DE STEM Zelfs de lelijkste man oogt knapper als-ie piloot of medicus is Snelle zaadlozing is geestelijke belasting 10 videobanden Hotdogs Gevaar Oorringetjes D2 E1 Spreekuur in Den Haag voor mannen met ejaculatie praecox Peter Outerbridge en ellerman. Een stijve idsvrouw die werkloos onderwijzeres ontpopt rolgens als een mondai- ïtingsassistente van een io. Mannequins met leden kelen boezemen nodige angst in en ze elemaal vertwijfeld als cheffin, in wie zij aan- k veel vertrouwen had, ïoorden gaat verdenken, 20.30-21.55) Vision Amerikaanse n uit 1992. Regie: Shuki hofdrollen: Lenny Von Deborah Shelton en Jackson. William is een jongen die zijn aan- jke buurvrouw Leanne Als haar vriend bij ipartement wordt ver valt de verdenking op en raakt de rechercheur tie wel erg betrokken bij s privé-leven. 00.30-02.10) jzzy Pink Nightgown aanse speelfilm uit 1957 wit). Regie: Norman Hoofdrollen: Jane Rus- ilph Meeker en Keenan Somedie. oor zij naar de première lar nieuwe film gaat, actrice Laurel Stevens d. voerders vragen slechts uizend dollar losgeld lurel, en ze is zwaar bele- )an wordt ze verliefd op de ontvoerders en be- :h voor te doen als zijn n. and 1, 01.10-02.35) uur t/m 18.00,22.00 en 23.55 Nieuws NOT: 6.50 Pyjamapret. NOS: 7.0. AVRO: 7.30 De tijd van je leven ,02 Dingen die gebeuren (MN) 12.05 Glas in Lood. RVU: 13.08 Gel ssen. 14.02 De schatkamer. 14.45 Os de buurt. KRO: 15.02 Montaigne 05 Radio UIT. PP: 17.50 SP. RKK/ffl 3 verhaal komen. NPS: 19.00 N'euwj liteiten in het Turks. 19.45 Nieuws ej jiten in het Marokkaans en Berbe: ieuws en actualiteiten in het Chirtee 'NOT: 21.00 Moshi, moshi. 21.30 i* denis in het groot. VPRO: 22.00-23. Iden met om ca. 22.04 Gesproken ui i. 22.55 Arnon Grunberg vanuit Net 23.00 Patriot- en militiabeweging a. 23.45 De mannen van de radio inastraat 24, Breda, tel.076-52l521^_ Dames, even op de man af gevraagd: Wat vindt u nu een mooie man? Neem, bij wijze van spreken, uw linkerbuur- man: blonde haren, blauwe ogen, ironte kin, dikke biceps en strak lontje. En nu uw rechterbuurman: wen oud, maar dan kalend, dubbele in, beginnend buikje en gele tan den. Het blijft natuurlijk een kwestie van maak, maar die smaak wordt niet ten door het uiterlijk bepaald. Op iet eerste oog zullen de meeste vrou- rai de blonde man aantrekkelijker linden dan de kalende. Maar. die toorkeur op basis van fysieke ken merken verschuift, zodra vrouwen meer te weten komen over de sociale status en persoonlijkheid van beide leren. weekblad Intermediair haalde een Amerikaans onderzoek an waaruit blijkt dat status mannen rooier maakt. n het boek Ethology and Sociobio- ogy beschrijven de Amerikaanse isychologen Mealey, Daood en Kra- (e een experiment met zestig man- icnen zestig vrouwen, die ieder 36 'do's van blanke mannen in een leutrale pose te zien kregen. Bij elke oto, die slechts tien seconden ge loond werd, kregen de proefperso on een korte persoonsbeschrijving horen. Bij voorbeeld: „Dit is John. ffij verkoopt hotdogs en vond laatst ten beurs met 250 dollar die hij net jes bij de eigenaar terugbezorgde". Of: „Elliot is een bisschop die is be- jIaPt op het verduisteren van kerke lijke fondsen". Vervolgens moesten Je 120 proefpersonen bij elke foto aangeven in hoeverre ze het een aan- hekkelijke man vonden. week later werd de groep op- tew met 36 mannenfoto's gecon fronteerd: 18 die ze eerder hadden gezien en 18 totaal nieuwe portret- 'ffl. Dit keer werden er' echter geen Persoonsbeschrijving bij gegeven, fr kwamen twee conclusies uit de te de fotomannen die een week eerder als 'onbetrouwbare bedrie gers waren omschreven, werden J°°r iets meer dan vijftig procent de proefpersonen herkend. De trouwbare' mannen, zoals de hot- Qgverkoper, werden slechts door ®rtrg procent herkend. Joor de Amerikaanse onderzoekers "ewijs dat onze hersenen beter pramd zijn de gezichten van be rgers te onthouden. In de loop van b ev?!utie was het blijkbaar nodig onthouden van welke personen n. P^ntieel gevaar uitging. Net uit en ,vrien(ien en vijanden' elkaar kunnen houden op basis een gezicht. Het is bewezen dat schapen bepaalde cellen in de ij ,sensehors - de visuele cortex - ac- zienWOrt*en zoc*ra ze een hondekop Je tweede conclusie verrastte de on- diw rs' zestig mannelijke L™en herkenden veel vaker van <k n van 'bedriegers' dan die betrouwbare' personen. Vrou- «aarentegen hadden bijna uit ham n Seziehten van 'betrouw- !tatu^en m®t een hoëe sociale Maar a geheugen geprent. (SL n°S niet all«: de zestig bare nf11 ^ben diezelfde 'betrouw- annen mét status' in de eerste Hoe meer status mannen uitstralen, hoe aantrekkelijker ze worden gevonden. testronde doorgaans als 'zeer aan trekkelijkheid' beoordeeld. Toen de zelfde mannen in de tweede testron de zónder persoonsbeschrijving wer den getoond, zakten de meesten naar 'gemiddeld aantrekkelijk'. De foto mannen werden voor de vrouwen zelfs 'onaantrekkelijk' wanneer er bij werd verteld dat ze een lage so ciale status hadden. Dit resultaat sluit volgens Interme diair aan bij andere experimenten waaruit blijkt dat vrouwen - onge acht hun eigen sociale status - niet zo zeer vallen op fysieke kenmerken, maar mannen juist aantrekkelijk 1 vinden naarmate ze meer weten over diens sociale status en persoonlijk heden. Wellicht verklaart dit ook de bevin dingen van de Nijmeegse socioloog dr. W. Uunk in zijn boek Wie trouwt met wie"! Afgelopen zomer toonde Uunk aan dat vrouwen bij de keuze van een huwelijkspartner het oplei dingsniveau van de man misschien nog wel belangrijker vinden dan het uiterlijk. De opleiding van de man is namelijk een indicatie voor de kans op een baan (lees: inkomen), en düs op sociale zekerheid en status. Voor het vinden van 'die baan met status', heeft de man trouwens weer wèl z'n uiterlijk nodig. Uit een on derzoek van negen Europese advies bureaus (IMD) onder 1654 bedrijven, blijkt dat het gros van de werkgevers niets moet hebben van mannen met lange haren, tatoeages of oorringe tjes. Wie op Nikes en in spijkerbroek op sollicitatiegesprek verschijnt wordt zelfs in het tolerante Zweden niet maximaal gewaardeerd. Wie géén stropdas draagt, maar wel witte sokken, kan het in de meeste Euro pese landen wel schudden voor een managersfunctie. En op Frankrijk na, is roken bij de meeste werkgevers in Europa een negatief selectiepunt. Hoe nauw uiterlijk en succes met el kaar verbonden zijn, toont ook een actueel onderzoek van Ciska Bosman en hoogleraar G. Pfann van de Uni versiteit Maastricht aan. Ze namen driehonderd reclamebureaus onder de loep. Conclusie: bureaus met een mooie directie draaien meer omzet dan bureaus die geleid worden door 'lelijkerds'. Een zeskoppige jury beoordeelde 1282 directiefoto's, onder wie 62 vrouwen, op hun uiterlijk. Een 1 stond voor lelijk, een 5 voor mooi. Of de directieleden inderdaad mooi/le lijk waren deed er niet toe, het ging er om dat ze mooi/lelijk werden ge- vónden. Bosman en Pfann ontdekten dat een directie die tien procent knapper is dan de concurrentie zo'n 40.000 gul den meer omzet draait. Bij grote re clamebureaus (meer dan tien werk nemers) levert tien procent schoon-- heid zelfs 280.000 gulden meer omzet op. FOTO JAQUES PEETERS Bosman: „Mooie mensen worden aardiger, warmer maar ook intelli genter gevonden. Klanten hebben eerder vertrouwen in een knappe di recteur dan in een lelijke. Tenminste, in de toch al extroverte wereld van de reclamebureaus. Of hetzelfde ook voor scheepvaart- of tuinbouwdirec- ties geldt hebben we niet onderzocht. Mogelijk dat in die branches (tech nisch) vakmanschap belangrijker is. Ik kan me wel voorstellen dat 'schoonheid' ook in de bank-, verze- kerings- en beurswereld een rol speelt. En waarschijnlijk verkoopt een vertegenwoordiger in drop ook meer rolletjes naarmate hij mooier, beter gekleed en verzorgder is." De Amerikaanse onderzoeker Daniel Hamermesch, die nauw met de Maastrichtse universiteit samen werkt, toonde eerder aan dat mooie werknemers doorgaans meer verdie nen, of sneller in hogere salarisscha len belanden, da'n lelijke collega's. Minder mooie mensen rest een troost: Er zijn maar weinig mensen die 'ronduit lelijk' worden gevonden, Vijftig procent van alle mensen gaat door voor 'gemiddeld mooi' en meer dan dertig procent wordt als 'mooier dan gemiddeld' beschouwd. Wrijf dat de chef van de salaris-admini stratie maar eens onder de neus. - n OBER 1996 Li jf&leven WOENSDAG 30 OKTOBER 1996 Status maakt mannen mooier voor vrouwen Door Hans Rube Sommige mannen zitten in zijn Haagse spreekkamer te huilen, zegt neuro-psychiater M. Waldinger. Hij wil er maar mee aangeven hoe groot de geestelijke belasting van een te snelle zaadlozing is. FOTO HENNY MILTENBURG uur) Jd nannen met bivakmut- ar raam te beuken. Ze eze zwarte hoer, je hebt pi'. In mei werd ze voor jrd. Slachtoffer is Tara ma, Tweede Kamerlid ^dreigingen, intimidatie jn voor de parlementa- de dag. De RVU por- md. uur) TEKENING ILSE VERMEULEN )oor Ron Buitenhuis Onderzoek van de Universiteit Maastricht wijst uit dat de omzet ran reclamebureaus groeit, naar mate de directie mooier is. En jerknemers met een mooie kop en «en verzorgd uiterlijk verdienen neer salaris dan collega's met een lertien-in-'n-dozijn gezicht. Maar ielfs.de lelijkste man oogt knapper ®dra hij piloot, manager, medicus li directeur is. Status maakt man- len namelijk mooier voor vröu- sen. Het sociaal-economische gezichtsbedrog. Waldinger heeft in het Haagse zie kenhuis Leyenburg bij de polikli niek psychiatrie en neuroseksuolo- gie een speciaal spreekuur voor mannen die lijden aan ejaculatie praecox, vroegtijdige zaadlozing met een verzwakt of ontbrekend or gasme. De afgelopen drie jaar heeft hij 'honderden mannen en hun part ners' kunnen helpen. „Door de kwaal niet als een psychisch pro bleem te benaderen, maar dè rne- disch-biologische oorzaak aan te pakken." Dat een te snelle ejaculatie voor zijn patiënten en huh partners een enorm probleem is, staat voor Wal dinger vast. „Het is ook een groot ta boe. Mannen schamen zich ervoor, durven er niet over te praten, zelfs niet met hun huisarts. En zeker niet mét een vrouwelijke arts." Te snel klaarkomen betekent dat de mannen 'binnen een minuut en zelfs binnen enkele seconden een zaadlo zing krijgen. Ze komen niet eens toe aan de geslachtsdaad, een simpele aanraking is al voldoende voor eja culatie', verklaart Waldinger. „Dat kan een obsessie worden. Veel man nen zoeken in boeken naar de oor zaak, lezen dan dat het een psy chisch probleem is. Anderen gaan zelf aan het dokteren; masturberen voor ze met hun partner vrijen of pas als ze heel moe zijn en veel heb ben gedronken, zodat de zaadlozing wat langer uitblijft." „Het aantal 'uitvluchten' dat de pa tiënten verzinnen, is legio. „Als het toch tot vrijen komt, mag de vrouw geen geluiden maken, moet stil blij ven liggen en zal de man heel lang zaam stoten. Meestal helpt het wei nig. Hij verzint dan smoesjes. 'Je windt me zo op,' is een veelgehoor de." De succesvolle behandelmetho de van Waldinger is bij toeval door hem ontdekt, toen hij nog werkte in het Academisch Ziekenhuis Leiden. „Ik kreeg een man op mijn spreek uur, die zjyaar aangeslagen vertelde dat dit probleem hem zijn relatie zou kosten." In de medische literatuur versche nen net rond die tijd artikelen over de nevenwerking van een nieuwe ge neratie anti-depressiva, de zoge naamde selectieve serotonine herop- nemers (SSRI's). Deze geneesmidde len werken in op het biologische proces in de hersenzenuwen. Artsen signaleerden dat na gebruik van de ze medicijnen de mentale gesteld heid van de patiënt verbeterde, maar dat in sommige gevallen ook het libido afnam. „Op goed geluk, met de nodige waarschuwingen, heb ik die ene wanhopige patiënt een anti-depres- sivum mee gegeven. En dat werkte! Zijn zaadlozing bleef minuten lan ger uit." Het blijkt dat het gebruikte anti-depressivum inwerkt op de sig nalen die de hersenen naar de zaad ballen sturen. „In plaats van 'snel, snel' geven de hersenen na gebruik van SSRI's het signaal 'langzaam' door." Waldinger heeft de afgelopen drie jaar honderden patiënten met een anti-depressivum behandeld. „In zeventig tot tachtig procent van de gevallen met succes. Na de eerste proef zijn we advertenties gaan zet ten, hebben 'dubbelblinde' onder zoeken gedaan, met een nepmiddel als vergelijking. Inmiddels heb ik ook diverse artikelen gepubliceerd." Volgend jaar moet zijn experimente le onderzoek uitmonden in een af rondend overzichtsartikel in een in ternationaal tijdschrift. „We zijn met deze behandeling de eerste ter wereld." Nationaal is de Haagse polikliniek inmiddels zodanig bekend dat pa tiënten van heinde en verre zich melden. „Ook opmerkelijk veel mannen uit Zuid- en Oost-Neder land. Vaak belt de partner voor een afspraak, want het is niet alleen voor de man in kwestie vervelend." Dat zijn patiënten helemaal naar Den Haag komen is verklaarbaar, meent de specialist. „Onze poli werkt drempelverlagend. Ik ga niet 'zitten graven in de psyche van de patiënt, ze hoeven bij mij niet terug te gaan naar hun jeugd. Mannen zien dat ik begrijp waarover ze het hebben. Ik hou de patiënt voor dat een stofje in de hersenen hun pro bleem veroorzaakt, dat er daarom met een pil iets aan gedaan kan wor den. Dat is voor hen taboe-doorbre kend. Je hebt ergens last van, het ligt niet aan jou, maar aan je lichaam, en er is een behandeling voor." In het dierenrijk is een snelle zaad lozing bij nogal wat soorten de nor maalste zaak van de wereld. „Hoe het evolutionair bij de mens zit weet ik niet. Goed, bij sommige apensoor ten is een snelle zaadlozing gewoon, bij andere niet. Ik ga er van uit dat een extreem snelle ejaculatie bij de mens een stoornis is, omdat ze tot geen enkele paring in staat zijn. Die mannen zijn in hun hoofd alleen nog maar bezig met de zaadlozing." „Als je doet alsof die stoornis nor maal is, bagatelliseer je het pro bleem. Deze mensen worden al zo vaak met een kluitje in het riet ge stuurd." De reacties die Waldinger krijgt zijn hartverwarmend. Mannen en hun partners vertellen dat ze eindelijk normaal geslachtsverkeer kunnen hebben. Hij wil in de toekomst na der onderzoek doen naar de werking van de SSRI's en serotonine op het menselijke libido. „We moeten meer kennis vergaren over de biologie en de neuro-anatomie van de seksuali teit, ten gunste van mensen die een bepaalde stoornis hebben die nu al leen als psychisch te boek staat." Inlichtingen: Polikliniek Psychiatrie en Neuroseksuologie Leyenburg Den Haag, M. Waldinger, tel. 070- 3592086.

de Stem | 1996 | | pagina 21