Ritzen komt met geld mbo-scholen Uw mening is meer dan 20.000/ waard Uitvoering WAO, WW, Ziektewet en Toeslagenwet deugt niet Oudste apotheek viert 300-jarig bestaan 'aus viert vijftigjarig Over een slapende Pronk en een dronken Vredeling [iegrampei BINNENLAND Stemverheffing en beleid] DE STEM Prestatienorm niet omhoog Stormloop op aandelen van Endemol DE STEM COMMENTAAf BINNENLAND KORT Doe mee met de AutoWeek Auto-1 verkiezing en win een auto van meer dan 20 mille! i Groen licht voor medisch pretpark RPF wil stakingsverbod openbaar vervoer Schrijfster Kathinka Lannoy overleden Arbeidsinspectie moet rosse buurt in Het AutoWeek Jaarboek 1997 verschijnt volgende week'. legisseur M. Cai 11111 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1996 Zoetermeer - Er worden veel fouten gemaakt bij de uitvoe ring van de arbeidsonge schiktheidswet (WAO), de werkloosheidswet (WW) en de Ziektewet. Met de Toeslagen wet is het helemaal mis. De uitvoering van de AOW, de weduwen- en wezenwet AWW en de Algemene Kinderbijslagwet is wel in orde. Dat meldt het College van Toe zicht Sociale Verzekeringen (CTSV). Dat is belast met het toe zicht op de uitkeringsinstanties. Het controleerde vorig jaar voor 95 miljard gulden aan uitkerings- gelden. Voor het eerst in de geschiedenis heeft het CTSV 'rechtmatigheids verklaringen' afgegeven. De wet stelt als norm voor de rechtma tigheid van een sociale verzeke ringswet, dat niet meer dan 1 procent van de uitgaven fout mag zijn. Bedraagt het aantal fouten meer dan 3 procent, dan moet het CTSV een afkeurende accoun- tanstverklaring afgeven. Voor de uitgaven en ontvangsten bij AOW, AWW en Kinderbij slagwet, die de Sociale Verzeke ringsbank uitvoert, is het CTSV tevreden. Hetzelfde geldt voor de ontvangsten bij de arbeidsonge schiktheidsregeling AAW. Over WAO, WW en Ziektewet, die de bedrijfsverenigingen uit voeren, luidt het oordeel 'niet zonder meer positief'. Dat heeft twee redenen. Bij de WAO bleef de uitvoering wel bin nen de rechtmatigheidsnorm, maar het CTSV twijfelt aan de betrouwbaarheid van een deel van de gegevens die werkgevers, werknemers en uitkeringsgerech tigden aan de uitvoeringsinstel lingen verstrekken. Bij de WW en de Ziektewet schommelt het aantal fouten bo vendien tussen de 1 en de 3 pro cent. Bij de Toeslagenwet, waar mee een uitkering zo nodig is aan te vullen tot het sociaal mini mum, ligt het aantal fouten bo ven de 3 procent. Volgens het CTSV komen veel fouten voort uit de ingewikkeldheid van de wet. Het CTSV toont begrip voor de problemen waarmee uitvoe ringsorganen vorig jaar te maken hadden. Er kwamen ingrijpende wijzigingen in de sociale zeker heid. Bovendien zijn de bedrijfs verenigingen gesplitst in op drachtgevende en uitvoerende organen. Dat bracht onzekerheid en onduidelijkheid met zich mee, aldus het college. Het vindt dat het ministerie van Sociale Zaken en de Kamer niet op tijd voor duidelijke normen hebben ge zorgd. Het CTSV blijft echter van mening dat uitvoeringsinstanties moeten voldoen aan de rechtma tigheidsnorm. Voorzitter Geurt- sen vindt dat de uitvoeringsorga nen uiterlijk in 1997 hun zaakjes op orde moeten hebben. Dat is ook door de bedrijfsverenigingen toegezegd. Overigens zijn de AWW en de Ziektewet dit jaar afgeschaft. De AWW is vervangen door de Alge mene Nabestaandenwet en de Ziektewet door een wet, die be drijven verplicht het loon bij ziekte door te betalen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Ritzen (Onderwijs) trekt naar verwach ting enkele tientallen miljoenen guldens extra uit voor noodlij dende mbo-scholen. Die 'knelpuntenpot' moet onder meer ge bruikt worden voor verbetering van het management. De mi nister wil daarbij werkloze, ervaren bestuurders inschakelen. Binnen enkele weken komt hij met een plan van aanpak. Dat maakte de minister gisteren bekend op de derde dag van de behandeling van de onderwijsbe groting in de Tweede Kamer. Uit onderzoek blijkt dat ongeveer een kwart van de scholen in het middelbaar beroepsonderwijs fi nancieel zeer krap zit. Dat is vooral te wijten aan gebrekkig management. Mega-fusies „Er is de laatste jaren veel tege lijk gebeurd. Sommige scholen konden dat aan, andere niet," al dus Ritzen. Hij doelde daarmee vooral op de mega-fusies in het mbo. Bovendien staat het middelbaar beroepsonderwijs aan de voora vond van een grootscheepse huis vestingsoperatie. Het is de bedoe ling dat de schoolgebouwen - nu nog eigendom van de overheid - overgedragen worden aan de mbo-instellingen. Ritzen wilde Amsterdam (anp) - De beursgang van het amuse mentsbedrijf Endemol En tertainment is een overwel digend succes geworden. De emissie van de bijna 9,7 miljoen aandelen is 25 maal overtekend. De introductie prijs bedraagt 48 gulden. Vandaag is de eerste note ring aan de Amsterdamse ef fectenbeurs. In totaal hebben 75.000 particulieren inge schreven. De beursintroductie omvat een uitgifte van 4,4 miljoen nieuwe aandelen en een her plaatsing van 5,28 miljoen bestaande aandelen voor re kening van de huidige aan deelhouders Joop van den Ende en John de Mol. Zij ste ken daarmee 253 miljoen gulden in hun zak. dat aanvankelijk al doen per 1 ja nuari, maar hij heeft besloten de hele operatie uit te stellen. Want juist door de verkoop van schoolgebouwen zou een aantal mbo-scholen acuut in de rode cij fers komen. De minister over weegt nu onder meer om werklo ze bestuurders als bouwmana- gers aan te stellen om de huisves tingsoperatie te begeleiden. Te vroeg Ritzen zegde de Tweede Kamer gisteren ook toe de aanscherping van de prestatiebeurs voor onbe paalde tijd uit te stellen. Nu nog moeten studenten in het eerste jaar minstens de helft van hun studiepunten halen, willen zij hun lening omgezet zien in een gift. Vanaf 1998 wordt die zogenoem de prestatienorm verhoogd van 50 naar 70 procent. Ritzen erken de dat het nog te vroeg is om die norm nu al op te schroeven, om dat de meeste universiteiten en hogescholen pas begonnen zijn met plannen voor de verbetering van het onderwijs. Hij heeft hier voor een bedrag van 160 miljoen gulden beschikbaar. Ritzen kondigde verder een be scheiden verruiming van de aan vullende studiebeurs aan. Stu denten uit gezinnen met lagere inkomens (tot 65.000 gulden be lastbaar inkomen) komen nu in aanmerking voor zo'n aanvullen de beurs. De minister wil die inkomens grens enigszins verhogen zodat meer studenten hiervan kunnen profiteren. OV-jaarkaart Hij houdt overigens wel vast aan zijn voornemen om 125 miljoen gulden te bezuinigen op de stu diefinanciering voor mbo-stu- denten. Dat zal naar verwachting vooral ten koste gaan van de reis voorziening (OV-jaarkaart) voor deze groep studenten. De Tweede Kamer heeft grote be zwaren tegen deze bezuiniging, maar wacht eerst de concrete voorstellen van de minister af. Als het aan mevrouw Wijnne ligt blijft de zaak op de Amsterdamse Wallen nog eens 300 jaar bestaan. foto anp Door Aad Luymes (anp) Amsterdam - De apotheek W.H. van der Meulen aan de Geldersekade op de Amster damse Wallen viert dit jaar zijn 300e verjaardag. Het is de oudste apotheek in de hoofdstad en waarschijnlijk ook van het land. Als het aan eigenaar H. Wijnne en diens vrouw ligt, blijft hun zaak nog eens zoveel jaar be staan. Heel toepasselijk onhult burge meester Patijn op 9 november een gevelsteen met De Eeuwige Gaper, een mensenhoofd met open mond, vanouds het sym bool voor pillendraaiers. „De gevelsteen met de eeuwige gaper is een mooi symbool," zegt mevrouw Wijnne. Boven haar hangt een portret van oudoom Wijnand van der Meulen, die in 1875 de uit 1696 daterende apo theek overnam. Zijn neef Her man Wijnne nam de zaak in 1927 over en werd op zijn beurt opgevolgd door de huidige eige naar. Mevrouw Wijnne denkt dat de zaak kan blijven bestaan on danks de plannen van Zorgver zekeraar Zilveren Kruis een postorderfarmacie te starten. Patiënten krijgen dan hun medi cijnen per post thuis. Kleine apothekers vrezen dat hun het brood uit de mond wordt gesto ten. De klanten blijven wel komen, denkt Wijnne. „Tot eind vorige eeuw maakten dë apothekers al le poeders zelf. Toen eind 19e eeuw de eerste verpakte aspiri nes van Bayer verschenen, dacht men ook al dat dat het einde voor de apothekers zou zijn. Als we het zelf niet klaarmaken, ra ken we overbodig, zo dacht men." Veel apotheken legden het loodje, maar Van der Meulen hield zich staande. Daarna doorstond de zaak meer stormen. Gedurende de oorlog werden de joodse klanten gede porteerd. Gedurende de bouw van de metro in de jaren zeven tig gingen de huizen in de Nieuwmarktbuurt tegen de vlakte. Toen kwamen er de drugsver slaafden die de klanten wegjoe gen. Maar sinds de verslaafden grotendeels uit de buurt zijn verdreven en de buurt wordt op geknapt, neemt de bevolking weer toe. Wijnne denkt dan ook dat de buurtbewoners blijven komen. „De mengen hier hebben vaak specifieke problemen. Er zijn veel drugsverslaafden en daklo zen en er is een hoge concentra tie aidspatiënten. De mensen gaan graag naar de apotheek. Ze kunnen dan nog even vragen of ze wel de goede medicijnen krij gen, zeg maar een soort 'second opinion'. Het is veel meer dan een doosje medicijnen afhalen. Postorderbedrijven kunnen die service nooit bieden." De samenstelling van de bevol king op de Wallen is zeer geva rieerd: daklozen, prostituees, pooiers, welvarende tweeverdie ners, kunstenaars en 'gewone en ongewone mensen'. De maatschappelijke problema tiek van de binnenstad lijkt dan ook vooral op die van een grote wereldstad, maar dan op kleine schaal. De gezondheidszorg komt onder druk te staan. Thuiszorg en ziekenhuizen zijn vrijwel geheel uit de binnenstad verdwenen, terwijl nu ook de kleine apotheken in de verdruk king komen. De soort klanten veranderde door de eeuwen heen maar wei- ning. Hoeren, zeelieden en han delaren bevolkten vanouds de Wallen. Veel voorkomende kwa len in de 17e eeuw waren pest, schurft, gangreen, jicht, tuber culose, geslachtziekten en scheurbuik. Geslachtsziekten werden vroe ger met steeds wisselde kruiden mengsels bestreden. Een smeer middel van gekookte schorpioen met eenhoorn gold als een pro baat middel tegen pest. Ook een nog warme opengesneden vogel die tegen de pestbuilen werd ge drukt, zou nog wel eens hebben willen helpen. Verpulverde een hoorn, vermoedelijk de hoorn van een narwal, werd tot in de 18e eeuw ook voorgeschreven tegen epilepsi, impotentie, pok ken en wormen. De apothekers maakten de poe- ders zelf door kruiden en plan ten uit de kloostertuinen te ver pulveren. In de apotheek, waar van de inrichting sinds 1875 niet gewijzigd is, bevinden zich nog steeds de grijze kruidenladen, vijzels en 19e eeuwse medicijn- potten. Tot 1960 werden de meeste pil len en zalfjes nog zelf gemaakt. Nu wordt nog maar 10 procent met de hand bereid. De rest komt kant en klaar uit de fa briek. De mensen hebben tegenwoor dig heel andere kwalen. Velen klagen over stress, overver moeidheid of haaruitval. Wijnne: „Nu heb je meer luxe problemen. De mensen hebben relatieproblemen. Ze hebben te veel werk of juist geen werk, zo dat ze veel tijd hebben om zich problemen in het hoofd te halen. Daar kwamen ze vroeger niet aan toe." hoor Frans Wijnands jn heel Duitsland mo- Lawaai en belang gaan zelden hand in hand. Zeker niet in Haag. Rumoer alom dat de VVD zich tegen de plannen van eigen liberale ministers gekeerd heeft om de benzine- en de garettenaccijns te verhogen. Het is echter minder dan e. storm in een glas water. De VVD probeert uit electoraal belal simpelweg van twee walletjes te eten. Enerzijds trachten Bolkestein en collegae in het gevlei te, men of te blijven bij autominnend Nederland en de middl stand, anderzijds wil de VVD gewoon het eind van de rit hal met 'paars'. Als het kabinet de moties naast zich neerlegt, ht ben de liberale leiders al laten weten, zal de partij daar weir] problemen over maken. De continuïteit van het kabinet-KoL van 's lands boekhouding is de liberalen te belangrijk. In verkiezingstijd kan Bolkestein echter goede sier maken met verzet tegen de impopulaire kabinetsplannen. 'Hoe dan word ik er beter van,' lijkt zijn parool. Het zijn evenwel niet alleen de klassieke liberalen van de die een patent hebben op onbenullig lawaai. De flitsende ni liberalen van D66 kunnen er ook wat van. De Rekenkait, heeft onderzocht hoe Den Haag handelt als er door bedrijv! steun gevraagd wordt. Indertijd zijn er, naar aanleiding van RSV-enquête, afspraken gemaakt en regels opgesteld voorl drijfssteun. Aan die regels blijkt de politiek, legt de Rekenl. mer uit, zich niet gehouden te hebben. Begrijpelijk wellici want het belang der werkgelegenheid vraagt soms om ali reageren en verdraagt zich daarom niet altijd met bureaucn sche procedures. De reactie van minister Wijers is evenwel overdreven. Natui, lijk komt het de bewindsman slecht uit - nu hij opnieuw o* overheidssteun aan Fokker onderhandelt - om op correct procedures gewezen te worden. Maar om dan meteen de kenkamer, die niets anders doet dan controleren of de maakte afspraken nageleefd zijn, van broddelwerk te beschl digen gaat te ver. Ongetwijfeld is het verstandig opnieuw te discussiëren ov het spannigsveld tussen theorie en praktijk, maar om dat tek reiken is verbaal geweld niet vereist. Beleid wordt niet mi stemverheffing gemaakt. Dat lijkt Den Haag te vaak te vergi ten. Door David van der Houwen 'EEN HALVE outsider, geres pecteerd, maar buiten het poli tiek machtscentrum staande'. Zo omschrijft Wilhelm Friedrich De Gaay Fortman zichzelf in het vandaag verschenen boek 'Gaius'. Onder die voornaam, hem toebedacht in zijn studen tentijd, is hij bekend geworden. Nadat zijn zoon Bas in 1971 de politieke arena betrad, werd hij ook vaak aangeduid als 'de oude Gaay'. Wim Kan maakte er ooit 'Papa Gaay' van. De journalisten Willem Breed- veld en John Jansen van Galen spraken uitvoerig met De Gaay Fortman zelf en met vele ande ren. Het resultaat is een alleszins leesbare biografie van een eigen wijs maar rechtschapen mens, die terecht als ondertitel 'De on verstoorbare gang van W.F. de Gaay Fortman' kreeg. Het boek schetst de levensloop van de nu 85-jarige De Gaay Fortman. Vanaf 1934 ambtenaar op de ministeries van Economi sche Zaken en Sociale Zaken. Tijdens en na de oorlog redac teur van Vrij Nederland, vanaf 1947 een kwart eeuw lang hoog leraar en rector-magnificus aan de Vrije Universiteit. Twee keer kabinetsformateur (1956 en 1960) en één keer minis ter. Tijdens het kabinet Den Uyl (1973-1977) bestierde De Gaay Fortman het departement van Binnenlandse Zaken. De politiek meest pikante ont hulling gaat over hemzelf. Tij dens de Tweede-Kamerverkie zingen in 1994 blijken Fortman en zijn vrouw het CDA de rug te hebben toegekeerd. „Mijn vrouw en ik rekenden op Wim Kok. Maar in het geruste vertrouwen dat hij toch wel pre mier zou worden hebben wij on ze stem gegeven aan Schutte van het Gereformeerd Politiek Ver bond, dat in deze tijd meer dan het CDA stem lijkt te geven aan de christelijk-sociale traditie." De Gaay Fortman is voor de bui tenwacht vooral zichtbaar ge worden toen hij samen met zijn partijgenoot Jaap Boersma in 1973 toetrad tot het kabinet-Den Uyl, zonder overleg met partij leider Barend Biesheuvel. Sommige politici hebben het duidelijk bij hem verbruid. Zo zegt hij over Elco Brinkman, de beoogde opvolger van de vroege re CDA-leider Ruud Lubbers: „Een slechte keus. Brinkman is een briljante vent, maar alleen het intellect is briljant. Hij heeft een manco aan gevoel." Ook de laatste politiek leider van de ARP, Willem Aantjes, be hoort bepaald niet tot de groep politici - onder wie wijlen Joop den Uyl - die De Gaay Fortman bewonderde. De Gaay Fortman foto anp Zijn afkeer van Aantjes gaat zo ver dat hij hem ononwonden de schuld in de schoenen schuift van het mislukken van de vor ming van een tweede kabinet- Den Uyl in 1977. Dwars door de ongelooflijk gecompliceerde on derhandelingen heen bleef Aan tjes volgens De Gaay Fortman 'zeuren' om een ministerspost. 'Gaius' wist van Aantjes besmet te oorlogsverleden, dat korte tijd later naar buiten zou komen. „Ik ben gedurende die hele formatie bezorgd geweest: wat gaat Aan tjes doen. Hij moest in het fusie proces van de confessionele par tijen compensatie vinden voor de antie-revolutionairen en voor zichzelf en ging ineens zeggen dat hij in het kabinet moest, ter wijl de schobbejak wist dat dit per se niet kon." De beide auteurs plaatsen na drukkelijk een vraagteken bij deze visie, die overigens ook door Aantjes zelf met klem wordt verworpen. De Gaay Fortman werd in 1955 kamerheer in buitengewone dienst van koningin Juliana. Het ware woelige tijden op paleis Soestdijk. De affaire rond de ge bedsgenezeres Greet Hofmans had koningin Juliana en prins Bernhard ver uit elkaar gedre ven. „Wij kwamen in de wonderlijke situatie, waarin je op je klompen voelde, dat het tussen het ko ninklijk paar niet goed ging. In elk vertrek van Soestdijk kwam je een spanning tegen. Er waren scènes en uitbarstingen, die ik gelukkig niet heb meegemaakt." Het boek geeft een bescheiden kijkje achter de schermen van de koninklijke paleizen. Tegen de achtergrond van de recente dis cussie over de vermeende be moeizucht van koningin Beatrix met staatszaken is het aardig te lezen hoe haar moeder reageer de, toen ze in een gesprekje met ambtenaren van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds hoor de dat er voor hen verschillen waren in de verhuizingstoelage. Of De Gaay Fortman, toen mi nister van Binnenlandse Zaken, daar maar even wat aan wilde doen. Hetgeen gebeurde. Juliana was echt kwaad op de minister toen het kabinet had besloten de bede uit de Troonre de te schrappen. Juliana was ge schokt. „Dat had u behoren te gen te houden, in ieder geval had ik erin gekend moeten worden," voegde zij hem toe. Fortman vindt die gebeurtenis 'een slech te pagina in mijn levensboek'. En dan natuurlijk de anecdotes uit zijn politiek tijd. Over minis ter Pronk die tijdens het kabi net-Den Uyl de vergaderingen van het kabinet hoofdzakelijk slapend bijwoonde. En over het legendarische drankgebruik van de toenmalige defensieminister Henk Vrede ling. Die viel zijn collega's zelfs lastig toen ze volop bezig waren met de Molukse gijzelingskwes ties. „Nadat hij ons enkele malen had verzekerd dat wij klootzakken waren, moest hij afgevoerd wor den. Het schijnt dat ze daar op Defensie een speciale organisa tie voor hadden." 'Gaius, de overstoorbare gang van W.F. de Gaay Fortman' door Willem Breedveld en John Jansen van Galen. Uitgeverij Scheffers, isbn nr. 90 5546 010 9. Prijs 39,90. (ADVERTENTIE) n vanaf vandaag de winkels !e" ger openen en later slui- I n De bekende 'lange zater- Fgen donderdag' vervallen. hp winkels mogen van maandag Tt en met vrijdag tot acht uur 's Lids geopend blijven; op zater- tot vier uur. Overigens r ijDgn veel klanten nog niet van E nieuwe tijden profiteren om- Pe t vanwege de katholieke feest- L Allerheiligen vandaag in gro- delen van Duitsland alle win- rejs dicht zijn. c v v v d li t n b I I i: Rotterdam - Rotterdam kan gaan werken aan de realisering vat een voor Nederland uniek medisch pretpark, dat onder de voorla pige naam Asklepion wordt opgezet. De Rotterdamse raad trok gisteren 12 miljoen gulden uit om het project mogelijk te maken. Andere steden, zoals Den Haag en Eindhoven, hadden belangstel ling om deze bijzondere publieksattractie in huis te halen. In na volging van soortgelijke pretparken elders beoogt Asklepion re creatie en medische educatie te combineren. Voor de exploitatie wordt uitgegaan van 250.000 tot 650.000 bezoekers per jaar. Den Haag - De RPF-fractie in de Tweede Kamer vindt dat er een stakingsverbod moet komen voor het openbaar vervoer. Volgens fractievoorzitter Van Dijke zou verplichte arbitrage een goed al ternatief kunnen vormen voor staken. Aanleiding tot zijn voorstel is de dreigende staking bij de Neder landse Spoorwegen als gevolg van een CAO-conflict. Volgens Van Dijke zouden dit soort conflicten voorgelegd moeten worden aan bijvoorbeeld de commissie-Albeda. Naast de overlast voor honderdduizenden burgers levert een treinstaking ook schade op voor het imago van het openbaar ver voer, aldus Van Dijke. Alkmaar - Kathinka Lannoy is afgelopen dinsdag in een zieken huis in Alkmaar overleden. De schrijfster van streekromans, grie zelverhalen, sience-fiction en kinderboeken is 79 jaar geworden. Lannoy, die de laatste jaren in Egmond aan Zee woonde, debu teerde in 1939 met de streekroman 'Het geslacht Trigland'. Het boek is samen met de streekroman 'Stemmen over de horizon' haar bekendste werk. Met dat laatste boek won zij in de jaren zestig een prijs van de Ne derlandse Boeken Club. Haar laatste boek, 'Door de tunnel', ver scheen in 1987. Den Haag - De Arbeidsinspectie gaat de pijlen richten op de ver-1 wen-industrie. Dat belooft staatssecretaris De Grave (Sociale Za-1 ken) aan de PvdA. Een artikel in het weekblad Opzij over de ar-1 beidsomstandigheden van vrouwen in de seksindustrie, wekte de I verontrusting van de Kamerleden Vreeman en Swildens-Rozen- daal. De Arbeidsinspectie voert volgend jaar een zogeheten 'pilot pro-1 ject' uit in het legale deel van de commerciële seks, zoals clubs I met striptease-danseressen, peepshows en seksbioscopen. Seksclubs, massagehuizen en raamprostitutie vallen onder het I bordeelverbod en daar is in officiële zin geen sprake van een ar-1 beidsrelatie tussen werkgever en werknemer. Daardoor kan de I Arbeidsinspectie er niets uitrichten. De Grave gaat wel met de gemeenten overleggen over andere I maatregelen om misstanden aan te pakken. Via gedoogbeschik-1 kingen, zoals die in Amsterdam bestaan, kan een gemeente eisen opleggen aan bordelen. Hamburg (dpa) - Bij vlieg- bigongelukken zijn de afge lopen jaren behalve de passa- tjers van het toestel ook vaak liensen op de grond om het le ien gekomen. Nederland gebeurde dat in ok- ,|,er 1992, toen een Israëlische loejng 747 vrachtjumbo neer- irtte op de Amsterdamse wijk Ie Bijlmer. jen beknopt overzicht van vlieg den waarbij ook op de grond eel slachtoffers te betreuren wa- 27/03/1986: Een Frans ge- echtsvliegtuig stort neer op gui, de hoofdstad van de Cen- „,1-Afrikaanse Republiek. De jloot redt zich met de schiet- oel, 35 Centraal-Afrikanen ko len om door vallende brokstuk- en. 31/08/1986: Boven Cerntos lakbij Los Angeles botsen twee liegtuigen op elkaar. Naast 67 ïzittenden worden ook achttien nworiers van een villawijk ge- ood. 30/07/1987: Bij een noodlan- Ing op een snelweg in Mexico- tad raakt een vliegtuig een aan- al huizen en auto's. De inzitten- en overleven, zeker veertig men en aan de grond komen om het ,„,..,„-3: Bij een vliegshow p de Amerikaanse luchtmacht- asis Ramstein in Rijnland-Palts otsen twee Italiaanse stuntvlie- ers in de lucht op elkaar. Een randend toestel valt bij het pu- liek neer. De drie piloten en 67 ezoekers komen om. 04/10/1992: Een Israëlisch rachttoestel stort neer in de Bij- nermeer. Naast de vier inzitten- en komen zeker 43 Aöisterdam- iers om. 08/01/19 9 6: Een Russisch toe- fel stort neer op de markt van de laïrese hoofdstad Kinshasa. 297 ezoekers van de markt komen m het leven. 22/10/19 9 6: Een Amerikaans rachttoestel stort neer op de Icuadoraanse havenstad Manta. ïaast de drie inzittenden komen eker 31 mensen op de grond om et leven. k AutoWeek maakt het wel heel bijzonder om uw stem uit te brengen. Als u nu mee stemt in de Auto-1 verkiezing, maakt u kans op een exclusieve auto! Lees er alles over in Auto Week, en win één van de fantastische prijzen. Verder in AutoWeek: een test tussen de fonkelnieuwe Mitsubishi Carisma 1.8 GLX en de Mazda 323 1.8 GLX. En AutoWeek heeft exclusieve spionage- foto's van de Peugeot 206. Er is dus toch een opvolger van de 205! Bovendien vergelijken we de Fiat Marea Weekend 1.9 Tds 100 ELX en de Citroen ZX Break 1.9 TD Avantage. Redenen genoeg dus om AutoWeek direct in huis te halen! 180 Tests en nog veel meer voor slechts Ft 14,95_. 1 11I Parijs (rtr/efe) - De Franse regisseui jeertig de legendarische film Les Enfi iop 90-jarige leeftijd overleden. Came stond aan de wieg van de Fran ret klassiekers als Quai des Brume. «tig. Zijn bekendste film is waarsc fcver het straatleven in Parijs in de ne F oorlog richtte Carne zich op po fortes de la Nuit en Therese Requin, f-eeuw won op het festival van Veneti jven films van nieuwe regisseurs als F pet werk van Carne. In 1988 ging hij Uicaanstad (anp/cic/afp) - Paus pag met een eucharistieviering i: priesterjubileum. [P I november 1946 werd de jP Karol Wojtyla in de kathe- taal van Kraków door kardinaal lijd11 tot priester ge- lan Sapieha heeft de huidige pis te danken dat hij theologie 6pan studeren. Toen de kardi- net gymnasium in Wadowice »cht, moest Karol Wojtyla, lek genoemd, als knapste jon- je van de klas de hoogwaar- gheidsbekleder toespreken, gaat die jongen studeren, de kardinaal aan een le- fj se taal" en letterkunde i osofie, was het antwoord. ®mer dat hij geen theologie 'at studeren," zei de kardinaal, eigenlijke viering van het ju- um vindt van 7 tot 10 novem- IrH- afts' Paus heeft alle "talen, bisschoppen en :j, rs die in 1946 de priester- om hebben ontvangen, in e uitgenodigd. Volgens het j,. au zijn er dat jaar ruim Priesters gewijd, van wie 5 malen en 85 bisschoppen leven zijn. la s zjjn wijding heeft de paus n ,n s, .atting 18.000 misvierin- j: 1 in Polen, in Italië en in it akns.115 lamden. „De mis is ,en solute middelpunt in mijn zei hij vorig jaar op een a g a

de Stem | 1996 | | pagina 4