6Ozb-tarief moet straks omlaag' Hontenisser fracties blijven het oneens over sporthal Kloosterzande Fractie P. Mangnus: 'Gemeente is laks' DE STEM Wegwerken hinderen verkeer rond Hulst Een goed vlinderjaar voor Zeeuws-Vlaanderen Zeeuws Theater Chantant in De Halle Axel DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS Hulster Buutreedners starten kaartverkoop larij Jack Rien en An Inze Opa Jan DE STEM ZEELAND C2 r»tt I.ICITEERD Sylvia. Vrouwen gezocht! Meerderheid raad Hontenisse: Op gebied van automatisering De Lamsoren kiezen him prins Show drumfanfare Hosanna uit Axel Kloosterzande Hulst Voor festival van volgend jaar Reünie gasten en medewerkers van de Zonnebloem KBO Zeeland viert dertiende advent Van Geesbergen secretaris Zevibel DINSDAG 5 NOVEMBER 1996 X 55 1 1 der »•-* ft. i» i 25 jaar erbij. 3, Dennis. Maarten Frieswijk n, Martinus Oomen ik hou van je Al 25 jaar een "span". Met elkaar, naar de volgende 25 jaar! ziet vandaag Abraham Gefeliciteerd Danny en Manon Van onze verslaggever Kloosterzande - Wie dacht dat het besluit om sportzaal De Hinde te verbouwen het gekrakeel rond een sporthal in Kloosterzande zou doen verstommen, heeft het mis. Uit de algemene beschouwingen blijkt dat de verschillende Hontenisser raads fracties het nog lang niet met elkaar eens zijn. Zo zegt de fractie P. Mangnus nog steeds te blijven vasthouden aan een evenementenhal en wil daar dan ook voor verder sparen. Ook voor de exploi tatie van zo'n hal moet de gemeente geld opzij blijven leggen. Die centen mogen volgens de fractie onder geen be ding dienen voor de exploitatie van De Hinde. Wat Algemeen Belang betreft kan met de verbouw van De Hinde het hoofd stuk evenementenhal worden afgeslo ten. De fractie vindt de opgebouwde re serve meer dan voldoende. 'Waarom u toch blijft reserveren, is voor ons raad selachtig'. Progressief Hontenisse verbaast zich daar ook over. 'Dat u doorgaat met het reserveren van middelen voor de ex ploitatie van een nog te bouwen evene mentenhal gaat Progressief Hontenisse te ver', schrijft raadslid mevrouw M. Ie Roy. Voor haar is een sporthal van de baan en ze wil wel eens weten waarom er dan toch wordt doorgespaard. 'Heb ben we weer vergaderd voor niets, be sluiten genomen waar het college op te rug komt, wil het college weer iets an ders, iets nieuws of nog altijd een lucht kasteel? Ik heb hier behoorlijk moeite mee-en wil duidelijkheid'. Volgens de fractie L. Mangnus 'moet het toch mogelijk zijn dat er eindelijk eens een einde komt aan een jarenlang sle pende kwestie'. Maar niet ten koste van alles, vindt men. 'Het standpunt van on ze fractie, haalbaar en betaalbaar, blijft overeind'. Ook het CDA denkt dat er 'na jaren van politieke besluiteloosheid' een eind kan komen aan het sporthal- verhaal. 'De CDA-fractie heeft er alle vertrouwen in dat spoedig een voor ie der acceptabele oplossing gepresen teerd kan worden'. Van onze verslaggever Kloosterzande - Als de hertaxatie van het onroerend goed in de gemeente Hontenisse leidt tot meer belastingopbrengsten, dan moeten de tarieven naar beneden. Die eis leggen de Hontenisser gemeenteraadsfracties neer in hun algemene beschouwingen bij de gemeentebegroting voor volgend jaar. In het kader van de Wet Waarde ring Onroerende Zaken moet aan alle gebouwen in de gemeente een nieuw prijskaartje worden ge hangen. In de gemeente Honte nisse is in het verleden nooit overdreven hoog getaxeerd, dus het staat nu al vast dat de toege kende waarde aan woningen en bedrijfspanden flink hoger zal worden. „Geluiden die ons bereiken, spre ken van verhogingen van waar den van zo'n dertig tot veertig procent," weet de fractie L. Man gnus. „Daar zijn we behoorlijk van geschrokken." De fractie stelt zich op het standpunt dat als de waarde stijgt het tarief in neerwaartse richting bijgesteld moet worden. Het belastingtarief is namelijk gekoppeld aan de waarde van bijvoorbeeld een wo ning. Als die waarde stijgt, moet de eigenaar meteen ook meer be lasting betalen. Tenminste, als de tarieven niet worden aangepast. Ook het CDA meent dat een waardestijging niet automatisch mag leiden tot hogere belasting opbrengsten. Progressief Hontenisse wijst er op dat burgemeester en wethou ders al hebben laten doorscheme ren dat de opbrengst van de on- roerende-zaakbelasting (ozb) na de hertaxatie beduidend hoger zal uitpakken. En dus betekent dat een even forse inkomstenstij ging voor de gemeente. Omdat de gemeente de burgers in het verle den al zwaar genoeg heeft belast, wil- raadslid M. Ie Roy van Pro gressief Hontenisse de toezegging van het college dat de ozb-tarie- ven omlaag gaan. De fractie Al gemeen Belang liet vorige week ook al weten zich ongerust te ma ken voor de gevolgen van de her taxatie voor de inwoners. Van onze verslaggever Kloosterzande - De Hontenisser raadsfractie P. Mangnus ver wijt het college van burgemeester en wethouders een 'lakse houding' bij het zoeken naar samenwerking met andere ge meenten op het gebied van automatisering. voor onze kwaliteits- 'unctionaris. Hij keurt alles. Dat B en W nu schrijven dat ze mo gelijkheden tot samenwerking wil len onderzoeken vindt de fractie een goede zaak. Dat voornemen komt alleen wat aan de late kant. 'Onze fractie vraagt al jaren om dit te onderzoeken, om de lastendruk van de automatisering te verlich ten', aldus de lijst P. Mangnus in de algemene beschouwingen. 'Wij vin den dan ook dat u op dit punt een lakse houding verweten kan wor den. Of bent u misschien bang voor gezichtsverlies als gemeente, als u een samenwerkingverband met an dere gemeenten aan gaat? Wij zul len hierdoor niet eerder of later ge- herindeeld worden'. De gemeente Hontenisse staat de komende jaren nog een investering te wachten van ruim 800.000 gul- Bezorgklachten: Bel lezerscontact, 076-5312312 ma t/m vrij. 8.00- 17.00 uur zat. 8.00- 12.00 uur Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32,4532 CG tel. 0115-645769, fax 0115-645742. Redacteuren: Peter Oggel (editiechef), Peter van den Assem, Frank van Cooten, Frank Deij (plv. ed. chef), Rein van der Helm, Harold de Puysseleijr. Goes: Klokstraat 1,4461 JK tel. 0113-273700,fax 0113-273701. Redacteur: Cees Maas (provincieverslaggever). Hulst: Baudeloo 16,4561 ES tel. 0114-372770, fax 0114-372771. Redacteuren: Gerlach Hochstenbach, Eugene Verstraeten. Sportredactie Zeeland: Ton Koomen tel. ma t/m vrij. 0115 - 645751 tel. zondag 0115 - 645753 Advertentie-exploitatie De Stem en ZVK Terneuzen: Zuidlandstraat 32,4532 CG tel 0115-645740, fax 0115-645741 Vertegenwoordigers: Martin Boeije, privé 0115-563976, Hans Dimmers, privé 0115-562354 Hulst: Baudeloo 16,4561 E5 tel. 0114-372770. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, privé 0114-314570, Marjan Verstraeten privé 0114-316755. Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30 - 17.00 uur den aan automatisering. Het CDA zegt in de algemene beschouwingen dat samenwerking zoeken met an dere gemeenten lonend zal zijn. 'Wij denken dan bijvoorbeeld aan het gehele belastingtraject, sys teembeheer, opleiding en aankoop van hulpmiddelen', aldus de CDA- fractie. In de ogen van de fractie L. Mangnus is automatisering een 'noodzakelijk kwaad'. Om de in vestering van 460.000 gulden voor volgend jaar kan de gemeente niet heen, meent de fractie. 'Bij de tota le investeringsplanning dienen er echter wel prioriteiten gesteld te worden.' Ook de fractie L. Mang nus pleit voor samenwerking, even als Algemeen Belang. Die noemde de automatisering vorige week al een 'regelrechte financiële ramp'. Lamswaarde - Carnavals vereniging De Lamsoren uit Lamswaarde kiest vrijdag 15 november de nieuwe carna valsprins. Op een feestavond in de Vier Jaargetijden met medewerking van dj Pico Bello en de boerenkapel der Lamsoren vindt tevens de presentatie plaats van de overige leden van de Raad van Elf. Ook wordt bekend gemaakt wie de politieman nen en de hofdames zijn tij dens carnaval 1997. De feestavond begint om 21.00 uur. Er zijn afvaardi gingen van De Vogelpiek (Vogelwaarde), De Klooria- nen (Kloosterzande) en De Ossekoppen (Ossenisse), Wachttijden van een kwartier en langer zijn geen uitzondering op de belangrijkste invalwegen naar Hulst. foto wim kooyman Van onze verslaggever Hulst - Wegwerken op de kruispunten Rijksweg 60-Absdaalseweg en Rijksweg 60-Grote Kreekweg - de belangrijkste invalswegen naar Hulst - veroorzaken flinke hinder voor het verkeer. Wachttijden van een kwartier en langer zijn geen uitzondering. De hinder zal, afhanke lijk van het weer, nog wel een paar dagen duren. De betrokken kruispunten zijn het onder werp van onderhoudswerken. Het oude asfalt wordt eerst uitgefreesd en vervolgens wordt er een nieuwe asfaltlaag over gewalst. Dat zelfde gaat ook nog gebeuren met een slecht gedeelte op het traject tussen het kruispunt Absdaalseweg en het kruispunt Tivoli. Tijdens de werkzaamheden worden steeds gedeelten afgesloten en wordt het verkeer via licht-installaties in goede banen geleid. Omdat er op de kruispunten echter telkens maar verkeer vanuit één van de vier richtin gen kan rijden, is er flink wat oponthoud. Komend voorjaar begint het hele circus op nieuw, want dan volgt de afwerking met een laag zoab-asfalt. De Steltkluut krijgt meer dan 50.000 waarnemingen Van onze verslaggever Hulst - Bij de insectenwerk groep van De Steltkluut zijn het voorbije seizoen meer dan 50.000 vlinderwaarnemingen binnengekomen. De werk groep is op dit moment nog volop bezig al die gegevens in de computer te stoppen. De waarnemingen worden door gespeeld aan de Vlinderstichting in Wageningen, het zoölogisch museum in Amsterdam en de Vlaamse vereniging voor ento mologie. Die laatste verzorgt het Belgisch-Zeeuws-Vlaams trek- vlinder-onderzoek. Volgens werkgroepslid Eddy Taelman uit Hulst heeft Zeeuws- Vlaanderen een zeer goed vlin derjaar achter de rug, met een groot aantal opmerkelijke waar nemingen. Er vond dit jaar een enorme in vasie van distelvlinders plaats. Met duizenden werden ze gezien. De eerste verscheen al op 16 april in Nieuwvliet en de laatste liet zich zien op 24 oktober in Sint-Jansteen. Ook de gamma uiltjes vlogen massaal rond in Zeeuws-Vlaanderen, evenals de nomophilla noetvella. Dat is een piepklein trekvlindertje waar- van er alleen op een kruidenbe- drijf in Axel op 7 okotber al 1.545 werden geteld. In het waterwingebied bij Sint- Jansteen werd op 28 augustus voor het eerst in Zeeuws-Vlaan deren een heliothis pelticera ge vangen. Drie dagen later was het opnieuw prijs in Hulst. Voorzo ver bekend is de vlinder voor de rest maar één keer gezien in het noorden van het land. Dit jaar zijn er ook twee doods hoofdvlinders gevonden. Eentje werd gegrepen door een poes in Groede en een tweede exemplaar werd dood aangetroffen in Osse nisse. Een andere grote trekvlin- der, de windepijlstaart, werd vier keer aangetroffen in de streek. Een primeur voor Zeeuws-Vlaanderen beleefde W. van der Heijden uit Terneuzen, die in zijn tuintje voor het eerst in de streek een pop vond van de windepijlstaart. Opmerkelijk voor Zeeuws- Vlaanderen is de waarneming van zo'n zeventig luzernevlin- ders. Er kwamen geen meldin gen uit West-Zeeuws-Vlaande- ren, maar daar zagen natuurlief hebbers tot hun verrassing wel een heide vlinder en sint jans vlin der rondfladderen. En in Aar denburg en Cadzand verschenen zo'n twintig hooibeestjes. Deze soort, die men tien jaar geleden nog volop zag, wordt nu be dreigd met uitsterven. De grote vos werd dit jaar drie keer gezien en voor het eerst in jaren zijn er ook weer een paar keizermantels gesignaleerd. Met de koninginnepage gaat met na het topjaar 1992 elk jaar minder. Er waren maar tien waarnemin gen. Een slecht jaar was het voor het groot koolwitje, de gehakkelde aurelia en de argusvlinder. Leden van de insectenwerkgroep waren in hun nopjes toen ze op 20 juli bij Absdale 25 metaal vlindertjes telden. De enige plaats in de streek waar dit vlin dertje te vinden is. Er vlogen daar ook 74 exemplaren van de zygaena trifolii. Daarna werden de meeste gezien bij het sluizen- complex te Terneuzen, totdat men daar besloot het gras te maaien. De insectenwerkgroep kreeg verder meldingen binnen van een heleboel soorten dag-actieve nachtvlinders. Daarnaast wer den er ook heel wat rupsen waargenomen. Voor het eerst ook de processierups, die voor de nodige paniek zorgde. De vlin- Axel - Drumfanfare Hosanna uit Axel start het nieuwe seizoen op zaterdag 16 november met de jaar lijkse show-revue-avond. De uit voering vindt plaats in cultureel centrum De Halle. De aanvang is 19.30 uur. Hosanna, dat volgend jaar de ne gentigste verjaardag viert, krijgt tijdens de avond ondersteuning van muziekvereniging Sluiskil. Kaarten kosten in de voorverkoop 7,50 gulden. Van onze verslaggever Axel - Wie de lang van tevo ren uitverkochte voorstelling van muziekgroep Ambras - begin oktober in Hulst - ge mist heeft, komt alsnog aan zijn of haar trekken op vrij dag 22 november in Axel. Daar vindt die avond voor de zevende maal het programma Theater Chantant plaats. Naast Ambras staan ook caba retière Sankie Koster en trouba dour Engel Reinhoudt op de planken van De Halle. Ambras presenteerde begin ok tober de cd 't Wier Tijd, met lie deren van en over het Zeeuws- Vlaamse land, vroeger en nu. Omtrent Klooster bijvoorbeeld, beschrijft het Kloosterzande van vele jaren terug. Sankie Koster van de Rode Sluis uit Overslag is voor de liefheb ber van het streekdialect een goede bekende. Ze is al jaren een veelgevraagd cabaretière. Op haar eigenwijze manier vertelt ze over de men sen en gebeurtenissen uit de re gio. Engel Reinhoudt is troubadour op de Bevelanden. Hij bracht in september zijn tweede cd Bèl, bèl,' 't is toch vrêêd uit. Het pro gramma Theater Chantant, ge organiseerd in samenwerking met de Culturele Commissie van Axel, begint vrijdag 22 novem ber om 20.30 uur. Kaarten zijn THEATER GOES Theo Maassesn - 'Neuk het sys teem' - cabaret - 20.00 uur - de Prins van Oranje MIDDELBURG Bedrog - door het Ro Theater - Stadschouwburg Molenwater 99 - 20.00 uur MUZIEK GOES Carillonconcert - door stadsbeiaar- dier Sjoerd Tamminga -13.30-14.30 uur - Grote Kerk MIDDELBURG Benny Neyman Band - 'Bloemen op ijs' - theaterconcert - 20.00 uur - Stadsschouwburg DIVERSEN AXEL Koersbal - De Halle -13.30 uur GRAAUW Jokeren - Gemeenschapshuis -13.30 uur HULST Kaarting - De Lieve -13.30 uur Dansen - De Lieve - 20.00 uur TERNEUZEN Dansen - De Veste - 19.00-22.00 uur WESTDORPE Volksdansen - Concordia - 09.30 uur Bejaardengym - Concordia -10.00 uur Koersbal - Concordia -13.30 uur KLOOSTERZANDE Lezing - Hotel van Leuven - 20.00 uur - Dierenarts H. Versol CLINGE Kaarting - Gouden Kroon - 14.00 uur Volksdansen - en zang en biljart - 13.30 uur - Malpertuus KBO KIELDRECHT Schietingen - lokaal Rust Roest - 13.30 uur NIEUW-NAMEN Vleeskaarting - café St Cecilia - 20.00 uur ST. JANSTEEN Bieden en jokeren - café Zondags- vermaak -14.00 uur WALSOORDEN Bejaarden Schieting - café Rue du nord-13.30 uur FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Inde pendence Day Podium 't Beest - 20.30 uur Mean Streets HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Independence Day 20.00 uur The nutty professor 20.00 uur Tin Cup 20.00 uur Last man standing 20.00 uur Time to kill 20.00 uur Twister BRUGGE Kennedy Complex 14.30, 17.15 en 20.00 uur Indepen dence Day 14.30, 17.15 en 20.00 uur Mission Impossible 14.30 en 17.15 uur Multiplicity 14.30,17.15 en 20.00 uur The nutty professor 20.00 uur Diabolique GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Mission Impossible 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Multiplicity 14.30, 20.00 en 22.45 uur Breaking the Waves 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Dia bolique 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur In dependence Day 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Far go 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Nutty Professor 17.00,20.00 en 22.30 uur Trainspot ting 22.30 uur Phenomenon 14.30 uur A Goofy Movie 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Twister 14.30 en 17.00 uur It takes Two 14.30,17.00 en 20.00 uur The Rock KNOKKE Beverly Sereens 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Mission Impossible 14.30,17.15,20.00 en 22.45 uur In dependence Day 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Multiplicity 15.00,17.30 en 20.00 uur The Nutty Professor 22.30 uur Diabolique der zelf - de processiespinner - is niet gezien'. Rupsen van de donsvlinder en de witvlakvlin- der - die ook irriterend zijn, maar niet zo erg - zijn gevon den in Hulst en Heikant. De paniek rond de processierups leidde tot melding van heel wat dikke rupsen van allerlei soorten vlinders. Een rups van de doodshoofd vlinder werd in Paal gevonden en is inmiddels verpopt. Men hoopt dat er komend voorjaar een vlinder uitkomt. Daarnaast kreeg de werkgroep ook heel wat meldingen van in secten. Zoals de vangst van 52 veemollen in een tuintje in Hei kant en meldingen van meike vers, penseelkevers en de groene sabelspinkhaan. In het water wingebied Sint-Jansteen ont dekt G. Prang twee doodgravers op een dood konijn en in een pas aangelegde vijver aan de Zeil- dijk werden, tot droefenis van de eigenaar, zes geelgerande water kevers opgevist. De kevers jagen namelijk op vis- Ben. Een andere agressieve kever tenslotte ontdekte C. van Aver- mate uit Hulst in zijn tuin. Het ging om de kortschildkever, die met zijn kaaktangen gevoelig kan bijten. KVO - In hotel Van Leuven be gint vandaag om 20.00 uur een bijeenkomst van de plaatselij ke KVO-afdeling. Hierbij is H. Versol te gast, die vertelt over haar werk als dierenarts te Hengstdijk. Een en ander ver duidelijkt met dia's en video. INTERNET - Ondernemers vereniging Hulst Reynaertstad houdt dinsdag 19 november een informatie-avond met 'Hulst, digitale stad' als thema. Hulst is de eerste gemeente in Zeeland die is aangesloten op Internet. Jeroen Bakker van Zeelandnet schenkt aandacht aan Internet en hij geeft een demonstratie van 'wide web'. Ook de mogelijkheden van on dernemers voor een eigen site op het net komen aan de orde. De avond vindt plaats om 20.00 uur in bioscoop de Ko ning van Engeland. Aanvang 20.00 uur. Van onze correspondente Hulst - De kaartverkoop voor het veertiende Hulster Buutreed- nersfestival start 11 november om 19.00 uur. Vanaf 17.00 uur •kunnen liefhebbers een nummertje uit het apparaat trekken en dan hun beurt afwachten. Op de voorgrond Sankie Koster, op de achtergrond Engel Reinhoudt. Zij nemen samen met de mu ziekgroep Ambras deel aan het programma Theater Chantant. Ambras bestaat uit (van links naar rechts) Rob van Bellen, Hans van Bellen, Jos Neve en Piet Scheerders. foto camile schelstraete verkrijgbaar aan de kassa van de Halle en bij de deelnemende artiesten. „We verwachten een recordver koop. Daarom zijn er weer vier voorstellingen en mogen er tij dens de kaartverkoopavond maar vier kaarten per persoon per avond worden gekocht. In de af gelopen jaren hebben we wat er varing opgedaan en we denken dat deze methode de meest demo cratische is," aldus Evert Verwer, secretaris van de Stichting Huls ter Buutreedners. Het Festival 1997 is op vrijdag 31 januari, zaterdag 1 en zondag 2 februari. Driemaal een avond voorstelling om 20.00 uur en net als vorig jaar een middagvoor stelling. Veertig mensen kunnen meedoen aan de Buutbrunch in de Korenbeurs en daarna de buutreedners aanhoren in de Grote zaal van Den Dullaert op zondagmiddag om 14.00 uur. De liefhebbers voor dit arrangement moeten zich opgeven bij de Ko renbeurs en een van de brunchers maakt kans op een gratis arran gement. De brunchers zijn verze kerd van gereserveerde plaatsen in Den Dullaert. Van onze verslaggever Kloosterzande - De Zonnebloem Zeeuws-Vlaanderen houdt mor gen een reünie voor de gasten en medewerkers van de Vakantie week 1996 in Hotel de Linde te Kloosterzande. De vakantieweek wordt jaarlijks georganiseerd om zieken en ge handicapten te laten genieten van een verzorgd weekje-uit. Dit jaar was het doel het Missiehuis St. Willibrord in het Brabantse Deurne. Tijdens de reünie wor den de herinneringen aan die ge slaagde vakantie opgehaald. „Wij verwachten op de elfde van de elfde veel belangstellen den en als stichting staan wij garant voor een voldoende aan tal kaarten in de vrije verkoop voor elke voorstelling. De men sen moeten wel zorgen dat ze op tijd zijn, dat voorkomt teleur stellingen. Wij zorgen voor een ludieke invulling van de avond." De leden van de Stichting ho pen op creatievelingen die ook eens in de ton willen staan. Eén nieuweling heeft zich al aange meld. Maar iedereen die zich aan het publiek van Hulst wil presenteren, kan zich opgeven bij Rudie Buysrogge (0114- 314457), Frans de Schepper of Evert Verwer. Van onze verslaggever Hulst - De KBO Zeeland houdt vrijdag 29 november voor de der tiende keer de adventsviering. Aanvang 10.15 uur. Om 11.00 uur is er een eucharis tieviering, waarbij rector Mat- hijssen celebrant is. Na een kof fiemaaltijd treedt om 13.30 uur het seniorenorkest uit Axel op. Bovendien zorgt cabaretier Frans de Schepper uit Hulst voor diver se optredens. Van onze verslaggever Hulst - Hans van Geesbergen, gemeentesecretaris van Hulst en Statenlid voor de VVD, is de nieuwe secretaris van de Zeeuwse visserij-organisatie Zevibel. Hij volgt daarmee Piet de Baare op, die in juni is over leden.

de Stem | 1996 | | pagina 15