rr De lotgevallen van zo'n rotgans 14,98 Oog kreeft helpt chipsbouwers 'Al miljard geleden primitieve dieren' Sceptici krijgen academische cursus Wereldnatuurfonds wil zee meer ruimte geven Wageningse biologen zaten een jaar van hun leven in Siberië ngwagen3,99' Gigantisch zwart gat in middelpunt Melkweg De la Courtprijzen 1996 toegekend Kurkentrekker tegen ijs vorming DE STEM LIJF LEVEN E3 laakse lijpmachine rafter 3KT Toendra Paradijs Blokhut Dramatisch Ontroerd uten speelgoed Super I Trailer Set INFORMATIE 1 1 WOENSDAG 30 OKTOBER 1996 X 52 de zeewering, een moeras in het TUDEN STUNTMARKT/8TUNTHAL 10.0010112.3» BI VAK 13.3110111.10 i.90-17.00 ZAV/UI1I.W-17.H 13.00 TOT 11.09 Dl GESLOTEN onder slijpsctiljf) 00 Watt -12500 toeren/min. svergrendeling om met handvat eiligheids- Trailer Set IJsselmeer en polders die be- I heerst vollopen. Dat is het beeld ■I dat het Wereldnatuurfonds voor R ogen staat bij de toekomstige na- tuurontwikkeling langs de kust j| en achter de duinen. De organisa- tie heeft haar visie maandag ge- presenteerd in de notitie Mee groeien met zee Door de zee landinwaarts meer vrijheid te geven, ontstaat volgens het Wereldnatuurfonds in West- Nederland 'een waterrijke metro pool'. Daarin moeten stad en na tuur direct met elkaar verbonden zijn. De uitbreiding van de natte natuur verbetert de kwaliteit van het water. Dat is gunstig voor flo ra en fauna. Ook creëert een min der beteugelde kustontwikkeling volgens het natuurfonds buffers tegen laag- en hoogwater. Het ge bied krijgt hierdoor meer veer kracht om natuurlijke ontwikke lingen op te vangen, zoals over stromingen. De huidige aanpak met steeds hogere dijken en grote re gemalen als bescherming tegen de zee is een doodlopende weg we gens de aanhoudende stijging van de zeespiegel en bodemdaling. Het Wereldnatuurfonds bepleit aan passingen van de estuaria van Maas en Schelde en het meer land inwaarts leggen van de kustlijn. Daardoor zouden in de Noordzee slikken en schorren kunnen ont staan. Verder wil de natuurorgani satie in brede duingebieden inbra ken van de zee toelaten, voor zover dat de veiligheid van het achter land niet in gevaar brengt. Door het waterpeil in het IJssel meer en het Volkerak te variëren, hoopt het Wereldnatuurfonds dat daar 'tienduizenden hectares' moeras ontstaan. In het veenwei- degebied zou hier en daar de be maling moeten worden gestaakt zodat de veengroei weer op gang komt. De organisatie wil ook het waterpeil in enkele polders, voor zichtig, verhogen. Daarvoor is het nodig dat stadsuitbreiding meer wordt geconcenteerd in of bij de bestaande steden, terwijl sommige boeren en tuinders zouden moeten vertrekken naar elders. Vierhonderd jaar na Willem Barentsz hebben twee andere I Nederlanders de barre om- I standigheden in Siberië ge- I trotseerd. De Wageningse bio- H logen Bart Ebbinge en Ber- I nard Spaans zaten één jaar I van hun leven in een blokhut I met de naam 'Het Behouden I Huis II'. Samen met steeds I weer andere collega's uit Ne- derland, Rusland, Duitsland, I Engeland en Polen. Om het II broedgedrag te bestuderen van de rotgans, een trekvogel die overwintert op de Wadden. Maar met uitsterven bedreigd wordt. Door John van Oppen Nergens oogt de wereld zo leeg, onherbergzaam, mens- en dier onvriendelijk als op Taimyr in het noordelijkste puntje van Si berië. Taimyr is zo uitgestrekt als Frankrijk en Duitsland samen, maar het schiereiland is nage noeg onbewoond. Deze semipo- laire uithoek van de wereld ligt nog eens duizend kilometer noordoostelijker dan het Nova Zembla van Willem Barentsz; op bijna dezelfde hoogte als Spits bergen en net zo oostelijk als Bangladesh. De dk htsbijgelegen nederzetting, Dickson, ligt op 250 km afstand aan de monding van de Pyasina (een rivier zo groot als de Rijn), op 74 graden Noorderbreedte. Dat is hoger dan Alaska en daar mee is Taimyr de meest noorde lijk gelegen landtong op de aard bol. De havenstad telt 1500 inwoners. Ze werken als zalmvisser, pels- dierjager, sjouwer of douanier. De Russische grenspolitie heeft er namelijk een groot detache ment. Duizend kilometer zuide lijker liggen immers goud- en platinamijnen. De erts wordt ver scheept of via het plaatselijke vliegveld overgevlogen naar Mos kou, dat nog altijd op driedui zend kilometer afstand ligt in zuidwestelijke richting. De toendra in de Pyasina-delta buiten het morsige Dickson is tien maanden bedekt met sneeuw en ijs. Tijdens de lange winter overleven alleen poolvossen, sneeuwuilen, lemmingen en een enkele verdwaalde ijsbeer in de arctische wildernis. De lemmingen - een marmotten- soort - krioelen in een gangen stelsel dat ze uitgraven in de sneeuw. Op die manier hopen ze onvindbaar te blijven voor pre- datoren. Vaak met succes, want nadat de dooi was ingevallen vonden Bart Ebbinge en Bernard Spaans -allebei verbonden aan de Dienst Landbouwkundig On derzoek van het Wageningse In stituut voor Bos- en Natuuron derzoek (IBN-DLO) - regelma- Bart Ebbinge met een opgezette rotgans. Achter hem de kaart van Rusland tig sneeuwwitte kadavers van verhongerde poolvossen in het smeltwater. Het aantal lemmingen bereikt om de drie jaar een piek, daarna stort de populatie om onbekende rede nen massaal in. Tijdens die twee tussenliggende jaren hebben poolvossen en sneeuwuilen het moeilijk. Op Taimyr zet de dooi pas half juni in, vanaf het moment dat de zon er 24 uur lang laag aan de he mel staat en een rode gloed over het landschap werpt. Twee maanden lang is de toendra dan een relatief paradijs voor deze wilde ganzen, die typische dag- dieren zijn en er vanuit Neder land een vlucht van 4500 km voor over hebben om hun broedgebied te bereiken. Ze vinden er in die tijd van het jaar uiterst fijn, jong en mals gras - het ideale voedsel voor dit dier met zijn snelle ver- teringssyseem - en hoeven niet onmiddellijk te vrezen dat hun eieren en kuikens een prooi vor men voor poolvos of sneeuwuil. Die storten zich eerder op de lem ming, die gemakkelijk te ver schalken is zodra de doolhof is weggesmolten die hem tien maanden heeft beschermd tegen vijanden. Maar zodra de piek in die vaste, raadselachtige lemmin gencyclus voorbij is, barst de hel los voor de ganzenpaartjes. Van de pakweg vijf eieren in een nest, worden er hoogstens vier uitge broed. Of één van de kuikens overleeft, valt te bezien. Tachtig procent van alle ganzenpaartjes verliest uiteindelijk alle jongen aan poolvossen, sneeuwuilen óf meeuwen, die in de zomermaan den eveneens massaal in Noord- Siberië jagen op prooi. Als sneeuw en ijs vanaf half sep tember de toendra bedekken en de temperatuur begint te zakken naar veertig graden onder nul, trekken de rotganzen richting Noordwest-Europa. Ze overwin teren langs de Franse en Engelse kust, waar ze zich in leven hou den met mals zeegras. In maart dromt de populatie samen op de Waddeneilanden, waar hun favo riete voer dan bij eb droogvalt op de platen. Tegen eind mei is ook dat voedsel te taai. Dan vliegen de vogels richting Witte Zee, waar het gras net onder het smeltwater van daan komt en in die periode 'diepvriesvers' is. Op dit tussen station 'tanken ze bij' voordat ze beginnen aan de tweede helft van hun vlucht naar Taimyr, waar ze half juni landen. „Het noordelijk puntje van Sibe rië is de enige bereikbare plek waar dan nog volop malse sprie ten te vinden zijn," aldus Bart Ebbinge die zes jaar lang leiding gaf aan een internationaal onder zoek naar het broedgedrag van de soort. Al die jaren zat hij tijdens de arc tische zomer, van half juni tot half augustus, in een houten blokhut in de Pyasina-delta. Af gesneden van de buitenwereld, maar nooit alleen. Altijd was hij in het gezelschap van collega's. Van die laatste groep maakte Bernard Spaans alle expedities mee. De Wageningse biologen waren ook vergezeld van een ploeg Rus sische assistenten: een jager, een kok, een manusje van alles. Mondvoorraad en werktuigen voor die twee maanden namen ze mee vanuit Dickson, als ze per helikopter naar 'hun' biotoop werden gevlogen. Zodra het ge luid van de wieken was wegge storven, was de radiozender - als-ie het al deed - het laatste flinterdunne lijntje naar de be schaafde wereld achter de einde loze vlakte. „De Russische biologen spraken een paar woorden Engels. Als nuttig tijdverdrijf leerden we el kaar Russisch en Engels spreken. De jager was tevens onze bakker. Van het broodgist en de gerst brouwde hij af en toe ook bier. Braga, noemden onze Russen dat brouwsel. En verdomd, het was FOTO THEO VAN ZWAM best lekker. Maar dat gebeurde sporadisch. We concentreerden ons 24 uur per dag op het leven van deze wilde gans en raakten gebiologeerd door wat we za gen." Het was dan ook voor de aller eerste keer dat biologen waren doorgedrongen tot het broedge bied van de rotgans, waarvan een volwassen mannetje maximaal zo'n 1800 gram weegt. Om te kunnen vliegen, moet het dier ve derlicht blijven. Daarom be schikt hij over een simpel verte ringssysteem. Opgenomen voedsel doorloopt in amper anderhalf uur tijds het maag- en darmstelsel. Alleen jong gras is zo mals, dat het zo vliegensvlug omgezet kan wor den in energie voor de spiercel len. Ouder, taaier gras is onge schikt. Ebbinge: „Niet voor niks hebben koeien, die zelden aan drang voelen om te vliegen, vier magen om het voer te herkau wen." De zoektocht naar geschikt voer verklaart het vaste reispatroon van deze ganzensoort die zijn naam dankt aan het geluid dat hij voortbrengt: rrrot, rrrrot. Na 1932 liep het jaartotaal van alle op de Waddeneilanden getel de exemplaren dramatisch terug van 200.000 naar 20.000. Pas vanaf 1972 trad herstel op. Nadat op Texel een reservaat werd geopend en overal in Euro pa jachtbeperkingen werden in gevoerd, steeg het totaal weer tot 75.000 exemplaren in Nederland en 250.000 voor heel Noordwest- Europa. Tot vreugde van natuur liefhebbers, tot ongenoegen van bepaalde boeren. Die klagen over 'een plaag' en dringen aan op heropening van de jacht omdat de dieren vaak massaal uitwijken naar cultuurgras en schade aan richten. „Dat vormde de aanleiding voor ons onderzoek. We wilden naar het broedgebied om te onderzoe ken hoe groot de kans is dat de soort in aantal zal toenemen", al dus Ebbinge. Na zes expedities kwam hij tot de slotsom dat dit niet zal gebeuren: „Het natuurlijk evenwicht is be reikt. Voor de meeste paartjes is de retourreis van 9000 km vruch teloos. Als ze in september lan den in Noordwest-Europa, heb ben de meeste stelletjes geen na geslacht bij zich. Dat is opgevre ten in Taimyr, of bezweken tij dens de trek. De vraag om jacht beperkingen op te heffen is zon der grond. Gezien alle bedreigin gen voor het broedsel in Siberië wordt het al een hele kunst om de soort te handhaven op het huidi ge aantal." Ebbinge kan ontroerd raken van de dramatische lotgevallen van een ganzenpaartje. Zo herkende hij, jaren terug, in de herfst op Terschelling een monogaam paartje aan de hand van kleur ringen die hij gedurende zijn eer ste zomer op Taimyr zelf had aangebracht, nadat hij ze met een inloopkooi had gevangen toen ze bezig waren een nest te bouwen vlakbij de blokhut. Het paartje had op Terschelling geen jong bij zich en het mannetje liep moei lijk. Het volgende jaar kwam het vrouwtje alleen terug naar de zelfde plek op het eiland. Het mannetje was kennelijk gesneu veld. Het derde jaar herkende hij de weduwe op Taimyr in gezel schap van een jonger mannetje, maar het lukte die partner niet om haar broedplaats te verdedi gen. Ze werden weggejaagd door een ander ganzenstel. Het eiland is zo vol dat er tussen de vogels een enorme concurrentie bestaat voor de favoriete broedplekjes. „Pas het vierde jaar zag ik haar op Terschelling terug met partner én een jong. Haar tweede man was nu pas ervaren genoeg om haar broedsel afdoende te be schermen. Vier jaar vliegen, dat zijn 36.000 kilometer voor één kuiken. Je moet er toch niet aan denken dat zo'n gezin dan alsnog wordt geschoten door een boer, die teveel vraatschade lijdt als moeder de gans van zijn gras pikt..." Door Martijn Hover Hoe meer wetenschappers ont dekken, hoe duurder het wordt om de dingen te ontdekken die oog niet ontdekt zijn. Einstein son aan het begin van de eeuw hjn Relativiteitstheorie opstel len met behulp van niet veel meer dan zijn brein en een noti tieboekje. Geleerden die zich vandaag de dag verder wilen verdiepen in de j consequenties van de Relativi teitstheorie, hebben daarvoor miljarden kostende deeltjesver snellers nodig. Het is dan ook begrijpelijk dat de instanties die daarvoor over de brug moeten ■tomen hun investering liefst zo wel mogelijk met rente terug zien. ^oe begrijpelijk ook, of dat ver standig is, is echter zeer de jetlag. Het risico bestaat namë- ''Jk dat de nadruk op resultaat en koste zal gaan van het zoge naamde fundamentele onder zoek. 'Fundamenteel onderzoek' 's onderzoek dat vooral dient om e nieuwsgierigheid van de we- cnschapper te bevredigen. Of Wie nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan tijdens kantooruren bellen naar: 0/6-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. "et adres daarvoor is: De Stem, redactie Lijf Leven, Postbus 3229,4800 MB Breda, dredactie: René van der Velden. dat iets 'nuttigs' of 'commercie els' zal opleveren, vindt de ge leerde in kwestie minder interes sant. Desondanks kan ook het meest fundamentele onderzoek onver wachte vruchten afwerpen, zoals het Britse tijdschrift New Scien tist afgelopen zomer meldde. Het verhaal begint in de jaren zeven tig, als twee biologen, de Brit Mike Land en de Duitser Klaus Vogt, onafhankelijk van elkaar de werking van het oog van de kreeft weten te doorgronden. De kreeft heeft ogen die uit een groot aantal 'mini-oogjes' of fa cetten zijn samengesteld. Ze lij ken op de ogen van een vlieg, maar anders dan het gezichtsor gaan van de vlieg heeft het oog van de kreeft geen lensjes nodig om het licht op het netvlies te projecteren. Bij de kreeft funge ren de wanden van de facetten als spiegels die het opgevangen licht concentreren. Kermis van hun ontdekking zou waarschijnlijk tot biologische kringen beperkt zijn gebleven, als Land in 1978 niet een artikel aan zijn ontdekking had gewijd in het populair-wetenschappe- lijke tijdschrift Scientific Ame rican. Dat artikel werd gelezen door telescoop-ontwerper Roger Angel, die onmiddellijk de im plicaties ervan besefte voor de Röntgen-astronomie. Het oog van de kreeft wordt nog eens commercieel uitgebuit Röntgen-astronomie houdt zich, zoals de naam al doet vermoe den, bezig met het bestuderen van Röntgen-straling uit het heelal. Sterrenkundigen hopen met behulp daarvan bijvoor beeld zwarte gaten te kunnen ontdekken. Het probleem met Röntgen-straling is dat zij als gevolg van haar zeer kleine golf lengte niet, zoals zichtbaar licht, kan worden gebogen met behulp van een lens. Dat kan alleen ge beuren met behulp van spiegels - FOTO COR VIVEEN zoals in het oog van de kreeft. Na jaren van noeste vlijt is de Röntgen-telescoop nu bijna een voldongen feit. Hij lijkt inder daad sprekend op het oog van een kreeft: een verzameling holle buisjes met spiegelende wanden Washington (dpa) - De eerste primitieve dieren bestonden mogelijk al meer dan een mil jard jaar geleden. Dit vermoe den spreken Amerikaanse we tenschappers uit in de nieuwe editie van het gezaghebbende blad Science. Ze baseren zich op genetische ramingen. Die ondergraven de tot dusver gehanteerde theo rieën, volgens welke het die renleven tamelijk plotseling ontstond in het vroege Cam- brium-tijdperk. De eerste fos sielen dateren uit deze era van rond 565 miljoen jaar geleden. Volgens de theorie ontwikkel den zich in het dierenrijk daarna alle grotere groepen en stammen in een 'razend' tempo van slechts 20 miljoen jaar. De nieuwe, precieze, bereke ning gaat uit van de ontwik keling van het dierenrijk ge durende een veel langere tijd. De berekening komt daarom dichter uit bij de evolutie theorie van Darwin dan bij de 'explosie'-theorie. De wetenschappers deden on derzoek in genetische data banken van onder meer die rentuinen. Ze vergeleken er felijk materiaal van dieren uit zestien soorten op zoek naar moleculaire afwijkingen op zeven genen. Uitgaande van de these dat genetische veran deringen alleen over lange en regelmatige perioden plaats vinden, kwamen zij tot de be rekening dat het dierenrijk 1,2 miljard jaar geleden ont stond. In een commentaar schrijft Science dat de eerste verte genwoordigers van het die renrijk waarschijnlijk zeer klein waren en mogelijk op de bodem van de zee leefden. Dit zou verklaren waarom er geen fossielen uit deze tijd bestaan. Londen (reuter) - Duitse astro nomen zeggen mogelijk een massief zwart gat te hebben ge vonden in het centrum van de Melkweg, het sterrenstelsel waarvan wij deel uitmaken. Dit staat in het jongste nummer van het vakblad Nature. Zwarte gaten zijn lichamen in het heelal met zo'n grote mate van dichtheid dat zij materie aanzuigen en dat zelfs licht er niet aan kan ontsnappen; van daar zwart gat. De enige manier waarop zij kunnen worden ont dekt, is door de vermeende in vloeden van hun zwaartekracht op omliggende voorwerpen, zo als andere sterren. Keiharde bewijzen voor het be staan van zwarte gaten zijn er niet, juist omdat men ze niet kan zien. Maar de laatste twintig jaar stapelen sterke aanwijzin gen zich op. Zo ook voor onze Melkweg. Richard Genzel en zijn collega's van het Duitse Max Planck instituut in Heidel- berg begonnen in 1992 aan hun onderzoek. Zij vonden naar eigen zeggen de beste, maar nog geen sluitende, bewijzen dat er in het centrum van de Melkweg een zwart gat is met een massa 2,5 miljoen keer groter dan onze zon. „Wat de metingen zo uniek maakt is het feit dat wij zo dicht bij het cen trale object konden komen en de snelheid van de sterren konden testen". Het vermeende zwart gat be vindt zich dichtbij de zeer krachtige bron van radiogolven Sagittarius A. De Duitse bevin dingen komen overeen met de mogelijkheid dat het zwarte gat zich helemaal in Sagittarius A bevindt. Zij beantwoorden aan de theorie over de wijze waarop hete gas sen die door een zwart gat wor den opgeslokt, zich zouden moe ten gedragen, schreef Mark Morris van de universiteit van Californië in een commentaar. Sinds 1992 begonnen onderzoe kers van het Max-Planck Insti tuut voor Astrofysica in Heidel- berg de eigenlijke beweging te meten van 39 sterren in ons ster renstelsel vanuit rechte hoeken op hun bewegingssnelheid. Zij ontdekten dat de sterren in circulaire banen draaiden rond een grote centraal gelegen mas sa met een zwaartekrachteffect. Indien die omlopen onregelma tig zouden zijn geweest, zou dit hebben gewezen op een veel kleinere massa. In Friesland zullen slechts ijs meesters met koudwatervrees er blij mee zijn, maar havenmees ters in koude streken van de Aarde zullen het met open ar men ontvangen: Per Andersens idee om het dichtvriezen van ha vens in de winter tegen te gaan. Andersen, een Canadese inge nieur, heeft een 'golfgenerator' bedacht die het water in de ha ven in beweging houdt door kunstmatige golven op te wek ken. Daardoor wordt dieper, warmer water naar het oppervlak ge transporteerd waardoor ijsvor- ming wordt voorkomen. Een eerste proef in de haven van Oshawa (Ontario) was volgens de uitvinder succesvol. Het ap paraat bestaat uit een 7,4 meter lange kurkentrekker die aan bei de uiteinden door pontons wordt ondersteund. Een elektromotor draait de schroef rond wardoor golven worden opgewekt. Bij de proef in Oshawa ontstond een golfslag van gemiddeld 150 mil limeter, de helft meer dan An dersen had verwacht. die tot een bundel zijn samenge voegd. De bedoeling is dat het toestel in 2001 in de ruimte wordt gebracht om voor het eerst grote delen van het heelal op Röntgen-bronnen te onder zoeken. Maar daarmee is het verhaal nog niet uit. Ook in de micro-elek- tronica wordt momenteel ge werkt aan toepassingen voor het door de twee nietsvermoedende biologen ontdekte principe. De circuits op micro-chips worden nu nog vervaardigd met een vorm van 'lithografie' die werkt met zichtbaar licht. Met behulp van een 'oog van de kreeft' moet het mogelijk zijn Röntgen-stra ling zodanig te concentreren dat ze ook voor dat doel gebruikt kan worden. Doordat Röntgen straling een veel kleinere golf lengte heeft dan zichtbaar licht, zouden elektronische onderde len honderden malen kleiner kunnen worden gemaakt dan nu nog het geval is. De technologie kan een revolutie in de miero-elektronica veroor zaken en een industrietak ople veren waar miljarden dollars in omgaan. Om met bioloog Mike Land te spreken: „Ik wou dat we het idee hadden kunnen patente ren. Ik hoop nu maar dat de computerbonzen ons biologen niet vergeten als ze het oog van de kreeft eenmaal commercieel gaan uitbuiten. Misschien hou den ze wat grijpstuivers over voor fundamenteel onderzoek - daar is het tenslotte allemaal mee begonnen." Het Amerikaanse Comité voor het Wetenschappelijk Onderzoek naar Paranormale Beweringen (CSICOP) heeft een academische cursus op poten gezet ter oplei ding van sceptici. CSICOP wil daarmee weerstand bieden aan wat het omschrijft als 'een opkomend getij van irratio naliteit'. Het verwijst daarbij on der meer naar het feit dat 48% van de Amerikanen in vliegende schotels gelooft en dat van hen bijna tweederde geloof hecht aan beweringen dat aardse regerin gen al contact hebben gehad met buitenaardse beschavingen. Volgens CSICOP-voorzitter Paul Kurtz betreft de cursus 'de eerste poging om methoden te ontwik kelen om sceptisch denken in een systematische vorm te gieten en toe te passen op een breed scala aan vraagstukken'. Sceptici zijn - uiteraard - scep tisch over de plannen. Zoals spe cialist Ray Hyman het uitdrukte: „Er zijn geen basisregels of hand boeken die je kunnen leren een goed scepticus te zijn. We hebben vaak meer problemen met zoge naamde sceptici die niet weten waar ze het over hebben, dan met paranormale gelovigen." Amsterdam (anp) - De Konink lijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen heeft de De la Courtprijzen 1996 toegekend. De prijzen belonen wetenschappe lijk werk dat onbezoldigd wordt verricht met een bedrag van 10.000 gulden en een zilveren medaille. De Johan de la Courtprijs voor alfa-wetenschappen is toege kend aan dr. A. van Lehr (1929) voor zijn gehele onderzoek op het gebied van de campanologie en de beiaardkunst. Lehr is di recteur van het door hem opge richte Nationaal Beiaardmu seum in Asten. De Pieter de la Courtprijs voor de gamma-wetenschappen is voor drs. H. van Voorst Vader- Duyckinck Sander (1936) voor haar studie Leven en laten leven. Zij beschrijft daarin het leven van haar grootvader ir. Adriaan Stoop, de oprichter van de Dordtsche Petroleum Maat schappij in Nederlands-Indië. De auteur gaat ook in op techni sche en economische aspecten van de toenmalige oliehandel. Verder heeft de KNAW aan prof. dr. M.C. Horzinek dit jaar de Dr. M.W. Beijerinck Virologie Me daille toegekend. Deze prijs wordt sinds 1966 eenmaal in de drie jaar toegekend. Horzinek, hoogleraar aan de Universiteit Utrecht, is internationaal ver maard om zijn onderzoek naar nieuwe virussen en de evolutie daarvan.

de Stem | 1996 | | pagina 25