'Regering liegt en bedriegt' C&AARDIG 39.- "49: "25: 'Dit houd ik echt niet lang voP Franse oud-minister was spion van Oostblok' ier Kok: 'Maak haast met van EU' Op alles voorbereid in Jeruzalem Levenslange celstraf voor Eugène de Koek Dissident Wang Dan moet elf jaar cel in de stem Aartsbisschop Zaïre vermoord ELKE WEEK IETS BIJZONDERS LAND KORT BUITENLAND A5 Zware kritiek op kabinet-Kohl Helmut Kohl breekt record van Adenauer Leider moordcommando's Zuid-Afrika BUITENLAND KORT Belg G. Dillen volgens Sri Lanka spil in internationale kinderseksbende >KTOBER 1996 A4 OMMENTAAH in de politiek. Bondskan- voorganger Adenauer nu langstzittende naoorlogse - kan natuurlijk geen in- eringsvermogen ontzegd de om zijn dienstjarenre- ar uit dat hij een voorspoe- t politieke en intellectuele het niveau van 'der Dicke' nnis bleek zo abominabel t werd in de buitenlandse dat toen hij met zijn Britse pils en zij een donker, op oordde 'to your Dunkeles'. repen. te bieden. De eerste jaren door kunnen komen, om- rijn eigen, vakkundig door 'nder bij de sociaal-demo- n staatsman gemaakt. Met op een snelle eenheid aan- hij gespaard. Te rooskleu- min. ïl erdoor. Van de eenwor- hebben de Duitse kiezers nog steeds nauwelijks een og meer telde was het ver- zich een warm pleitbezor- Duitse kiezer aan. Via Eu- aid worden en in het Euro- e mond van de bondskan- ef in de Duitse politiek. De astbaar record te vestigen lonomische situatie, reëel, g om te zijn. De bondskan- oelijke relaties met buiten- ngton en Parijs gezien als creatieve koers, maar voor ting op de ingeslagen weg. t maakt hem, in binnen- en e branding van de woelige jn de heroïne lijk met zijn voeten in de :ch nadat ze bij een inval id genomen en daarbij een de heroïne een tip gekre- in de woning op de grond is de heroïne tijdens het ïg gekomen met benzine, komen is nog niet duide- is nog niet bekend. Bij zijn stool onder handbereik. de zorgchip kan de behandeling van en verlopen. Op de chip geen medische gegevens, is. Het is wel zaak de pri- orggerelateerde dienstver- (ezondheid) de zorgchip in sen sneller patiëntengege- adplegen. Zo zijn bijvoor- te voorkomen. Ei subsidie Fweede Kamer voelt niets ubsidie in te trekken voor n tijdens de behandeling jaar. Nu legt het Rijk nog lor organisaties als Natuur imerlid Klein Molenkamp ct gaan betalen. „De orga- den opgebracht. Dat kan orbeeld 650.000 betalende loor woede over het beleid ig weekeinde met een bal- phol wilde stilleggen. De :ij de subsidie willen stop- Ie koopwoning einig in het PvdA-plan om :t recht te geven hun wo- tie. Ook D66 heeft beden- opplan om het eigen-wo- ikomen te stimuleren. Ka- ke vaders van het plan, be- tocht van de middeninko- ;n stoppen. ïlijk onderscheid tussen Ook zou het PvdA-plan ter wel te voelen voor het iok bij mensen met een la- er ter discussie (Sociale Zaken) gaat mor- herkeuring van oudere dat gisteren weten tijdens el voor het staken van de 'ers sinds 1993 worden on- 'AO'ers ouder dan 48 jaar dat al gebeurd met de Bn is bereikt „i gedwongen nog meer te en. Dat zei WD-Kamerlid de begroting van minister jgende milieulasten in de g en zuiveringslasten. per jaar aan milieukosten [t." Hij bepleitte een stabl er. Voor ondernemers zou id de milieuvergunningen 'er. iie rijke ouderen noodzakelijk dat welge" aan de stijgende kosten 'presolutie die gisteren j r gepleit voor een middel' onen. >rpresolutie grotendeels Q vorig jaar een notitie ove e besloten dat de toekom^ le schatkist. De AOW-pjT bevroren, aldus het ka DONDERDAG 31 OKTOBER 1996 et en poor Wilko Voordouw Parijs - „Een manipulatie, een opera tie tegen links in Frankrijk, een grove machinatie." Dat zijn de belangrijkste reacties in kringen van de Franse so cialistische partij na de onthulling van weekblad l'Express dat de voormalige minister van Defensie Hernu een spion zou zijn geweest voor het Oostblok. Volgens het weekblad heeft Hernu - die in 1385 moest aftreden na de aanslag op Greenpeace-vlaggeschip Rainbow Warrior gedurende minimaal tien jaar voor de Boemeense, Bulgaarse en Russische gehei me diensten gewerkt. (Express schrijft dat Hernu - die in 1990 overleed aan de gevolgen van een hartaan val-tussen 1953 en 1963 onder de codena men 'André' en 'Dinu' als informateur werkte. In die hoedanigheid zou hij onder meer rapporten hebben geschreven over de collega-politici Gaston Defferre en Frangois Mitterrand. Dat alles gebeurde tegen betaling. Per 'dienst' kreeg hij tussen 900 en 1700 gulden, een bedrag dat later opliep tot tussen 3000 en 5000 gulden. Ook zou de Russische geheime dienst een ver kiezingscampagne van 100.000 gulden hebben bekostigd. Na 1963 zou Hernu uit de archieven van de Roemeense geheime dienst Securitate zijn verdwenen - alsme de uit de rapporten van de Bulgaarse dienst - omdat Moskou zelf met de veelbe lovende politicus wilde opereren. Tot dan toe hadden de Roemenen en Bulgaren als 'onderaannemers' voor de KGB gefunctio neerd, aldus l'Express. Het blad sugge reert dat 'ergens in een goedbewaakte Moskouse kluis' het geheim rust of Hernu na 1963 nog lang met zijn activiteiten is doorgegaan. Het weekblad baseert zich op een gegevens, die afkomstig zijn uit de ar chieven van de Securitate. De Franse con tra-spionagedienst DST zou al in 1992 hebben geconcludeerd dat Hernu als in- formant werkte, en stapte met die infor matie naar de toenmalige president Frangois Mitterrand. Deze zou hebben be sloten om de zaak niet aan de grote klok te hangen, te meer daar zijn trouwe vriend Charles Hernu twee jaar eerder was over leden. „Beschouw het maar als een staats geheim," zou Mitterrand toen tegen de toenmalige chef Jacques Fournet hebben gezegd. Die versie wordt nu van alle kan ten bestreden, of op z'n minst in twijfel ge trokken. Onder meer door Fournet zelf. Hij bevestigde gisteren inderdaad dat hij in 1992 een dossier over Hernu aan Mitter rand heeft overhandigd. „Maar ik durf er mijn hand niet voor in het vuur te steken dat het gaat om feiten, of dat er sprake is van een manipulatie," aldus een voorzich tige oud-directeur van de DST. De socialisten nemen het op voor Hernu, die bekend stond als een van de meest fi dele luitenants van Mitterrand en in 1985 als minister het veld moest ruimen na de aanslag op de Rainbow Warrior. Dat deed hij volgens velen om als bliksemafleider te fungeren voor president Mitterrand, die ervan werd beschuldigd dat hijzelf toe stemming zou hebben gegeven om het vlaggeschip van Greenpeace in de haven van Auckland op te blazen. Hernu foto reuter Vën onze redactie buitenland Bonn - Het Duitse parlement heeft gisteren tijdens een spoed zitting een motie verworpen die de oppositie had ingediend om de begroting voor volgend jaar ongedaan te maken. Tijdens het debat maakte de op positie de regering-Kohl uit voor leugenaars en bedriegers'. De SPD had om de spoedzitting gevraagd. De partij voerde aan djit het budget voor 1997 in strijd is met de grondwet omdat het te kort groter zou uitvallen dan de vóorgenomen investeringen. De SPD gaat ervan uit dat het begro tingstekort tachtig miljard mark bedraagt. De investeringen be dragen 66 miljard mark. Officieel staat het tekort op zestig miljard mark, maar kort geleden liet mi nister van Financiën Theo Waigel wieten dat het 'onder de zeventig miljard mark' zal komen. Bonn (dpa) - Helmut Kohl .heeft een record gebroken. jNaar gelang de berekenings methode was hij sinds giste ren of is hij vanaf vandaag de Duitse bondskanselier met de langste regeerperiode. Het record was tot nu toe in han den van Konrad Adenauer. Adenauer werd op 16 sep- jtember 1949 tot kanselier be- ïnoemd door bondspresident iHeuss. Tot zijn aftreden op j 15 oktober 1963 was hij 5143 dagen in functie. Dat aantal bereikte Kohl, die op 1 okto ber 1982 kanselier werd, dinsdag. Volgens berekenin gen die uitgaan van Adenau ers verkiezing op 15 septem ber, overtreft Kohl het re cord vandaag. Van de democratisch geko zen staats- en regeringslei ders is slechts de Botswaanse /President Sir Quett Ketumile Joni Masire langer in functie, die sinds 18 juli 1980 staats hoofd is van het Afrikaanse (and. Kohl en Masire worden overvleugeld door monar chen en dictatoren. remier Kok waarschuwde in dat Kader gisteren voor een 'tijdro vend proces'. Hij zei dit na een fderhoud met zijn Poolse colle- §a Cimoszewicz. Schoort tot de voornaamste andidaten voor aansluiting bij e EU en de Navo. Tsjechië en «ganje hopen tegelijk met Po- en te kunnen toetreden tot beide organisaties. durfde niet aan te geven of n a' voor 2000 kan worden »®welkomd als EU-lid. „Het is nmogelijk over data te praten." e premier waarschuwde wel dat j betrokken partijen 'niet rozig' - onrealistisch' tegen vergroting n de unie moeten aankijken. Mk gaf voorts aan dat het EU- ujtre:'dingsproces niet al te zeer de pas mag lopen met de ex pansie van de Navo. De Ameri kaanse president Clinton ver- vorige week al in 1999 J»*? '^staten tot de alliantie leLwilIen toelaten. Om de motie weg te kunnen stemmen, werden zes parlemen tariërs van de regeringscoalitie teruggeroepen van een reis door Azië. Ze waren dinsdag nog samen met bondskanselier Kohl op de Fili- pijnen. De coalitie van CDU en FDP beschikt in het parlement over een krappe meerderheid van zes stemmen. Tijdens het spoeddebat ging het er soms heftig aan toe. SPD-lei- der Rudolf Scharping verweet de regering dat ze met haar belas ting- en begrotingsbeleid de bur gers 'voorliegt en bedriegt'. Het economische evenwicht in Duits land is volgens hem zoek en dat kan pas worden hersteld wanneer er 'eindelijk' iets wordt gedaan aan de vermindering van de werkloosheid. „Corrigeer uw be leid," aldus Scharping op luide toon. Minister Waigel verweet Schar ping 'een doorzichtig dubbelspel' te spelen. Aan de ene kant wil hij zich houden aan de strenge voor waarden om mee te doen aan de Economische en Monetaire Unie, die nu eenmaal bezuinigingen vereisen. Aan de andere kant blokkeert hij elke vorm van be zuiniging, aldus Waigel. Het gaat Scharping niet om de zaak zelf, maar om partijpolitiek, zo sneerde Waigel verder. Het verwijt dat Kohl zijn reis door Azië niet voor het spoeddebat heeft onderbroken, is 'dommig', aldus Waigel. „We zijn trots op onze bondskanselier, die op dit moment in Azië probeert orders binnen te halen die banen voor Duitsland moeten opleveren." Ook het dinsdag verschenen rap port van de zes economische on derzoekinstituten, waarin staat dat Duitsland volgend jaar niet aan de normen van de Economi sche en Monetaire Unie (EMU) zal voldoen, werd Waigel voor de voeten geworpen. De minister herhaalde dat het begrotingste kort onder de EMU-norm van 3 procent zal komen. De instituten voorzien een tekort van 3,5 pro cent. Geen militair, veiligheidsagent of bodyguard. Zomaar een Israë lische man in zomaar een winkelcentrum in Jeruzalem. Sinds de beslissing van de Israëlische regering om de regels voor het dragen van handvuurwapens te versoepelen, maken steeds meer burgers van hun recht gebruik om op straat een pistool te dragen. De maat regel was destijds bedoeld om de veiligheid van de burgers te ver hogen. De laatste tijd laten echter steeds meer critici hun stem ho ren. Ze waarschuwen voor een nog verdere toename van het ge weld in de Israëlische samenleving. foto reuter VERVOLG VAN VOORPAGINA De 'behoorlijk grote' Rwandese troepenmacht die in de nacht van dinsdag op woensdag een inval heeft gedaan in Zaïre, is volgens com mandant 'Caesar' na de operatie teruggekeerd naar Rwanda. Het VN-Wereldvoedselprogramma (WFP) wil snel beginnen met een luchtbrug naar Oost-Zaïre. Doel is een noodvoorraad voedsel aan te leggen in de hoofdstad van Noord-Kivu, Goma. Voor de ongeveer 727.000 vluchtelingen in de omgeving van Goma is naar schatting driehonderd ton voedsel per dag nodig. Gisteren werd ook bekend dat dinsdag de aartsbisschop van Bukavu mgr. Munzhihirwa vermoord is. Hij heeft kort voor zijn dood in een brief aan de VN geschreven dat Rwanda wel zegt dat het de vluchte lingen wil opvangen, maar dat het tegelijkertijd fluistert dat het niet wil dat die mensen terugkeren. De 70-jarige mgr. Munzihirwa kwam volgens bronnen bij de apostoli sche nuntiatuur in Kinshasa dinsdagavond in een hinderlaag terecht. Zijn lijk is gisteren aangetroffen. Wie de daders zijn is onduidelijk. Volgens het Vaticaan is de aartsbisschop bij een militaire aanval op Bukavu gedood. (ADVERTENTIE) Den Haag (anp) - De onderhandelingen met Midden-Europese staten over aansluiting bij de Europese Unie mogen niet te lang duren. Volgens Kok bepalen ook de kan didaat-lidstaten sterk het tempo van het toetredingsproces. De Europese Commissie presenteert in het najaar 1997 een lijst met kandidaten waarna begin '98 de onderhandelingen kunnen star ten. Maar het tempo is zeker af hankelijk van de vraag of de kan didaten hun zaakjes op orde heb ben, aldus Kok. Kok en Cimoszewicz beklem toonden na hun gesprek de nood zaak van gezamenlijke bestrij ding van de grensoverschrijdende criminaliteit. Beide landen maakten in dat kader afspraken over ruimere politiesamenwer king. Cimoszewicz zegde toe de facili teiten aan de Poolse grens te ver beteren. Nu is het nog zo dat Ne derlandse vrachtwagens soms dagen vast staan voordat ze Wit- Rusland of Oekraïne kunnen bin nenrijden. „Onacceptabel," meende de Poolse premier. Het wordt weer truientijd. Tijd voor zo'n dubbeldikke pullover die je koestert in de komende koude maan den. Op zoek naar mode voor dalende temperaturen? Ontdek de warme wereld van C&A. HERENAFDELING Lamswollen pullovers in vele kleuren, met V-hals, col, ronde hals" polotrui en mouwloos vest. DAMESAFDELING Chenille truien, heerlijk warm en comfortabel. In diverse kleuren. KINDERAFDELING Stevige sweaters met Flintstones-motieven, voor kleuters en J scholers. 25.-/29.- De moeder van Wang Dan liet weten dat haar zoon beroep aan tekent. Het vonnis viel vier uur nadat het proces in de Volksrechtbank Nummer Eén in Peking was be gonnen. Naast de celstraf verliest de 27-jarige Wang voor een pe riode van twee jaar zijn politieke rechten, aldus het persbureau Nieuw China. Wang kreeg in 1989 al vier jaar gevangesstraf voor zijn rol in de pro-democratische protestbewe ging op het Tiananmenplein dat jaar. Het regime pakte hem in mei 1995 opnieuw op nadat hij twee petities had ondertekend waarin de autoriteiten werd op geroepen de mensenrechten na te leven. Sinds zijn arrestatie is zijn gezondheid verslechterd. Volgens zijn ouders was Wang voor het begin van het proces kalm en voorbereid op een stren ge straf. Mensenrechtenorganisa ties meenden dat de kans op vrij- Pretoria (rtr/afp) - Kolonel Eugène de Koek, de voormalige lei der van een anti-terreureenheid van de Zuid-Afrikaanse poli tie, is gisteren veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf we gens moord en poging tot moord. De 48-jarige kolonel werd in augustus schuldig bevonden. De Koek kreeg twee maal levens lang en nog eens 212 jaar gevan genisstraf voor andere feiten waaraan hij schuldig was ver klaard. De rechter haalde tijdens het voorlezen van het vonnis nog eens uit naar het 'verrotte' apart heidssysteem 'dat hem toestond zijn activiteiten uit te voeren. Datzelfde systeem maakte het hem mogelijk zijn misdaden te verbergen'. Desmond Tutu, de voorzitter van de Waarheidscommissie, sprak van een passende straf, maar wees erop dat de mensen die De Koek zijn bevelen hadden gege ven ook verantwoording moeten afleggen. „Zij die uiteindelijk verantwoordelijk waren mogen niet ontsnappen. Niet alleen jan soldaat moet klappen krijgen." Tutu zei dat hetzelfde geldt voor de anti-apartheidsstrijders. De Koek heeft de misdaden die hij voor het bewind beging nooit ontkend. Hij betitelde zichzelf als 'moor denaar van de staat' en zei zich niet te kunnen herinneren hoe veel mensen hij heeft vermoord. „Een veertigtal wellicht." De Koek was de verantwoordelij ke officier voor moordcomman do's die op politieke tegenstan ders van het blanke minderheids regime joegen. Rechter Van der Merwe noemde de 'koele en bere kende' misdaden van De Koek en zijn eenheid 'weerzinwekkend'. De strafmaat dient tevens een waarschuwing te zijn dat derge lijke activiteiten niet meer wor den getolereerd, aldus de rechter. De Koek kwam op achttienjarige leeftijd bij de politie. Hij verwierf snel een twijfelachtige reputatie. Hij kreeg zijn vuurdoop in het toenmalige Rhodesië (nu Zim babwe) en vocht later in Zuid- West-Afrika (nu Namibië). Na te rugkeer in Zuid-Afrika werd hij ondergebracht bij de anti-ter- reureenheid Vlakplaas, een ui terst geheime elitegroep van de veiligheidsdiensten. In 1985 werd De Koek hoofd van Vlakplaas. Hij was acht jaar chef van de dienst die zich tot aan de ineenstorting van het systeem van rassenschieding bezighield met moord op anti-Apartheids- activisten in binnen- en buiten land, het plegen van bomaansla gen, wapenhandel, ontvoeringen, martelingen en executies. In 1993, een jaar voor de eerste algemene non-raciale verkiezin gen ging De Koek met pensioen. Hij stortte zich met oude beken den in de wapenhandel. Hij werd in mei 1994 aangehouden. Peking (rtr/afp/dpa) - De Chinese dissident Wang Dan is giste ren veroordeeld tot elf jaar gevangenisstraf. Hij stond terecht wegens 'samenzwering om de regering omver te werpen'. spraak gering is, omdat Wang on voldoende tijd had zijn verdedi ging voor te bereiden. Zijn fami lie had slechts een dag de tijd een advocaat te vinden. Als tweede advocaat treedt Wangs moeder op, een 61-jarige onderzoekster bij een museum. Ze hepft geen ju ridische ervaring. Amnesty International noemde het optreden van de Chinese jus titie een parodie op het recht. „Het is duidelijk dat zijn schuld en het vonnis tevoren vastston den. Hij had geen kans op een eerlijke rechtsgang," aldus de internatio nale organisatie voor de rechten van de mens. Volgens Amnesty had Wang niet voor het gerecht hoeven te ver schijnen. „Hij heeft maar een paar artikelen geschreven waarin hij zijn mening naar voren bracht en hij onderhield contact met overige dissidenten in China en het buitenland." Operatie Jeltsin volgende week Moskou - De hartoperatie van de Russische president Jeltsin staat voor volgende week op het programma. Dit heeft het Russische persbureau Interfax gisteren gemeld, op gezag van de persdienst van het Kremlin. Aanvankelijk zou de operatie al in september worden uitgevoerd, maar wegens Jeltsins bloedarmoede en een schildklierprobleem besloten de artsen de ingreep tot na half november uit te stellen. Adviserend arts DeBakey zei dat Jeltsins conditie ondertussen zo is verbeterd dat hij volgende week al klaar kan zijn voor de ope ratie. Jeltsin heeft vijf bypasses nodig. Recordopbrengst veiling geroofde kunst Wenen - De veiling van meer dan 8000 door de nazi's geroofde kunstwerken heeft dinsdag en gisteren in totaal meer dan 26 mil joen gulden opgebracht. Dat is aanzienlijk meer dan verwacht. Het veilighuis Christie, dat gratis zijn medewerking verleende, verwachtte dat de collectie in totaal ruim zes miljoen zou opleve ren. De opbrengst van de unieke veiling komt ten goede aan slachtof fers van de holocaust en hun nabestaanden, en aan niet-joodse slachtoffers van de nazi's. Nog geen samenwerkingspact met Rusland Stockholm - De Navo zal dit jaar nog geen samenwerkingsover eenkomst sluiten met Rusland, heeft secretaris-generaal Javier Solana gisteren gezegd. Tijdens een eendaags bezoek aan het neu trale Zweden ontkende de Navo-topman berichten uit Rusland volgens welke de Navo nog voor het einde van december een over eenkomst zal sluiten met de regering in Moskou. Over de kansen op een dergelijk akkoord liet de Russische minis ter van Defensie, Igor Rodionov, zich gisteren in Moskou optimis tisch uit. Politie Algerije doodt 21 extremisten Algiers - De Algerijnse politie heeft sinds maandag bij verschil lende confrontaties 21 vermeende moslimextremisten gedood en twee bommen onschadelijk gemaakt. Een derde bom ging wel af, in een speelhal in een voorstad van Algiers, maar veroorzaakte geen slachtoffers. De regering probeert met man en macht de moslimextremisten onder controle te krijgen voordat op 28 no vember een grondwet aan de bevolking wordt voorgelegd die par tijen op religieuze of linguistische grondslag zou verbieden. Op positiepartijen hebben het ontwerp afgewezen. Brussel geeft miljard voor rundvleessector Luxemburg - De Europese ministers van Landbouw hebben ruim een miljard gulden beschikbaar gesteld aan de rundvleessector als compensatie voor de gevolgen van de gekkekoeienziekte BSE. De ministers hebben hierover gisteren na drie dagen onderhande len in Luxemburg overeenstemming over bereikt. Minister Van Aartsen is tevreden over het resultaat. Nederland krijgt ongeveer 70 miljoen gulden. At ONZE ARTIKELEN WORDEN UITERST STRENG GECONTROLEERD. MAAR AIS U OOK MAAR 1% ONTEVREDEN BENT, DAN KRUGTU 100% UW GELD TERUG. Door Romain van Damme Putte (B) - Tot zijn verbijste ring staat hij al dagen in het middelpunt van de belang stelling. Als vermeende spil van een internationale bende die zich op het Aziatisch ei land Sri Lanka zou bezig hou den met sekstoerisme en kin derprostitutie. Gaston Dillen uit het Belgische Putte (bij Mechelen) heeft er geen woorden voor. „Meneer, ik ben er totaal kapot van. In twee dagen ben ik al drie kilo kwijt, dit houd ik echt niet lang vol." Op het eiland waar het sekstoe risme al jaren welig tiert, werden onlangs twee Belgen aangehou den. Zij worden verdacht van on tucht met kinderen en moeten binnenkort voorkomen. Bij een krant in de hoofdstad Colombo werd vervolgens de link naar Gaston Dillen gelegd. Dillen komt al jaren in Sri Lanka waar hij zich inzet voor de kansarmen en meegeholpen heeft aan de bouw van een aantal weeshuizen. Maandagochtend hoorde Gaston Dillen dat zijn foto op de voorpa gina van de krant Sunday Times prijkte. „Daar stond, dit is het hoofd van een prostitutienet in België. Verschrikkelijk toch, ik ben gelijk naar het parket gestapt om dit te laten uitzoeken." Bij het Antwerps parket was toen al een verzoek binnengekomen van de Srilankaanse politie. Met de vraag om informatie over Luc C., een van de twee Belgen die in Sri Lanka is aangehouden. De in woner van het bij Antwerpen ge legen stadje Wilrijk zou ontucht gepleegd hebben met enkele jon getjes. Volgens de politie zijn er geen aanwijzingen dat de man banden had met de Dutroux-bende. Wel wordt vermoedt dat hij contacten heeft met een internationale ben de. Een Zwitser probeerde hem vrij te kopen door de borgsom te betalen. Dat lukte niet omdat de Zwitser zelf ooit vervolgd werd wegens ontucht met minderjari gen. Dat de naam Dutroux alweer ge vallen is, verbaast Dillen niets. „Nee, want die zaak is in België helemaal doorgeschoten. Dat is een pyschose. Alles wordt nu in verband gebracht met die zaak. Mijn naam nu ook weer. Nooit heb ik tegenover Belgische media die naam genoemd en wat lees ik, ik ben geen Dutroux." De 63-jarige gepensioneerde on derwijzer vertelt het met inge houden woede. De woorden ver drinken bijna in emoties. „Drie weeshuizen heb ik op Sri Lanka helpen bouwen. Een voor jongens en twee voor meisjes. Een dorp waar iedereen zwarte tanden had, heb ik aan drinkwater ge holpen, kleuterscholen gebouwd, hospitalen. En met gouvermente- le hulp uit Sri Lanka heb ik daar samen 1650 kansarme kinderen aan pleegouders geholpen. Die pleegouders betalen 125 Bel gische franken per maand. Er is niets op aan te merken." Pleegouders die het allemaal wel eens met eigen ogen willen zien, kunnen zich inschrijven voor een culturele reis die Dillen samen met een reisorganisatie houdt. „Met die pleegouders bezoeken we dan ook de weeshuizen. Altijd in groepsverband, nooit is er ie mand alleen met de kinderen, dat kan ook niet. We hebben maar een uurtje de tijd voor die bezoe ken. Het is allemaal controleer baar." In Sri Lanka is de Puttenaar een geziene man. In de hoofdstad Co lombo is zelfs een straat naar hem genoemd en medewerkers van het Srilankaanse consulaat in Brussel noemen hem dan ook een 'zeer gewaardeerd man op wie niets is aan te merken'. „En toch staat er daar in die krant dat ik jongens en meisjes naar de kamers van Belgische en Duitse sekstoeristen zou brengen. Nooit, maar dan ook nooit zou ik dat doen. Iemand heeft gepro beerd om me compleet zwart te maken." Hij heeft wel een vermoeden. „O ja, we zijn bezig met de financie ring van een nieuw weeshuis. Toen ik daar eens kwam om het een en ander te regelen, zag ik dat de directrice haar werk niet goed deed. Zij is ontslagen en toen al zei ze dat de kinderen opgeleid werden voor de prostitutie. Ik vermoed dat zij achter de wraak neming zit en die krant ingelicht heeft." Hij zucht en zegt dat heel het dorp Putte achter hem staat. Die steun doet hem goed. „Maar het kwaad is al geschied. Weet u, ie dere Belg die nu op Sri Lanka voet aan wal zet, wordt er gezien als een pedofiel. Meneer, dat heb ben al die goedwillende mensen toch niet verdiend?"

de Stem | 1996 | | pagina 5