Extreem rechts vervolgen Politici doen wat ze willen vermijden Milo eist Milose 99,s Van de Poel van RutK Coali 'Tracé-gemeenten Betuwelijn aangewezen' Kamerbrede aandrang Rottenberg wilde PvdA openbreken Overgangsregeling voor OZB-belasting it 'Keizer Bokassjj een peri| Argeloosheid DE STEM BINNENLAND A4 Agenda DE STEM XSlM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Nieuwe verdeling restauratie-gelden 'Zakeidunches weer geheel aftrekken' 'Coalitie drijft koehandel met WAO' Combinatietherapie tegen aids Stervensbegeleider beroofde cliënten DE STEM Meerderheid 11111 DINSDAG 5 NOVEMBER 1996 Door Jeroen den Blijker Den Haag - Minister De Boer (VROM) houdt vast aan haar voornemen om acht Gelderse tracé-gemeenten juridisch te dwingen alsnog mee te wer ken aan de aanleg van de Betuweroute. De minister zal hierover binnen- kort een brief naar de Kamer sturen. De fracties in de Tweede Kamer lieten twee weken geleden nog weten, dat zij weinig voelen voor deze aanwijzing voor Lingewaal, Geldermalsen, Buren, Lienden, Kesteren, Valburg, Duiven en Eist. De Tweede Kamer wil het liefst de uitkomst afwachten van de procedures, die bij de Raad van State tegen het tracé-besluit zijn aangespannen. Maar De Boer duldt, na overleg met haar colle ga Jorritsma (Verkeer), geen tijdverlies. „Er ligt immers een Planologische Kernbeslissing," aldus De Boer gisteren, verwij zend naar het besluit voor de Betuweroute, waarmee de Eerste en Tweede Kamer hebben inger stemd. Mocht de de Raad van State alsnog een uitspraak doen die aanpassing van het tracé voor de Betuweroute noodzake lijk maakt, dan is dat een zorg voor later, meent de minister. Een belangrijke overweging van het kabinet om vast te houden aan de aanwijzingen is de onze kerheid over het tijdstip, waarop de Raad van State haar uit spraak doet. Gezien de com plexe materie houdt het kabinet er serieus rekening mee, dat de Raad van State er niet in slaagt nog dit jaar tot een oordeel te komen. Den Haag (anp) - Vrijwel alle Kamerfracties hebben gis teren bij de ministers Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie) aangedrongen op het vervolgen van de Nationale Volkspartij/CP '86 wegens opruiende en ra cistische uitlatingen. Ook willen ze weten, of het mogelijk is deze partij te verbieden. Het GroenLinks Tweede-Kamer lid Tara Varma heeft gisteren bij de politie in Amsterdam aangifte gedaan van discriminatie door le den van de extreemrechtse CP'86. Aanleiding voor beide acties vor men uitlatingen van de politici Glimmerveen en Mordaunt van de Nationale Volkspartij/CP'86 dit weekeinde. Mordaunt riep op tot 'vernietiging van democrati sche politici'. Ook moet het volgens hem afge lopen zijn met 'de joodse over heersing' van de Nederlandse partijen. Glimmerveen noemde het Groen- Links-Kamerlid Singh Varma een volgevreten oplichtster, die „naar een werkkamp gestuurd en op water en brood gezet moet worden". Vervolgens zou zij „het land uitgeschopt" moeten wor den. Rechts-extremisten belagen het Kamerlid al langer. Ze wordt al geruime tijd telefonisch be dreigd. In mei vielen twee man nen haar aan voor haar woning. Volgens een woordvoerder van de politie in Amsterdam krijgt zij alle bescherming die nodig is. Justitie in Rotterdam behandelt de aangifte van Varma verder, omdat het partijcongres daar plaatsvond. Den Haag (anp) - Grote waardestijgingen van onroerend goed als gevolg van de Wet waardering onroerende zaken (WOZ) mo gen na 1997 niet leiden tot een abrupte stijging van de gemeen telijke onroerende-zaakbelasting (OZB). Gemeenten moeten hun inwoners te ontzien door forse belastingver hogingen over drie jaar uit te sme ren. Dat blijkt uit een wijzigingsvoor stel van de coalitiepartijen PvdA, WD en D66 op de WOZ. Staats secretaris Van de Vondervoort van Binnenlandse Zaken zegt met dit coalitie-amendement te kun nen leven. Wel zullen gemeenten zelf voor de kosten op moeten draaien. De Kamer gaat in hoofdlijnen ak koord met de kabinetsvoorstellen om de gevolgen van de taxatie van onroerendgoed volgens de WOZ zo neutraal mogelijk te laten ver lopen. PvdA-woordvoerster Noor man-Den Uyl wees er echter op, dat sinds 1990 woningen veel duurder zijn geworden dan be drijfspanden. Ook zijn goedkope woningen relatief sterk in waarde gestegen. Zonder nadere maatre gelen dreigt de onroerende-zaak belasting aan de onderkant het sterkst te stijgen. Van de Vonder- voort signaleert, dat gemeenten de vrijheid krijgen om woningen te ontzien, doordat zij de tarieven tussen woningen en niet-wonin- gen met 20 procent mogen laten verschillen. Een ander gevolg van de WOZ-operatie is een andere opzet voor het huurwaardeforfait (de inkomensbijtelling voor het gebruik van de eigen woning). Doordat de nieuwe taxaties voor woningen veel hoger uitvallen, zou de opbrengst van het forfait sterk omhoog kunnen gaan. Het kabinet wil deze belastingmeeval ler teruggeven in de vorm van een lager huurwaardeforfait (1,25 procent) voor woningen boven de 150.000 gulden. De PvdA en D66 vinden deze stapsgewijze aanpak nodeloos ingewikkeld. Bovendien zouden bezitters van duurdere woningen er het meest op vooruit gaan. PvdA, D66 en GroenLinks willen woningen tot 43.000 gulden volledig vrijstellen van het huur waardeforfait. In ruil moet het ta rief voor de overige woningen uit komen op 1,5 procent. Ten opzich te van het kabinetsvoorstel bete kent dit een meevaller voor eige naar/bewoners met woningen tot 250.000 gulden. De WD en het CDA wijzen deze benadering van de hand, met name gezien het ni vellerende karakter ervan. (ADVERTENTIE) Deze set van "Vromani" is speciaal voor de komende feestda gen voor ons gestyled in Italiè. De pump is uitgevoerd in twee hakhoogtes. Ook het bijpassende tasje is vervaardigd uit fraai lak met print en fijne goudaccenten. De kleuren voor dit ensemble: zwart, blauw, bruin en brons. Maten 35 t/m 42. Zowel schoen als tas zijn normaal ook al aantrekkelijk geprijsd voor 160,-. Maar zolang voorradig geldt nu voor elk de verbazende prijs van Nieuwe Markt 63, Roosendaal Telefoon: (0165) 555581 Grote Markt 5, Breda. Ook in Den Bosch en Eindhoven. Door Debbie Langelaan Den Haag - „Politiek, dat is de hele dag de tafel afrui men." Zo nuchter beschouwt Felix Rottenberg zijn vak, de politiek. Hij wilde zelf zo'n 'ruimer' zijn: een doener die ervoor zorgt, dat de PvdA re sultaten kan bereiken. Met zijn terugtreden verliest de partij een voorzitter, die tracht de partij weer midden in de maatschappij te zetten. Vol energie trad Rottenberg, na een uitgebreide verkiezingscam pagne door het land, in 1992 aan als voorzitter, samen met duo kandidaat Ruud Vreeman. Rot tenberg wilde de partij nieuw le ven inblazen, hoewel zijn vorige poging daartoe mislukt was. Want in 1986 keerde hij het par tijbestuur verbitterd de rug toe. Omdat er een 'taboe' rustte op verandering in de partij, zocht hij vanaf dat jaar nog meer zijn heil in cultureel centrum De Balie, waarvan hij sinds 1982 directeur was. Aan zijn 'beste collega's' legde hij in een afscheidsbrief uit, dat het 'al enige jaren niet goed gaat met de PvdA'. De partij is veel te veel in zichzelf gekeerd, in een maatschappelijk isolement terecht gekomen, zij kan haar 'blote bestaan' niet relativeren. Andere toon In zijn afscheidsbrief van giste ren klinkt een geheel andere toon door. Hij schrijft zijn 'geachte vrienden', dat de PvdA in verge lijking met vijf jaar geleden 'min der verstard en dogmatisch' is. Rottenberg is met andere woor den tevreden over zichzelf. Want de afgelopen vijf jaar was hij het, de Grote Communicator zoals zijn fans hem noemden, die vorm gaf aan de vernieuwingen in de partij. In november 1991, toen hij zich kandidaat stelde voor het voorzitterschap, zei hij: „Onze partij heeft meer dan ooit behoef te aan vernieuwing. Om het vertrouwen te herstellen, moet de PvdA gemobiliseerd worden." Hij wilde contact met alle poten tiële PvdA'ers, niet alleen met een steeds kleiner wordende trouwe achterban. Ook niet-kie- zers, sympathisanten, spijtoptan ten en regelrechte tegenstanders moesten worden benaderd. „De Partij van de Arbeid zal ook de Partij van de Aandacht moeten worden." De PvdA moest terug de wijken in. Zijn verkiezingscampagne was een knap staaltje politiek. Hij moest het in eerste instantie op nemen tegen Vreeman, iemand die bekend stond als een degelijk vakbondsbestuurder, geheel in de PvdA-traditie. Rottenberg zelf stond te boek als een spring-in- het-veld, enthousiast maar erg jong, een blaag uit Amsterdam, die bij iedereen belletje trekt. Felix Rottenberg Rottenberg besloot dat het beter was om geen verdere tweedracht te zaaien in de partij door zich te gen Vreeman uit te laten spelen en hij ging een duo vormen met Vreeman. De twee verschillende karakters bleken elkaar goed te verdragen; de ene zaal na de an dere ging 'plat'. Waar Rottenberg argwaan wekte, won Vreeman vertrouwen. En waar Vreeman saai overkwam, bracht Rotten berg weer leven in de brouwerij. Binnen korte tijd werden de twee goede vrienden. De partij koos het duo Rotten berg/Vreeman in maart 1992. Rottenberg ging vanaf dat mo ment werken aan de vernieuwing van de partij. Zo moest er een nieuwe, verjongde fractie komen. Met meer opmerkelijke mensen en minder 'grijze muizen', die blind achter het fractiestandpunt gingen staan. Rottenberg haalde inderdaad een huisarts binnen, een hoogleraar, iemand uit het bedrijfsleven. En dat zijn nu de mensen, die het debat in de frac tie voor een groot deel bepalen. Maar niet iedereen is even blij met Rottenbergs hang naar dis cussie en nieuwe openheid. Want met zijn manier van optreden stampt hij al snel door - Haagse - porceleinkasten. Toen hij bij voorbeeld eind '93 de discussie opende over de positie van toen malig fractieleider Wöltgens - hij vond hem 'lui' en 'traag' -, was het PvdA-huis te klein. Geheel volgens de Haagse mores moest Rottenberg bij partijleider Kok op het matje komen en publieke lijk zijn excuses aanbieden. Het gebeurde vaker dat Rotten bergs pogingen om het debat op gang te brengen, volstrekt ver keerd vielen. PvdA-ideoloog Kal- ma schreef bijvoorbeeld in op dracht van Rottenberg een dis cussiestuk over de koers van de partij, waarin hij ongezouten kri tiek leverde. De PvdA zat volgens dat rapport op een verkeerd, want veel te liberaal, spoor. Als door een wesp gestoken distanti eerden Kok en Wallage zich di rect van de stellingen van Kalma. Want hoewel ook zij respect had den voor Rottenberg, openheid en discussie komt nog steeds niet al tijd goed uit. HET IS ongelooflijk, hoe politici er steeds weer in slagen datgene te doen, wat ze eigenlijk willen vermijden. Neem die veelbespro ken 'kloof', die gaapt tussen ge wone burgers en 'de politiek'. Elke discussie daarover levert een forse portie schuldbewust zijn op. Op talloze fronten wordt actie aangekondigd. Maar even zo vrolijk worden er vervolgens weer besluiten genomen, die de vervreemding tussen kiezers en gekozenen alleen maar groter maken. De afgelopen weken hebben we daar weer fraaie staaltjes van kunnen zien. Neem de weer volop opgelaaide discussie over armoede in Ne derland. Hier zijn prachtige kansen gemist. Het begon vorig jaar zo goed. De koningin baarde op Prinsjesdag regelrecht op zien, toen het kabinet haar in de Troonrede de term 'stille armoe de' liet gebruiken. Het was even wennen, een discussie over ar moede in een steenrijk land. Maar uiteindelijk won het in zicht dat er een probleem moest woren aangepakt, het van de - terechteL schaamte. Dat het thema vervolgens dit jaar bij de presentatie van de Miljoenenno ta vrijwel onbesproken bleef, was uit een oogpunt van over heidscommunicatie een regel rechte blunder. Enige welover wogen, zorgelijke woorden zou den het goed hebben gedaan. Een aantal maatregelen om de positie van mensen met een mi niem inkomen iets te verbeteren, hadden in een betere samenhang gepresenteerd kunnen worden. Zeker minister Melkert van So ciale Zaken wist toch heel goed, dat enkele weken later het rap port zou uitkomen, waarin con crete gegevens over armoede in Nederland staan. Een rapport, dat nota bene is gemaakt in op dracht van het kabinet. Want die wilde meer gegevens over ar moede om het probleem gerich ter te kunnen aanpakken. En dan komt op Prinsjesdag de minister van Financiën op de televisie. In een triomfgebaar houdt hij zijn koffertje met daarin de Miljoenennota boven het hoofd. Hij is zo blij, dat Ne derland financieel klaar is om tot de Europese Monetaire Unie te kunnen toetreden. Maar zo'n EMU-norm werkt op zijn minst vervreemdend, als je voor de derde achtereenvolgende dag met je kinderen brood zit te eten in plaats van een karbonaadje. Vervolgens gaan zowel premier Kok als WD-leider Bolkestein buitengewoon onhandig om met de oprechte zorg van bisschop Muskens over de armoedekwes- tie. Bolkestein, door de bisschop in een gesprek min of meer te schofferen. Kok, door opmerkin gen van de geestelijke over het stelen van brood uit hun ver band te rukken, verkeerd te in- lllustratie Mat Rijnders terpreteren en daar de houding van zijn ouders aan te koppelen. Wellicht goed bedoeld, maar geen slimme zet. Veel mensen hebben dat als valse emotie aan vaard. De zo aangerichte schade herstel je vervolgens niet door Muskens ineens als 'bondgenoot' te bestempelen. Over schade gesproken. Wat ka binet en parlement dezer dagen aan het doen zijn rond vliegveld Beek en de Hoge Snelheidslijn, is ook uitgesproken slecht voor de beeldvorming van de politiek. Het gehannes rond de Zuidlim burgse luchthaven had maar één doel: het kabinet bij elkaar hou den en het voorkomen van ge zichtsverlies. Hoewel in de ge wone mensenwereld begrippen als winst en verlies onlosmake lijk met het dagelijks leven zijn verbonden, weigeren politici die termen te hanteren. Zelfs bij verkiezingen, als de cijfers toch duidelijke taal spreken, zien po litici altijd nog positieve kanten aan zetelverlies. Natuurlijk vraagt ons politieke systeem om het sluiten van com promissen. Maar elk compromis kent winnaars en verliezers. Maar daar mag de burger blijk baar niets van merken. Dus ver zinnen ze in het kabinet begrip pen als het 'oprekken van de randen van de nacht' om te mas keren, dat een paar mensen dit keer gewoon hun zin niet hebben gekregen. Het parlement kan er ook wat van. Kamerleden die op voor hand zeggen, dat ze voorstander zijn van een bepaald tracé voor de Hoge Snelheidslijn, maar uit eindelijk ook bereid zijn een an der te kiezen, denken vast dat ze eerlijk zijn. Maar het is maar de vraag, of dat zo ervaren wordt. In de ogen van veel mensen is politiek vooral een spel. Een spel, waarvan de regels soms be denkelijk ver worden opgerekt. Veel politici zien hun vak ook als een soort spel. Het is spannend, terrein van de tegenstander ver kennen, nieuwe listen en varia ties bedenken, kijken of je met een wat scherpere formulering toch niet je zin kunt krijgen. Po litiek is vaak echt spannend, maar vooral voor de politici zelf en hun directe omgeving. In het vuur van hun spel vergeten die politici nogal snel, dat er ook toeschouwers zijn. Toeschou wers die soms geen bal begrij pen, van wat zich voor hun ogen afspeelt. En die zich vervolgens van het spel afwenden en de vol gende keer hun kaartjes ver scheuren. Hun stemkaartjes wel te verstaan. Deze week staat in de Tweede Kamer Justitie centraal. Behalve de begroting wordt ook het plan van aanpak besproken, dat is opgesteld naar aanleiding van de parlementaire enquête opspo ring. Verder wordt uitvoerig ge debatteerd over de WAO. IN DE VELE interviews die de vertrekkende Kamervoorzitter Deetman heeft gegeven, kwam één onderwerp voortdurend terug. Deetman maakt zich grote zorgen over het ook in Neder land voortwoekerende racisme. Als Kamervoorzitter kritiseer de hij de houding van zijn collega's die er een tijdlang een ge woonte van maakten de Kamer te verlaten wanneer CD-voor- zitter Janmaat het woord kreeg. Deetman had het daar moeilijk mee. Hij is verheugd dat hij de kentering nog mee heeft gemaakt. Janmaat krijgt nu lik op stuk, wanneer hij zijn bizarre ideeën wereldkundig tracht te maken. Niet het minst van Deetman. Hij heeft Janmaat op sommige momenten op hardhandige wijze met de regels van het huis van afgevaardigden rond de oren geslagen. 'Iemand zijn grondwettelijk rechten toestaan, betekent nog niet dat je argeloos moet zijn' aldus de motivatie van de recht lijnige Deetman. 'We weten dat de standpunten van de verte genwoordigers van de extreem-rechtse groeperingen niet deugen. Zodra de gelegenheid zich voordoet, moet je dat laten zien'. Hoe waar de woorden van Deetman zijn, is het afgelopen weekend weer eens gebleken. Afvallige leden van de rechts- extremistische partij CP'86 hadden onder valse voorwendsels een zaal gehuurd waar de oprichting van de afgesplitste vleu gel gestalte kreeg. De bijeenkomst voltrok zich in neo-fascistische sfeer, met als uitschieter de grof racistische uitlatingen van twee bestuursle den aan het adres van de Tweede-Kamerlid Tara Oedayaray Singh Varma van Groen Links. Daarnaast riepen ze mede-fas cisten op om Turken, Surinamers en Antillianen over de grens te zetten. Het Kamerlid heeft de beledigende opmerkingen niet over haar kant laten gaan. Ze heeft bij de politie in Amsterdam aan gifte gedaan van discriminatie. Een terechte handelwijze. Aan dit soort uitwassen kan niet schouderophalend voorbij worden gedaan. Om met de ex-Kamervoorzitter te spreken: argeloos heid is een goede voedingsbodem voor het kankergezwel racisme. Zoetermeer - Een nieuw verdelingssysteem voor het rijksmonu mentenbudget moet ervoor zorgen, dat het geld terechtkomt waar de nood het hoogst is. Staatssecretaris Nuis (Cultuur) heeft een voorstel daarvoor voor advies naar de Raad van State gestuurd. De susidie wordt niet langer toegekend op basis van het aantal monumenten in een plaats, maar op basis van een inventarisatie van de achterstanden in het onderhoud. De gemeenten moeten el ke vier jaar zo'n inventarisatie opstellen. Er komen drie catego rieën te restaureren gebouwen: woonhuizen en boerderijen, ker ken en overige monumenten. Den Haag - De werkgeversorganisatie VNO-NCW wil, dat bedrij ven zakenlunches, representatiekosten, symposia en andere 'ge mengde kosten' weer volledig voor de belasting kunnen aftrek ken. Ze heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer geschreven als commenaar op een wetsvoorstel van staatssecretaris Vermeend (Financiën). Dat regelt onder meer, dat kosten die enkele jaren geleden bij de belastingoperatie-Oort niet of slechts voor 75 pro cent aftrekbaar werden, weer volledige afgetrokken kunnen wor den. Het bedrijfsleven draait zelf voor de kosten van de maatregel op, doordat het voortaan meteen na het belastingjaar heffings- en invorderingsrente verschuldigd is aan de fiscus.Vermeend wil echter een uitzondering maken voor directeuren-grootaandeel houders en zelfstandige ondernemers. Zij krijgen de keus tussen een aftrek van 75 procent of een bijtelling van, 3000 gulden bij de winst. Den Haag - De regeringspartijen hebben het op een akoordje ge gooid over de WAO. De WD haalt woensdag de buit al binnen, als een nieuwe financiering van de WAO aan de orde is in de Tweede Kamer. Daar staat tegenover, dat de liberalen donderdag toegeven aan druk van de PvdA en D66 om de scherpere herkeu ringen van oudere WAO'ers af te blazen. Dat concludeert de vak beweging, nadat gisteren in Den Haag tijdens een manifestiatie staatssecretaris De Grave en Kamerleden van de grote partijen hierover hadden gesproken. De vier vakcentrales (FNV, CNV, MHP en AVC), organisaties van gehandicapten, van ouderen, van uitkeringsgerechtigden en de artsenorganisatie KNMG eisten gis teren tijdens de manifestie het stopzetten van de 'privatisering' van de WAO. Birmingham - Er gloort hoop voor aidspatiënten. Tijdens een in ternationaal congres in Birmingham (Groot-Brittannië) meldden artsen gisteren, dat de nieuwe combinatietherapie van medicijnen goed aanslaat. Patiënten voelen zich beter en liggen veel minder vaak en minder lang in het ziekenhuis. Ook Nederlandse artsen zijn enthousiast over de nieuwe therapie, al zal de toekomst de werkelijke waarde moeten uitwijzen. Groningen - Een 33-jarige stervensbegeleider bij de Stichting Thuiszorg Groningen heeft zijn cliënten tienduizenden guldens armer gemaakt. G.von H. stal cheques, sieraden en andere waar devolle voorwerpen van mensen, die hij bijstond in het stervens- en rouwproces. De man hoorde gisteren voor de rechtbank in Groningen twaalf maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Von H. werd vaak als nachthulp ingezet en had dus alle tijd om de hui zen van de voornamelijk bejaarden te doorzoeken op spullen van zijn gading. De man heeft zichzelf eind maart bij de politie ge meld en zeven feiten bekend. Uitspraak 18 november. (ADVERTENTIE) ....werken wy aan Gen mooie constructie voor uw pensioenregeling. De Pensioendesk is een keten van meer dan 50 onafhankelijke adviesbureaus. Gespecialiseerd in o.a. pensioenen, lijf rentes en koopsommen. Na analyse van uw totale financiële plaatje maken wij kosteloos een voorstel voor uw speci fieke situatie. En ondertussen kunt u gewoon uw werk doen. Meer informa tie of een afspraak? Bel gratis (7 dagen per week 24 uur per dag) O DESK de PENSIOl VOOR EEN GOED SALARIS LATER "de Pensioendesk" in uw regio: Bergen op Zoom, Breda, Oisterwijk, Raamsdonksveer en Vlissingen Belgrado (afp) - De regere bodan Milosevic heeft gislj parlementsverkiezingen - Joegoslavië (Servië en MoB „De overwinning van links is I duidelijk, duidelijker dan bil vorige verkiezingen," M woordvoerder Ivica Dacic I Milosevic' Socialistische f I SPS. De linkse coalitie is erI van de absolute meerderhe krijgen in het federale parler zei Dacic nadat tweederde v: stemmen was geteld. Tot nu toe beschikte de SPS over een absolute meerde maar genoot wel de steun v; Montenegrijnse socialisten e groep radicale parlementa De eind september gevo linkse coalitie bestaat uit de Door Chris Halkes Bangui - Nadat Franse i chutisten in 1979 een hadden gemaakt aan h gime van Jean Bedel B sa in de Centraal Afrik Republiek, bestormde menigte de keizerlijke In de kelder vonden de bijsterde inwoners va| hoofdstad Bangui een 1 kamer, vol ingevroren j selijke lichaamsdelen. Volgens bedienden was gï terd mensenvlees het lieve gerecht van de zondagavc! 75-jarige leeftijd aan een aanval overleden tirani vlees was veelal afkomst) politieke tegenstanders.(' bleek dat Bokassa de rooff in zijn privé-dierentuin lid ren met levende mensen. Toen Bokassa in 1965 de greep ten koste van Dacko, de eerste presidenfl de onafhankelijkheid vj voormalige Franse kolon ren de Franse voogden v landje zeer content met biele heerser uit eigen s1 1976 kwam uit Centraal geen nieuws. Bokassa rt zijn angstige volk wel met harde hand, maar1 een trouw bondgenoo Frankrijk. Zijn grootheidswaanzin pas duidelijk toen h| straatarme land uitriep 1 zerrijk. De kroning, in kostte 40 miljoen guldd kwart van de totale ge| raad. In diezelfde tijd bloei vriendschap op tussen 1 en de Franse president Giscard d'Estaing. Die kwam regelmatig jagen fanten, en zou van he miljoenen aan diamand ben gekregen. Dat laatste beweerde Belgrado - Het is hij eens gelukt. Zonder problemen behaalde cialistische partij vaif vische president Milosevic een overwinning tijdens rale parlementsverk van afgelopen zond het grootste gedeeltj stemmen geteld kan vic rekenen op ruir cent van het aantal 1 len zetels. Een absolil derheid dus. En dat is niet slecht] man die zich nog open list noemt, voor ieman antwoordelijk wordt voor het uitbreken van in het voormalig-Joeg voor iemand die extre^ nalisme en geweld ni| om aan de macht te bli In de hoofdstad van kif slavië, Belgrado, zittel van de gezamelijke sche oppositie met Hun zoveelste. Want einde van de jaren '80 nog nooit in geslaagd een nederlaag te bezc nieuw bleef hun stemj steken op een magere i Dat komt met name v O

de Stem | 1996 | | pagina 4