Het hele jaar door campagnes houden' Methadonvakantie voor Duitse junks n- DE STEM Douanedeclarant is nu speelzaalcontroleur 'De eerste keer worden mensen even stil' Zeeuwen moeten zuinig zijn op hun 'zunigheid' damescollectie ROVZ wil in 1997 minstens een miljoen gulden uitgeven aan verkeersactiviteiten Vrouw breekt haar borstbeen Dakdekker loopt brandwonden op Kerk van Zelzate dreigt zonder stroom te komen Oliebollenactie Leo de Bruijne uit Westdorpe is speelzaalcontroleur in het casino van Knokke Natuurmonumenten wil ook ntsluiting Veerse Meer C1 Al veel vuurwerkklachten in Zeeuws-Ylaanderen JOY FUN RAVENS DOLORES CARTE BLANCHE \dimitmod»' havenstraat 15 - terneuzen - tel. 0115-619505 Zeeland T Van onze verslaggever Middelburg - Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) wil het hele jaar door aan de hand van verschillende speerpunten campagnes gaan voeren. De volgorde hiervan is toege spitst op de actualiteit, zoals het gebruik van alcohol rond de feestdagen of een campag ne bij de aanvang van het schooljaar. Aandacht wordt ook besteed aan het dragen van de autogordel en 'Slik op de weg', de campagne tij dens de bietenoogst. Dit blijkt uit het 'Activiteiten werkplan ROVZ 1997', dat volgende week woens dag wordt besproken tijdens een vergadering in het provinciehuis in Middelburg. De acties passen in de taakstel ling om zowel de ernst van ver- keersletsels als het aantal slacht offers terug te dringen. Hierbij is het absoluut noodzake lijk dat er een duurzaam veilig verkeers- en vervoerssysteem in Zeeland komt. Voor het werkplan ROVZ is in 1997 een bedrag van iets meer dan een miljoen gulden beschik baar, dat nog kan worden aange vuld door bijdragen van diverse overheden en bedrijven en cur susgelden. Voorlichting Het merendeel van het geld (460.000 gulden) wil het ROVZ bestemmen voor stimulerings- subsidies in het kader van -25 procent verkeersslachtoffers en het demonstratieproject Duur zaam Veilig Verkeer West- Zeeuws-Vlaanderen. Voor ver- keerseducatie wordt 162.00 gul den uitgetrokken en voor hand having en voorlichtingsacties 180.000 gulden. Uit het werkplan blijkt dat ook een belangrijke taak is weggelegd voor provincie en Rijkswater staat. Inrichting en planning van wegen kunnen bijdragen aan vei liger verkeer. „De veiligheidswinst van bepaal de infrastructurele oplossingen is opmerkelijk," zo staat te lezen. Het ombouwen van (gevaarlijke) kruispunten tot rotondes redu ceert het aantal verkeersongeval len op die plek met soms 70 pro cent. Het herinrichten van verkeersge bieden tot 30 kilometer-gebieden levert een vermindering van 30 procent ongevallen op. Verkeerseducatie Voorkomen is beter dan genezen, daarom zijn in het werkplan 1997 activiteiten op het gebied van permanente verkeerseducatie op genomen. Hierbij wordt onder meer geke ken naar scholen, waar vanwege Van onze verslaggever Eede - Rond elf uur gistermorgen remde een 69-jarige automobilist uit Sluis op de Rijksweg in Eede. Bij het afremmen werd hij van achter aangereden door een 66- jarige automobiliste uit Eede. Bij de aanrijding brak de vrouw haar borstbeen. Zij werd opgenomen in het Antonius-ziekenhuis in Oostburg. Aan beide auto's ont stond een aanzienlijke schade. Van onze verslaggever Goes - Een 45-jarige dakdekker is gisterochtend zwaar verbrand bij een bedrijfsongeval in Goes. De man liep met een emmer ko kende bitumen, materiaal met een temperatuur van 250 graden Celcius, over de bouwplaats van een nieuwbouwproject aan de Kloetingseweg. Bij een val kreeg bij het zeer hete goedje over zich. Het ernstige brandwonden aan gezicht, borst en armen is de man opgenomen in het ziekenhuis in Goes. Na een korte behandeling is hij overgebracht naar een zie kenhuis in zijn woonplaats. Van onze correspondent Zelzate (B.) - Burgemeester Schenkels van Zelzate dreigt de katholieke kerk in zijn gemeente zonder stroom te zetten. Aanleiding is de sterk verouderde installatie in de kerk en een kerk bestuur dat zegt geen geld voor renovering te hebben. Een onvei- zaak, vindt de eerste burger. Schenkels zei dat in de laatste raadsvergadering waarin een krediet van 3,4 miljoen frank 000 gulden) werd gevraagd voor een nieuwe elektrische in stallatie. Schenkels vindt dat het kerkbe stuur over de schreef gaat. Ette lijke miljoenen frank heeft de ge meente al gestoken in de renova tie van het kerkgebouw en een nieuwe centrale verwarming. De maat is wat hem betreft vol. Het kerkbestuur denkt daar an ders over. Gezwaaid wordt met een wet die B°g dateert uit de Napoleonti sche tijd waarin staat dat een ge meente moet bijpassen als een kerkbestuur iets dringends nodig beeft en het niet kan betalen. He voorzitter van het kerkbe stuur, Gilbert Willems, is dan ook met onder de indruk van het dreigement. „Geen klokken, geen jmgel en geen verlichting. Dat be- looft wat voor het feest van onze W-strijders, straks op 11 no vember." Op die datum wordt het snde van de Eerste Wereldoorlog 'erdacht, een nationale feestdag rrr-VC", .,'.J.MM ÏT5'Uil535- SW- Leo de Bruijne op een van de speeltafels van het casino van Knokke. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Sluiskil - Het kinder- en jeugdcabaret uit Sluiskil houdt zaterdag zijn jaar lijkse oliebollenactie. De medewerkers gaan tussen 9.00 en 12.00 uur langs de deur om de olie bollen te verkopen. Die oliebollen zijn ook op te halen in De Ark naast de Nederland Hervormde- kerk. De opbrengst van de actie komt ten goede aan de aanschaf van nieuw materiaal voor de van 22 naar 35 leden uitgegroei de toneelgroep. ■)en Haag (anp) - Het Veerse Meer moet met de Oosterschelde vorden verbonden. De waterkwaliteit van het Veerse Meer holt lnders zeker achteruit. Dit schrijft nu ook de Vereniging Na- burmonumenten aan minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. ader al ijverde de provincie Zeeland voor ontsluiting van het meer. dreigt een stilstaand 'gifmeer' te worden, vindt bijvoorbeeld de ^ecuwse VVD-gedeputeerde Van Zwieten (recreatie). Veerse Meer is een intensief gebruikt watersportgebied. De regio 'Jlt bovendien economisch op watersport en toerisme.Probleem met Veerse Meer is dat het water niet wordt ververst. In een warme zo- ,er 1(311 van de ene op de andere dag een zuurstofloze toestand ont- aan, Waardoor vissen sterven. Maar ook duizenden watervogels wij- uan uit naar andere gebieden. °ra> vindt Natuurmonumenten, met verder uitstel van de aanleg n een verbinding met de Oosterschelde neemt de overheid enorme "nomische en ec°logische risico's. Het grote probleem is echter dat slu'bng veel geld kost. Een doorlaat maken in de brug tussen de an!01 -e Oosterschelde kost 25 miljoen gulden en de provincie wil het Rijk voor het grootste deel van die kosten opdraait. Leo de Bruijne (45) uit Westdorpe is grensarbei der met een niet alle daags beroep. De Zeeuws-Vlaming staat namelijk al jarenlang op de loonlijst van het casi no in de mondaine Bel gische kustplaats Knok- ke-Heist. De Bruijne is speelzaalcontroleur en ziet erop toe dat niemand de speelzaal betreedt die daar niets te zoeken heeft. Door Harold de Puysseleijr OM MAAR METEEN met de deur in huis te vallen; het is zeker niet zo dat de 'halve showbizz' en de 'hele onderwereld' in het casino om de roulettetafel zit. Ook wor den er geen astronomische bedra gen vergokt in de speelzaal. „Al lemaal sprookjes uit een Ameri kaanse film," zegt Leo de Bruij ne. „Toch moet je altijd oppassen wat je zegt in deze wereld," maakt De Bruijne aan het begin van het vraaggesprek duidelijk waar de grenzen van openhartig heid over zijn beroep liggen. „Je mag nooit mensen bij naam noe men. Er wordt zwaar getild aan de privacy van de klant." De Westdorpse speelzaalcontro leur heeft er geen verklaring voor waar al die geheimzinnigheid voor nodig is. „Nee, het is zeker geen schande om in het casino te komen. Vroeger was dat wel an ders. Maar tegenwoordig kan ie dereen er komen. In het verleden was casinobezoek louter wegge legd voor de gegoede burgerij. -Maar nu is er een totaal ander publiek. Ook Jan met de Pet komt een gokje wagen. Het is voor ie dereen weggelegd om in het casi no een leuke avond te beleven." Vijftig frank De tijden van weleer kenmerkten zich volgens De Bruijne ook door 'grotere spelers'. Mensen die veel geld op tafel legden om een gokje te wagen. De minimum-inzet in het gokpaleis aan de Belgische kust is vijftig Belgische frank, maar de grote speler draait de hand niet om voor een inleg van vijftigduizend frank (3000 gul den) en meer. Vandaag de dag is hooguit twee a drie procent van het bezoekerstotaal van het kali ber dat in de speelzaal met geld smijt. Zelf is de Westdorpenaar bezig aan de derde generatie, zoals hij het zelf noemt. Hij heeft de groot ouders en de ouders van de jong ste generatie spelers voor het eerst het gokpaleis zien binnen komen. „Er is een grote vaste kern die wekelijks komt spelen. Daarnaast zijn er weekendspe lers, toeristen en goed gesitueer de ouderen die hier gewoon een gezellige dag of avond door ko men brengen." Dat kan op de roulette (naar keu ze de Amerikaanse of de Franse variant) of aan de Blackjack-ta- fel. Maar het is zeker geen ver plichting om te spelen en er is naast de speelzaal nog voldoende ander vertier in het casino van Knokke. De Bruijne noemt de bar, het restaurant 'zeker geen vijfsterren-prijzen, maar een plaats waar je voor een schappe lijke prijs iets kan eten'. Of de ook door Zeeuws-Vlaamse jonge ren regelmatig bezóchte grote discotheek onder het casino. Maar nu naar zijn werkterrein. Het voorgeborchte van de speel zaal. Iedere casinoklant moet in het bezit zijn van een lidmaatschaps kaart. De Bruijne geeft die af op vertoon van een geldig identi teitsbewijs en na zorgvuldige controle. Ook ziet hij er als speel zaalcontroleur op toe, dat nie mand zonder lidmaatschapskaart de zaal betreedt. Alle nieuwe leden worden door gegeven aan de Belgische gerech telijke instanties. Niet omdat het uitgangspunt is dat het casino een geliefkoosde pleisterplaats is voor criminelen. Wel omdat de Belgische staat het gokken niet wettelijk toestaat en slechts ged oogt. Terugdeinzen Bij binnenkomst in de speelzaal treed je volgens De Bruijne bin nen in een totaal andere wereld. „De eerste keer zie je de mensen als het ware even terugdeinzen en stil worden," beschrijft hij beel dend. „Je hoort het gerammel van de speeljetons. Je hoort de roulet te draaien. Je hoort een heel zacht achtergrondmuziekje en verder de stemmen van de men sen die zich in de zaal verma ken." Behalve roulette is er in de speel zaal de gelegenheid om Blackjack te spelen, of op hele drukke da gen in het weekeinde Baccarat. Dat is, legt hij uit, een bijzonder ingewikkeld soort kaartspel. „Al leen de meer kapitaalkrachtige DONDERDAG 31 OKTOBER 1996 de taakbelasting geen hoge prio riteit aan verkeerseducatie gege ven kan worden. Ook wordt voor lichtingsmateriaal ontwikkeld voor jonge automobilisten die herhaaldelijk de fout ingaan. Daarnaast komen er projecten voor de oudere verkeersdeelne mer. De vergadering van het ROVZ begint woensdag 6 november om 09.15 uur. Tijdens de vergadering worden de aanmoedigingsprijzen Ver keersveiligheid Zeeland 1996 bekendgemaakt. Terneuzen - De jaarwisseling is nog twee maanden ver, maar nu al komen er enkele malen per week bij de politie in Zeeuws- Vlaanderen klachten binnen over jongeren die vuurwerk afste ken. Dit gebeurt, zo zegt een woordvoerder van de politie, vooral in de grensstreken. Want over de grens, in België, is vuurwerk simpel te krijgen. De jongeren die het vuurwerk daar halen zijn met ingang van heden gewaarschuwd: de politie gaat stevig op treden. In de praktijk betekent dit dat direct moet worden afgere kend, en dat geldt ook voor jongeren beneden de zestien jaar. Want, zo stelt de politie, afsteken en bezit van vuurwerk is in de ze tijd van het jaar verboden. Afsteken mag bovendien alleen maar in de nacht van 31 december op 1 januari, tussen 22.00 en 2.00 uur. Wie gesnapt wordt, betaalt een boete van vijf tientjes. Het bezit tot maximaal honderd strijkers komt de bekeurde op 75 piek te staan. Bezit van hoogstens 300 strijkers kost al 125 gulden. Overigens kan de geldboete bij jongeren tot achttien jaar worden vervangen door een zogenaamde werk- of leerstraf via het bureau Halt. Van onze verslaggever Vlissingen - Zeeland probeert iedere toerist in de gastvrije wat ten te leggen, zelfs drugsverslaafden uit Duitsland. Vorig jaar vierden tien Duitse junks vakantie in de provincie. Ze konden dat redelijk onbezorgd doen dankzij methadon die hun in Vlis singen werd verstrekt. Dat is te lezen in het jaarverslag 1995 van het HKPD, het Huiska merproject Vlissingen. Deze in stelling, die al sinds jaar en dag lokale drugsverslaafden op aller lei terreinen helpt en onder meer van methadon voorziet, kreeg vo rig jaar tijdelijk de tien junktoe risten onder haar hoede. De lei ding van het project was gisteren niet bereikbaar voor een toelich ting. Het aantal andere klanten van het HKPD, zo gaat het jaarver slag verder, schommelde licht. Per dag kwamen vorig jaar ge middeld 71 verslaafden hun me thadon ophalen. In 1994 waren dat er 76, In 1980, het beginjaar voor het project, kwamen 55 klanten per dag hun vervanging voor heroïne halen. Op het spreekuur van de arts kwamen vorig jaar 550 klanten. De werkdruk van het personeel vorig jaar, was hoog, evenals in 1994. Soms lukte het met de be schikbare uren alleen maar om de meeste belangrijke taken uit te voeren. Drie verslaafden lieten zich in het verslagjaar behandelen met acupunctuur om af te kicken van heroïne of methadon. Verstrek king van methadon aan verslaaf den die vastzaten in het politie bureau van Vlissingen, is acht- tienmaal geschied in 1995. Aan drie klanten die in het ziekenhuis Walcheren lagen werd door een verpleegkundige van het HKPD methadon verstrekt. Voor verslaafden die werkten werd in 1995 de mogelijkheid ge boden om op zaterdagmorgen een dagdosering methadon te komen innemen. Voor de rest van de week kregen ze hun methadon mee, maar ze moesten wel maan delijks aantonen dat ze werkten. Binnen het kader van de Euregio Scheldemond zijn er vorig jaar contacten gelegd met het soortge lijke Belgische project De Sleu tel. Onderzocht wordt nog op welke manier samengewerkt kan worden op het gebeid van ar beidsprojecten. Op initiatief van het Lindesmith Center in New York werd een uit wisseling met Letland gehouden. In de Letlandse hoofdstad Riga was namelijk nog geen metha- donverstrekking. De uitwisseling had tot doel kennis te vergaren voor de Letlandse artsen die nog moesten beginnen met een methadonprogramma. mensen nemen plaats aan die ta fel en spelen tegen elkaar." De Bruijne begon zijn beroeps- carriëre als zestienjarige bij de douanedeclaranten aan de grens overgang bij Sas van Gent. Zijn vader was douanier, vandaar. Na negen jaar had hij genoeg van het inklaren en kwam hij terecht in het verzekeringswezen. Toen hij dat jarenlang had gedaan, over viel hem op een goede dag het ge voel dat hij weer eens iets anders wilde. Franstalig Nog nooit van zijn leven was hij in een casino geweest. „Het schoot in m'n kop en ik sollici teerde bij het casino van Knokke. Niet op een vacature, gewoon een open sollicitatie. Tot mijn stom me verbazing mocht ik op ge sprek komen. Er was iemand ziek geworden. Eenmaal op gesprek was het even schrikken. Het moest namelijk plaatsvinden in het Frans. Vroeger was een kwart van de klanten Franstalig. Dus ik met mijn mulo-Frans er tegen aan. Gelukkig vond de directie het goed genoeg. Zo werd ik aan genomen. Niet nadat ik verschil lende attesten van goed gedrag had overlegd. Want dat moet ie dere casinomedewerker zijn, van goed gedrag. Het gerecht contro leert ook jaarlijks het personeel of alle medewerkers nog wel van onbesproken gedrag zijn." Slechts een heel klein percentage van de bezoekers is gokverslaafd, verklaart De Bruijne met grote stelligheid. I ZIE OOK ZEELAND- 'Roulette is niet te manipuleren' C3 Door Cees Maas De Provinciale VVV schrijft een sloganwedstrijd uit om Zeeland af te helpen van het imago 'zunigheid'. De com missaris van de koningin Van Gelder, die zelf een persoonlij ke kruistocht voert om de beeldvorming van de provin cie te verbeteren, wil best in de jury van de wedstrijd zitten. De VVV wordt platgebeld met leuzen en kreten. Overal in de provincie is ineens activiteit. Dat op zich is al positief. De strijd tegen de 'zunigheid' is begonnen. Maar het is de vraag of het een strijd moet zijn. Of 'zunigheid' het loodje moet leggen. Kan Zeeland dat zo ijzersterke in de markt liggende begrip 'zu nigheid' niet positief ombui gen en uitbuiten ten eigen voordele? Sommigen, ook bin- nnen de Zeeuwse Staten en binnen de Griffie, menen van wel. Gisteren wandelde ik een uur door de Abdijgangen en had het met mensen daar uit sluitend over de 'zunigheid'. Ik ging ook wat reacties halen in mijn geboortedorp. Van Zeeuwen die Zeeland kennen. Ik werd van alle kanten be paald onzuinig bedeeld met re flecties. De kreet dat Zeeuwen 'zunig' zijn bestaat al zo lang en is zo bekend in heel Neder land, dat het uitroeien ervan schier onmogelijk is. Dat denkt bijna iedereen. Daarom doet Zeeland er het beste aan om zelf die kreet te gaan ge bruiken, maar in een andere betekenis van het woord. De negatieve betekenis van 'zunig' is gierig, hoewel hier toch een nuanceverschil ligt. Maar geen mens en ook geen regio is blij met het imago van gierigaard. En dat is wat nu ge beurt. Zuinigheid is ook een positie ve eigenschap, een zeer posi tieve eigenschap zelfs, en hier moeten de sloganbedenkers hun kansen ruiken. Gebruik de kreet, door de margarinefa- briek voor veel geld van een reclamebureau aangekocht, gratis, maar dit keer dus posi tief. Bedenk slogans waaruit blijkt dat Zeeland zo zuinig is. Zuinig op zijn energie. Zuinig op zijn natuur. Zuinig op zijn kinderen, zuinig op zijn toeris ten. Zuinig op zijn inwoners, op zijn etnische groeperingen, zuinig op zijn ouderen, maar bepaald niet 'zunig' met zijn zonneschijn, met zijn rust en met zijn ruimte, zijn strand en zee, zijn werkkracht, zijn cul turele activiteiten. Daar is Zeeland juist heel gul in. Niet 'zunig' met zijn gastronomi sche keuken, maar weer wel heel 'zunig' op de milieukwali teit van die Zeeuwse produc ten. Zo kun je, melden de reflec tanten, eindeloos voortbordu ren en de eerder zo negatieve slogan genadeloos uitbuiten. Je kunt er grote reclamecam pagnes mee maken. Het is mo gelijk de beeldvorming posi tief om te buigen, zodat meer ondernemers lust krijgen hier kleinschalige bedrijven te ves tigen, wat op termijn de red ding van de Zeeuwse werkge legenheid kan zijn, althans dat denkt commissaris Van Gel der. Je kunt er toeristen mee lok ken, je kunt er ook buiten Ne derland fors reclame mee ma ken. En dat kan nog een ander voordeeltje opleveren, al is dat nationaal belang. Heel Nederland, en niet Zee land dus, staat internationeel bekend om zijn zuinigheid. Going Dutch betekent in Amerika dat iedereen in een restaurant zijn of haar eigen rekening betaalt. A Dutch par ty wil in het Engels zeggen dat iedereen zijn drank en spijs moet meenemen naar het feest. En dat is niet altijd posi tief bedoeld. Zeeuwse 'zunig heid' kan dat wel zijn. Daar moet Zeeland dus heet zuinig op zijn.

de Stem | 1996 | | pagina 13