DE STEM Enorme verschillen in tarieven begrafenis 'Extra 6,5 miljoen is niet genoeg9 Werken aan het landschap r 4Kind bewust om het leven gebracht9 Gehandic aptenstichting is woedend op Oostburg DE STEM Omstanders voorkomen beroving van Fransman begrafenis in Axel is bijna 2750 gulden duurder dan in Hontenisse Een inbraak De wijkagent heeft woensdag weer spreekuur Betrapte jager is het haasje Axelaar krijgt een nieuwe kans V IS?*: Officier eist twee jaar cel en tbs tegen moeder Subsidie weigering oorzaak conflict ACATURES^ Bent u de medewerker verkoop binnendienst die Pioneer zoekt. Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures I C1 Ook motorrijders in actie tegen afslanking Antonius Zeeuwse politie nog ontevreden Winkeldie v egge dreigt met aidsbesmetting Terneuzenaar verdacht van bedreiging 53 Zeeland poor Cees Maas - Zeeuws-Vlaamse gemeenten Rekenen voor een begrafenis op het gemeentelijk kerkhof tarieven die enorm van elkaar verschillen. Axel is verreweg de duurste gemeente, met jen tarief van 3040 gulden voor een begrafenis in een gekocht graf, een «gunning voor een steen erbij, en verplichte bijdrage in het ge meentelijk onderhoud van het kerk hof. Het kleine Hontenisse steekt schril bij af. Daar zijn nabe- siaanden voor dezelfde voorzienin- en service maar 288 gulden kwijt' pit blijkt uit een telefonisch onderzoek i® deze krant naar de hoogte van de ta rieven. De aanleiding: de begrafenis rechten zijn de laatste vier jaar gemid deld in Nederland sluipend verhoogd met maar liefst 30 procent. Voor veel ge meenten kosten begrafenissen veel meer dan ze in de vorm van tarieven opleve ren. Dus gaan de tarieven pijlsnel om hoog en moet de burger bloeden. Hontenisse is het goedkoopst blijkt uit het onderzoek van De Stem. Dat kan ook makkelijk, omdat er in die kleine ge meente veel minder mensen sterven. „Dat gebeurt hier één- of tweemaal per jaar en iedereen koopt een eigen graf," aldus een woordvoerder van Hontenisse. De vragen die de gemeenten werden voorgelegd waren de kosten van een graf op naam, de kosten van het begraven zelf, plus de bijdrage in onderhoudskos ten van het kerkhof. Die twee laatste posten samen worden meestal met de term begrafenisrechten aangeduid. Als laatste vroeg De Stem het tarief op voor een vergunning om een horizontale graf steen bij het graf te mogen zetten. Zo ontstaat een prijs voor de begrafenis van één persoon in een eigen graf op naam, met een onderhoudscontract en een vergunning voor een grafsteen erbij. Exclusief de kosten van de begrafenison dernemer. Die brengt de eventuele dienst, de kist, bloemen, koffie en brood jes, vervoer, het condoleanceregister en de steen in rekening. Begraven ih alge mene of huurgraven komt weinig en steeds minder voor in de regio, meldden de woordvoerders van de gemeenten. In dit soort graven wordt soms meer dan één persoon begraven. Soms gaat het om volslagen vreemden van elkaar, bij het graf staan geen namen. In armere tijden was dit meer in zwang. Deze graven wor den doorgaans het eerst geruimd. De resultaten: 7. Axel 3040 gulden 2. Sas van Gent 2875 gulden 3. Hulst 2865 gulden 4. Terneuzen 2310 gulden 5. Oostburg 1773 gulden 6. Sluis-Aardenburg Aardenburg 875 gulden Sluis 401 gulden 7. Hontenisse 288 gulden In de tarieven zitten onderling ook ver schillen in tijd. Zo koop je in Terneuzen met de onderhoudsbijdrage van 800 gul den onderhoud voor de duur van 30 jaar, terwijl dat in Hulst 840 gulden kost, maar daar echter voor 25 jaar. Een ver gunning voor een grafsteen kost in Sluis 40 gulden en in Axel 350 gulden. Hulst berekent 25 gulden voor zo'n vergun ning, in Terneuzen zijn de nabestaanden 60 gulden ervoor kwijt, en in Sas van Van onze verslaggevers Axel - Een wandelaar in Axel ziet een inbraak in het clubhuis van de boog schutters. Hij alarmeert de politie in Terneuzen en krijgt, tot zijn stomme verbazing, van de telefo nist op de meldkamer de onthutsende boodschap dat de wijkagent op woensdag spreekuur houdt. Of hij zich daar maar wil vervoegen. Reden voor het CDA-raads- lid M. Murre om tijdens de begrotingsbehandeling van Axel hardop de vraag te stel len hoe veilig Axel eigenlijk is. De CDA'er vindt dat er in de algemene beschouwingen van de politieke partijen en de antwoorden daarop, van het college van burgemeester en wethouders, eigenlijk maar weinig gezegd is over de mate van veiligheid in Axel. Murre besluit zijn be toog met het op z'n minst op merkelijke voorbeeld. Opmerkelijk „Absurd," meldt burgemeester W. de Graaf die over de gebeurte nis al contact heeft gehad met het hoofd van de Ter- neuzense politie. „Die is het met me eens. Er is actie on dernomen om te zorgen dat dit niet meer gebeurt," meldt De Graaf tot slot. Nieuw-Namen - De politie heeft woensdagmiddag een 34-jarige man uit Nieuw- Namen aangehouden omdat hij vanuit zijn auto op wild jaagde. De man werd, na een welding, aangetroffen op de Eeldrechtse Molenstraat. In 4jn auto lagen een jachtge weer en een dode fazant. De jager is voor verhoor meege komen naar het bureau. De auto van de man, het geweer de fazant zijn in beslag Senomen. De Nieuw-Name- ®aar is met een proces-ver haal naar huis gestuurd. M y s hel/Middelburg De 24-jarige Axelaar A.V. mag van de officier van justitie in de herkansing. V. werd medio 1995 veroordeeld tot maanden voorwaardelijk om dat hij december 1994 in Axel een kerststal in de brand had gesto ken. farwaarde voor die voorwaar delijke straf was wel dat V. zich gedurende zijn proeftijd van twee pr zou houden aan de richtlij- een van het ZCAD. Daar is niet 'eel van terechtgekomen. Het duurde V. allemaal te lang. Veel Praten en weinig doen was niets foor hem, dus gaf hij de pijp aan Maarten. Gisteren zou de officier de uitvoering van de zes maanden te' tegen hem eisen. Maar het ferweer dat V. voerde bleek toch ®ut te snijden. 'ft ben een doe-mens en geen Pater, Ik denk dat ik het nu alle maal zelf wel kan," betoogde V. ■ft ben in ieder geval van de drank af en ook dat heb ik zelf pdaan." De officier gaf hem de «atste kans: nog een jaar extra Proeftijd. Over veertien dagen *jst de rechtbank vonnis. v fc T'"V i V. ka, IP&Ijta -r-> Het is herfst en dat betekent dat er voor natuurbeschermers weer veel werk aan de winkel is. Het knotten van wilgen, snoeien van fruitbomen en schoonmaken van drinkputten gebeurt in dit jaarge tijde. In Hoek is bijvoorbeeld de stichting Landschapsverzorging Zeeland bezig de wilgen in een wei aan de Noorddijk te knotten. De gesnoeide lange takken worden straks weer gebruikt als pootgoed voor het planten van nieuwe knotwilgen. Vrijwilligers gaan dit winterseizoen, vanaf zaterdag 23 no vember, elke veertien dagen werken in de Zeeuws-Vlaamse natuur. Iedereen die de natuur een warm hart toe draagt kan mee doen. De coördinatie is in handen van Peter Maas (0115-617004) en Lucien Calle (0115-617416). Wie mee wil helpen kan het best op vrijdagavond even contact met hen opnemen. Vaak is dan pas bekend waar de vrijwilligers op zaterdag de handen uit de mouwen gaan steken. FOTO CAM1LE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Oostburg - Het gaat maar om 600 gulden, maar juist daarom begrijpt de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid niets meer van het gehandicaptenbeleid van de gemeente Oostburg. Van de subsidiekant ervan dan. Van onze correspondent Middelburg - Voor officier van justitie mr D. van der Bel was er gisteren op de zitting van de rechtbank in Middel burg geen twijfel mogelijk: de 35-jarige Linda W. heeft haar 2-jarige dochtertje Jeanette willens en wetens om het le ven gebracht. Het stoffelijk overschot van het kind werd op 24 januari van dit jaar door een kennis in een pand aan de Nieuwediepstraat in Ter neuzen, waar de vrouw tijdelijk verbleef, ontdekt. Het meisje lag in haar bedje. Het kind was toen al enkele dagen overleden. Sectie wees uit dat zij was gestikt of ge smoord. Het leven van Linda W. is beslist niet over rozen gegaan. Van 1979 tot 1989 woonde ze in Zeeuws- Vlaanderen. Ze raakte in 1986 aan de harddrugs, ging diverse relaties aan die alleen maar nog meer ellende opriepen en vertrok uiteindelijk naar Leiden, om daar een nieuw bestaan op te bouwen. Daar verging het Linda W. niet veel beter. Drugs, verbroken re laties en mishandelingen liepen als een rode draad door haar Leidse leven. Ook toen zij haar dochtertje kreeg kwam daar niet veel verandering. Diverse keren sprak zij over zelfmoord en maakte ze via haar dagboek dui delijk dat het leven voor haar en haar dochtertje weinig uitzicht bood. „Het opschrijven van mijn gevoelens was de enige manier om geen zelfmpord te plegen," zei ze gisteren op de zitting. Om de 'hel van Leiden' te ontlo pen en eens goed over haar toe komst en die van haar kind na te denken vertrok ze half januari tijdelijk naar Terneuzen. Via een vriend belandde ze in een pand aan de Nieuwediepstraat. Ze bracht samen met haar dochter tje de dagen voornamelijk in het café door. Binnen de kortste ke ren was Linda W. weer aan de drugs. Op de bewuste zondag 21 januari, na cafébezoek, haalde ze cocaïne op en ging naar huis. Terwijl het kind op het matras speelde viel W. in slaap. Toen ze midden in de nacht wakker werd lag haar dochtertje half op de grond. Het kind was toen al over leden. Ze probeerde nog lucht door de neus en mond te blazen maar dat bleek vergeefs. In plaats van hulp te zoeken, sneed ze haar polsen (en een pees) door. Vervol gens ging Linda W. naar een dealer en haalde heroïne. Weer terug nam de vrouw een hoeveelheid tabletten in, zette ze de gaskraan open en probeerde ze zelfmoord te plegen. Doordat ze weer wakker werd mislukte dat. Vervolgens kleedde W. het kind aan en legde het weer terug in het bedje. Drie dagen later kwam een kennis langs en ontdekte het overleden meisje. Op de zitting zei W. zich van een heleboel za ken niets meer te herinneren. Wel had zij afscheidsbrieven geschre ven waarin duidelijk stond dat zowel zij als haar dochter eruit wilden uitstappen' en samen be graven wilden worden. De exacte doodsoorzaak van het dochtertje is overigens nog steeds niet achterhaald. In ieder geval is het meisje gesmoord of gestikt. Voor mr Van der Bel was ze hele zaak even tragisch als onbegrij pelijk. „Hoe is het mogelijk dat kinderen worden geofferd omdat iemand met een zieke geest het niet meer ziet zitten," vroeg hij zich af. „Het is niet te bevatten dat ie mand die beweert van haar doch ter te houden diezelfde dochter om het leven brengt." Van der Bel eiste daarbij een gevangenisstraf van twee jaar en tbs met dwang verpleging. Hij volgde daarmee het advies van het Pieter Baan Centrum, dat de vrouw vermin derd toerekeningsvatbaar ver klaarde en tbs adviseerde. Vol gens de raadsman van Linda W., mr W. van Voorst Vader is het nog maar de vraag of de vrouw inderdaad haar dochtertje heeft vermoord. „De precieze doods oorzaak is nog steeds niet vastge steld en kort nadat mijn cliënte haar dode dochtertje ontdekte leefde zij in een psychische chaos. De verklaringen die zij toen heeft afgelegd mogen dus niet worden gebruikt." Van Voorst Vader meende dan ook dat er vrijspraak zou moeten volgen. Uitspraak op 14 november. De stichting heeft een bezwaar schrift ingediend tegen een raadsbesluit. Dit, omdat Oost burg als Zeeuwse gemeente wei gert mee te betalen aan het zoge heten Vervoer Aangepaste Spor ten. Dat is het gesubsidieerd ver voer van Zeeuwse gehandicapten naar hun sportclubs. De stichting neemt de weigering van Oostburg hoog op, omdat hiermee de grond wegvalt onder het vervoer van gehandicapten in alle Zeeuwse gemeenten. „Het (ADVERTENTIE) vervoer naar aangepast sporten in Zeeland staat of valt met het meedoen van alle Zeeuwse ge meenten," schrijft de stichting in haar bezwaarschrift. De stichting vreest dat nu ook andere gemeen ten gaan afhaken. Oostburg heeft als argument bij de weigering gegeven dat er in Zeeuws-Vlaanderen al een vorm van collectief vervoer van gehan dicapten bestaat. Er zou dus geen behoefte zijn aan het vervoer dat de stichting regelt. De stichting schrijft dat onzin te vinden. Het collectief vervoer in de regio kent beperkingen. Het is een taxiregeling waarbij bijvoor beeld gehandicapte zwemmers bij het zwembad worden afgezet, maar niet verder worden gehol pen in bijvoorbeeld de kleedka mers. De stichting doet dat wel. „En," vervolgt het bezwaar schrift, „ons vervoer vindt plaats door heel de provincie, zo komen als voorbeeld visueel gehandi capten regionaal samen in Krui- ningen en vindt een toename plaats van het G-voetbal, waar voor verstandelijk gehandicapten uit heel de provincie eveneens re gionaal samenkomen." Het vervoer van de stichting kan relatief goedkoop zijn omdat het wordt uitgevoerd door gemoti veerde vrijwilligers. Dat het veel goedkoper is, is een meerwaarde, schrijft de stichting. De verantwoordelijke Oostburg- se wethouder Rosendaal (finan ciën van het gehandicaptenbe leid) was gisteren niet bereikbaar voor een toelichting. VRIJDAG 1 NOVEMBER 1996 Gent weer 200 gulden. Axel is het duurst, omdat deze gemeente alle werke lijke kosten doorberekent in de tarieven. Het profijtbeginsel heet dat. In Terneu zen gaan in dit kader de tarieven met in gang van komend jaar ook fors omhoog. Hulst kent al tien jaar dezelfde tarieven, in Sas van Gent dateert de tarievenrege- ling van juni 1994. In Oostburg zijn de tarieven de laatste jaren niet gestegen. Het gefuseerde' Sluis-Aardenburg schaft per 1 januari 1997 de verschillende tarieven voor Aar denburg en Sluis af en komt met één ge meentelijk tarief. De gemeenteraad stelt de begrafenisrechten vast voor de ge meentelijke begraafplaatsen. De bestu ren van de bijzondere begraafplaatsen (veelal katholiek of protestant) stellen hun eigen tarieven vast. Die zijn niet meegenomen in dit onderzoek. Van onze verslaggever Oostburg - Zeeuws-Vlaamse motorrijders protesteren op zaterdag 9 november tegen de afslanking van het Antonius- ziekenhuis in Oostburg. In navolging van de manifestatie in Sluis, van zaterdag 26 oktober, willen de motorrijders ook hun stem laten horen. Het initiatief kbmt van een clublid van The Frogs. Hij kreeg onlangs het idee een pro testrit te organiseren. Om dit op korte termijn te realiseren is de hulp ingeroepen van de be vriende motorclub The Hogs uit Sluis. Frogs en Hogs stelden een plan op dat werd voorge legd aan de stichting 'Anto- niusziekenhuis moet blijven'. Het plan is vervolgens verder uitgewerkt. De bedoeling van de organisa tie is om op zaterdag 9 novem ber met zoveel mogelijk motor rijders om 13.00 uur te verza melen op de parkeerplaats voor het ziekenhuis in Oostburg. De start van de rit is om 13.30 uur. De tocht gaat via Schoondijke, Breskens, Groede, Nieuwvliét, Sluis en Aardenburg weer te rug naar Oostburg. De protest rit eindigt bij café De Tol. De organisatie hoopt dat ook be stuurders van vrachtwagens en auto's mee gaan rijden. Van onze verslaggever Middelburg - Ondanks een financiële injectie van 6,5 miljoen gulden van het ministerie van Binnenlandse Zaken is de Zeeuwse politie bij lange na niet uit de problemen. De politie noemt de bijdrage een eerste aanzet tot het gezond maken van de financiële situatie. „Voor het wegwerken van het nog overblijvende tekort is nog eens een, eenmalige, vergoeding van zes miljoen nodig." De Zeeuwse politie krijgt de 6,5 miljoen verspreid over drie jaar. Dit jaar 3 miljoen, volgend jaar 1,7 miljoen en in 1998 de reste rende 1,5 miljoen gulden. Het geld komt uit de knelpuntenpot van Binnenlandse Zaken. Daarin zit 44 miljoen, waarvoor tien re gio's in aanmerking komen. Het regionale college van de poli tie Zeeland stuurde onlangs een brandbrief naar Den Haag, waar in aandacht iverd gevraagd voor de structurele problemen. Het college vroeg om extra steun om dat een fatsoenlijke rechts- en or dehandhaving en de hulpverle ning met de huidige budgetten 'niet meer mogelijk is'. Korpsbe heerder D. Burgers en korpschef A. Smeels hebben de brief giste ren toegelicht aan de Tweede Ka merfractie van D66 in Den Haag. Ondanks de nu door Den Haag toegezegde financiële injectie blijft de inhoud van de brand brief 'onverminderd van kracht', zo laat de politie Zeeland in een Middelburg - De politie heeft woensdagmiddag een dertig jarige vrouw uit Middelburg aangehouden. Na een winkel diefstal dreigde ze een perso neelslid met aids te besmet ten. De vrouw had drie dekbedden meegenomen uit een winkel aan de Buitenstraat in Middelburg. Een van de medewerkers van de winkel had de diefstal gezien en ging de vrouw achterna. Toen de dievegge werd aangesproken dreigde ze de medewerker te zul len besmetten met aids. Vervol gens gooide ze de tas met de dek bedden weg en maakte zich uit de voeten. Tijdens haar vlucht stal ze een fiets. De vrouw is achter slot en grendel gezet en ver schijnt binnenkort voor de rech- ter-commissaris. persbericht weten. De politie noemt de bijdrage een 'erkenning achteraf' van de financiële pro blemen (een tekort van 5,6 mil joen gulden) waarmee het korps tijdens en na de reorganisatie werd geconfronteerd. „De vanaf 1996 tot en met 2000 geraamde tekorten bedragen in totaal 14,4 miljoen gulden. Hoe wel het tekort in meerjarenper spectief door de bijdrage kan worden verminderd, brengt het toekennen van extra geld geen wijziging in de structurele pro blemen die Zeeland heeft." Vandaar dat de Zeeuwse politie onverkort vasthoudt aan de noodzakelijke eenmalige vergoe ding van zes miljoen gulden. Bo vendien is een structurele verho ging van de jaarlijkse budgetten noodzakelijk. Ook blijft de poli tie bij haar standpunt dat er zes tig extra agenten in Zeeland no dig zijn. Terneuzen - De politie heeft gisteren een 33-jarige inwoner uit Terneuzen aangehouden, die verdacht wordt van bedreiging. De aangever is een 35-jarige in woner van Axel. Toen die woens dagmiddag een sociëteit aan de Haarmanweg in Terneuzen be zocht, werd hij door een persoon bedreigd. Om verdere ruzie te voorkomen pakte de Axelaar zijn biezen en reed hij terug naar zijn woon plaats. Ter hoogte van de Provinciale- weg werd hij echter klemgereden. Uit de auto naast hem stapte een man die de Axelaar opnieuw be dreigde, ditmaal met een 'op een vuurwapend gelijkend voor werp', zo meldt de politie. Door snel achteruit te rijden en rechtsomkeert te maken kon de Axelaar nog wegkomen. De politie is de zaak gaan onder zoeken en heeft gistermiddag de Terneuzenaar aangehouden. Hij is voor verder verhoor achter slot en grendel gezet. Van onze verslaggever Sluis - Vier omstanders voorkwamen gistermiddag dat een 51- jarige Fransman in Sluis beroofd werd van zijn tas. In de Vleeshouwerijstraat werd het slachtoffer plotseling aangevallen door twee mannen. De overvallers dreigde de man met een mes, waar op de Fransman zich snel uit de voeten maakte. Hij kwam niet ver. Na tachtig meter ging hij onderuit, waardoor een van de overvallers hem weer in kon halen. De overvaller deed verwoede pogingen om de tas - die door de man stevig werd vastgehouden - los te rukken. De omstanders zagen dat gebeuren en schoten het slachtoffer te hulp. Ze slaagden er bovendien in om de overvaller aan te houden en over te dragen aan de politie. De dader is een achttienjarige man, zonder be kende woon- of verblijfplaats. Hij zit zo lang achter slot en grendel. De tweede overvaller is nog niet gevonden. De Fransman liep door de valpartij een geschaafde elleboog op.

de Stem | 1996 | | pagina 19