Wereld kijkt besluiteloos naar Zaïre In gesprek en telefoontje aannem®n- Husan begraaft zijn jongste martelaar Gangsters willen van Albanië het 'Colombia van Europa' maken Ouders zaak-Dutroux krijgen inzage dossier een 'Er loopt een scheur door de Poolse natie9 mmentaar uiD KORT jend aan Tie ton iderscheiding ter uitgesteld lijk omlaag DEI STEM BUITENLAND A5 Humanitaire catastrofe dreigt Bedrijf Israël stuurt e-mail door aan God 4 Als ik een geweer zou hebben, zou ik alle joden doden' 1 WisselGesprek Zelfmoordaanslag PKK op Turkse politie-agenten BUITENLAND KORT Israël keurt nieuwbouw kolonisten goed Twee overlevenden uit flat Cairo gehaald Hoogbejaarde verkrachter moet cel in Duikboot was op spionage-missie 'Taliban slaat aanval op Kabul af' VN slaat alarm over toestand Irak Geroofde kunst onder de hamer Premier Cimoszewicz bezoekt Nederland TOBER 1996 a4 naar de zin. In de inter- meer. Minister Dijkstal Hassan, kreeg van zijn jgsbeleid, was de klacht en marihuana zijn in •wordt voor een groot de plaatselijke produ- _.i beleid van de Marok- seperken of zelfs te ver- Ie ketel. Nederland mag lier softdrugs heten, in het roken van kif tot de erheid probeert of door I aandacht van de eigen door op een Nederlands 'ngsgeiden los te peute- n schakelen. Een door- sj sar trtc en I cht dat de Nederlandse ositionele Marokkaanse Midom van koning Has- staat slechts één geluid „rch of uit die van onder iting. Dus ook in Marok- ideeën geopperd wor- g dat een mogelijke bin- «rd wordt. wereld. Marokko zoekt e consequenties, demo jet gewenst, alleen het woorden. aan handelsvoordelen Hassan een doorn in het elvaart van de Europese nsenrechten wijst hij af. enomen worden. Het is intra voor asielzoekers poststukken aangetrof- ingeveer 64 procent van menlandse Veiligheids- ■arzoek naar ongewenste i. gdrager en staatssecre- de Tweede Kamer ter Justitiebegroting, er aanwijzingen te be- igheidsdiensten intimi- [raniërs in Nederland, in Den Haag is betrok- aer op oppossanten van huizen met een waarde inwoners, bleek giste rster van het ministerie :uw wetsvoorstel .aan, n woningen met 50.000 1. iet veel woningzoeken- langen aan de regio ge- euwe woningen mogen de eis hanteren. Groei- ropers van buitenaf. De ild voor inwoners, die «n. en streekvervoer wordt at bleek gisteren tijdens ■antwoordelijkheid voor oor de verdeling van de de provincies, stadsge- PvdA en CDA twijfelen _ie. De fracties zijn bang luiten minder bussen te n de Tweede Kamer die arschijnlijk of de deeen- rgeschoven. ;e dingen bereiken: fors (elijkertijd meer mensen ed worden beloond, ten voor een geleidelijke af- motie van SGP-er Van un van het CDA, WD, e PvdA en GroenLinks oorstel van staatssecre- in grootaandeelhouders nptieve leningen, motie is om de extra op- e voor grootaandeelhou- het tarief op de vermo- rD-Tweede Kamerlid B- .erheid. ,t noment duidelijk wor vert. Over het algemeen te laat voor het verlag®1 indezekabinetsperioae, llll WOENSDAG 30 OKTOBER 1996 nuorAartHeering Rome - Op het platteland van Alba nië wordt op grote schaal geëxperi menteerd met het verbouwen van co caïne. Naast fikse hoeveelheden Al banese marihuana is de eerste Alba nese cocaïne al op de Italiaanse markt verschenen. Aan beide zijden van de Adriatische Zee staan dui zenden Albanese gangsters klaar om van hun land het 'Colombia van Eu ropa te maken'. Dat is in het kort de inhoud van een rap port van de Italiaanse geheime dienst, waarin nog eens de aandacht wordt ge vestigd op de snel toenemende invloed van de Albanese maffia in Italië en daar buiten. Sinds de geruchtmakende overtocht in 1991 van Albanese vrachtschepen vol vluchtelingen zijn nog eens tienduizen den Albanezen in het Zuid-Italiaanse ge west Apulië aan land gegaan. Iedere nacht reizen tientallen supersnelle mo torboten (te snel voor de Italiaanse kust wacht) op en neer tussen de Albanese en de Italiaanse kust, waar mannen, vrou wen, kinderen, sigaretten, drugs en wa pens worden ontscheept. Smokkel en illegale immigratie zijn in handen van Albanese bendes, die ter be taling van de overtocht de vrouwen dwingen tot prostitutie, de kinderen tot bedelarij en de mannen tot drugssmok kel en -handel. De over heel Italië ver spreide Albanese maffia heeft inmiddels hechte banden gesmeed met de plaatse lijke criminaliteit, met name in Apulië. De Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken Giorgio Napolitano heeft daarom alarm geslagen tegen de Albanese drei ging en de 'sterke toename' van de 'drugshandel die daarvan het gevolg is. Napolitano maakte er geen geheim van dat de Albanese overheid weinig of niets onderneemt tegen de handel in mensen en drugs en verlangt daarom een positie vere opstelling van het buurland. Voor lopig weten de bendes door van steek penningen en grof geweld echter nog el ke vorm van controle aan Albanese zijde te vermijden. Ook voor de kust van Sicilië heerst de staat van alarm. Alleen al rond het vlak bij Tunesië gelegen eiland Lampedusa zijn sinds het begin van dit jaar circa drieduizend boten met Noord-Afrikaan se immigranten aangehouden. Omdat het hier, anders dan in de Adriatische Zee, vooral gaat om wrakke vissersboten is het veel gemakkelijker om de clandes tiene transporten te onderscheppen. Maar terwijl illegale Albanezen, ingevol ge van een Italiaans-Albanese overeen komst, sinds dit jaar rechtstreeks terug gestuurd kunnen worden, is dat voor de Afrikanen, die zonder uitzondering geen persoonlijke documenten bezitten, niet mogelijk. Zij worden uitgewezen, maar krijgen daarbij 15 dagen de tijd om be roep aan te tekenen. In die periode ver dwijnen zij spoorloos, in Italië, Frank rijk of Duitsland. Binnen en buiten Italië wordt daarom al geruime tijd aangedrongen op een effec tievere bestrijding van het fenomeen der illegale immigratie. Een praktisch voor stel van politiechef Masone - 'houd ze vast en huur chartervluchten om ze te re patriëren' - riep vorige week echter een golf van verontwaardiging op. Een alter natief is nog niet in zicht, zodat Italië vooralsnog een open sluis naar Europa blijft. New York/Bukavu (dpa/afp/rtr/belga) - De internationale ge meenschap lijkt niet te weten wat ze aan moet met de crisis in Zaïre. De Verenigde Naties zijn er nog niet in geslaagd een ge zant voor Zaïre te vinden. De Veiligheidsraad heeft zich nog niet uitgesproken. Een humanitaire catastrofe lijkt steeds dich terbij te komen. De Zaïrese regering heeft giste ren de provincies Noord- en Zuid-Kivu onder militair bestuur geplaatst. Het gebied is het toneel van gevechten en volksverhuizin gen als gevolg van conflicten over de langdurige aanwezigheid van honderdduizenden Rwandese Hutu's op Zaïrees grondgebied. Honderdduizenden vluchtelingen zijn op de vlucht geslagen voor de gevechten in het gebied, waar door ze niet meer bereikbaar zijn voor de hulporganisaties. Het Zaïrese leger, dat tot dusver alleen tegen Zaïrese Tutsi-rebel- len vocht, is sinds gisteren ook in gevechten met het Rwandese (Tutsi-)leger verwikkeld. Zaïre beschuldigt Rwanda ervan een Tutsi-staat te willen vestigen in delen van Zaïre, Uganda, Rwan da en Burundi. Met de hulp van de al jaren in Zaïre wonende Tut- ii-Banyamulenges zou het de Hu ta's uit het grensgebied willen verdrijven. De Banyamulenge-Tutsi's leven generaties in Oost-Zaïre maar hebben er geen burgerrechten. Zij voelen zich daardoor uitge sloten. Bovendien voelen ze zich eigd door de toestroom van de miljoenen Hutu-vluchtelingen uit Rwanda en Burundi. Door het EU-commissaris voor de internationale hulpverlening Emma Bonino veroordeelde gis teren de internationale lethargie. Als er niet snel iets gebeurt, zul len volgens haar een half miljoen tot een miljoen vluchtelingen het binnenland van Zaïre intrekken, waar ze geen voedsel en medicij nen kunnen krijgen. Bonino zei dat er pas sprake kan zijn van een initiatief van de Europese Unie als de VN-Veiligheidsraad actie heeft ondernomen 'ten aanzien van zoveel barbarij'. Voor bemiddeling in de crisis is volgens een woordvoerder van de VN in New York 'een man van formaat nodig', bij voorkeur ie mand uit de regio. Die zou de op dracht moeten krijgen de contac ten tussen de regeringen van Zaï re en Rwanda te herstellen. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties sprepkt op zijn vroegst vandaag over de crisis, nadat' het onderwerp er sinds vrijdag niet meer aan de orde is geweest. De VN sluit het zenden van een in ternationale vredesmacht uit om dat er nauwelijks een land te vin den is dat daaraan wil deelne men. De sterke man van de Rwandese Tutsi-regering, minister van De fensie Kagame, heeft gisteren ge zegd dat het voormalige Rwande se Hutu-regeringsleger de be langrijkste plaatsen in Oost-Zaï re in zijn macht heeft. Volgens hem zijn er in Oost-Zaïre massa moorden gepleegd op Tutsi's uit Zaïre en Rwanda. Hij sloot niet uit dat er oorlog tussen Rwanda en Zaïre ontstaat als er geen ein de komt aan deze situatie. Het Burundese regeringsleger, waarin Tutsi's de dienst uitma ken, heeft gisteren erkend dat militairen onlangs 50 tot 100 Hu tu's hebben vermoord. De gru weldaad had plaats na 13 okto ber, toen het leger Hutu's bijeen had gedreven op een markt in Matana, zo'n 75 kilometer ten zuidoosten van de Burundese hoofdstad Bujumbura. Vanwege de oorlogsituatie in Zaïre zullen voorlopig geen Zaï rese asielzoekers worden uitge zet, aldus Liesbeth Rensman, persvoorlichter van de immigra tie- en naturalisatiedienst van het Ministerie van Justitie. Jeruzalem (rtr) - Een Israëli sche Internetfirma regelt e- mailboodschappen die aan God zijn geadresseerd. Vir tual Jerusalem leegt eens per maand het bestand. De printjes worden in de Klaag muur gestopt waar volgens de joodse traditie God Zijn post ontvangt. De firma berekent geen kos ten voor deze dienst. De pa gina is bereikbaar onder http://www.virtual.co.il. „Moge uw gebed worden verhoord," antwoordt de pagina. Brussel (anp) - De ouders van vermiste en door Mare Dutroux vermoorde kinderen krijgen inzage in alle juridische dossiers. Dat heeft de parlementaire en- Petecommissie besloten die on derzoek doet naar de wijze waar- de zaak-Dutroux is aange- P«t. Momenteel onderzoekt jus- °P welke wijze de ouders de ossiers zo snel mogelijk kunnen ontvangen. innen de Belgische parlemen- jwe onderzoekscommissie be aat nog onduidelijkheid over de aag of de ouders ook de resul ting Van ^et 'onderzoek naar het zoek' mogen ontvangen. De nwussie wil alle mogelijke pro- ■«rirefouten vermijden. Zij heeft deze vraag daarom twee ex its geraadpleegd. Die geven "Wenkort uitsluitsel. ■pb j ^Se s°cialisten en Chris- -democraten hebben overi- s zware kritiek geuit op het Pmerlid voor de Groenen, Vin- I ecr°ly, lid van de enquête- mmissie. Hij zei zondag op de «evisiezender RTBF dat de 'JKwacht op grote schaal bewij- «verschillendeonderzoeken ,r Mare Dutroux aan het ver- "digen is. De rijkswacht in Charleroi ont kent de aantijgingen in alle toon aarden. De grote partijen in Wallonië vinden dat Decroly zijn uitspra ken binnenskamers had moeten houden en niet naar de televisie had mogen stappen. Justitie in Brussel ontkent for meel dat er enig verband bestaat tussen de zaak-Dutroux en be richten over handel in kinderen door een reisagent uit het Bel gische plaatsje Wilrijk. Deze man zou op Sri Lanka twee niet-er- kende kindertehuizen beheren. Volgens de politie in de Srilan- kaanse hoofdstad Colombo ver koopt de reisagent de kinderen aan Westerse toeristen die hen seksueel misbruiken. Justitie in Colombo vermoedde ook een ver band met de zaak-Dutroux. Van dat laatste is nu officieel geen sprake. De betrokken man ontkent alle hem ten laste geleg de zaken. Hij zegt wel twee kin dertehuizen te beheren, maar dat puur te doen uit zorg voor het welzijn van de kinderen. Suha, het twee jaar oude zusje van Hilmi Shosha, drukt een zoen op de wang van haar broertje. Hilmi kwam eergisteren om het leven tijdens rellen tussen Palestijnse jongeren en Israëlische veiligheidstroepen. foto epa Door Willy Werkman Husan - Als echte vrijheids strijders hadden de Shabaab, de jongeren van het Pales tijnse dorp Husan, vlak bij Betlehem, zich op de strijd voorbereid. Met stapels ste nen, die ze naar de Israëli sche soldaten gingen gooien. Met dozen vol Molotov- cok- tails. „Wraak," riepen ze, van achter hun maskers. Ze renden op de honderden Israëlische soldaten af. En ze renden en ze schreeuw den door. Ook toen de schoten en de traangasbommen vielen. Ook toen de soldaten schietend en wel het dorp binnentrokken en daar twee van hun vrienden verwondden. Angst scheen er niet te zijn, daar in Husan. Alleen maar haat. Nog meer haat. Want daags ervoor was het 11- jarige jongetje Hilmi Shosha overleden. Hilmi, die samen met zijn vriendjes stenen had staan gooien naar voorbij rijdende au to's van joodse kolonisten. En daarvoor was afgestraft door Nahum Korman, de veiligheids officier van een van de joodse nederzettingen vlakbij Husan. Korman had het kind nage jaagd, op de grond gegooid en met de kolf van zijn pistool op het hoofd geslagen. Zo hard, dat het kind tien uur later in het zie kenhuis aan een inwendige bloeding was overleden. Een shahied, een heilige martelaar, heet hij nu in Husan. Een van de vele de laatste jaren. Maar wel de jongste. Hij werd gisteren in zijn dorp begraven. Met de Pa lestijnse vlag op zijn kleine lichaam. Met olijftakjes rondom zijn kapotgeslagen hoofd. De linkerkant van zijn gezichtje was nog gezwollen, zei een van de omstanders, die het lijkje had gezien. Van de klappen van Kor- man's pistool en van de schop pen van zijn laars. Moeder Suad had hem nog even den daar, uit eerbied voor Allah, onze schoenen uit. En tegen de regels van de Islam in zochten we achter de ijzeren toegangs deur dekking, vlakbij de bid dende mannen. De schoten waren heel dichtbij. De regenvlagen en de plotselin ge winterwind zorgden voor een luguber bijgeluid. Allah heeft in die spannende minuten ons ge bed verhoord. Maar ook dat van vaarwel kunnen kussen, voordat de mannen haar kind naar de begraafplaats brachten. En Hil mi, de shahied, was door het he le dorp gedragen. Hoog boven de menigte van duizenden getild. Toegeweend door de vrouwen langs de kant van de weg. En met de strijdkreten van de sha baab. De soldaten met hun jeeps en hun loeiende luidsprekers snel den plotseling richting de plek, waar wij met de boze dorpsbe woners praatten. Vuurflitsen schoten uit hun geweren. We renden een moskee binnen, waar een twintigtal mannen, alsof er niets aan de hand was, hun mid daggebed zeiden. „Allah Ak- bar," God is groot. Ook wij gooi- Hilmi's moeder Suad? In haar armoedige huisje zat ze gisteren met haar bijna twee-jarige dochtertje Suha op haar schoot. Een doodziek kind, dat been mergtransplantatie had moeten krijgen van haar nu gestorven broertje. Net deze week had de dokter Suad verteld, dat alleen Hilmi's beenmerg geschikt was om het leven van Suha te red den. „Ik heb een zoon verloren," zegt de moeder huilend. „Maar nu Hilmi er niet meer is, zal bin nenkort ook Suha sterven." Tra ditiegetrouw zit ze, met de vrou wen van het dorp om zich heen, op de grond. En buiten, ketting- rokend, vraagt vader Saier aan iedereen, die hem de hand komt drukkken: „Hoe hebben de jo den mijn kind kunnen doden?" Nahum Korman, de joodse kolo nist, die - nu ook volgens de Is raëlische politie - de dood van Hilmi op zijn geweten heeft, blijft voorlopig tot eind deze week in arrest. Hij heeft zijn ei gen versie van de tragedie in Husan. „De jongen viel met zijn hoofd op een rots," heeft hij zijn ondervragers verteld. „Ik heb zelf de ambulance laten komen." En in Hadar Betar, de nederzetting, waar hij woont, geloven ze ook niet dat hun vei ligheidsofficier schuldig is. „We kennen hem", zegt Mordechai Meltsik, een van de bewoners daar. „Hij is zo'n aardige man." En trouwens, we moesten goed weten dat de stenen, die de Pa lestijnse kinderen op de weg gooien, heel gevaarlijk kunnen zijn. Slaan met de kolf van je pistool ook, zo is gebleken. In Hadar Betar zijn ze nu heel bang voor de wraak, die vanuit Husan komen kan. Terecht waarschijnlijk. Want de sha baab daar zal Hilmi's dood niet vergeten. Van alle muren in het dorp kijkt de foto van de sha hied je aan. Een onschuldig kinderkopje. Een nieuwe reden voor geweld. „Als ik een geweer zou hebben, zou ik alle joden doden," zegt een van de jongens, die 's ochtends nog met zijn ste nen op de soldaten was afge rend. „Een mes is genoeg," roept een ander. „En pas op. Als we die Nahum te pakken krijgen, snijden we hem in honderd stukken!" Of we ook koffie wil den. (ADVERTENTIE) tweede Ken je dat? Je bent' gezellig met iemand aan het bellen, maar je verwacht nog een telefoontje. Dan biedt WisselGesprek1" uitkomst. Het werkt eenvoudig: je hoort een piep als iemand je probeert te bereiken. Je kunt dan met dezelfde telefoon het tweede telefoontje aannemen. En je schakelt zo weer terug. Voor WisselGesprek betaal je nu geen aansluitingskosten. En als je nu een abonne- Nieuw: ment neemt, krijg je het de eerste twee maanden gratis. Daarna betaal je f2,50 per maand. Meer weten? Bel dan gratis 06-0402. Ankara (rtr/afp) - Een Koer dische vrouw heeft gisteren in Turkije bij een zelfmoordaan slag behalve zichzelf drie po litie-agenten en een burger gedood. Ook een medeplichti ge kwam om het leven. De aanslag vond plaats in Sivas in centraal-Turkije. De activiste van de Koerdische Arbeiders Partij (PKK) liet een explosief springen in een politie auto nadat zij was opgepakt voor verhoor, aldus de politie. Ver scheidene personen liepen ver wondingen op. Vrijdag voerde een PKK-activis- te een zelfdmoordaanslag uit op een politiebureau in het Zuid- Turkse Adana. Daardoor kwa men vier mensen om. De eerste zelfmoordaanslag door de PKK vond plaats in juli in Tunceli. De tol was tien doden. Jeruzalem - De Israëlische regering heeft gisteren in een stap die zeker de spanningen met de Palestijnen zal doen opvoeren het licht op groen gezet voor de bouw van 8000 woningen in drie joodse nederzettingen op de Westoever. De plannen voor de bouw van de woningen werden verscheidene jaren geleden al goedgekeurd, maar de vorige regering bevroor ze om de verhouding met de Palestijnen te verbeteren, aldus een woordvoerder van het ministerie van Defensie. Voor ieder nieuw bouwproject in de Gaza-Strook en op de Westoever moet het mi nisterie van Defensie een vergunning afgeven. Cairo - Drie dagen nadat een flatgebouw in de Egyptische hoofd stad Cairo instortte, zijn gisteren twee jonge vrouwen, een zeven tienjarige Amerikaanse en een negentienjarige Egyptische, onder het puin vandaan gehaald. Ook zijn er gisteren twee lijken geborgen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken zijn er tot nog toe twaalf doden aange troffen, terwijl de Egyptische media van achttien spreken. Er zijn zeker 23 overlevenden. Lugo - Een 83-jarige man is gisteren in de Spaanse stad Lugo tot dertien jaar cel veroordeeld wegens verkrachting. Het slachtoffer was een achtjarig meisje. De man moet ook twee miljoen peseta's (meer dan 26.000 gulden) boete betalen. De bejaarde verkrachtte het meisje in september vorig jaar voor de eerste keer in zijn wo ning. Bij de tweede verkrachting op een weiland waar hij op het vee paste, werd de man door de vader van het meisje verrast. De aan klager had achttien jaar cel en een boete van tien miljoen peseta's geëist. Seoul - Het enige gevangene bemanningslid van de Noord-Kore- aanse duikboot die in september aan de kust van Zuid-Korea strandde, heeft gisteren bevestigd dat de onderzeeër op een spio- nagemissie was. Van de Noord-Koreaanse infiltranten zijn er 22 door Zuid-Koreaanse troepen gedood. De duikboot had op 14 september Noord-Koreaanse spionnen af gezet in het Zuiden en ze drie dagen later weer opgehaald, zei de 31-jarige Lee Kwang-Su op een persconferentie in Seoul. Daags erop strandde het vaartuig op de kust van de regio Kangnung. Van de 26 opvarenden zijn er 22 omgekomen, deels gedood door hun eigen makkers, deels door Zuid-Koreaanse troepen. Kabul - De radicale Taliban-militie heeft gisteren naar eigen zeg gen een aanval op Kabul afgeslagen. Daarbij zouden 150 soldaten van de vroegere minister van Defensie Masud zijn gedood. Vier honderd aanvallers van de troepen van Masud zouden gewond zijn geraakt. Aan eigen zijde vielen twee doden en vier gewonden, aldus een Taliban-woordvoerder. De Europese Unie eiste gisteren een onmiddellijk staken van de gevechten in Afghanistan en dat de betrokken partijen beginnen met onderhandelingen. Namens de EU riep Ierland alle partijen in Afghanistan op samen te werken met de speciale VN-missie die een bestand tracht te bereiken. New York - VN-hulporganisaties hebben alarm geslagen over het gebrek aan voedsel, medicamenten en schoon water in Irak. Ze zeiden dat zij slechts vier procent hebben ontvangen van de fond sen waar ze de internationale gemeenschap om hebben gevraagd. Elke maand komen in Irak 4500 kinderen onder de vijf jaar om door honger en ziekte, aldus een woordvoerder. Dit cijfer is af komstig van de Iraakse regering, maar hulporganisaties menen dat dit aantal juist is. „De humanitaire toestand in heel Irak is slecht", aldus directeur Catherine Bertini van het Wereld Voedsel Programma. „Met het begin van de winter zal zij kritiek worden voor tienduizenden vrouwen, kinderen en andere Irakezen die al ver onder dé,armoe-. degrens leven." Wenen - Hoge prijzen zijn gisteren betaald tijdens een veiling in Wenen van meer dan 8000 kunstwerken die de nazi's tussen 1938 en 1945 van Oostenrijkse joden hadden geroofd. Voor de veiling in het Weense Museum voor Toegepaste Kunst (MAK), die vandaag voortduurt, bestond grote belangstelling uit de hele wereld. Het veilinghuis Christie's organiseert de verkoop ten behoeve van de Joodse Gemeenschap in Oostenrijk. De opbrengst, die op 4,3 miljoen gulden werd geschat maar vermoedelijk hoger zal uitval len, komt ten goede aan slachtoffers van de holocaust en hun na bestaanden, en aan niet-joodse slachtoffers van de nazi's. Door Camiel Hamans Breda - „Het is alsof we een eeuwigdurende verkiezingsstrijd hebben in Polen. Zo is het land gepolariseerd." Wlodzimierz Cimoszewicz, eerste minister en leider van een links coalitiekabinet te Warschau, zegt het met een glimlach van veront schuldiging. „Twee en een half jaar geleden heb ik uw land ook bezocht, ik was toen nog minister van Justitie. De eensgezindheid en de rust die ik hier toen heb aangetroffen, daar ben ik wel eens jaloers op. In Polen lijkt het of we over een maand naar de stembus moeten en toch staan er dit jaar geen verkiezingen op het programma." Cimoszewicz, onafhankelijk links politicus, jurist en tijdens de staat van beleg boer, doet na een kort bezoek aan Luxemburg opnieuw Nederland aan. Giste ren legde hij bij de herdenking van de bevrijding van Breda door de Polen een krans op het ere- veld. „Economisch gaat het uitstekend met Polen. Politiek echter niet. Er loopt een scheur door de natie. Het abortusdebat is daar een goed voorbeeld van. De katho lieke kerk preekt er wekelijks te gen. Tot in de bejaardentehuizen toe wordt er opgeroepen voorbe drukte protestbrieven naar het parlement te sturen." „Maar op de dag dat de Tweede Kamer zich na de afwijzing van de liberale wet in de Senaat op nieuw uitsprak voor dat wets voorstel publiceerde een grote krant in Warschau een onderzoek waaruit bleek dat zestig procent van de bevolking achter ons staat. De president zal de wet ze ker ondertekenen en daardoor een officiële status geven. Katho lieken hoeven zich niet ongerust te maken. Niemand wordt tot ab ortus gedwongen. Het blijft een zaak van het persoonlijke gewe ten. De wet is er voor noodgeval len. Seksuele voorlichting op school, ook een onderdeel van het voorstel, is zeker zo belangrijk." „De verhouding tot de Rooms- Katholieke kerk is in mijn ogen een normale. Het episcopaat is het daar natuurlijk niet mee eens. De kerk wil invloed op het hele leven, dus ook op politiek gebied. Vandaar de conflicten over abor tus, het concordaat en onderwijs. Ik geloof in de scheiding van kerk en staat en daarom is het goed dat we af en toe tegenover elkaar staan. Dat is de natuurlijke rela tie." „Wij, de president en ik, streven naar aansluiting met West-Euro pa. In economisch, militair en ideologisch opzicht. Dat leidt tot spanning en onbegrip. Ook in het Westen. Met uw premier zal ik spreken over ons verlangen toe te treden tot de Navo. Hier vreest men de Russische reactie. Ik ben daar niet zo bezorgd over. We zullen de Russen duidelijk moe ten maken dat zij zich niet langer kunnen bemoeien met de politiek van andere landen. En als we nu maar het afgesproken tijdpad blijven volgen, zullen de Russen wel inbinden. Ze zullen zich ongetwijfeld ver baal hard opstellen en het zal een taai gevecht worden, maar de enige oplossing is simpelweg vol houden. Het Westen overschat de kracht en vasthoudendheid van Moskou. Zelfs de Oekraïne zal in onze visie een band met de Navo moeten aangaan en geen moeder- tjelief in het Kremlin die dat te genhoudt."

de Stem | 1996 | | pagina 5