'Eenduidige regels gouden handdrukken' B@RCHWERF 'Laat belang Klokkenberg prevaleren' Beatrix 'onthult' Panorama Mesdag 'Makers en verkopers naaktfilms kinderen strenger aanpakken' Promotie thuisbevallen kost 10 miljoen gulden Risicogroepen kattenaids: zwerf- en buitenexemplaren Verzekeraars vrezen toename premiejagers BEL 06 0220707 EH VERKEN BORCHWERF DE STEM BINNENLAND A3 Juristen signaleren wildgroei JE OOGST LATEN TEN DOOR DUIVEN, IS DAT NATUUR? Criteria Desi Bouterse wordt gehoord Speciale inkt gaat vervalsing paspoort tegen MET WOOIM- PRIMA WERKKLIMAAT? OKTOBER 1996 A2 DONDERDAG 31 OKTOBER 1996 -Brittannië .en Ierland: lewolking en van tijd tot ïgen. Vrijdag in het zuid- waarschijnlijk droog. >eide dagen veel wind agtemperatuur ongeveer aden. en Luxemburg: Donder- erst af en toe zon. Van het in uit toenemende bewol- later op de dag gevolgd regen. Langs de kust op dagen een stevige wind. agtemperatuur rond 13 sn. d- en Midden-Frankrijk: Izuiden van de Loire kans dst. Eerst wat zon, maar iet westen uit toenemende dking en regen. In de Jura Vogezen tot donderdag- d droog. Langs de Kanaal- sterk aantrekkende zuid enwind. Maxima ongeveer raden, donderdag in het n aanmerkelijk frisser. -Frankrijk: Rustig weer in de nacht en ochtend ;selijk mist. Verder droog ooral donderdag tamelijk |ig weer. Vrijdag ook enke- ilkenvelden. Middagtem- ,uur rond 15 graden, aan et van de Pyreneeën ongeV 20 graden. Donderdag ,1 wat lager. igal: Op beide dagen flink on en droog. In de nacht oege ochtend met name ia orden kans op mist. Tem-; ;uur in de middag uiteen- d van 18 graden langs de Verde tot 22 in de Algar- ïje: Flinke perioden met [en droog. Middagtempera- van 18 graden langs i van Biskaje tot 23 in het ;n. >rca en Ibiza: Perioden :on en droog. Middagtem- tuur ongeveer 21 graden. Flinke zonnige perioden, lerdag in het uiterste zui- rans op een bui. Met name Povlakte kans op mist; ima rond 18 graden. In het [den ongeveer 14 graden en [iciliïets boven de 20. [sland: Donderdag wolken en. In het zuiden gereg maar daar eerst kans op In het noorden nog een le bui. Vrijdag veel bewol- en af en toe regen. In de rse Alpen boven 1800 me- rat sneeuw. Middagtempe- rond 11 graden. Langs fadden en de Oostzee veel vrijdag tijdelijk iets af- lend. tserland: Eerst kans op t. Donderdag geregeld zon. /rijdag van het westen uit imende bewolking en wat boven 1800 meter ook [uw. Middagtemperatuur in talen van 8 graden aan de rdzijde tot 15 rond Locar-. penrijk: Donderdag gere- zon, in het zuiden eerst Vrijdag in de loop van de wolkenvelden en vooral ■de noordzijde van de Alpen 0 regen, boven 1800 meter luw. Maxima rond 10 gra- T donderdag iets lager. EKAARTJE Pracht Veert i woonplaats van deze man volgorde de naam van zijn kroep. lij voor de kost? .oneel, Ariel, laan; 3. teil, eosine, dun; 5. rekenen, roer, dame; 6. rg, soes, apso, ree; 8. anker, |n, katern; 10. aks, ontslag, [trap; 12. vlet, eens, raat, eng; |ev, gort, eest, eloge; 15. seef, roeien, enak, eleve; 3. enig, jenoot, lof; 5. deernis, rente, ark, las, anders, sander; 8. iris, risee, iasi; 10. wees, eppe, kg, santé; «'eland, loot, ot, tele; 13. land, neer, manege; 15. ene, negen, ©jfs Van onze verslaggever Nijmegen/Amsterdam - Kantonrechters wijzen in ontslagpro cedures veel te makkelijk 'gouden handdrukken' toe. De norm die daarbij sinds enkele jaren wordt gehanteerd, (één maandsa laris per dienstjaar met een opslag voor 40-jarigen en ouder) is ontaard in 'buitenwettelijk sinterklazen op kosten van de werkgevers'. Dat schrijft mr. R. Hansma, hoofd afdeling Arbeidszaken bij abn-AMRO en lid van de ont slagcommissie van het arbeids bureau Zuidelijk Noord-Holland, in het Nederlands Juristenblad. Volgens de jurist is het toekennen van schadeloosstellingen (finan ciële compensatie) aan ontslagen werknemers volledig uit de hand gelopen. Hij doelt daarbij niet op de veelal extreem hoge uitkerin gen die regelmatig aan topfunc tionarissen worden toegekend, maar juist op de gemiddelde werknemers in gemiddelde ont slagprocedures. Op 8 november vergadert de kring van kantonrechters over een harmonisatie van de uitke ringsnorm bij ontslag. De kans is groot dat bij die gelegenheid een nieuwe landelijk norm wordt vastgesteld zodat in elk geval die ongelijkheid tot het verleden be hoort. Hansma: „Elke ontslagen werk nemer wordt, vaak ongeacht zijn achtergronden, minimaal en au tomatisch volgens de norm geho noreerd. Ook in gevallen waarbij werkgever en werknemer even verwijtbaar zijn. Voor een werk gever is het onmogelijk zo'n af koopsom te ontlopen. Ook als ontslag via het arbeidsbureau gaat, loopt hij de kans om via een andere procedure toch een scha deloosstelling te moeten beta len." Aanspraak Waarom, vraagt Hansma zich af, zou een werknemer bij ontslag, als de ruil tussen arbeid en loon afloopt, nog aanspraak op extra loon kunnen maken? De schrijver is voorstander van de nul-norm; bij een normale beëindiging van het arbeidscon tract op redelijke gronden, wor den er geen extraatjes weggege ven. „Pas als er sprake is van uitzon derlijke omstandigheden waarbij (advertentie) Van het graan dal' één'duif in een week cec, kun je een brood bakken. Heldere en evenwichtige informatie over flora en fauna; bei 033 - 4652681 of 033 - 4614232 (tevens fax), of schrijf aan Postbus 1180, 3800 RD Amersfoort. Stichting Actief Faunabeheer likl«&m'„ ,-ri ,.ji j; l'ZMili.ddtiÊrtll.liÊ, Daarom wordt in de komende tóe jaar tien miljoen gulden 'uit getrokken voor het ondersteunen van het werk van verloskundigen en een promotiecampagne voor de 'thuisbevalling'. 0p het ministerie van Volksge zondheid is gisteren een overeen komst getekend met zorgverze keraars en verloskundigen. Aan de stijging van het aantal thuisbevallingen sedert 1985 is in 1993 een einde gekomen. Steeds Van onze verslaggeefster Breda - De Raad van Toezicht van Medisch Centrum De Klokkenberg wil dat de lei ding van de vier klinieken het algemeen belang boven per soonlijke conflicten stelt. Deze stelling is het uitgangspunt voor een gesprek dat aanstaande maandag plaatsvindt tussen de Raad, directeur G. Tanke en de vier medisch hoofden en vier kli niekmanagers. Aanleiding tot het het gesprek is een vertrouwelijke brief waarin de kliniekleiding forse kritiek uitte op Tanke. De kritiek wordt niet onder tafel geveegd, verze kerde Raad-voorzitter M. van den Dungen gisteren. „Er zal ze- ker over gesproken worden maar de prioriteit van eenieder moet nu liggen bij het zelfstandig voortbestaan van de vier klinie ken en het behoud van goede pa tiëntenzorg en werkgelegen heid." Kennelijk geschrokken van de media-aandacht die gisteren los barstte nadat De Stem over de brief publiceerde, ontkenden de kliniekleidingen gisteren met klem dat ze het vertrouwen in di recteur Tanke zouden hebben op gezegd. Ze verklaarden zich aan de radiostilte te zullen houden en wilden niet nader ingaan op de inhoud van de brief. Dat weiger den ook Tanke en Van den Dun gen. „Daarover praten we maan dag met de schrijvers." Hij is er van overtuigd dat, ondanks de persoonlijke tegenstellingen tus sen de kliniekleiding en de direc teur, de neuzen weer dezelfde richting in zullen wijzen. „We moeten één lijn volgen, willen we het toekomstig traject goed kun nen volbrengen. En onzes inziens kan dat niet zonder deze direc teur die de gang van zaken bin nen De Klokkenberg al jaren kent. Ik hoop, verwacht en ver trouw erop dat men bereid is het algemeen belang boven persoon lijke interpretaties te stellen en bruggen wil slaan," aldus de veelgeplaagde Raad-voorzitter, die vorig jaar met een vertrou wenscrisis tussen het Thoraxcen trum (hart-/longkliniek) en Tan ke te maken kreeg. Op 1 oktober besliste minister Borst dat deze kliniek ingebed wordt in het Ignatiusziekenhuis, een operatie die tussen de drie en vijf jaar in beslag zal nemen. Borst stelde wel als voorwaarde dat de andere vier poten van het medisch centrum (long-/astma- centrum, allergologiekliniek, epi- lepsiecentrum en centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie) zelf standig kunnen voortbestaan. De aanloop naar die situatie is niet gebaat bij nieuwe perikelen, stel de Van den Dungen gisteren. Ook Tanke vindt dat. „De minister heeft onze wensen maximaal ge honoreerd. Het aantal hartoperaties blijft voor West-Brabant behouden en De Klokkenberg kan met vier kli nieken verder. Dat vraagt grote inzet want zo'n operatie is niet eenvoudig. Daaraan zou ik liever mijn energie besteden dan aan kwesties als deze," aldus de di recteur die benadrukt daarmee niet zozeer de geschillen te be doelen ('conflicten komen in elk bedrijf voor') als wel de publici teit eromheen. De verwijten in de 'uitgelekte' brief komen overeen met die welke vanuit het Thorax centrum vorig jaar geuit werden in de richting van Tanke. Er zouden 'ernstige communica tiestoornissen' bestaan tussen de kliniekleidingen en de algemeen directeur. „De interne organisatie onder vindt in ernstige mate hinder van het gebrek aan informatie en ini tiatief. Hierdoor ontstaat een si tuatie die leidt tot anarchie en chaos," schrijven de medisch hoofden en kliniekmanagers on der meer. is aangetoond dat de uitwerking van het ontslag voor de werkne mer bijzonder bezwaarlijk is, kan er reden zijn de portemonnee te trekken", vindt Hansma. „Het is absurd dat zelfs werknemers die op goede gronden worden ontsla gen, omdat ze bijvoorbeeld hun vrouwelijke collega's lastig val len, kennelijk toch aanspraak kunnen maken op een oprotpre mie." De schadeloosstelling voor ont slagen werknemers heeft, stelt de jurist, dezelfde ontwikkeling doorgemaakt als destijds de toe kenning van alimentatie. „Het is in de loop der jaren een automatisme geworden waarop iedereen een beroep doet. Er wordt door de kantonrechter ge makzuchtig en zonder nadenken doorgerekend op basis van mo dellen." De criteria, op basis waarvan de kantonrechter zijn norm hanteert en de hoogte van de schadeloos stelling vaststelt, moeten volgens Hansma worden gewijzigd. „Het aantal dienstjaren is in elk geval een slecht criterium omdat daar mee stilzitten wordt beloond. Je bent immers een dief van je eigen portemonnee als je na een flink aantal dienstjaren naar een ande re werkgever overstapt. Als dan ontslag volgt is de schadeloos stelling aanzienlijk lager." Niet alleen leidt de kantonrech- tersnorm volgens de jurist tot een permanente rechterlijke loongolf op kosten van de werkgevers, in de praktijk gaan de rechters ook heel verschillend met de norm om. „Of de kantonrechter in Utrecht of die in Arnhem het ont slag beoordeelt, kan soms vele tienduizenden guldens schelen. Als basis voor de schadeloosstel ling hanteert de een bijvoorbeeld het kale maandsalaris en de an der het aangeklede maandinko- Den Haag (anp) - Minister Sorgdrager (Justitie) onderzoekt de mogelijkheid om makers en verkopers van naaktvideo's van kinderen strafrechtelijk aan te pakken. Zij wil hiermee slacht offers van dergelijke semi-pornografische handel de helpende hand reiken. Van onze verslaggever RijswijkTe veel vrouwen in Nederland kiezen voor een beval ling in het ziekenhuis. De overheid wil aan die dure trend een einde maken. vaker, en vaker onnodig omdat er geen medische noodzaak is, kiest de vrouw voor een geboorte in de polikliniek. Deze trend heeft een aantal oor zaken. Het ontbreken van vol doende deskundigheid bij huis artsen is er een van. Opvallend is verder dat gynaeco logen steeds vaker ingrijpen bij een bevalling uit angst voor het toenemend aantal tuchtrechtpro cedures en schadeclaims. Dit blijkt uit de brief die de mi nister vandaag aan de Tweede Kamer stuurt, waarin zij ingaat op de zedelijkheidswetgeving en de resultaten van het wereldcon gres over commercieel seksueel kindermisbruik in Stockholm. Er is veel gedaan, aldus de brief, maar nog veel meer is nodig om in eigen land en in de wereld de strijd tegen seksueel geweld en uitbuiting met succes te voeren. Betere bescherming van kinderen staat in die strijd centraal. Naturistische taferelen van kin deren op video en foto's zijn in trek bij pedofielen en zijn te koop in seksshops. Omdat er geen sprake is van sek suele handelingen, zijn dergelijke afbeeldingen geen kinderporno grafie. Volgens de Auteurswet mag ie mand niet zomaar een afbeelding van iemand anders in omloop brengen. Een verbod daarop is tot dusver alleen via de civiele rechter af te dwingen. Dat is een lange weg aldus Sorg drager. Als een strafrechtelijke aanpak niet lukt, gaat de minis ter in overleg met het Openbaar Ministerie en de landsadvocaat op zoek naar een geschikte zaak voor een civiel proefproces. Naast de aanpak van naaktvi deo's van kinderen noemt de brief de bestrijding van mensen handel, gedwongen prostitutie, kinderporno en sekstoerisme als speerpunten van het beleid. Het plegen van seksuele hande lingen met kinderen'tussen de twaalf en zestien jaar is straf baar, maar justitie vervolgt al leen op grónd van een klacht van het slachtoffer of een wettelijke vertegenwoordiger. Eerder dit jaar ging de strafmaat voor de commerciële productie van en handel in kinderporno al omhoog naar vier jaar. Bij de evaluatie van de nieuwe regeling zal de minister bekijken of het bezit van kinderporno ook straf baar moet zijn. Sorgdrager doet tevens een aan tal voorstellen op het gebied van preventie: integratie van seksuo- logische onderwerpen in het on derwijs en betere voorlichting aan slachtoffers en functionaris sen in de hulpverlening. Koningin Beatrix 'onthulde' gisteren het gerestaureerde doek Panorama Mesdag in Den Haag. De restauratie heeft tien jaar geduurd en kostte bijna acht miljoen gulden. Het Pano rama is in beheer van nazaten van Hendrik Willem Mesdag en zijn vrouw Sientje. Het echt paar schilderde het ronde doek met een aantal collega's. Het laat een panorama van Scheve- ningen zien en trekt jaarlijks zo'n 150.000 bezoekers. De feestelijke gebeurtenis werd overschaduwd door een onder zoek van de Arbeidsinspectie Die gaat na of medewerkers schadelijke dampen hebben binnengekregen tijdens de res tauratie door het verwarmen van de lijm waarmee een nieuw doek op het oude linnen werd aangebracht. foto anp Den Haag (anp) - Twee advoca ten reizen vandaag naar Surina me om circa elf hooggeplaatste figuren als getuige te horen in een uitgebreide drugssmokkelzaak. Het gaat onder meer om ex-leger- leider Desi Bouterse en zijn voor malige rechterhand Iwan Graan oogst. De twee raadslieden hopen dat de getuigen ontlastende verklarin gen afleggen in de hoger beroeps zaak tegen drugsbaron J. L. en diens boekhouder L. S. De advocaten Spoel en Van Dijk willen van de ex-legerleiders, houthandelaren en ambtenaren precies weten wat zij te maken hadden met het drugstransport. Den Haag (anp) - Er dreigt een wildgroei van premiejagers wanneer verzekeringsmaatschappijen worden verplicht vinders van gestolen auto's te belonen. Dat zou een strop voor verzekeraars en autobezit ters betekenen, zegt G. Kloosterboer van het Verbond van Verzeker aars in een reactie op een arrest van de Hoge Raad. Die bepaalde dat autoverzekeraar TVM uit Hoogeveen tien procent vindersloon moet betalen aan recherchebureau Graphe Inquiries uit Zwijndrecht. Kloosterboer gaat er vooralsnog niet van uit dat met het arrest alle verzekeraars nu wettelijk verplicht zijn iedereen die een auto vindt, te belonen. „Mocht dat wel zo zijn, dan moeten verzekeraars en justitie de tipgeld-regeling opnieuw bezien." Daarin kwamen de verzekeraars met justitie overeen dat zij tipgevers slechts belonen wanneer is aangetoond dat de vinder niets met de diefstal van een auto te maken heeft. Den Haag (anp) - Het gebruik van speciale inkt op het lami naatlaagje aan de binnenzijde van het paspoort, moet het vervalsen van paspoorten bemoeilijken. Dit schrijft staatssecretaris Kohnstamm in een brief aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de grootschalige vervalsing van nieuwe Nederlandse pas poorten. Deze kwam aan het licht door een onderzoek van het IRT Noord- en Oost-Nederland naar een bende mensensmokkelaars. Bij verwij dering van de pasfoto raakt de bedrukking beschadigd. De inkt vloeit weg bij het weghalen van de foto met vocht. Proeven met de speciale inkt zijn al eerder begonnen, naar aanlei ding van incidentele meldingen van vervalsingen, aldus Kohn stamm in zijn brief. Het Duitse Bundeskriminalamt liet in juli weten dat het gebruik van de inkt tot een verbeterde bescherming tegen vervalsing leidt. Paspoor tenfabrikant Enschede/SDU is op verzoek van Kohnstamm met de speciale inkt aan de slag ge gaan en leverde inmiddels een aantal geslaagde proefexempla ren af. Kohnstamm sluit niet uit dat er nog meer beveiligingsmaatrege len nodig zijn. Voor hij hierover besluiten neemt, wacht hij de analyse van het mensensmokkeldossier van het IRT Noord- en Oost-Neder land af. Naar verwachting is die binnen twee weken gereed. Kohnstamm zal een onafhanke lijk bureau opdracht geven voor een onderzoek gegeven naar de politieke besluitvorming over de invoering van het nieuwe pas poort. De Tweede Kamer ontvangt zo snel mogelijk de resultaten van dit onderzoek. Het ministerie van Binnenlandse Zaken kreeg al vóór de zomer meldingen van vervalsingen van het nieuwe mo del paspoort. In een brief meldde de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) in juni van dit jaar dat justitie en politie 'tientallen vervalsingen' hebben onder schept. (advertentie) Hoor Ivo Postma Utrecht - Sommige mensen haten katten. Zij laten geen plegenheid voorbijgaan om hun meer kat vriendelijke me demensen de methoden uit te 'eggen waarmee zij de katten Ult de buurt van kant zullen Maken. Ueze mensen blijken over een "nagenoot te beschikken waar- 'aji het bestaan tot voor kort on bekend was, maar die volgens on- •jais 'sWoaJ lljjaaA 'uadopaa/waB 'pa01! jioiW j20* van êenetisch materiaal drieduizend jaar bestaat: kat tenaids. Uiteren maakten onderzoekers «end dat kattenaids in Neder- y aan het toenemen is. gens de onderzoeksgegevens an het Europees Veterinair La- ratorium (EVL) in Woerden lo- 9 n er in Nederland naar schat- jA, Veertigduizend katten rond nnsmet zijn met het FTV-vi- rus. vergelijkbaar met het HIV- virus bij mensen. Het EVL zegt het afgelopen jaar meer gevallen van kattenaids te hebben geregistreerd dan voor gaande jaren. Volgens de bevin dingen van het laboratorium is ongeveer tien procent van de zie ke katten die bij de dierenarts komen met het FlV-virus besmet. Het zijn vooral de zwerfkatten en buitenkatten die anderen be smetten of het risico lopen zelf besmet te raken. „Ongecas- treerde katers die buiten lopen en van niemand zijn", zo vat een arts ze samen. Het zijn degenen die in de buurt van de verkeersweg door de wei sluipen of teruggetrokken leven in een bosje, maar vooral degenen die een halfwild bestaan leiden in de dichtbevolkte stadswijken waar altijd veel katten wonen. Deze solitaire jagers - veelal ka ters behept met territoriumdrang - besmetten elkaar bij bloedige vechtpartijen of zadelen poezen Het zijn vooral de buitenkat ten'die het FlV-virus aan el kaar doorgeven. foto erik ossewaaroe met het virus op tijdens schreeu werige paringen in brandgang en struikgewas. De onderzoeksre sultaten van het Woerdense labo ratorium worden door andere wetenschappers en mensen uit de praktijk gerelativeerd. J. van Amerongen, dierenarts te Nijmegen, zegt niet het idee te hebben dat FIV-besmetting bij katten vaker voorkomt dan in het verleden. „Ik heb het in mijn praktijk tot nu toe heel weinig meegemaakt. Als deze ziekte zou toenemen, zou het vreselijk zijn. Er is name lijk geen preventie mogelijk en er is ook geen therapie." Volgens Van Amerongen kan een kat de ziekte bij zich hebben en jarenlang deelnemen aan het so ciale leven op straat en andere katten in gevaar brengen, voor dat de ziekte bij hemzelf uit breekt. Het eerste teken dat een kat met het virus besmet kan zijn bestaat hieruit dat het dier bij ziekte niet reageert op wat voor behandeling dan ook. Dr. H. Egberink, dierenarts-viro- loog aan de faculteit Diergenees kunde in Utrecht, ziet geen dra matische toename van het virus dat kattenaids veroorzaakt. „Dierenartsen zijn er meer attent op sinds het bestaan ervan be kend werd, maar epidemische uitbraken zijn volgens mij niet te verwachten. Ik vind het belang rijk duidelijk te maken dat er geen reden is voor paniek." Dierenbescherming reageert nog al gestoken op de opmerking van het EVL, dat deze vereniging en de dierenasielen een actievere rol zouden moeten spelen bij het sig naleren van het FlV-virus. „Dat is wel leuk en aardig bedacht", zegt woordvoerder N. Dorland, „maar je moet je wel realiseren dat je een bloedtest zult moeten uitvoeren wil je erachter komen of een kat met FIV besmet is. Zonder test ben je nergens, maar die kost wel tachtig tot honderd gulden." WELEENS TERREIN roosendaal en nispen Ondernemers met belangstelling voor een bedrijventerrein, nabij een stad waar het uitstekend wonen en werken is, komen 13 november a.s. volledig aan hun trekken. Tijdens een speciaal voor u georganiseerde infomiddag, in de Business-club van RBC (stadion De Luyten, Zwaanhóefstraat 51a in Roosendaal), verkennen we samen met u bedrijventerrein Borchwerf. We bespreken de voordelen van een centrale ligging tussen Rotterdam en Antwerpen, behandelen de unieke infrastructuur en we overtuigen u van het uitstekende woon- en werkklimaat van Roosendaal. Ook krijgt u een beter inzicht in de gunstige grondprijzen en gaan we dieper in op de voordelen van een marktgerichte gemeente. Wilt u 13 november van 15.00 tot 17.00 uur terrein verkennen? Bel dan tijdens kantooruren gratis 06 0220707 en vraag naar de al even gratis toegangs kaarten. Maakt u liever direct een afspraak, dan kunt u Aad Jaeggi bellen: 0165 579451. Voor u het weet is Borchwerf bekend terrein. beter!

de Stem | 1996 | | pagina 3