Bejaarden Coensdike krijgen geld Met de billen bloot voor de milieutest Peuterspeelzaal Aardenburg bedreigd door financiële problemen Jongerenkoor krijgt geld voor musical Werk in uitvoering in Sluis-Aardenburg POLITIE rapport ZAKEN nieuws PLAATSELIJK NIEUWS Twijfels over inspraak bij Duurzaam Veilig DE STEM ZEELAND Als bijdrage aan verhuizing Van gemeente Sluis-Aardenburg Duitse vrouw met geweld beroofd op Hulster wallen Drieduizend extra pamfletten voor Antonhisziekenhuis Aanrijding Snelkraak Snelheidscontrole Eenzijdig ongeval Demonstraties 't Stulpje Sas van Gent Philippine Westdorpe Terneuzen Tijdens voorlichtingsavond Schoondijke DINSDAG 5 NOVEMBER 1996 C3 Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De Stichting Peuterspeelzaal Aardenburg komt in de financiële problemen als de gemeente de subsidie niet verhoogt. Het bestuur heeft dat onlangs laten weten aan wethouder A. Keijmel- Cambier. Het college heeft begrip voor de gere zen problemen en wil nog voor dit jaar een aanvullende subsidie geven van 7.750 gulden. De wethouder heeft met het bestuur een aantal mogelijkheden besproken. Het college noemt als beste optie subsi diëring op basis van de grondslagen ge noemd in de nieuwe subsidieverorde ning. Om de financiële situatie van de peu terspeelzaal Aardenburg te kunnen be oordelen, heeft het college vergelij kingsmateriaal opgevraagd bij de peu terspeelzaal Sluis. Het aantal peuters van beide peuterspeelzalen is ongeveer gelijk (tussen de 40 en 45). De jaarafrekening 1995 laat duidelijk een nadelig verschil zien voor de peu terspeelzaal Aardenburg. Het negatieve verschil van vorig jaar is in zijn geheel ten laste gebracht van de reserve, waar van per 31-12-1995 nog een bedrag van 1.235 gulden resteert. Voor dit jaar ver wacht het bestuur van de stichting een negatief verschil van 10.550 gulden. Het subsidiebedrag van de peuterspeel zaal Aardenburg verschilt volgens het college wezenlijk van dat van de peu terspeelzaal Sluis, terwijl de kosten na genoeg gelijk zijn. De peuterspeelzaal Sluis ontvangt al enige jaren een bud getsubsidie van 30.590 gulden. De subsidie van de peuterspeelzaal Aardenburg is sinds 1991 gerelateerd aan het aantal kleuters, met een maxi mum subsidiebedrag van 17.500 gul den. Nadeel van deze subsidieregeling is volgens het college dat het aantal peu ters maar een globale indicatie geeft van de werkelijke kosten. In de nieuwe subsidie is volgens het college wel ge kozen voor subsidiëring gerelateerd aan de werkelijke kosten. Het voorstel komt morgen aan de orde tijdens de vergadering van de raads commissie Financiën. De vergadering begint om 19.30 uur in de raadzaal van het Belfort. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - Bejaarden die binnenkort verhuizen van het bejaardenhuis Coensdike naar het nieuwe woonzorgcen trum in Aardenburg, krijgen een financiële bijdrage van de ge meente Sluis-Aardenburg. Het betreft zowel eenmalige kosten (verhuizing/inrichting) als structurele kosten (eigen bijdrage gezinszorg en maaltijdvoorziening). In totaal 25 bejaarden komen in aanmerking voor bijzondere bij stand, om hiervan de gezinszorg en thuiszorg te betalen. De bijdra ge van de gemeente komt neer op veertigduizend gulden. Daarna wil het college 69.600 gulden uit trekken voor inrichtingskosten. Het gaat totaal om 58 wooneenhe den. De provincie betaalt zesduizend gulden per wooneenheid als bij drage in de inrichtingskosten. De gemeente draagt twaalfhonderd gulden per woning bij. Verder neemt de provincie de kosten van de eigen bijdrage Wet Bejaarden- oordenzorg voor haar rekening. Dit lijkt volgens het college een behoorlijke bijdrage, maar de ver andering van het bejaardenhuis naar het woonzorgcomplex heeft op nadrukkelijk verzoek van de provincie plaatsgevonden. De om zetting levert de provincie volgens B en W tevens een besparing op van zestienduizend gulden per be woner. Bij de vaststelling yan de hoogte van de bijzondere bijstand heeft het college overigens geen reke ning gehouden met het drempel bedrag van 189 gulden. Hij heeft deze keuze bewust gemaakt, om dat het gaat om bejaarden die al enige tijd moeten leven van zak en kleedgeld en dus geen geld op zij hebben kunnen zetten. De bijdrage in de kosten van in richting wil het college halen uit het budget van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG). Hoewel op grond van de verorde ning geen vergoeding verstrekt kan worden zonder een individue le medische beoordeling kan vol gens B en W toch een beroep wor den gedaan op de WVG-gelden. Het gaat namelijk om een groep oudere hulpbehoevende mensen met de nodige 'ergonomische be lemmeringen'. Overigens is zowel op ambtelijk als op bestuurlijk ni veau naar alle partijen duidelijk aangegeven dat het om een een malige gemeentelijke bijdrage gaat, specifiek voor de huidige be woners van Coensdike. Nieuwe bewoners kunnen immers volgens het college zelf de beslissing ne men om wel of niet voor het woon zorgcentrum te kiezen. Bovendien wordt hiermee precedentwerking voorkomen. Het'voorstel komt morgen aan de orde tijdens de vergadering van de raadscommissie Financiën en Al gemene Zaken. Deze begint om 19.30 uur in de raadzaal van het Belfort in Sluis. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - Het Jongerenkoor Aardenburg kan een subsidie van ruim elfhonderd gulden tegemoet zien van de ge meente voor de opvoering van de musical De Verloren Sleutel in juni 1997. De musical wordt opgevoerd ter gelegenheid van het 325-jarig bestaan van 'De berenning van Aardenburg. Het jongerenkoor heeft de ge meente een begroting van de kos ten overlegd. B en W missen ech ter een overzicht van de kosten. Volgens een medewerker van het koor is vooralsnog niets bekend over inkomsten. Entreegelden zullen niet worden geheven, om dat het evenement in de open lucht wordt gehouden. Aan spon sors wordt nog niet gedacht. Wel licht worden in het kader van de 'berenningsfeesten' meerdere ac tiviteiten in Aardenburg gehou den, waardoor in samenwerking Van onze verslaggever Hulst - De politie heeft afge lopen zondagmiddag twee jongens uit Stekene gearres teerd kort nadat zij een Duitse vrouw met geweld van haar geld hadden beroofd. De 61-jarige vrouw uit Uedem werd op de stadswallen door de jongens van zestien en zeventien jaar oud tegen de grond gewerkt en beroofd van haar tas. Daarin zaten enkele honderden guldens aan contanten. De vrouw raakte bij de overval niet gewond, maar liep wel pijnlijke spieren op. Dankzij de oplettendheid van een 28-jarige Koewachtenaar die ge tuige was van de beroving, kon de politie even later de twee Belgen aanhouden. Dit gebeurde in de buurt van het politiebureau aan de Van der Maelstedeweg. Ze hadden het gestolen geld bij zich. De jongens zijn ingesloten in de cel op het politiebureau en wor den deze week voorgeleid aan de officier van justitie in Middel burg. foto wim kooyman Wie zijn milieubewustheid wil testen, kan deze week terecht in een aantal openbare bibliotheken. Van onze verslaggever Terneuzen - Pieuw! Gestaag zakt de cursor van de milieu meter onder nul. De verslag gever heeft zojuist eerlijk be kend dat hij zijn dagelijkse kopjes koffie uit een plastic bekertje drinkt. Direct verschijnt er een korte uitleg op het scherm van de com puter. 'Op een school met dui zend leerlingen worden jaarlijks 400.000 plastic bekertjes wegge gooid'. Alstublieft meneer. Toch maar eens een stenen mok mee nemen. Wie zelf zijn milieuge drag wil testen, kan deze week terecht in de Zeeuws-Vlaamse hoofdvestigingen van de open bare bibliotheken. 'Scoor op Groen' is de titel van deze landelijke actie, die de bi bliotheken in het kader van het Jaar van de Natuur voeren. De test is opgesteld door de Consu mentenbond en het ministerie van Vrom. Doel: de jeugd (de primaire doelgroep) proberen te overtuigen van het belang van verantwoord milieugedrag. De vormgeving van het interac tieve programma, dat overigens zeer eenvoudig te bedienen is, wijst daarop. Wie het vakje 'filmpje' aanklikt, kan kiezen uit een aantal spotjes van 'Een beter milieu begint bij jezelf'. Daarin staat telkens een puber centraal die om het hardst 'Nee!!' schreeuwt als hem een plastic boodschappentas wordt aange boden in de supermarkt, of wan neer .haar vriendinnen de kraan laten lopen tijdens het tanden poetsen. Ook als een flesje nagel lak in een vuilnisbak verdwijnt, klinkt de noodkreet van de mi lieubewuste oppositie: 'Nééééü! Nagellak hoort bij het klein che misch afval'. In het hoofdmenu is een aantal onderwerpen ondergebracht, zo als vervoer, huis en afval. Bin nen die catagorieën moeten di verse vragen beantwoord wor den. Hoe lang staat bij jouw thuis de televisie op 'stand-by'; gebruik je een eenmalige balpen of een hervulbare pen; hoe neem je je brood mee, in een trommel of een zakje? Met iedere vraag zijn punten te scoren. Of niet, 't is maar net welk antwoord je kiest. Het aantal punten wordt aan het einde van de rit bij el kaar opgeteld. Vervolgens kan de gebruiker zien of hij al dan niet milieubewuster is dan de gemiddelde jongere in Neder land. Maar je hoeft zelf niet zo piep meer te zijn om de test te doen. De goede antwoorden laten zich van tevoren vaak raden, maar daar gaat het niet om. Wie een eerlijk Heqld van zijn eigen mi lieugedrag wil, moet met de bil len bloot. Zo simpel is dat. En zo kan het gebeuren dat de verslag gever zich op een regenachtige maandagmiddag in de Terneu- zense bibliotheek achter de com puter nestelt, om uiteindelijk maar één conclusie te trekken: het is erbarmelijk gesteld met zijn milieubewustheid. En dat geeft toch stof tot nadenken... met andere organisaties toch sponsoren worden gevonden. Het Jongerenkoor Aardenburg ontvangt geen structurele subisi- de van de gemeente. Daarom kan het koor volgens het college aan spraak maken op de subsidiever ordening Welzijn 1997. Volgens een artikel in deze verordening kan een derde deel van de kosten van de huur van accommodaties en de organisatiekosten in aan merking komen voor subsidie met een maximum van vijfdui zend gulden. Het college wil op basis van de begroting van het koor een subsidie geven van ruim elfhonderd gulden. Het voorstel komt morgen aan de orde tijdens de vergadering van de raadscommissie Financiën. De vergadering begint om 19.30 uur in de raadzaal van het Belfort. Retranchement - De Stichting 'Antoniusziekenhuis moet blij ven' laat deze week nog eens 3000 raambiljetten bijmaken. Er zijn er al 5000 onder de West- Zeeuws-Vlaamse bevolking ver spreid. De gele A-viertjes prijken achter menig venster. Dankzij giften kon de stichting tot de nieuwe aanmaak overgaan. „Op deze manier gaan we door met het verzet tegen de verdere afslanking van het Antoniuszie kenhuis. Want onze slogan is: Wie zwijgt, stemt toe," aldus vi- ce-voorzitter A. Basting. „On danks de magere opkomst bij de manifestatie (in Sluis, red.) krij gen we volop steunbetuigingen vanuit de bevolking," zo vervolgt hij. En wijst daarbij onder meer op de protestrit van motorrijders komende zaterdag. Door Wil Verherbrugge Sluis-Aardenburg - Binnen de gemeente Sluis-Aardenburg wordt momenteel hard ge werkt aan acht projecten. Een paar ziet al het levenslicht en anderen zijn nog in voorberei ding. De projecten die door de provincie zijn afgewezen, pro beert de gemeente toch weer op de rails te krijgen. Een project waar nu al hard aan wordt gewerkt en volgens burge meester C. van Liere ook het nieu we gezicht van de stad Sluis moet worden, is passage De Korenmo len. Een overdekt winkelcentrum aan het begin van de Nieuwstraat bij de Korenmolen met drie ver diepingen en waar het winkelend publiek met roltrappen naar de zogenaamde winkelunits wordt gebracht. „Het stadje heeft al een compact winkelbestand. Dit win kelcentrum moet je daarom aan de rand van Sluis zetten. Op deze manier krijg je ook een mooie combinatie met het bouwproject Groenevelt een stukje verderop. Hier verschijnen 72 landhuizen." Volgens de burgemeester krijgt de samenwerking tussen deze twee projecten een speels karakter en sluit het naadloos op elkaar aan. Hij vertelt dat de mensen die in Sluis liepen te winkelen meestal al voor De Korenmolen afbogen, de andere winkelstraat in. „Dit was als het ware een soort 'mager ein de'. Nu investeren we in kwaliteit. Er komen in Sluis wel meer men sen, maar niet meer winkels. Dit is een versterking." De passage De Korenmolen komt op een punt te staan waar heel lang het verloederde pand stond van de familie Bauer. Van Liere zei dat er in de raad al meer dan twintig jaar vragen over zijn ge steld. „Afijn, is die puist daar ten minste ook weg. We hopen dat het winkelcentrum voor de zomer van 1997 geopend kan worden. Archi tectenbureau Areas uit Knokke bouwt het eerst af en pas daarna wordt er invulling aan gegeven. Het is toch een project van een slordige 12 miljoen gulden. Uniek, omdat het het enige pand is met Burgemeester Van Liere van Sluis-Aardenburg - hier een bejaarde tracterend op een harinkje - over De Korenmolen, een van de bouwprojecten in zijn gemeente: 'Dit moet het nieuwe gezicht van Sluis worden'. foto camile schelstraete een sprinkler-installatie." Van het plan Groenevelt zijn van zeven landhuizen al de kapconstructies zichtbaar. „Op zich ook een uniek project, omdat het tegen de ves tingwallen wordt aangebouwd," vertelt de burgemeester. Onze doelgroep zijn die mensen die naar Knokke willen verhuizen, maar misschien toch besluiten om hier neer te strijken." Vervolgens komt een project in beeld waar Van Liere, vooraf gaand aan de behandeling in de commissie, alleen maar een heel klein tipje van de sluier wil op lichten. Het betreft een 'Tuinen- project' met zogenaamde Euregio- tuinen. „We willen voorbeeldtui nen aanleggen van bijvoorbeeld de Middeleeuwen, een Italiaanse tuin of in barokstijl. Het komt aan de Sint Annastraat te liggen." Aan diezelfde straat komt ook het 'Hoompje'. De bedoeling is dat hier 90 appartementen en een vrijetijdscentrum gebouwd zullen worden. In Aardenburg wordt hard ge werkt aan het plan Coensdike, waar voor 17 miljoen geïnvesteerd wordt en de bouw hard opschiet. Dit plan bestaat onder andere uit een woonzorgcentrum en wonin gen. Het steekt Van Liere nog steeds dat het aquariumproject bij de El- derschans door Gedeputeerde Staten zo smakeloos is afgescho ten. „We hadden 200 bungalows en 200 campingstaanplaatsen in gedachte. Daarbij gevoegd drie aquaria, waaronder tropische en subtropische bassins. Een elk- weervoorziening die tevens dient voor wetenschappelijke doelein den van faculteiten van universi teiten. Het is zeer zeker geen zeep bel," benadrukt hij. „Ik denk dat we hier mogen spreken van een groot kwaliteitsproject. Volgens de provincie lag het ambitieni veau te hoog. We zullen nog eens in de clinch moeten met de pro vincie." „Weet je wat het is in Zeeland? Er komen wel allemaal grootschalige projecten, maar het is alleen meer van het zelfde," legt hij uit. „Er wordt te weinig op nieuwe trends ingesprongen." In Eede wil de burgemeester graag een 'bedrijfsverzamelge bouw' van de grond zien te krij gen. Gericht op Vlaanderen en Nederland. Tevens denkt hij hier ook aan huizenbouw in de Grein met 'twee-onder-een-kap' wonin gen. In Retranchement worden op dit moment zeventien huizen ge bouwd. Vooral voor de jonge ge zinnen. „Demografisch, dat wil zeggen hoe de bevolking is opge bouwd, is het hier rampzalig met de vergrijzing. Daarom zijn jonge gezinnen erg belangrijk in de streek. Zeker voor de basisvoor zieningen zoals de scholen." Axel - Een 76-jarige Axelaar heeft zondagmiddag een on geluk veroorzaakt op de Ka naalkade. De man kwam van af de Nassaustraat de Kanaal kade opgereden en vergat voorrang te geven aan een 38- jarige automobiliste uit Clin- ge. Beide chauffeurs kwamen met de schrik vrij. Sluis - In een winkel aan de Nieuwstraat is zondagnacht een snelkraak gepleegd, waar bij een nog niet aangegeven hoeveelheid antiek is gestolen. Zandstraat - Bij een radar controle op de provinciale weg in Zandstraat zijn gister middag 22 automobilisten be keurd omdat ze te hard reden. De politie controleerde tussen 8.15 en 10.45 uur en zag 156 voertuigen voorbijrijden. Eentje reed 107 kilometer per uur, toegestaan was 80 kilo meter per uur. Tussen 12.50 en 14.00 uur verhuisde de con trole naar de weg naar Sas van Gent. Daar werden 515 voertuigen gecontroleerd, ze ventien reden te hard. De snelste reed 141 kilometer. Ook daar is 80 kilometer per uur het maximum. Hoek - Een 30-jarige vrouw uit Philippine is gisteroch tend met rugletsel in zieken- huis De Honte opgenomen, nadat ze met haar auto van de weg was geraakt. Het ongeval speelde zich af rond 11.00 uur op Hoekseweg in Hoek. De vrouw wilde een bus inhalen, verloor daarbij de macht over het stuur en belandde in de sloot. Oostburg - In stoffenhuis 't Stulpje van Liselotte in Oost burg demonstreren klanten van avond en donderdagavond hun kunnen. Die beide avonden tus sen 19.00 en 21.00 uur worden in de winkel verschillende technie ken getoond. De demonstraties betreffen on der meer pergamano, Groen- lands Kralenwerk, Foamboard Patchwork, Theezakjes vouwen, Schilderen met zand, Borduren op papier, 3D papierkunst, Em bossing en kralenwerk. OUD-PAPIER - Zaterdag 9 no vember wordt het oud papier in de wijken ten oosten van de spoorlijn weer opgehaald door het bestuur van harmonie De Vereenigde Vrienden. Zij be ginnen hiermee om 09.00 uur. ACTIVITEITEN - In de Sasse bibliotheek is er gedurende de gehele maand november een tentoonstelling 'Van schapevel tot dekbed'. Deze tentoonstel ling is ingericht door de familie Van Waes-Haers, eigenaars van de Westdorpse schapen boerderij De Scheper. Morgen, woensdag, kunnen de kinderen vanaf 14.30 uur in de bieb te recht voor het maken van kaar ten en schilderijtjes met echte schapewol. Zaterdag 16 no vember kunnen de kinderen, samen met mensen van het We reld Natuur Fonds en de West- Zeeuws-Vlaamse natuurbe schermingsvereniging 't Duumpje collages maken met allerlei materialen uit de na tuur. Van 11 tot en met 25 no vember is er in de bibliotheek een tentoonstelling van Groei en Bloei. BAZAR - Woensdag is de jaar lijkse bazar in bejaardencen trum De Redoute. Naast een rommelmarkt, rad van avon tuur en een enveloppenactie is er onder meer de verkoop van handwerk van de bewoners. Tevens demonstreert G. Kalle het beschilderen van zijde. De bazaar begint om 13.00 uur en duurt tot 18.00 uur. BIBLIOTHEEK - De gehele maand november zijn er aller lei activiteiten in de biblio theek. Zo zijn er onder meer twee tentoonstellingen te zien. Een over de productie van sui ker en een over het kweken van champignons. Voor de kinde ren wordt woensdag 6 novem ber een knutselmiddag gehou den onder het motto 'Uit de na tuur, voor de natuur'. COLLECTE - De collecte ten bate van de Nederlandse Brandwonden Stichting, lever de 1260,10 op. De opbrengst van de nationale collecte kopij;, ten goede aan de verbetering van de behandeling van brand wondpatiënten, wetenschap pelijk onderzoek, het voorko men van brandwonden en het in stand houden van de huid- bank. ALLIANCE FRAN?AISE - De Zeeuws-Vlaamse afdeling van Alliance Franqaise komt vrij dag 8 november bijeen in res taurant De Kreek. De bijeen komst begint om 20.15 uur. Bernard Barbier houdt een in leiding over l'He St.Louis' in de Franse hoofdstad Parijs. Van onze correspondent Schoondijke - Een deel van de West-Zeeuws-Vlaamse bevol king heeft grote twijfels over de inspraak rondom het plan Duurzaam Veilig en de herinrichting van Rijksweg 61 tussen Hoek en Schoondijke. Dat bleek gisteravond tijdens een zeer druk bezochte voorlich tingsavond over deze plannen in zaal Wijffels in Schoondijke. Vertegenwoordigers van Rijks waterstaat en A. de Jong, pro jectleider van Duurzaam Veilig, trachtten de talrijke aanwezigen gisteravond er van te overtuigen dat er bij deze plannen nog niets definitiefs is ingevuld. Maar daar waren blijkbaar niet alle aanwezigen van overtuigd. „Volgens mij is alles al helemaal uitgestippeld," zei een van hen. „Waarom komt er nu pas in spraak als jullie ervan uit gaan dat in 2001 alles al klaar is. Hebben jullie dan weer een jaar nodig om een nieuwsbrief te schrijven?" In de onlangs verschenen nieuwsbrief wordt gesproken over een voorbereidingstijd van zeven jaar. „Dat betekent dus dat jullie al twee jaar bezig zijn. Ik heb geen verstand van wegen, maar ik kan wel lezen en reke nen," merkte de spreker op. Vol gens de vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat is 2001 inder daad niet haalbaar, maar zal de aanpassing van Rijksweg 61 ge lijk gereed zijn met de Wester- scheldetunnel, dus eind 2002. „Het uitgangspunt van Rijks weg 61 is dat het een stroomweg wordt, maar daarop zijn nog di verse varianten mogelijk en er is nog niet beslist hoe het zal wor den. Daarom geven we u in spraak," antwoordde A. de Jong van Duurzaam Veilig. Volgens hem en Rijkswaterstaat komt er geen rondweg als uit de in spraak blijkt dat de bevolking dat niet wil. Boon had gisteravond de indruk dat de aanwezigen de verkeer sonveiligheid in West-Zeeuws- Vlaanderen wilden bagatellise ren. „Dat is niet de bedoeling. U krijgt deze plannen niet opge drongen en ze worden niet door de strot geduwd." U krijgt veel inspraak, herhaalde hij nog maals. Een van de aanwezigen was van mening dat Rijksweg 61 sowieso een stroomweg zal wor den. „Als de gebiedsontslui- tingswegen zijn ingevuld en die besluitvorming gaat sneller dan bij de Rijksweg, dan kan het niet anders meer." Dan wordt het een stroomweg zonder in spraak, maar hij komt er dan wel, zo werd gezegd. Volgens projectleider A. de Jong is er inderdaad een relatie tus sen Rijksweg 61 en Duurzaam Veilig. „Volgens mij komen er zeker parallelwegen langs de Rijksweg 61, maar ook een ge- biedsontsluitingsweg met roton des zal voldoende capaciteit hebben om het verkeer rondom de tunnel op te vangen. Als het verkeer maar kan blijven stro men en we voor inhaalsmoge- lijkheden zorgen. Maar daar over kunt u nog voldoende mee praten." Dat de stroomweg al op de start notitie is ingetekend, was vol gens veel aanwezigen echter geen toeval. Er bleven gistera vond bij de aanwezigen nog veel vraagtekens. S

de Stem | 1996 | | pagina 16