ituatie in [aïre loopt lit de hand Fokker stort neer op Sao Paulo: zeker 117 doden Politie vindt grote partij hasj in jacht DE STEM mm' Bobby mag niet dupe worden van scheiding Kinkel weet niets over 'Srebrenica' De Stem voor stad en streek AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D niek over vluchtelingen oordpoging op tiiige Dutroux Pleeggezin voor hond gezocht JANSSENS Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.-^ RENAULT Grootscheepse controle moet 'veilig gevoel' terugbrengen 'Deadline' voor Samsung en Fokker verstrijkt 4 weken voor ƒ17,-, I ie JAARGANG 3 KATERNEN TEM iinnenkrant A2 enland A-3/A4 mland A5 nomie A6 A7 It B1/B2 and C1 t/m C4 D1 t/m D3 ■programma's D3 plus El t/m E3 PSV ondanks overwicht uitgeschakeld PAGINA Begraven in Axel is peperduur Politie luidt noodklok nog steeds PAGINA Gitarist Jan Akkerman is gek op Bach PAGINA 8 "7103T1 000218" I I I I I VRIJDAG 1 NOVEMBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG 17M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Met haar eerste beha ga je omzichtig om MIN./MAX. I 10/14 Buien Vandaag een overgangsdag met veel bewolking en af en toe een bui. In het weekeinde meer regen, veel wind, maar iets hogere temperaturen. onze redactie buitenland ève/Goma - De Verenigde Naties kunnen de situatie rond iluchtelingen in Oost-Zaïre niet meer aan. Vooral in de it$en Mugunga en Lake Green is de toestand hopeloos. Zo'n 000 Rwandese vluchtelingen hebben daar hun toevlucht icht. Voor tienduizenden dreigt de dood. heeft een woordvoerder van lulporganisatie UNHCR gis- in Genèvé gezegd. Door de chten in het noordoosten van e zijn 135.000 vluchtelingen iet kamp Kahindo op de loop an naar Mugunga en Lake :n. Daarheen trokken al eer- 420.000 Rwandese Hutu- htelingen. internationale hulpverleners rekken uit de provincie- 'dstad Goma, nu daar hevige ichten woeden. Er bevonden veertien buitenlandse ICR-werkers en nog eens ne ig medewerkers van Wester- mlporganisaties. De bevol- is de nu vrijwel lege stad iren massaal ontvlucht. :hten met hulpgoederen kun- niet worden uitgevoerd om- let vliegveld van Goma onder r ligt. Volgens de rebellen is ia inmiddels in hun handen, uchthaven is het enige kanaal rlangs voedsel kan worden 'evoerd voor de 700.000 mdese vluchtelingen die in ipen bij de stad wonen. Alle en over land vanuit de buur- len Rwanda, Burundi en 'e zijn afgesloten als gevolg de strijd. laïrese premier Kendo zei dat land weigert onderhandelin- te voeren zolang een deel van grondgebied wordt bezet, 'ens Zaïre steunen de Tutsi- mes in Rwanda en Burundi an de Tutsi's verwante Zaïre- opstandelingen. Kendo be- ildigde tevens Uganda van okkenheid bij het conflict. tand Iugunga en Lake Green is al- nog plaatselijk personeel ac- om. de vluchtelingen bij te in. In beide kampen zijn on- loende voedsel, water en sani- e voorzieningen en de toe- id is 'zeer moeilijk', aldus de irdvoerder. Hoge Commissa- Dgata riep gisteren op tot-een ïiddellijk bestand om de dood tienduizenden te voorkomen, meer dan een half miljoen andese Hutu-vluchtelingen inen, als de gevechten rond na zich zouden uitbreiden, ar twee kanten op, die even aarlijk zijn: Rwanda, waar wraak van de Tutsi's wacht de volkerenmoord in 1994, het Masisi-gebied bij Goma. is een ander etnisch strijdge- 1 Zaïrese stammen bevechten r van oudsher inheémse Hu- issel (anp) - Op een kroonge- je in de affaire-Dutroux zijn S maand twee aanslagen ge- gd. Het gaat om een vrouw bij het gerecht verklaringen ft afgelegd over pedofilie-net- 'ken. De politie spreekt van poging tot moord. Twee wa ls hebben op 10 oktober bij issel geprobeerd de vrouw van te rijden. Vier dagen later 3j op een parkeerplaats langs snelweg tussen Luik en Brus- in dkaar geslagen. tu's. Het Wereld Voedselprogramma (WFP) van de VN moest gisteren een internationale hulpvlucht naar Goma annuleren wegens de gevechten. Het vanuit Entebbe in Uganda vliegende toestel zou 20 ton levensmiddelen naar.het oor logsgebied transporteren. VERVOLG OP BUITENLAND - A5 OOK OP BUITENLAND - A5: Complot tegen vluchtelingen Van onze redactie binnenland Den Haag - De Duitse minis ter van Buitenlandse Zaken Klaus Kinkel blijkt niet op de hoogte van de (mislukte) Ne derlandse pogingen om een internationaal onderzoek naar de val van de Bosnische moslim-enclave Srebrenica op gang te brengen. Kinkel, gisteren op bezoek bij het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag, toonde zich daar voorstan der van. „Holland moet antwoord krijgen op zijn vragen," aldus de liberale Duitse bewindsman. Dat Kinkel niet op de hoogte is van de Srebrenica-discussie in Neder land, wekt verwondering. Minis ter VSn Mierlo (Buitenlandse Za ken) heeft verzekerd dat hij bij de bondgenoten alles in het werk heeft gesteld om steun te krijgen voor een internationaal onder zoek. Die zouden daar echter niet toe bereid zijn. Kinkel blijkt nu ech ter van niets te weten. Van Mier lo verdedigde zich gisteren in de Kamer tegen suggesties dat hij niet zijn best heeft gedaan. De coalitiefracties in de Kamer gingen gisteravond, ondanks twijfels over het nut, akkoord met het eigen Nederlandse on derzoek van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie naar de val van Srebrenica. Vrijwel al le andere partijen vinden het on derzoek niet veel meer dan een doekje voor het bloeden. De coalitie wil het liefst dat het rapport van het Riod nog deze kabinetsperiode klaar is. Van Mierlo wil zich echter aan geen enkele termijn binden. De val van. Srebrenica, die de Nederlandse militairen niet konden voorko men, leidde tot de moord op waarschijnlijk duizenden mos lims door Bosnische Serviërs. De straten in de ramp-wijk Vila Sarita Catarina van Sao Paulo lagen gisteren vol verkoolde lichamen. Sao Paulo (dpa/afp) - Bij een vlieg ramp in de Braziliaanse stad Sao Pau lo zijn gisteren zeker 117 mensen ge dood. Volgens de autoriteiten zijn alle 95 inzittenden van de neergestorte Fokker 100 om het leven gekomen, 89 passagiers en zes bemanningsleden. De passagiers waren voornamelijk za kenlieden. Alle slachtoffers zijn Brazi lianen. In de acht huizen en twee flatgebouwen waarop het toestel van de luchtvaartmaat schappij TAM neerstortte, vielen zeker 22 doden. Omdat men aanneemt dat veel mensen thuis waren, worden nog meer slachtoffers verwacht. Uren na de ramp stonden nog tal van huizen en een super markt in brand. De Fokker trachtte van de luchthaven Congonhas op te stijgen met bestemming Brasilia, maar verloor onmiddellijk hoog te. Het toestel schampte een flatgebouw en stortte vervolgens in de dichtbevolkte woonwijk Vila Santa Catarina neer. Het ongeluk veroorzaakte een waar inferno in de wijk doordat de kerosine van het toestel in brand raakte. De straten lagen gisteren vol met verkoolde lijken en vliegtuig brokstukken. Hulpverleners vonden in de cockpit een groot pak cocaïne. De autori teiten onderzoeken die zaak. Over de oorzaak van de ramp is nog geen FOTO REUTER zekerheid. Tijdens het opstijgen zou een landingsklep zijn opengegaan, waardoor het volgetankte toestel geen hoogte meer kon winnen. In het verleden hebben om wonenden geregeld tegen de luchthaven midden in het centrum van de stad gepro testeerd en voor een catastrofe gewaar schuwd. Bij start en landing vliegen de machines laag over de gebouwen. OP BUITENLAND-A5: Vaak slachtoffers op de grond Vlissingen - Bij een gezamenlijke actie van douane en poli tie te water (afdeling Delta van het Korps Landelijke Poli tiediensten) is in de nacht van woensdag op donderdag in de Koopmanshaven in Vlissingen een partij van vijfduizend kilo hasj onderschept. De drugs zaten verborgen in een jacht. De partij sofddrugs vertegen woordigt volgens de politie een straatwaarde van ruim twintig miljoen gulden. De vijf opvarenden van het mo torjacht zijn tijdens het lossen van de lading verdovende mid delen aangehouden. De politie hield het jacht al enige tijd in de gaten naar aanleiding van een internationale tip. „Volgens informatie zou aan boord een grote hoeveelheid softdrugs te vinden zijn," aldus een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Mid delburg. 'In het belang van het onder zoek' wil een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Middelburg geen verdere me dedelingen doen over de her komst en bestemming van de partij drugs, noch over de iden titeit van de bemanningsleden. De verdachten worden van daag voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. Door Peter van den Assem Terneuzen - „Je zult het misschien gek vinden, maar ik be schouw 'm als mijn kind. Bobby mag nooit de dupe worden van die relatiebreuk." Terneuzenaar Marcel van der Voort staart even voor zich uit. Scheiden doet lijden. Een half jaar geleden kwam een einde aan de relatie tussen hem en zijn partner. Marcel zou de zorg voor de tweejarige Bobby op zich nemen, maar moest onlangs voor onbekende tijd opgenomen worden. Overspannen. De ex- partner zou zich zo lang over Bobby ontfermen. Maar dat pak te anders uit... Bezoekregeling De deal liep stuk op de bezoekre geling. De ex voelde daar volgens Marcel weinig voor. „Hoewel ik aanvankelijk vertrouwen in de (ADVERTENTIES) AUTOBEDRIJVEN B.V. Hond krijgt brok in de keel Ook deze maand zijn er weer 1,2 miljoen prijswinnaars in de Staatsloterij, die kans maken op een netto prijs van een tientje tot en met 1 miljoen. De totale prijzenpot bestaat uit ruim 40 miljoen gulden. Koop dus snel uw Staatsloten. ROOSENDAAL 0165-549130 BREDA 076-5229600 situatie had, hoorde ik tijdens mijn opname niets over de toe stand van Bobby. Ik wilde hem graag zien, maar kreeg tijdens een emotioneel telefoongesprek te horen dat er van een bezoekre geling geen sprake kon zijn. Daarmee eindigde ook voor mij de discussie. Bobby is m'n lust en m'n leven. Ik heb al zo veel verlo ren en ik wil hem niet kwijt. Dat je uit elkaar gaat is al erg genoeg, maar daar mag Bobby niet de speelbal van worden." Voor alle duidelijkheid: Bobby is een hond, een bastaard fox om precies te zijn. Gezond van lijf en leden. Op dit moment logeert hij in het Zeeuws-Vlaamse dieren asiel. „Toen duidelijk werd dat ik hem niet meer kon zien, heb ik actie ondernomen. Ik ben naar een maatschappelijk werker gegaan; die heeft contact opgenomen met het asiel. Gezien de situatie kon Bobby daar meteen terecht. Hij is opgehaald bij mijn ex en naar het asiel gebracht, waar ik hem elke dag kan bezoeken en met 'm kan wandelen. Zowel mijn ex-partner als ik heb daar vrede mee." Mooi. Probleem opgelost. Toch? „Nee, dit is absoluut geen ideale oplossing. Ik weet niet hoe lang mijn opname nog duurt. Dat kan zes weken Zijn, maar ook drie maanden. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Marcel van der Voort met hond Bobby. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Door Romain van Damme Willemstad/Middelburg - Om de burger het gevoel van vei ligheid terug te geven, zijn de politiedistricten Bergen op Zoom en Midden-Zeeland (het Oosterscheldebekken) ge zamenlijk begonnen met een groot aantal nachtelijke con troles. Afgelopen nacht had het Helle- gatsplein bij Willemstad de pri meur van 'RoadBlock', de naam voor het één jaar durend project. Zeventig mensen van verschillen de diensten controleerden er zo veel mogelijk passerende auto's. Voor die plek werd gekozen om dat het Hellegatsplein dé toe gangspoort tot West-Brabant en Zeeland is. Ook voor de zoge naamde inbraaktoeristen die de drukke Randstad ontvluchten om hun slag te slaan op het platte land. „Dat inbraaktoerisme terug drin gen is één van de doelen," zegt politiewoordvoerder Peter van der Graaf. „Het klopt dat er via deze weg de nodige inbrekers ons gebied binnenkomen. De brug over en vervolgens ergens naar een of ander dorp afslaan. Als ze hun slag geslagen hebben, duiken ze weer onder in de Randstad." Peter van der Graaf wil er niet mee gezegd hebben dat er in West-Brabant en Zeeland geen dieven wonen. „Absoluutniet, maar het is nu eenmaal een feit dat er nogal wat inbraaktoerisme is. Nog niet zo gek lang geleden hielden we een aantal Joegosla- ven aan. Ze waren regelmatig in deze regio's actief. Toen ze opge pakt waren, daalde het aantal in braken in onder meer Halsteren aanzienlijk." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Amsterdam - Gisteren is de dag voorbij gegaan zonder dat duide lijk werd of een overname van Fokker door het Zuid-Koreaanse Samsung nog enige kans maakt. In theorie was donderdag de laat ste dag voor een akkoord, omdat vandaag de voor Fokker essentië le contracten met toeleveranciers aflopen. Die dealine is overschre den. „Maar alle betrokkenen zijn nog steeds constructief bezig," aldus gistermiddag de curatoren van Fokker. Het Duitse Dasa, le verancier van rompen, eiste gis teren snel duidelijkheid. De ramp met de Fokker 100 in Brazilië zorgde voor extra werk bij Fokker, doordat de autoritei ten in Brazilië informatie moes ten krijgen over de technische ge gevens van de F 100. OP ECONOMIE - A7: Deadline nog steeds niet dodelijk (ADVERTENTIE) Hooge en Lage Zwaluwe Oppervlakte: 3.969 ha. Inwoners: 6.005. Markant punt: De twee Moerdijkbruggen over het Hollands Diep. Deze bruggen zijn in de periode 1976-1978 geheel vernieuwd. Verklaring gemeentewapen: In blauw, twee vliegende zwaluwen van goud, boven elkaar geplaatst. Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: L-i Telefoon (voor controle bezorging):s 5 <3 Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar 1 Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1