Beraad in kabinet over HSL Ch Perla Mild koffie, I Rottenberg legt voorzitterschap van PvdA neer 'Ontslag' dreigt voor NAC-spelers DE STEM Twijfel over lagere accijns pomphouder langs Duitse grens Frankrijk en Spanje pleiten voor militair ingrijpen in Oost-Zaïre DiïMOET IN DE KRANT! snelfiltermaling, CA 3 pakken a 250 g Sr?5 O.ÜU D66 pleit voor verbod op belagen De Stem voor stad en streek D AGBLAI VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN D Hevig verzet in Tweede Kamer Trouwen in suite van John en Yoko Ex-keizer Bokassa overleden Radio Moskou: hartoperatie Jeltsin vandaag 4 weken voor 17,- 1 p DE STEM 10311 000218" I I I I 136e JAARGANG DINSDAG 5 NOVEMBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 2 katernen De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport BI t/m B3 Zeeland C1 t/m C3 Gids D1 RTV-programma's 02 Gloednieuwe Erasmusbrug dicht voor het verkeer pagina Overmars weer in selectie Oranje pagina Conflict bootiieden duurt voort pagina OPS-patiënten willen erkenning Herman Brood is verslaafd aan aandacht 7/12 l'i'iWI'M Van onze Haagse redactie Den Haag - De ministers Jorritsma (Verkeer) en De Boer (Mi lieu) gaan de komende dagen in het kabinet overleg voeren over de politieke weerstand in de Tweede Kamer tegen de aanleg van de hoge-snelheidslijn (HSL) door het Groene Hart. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil, zo bleek gisteren, de HSL langs het Groene Hart aan leggen, zoveel mogelijk gebun deld aan de A4/A13. Dat is het zogenaamde Bos-tracé. Vorige week spraken D66 en PvdA zich al voor dit tracé uit, gisteren zegden CDA en GroenLinks hun steun toe aan het standpunt van de twee regeringspartijen. Het verzet in de Kamer is zo groot, dat de ministers Jorritsma en De Boer gisteren geen gebruik maakten van de mogelijkheid om de Kamer in tweede termijn nog te antwoorden. Zij willen de ontstane situatie eerst in het ka binet bespreken. Het debat wordt waarschijnlijk volgende week voortgezet. Alleen de WD steunt nog het kabinetsplan voor een HSL door de groene kern van de randstad. De liberalen willen echter ook extra geld, onder meer voor een HSL-station bij Den Haag. Het kabinet ziet zich bovendien geconfronteerd met een grote reeks kostbare moties om knel punten op te lossen. Premier Kok zei afgelopen weekeinde nog dat de Kamer slechts knel punten kan oplossen door elders het tracé te versoberen. De frac ties willen echter dat er extra geld op tafel komt, onder meer voor de knelpunten in Brabant (Breda-Prinsenbeek, Zevenberg- schen Hoek en Effen), maar ook voor knelpunten in Zuid-Hol land (Dordrecht, Delft en Lei derdorp). Al met al gaat het om meer dan een miljard gulden extra. De Ka mer heeft niet aangegeven waar dat geld vandaan moet komen. PvdA'er Van Heemst suggereer de dat de HSL maar een item moet worden voor de verkieziti- De ministers Jorritsma (links) en De Boer in discussie met de Tweede Kamer over de aanleg van de hogesnelheidslijn (HSL). Het ver zet in de Kamer is zeer groot. foto anp gen van 1998. „Verkiezingspro gramma's geven volop de kans of een knelpunt wel of niet moet worden opgelost." Daar komt bij dat ook het tracé langs het Groent. 'lart duurder is dan door het Groene Hart. De precieze kosten zijn vooralsnog niet bekend. Het alternatieve tracé is nog niet ver genoeg ont wikkeld. Daarvoor is ten minste anderhalf a twee jaar extra tijd nodig. Dat, was één van de belangrijkste redenen voor de ministers Jor ritsma en De Boer om zich giste ren eerder op de dag uit te spre ken tegen het Bos-tracé. Het tracé doorsnijdt bovendien tal loze stadsuitbreidingsgebieden en is bovendien minder snel. Daarmee verliest de snelle trein concurrentiekracht in vergelij king met het vliegtuig. De Ka mer vreest echter een te grote aanslag op het Groene Hart als het kabinet t p vasthoudt aan zijn plannen. Amsterdam (anp) - Ruim 27 jaar nadat John Lennon en Yoko Ono er een week in bed bivakkeerden voor de vrede, kunnen paren zich officieel in de echt laten verbinden in de John en Yoko-suite in het Amsterdamse Hilton Hotel. Het bestuur van het stads deel Zuid heeft het hotel de officiële status van 'huis der gemeente' gegeven. Die is nodig om er huwelijksvol trekkingen te laten plaats hebben. Amsterdam Zuid heeft er met de John en Yo ko-suite een extra lokker bij voor paren die op een bij zondere manier in het huwe lijk willen treden. Het stadsdeel creëerde ook als eerste de mogelijkheid om op elk moment van de dag te trouwen. Bangui (rtr/dpa) - Jean-Bedel Bokassa, de voormalige dictator van de Centraal-Afrikaanse Republiek die zichzelf uitriep tot keizer, is zon dag op 75-jarige leeftijd overleden. Dit heeft zijn familie gisteroch tend bekendgemaakt. De ex-keizer, die al maandenlang ernstig ziek was, kreeg zondag avond thuis een hartinfarct. Kort na zijn opname in een ziekenhuis overleed hij. Begin vorige maand lag Bokassa al twee weken op de in- tensivë-care-afdeling van een kliniek in Ivoorkust. De regering van de Centraal-Afrikaanse Republiek heeft laten weten dat Bokassa een officiële begrafenis krijgt 'gezien de hoge functies die hij vele jaren heeft bekleed aan het hoofd van onze republiek'. ZIE OOK BUITENLAND - A5: Jean-Bedel Bokassa was vooral een perverse heerser Bokassa. (ADVERTENTIE) Moskou (afp) - De Russische president Boris Jeltsin onder gaat vandaag zijn hartopera tie. Dit is vernomen in het cardiolo gische ziekenhuis waar de opera tie zal plaatshebben. Dat meldde Radio Moskou gisteravond. De artsen hebben gisteren over legd met de Amerikaanse hart specialist Michael DeBakey. Ze concludeerden dat Jeltsin in goe de conditie verkeert. „Dat maakt een operatie met maximale zekerheid en in groot vertrouwen mogelijk," aldus een woordvoerder van het Kremlin, die de conclusies van de doktoren naar buiten bracht. Vanuit het Duitse Hannover zijn twee hartspecialisten naar de Russische hoofdstad gevlogen voor de operatie. Loop naar de pomp 3 halen, 2 betalen. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. oh Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 9 november a.s. Hilversum (anp) - Er moet een verbod op belagen van personen in het wetboek van strafrecht worden opgenomen. Dit zei het D66-Kamerlid Dittrich gistera vond in het tv-programma Net werk. Belagen is een vorm van psychische mishandeling. Vaak gaat het om vrouwen die met tele foontjes en brieven worden lastig gevallen door vreemde mannen of door hun ex-partner. In Nederland is alleen fysieke mishandeling strafrechtelijk te vervolgen. Hij zal deze week aan minister Sorgdrager (Justitie) vra gen een verbod op belagen in het wetboek van strafrecht op te nemen. Een internationale strijdmacht zou de chaos in Kivu moeten be dwingen en grootschalige hulp verlening aan ruim een miljoen Rwandese vluchtelingen in Zaïre mogelijk moeten maken. Ook Art sen zonder Grenzen riep gisteren op tot een militair ingrijpen. De strijdmacht zou volgens Ma drid en Parijs moeten worden ge steund door de Verenigde Naties en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Behalve Frankrijk en Spanje staan ook andere Europese landen en Zuid-Afrika positief te genover de humanitair-militaire interventie. De Franse en Spaanse ministers van Buitenlandse Za ken, Abel Matutes en Hervé de Charette, zeiden dat medewerking van de VS heel belangrijk is. De VS lijken het echter grondig on-' eens met de visie van Parijs op Afrika en volstaan voorlopig met het zenden van een speciale ge zant naar de betrokken landen. De VS hebben met de presidents verkiezingen van vandaag andere prioriteiten. De Amerikaanse am bassadeur in Rwanda, Robert Van onze Haagse redactie Den Haag - Felix Rottenberg legt zijn functie als voorzitter van de PvdA neer. Dat heeft hij gisteren in een brief aan zijn partijgenoten bekendge maakt. Rottenberg (39) treedt terug vanwege zijn zwakke gezond heid. Hij is al negen maanden ziek. Na een ziekenhuis-opname werd bij hem de immuunziekte sarcoïdose vastgesteld, die een longaandoening had veroor zaakt. De genezing zal nog enke le maanden vergen. In de brief aan zijn partijgeno ten schrijft Rottenberg dat hij lang getwijfeld heeft of hij zou terugtreden. 'Ik ben tot de con clusie gekomen dat ik pas na de zomer van het volgend jaar weer in enige mate optimaal' kan functioneren. Zo lang moet u niet op mij wachten. Ik deel u daarom nu mee dat ik geen kan didatuur voor een nieuwe ter mijn zal aanvaarden. Dat is een onomkeerbaar besluit'. Rottenberg trad in maart: 1992 aan als voorzitter van de PvdA. Hij stelt nu vast dat de partij in vergelijking met vijf jaar gele den minder 'verstard' en 'dog matisch' is. Het kabinet-Kok is volgens Rottenberg een 'verade ming, omdat het dé tegenstellin gen niet verdoezelt en resultaten boekt met een progressieve sig natuur'. De PvdA kiest op het partijcon gres in februari een nieuwe Rottenberg. foto anp voorzitter. Tot dan zal tweede vooi'zitter Ruud Vreeman het voorzitterschap waarnemen, zo als hij de afgelopen maanden ook al heeft gedaan. PvdA-leider Kok zei gisteren het vertrek van Rottenberg 'zeer spijtig' te vinden. De premier, op werkbezoek in Japan, heeft de afgelopen dagen uitvoerig con tact gehad met Rottenberg. Diens besluit kwam voor hem dan ook niet als een verrassing. „Het moet een moeilijke afwe ging voor hem zijn geweest. Ik heb alle respect voor zijn bé- sluit," aldus Kok. PvdA-fractieleider Wallage ver klaarde dat de vernieuwing die Rottenberg in gang heeft gezet 'de partij goed gedaan heeft'. „Wij hopen dat als zijn gezond heid is verbeterd, hij op zijn ge heel eigen wijze opnieuw een bijdrage aan de partij kan leve- Ruig weer Het is en blijft een komen en gaan van depressies. Alles is vandaag weer mogelijk: enkele opklaringen, wolken en flinke regenbuien. De wind is krachtig. pagina ü4 Door Chris van Nijnatten Breda - Vandaag slaat men bij NAC spijkers met koppen. Er dreigt 'ontslag' voor één of meer spelers. Gisteren is slechts het aantrek ken van de discipline aangekon digd. Er is de spelers van NAC op gewezen dat ze ook buiten het veld hun forse salarissen moeten waarmaken. Wat vóór het seizoen als een vanzelfsprekendheid werd beschouwd, moest gisteren in de gietende regen op het trainingsveld worden benadrukt. De spelers van NAC hebben zich 24 uur per dag als een prof te ge dragen, zei trainer Wim Rijsber- gen en noemde man en paard. Van een nakend ontslag van de trainer/coach is absoluut geen sprake. Eerder ligt de verwijde ring van één of mogelijk meer spelers uit de selectie voor de hand. Waarschijnlijk wordt van daag een dergelijke actie bekend gemaakt. Gisteren kon dat niet gebeuren, omdat Rijsbergen zijn totale spelersgroep om uiteenlo pende redenen niet op een en het zelfde moment bijeen kon krij gen. Vanochtend zal dat wel het geval zijn. Wie er op de nominatie staat om eruit gebonjourd te worden, Viel gisteren in de Rat Verleghstraat niet te achterhalen. Op specula ties over Edwin Gorter wilde nie mand ingaan. VERVOLG OP SPORT-B1: 'We zijn al langer ontevreden' Van onze Haagse redactie Den Haag - Een Kamermeerderheid betwijfelt of het kabinets plan om pomphouders langs de Duitse grens niet te belasten met de accijnsverhoging van elf cent op benzine en diesel per 1 juli, juridisch houdbaar is. Voor hen zou een verhoging van 'bè- duidend minder dan de helft' moeten gaan gelden. Van onze redactie buitenland Marseille/Kinshasa - Spanje en Frankrijk hebben tijdens een bijeen komst in de Zuid-Franse havenstad Marseille laten weten voorstander te zijn van een internationale, militaire interventie in Oost-Zaïre. De vier grootste fracties reageer den gisteren sceptisch op het voorstel voor twee soorten ac cijns. Hoewel ze de bedoelingen van het kabinet 'loven', vrezen ze dat het plan rechtsongelijkheid en elders nieuwe problemen schept. i Pomphouders bij de grens met België worden niet uitgezonderd van de accijnsverhoging. Het ka binet vindt het verschil met de benzineprijs in België niet groot genoeg om hen een lagere ac cijnsverhoging in het vooruit zicht te stellen. Tot woede van de pomphouders in Zuidwest-Ne derland. „Het argument dat com pensatie voor ons niet nodig is omdat België de accijns ook ver hoogt, gaat niet op," zegt Johan Aers uit Oostburg, die vijf pom pen exploiteeert in Zeeuws- Vlaanderen. „Er blijft een be hoorlijk prijsverschil en dat zul len wij merken." De pomphou ders bij de Belgische grens vrezen aantasting van de werkgelegen heid. ZIE OOK ZEELAND -Cl: Prijsverschillen met België baren pomphouders zorgen (ADVERTENTIE) Gribbin, zei gisteren dat 'een mili taire interventie van buitenaf geen' nut heeft'. Zijn uitspraak volgde op het eenzijdig afkondi gen van een bestand van drie we ken door Zaïrese Tutsi-rebellen, die met hulp van het Rwandese le ger een grensgebied in Zaïre op Zaïrese troepen hebben veroverd. De rebellen voegden eraan toe dat ze alleen een bestand in acht ne men als de Zaïrese soldaten niet meer schieten en dat lijkt onwaar schijnlijk. De landen uit de regio bespreken de toestand in 'het ge bied van de Grote Meren' vandaag in de Kenyase hoofdstad Nairobi. Aan de regionale topconferentie nemen ook vertegenwoordigers van de Europese Unie, de VS en Rusland deel. Zaïre heeft gezegd niet te komen zo lang de Rwande se 'agressor' zich niet heeft terug getrokken. VERVOLG OP BUITENLAND - A5 OOK OP BUITENLAND - A5: - België weet zich geen raad met crisis Zaïre - Zicht op situatie in Zaïre is verdwenen AIR SCREECH NIEUWSTE MODEL Diverse kleuren. Mt 39-46. KWALITEIT GULDENS VOORDEEL Meer dan 160 winkels. Kijk in de Gouden Gids. ren," aldus Wallage. Waarne mend partijvoorzitter Vreeman verklaarde met een gevoel van teleurstelling kennis te hebben genomen van het besluit van Rottenberg. „Het is heel jammer, maar ik respecteer zijn besluit. Zijn grootste verdienste? Rotten berg keek heel erg van buiten naar binnen. Was tegen verkal king en sleurde hard aan de par- tij vernieuwing." Volgens Vreeman is het niet van zelfsprekend dat hij de nieuwe partijvoorzitter wordt. „Het partijcongres moet'zich erover uitspreken. Wat mij betreft is het geen automatisme. Hier staat het partijbelang voorop." ZIE OOK BINNENLAND - A4: Rottenberg wilde PvdA openbreken Rucphen Oppervlakte: 6.096 ha. - Inwoners: 22.000. Markant punt: heemtuin met inheemse planten en bomen die groeien op de zandgronden. Verklaring gemeentewapen: gevierendeeld: I. in rood, 3 palen van goud; II. en III. in zwart, een leeuw van goud; IV. in groen, 3 maliën van goud. Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: .8 I ■V- T*" m L- -I Telefoon (voor controle bezorging): O Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Q DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1