekent," zegt voorzitter Rombout, „dat de bond op een goede manier de belangen van de ouderen behar tigt en dat de activiteiten aan slaan." In zijn openingswoord deed Rombout een beroep op de leden om zich aan te melden als klus jes-vrijwilliger. Samen met de Stichting Welzijn voor Ouderen wordt in de gemeente Hulst hiernaar gezocht. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan het ver vangen van lampen en repara- Terneuzen - De bushaltes bij het Terneuzense stad huis zijn van morgen tot en met woensdag 20 november niet in gebruik. Dit in ver band met de definitieve be strating van de Blokken, tussen de inrit van de par keergarage en de Spui straat. De haltes zijn in deze perio de verplaatst naar de Van Steenberghenlaan. De par keergarage is tijdens de werkzaamheden te bereiken via het Oostelijk Bolwerk en De Blokken, vanaf de He rengracht. Op maandag 18 en dinsdag 19 november is de garage overigens geheel gesloten. Op die dagen wordt gewerkt aan de inrit. Tijdens deze dagen kunnen automobilis ten gebruik maken van het nieuwe terrein ten noorden van het stadskantoor, dat nog niet helemaal gereed is. Het parkeren is daar op ei gen risico. Philippine - Carnavalsstichting De Mosselkrauwers uit Philippi ne gaat zaterdag van start met het nieuwe carnavalsseizoen. Vanaf de parking tegenover res taurant De Fijnproever wordt voor de kinderen om 14.00 uur een ballonwedstrijd gehouden. Een half uur later begint in café Marinet een optreden van een goochelende clown. Om 20.30 uur begint daar de carnavalsavond. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de Shoestring Band. Om precies elf over elf wordt de Prins der Mosselkrau wers bekend gemaakt. Van onze verslaggever Kloosterzande - Is er soms wat mis met de zwemlessen in het zwembad in Kloosterzande? Dat vraagt de Hontenisser raadsfractie P. Mangnus zich af. Die constateert in de algemene beschouwingen dat Klooster zande een prachtige zwemac- commodatie heeft. „Maar we worden wel geconfronteerd met het feit dat 46 kinderen uit onze gemeente elders (in Koewacht) zwemles nemen in een onverwarmd zwembad. Onze badmeester geeft ook zwemles. Is hier soms iets mis mee?" De fractie wil dat bur gemeester en wethouders dat eens onderzoeken. ties binnenshuis. In het gemeen schapscentrum wordt een kook cursus voor mannen georgani seerd. Slechts vier personen hebben zich hiervoor aangemeld, terwijl minimaal twaalf personen moe ten deelnemen om uit de kosten te komen. Namens het gewestbestuur van de ANBO ging voorzitter Van Wezel in op de ontwikkelingen binnen het ANBO-hoofdbe- stuur. Groot belang wordt ge hecht aan de saamhorigheid on der de leden. Dit gaat in de af delingen gepaard met het orga niseren van activiteiten, waar aan de leden mee kunnen doen en op deze manier contacten hebben met anderen. Eveneens gaf hij aan dat lasten verzwaringen door het Rijk, ge meente en de waterschappen een grote invloed hebben op het besteedbaar inkomen van de ouderen. Hij gaf aan dat de AN BO plannen ontwikkelt om hier tegen actie te voeren. Eveneens werd aangeraden een beroep te doen op allerlei voor zieningen die bestemd zijn voor de ouderen - zoals kwijtschel ding van gemeentelijke en wa terschapslasten - een beroep te doen op het minimafonds en een beroep te doen op de mogelijk heden die de Wet Voorzieningen Gehandicapten geeft. Van onze correspondent Den Haag/Tholen - De Mon- tessori-vereniging Tholen mag van de Afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State geen rechts zaak voeren tegen het Minis terie van Onderwijs. Dit heeft het rechtscollege beslist. De Raad van State houdt de Montessori-vereniging buiten de deur omdat het vereiste griffie- geld niet op tijd door de vereni ging is betaald. De oorzaak hier van was een defecte diskette van de SNS-bank waardoor een aan tal betalingen niet op tijd is uit gevoerd. De Montessori-vereniging stelt nu dat de ondeugdelijke diskette van de SNS-bank er de schuld van is dat alles in het honderd is gelopen. Maar de Afdeling bestuursrecht spraak vindt dat de vereniging zelf verantwoordelijk is voor het op tijd betalen van de 150 gulden griffiegeld. De rechtszaak die de vereniging tegen de minister had willen voe ren heeft te maken met basis school De Kraal aan de Zoekweg in Tholen. Minister J. Riztzen weigert om geld beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van deze school. De Montessori-vere niging hoopte in een rechtszaak bij de Raad van State aan te to nen dat het besluit van de minis ter onrechtmatig is. Zover komt het echter niet, omdat de Montes sori-vereniging door de Raad van State niet-ontvankelijk is ver klaard. De vereniging deed in een verzet- zaak op 10 oktober bij de Raad van State een laatste poging om toch te kunnen procederen tegen de minister. Maar de Raad van State vindt dat de manier van betalen, ook al gaat dat mis door een kapot schijfje van de bank, de verant woording is van de schoolvereni ging- Van onze verslaggever Oostburg - Om slechthorende of dove patiënten een betere service te kunnen bieden bij het maken van een afspraak heeft Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen een teksttelefoon aangeschaft. Deze telefoon is geplaatst in het Antonius zie kenhuis in Oostburg en werd gisteren in gebruik genomen. Via een speciaal telefoonnum mer kunnen afspraken worden gemaakt bij het centrale afspra- kenbureau van het ziekenhuis, dus voor een polibezoek aan elk van de drie locaties. Dove of slechthorende patiënten kunnen via het speciale telefoonnummer communiceren met het zieken huis. Ze moeten wel zelf thuis beschikken over een teksttele foon. Mevrouw E. Baay en J. Marks van de vereniging voor slechtho renden voerden gisteren een ge sprek met een slechthorende. Zij gaven hiermee tevens het start sein voor een themaweek over slechthorendheid. In de periode van 5 tot en met 12 november wordt in ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen extra aan dacht besteed aan slechthorend heid. Er zijn exposities in de lo caties Antonius en De Honte en op 12 november is er 's middags om 14.00 uur in De Honte een bijeenkomst over het omgaan met slechthorendheid. Tevens wordt die dag 's avonds een bij eenkomst gehouden voor mede werkers in de gezondheidszorg over het omgaan met slechtho rende patiënten. De teksttelefoon moet een betere service bieden aan dove en slechthorende patiënten. foto wim kooyman Van onze verslaggever Aardenburg - Het r.-k.- kerkbestuur van Aarden burg start een actie om geld bij elkaar te krijgen voor het broodnodige bin- nenschilderwerk van het monumentale gedeelte van de Onze Lieve Vrouwekerk aan de West straat. De actie gebeurt onder het motto van 'U kijkt eens om hoog'. Gewelven, muren en deuren van het oudste gedeelte van het kerkgebouw - een ge klasseerd monument uit 1850 - staan er volgens het bestuur momenteel haveloos bij. Het kerkbestuur hoopt het werk uit te kunnen voe ren met monumentensubsi dies, de regeling 'winter- schilder' en met de steun van de parochianen en alle men sen die het monumentenbezit in Aardenburg een warm hart toedragen. In de kerk zijn ook speciale kaarsen te koop. De opbrengst van de kaarsenverkoop wordt ge bruikt voor de restauratie. Van onze correspondent Sas van Gent - Harmonie De Vereenigde Vrienden houdt zater dag een benefiet-muziekavond in De Vlaanderen. Het thema van deze muzikale avond, die om 20.00 uur begint, is 'Muziek voor Tuniek'. St.-Jansteen - De vereniging van postzegelverzamelaars Het Land van Hulst houdt zondag van 9.30 tot 12.00 uur een bijeenkomst in de Warande. Er is een veiling van de aangeboden kavels. Bovendien wordt er een kwartjesloterij ge houden en krijgt iedere bezoeker een gratis lot. Ook kan er geruild en verkocht worden. Het betreft hier een eerste evene ment in het kader van het honderd jarig bestaan van de harmonie in 1997. Zoals het thema al aangeeft, is het de bedoeling op deze avond gelden bij elkaar te krijgen voor een nieuw uniform. Deelnemende orkesten zijn, naast de harmonie zelf, John White's Big Band, de Sasse Kadees, The Horny Honkers, The Beet City Jazz Band. Veel leden Van onze verslaggever Sluis - Verzamelaarsvereniging De Collectie in Sluis houdt zater dag een grote ruil- en verzamel- beurs in 't Zoute Vestje aan de Hoogstraat in Sluis. De beurs duurt van 12.00 tot 17.00 uur. De dag wordt om 13.30 uur geo pend door burgemeester C. van Liere. Er zijn verschillende verza melingen te zien, zoals oude foto's en persberichten van Sluis, tele foonkaarten, speelgoedberen, fos sielen, Anton Pieck, modelauto's, Belgische gelegenheidsstempels, Nederlandse treinen na 1950, bid- prenten, bier-etiketten en kerst zegels. Voor de jeugd is een ruilhoek voor flippo's, pop-clips en scorekaar- ten. Ook is er een veiling om on geveer 15.30 uur en een verloting om circa 16.30 uur. van deze vier orkesten zijn hun mu zikale carrière bij de Harmonie be gonnen en een groot aantal daar van is nog steeds lid van de Veree nigde Vrienden. Met een dergelijke bezetting belooft het een swingen de avond te worden en er is uiter aard volop gelegenheid tot dansen. De toegangsprijs bedraagt vijf gul den. Volgend jaar staan er uiter aard nog meer evenementen op het programma. Zo kan men alvast 1 maart 1997 in de agenda noteren als officiële viering van het hon derdjarig bestaan van de harmonie. Een van de hoogtepunten van de eeuwviering is een optreden van de Marinierskapel der Koninklijke Marine op 14 maart. Sluis - De buit van de snelkraak die afgelopen maandagochtend is gepleegd op een winkel aan de Nieuwstraat in Sluis bedraagt ruim negentienduizend grilden. Van de dader(s) ontbreekt nog al tijd elk spoor. Uit de etalage van de winkel van de zestigjarige Slui- se eigenaresse verdwenen tiental len zilveren en gouden sieraden. Daaronder bevond zich onder meer een bloedkoralen halsketting met vijf rijen kralen en een gouden slot. De Zeeuws-Vlaamse politie zet het onderzoek naar de identi teit van de snelkrakers voort. Graauw - Muziekvereniging Nooit Gedacht houdt weer haar kerstactie. Er worden kerststukjes ver kocht, waarvan de opbrengst voor de jeugdopleiding is. De actie duurt tot en met 17 no vember. Een kerststukje kost vijf gulden. De stukjes wor den in de week voor Kerst mis thuis afgeleverd. Van onze verslaggever Eede - Vogelvereniging De Edel- zanger in Aardenburg houdt za terdag en zondag een vogelshow in buurthuis de Hof van Eede in Eede. Inzet is het kampioenschap Grensgemeenten. De vereniging verwacht een bonte verscheiden heid aan vogels, variërend van kanaries en parkieten in verschil lende kleuren tot verschillende soorten tropische vogels. De ex positie wordt wordt zaterdagmid dag om 14.00 uur geopend door wethouder A. Keijmel-Cambier. De tentoonstelling is zaterdag ge opend tot 22.00 uur. Op zondag zijn de openingstijden van 10.00 tot 17.00 uur. Naast de vogels is er ook een aantal standjes met schilderijen, droogbloemstukjes en Tiffanywerkstukken. Axel - Er zijn geen kaarten meer te koop voor de komische thriller The Rose Garden. De Sasse to neelvereniging Siesa presenteert de voorstelling aanstaande vrij dag en zaterdag in cultureel cen trum De Halle in Axel. Botsing Oostburg - Een 21-jarige au tomobilist uit Vlissingen merkte afgelopen maandag avond door de zware regen val het verkeersplein Maai- dijk te laat op. Hij reed het talud van de rotonde op en bleef daar bovenop steken. De onderzijde van de auto werd daarbij beschadigd. Zelf kwam de bestuurder met de schrik vrij. Onbekende dakzitter Axel - De auto van een 25-jari- ge vrouw uit het Belgische Rie. me, die geparkeerd stond aan de Graafjansdijk, is maandag, avond door een anonieme on verlaat beschadigd. Hij of zij had op het dak gezeten. Het schadebedrag is nog niet bekend. Inbraak Hoek - Uit een vakantiewo- ning aan de Fazantenlaan in Hoek verdween in de nacht van maandag op dinsdag au dio- en video-apparatuur. De schade wordt geschat op 2500 gulden. OUD PAPIER - Leden van fanfare De Scheldezonen ha len zaterdag vanaf 09.00 uur weer papier op. Ze beginnen daarmee in de Hulster- mnctvflflt KROEGENTOCHT - De Mol len houden zaterdag een kroe gentocht met muzikale onder steuning van dweilband De Wroeters. De samenkomst is om 19.45 uur bij café Taxi. Motto van de tocht is flower power. DANSAVOND - De Katho- lieke Bond van Ouderen houdt zaterdag een dansavond in De Vlaschaard. Het Scheldeduo zorgt voor de muziek. Aan vang 20.00 uur. Recreatief volleybal Sas van Gent Sas van Gent - In de tweede klasse vrouwen van de recrea tieve volleybalcompetitie in Sas van Gent gaat Savok/De Block na een 3-0 overwinning op Savok 3 aan de leiding. Bij de mannen blijft het spannend. Savok 2 is koploper met een punt voorsprong op Savok 1. Bode 2 verloor in de eerste klasse gemengd de eerste set tegen Acke met 11-15, maar herstelde zich zich daarna met 15-2 en 15-7. Bode 2 staat mo menteel op de eerste plaats. In de tweede klasse gemengd doet Philippine het nog uitstekend. Het won met 3-0 van Fabricom en staat nu met zes punten voorsprong, maar twee wed strijden meer gespeeld, op de eerste plaats. UITSLAGEN VROUWEN Eerste klasse: Swagemakers-C- Line 3-0 (15-6, 15-5, 15-10), Place du Marche-Cerestar Benelux 0-3 (2-15, 5-15, 9-15). Tweede klasse: Savok 3- Savok/Joh. de Block 0-3 (6-15, 0- 15, 3-15), Philippine 2-Knape/De Sterre VA-l'A (15-7, 11-15, 12-12). Mannen: HAS-Savok 1-2 (15-4, 4- 15,6-15). GEMENGD Eerste klasse: Knape/De Sterre- C1000 Jansen 1 0-3 (6-15, 8-15, 10-15), Savok-Outokumpu-C-Li- ne 0-3 (10-15, 7-15, 10-15), Bode 2-Acke 2-1 (11-15, 15-2, 15-7). Tweede klasse: Gilderakkers 2- C1000 Jansen 2 0-3 (8-15, 5-15, 5- 15), Aster-'t Stremijn 0-3 (Aster niet opgekomen), Philippine-Fa- bricom 3-0 (15-2, 15-1,15-12). STANDEN VROUWEN Eerste klasse: Gilderakkers 4-10, De Doorzetters 4-9, Peters 4-9, Cerestar 4-8, Swagemakers 4-6, C-Line 5-3, Place du Marche 5-0. Tweede klasse: Savok/De Block 5- 15, Savok 2 5-12, Savok 3 5-8, Phi lippine 1 5-6, Philippine 2 5-2/2, Knape/De Sterre 5-1%. Mannen: Savok 2 5-10, Savok 1 5- 9, Wisse 4-7, HAS 5-7, Aster 5-0. GEMENGD Eerste klasse: Bode 2 4-9, C1000 Jansen 4-8, C-Line 5-8, Savok 5-7, Acke 4-6, Knape/De Sterre 4-2, Bode 1 4-2. Tweede klasse: Philippine 7-19, Gilderakkers 5-13, C1000 Jansen 7-13, Fabricom 6-11, Savok 2 6- 10, 't Stremijn 6-5, Swagemakers 6-5, Gilderakkers 2 6-2, Aster 5-0. Bedrijfsvolleybal Hulst Hulst - De leiders in het Huls ter bedrijfsvolleybal hebben afgelopen week geen fout ge maakt. Bij de mannen zege vierde de equipe van aanvoer der Pascal Laureijs met 3-0 over Stuntmarkt en bij de vrouwen won Zaman met 3-0 van WC Rhodos. De ploeg uit Zuiddorpe was en bleef daar mee onder regie van aanvoer ster Martine van Waes leider. UITSLAGEN VROUWEN Eerste klasse: Broomchemie-Van Damme 2-1 (15-14, 9-15,15-9), SC Morres-Ferket en De Maat 0-3 (13-15, 10-15, 10-15), SC Morres 2-De Fikser 0-3 (5-15, 8-15, 11- 15), Voorwaarts-CVC 3-0 (15-6, 15-10, 15-10), WC Rhodos-Za- man 0-3 913-15, 8-15, 5-15), WC Rhodos 2-Van Waterschoot 1-2 (11-15, 15-7, 5-15). Tweede klasse: Total/De Beule- Jong Morres 0-3 (1-15, 4-15, 3-15), Cerestar-SC Morres 3 3-0 915-4, 15-3, 15-3), Van Wesemael-CVC 2 3-0 (15-7, 15-0, 15-5), De Sterre-t Hoeksen 3-0 9(15-4, 15-11, 15-9), lEntree-Jong Morres 2 1-2 (10-15, 15-8, 9-15). MANNEN Eerste klasse: CVC Doolaege- Start/Smash 2000 0-3 (8-15, 7-15, 10-15), WC Rhodos-Stuntmarkt 2-1 (15-13, 12-15, 15-5), Luctor- De Sterre 1-2 (5-15, 15-9, 8-15). Tweede klasse: ABN/AMRO-Van Westen 1-2 (10-15, 15-13, 11-15), Ambulo-De Troubadour 2-1 (15- 10, 7-15, 15-4), Brandax-Rijk 3-0 (15-6, 15-8, 15-2), ABN/Amro- Reinaertcollege 2-1 (14-15, 15-11, 15-4). STANDEN VROUWEN Eerste klasse: Zaman 8-23, Van Waterschoot 8-19, De Fikser 7-15, WC Rhodos 8-15, WC Rhodos 2 7-14, Voorwaarts 8-10, Ferket en De Maat 7-10, SC Morres 2 7-9, Van Damme 6-7, Broomchemie 7- 4, CVC 6-1, SC Morres 7-1. Tweede klasse: Cerestar 7-20, Jong Morres 6-17, Jong Morres 2II 7-14, Van Wesemael 6-12, Wentz- ler/Pauwels 6-10, LEntree 7-10, t Hoeksken 7-9, SC Morres 3 7-9, De Sterre 7-9, Tence 6-6, Total/De I Beule 7-1, CVC 2 6-0. MANNEN Eerste klasse: WC Rhodos 7-17,1 Start/Smash 2000 7-14, Stunt- I markt 7-13, Luctor 7-9, CVC Doolaege 7-5, De Sterre 7-3. Tweede klasse: Brandax 7-18 Ambulo 7-17, Van Westen 7-12. De Troubadour 7-12, Reinaertcol- II lege 7-10, ABN/Amro 6-5, Luctor I 2 6-3, Rijk 5-1. Bedrijfstennis Hulst Poule A: De Zilveren Klomp- II Grenszicht 8-0, De Ruysscher- Electron 4-4, De Boy-Barco 6-2. Poule B: Hans Anders-Reinaert 6-1 2, Messagie Goudgeel-V&K 4-4, CIS-STI 2-6, ING Bank Hulst-De I Letter 2-6, Fermont Terneuzen-1 Luctor 6-2. Poule D: Rabo Hulst 1-Stunt-1 markt 3 8-0, Rabo Hulst 2-Trablo 3-5, Media Video-Bellamy 6-2, Fassaert-Roctus 4-4, Bleyko-Van II Seumeren 6-2. Poule E: Cerestar-HAS 2 '2-6, Bun-Van Wesemael 6-2. STANDEN Poule B: Fermont Terneuzen 3-1 V&K, Hans Anders en STI 3-1 Kredietbank 2-12, Luctor 3-12, De Letter 2-10, ING Bank Hulst en I Messagie Goudgeel 3-9, CIS 3-7, Reinaert 2-6. Poule D: Bleyko Beton 3-20, Me dia Video en Rabo Hulst 1 3-15, HAS 2-13, Fassaert 3-13, Bellamy 3-12, Rabo Hulst 2 3-9, Trablo 3-8, Roctus 2-7, Stuntmarkt 3 3-6, Van Seumeren 2-2. Poule E: Bun 3-18, Randstad 3-16, HAS 2 2-14, Medico Fit en C tar 3-12, Eurogroen en Dico 3-10, II Van Wesemael 2-8, Rabo Kloos- I terzande 3-6, Wabeko 2-4, Ge-1| meente Axel 1-2. Recreatief zaalvoet bal Oostburg Oostburg - Kampioen Oud Sluis liep afgelopen week het duel met Chris Francke te-1 gen de eerste competitieneder- j laag op. Dat betekent dat de Oostburgers, wel met een wed strijd meer, tot op één punt van de Sluizenaren zijn ge' RVS/Engelaar-La Porte d'Orj was een partij waarin de ge- j moederen oververhit raakten. Er werd nog even gestaakt, maar de IJzendijkenaren gaven de buit niet meer uit handen. UITSLAGEN Eerste klasse: Markt 15-Texaco/t Krikje 3-5, Oud Sluis-Chris Fran- cke 0-2, RVS/Engelaar-La Porte d'Or 4-7, Stekelinck-OBS/Er- asmus 2-2, Sunset Boulevard-Boe-1 merang 0-5. Tweede klasse: Bon Ami- Leeuw 2-2. Derde klasse: De Zwart-Golden j River 0-4, Van Looy-Riemens 3-3, Optics-l'Epuipe 5-1, Jopie-D* Zwart 1-8. STANDEN Eerste klasse: Oud Sluis 7-1 J Chris Francke 8-11, Texaco/tl Krikje 7-9, La Porte d'Or 7-8, Va-1 lentine 5-7, OBS/Erasmus 7-7, Boemerang 8-6, RVS/Engelaar 7-1 5, Markt 15 7-5, Sunset Boulevard 8-5, Stekelinck 7-3. Tweede klasse: 't Hart van Sluis o- 11, Deltan 7-11, Du Commerce 6- 10, Woittiez/Omnipsort 6-8, Traas 7-8, Wielewaal 7-7, abn/AMR0 6-5, Bon Ami 7-5, Rode Leeuw 6- 4, Gemeente Oostburg 5-1, Meeu- sen 7-0. Derde klasse: Telepost 7-13, Kaas boer 7-11, Opties 6-8, Van de San- de 7-8, Golden River 7-8, DM Zwart 8-8, Van Looy 6-7, Wolf'-1 7, Riemens 6-5, Chez Rene 6-4, JO". I pie 8-2, l'Equipe 7-1. Squashcompetitie Terneuzen - In sportcentru® I Foaks te Terneuzen werd derde speeldag van de klasse in de bedrijfscompeÖ" I squash gespeeld. De teams ff' II ven elkaar geen duimbreed to'-1 Er viel dan ook vijf keer een 2-1 2-stand te noteren en er wertj een groot aantal vijfsetters speeld. Vrijdag is de speeldag voor de tweede klasse- I UITSLAGEN .1 Eerste klasse: Avis-Yellow Dot I 2, Jongeneel-Engelhard 2-2, I Feyter-ING 0-4, Volvo-Avis Politie Zeeuws-Vlaanderen-J', I gelhard 3-1, Jongeneel-ING I De Feyter-Foaks 1 2-2, Volvo-*0 I low Dot 1-3. STAND Volvo 6-18, Politie Zeeuws-Vh' deren 6-15, Yellow Dot 6-15» I gelhard 6-12, Jongeneel Foaks 1 6-11, Avis 6-10, ING" De Feyter 6-4. Jarenlang i herdenking waar veel j plaats vont trouwde in door de ko: arrestatie Gilbert var Door Rein van der Helm De dank aan de bevrijders uitte zich in de eerste jaren na zijn va ders overlijden in trouw bezoek met de familie aan het Canadese oorlogskerkhof. Tot in 1994 de burgemeester van Maldegem hem benaderde. Van Landschoot is houthandelaar en de burgemees ter vroeg of een loods gebruikt kon worden om er een tijdelijke expositie ter gelegenheid van vijftig jaar bevrijding in te rich ten. „Toen werd ik op een gegeven moment 's morgens wakker en het flitste door mij heen: ik ga een museum bouwen. Mijn vrouw verklaarde mij eerst voor gek, maar werd naderhand net zo en thousiast als ik," zegt Van Land schoot. „Ik zag het eerlijk gezegd als een soort opdracht en had plotseling een innerlijke kracht waarover ik zelf verbaasd stond." Met behulp van wat werklieden zag hij kans om in precies 34 da gen een onderkomen op poten te zetten in zijn ruim drie hectare grote' tuin. Op 11 september 1994 werd het museum officieel inge huldigd, hoewel het nog ruim een jaar hard werken zou duren voor het voor het publiek geopend kon worden. Gedrevenheid Het is onvoorstelbaar dat het ge bouw dat nu aan de Heulendonk 21 in Adegem staat, er alleen is gekomen dank zij de gedreven heid van Van Landschoot. „Er is geen architect aan te pas geko men. Bij de bouw zei ik: dit moet 2,85 worden, dit vier meter, enzo voort. Het viel als een legpuzzel in elkaar." De immense cafetaria naast het eigenlijke museum oogt als een middeleeuwse kathedraal. In het midden een reusachtige pilaar waarop twee enorme eikenhou ten draagbalken in kruisvorm rusten. De 22 ton wegende balken zijn gezaagd uit een omgewaaide, eeuwenoude eik in de omgeving van Gent. In de ruimte zijn twaalf zuilen die voor Van Land schoot zowel de twaalf apostelen als de twaalf maanden van het jaar symboliseren. 366 kleine balkjes symboliseren het jaar 1944: een schrikkeljaar en het jaar waarin Adegem-Maldegem (en niet te vergeten Zeeuws- Vlaanderen) bevrijd werden. Verbandplaats Op 500 vierkante meter is door Van Landschoot het eigenlijke museum ingericht. Het geeft in acht diorama's een beeld van de manier waarop in de wijde omge ving van Adegem-Maldegem de oorlog is beleefd. Chronologisch opgebouwd. Te beginnen bij de mobilisatie en ca pitulatie, beelden van de bezet ting waaronder de de commando post van het Duitse vliegveld bij Adegem en eindigend bij een Ca nadese verbandplaats en de slag om Het Molentje, Operatie Swift- back, die de Canadese bevrijders het hardnekkig verdedigde Leo- poldskanaal deed oversteken op weg naar de Westerschelde. "Realistisch maar niet agressief. I ik wil geen Rambo-achtige toe standen maar de mensen wel een I Jree geven van hoe het toen was. I Dok geen eenzijdig beeld schet- Jsen van de Duitsers. Je kunt die niet allemaal over één kam sche ren. Dit vredesmuseum is voor jMj een manier om een bijdrage te everen aan de strijd tegen racis- rae en fascisme en voor verdraag- zaamheid," zegt Van Landschoot 1 als eei zei hi( de: kri bei lar Pt He vai tin ter a o ges „Ik het We len kri1 Gilbert van Landschoot aan het wer.

de Stem | 1996 | | pagina 24