Herkeuren oudere WAO'ers soepeler Werel besluit naar Z Mokkende patat-generatie roept gevestigde orde op 't matje Bezuiniging bij mbo op losse schroeven Rijden onder invloed niet sneller strafbaar Amsterdam zet spierballentaal niet om in daden Gangsters Ouders zaak- krijgen inzag Geen gehoor bij ambassade DE STEM BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR PvdA en D66 voorzien compromis met WD Dijkstal bepleit imamopleiding Kabinet woedend over optreden PvdA'er Wallage Kif BINNENLAND KORT Post asielzoekers komt geopend aan Grens-vrije vestiging naar drie ton Dees krijgt Luxemburgse onderscheiding Decentralisatie streekvervoer uitgesteld Vermogensbelasting geleidelijk omlaag DB STEM Humanitaire cat 11 WOENSDAG 30 OKTOBER 1996 Den Haag (anp) - Een club van ruim veertig jongeren wil de confrontatie aan met wat zij noemt de gevestigde orde over wat de volgende eeuw brengt en welke erfenis hun wordt nagelaten. De zogenoemde 'generatie-nix' heeft daartoe ongeveer driehonderd Nederlan ders 'die in ons land de boel regelen' aan geschreven. De tussen 1960 en 1980 geboren jongeren vragen in een pamflet deze week de oudere generatie om een antwoord en sturen aan op een verbale confrontatie medio december. De groep, die zich afzet tegen de oude ren, erkent volmondig de generatie die de welvaartsstaat mede heeft opge bouwd. De groep tekent daar evenwel onmiddel lijk bij aan dat de 'babyboomers' flinke steken hebben laten vallen en dat de er fenis bepaald niet de schoonheidsprijs verdient. De benaming 'generatie-nix' is geënt op de stigmatisering dat er van de huidige jeugd weinig tot niets meer uit zou gaan. „Waar jullie in de jaren '60 demonstreer den, dansen wij een gat in de nacht. Waar jullie favoriete drieletterwoorden Mao en Che waren, kiezen wij voor MTV en xtc," luidt een constatering. De kritiek van de jeugd liegt er niet om. De scepsis ten aanzien van de leefwijze van de jongeren in de ogen van de oude ren riekt naar die van de jaren zestig en zeventig. Lastige ouders en leraren over lang haar, meisjes met broeken in plaats van rok ken op school, de pil uitsluitend via de NVSH, stiekem een stickie in een duiste re koffieshop, tot de meewarige blikken van bekrompen denkende buren over de 'pukkel met oostindische inkt gekalkte P.J. Proby' achterop de vermaarde Puch dan wel Tomos. Het is allemaal nog geen dertig jaar gele den. Toch zegt de 'nix-generatie', ook wel als 'patat-jeugd' geafficieerd, dat de kritiek van de veertigers en vijftigers 'komt uit de monden van oude vrouwen en mannen die of helemaal niets hebben geprobeerd in het leven, of uit de mond van de groep die in de jaren '60 een rede lijk naïeve en maar zeer ten dele geslaag de poging heeft gedaan om de loop van de geschiedenis te beïnvloeden'. Aanklachten rond de erfenis: het wurg koord van het onderwijs, het niet afla tende probleem van de rentelasten, de el lende op de arbeidsmarkt, de mest, uit laatgassen, smog en afval. De club jongeren heeft ook nog een waarschuwing in petto. „Als wij ooit de aftrekbaarheid van de hypotheekrente moeten afschaffen om de rente op jullie schulden te kunnen betalen, is het niet uitgesloten dat er stemmen opgaan om dat dan ook maar met terugwerkende kracht te doen." Onder de aangeschrevenden zijn Kamer leden, ministers, topambtenaren, rec- tors-magnifici, dominees, docenten, mu zikanten, schrijvers, directeuren, om- roepvooritters, columnisten, captains of industry, vakbondsleiders, Commissa rissen der Koningin, alsmede andere be kende Nederlanders zoals koningin Beatrix. Den Haag (anp) - De regering fracties van PvdA en D66 hebben goede hoop dat van daag binnen de coalitie over eenstemming kan worden be reikt over een versoepeling van de herkeuring van oudere WAO'ers. Zij willen dat de herkeuringen van deze groep wel doorgaan, maar volgens de aanzienlijk minder strenge normen die vóór 1993 van kracht waren. De VVD wil formeel nog niet rea geren'op dit plan, maar volgens ingewijden zou hierover met de liberalen wel te praten zijn. Het helemaal schrappen van de herkeuringen is volgens WD- Kamerlid Van Hoof 'niet aan de orde' en 'onbespreekbaar'. Bij in terne coalitiebesprekingen zou hij zich echter wat gematigder uitlaten. De WAO-keuringen zijn in 1993 drastisch verscherpt. Tegelijk werd bepaald dat iedereen die op dat moment al arbeidsongeschikt was, herkeurd moest worden, met uitzondering van degenen die toen 50 jaar of ouder waren. Het herkeuren gebeurt per leef tijdscategorie. Volgend jaar zijn de WAO'ers aan de beurt die in 1993 45 tot 47 jaar waren. In 1998 volgt de groep die toen 48 of 49 was. Mede door deze aanpak is het aantal arbeidsongeschikten fors gedaald. Uit onderzoek blijkt echter dat WAO'ers die bij herkeuring ar beidsgeschikt worden bevonden, vrijwel kansloos zijn op de ar beidsmarkt. Slechts 22 procent van hen vindt een baan. Volgens de WD moeten de in spanningen om ex-WAO'ers aan een baan te helpen worden ver hoogd. Maar PvdA en D66 heb ben daarvan weinig verwachtin gen. Zij willen oudere WAO'ers vrijwaren van de nieuwe keu ringsnormen. Volgens PvdA-Kamerlid Adel- mund is het echter nooit haar be doeling geweest om de herkeu ringen helemaal te laten vallen. Ze wil voor oudere WAO'ers te rug naar het regime van voor de wetswijziging in 1993. Toen von den er ook herkeuringen plaats, maar die leidden zelden tot het stopzetten of verlagen van de WAO-uitkering. De WAO-keuringen komen van daag aan de orde bij een overleg van de Kamer met staatssecreta ris De Grave van Sociale Zaken. Vooraf overleggen de drie rege ringsfracties onderling over de kwestie. Vorig jaar is in de Kamer ook ge sproken over het stopzetten van de herkeuringen. Van de coalitie partijen was daar toen alleen de PvdA voorstander van, zodat er geen Kamermeerderheid voor te vinden was. Wel zijn vorig jaar de keuringsei sen iets versoepeld. Ook is er eeh regeling getroffen voor oudere WAO'ers die arbeidsgeschikt worden verklaard bij herkeuring. Zij krijgen recht op een verlengde WW-uitkering. Die is even hoog als de bijstand, maar kent geen vermogenstoets. Rabat (anp) - Er moet in Ne derland spoedig een oplei ding komen voor imams (is lamitische geestelijken). Dat zei minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken gisteren in Rabat op de voorlaatste dag van zijn bezoek aan Ma rokko. Dijkstal maakt zich zorgen over imams die, vaak voor een korte periode, vanuit Marokko naar Nederland worden gestuurd. Zij spre ken vaak geen woord Neder lands en weten 'niets van de omstandigheden van de mensen voor wie ze moeten werken', aldus de minister. De Marokkaanse overheid ziet er weinig in de geeste lijke leiding van Marokka nen in het buitenland over te laten aan buitenstaanders. Zij wil de garantie dat haar landgenoten over de grenzen worden onderwezen in de soennitische islam. Daarmee wil de Marokkaanse regering ook voorkomen dat zij zich laten verleiden tot de funda- mentalistischer georiënteer de sjiïtische variant. Algemeen wordt echter aan genomen dat koning Hassan, tevens de geestelijk leider, bang is de controle over zijn onderdanen in den vreemde te verliezen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een ruime Kamermeerderheid voelt niets voor de bezuiniging van zo'n 125 miljoen gulden op de studiefinancie ring voor mbo-studenten. De regeringspartijen PvdA, WD en D66 bepleiten hoe dan ook minstens een jaar uitstel. De Kamer is ook fel gekant tegen een aanscherping van de prestatiebeurs. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet is woe dend over het optreden van de PvdA-fractieleider Wallage. Door zijn brief aan minister De Boer (Milieu) heeft hij een com promis in de kwestie 'Beek' vrij wel onmogelijk gemaakt. Wallage schreef De Boer afgelo pen weekeinde een briefje waarin hij haar waarschuwt niet in te stemmen met een kabinetsbesluit voor nachtvluchten op vliegveld Beek. Deze - uitgelekte - brief is het kabinet in het verkeerde keel gat geschoten. Het schrijven wordt uitgelegd als een zwaar politiek signaal, waarmee de po litieke positie van De Boer be wust op spel wordt gezet. Als zij instemt met nachtvluchten, zou haar positie zeer moeilijk wor den. De Boer kan nu de brief is uitgelekt weinig anders dan vol harden in haar verzet tegen nachtvluchten. Daarmee is de kans op een compromis alleen nog maar kleiner geworden, is de opvatting in het kabinet. Tijdens een debat met de Kamer over het gewraakte briefje her haalde De Boer gisteren nadruk kelijk dat ze het briefje van Wal lage 'als een steuntje in de rug er vaart'. Dat bleek gisteren op de eerste dag van de behandeling van de Onderwijsbegroting 1997. Minister Ritzen wil bezuinigen op de OV-jaarkaart en de beur zen van studenten in het middel baar beroepsonderwijs: 12 mil joen gulden in 1997 oplopend tot 125 miljoen gulden in 2000. Hoe is nog niet precies duidelijk. Maar de Kamer is op voorhand bang dat hierdoor minder stu denten naar het middelbaar be roepsonderwijs zullen gaan. D66 en de grootste oppositiepar tij CDA willen juist dat Ritzen meer geld investeert in het mid delbaar beroepsonderwijs. Het CDA bepleit een extra investe ring van 100 miljoen gulden voor beroepsbegeleiding en om de fi nanciële tekorten bij mbo-scho- len weg te werken. D66 wil dat Ritzen in 1997 met een samenhangend plan komt om de problemen in het beroepson derwijs op te lossen. D66-Kamer- lid Van Vliet stelde dat Ritzen 'het beroepsonderwijs en haar studenten in de steek laat'. De paarse regeringspartijen ver zetten zich ook tegen een aan scherping van de prestatiebeurs voor studenten in het hoger on derwijs. Ritzen wil dat studenten vanaf volgend jaar in hun eerste studiejaar 70 procent van de stu diepunten halen. Zo niet, dan zullen zij zelf volledig moeten op draaien voor de studiekosten. Maar de Kamer vindt dat eerst de kwaliteit van het hoger onderwijs verder moet verbeteren voordat een aanscherping van de presta tienorm van 50 naar 70 procent acceptabel is. De PvdA temperde het enthou siasme over de verkleining van de laagste groepen in het basison derwijs. De sociaal-democraten willen eerst een goed plan van het kabinet. „We moeten het onder wijs niet met een dooie mus blij maken. Klassenverkleining, pri ma, maar het kost wel erg veel geld," aldus het PvdA-Kamerlid Liemburg. De regeringsfracties en het CDA voelen vooralsnog niets voor een andere vorm van financiering van het basisonderwijs, waarbij de scholen jaarlijks een vast be drag voor personeel en materiële kosten zouden krijgen. De deur van de ambassade van Indonesië in Den Haag bleef gisteren dicht voor de aan bieders van handtekeningen. FNV-voorzitter Johan Steke lenburg en CNV-voorzitter An ton Westerlaken probeerden 25.000 protestkaarten te over handigen met het verzoek aan de autoriteiten in Jakarta vak bondsleider Muchtar Pakpahan vrij te laten. Later op de dag wilden actie voerders in het kader van de In ternationale Protestdag voor de Mensenrechten en Democratie in Indonesië handtekeningen aanbieden. Ook ditmaal gaven de ambassadeur en zijn perso neel niet thuis. Pakpahan zit sinds juli vast. Zijn proces begint eind novem ber. Justitie legt hem staatson- dermijnende activiteiten ten laste. Volgens Westerlaken zijn de beschuldigingen ongegrond. Een niet-democratisch regime noemt iedereen die pleit voor veranderingen staatsondermij- nend. Dat de ambassadeur ons niet wil ontvangen, betekent al leen dat we sterk staan. FOTO ANP Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Sorgdrager (Justitie) ziet door Europese regelgeving geen mogelijkheid om onder invloed rijden sneller te vervolgen. Het kabinet zint wel op mogelijkheden om de ver keerscontrole te verscherpen. Dat zei Sorgdrager gisteren tij dens een debat over de verkeers veiligheid. De PvdA stelde twee weken gele den voor rijden onder invloed van alcohol harder aan te pakken. Het promillage waarbij tot straf oplegging overgegaan kan wor den, zou van 0,5 naar 0,2 - één glas bier of wijn - moeten gaan. Sorgdrager is 'persoonlijk' van mening dat het al strafbaar zou moeten zijn om achter het stuur te kruipen als iemand maar een glas gedronken heeft. „Het is in de praktijk immers moeilijk en onduidelijk vast te stellen wan neer je nu precies op een pro millage van 0.2 zit. Daarom is he lemaal geen alcohol volgens mij het beste." Maar, zo onderstreep te de minister, het verlagen van de promillagegrens is strijdig met de afspraken die in Europees ver band worden gemaakt. „Daar koersen we af op 0,5 procent. Ik vind dat een beetje jammer, maar wat in Europees verband wordt afgesproken vind ik heel belang rijk en ik wil me er dus aan hou den." De PvdA vindt dat Nederland zijn oren niet moet laten hangen naar Brusselse afspraken. „Euro pa kan de pot op waar het dit soort maatregelen betreft," aldus PvdA-woordvoerder Van Heemst. Hij vindt dat Nederland zijn ei gen koers moet varen. Amsterdam (anp) - Wil Am sterdam serieus de georgani seerde misdaad aanpakken, of blijft het bij spierballen- taal die niet in daden wordt omgezet? Een aantal partijen in de ge meenteraad en bewoners van het Wallengebied vrezen het laatste. Eén bewoner stapt zelfs naar de rechter. Aanleiding is een op het eerste oog onbeduidende zaak, die ech ter grote gevolgen kan hebben. Een bordeelhouder verbouwde zijn pand aan de Oudezijds Voorburgwal zodanig, dat er nu in plaats van één, twee ramen zijn waarachter prostituees in de etalage zitten. Hij deed dat ondanks dat het ge meentebestuur al lang geleden besloot dat er geen uitbreiding van de prostitutie in het Wallen gebied mag plaatsvinden. De man maakte slim gebruik van een mogelijkheid om af te wij ken van de regel dat een raam waarachter een vrouw zich eta leert, minimaal anderhalve me ter breed moet zijn. Op de Wallen staan massa's Patijn smalle grachtenpanden die aan dat voorschrift niet voldoen en ook niet kunnen voldoen, zonder het monumentale karakter van de gebouwen aan te tasten. Die bestaande bedrijven mogen ra men hebben niet breder dan ne gentig centimeter. Het voorschrift was niet in het FOTO ANP leven geroepen om bordeelhou ders in staat te stellen hun ra men in omvang te verkleinen en in capaciteit te vergroten, maar dat dreigt nu wel te gebeuren. De exploitant kreeg zijn bouw vergunning en dertien collega's volgen inmiddels zijn voorbeeld. De gemeentelijke bezwaar schriftencommissie stelde de protesterende buurtbewoner G. van der Veen in het ongelijk. Hij stapt nu naar de rechter. De bordeelexploitant in kwestie heeft een niet bepaald brand schoon verleden. Zijn naam zou prijken op de lijst van zestien misdaadgroeperingen, die de criminoloog Fijnaut voor de commissie-Van Traa opstelde. Het college van B. en W. staat machteloos, beweert burgemees ter Patijn. Bovendien, vindt hij, is er niet echt sprake van een uitbreiding van prostitutieacti- viteiten. Hoogstens een intensi vering. En dat is op de Wallen, in tegenstelling tot in de Amster damse Pijp, niet verboden. Het PvdA-raadslid E. van der Laan wist niet wat hij hoorde. Nog slechts enkele maanden ge leden stond het stadhuis op zijn kop toen de parlementaire en quêtecommissie-Van Traa con cludeerde, dat de georganiseerde misdaad een stevige voet aan de grond heeft in de Amsterdamse binnenstad. Het gemeentebestuur gooide er een actie in de verloederde Mo- lensteeg en veel krachtige taal tegenaan, om te laten zien dat daar spoedig een einde aan zou komen. Bewoner Van der Veen is zo mo gelijk nog bozer. „De gemeente leeft zijn eigen regels niet na en roept dan straks weer hard dat de buurt zo crimineel is. Wiens schuld is dat nou eigenlijk?" Hij wil dat de rechter de gemeente dwingt het eigen beleid uit te voeren. Patijn zit met de kwestie in zijn maag. Maar in plaats van on middellijk beterschap te belo ven, verdedigt hij de genomen beslissing. Verbazend van een man die zich, aldus WD-raadslid T. Hooijma- ijers, opwerpt als het boegbeeld van de morele schoonmaak van de stad. De burgemeester reageert type rend. Hij komt met een notitie, terwijl er al tien centimeter pa pier ligt over de aanpak van de georganiseerde misdaad. Als de notitie niet bevredigend is, stapt Van der Laan uit de raadscommissie die zich met cri minaliteit bezighoudt. „Ik ga niet zitten praten over een strijd die nooit van de grond komt." Een goed gastheer maakt het zijn gast naar de zin. In de inter, nationale politiek hoeft dit echter niet meer. Minister Dijkstal op bezoek in het Marokko van koning Hassan, kreeg van zie gastheren de wind van voren. Nederland heeft een veel te liberaal drugsbeleid, was de klacht van de Marokkaanse autoriteiten. Hasj en marihuana zijn ij, Nederland bijna vrijelijk te koop. De waar wordt voor een groot deel betrokken uit Noord-Afrika en levert de plaatselijke prod(. centen zo veel op, dat daardoor het eigen beleid van de Marot kaanse overheid om de productie te beperken of zelfs te ver bieden, belemmerd wordt. Het is het oude verhaal van de pot en de ketel. Nederland mag zich weinig zorgen maken over wat hier softdrugs heten, ir Marokko behoort het telen van wiet en het roken van kif tot'de nationale cultuur. De Marokkaanse overheid probeert of door veel lawaai te maken de internationale aandacht van de eigen 'overtredingen' af te wenden of tracht door op een Nederlands schuldgevoel te speculeren ontwikkelingsgelden los te peute ren, om de eigen landbouw om te laten schakelen. Een zichtige truc. Van hétzelfde laken een pak is de klacht dat de Nederlandse overheid te veel ruimte laat voor oppositionele Marokkaanse geluiden. In het half-autoritaire vorstendom van koning Has san is kritiek niet geaccepteerd. Er bestaat slechts één geluid en dat komt uit de mond van de monarch of uit die van onder zijn toezicht staande vazallen. Nederland kent vrijheid van meningsuiting. Dus ook in Marok kaanse kring kunnen hier afwijkende ideeën geopperd wor den. Dat zint de koning niet. Hij is bang dat een mogelijke bin nenlandse oppositie erdoor gestimuleerd wordt. Ook hier is het weer de omgekeerde wereld. Marokko zoekl aansluiting bij de moderne wereld. De consequenties, demo cratie en grondrechten, zijn echter niet gewenst, alleen het economisch profijt. Vandaar de harde woorden. Dat West-Europa, en zeker Nederland, aan handelsvoordelen voorwaarden wil verbinden, is koning Hassan een doorn in het oog. Hij is weliswaar jaloers op de welvaart van de Europese Unie, maar de daarbij behorende mensenrechten wijst hij al, Zijn kritiek moet daarom niet serieus genomen worden. Het is niet veel meer dan kif. Den Haag - In een groot aantal opvangcentra voor asielzoekers zijn de afgelopen maanden in totaal 218 poststukken aangetrof fen die waren beschadigd of geopend. In ongeveer 64 procent van de gevallen betrof het post uit Iran. De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) verricht al geruime tijd onderzoek naar ongewenste activiteiten van Iraanse zijde in Nederland. Dit staat in antwoorden van minister Sorgdrager en staatssecre taris Schmitz van Justitie op vragen van de Tweede Kamer ter voorbereiding van de behandeling van de Justitiebegroting. De BVD liet al eerder dit jaar weten over aanwijzingen te be schikken dat Iraanse inlichtingen- en veiligheidsdiensten intimi derende activiteiten ontplooien tegen Iraniërs in Nederland, waarbij mogelijk de Iraanse ambassade in Den Haag is betrok ken. De activiteiten richten zich onder meer op oppossanten van het Iraanse regime. Den Haag - Gemeenten krijgen het recht huizen met een waarde tot 300.000 gulden te reserveren voor eigen inwoners, bleek giste ren bij de Raad van State. Een woordvoerster van het ministerie voor Volkshuisvesting kondigde een nieuw wetsvoorstel .aan, waarin de zogenoemde koopprijsgrens van woningen met 50.008 gulden wordt verhoogd tot 300.000 gulden. Het wetsvoorstel maakt het gemeenten met veel woningzoeken den mogelijk om van huizenkopers te verlangen aan de regio ge bonden te zijn. Alleen gemeenten die weinig of geen nieuwe woningen mogen bouwen, met een restrictief beleid kunnen de eis hanteren. Groei- gemeenten mogen geen eisen stellen aan kopers van buitenaf. De iets duurdere koopwoningen zijn bedoeld voor inwoners, die daarvoor goedkopere woningen achterlaten. Den Haag - Oud-staatsse cretaris Dees (foto), nu Eerste-Kamerlid voor de WD, krijgt een Luxem burgse onderscheiding voor zijn inzet in de Bene lux. Dees is benoemd tot commandeur in de orde van verdienste van het Groot-Hertogdom. Premier Jean-Claude Jun- cker reikt hem morgen in Luxemburg de versierse len uit die horen bij de on derscheiding. Dees krijgt die omdat hij de samen werking in de Benelux heeft bevorderd. De WD- er, die van 1986 tot 1989 staatssecretaris was voor Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, zat in 1993 en 1994 het Beneluxparle- ment voor. Den Haag - De decentralisatie van stad- en streekvervoer wordt waarschijnlijk met een jaar uitgesteld. Dat bleek gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer. Minister Jorritsma (Verkeer) wil de verantwoordelijkheid voor het stad- en streekvervoer - en dus ook voor de verdeling van do subsidie - per 1 januari verschuiven naar de provincies, stadsge westen en een aantal middelgrote steden. PvdA en CDA twijfel® of er wel voldoende geld is voor die operatie. De fracties zijn bang dat regio's die krap komen te zitten, besluiten minder bussen te laten rijden. Het ziet ernaar uit dat een meerderheid in de Tweede Kamer die vrees deelt. Vandaag beslist de Kamer waarschijnlijk of de decen tralisatie inderdaad naar 1998 wordt doorgeschoven. De minister wil met haar nieuwe wet twee dingen bereiken: fors bezuinigen op het openbaar vervoer en tegelijkertijd meer mensen in de bus krijgen. Regio's met goede prestaties op dat gebied worden beloond, ten koste van anderen die dat niet lukt. Den Haag - Een Kamermeerderheid pleit voor een geleidelijke af schaffing van de vermogensbelasting. Een motie van SGP-er Van der Vlies kon gisteren rekenen op de steun van het CDA, VVD. D66 en de kleine christelijke partijen. De PvdA en GroenLin® stemden tegen. Dat bleek bij de stemming over een wetsvoorstel van staatssecre taris Vermeend over de fiscale positie van grootaandeelhouder en de aftrekbaarheid van rente op consumptieve leningen. Een mogelijkheid voor uitvoering van de motie is om de extra op brengsten van het nieuwe belastingregime voor grootaandeelhou ders aan te wenden voor het verlagen van het tarief op de vermo gensbelasting. Een daartoe strekkende motie van het WD-Tweede Kamerlid®- de Vries kon rekenen op een Kamermeerderheid. Overigens is het maar de vraag op welk moment duidelijk wow hoeveel het nieuwe belastingregime oplevert. Over het alge®®" gaat daar meer dan een jaar over heen. Eventuele meevallers komen dan al gauw te laat voor het verlaê® van het tarief van de vermogensbelasting in deze kabinetsperfo®' verwacht staatssecretaris Vermeend. Door Aart Heering Rome - Op het platteland van „ié wordt op grote schaal geë menteerd met het verbouwen va caïne. Naast fikse hoeveelhede banese marihuana is de eerste nese cocaïne al op de Itali markt verschenen. Aan beide z van de Adriatische Zee staan zenden Albanese gangsters klaa van hun land het 'Colombia va ropa te maken'. Dat is in het kort de inhoud van ee port van de Italiaanse geheime d waarin nog eens de aandacht wor vestigd op de snel toenemende in New York/Bukavu (dpa/afp/rtr. meenschap lijkt niet te weten wa Zaïre. De Verenigde Naties zijn e zant voor Zaïre te vinden. De V niet uitgesproken. Een humanitai terbij te komen. De Zaïrese regering heeft giste ren de provincies Noord- en Zuid-Kivu onder militair bestuur geplaatst. Het gebied is het toneel van gevechten en volksverhuizin gen als gevolg van conflicten over de langdurige aanwezigheid van honderdduizenden Rwandese Hutu's op Zaïrees grondgebied. Honderdduizenden vluchtelingen zijn op de vlucht geslagen voor de gevechten in het gebied, waar door ze niet meer bereikbaar zijn voor de hulporganisaties. Het Zaïrese leger, dat tot dusver alleen tegen Zaïrese Tutsi-rebel- len vocht, is sinds gisteren ook in gevechten met het Rwandese (Tutsi-)leger verwikkeld. Zaïre beschuldigt Rwanda ervan een Tutsi-staat te willen vestigen in delen van Zaïre, Uganda, Rwan da en Burundi. Met de hulp van de al jaren in Zaïre wonende Tut- si-Banyamulenges zou het de Hu- b tu's uit het grensgebied willen h verdrijven. De Banyamulenge-Tutsi's leven al generaties in Oost-Zaïre maar hebben er geen burgerrechten. Zij voelen zich daardoor uitge sloten. Bovendien voelen ze zich bedreigd door de toestroom van de miljoenen Hutu-vluchtelingen uit Rwanda en Burundi. Door het EU-commissaris voor de internationale hulpverlening Emma Bonino veroordeelde gis teren de internationale lethargie. Als er niet snel iets gebeurt, zul len volgens haar een half miljoen tot een miljoen vluchtelingen het binnenland van Zaïre intrekken, waar ze geen voedsel en medicij nen kunnen krijgen. Bonino zei dat er pas sprake kan zijn van een initiatief van de Europese Unie als de VN-Veiligheidsraad actie heeft ondernomen 'ten aanzien van zoveel barbarij'. Voor bemiddeling in de crisis is volgens een woordvoerder van de VN in New York 'een man van formaat nodig', bij voorkeur ie mand uit de regio. Die zou de op dracht moeten krijgen de contac ten tussen de regeringen van Zaï re en Rwanda te herstellen. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties spreekt op zijn vroegst vandaag over de crisis, nadat het v onderwerp er sinds vrijdag niet p meer aan de orde is geweest. De Brussel (anp) - De ouders van verm vermoorde kinderen krijgen inzage i bat heeft de parlementaire en quêtecommissie besloten die on- erzoek doet naar de wijze waar- P, zaak-Dutroux is aange pakt. Momenteel onderzoekt jus- re op welke wijze de ouders de ®,ers zo snel mogelijk kunnen ontvangen. '.nnen de Belgische parlemen- re onderzoekscommissie be- at nog onduidelijkheid over de aag of de ouders ook de resul- ?n van het 'onderzoek naar het ™~erzoek' mogen ontvangen. De pbh rniss'e ahe mogelijke pro- •vourefouten vermijden. Zij heeft f deze vraag daarom twee ex- iin„S §eraadpleegd. Die geven V m 0rt uitsluitsel. Waalse socialisten en öhris- "democraten hebben overi- fam Z^re kritiek geuit op het Kamerlid voor de Groenen, Vin- cr°ly> lid van de enquête- elpvfISS'e' zei zondag op de £slefnder RTBF dat de rjkswacht op grote schaal bewij- naavl7ers 'en^e onderzoeken aietigenis.°Utroux aan het ver" De ken aarc De vine ken houi had Just mee tuss rich door gisc zou kenc Volg kaan koop aan sekst Coloi band Van geen ontkf de za derte puur welzi

de Stem | 1996 | | pagina 4