DRIJF ;©re Ouderenbond valt over WD uit Axel 4Oom Agent bestaat niet Noorclstraat en Steenen Beer beter bereikbaar voor gehandicapten' 'De roulette is niet te manipuleren' r Samenwerking vestingsteden rond -Holland Qvsino's POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws Doeke Roos wil nog steeds herstel kerkje ZUKI /E O'S ONS DE STEM ZEELAND C3 .UISKIL spolderstr. 25 115-472710 rwse boek fosterling lur iwse land" Verbazing over beschouwingen Literatuurprijs Benego wordt zondag uitgereikt Wijkagent Jan Wiegman probeert kloof tussen politie en bewoners te dichten Rommelmarkt Terneuzen Elf van de 23 nog herkenbare vestingsteden doen mee Botsing tussen bromfietsers Deukschade Aanrijding Hond doodgereden Diefstal uit auto Inbraak Aanhouder verliest Terneuzen Sas van Gent Ondanks subsidieweigering provincie DONDERDAG 31 OKTOBER 1996 'n Nederland, is v.v, t, bw .jaar 14-9-1994, 47.950.- unieke auto i, voorz. v. st.bekr., j 24.950- 15-10-1993,62.000 Nu voor 33.950.- le sportieve ijspakker 8.950.- ;neembaar dak, velgen, afneembare ƒ21.950.- 7.450,- I.000 km, 26-6-1993, 25.950.- 10.950.-S ƒ16.950.- perf. auto 19,950.-1 12.950.- 5.750.- 14.950.-1 0 km, 1992.. ƒ24.950.- 23.950.- 4.950.-incl. BTWl t50.500.- 10.950.-1 7.950.-1 ƒ32.950.- 15.950.- 19.950.- 36.950.- 23.950.- 6.900.- 24.950.- 15.950.- .ƒ16.950.-! 23.950.- 17.950.-! 16.950.-1 21.950.- 9.750.- .ƒ21.950.-! 7.950.-1 7.000.-1 10.950.- 15.950.- 14.950.- 11.950.- 9.750.- 9.750.- 9.950.- 5.950.- 7.950.- 5.950.- 12.950.- 6.700.- 2.950.-1 12.950.- 13.950.-! 8.950.- 8.950.-1 6.950.- 6.950.-1 19.950.- 19.950.-! 10.750.-1 17.950.-1 13.950.-1 8.950.- 19.950.-1 7.950.-1 18.950.- 5.950.-1 15.950.- 17.950.- 19.950.-1 9.950.-' 22.950.- 8.950.-1 7.950.-1 7.450.- 8.950.-1 11.950.- 21.950.-1 13.950.-1 n .tijdschriften, hoolspullen el. (0117) 453158 Van onze verslaggever Terneuzen - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (Anbo) dringt er in een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen op aan om in het winkelgebied toch vooral rekening te houden met par keerplaatsen voor gehandi capten. Tijdens een ledenvergadering van de Anbo kwam naar voren dat sommige gehandicapten pro blemen hebben om vanuit de parkeergarage de Steenen Beer en de Noordstraat te bereiken. De bond pleit daarom voor een drietal parkeerplaatsen voor ge handicapten op de Markt, in de buurt van de plaats van het voormalige kantongerecht. Zeker omdat de renovatie van de Markt in de laatste fase ver keerd, kan er nu nog wat aan ge daan worden, zo meent de Anbo. „Die plaats is het meest geschikt voor een korte verbinding naar beide kanten: honderd meter naar de Noordstraat en honderd meter naar Steenen Beer," zegt Anbo-voorzitter H. Klein Hesse- link. „Het probleem speelt niet voor alle mensen. Sommigen nemen een rolstoel mee in de auto en kunnen vanuit de parkeergarage verder. Maar anderen moeten met een stok verder en dat is na tuurlijk lastiger. Klein Hesselink zegt dat hem tot dusver niets gebleken is van een intentie om op de Markt par keerplaatsen voor gehandicap ten aan te leggen. „Ik heb wel iets gehoord over een plan om de aanvankelijke afstand van driehonderd meter tussen auto en winkelgebied te rug te brengen naar honderd me ter. Dat zou natuurlijk een uit komst zijn." Van onze verslaggever Axel - Voorzitter A. de Wever van de Axelse afdeling van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) heeft met verbazing ken nis genomen van de algemene beschouwingen van de WD. De plaatselijke liberale fractie komt daarin onder meer op voor de zwakkere in de samenleving. De Wever zegt daar 'een vreemd gevoel' aan te hebben overgehou den. De WD roept in de beschouwin gen op de gemeentebegroting voor volgend jaar B en W van Axel op om die groep armen op te sporen die geen gebruik kan of wil maken van gemeentelijke voorzieningen om hun leven meer inhoud te geven. De fractie haakt daarmee in een recente bericht geving over armoede in duizen den Nederlandse gezinnen. In Axel wil de partij deze groep in beeld krijgen en er eventueel een speciaal lokaal beleid voor ont wikkelen. De Axelse KBO-voorzitter De Wever heeft het bericht hierover, afgelopen maandag in De Stem, met verbazing gelezen. En hij verwijst naar de themabijeen komst over armoede-, kwijtschel- dings- en gehandicaptenbeleid, die de gezamenlijke ouderenbon den in de gemeente Axel op 14 oktober hebben belegd in het cul tureel centrum De Halle. „Alle politieke partijen hebben daar aan deelgenomen, uitgezon derd de WD," zo schrijft De We ver, „De WD had geen tijd. Hun reactie was: 'er zijn geen armen in onze gemeente'." „Nu komt de WD," vervolgt De Wever, „met dit bericht. Ik hoop dat mijn rare gevoel mij bedriegt en dat de WD zich houdt aan het geschre vene in de beschouwingen." Op zijn beurt reageert WD- woordvoerder P. Apers verbaasd op het verwijt van De Wever. Waarbij hij niet ontkent dat zijn partij niet is verschenen op de themabijeenkomst in De Halle. „Maar ten eerste heb ik nooit contact gehad met de heer De Wever. Wij zijn vrij kort voor de betreffende avond uitgenodigd door de heer Loef namens de ge zamenlijke ouderenbonden. Bo vendien was het onderwerp ar moede op dat tijdstip nog niet zo in beeld als nu het geval is. Ik heb tot mijn spijt moeten meedelen dat wij die avond verhinderd wa ren in verband met de behande ling van de gemeentebegroting in fractie en schaduwfractie. Die datum was al geruime tijd van te voren geprikt en in verband met het aantal mensen is een wijzi ging dan niet meer mogelijk. Normaal was de WD naar die themabijeenkomst gegaan. Na tuurlijk, het onderwerp is voor ons vanzelfsprekend van groot belang." VERVOLG VAN VOORPAGINA ZEELAND Er zijn hem wel enkele tragische gevallen van gokverslaving (tot zelfmoord aan toe) bekend, maar dat zijn uitzonderingen. Een an der mogelijk vooroordeel ver wijst de Westdorpenaar eveneens Van onze verslaggeefster Antwerpen - De werkgroep cultuur van Benego, het Bel gisch Nederlands Grens Over leg, reikt zondag in Antwer pen de Benego-literatuurprijs uit. De prijsuitreiking is in het kader van een in mei georganiseerde wedstrijd voor de jongeren van het basisonderwijs over de meest favoriete auteur en het beste boek. De uitreiking heeft plaats in zaal Retorica op de Boeken beurs in het bouwcentrum om 14.00 uur. Ook worden dertig jongeren be kroond. Bovendien komt er een algemene overwinnaar uit de bus die een bijzondere hoofdprijs ontvangt. Er deden ruim 1100 leerlingen, in de leeftijd van zes tot dertien ]aar, uit 22 gemeenten mee. Zij werden onderverdeeld in drie ca tegorieën. Benego groepeert 36 gemeenten rond de Belgisch-Nederlandse grens. Deze organisatie behartigt de wederzijdse belangen op on der meer gemeentelijk, econo- misch, sociaal en cultureel vlak. naar het rijk der fabelen. „Er be staat geen systeem om de roulette te manipuleren. Onmogelijk. Wel komt het voor dat mensen probe ren vals te spelen. Poussette, noe men wij dat. Het betekent dat de speler inzet nadat de bal al is ge vallen. Er zijn handige types die hierin gespecialiseerd zijn. Zo af en toe gebeurt het wel eens. Maar als we ze in de gaten krijgen, worden ze zonder enig pardon uit de speelzaal verwijderd. Hun naam geven we door aan alle an dere casino's. Ze komen er nooit meer ergens in." Lastigvallen Andere gronden om mensen te weren uit de speelzaal zijn ande re spelers lastigvallen om geld, dronkenschap in de zaal. Zelfs verdachte houdingen kunnen aanleiding vormen om iemand vriendelijk te verzoeken de zaal te verlaten. „Je voelt dat aan. Je ziet het vaak aan mensen. Die is niet pluis en komt niet om zich hier te amuseren." Voor De Bruijne is zijn werk een baan als iedere andere. Met dien verstande dat het grensarbeider schap hem zorgen baart. Door veranderde wetgeving ziet het er naar uit dat hij niet vervroegd met pensioen kan. „Onrechtvaardig. Ik vind dat daar een oplossing voor moet ko men." Om te eindigen in de stijl van het begin van het interview, ant woordt hij op de laatste vraag. „Ja, er komen veel beroemdheden in de Rnokse goktempel. Uit de showbusiness. Niet alleen uit België, maar ook uit Nederland. Maar ook sporters, voetballers, noem maar op. Namen? Geen commentaar," grijnst De Bruijne. Jan Wiegman is sinds september actief als wijkagent in de binnenstad en de bomenbuurt. „Ik speel vaak een bemiddelende rol, maar ik laat niet met m'n voeten spelen.foto camile schelstraete Meer blauw op straat. Er is gehoor gegeven aan de roep van, met name, bewoners uit de binnen stad en de bomenbuurt in Terneuzen. Sinds vo rige maand kunnen zij terecht bij hun 'eigen' wijkagent, de 53-jarige Jan Wiegman. Hij be middelt, verwijst door, luistert, kijkt en surveil leert op de (snor)fiets in de twee wijken. En als het moet komt het bon nenboekje tevoorschijn. De tijd van 'Oom Agent' is volgens hem voorgoed voorbij. De veldwachter van weleer wordt be dankt voor bewezen diensten. Een kennisma king met een gelouterde vijftiger, die niet met zijn voeten laat spelen. Door Peter van den Assem NA 25 JAAR in Terneuzen voelt hij zich Zeeuw, maar is het niet. De Drentse tongval zal altijd blijven. Eind jaren zestig kwam Jan Wiegman als douanier naar Zeeuws-Vlaanderen. „Maar dat werk had toch niet datgene te bieden wat ik er van verwachtte. Op een gegeven moment werd de dienst hier opgegeven en werd ik gedetacheerd naar Rotter dam. Zat ik de hele dag in een kantoor. Nee, dat beviel me niks. Bovendien wilde ik weer terug naar Zeeland." Voldoening De overstap naar de politie lag voor de hand. Te meer omdat hij uit een 'politie-familie' komt. „Het werk sprak me aan. Nog steeds trouwens. Waarom? Ach, aanvankelijk heb je het idee dat je de wereld kunt verbeteren. Dat is natuurlijk niet zo. Maar het is wel belangrijk dat je dochter 's avonds veilig over straat kan, dat er iets gedaan wordt aan inbraken, om maar eens iets te noemen. Ik draag daar mijn steentje aan bij en dat geeft voldoening. Ik werk ook niet bij dë politie, ik ben politie. Dat gaat 24 uur per dag door, ook al praat ik thuis bijna nooit over mijn werk. Soms, als iets me echt hoog zit wil ik daar wel eens over praten. Dan heb je een klankbord nodig. Een politie agent is ook maar een mens." Schakel Gevraagd om een korte definitie van het begrip 'wijkagent' fronst Jan Wiegman de wenk brauwen. „Ik ben eigenlijk een schakel tussen vele dingen. Al lereerst ben ik een aanspreek punt voor de mensen. Het is ge bleken dat voor sommigen de drempel van het politiebureau te hoog is. Nu kunnen ze bij hun 'eigen' wijkagent terecht. Vaak gaat het om dingen waar je nor maal gesproken geen aangifte van zou doen: een burenruzie, auto's voor de deur, dat soort dingen. Ik speel in dat soort si tuaties een bemiddelende rol. Daarnaast treed ik ook verbali serend op. Op een gegeven mo ment is het mooi geweest. Ik heb er best begrip voor dat iemand mij de eerste keer niet begrijpt. De tweede keer heeft hij mij misschien niet verstaan, maar de derde keer denk ik: hé vriend, nou zit je met m'n voeten te spe len." Nazorg Maar de wijkagent is meer dan een bemiddelaar en een brug tussen burger en politie. „Ik doe ook de nazorg in bepaalde ge vallen. Collega's zijn ergens ge weest en vragen mij om de vol gende dag nog eens even te gaan kijken. Dat doe ik dan. Daar naast ben ik een aanspreekpunt voor de collega's. Ik zie wat er gebeurt in de stad en ik geef dat door aan de mensen van de be treffende afdelingen." Jan Wiegman is door de jaren gelouterd. Zijn interpretatie van het werk is anders dan toen hij vers van de politieschool af zwaaide. „Je leert relativeren, met de mensen praten. Niet alles is zwart-wit, er is ook grijs. Door de ervaring leer je genuanceer der te denken. Dat wil niet zeg gen dat ik alles maar goed vind. Een grote mond accepteer ik niet, maar ik kijk wel wat erach ter zit. Dat komt vanzelf met de jaren. Ik vlieg niet meer over een schutting heen, maar kijk waar de uitgang is, ha ha." Verhard Tijdens zijn kwart eeuw in Ter neuzen heeft Jan Wiegman veel zien veranderen. „De maatschappij verhardt, dat is nu eenmaal zo. Twintig jaar geleden zeiden wij: Oh, dat is al leen in de grote steden, maar het is ook hier hard gegaan. De rol van de politie is daardoor wel veranderd. Oom Agent bestaat niet meer. Vroeger begon je aan een zaak en kon je die ook af wikkelen. Tegenwoordig zijn er veel meer instanties die het werk van je overnemen. Het is ook mijn taak om de mensen naar die instanties door te ver wijzen. Of ik dat jammer vind? Ja, aan de ene kant wel. Het geeft je wel eens het gevoel dat je niet echt diep op de zaken in kunt gaan." „Aan de andere kant merk ik een duidelijke waardering van de mensen. Ik ben net een paar weken bezig, maar ik moest nog vakantie op nemen. Toen ik terugkwam zei den de mensen: Hé, je bent twee weken weggeweest. Ik heb dui delijk het gevoel dat ik niet voor joker in de wijken loop." Terneuzen - In de Goede Herderkerk is op vrijdag 8 november en op zaterdag 9 november een najaars-rom- melmarkt van de Hervormde Gemeente Terneuzen. Vrijdag is de markt open van 14.00 tot 21.00 ur en zater dag van 9.00 tot 14.00 uur. Op zaterdag worden op het plein voor de kerk ook meu belstukken verhandeld. Bei de dagen zijn er oliebollen te koop. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van de glas-in-loodramen van de Grote kerk in de Noord straat. De kosten hiervan bedragen 200.000 gulden. Van onze verslaggever Hulst - Elf Nederlandse vestingsteden, waar onder Hulst, ondertekenen woensdag 13 no vember in Zaltbommel een samenwerkings- convenant. De samenwerking richt zich met name op de gezamenlijke promotie van het huidige toeristische aanbod. Inmiddels hebben de steden een projectmanager aangesteld: F. van der Eijnden is op het Brabants Bureau voor Toerisme in Den Bosch aangetrokken om het vestingstedenbeleid vorm te geven. Nederland kent 23 steden, die nog duidelijk herken baar zijn als vesting. Daarnaast zijn 57 plaatsen 'beperkt herkenbaar' terwijl aan 82 kernen niet meer te zien is, dat het ooit vestingsteden waren. Dus met de elf steden, die zich nu hebben verenigd, staat de vereniging Nederlandse Vestingsteden nog in de kinderschoenen. „Meer steden moeten lid worden," vindt ook Van der Eijnden. Als twintig van de 23 herkenbare steden lid zijn, klapt hij in zijn handen. De samenwerking richt zich nu met name op de gezamenlijke promotie van het huidige toeristische aanbod. Daarnaast werkt Van der Eijn den aan het aantrekkelijker maken van de steden voor een bezoek. Elke bezoeker moet straks het ver leden kunnen 'beleven'. Van der Eijnden: „De kruit damp moet als het ware in je neus slaan als je een vestingstad nadert." Om toeristen duidelijk te ma ken dat ze een vestingstad naderen, zullen er bor den met het opschrift 'Nederlandse Vestingstad' bij de invalswegen worden geplaatst. Voorts zal de pre sentatie van brochures, boeken, fiets- en wandel routes en dergelijke op elkaar worden afgestemd. Voor dat doel huren de vestingsteden een project bureau in. De elf steden, die zich tot op heden heb ben verenigd, zijn naast Hulst ook Naarden, Heug den, Geertruidenberg, Willemstad, Bergen op Zoom, 's-Hertogenbosch, Maastricht, Nieuwpoort, Zaltbommel en Brielle. Tijdens de landelijke Ves- tingdagen in juni 1997 zal de vereniging zich in Geertruidenberg aan het publiek presenteren. (ADVERTENTIE) LAAT U EENS VERRASSEN DOOR DE SPANNENDSTE RESTAURANTS VAN NEDERLAND. Wanneer u van plan bent uit eten te gaan, moet u toch eens aan de restaurants van Holland Casino's denken. Bij ons kunt u namelijk in een sfeervolle omgeving, vaak met uitzicht op de speelzaal, tegen een redelijke prijs bijzonder goed eten. Onze restaurants hebben regelmatig menu-aanbiedingen en in de maand november staan er bijvoorbeeld bij een aantal vestigin gen wild-specialiteiten op de kaart. Maar u kunt uiteraard ook la carte dineren of alleen een drankje drinken in de bar. En als stijlvolle afsluiting van uw diner waagt u natuurlijk een kansje in de Jackpotclub of aan één van de speeltafels. Met een minimumleeftijd van 18 jaar, 'n geldig legitimatiebewijs en correcte kleding bent u vanaf 13.30 uur van harte welkom. Hulst - Een 17-jarige brom fietster uit Nieuw-Namen ver zuimde dinsdagmiddag op de kruising Glacisweg-Zand- straat een 18-jarige bromfiets berijdster uit Clinge voorrang te geven, toen zij linksaf wilde slaan. Een aanrijding was het gevolg. De 17-jarige liep een pijnlijke knie en wat schaaf wonden op, de 18-jarige vrouw had een lichte hersenschud ding. Terneuzen - Een 22-jarige au tomobilist uit Terneuzen reed dinsdagmiddag vanaf de Frans Halslaan de Vincent van Gog- hlaan op en werd daar aange reden door een auto, bestuurd door een 22-jarige plaatsge noot. Beide voertuigen liepen deukschade op. Terneuzen - Op de kruising van Axelsestraat met Esdoornlaan kreeg een 16-jarige bromfietser uit Terneuzen dinsdagmiddag geen voorrang van een auto. Die werd bestuurd door een 28- jarige vrouw uit de Schelde- stad. Zij reed vanaf de Es doornstraat het kruispunt op. Bij de aanrijding liepen beide voertuigen schade op. Clinge - Op de Clingseweg reed een 44-jarige automobilst uit Clinge dinsdagavond een loslo pende jachthond aan. Het dier, een Drentse Patrijs, bezweek ter plekke aan zijn verwondin gen. De politie zoekt nog naar de eigenaar van de hond. Koewacht - Een 48-jarige man uit Koewacht deed bij de poli tie aangifte van inbraak in een bedrijfsauto. Die stond gepar keerd aan de Nieuwstraat. Uit de auto zijn elektrische gereed schappen ontvreemd. Terneuzen - In de nacht van dinsdag op woensdag werd in gebroken in een vrachtwagen, die geparkeerd stond aan de Lange Reksestraat. De dief ging weg met een radio en een zendinstallatie ter waarde van 800 gulden. De vrachtwagen liep bij de inbraak een schade van honderden guldens op. Axel - Een 26-jarige Axelse au tomobilist blijkt een aanhou der die steeds verliest. Gister morgen werd hij rond 11 uur op de Rijksweg bij Terhole voor de vierde keer in ruim een jaar aangehouden omdat hij reed zonder rijbewijs. De auto waarmee hij reed werd nu voor de derde keer in beslag geno men. Met een proces-verbaal op zak is de man weer op vrije voeten gesteld. KERSTMARKT - De organisa tie van de kerstmarkt, die vrij dag 13 en zaterdag 14 decem ber in De Driehoek gehouden wordt, is op zoek naar mensen die zelf kerststukjes en -kaar ten kunnen maken. De knutselaars kunnen hun spullen tijdens de kerstmarkt verkopen. Wie meer informatie wil kan bellen met W. Dubbeldam, 0115-612249. ALLEENSTAANDEN - De soos voor alleenstaanden in de Kanaalzone houdt zaterdag een dansavond in cultureel centrum De Speije. Muzikale medewerking is er van het Jumbo Trio. Voorts is er een bingo en een verloting. De avond begint om 20.00 uur. Doeke Roos met stenen en een dakpan uit Guyana die, na onder zoek, onomstotelijk als Nederlands werden geïdentificeerd. Op zijn verzoek om subsidie voor de restauratie van een oud Zeeuws kerkje in Guyana kreeg hij van GS van Zeeland dinsdag nul op het rekest. foto jaap wolterbeek Van onze verslaggever Vlissingen - De weigering van GS van Zeeland om geld uit te trekken voor restauratie van een oud kerkje in de voormalige Zeeuwse kolonie in Guyana (Zuid-Amerika) is een domper voor Vlissinger Doeke Roos. VERBAZENDE AMBIANCE VERRASSENDE CUISINE Een mooie gelegenheid om uit te gaan. AMSTERDAM BREDA - EINDHOVEN - GRONINGEN NIJMEGEN - ROTTERDAM - SCHEVENINGEN - VALKENBURG - ZANOVOORT/SCHIPHOLAIRPORT. 5 Deze amateur-historicus heeft het Forteiland in Guyana be zocht, waar nog de imposante resten staan van een oud Zeeuws fort en een stenen kerkje, het oudste gebouw van Guyana, dat tot voor kort nog dienst deed als school en kerk. Met simpele ver nieuwingen - Roos schat de kos ten op 50 mille - zou het gebouw nog jaren dienst kunnen doen. De Vlissinger had voor subsidies de provincie en de gemeenten Vlissingen, Middelburg en Veere (de voormalige eigenaren van de kolonies in Guyana) voor een bij drage aangeschreven. Hij heeft al een particuliere sponsor voor 5000 gulden gevonden. De daar naast benodigde 45 mille had hij toebedacht aan de drie gemeen ten (elk tien mille) en de provin cie (vijftien mille). „Vlissingen heeft positief gerea geerd, maar wilde wel weten wat de andere doen," zegt Roos. „Een weigering van de provincie zet natuurlijk ook een bijdrage van Vlissingen op losse schroeven." Roos zit nu nog steeds te wachten op antwoord van Middelburg en Veere. „Een paar maanden gele den al aangeschreven. Ondanks een tweede briefje heb ik tot op heden daarvan nog niets verno men". Roos wil nog eens contact met GS opnemen. „Er wordt geld uitgegeven voor Monumentenzorg, elke boeren schuur moet als het ware blijven staan. Maar onze overzeese mo numenten - restanten van een koloniaal verleden - krijgen ab soluut geen aandacht. Terwijl die voor zowel ons als voor de be trokken vroegere kolonies van groot belang zijn."

de Stem | 1996 | | pagina 17