Bom barst in Klokkenberg Overleg loopt stuk: staking dreigt bij NS Het extraatje van AH Ultra of Color. Kamer wijst verhoging tabaksaccijns af DE STEM HUIZENMARKTSPECIAL Directeur Tanke moet weg' Poolse premier begroet oud-strijders in Breda Onderhandelingen Fokker vast op werkgelegenheid Dode vos gevonden langs kanaal Gent/Ternénzen De Stem voor stad en streek AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Wethouder mag ijven ondanks beschuldigingen Bukman straks Kamervoorzitter Gevangenis Breda wordt verbouwd Deze week alleen bij Albert Heijn. Oh Leerkes stemt per ongeluk tegen benzine-motie WD Lotto maakt 'belediging' Zeeuwen goed ZATERDAG 2 NOVEMBER IN DAGBLAD DE STEM en BRABANTS NIEUWSBLAD 4 weken voor 17,- JAARGANG ESTEM 4 KATERNEN Be Binnenkrant Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Gids DTV-programma s D2 Lijf Leven E1 t/m E3 A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1 t/m 83 C1 t/m C4 D1 Omroepen vrezen fors ledenverlies PAGINA Heineken woest over 'roddelboek' PAGINA Feyenoord eenvoudig ronde verder GS voor afslanking Antonius PAGINA PAGINA 'Storm en hoog water vallen mee' PAGINA H. ter Balkt een unieke dichter in Nederland PAGINA 8 710311 000218 lllll WOENSDAG 30 OKTOBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 -®+- I MIN./MAX 4/" Jl Redelijk weer Na een onrustig etmaal komt er vandaag wat rust in de atmosfeer. Er zijn opklaringen en het blijft overwegend droog. Vanaf morgen opnieuw sterk wisselvallig. ttoor Leo Nierse Breda - In medisch centrum De Klokkenberg in Breda is de' bom nu echt gebarsten. Na een dik jaar van interne conflicten hebben ten langen leste ook de managers van de vier 'achter blijvende' klinieken hun vertrouwen in algemeen directeur dr. G. Tanke opgezegd. Met Tanke - die in februari al als directeur van het thorax-cen- Iram (voor hart- en longkwalen) non-actief werd gezet- valt niet meer samen te werken. Dat hebben de vier kliniekmanagers schriftelijk aan voorzitter M. van den Dungen van de Raad van Toezicht laten weten. Daarmee lijkt Tanke's positie als Klokken- berg-directeur definitief onmo gelijk te zijn geworden. Begin april zegde de medische staf van De Klokkenberg, onder wie de jier medische kliniekhoofden, het vertrouwen in Tanke al op. Terwijl de vier overgebleven kli nieken van het inmiddels 'tho- raxloze' medisch centrum alle zeilen moeten bijzetten om op ei gen kracht te overleven, laat de algemeen directeur het er volgens de managers volledig bij zitten. Tanke vervult allesbehalve de van hem verlangde 'voortrek kersrol' en hij verzuimt zijn on dergeschikten te informeren, lui den de verwijten. „Hierdoor ont staat een situatie die leidt tot anarchie en chaos," De directeur vertaalt de situatie voortdurend naar een hoger abstractieniveau' en zou verantwoordelijkheden uitsluitend bij anderen leggen. Het laten voortbestaan van de leiding in haar huidige vorm ach ten de vier managers daarom 'on verantwoord' In hun brief krijgt Raad-voorzit ter Van den Dungen ook een veeg uit de pan. De hoogste Klokken- berg-bestuurder wordt een 'ui termate teleurstellende' opstel ling verweten. De kliniekmana- gers voelen zich 'niet serieus ge nomen' door de Raad van Toe zicht, die directeur Tanke maan denlang de hand boven het hoofd is blijven houden. Daardoor verzuimde de Raad, in te grijpen in een groeiende ver trouwenscrisis tussen de alge meen directeur en zijn vier mana gers. Dat gebeurde onder het kennelij ke voorwendsel dat de Raad eerst het besluit van minister Borst van Volksgezondheid -over de uitplaatsing van het thoraxcen trum - moest afwachten. Ook toen dat besluit op 1 oktober ge vallen was, bleef de Raad een ge sprek met de kliniekleidingèn uitstellen, aldus de managers. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Zuid-Koreaanse bedrijf Samsung weigert tot nog loe de overheid garanties te ge tal dat de werkgelegenheid bij lokker op langere termijn be tonden blijft. Dit kan hét breek- Van onze verslaggever Halsteren - De van machtsmis bruik en corruptie beschuldigde tathouder A. Roosenboom van Halsteren hoeft niet op te stap- Met negen tegen zes stem- verijdelde de gemeenteraad ê'steravond een poging van de "Ppositie om hem daartoe te be- Vegen. 'Oosenboom ligt onder vuur van "Jee juristen. Zij beschuldigen tan er onder meer van steekpen ningen aan te nemen voor ge- peentelijke diensten en zelf teke- wngen te maken voor Halstern- ftai die snel een bouwvergun- j 8 willen. Op hun verzoek is justitie een 'oriënterend onder- k begonnen naar de handel- van de wethouder. et betekende gisteravond min meer zijn redding. Nog afge- van het feit dat de coalitie- partners in Halsteren (Roosen- k°t°pi «gen 'Leefbaarheid' en et f-DA) 'hun' wethouder niet zo bai'w laten vallen, durfde nie- and het schuldig uit te spreken ï°|ang dat niet is bewezen. r!e oppositiefracties dienden J jnoties in, maar ook daarin de torm ontslag zorgvuldig 8 meden. Eén die om schorsing oeg - wat volgens de gemeente taf i*1'? k®n verdween snel van li andere beoogde instel- 8 van een onderzoekscommis- l ®aar kreeg slechts zes stem- punt worden in de onderhande lingen over overname. Over de bedragen die de staat en Sams ung in Fokker moeten steken, zijn beide partijen het wèl vrij wel eens, bleek gisteravond na afloop van overleg van minister Wijers (Economische Zaken) met de Kamer. Volgens .Kamerleden heeft Samsung geen nadere toe zeggingen gedaan over banenbe- houd op langere termijn. Beide partijen zijn het wel eens dat de nieuwe Fokker 130 in Nederland wordt ontwikkeld, maar of die hier ook wordt gebouwd, is onze ker. Verder wil Wijers gedetail leerd vastleggen dat beide par tijen zich aan de afspraken hou den, terwijl de Koreanen meer voelen voor een gentlemen's agreement. OP ECONOMIE -A7: Tijd dringt steeds meer voor Fokker Van onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA ziet ervan af, zelf een kandidaat te leveren voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer na het vertrek van de CDA'er Deetman. Daar mee is de weg vrij voor de CDA'er Bukman om de felbegeerde post in te nemen. Deetman wordt vrijdag waar schijnlijk de nieuwe burgemees ter van Den Haag. De sociaal-de mocraten steunen nu de optie om het CDA zijn opvolger te laten le veren. Voor zichzelf zet de PvdA alle kaarten op de Raad van Sta te. De huidige PvdA-voorzitter van de Eerste Kamer, Tjeenk Willink, moet daar volgend jaar vice-voorzitter worden. Breda - De komende vijf jaar wordt de Bredase mannen- en vrouwengevangenis ingrijpend verbouwd. De veertig miljoen gulden kostende operatie levert 75 extra cellen op. Het is de be doeling dat het gemoderniseerde complex, met onder meer een ge heel vernieuwde centrale ingang, in 2001 wordt opgeleverd. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een nipte meerderheid in de Tweede Kamer heeft zich gisteren uitge sproken tegen een verhoging van de prijs voor sigaretten en shag met vijftig cent. Een motie van regeringsfractie WD, waarin het kabinet wordt opgeroepen van de accijns verhoging af te zien, kreeg steun van 73 Ka merleden; 71 Kamerleden stemden tegen. Mi nister Wijers (D66, Economische Zaken) ver klaarde dat hij het voorstel voor de accijns verhoging opnieuw zal bespreken in het kabi net. Hij liet doorschemeren er niet veel voor te voelen de motie van de VVD uit te voeren. Dit betekent immers dat het kabinet 200 miljoen gulden aan extra inkomsten misloopt, waar door de gewenste verlenging van de eerste schijf van de inkomstenbelasting niet kan doorgaan. De sigarettenindustrie en de de tailhandel reageren verheugd op de Kamer uitspraak, evenals de Stichting Rokers Belan gen (SRB). De Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) is teleurgesteld. De anti rookclub spreekt van 'een gemiste kans'. Wijers toonde zich ontstemd over de opstel ling van VVD. Hij verweet de regeringsfractie 'selectief-liberaal' te denken omdat ze niet gelooft dat het tabaksgebruik daadwerkelijk zal afnemen als de prijs omhoog gaat. De re geringsfracties D66 en PvdA zijn evenmin te spreken over de opstelling van de liberalen. Voor de WD is de accijnsverhoging op tabak geen kabinetscrisis waard. WD-leider Bol- kestein zei gisteren dat zijn fractie niet van plan is met een motie van wantrouwen te ko men als het kabinet de nu aangenomen motie naast zich neerlegt. Van onze verslaggever Sas van Gent - Langs het kanaal Gent/Terneuzen is gisterochtend een dode vos gevonden. Het dier komt wel op enkele plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen voor, maar is nog niet eerder in de Kanaalzo ne aangetroffen. L. Verstraeten uit Westdorpe fietste naar haar werk toen ze op het fietspad 'iets' zag liggen. Aanvankelijk dacht ze aan een dode kat, maar nadere inspectie leerde dat het om een vos ging. Ze nam het dier mee naar huis en belde met het Zeeuws Biologisch Museum. Dat had echter geen belangstelling voor de vos, omdat het museum al drie opgezette exemplaren bezit. Verstraeten wil nu contact zoeken met een conservator. Ze wil de vos op laten zetten en zelf bewaren. „Maar hij blijft nog zeker drie weken in de diepvries. Dus als belangstellende natuurliefhebbers de vos nog willen onderzoeken..." (ADVERTENTIES) Als u nu een navulzakAH Ultra of Color koopt, krijgt u die in een verdraaid praktische be- waardoos [met maatschepje), waar u voortaan weer uw na- vulzakken in kunt opbergen. Elke bewaardoos is trans parant in de kleur van de ver pakking en is handig stapel- baar OU Ultra of Color, navulzak n HO 1.7 kilo Nu in gratis bewaardoos met maatschepje*. Je voeten boffen. Want tot en met 17 november 1996 krijg je bij aankoop van een zitbank van boven de f 1000.- een bijpassende FOTÖ voetenbank (60 x 60 cm) cadeau.* Kijk in de catalogus 1997 welke bank je het mooiste vindt en kom dan snel je voeten venvennen bij IKEA. *Max. 1 voetenbank per klant. Iedere woensdag, donderdag en vrijdag koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0184-495 555. Utrecht (anp) - Een staking bij de Nederlandse Spoorwegen is vrijwel onafwendbaar nu de onderhandelingen over een nieu we CAO voor het grootste bedrijfsonderdeel, NS Reizigers, zijn afgebroken. De voorstellen van NS om de roosters flexibeler te maken, vormden gisteren het breekpunt in de onderhandelin gen. De Poolse premier Wlodzimierz Cimoszewicz is zijn bezoek aan Nederland gisteravond in Breda begonnen. Hij nam deel aan een her denking van de Poolse soldaten, die in de oorlog omkwamen in Zuidwest-Nederland. Breda werd op 28 oktober 1944 bevrijd door de Eerste Poolse Pantserdivisie. Cimoszewicz legde een krans op het Poolse ereveld in Breda. Later sprak hij op de Koninklijke Militaire Academie met Poolse oud-strijders, onder wie (zie foto) Roman Koninszek. foto cor viveen OP BUITENLAND - A5: 'Er loopt een scheur door de Poolse natie' Een krappe meerderheid stemde wel in met een verbod op verkoop van tabak aan jonge ren onder de 18 jaar. Een motie van het CDA tegen het verkoopverbod werd met 73 tegen 71 stemmen verworpen. De Kamer stemde gisteren ook over een motie van de VVD om een besluit over de verhoging van de accijns op benzine uit te stellen. Om dat de stemmen staakten (72 voor en 72 te gen), moet er vandaag opnieuw gestemd wor den. WD-Kamerlid Hoogervorst gaat ervan uit dat zijn voorstel dan wel aangenomen wordt. Het kabinet wil de accijns op benzine volgend jaar juli met 11 cént per liter verho gen. De VVD wil uitstel tot duidelijk is of Duits land Nederland zal volgen, omdat anders de pomphouders in de grensstreek de dupe wor den. Van onze Haagse redactie Den Haag - „Hier word je niet vrolijk van." Kamerlid Leerkes van de ouderenpartij Unie 55+ kijkt beteuterd. Hij is fervent tegenstander van de accijnsverhoging op benzine, maar juist door zijn schuld heeft een motie om het besluit daarover uit te stellen, het gisteren niet gehaald. Leerkes stemde per abuis tegen, waardoor de stemmen staakten op 72 voor en 72 tegen. Leerkes: „Op het moment dat die motie in stemming kwam was er om mij heen wat commotie en dan hoor je plotseling je naam roepen. Tja, en toen zei ik 'tegen'. Het was eruit voordat ik er erg in had." Leerkes snelde nog naar Kamervoorzitter Deetman om te pogen zijn vergissing recht te zetten. Maar dat kon niet. „Heel vervelend, maar vandaag wordt er opnieuw over gestemd en dan zet ik het wel recht." Officieel nemen de bonden het woord staking nog niet in de mond, omdat ze eerst hun achter ban moeten raadplegen. „Maar het is bijna onmogelijk dat het iets anders dan een staking wordt," aldus bestuurder Vlek van de Vervoersbond FNV. De staking laat nog wel op zich wachten. Op 20 november is de uitslag van de ledenraadplegingen bekend. Daarna moeten de bonden een ul timatum stellen van minimaal anderhalve dag. Maandag 25 no vember lijkt de eerste stakings dag te worden. NS-onderhandelaar Lantain rea geert verbolgen op het stuklopen van de onderhandelingen en noemt een staking onverant woord. „Het gaat om een me ningsverschil waarvan ik me niet kan voorstellen dat je daar in dit land een staking voor organi seert." Volgens de NS'er wilden de bonden hem een dictaat opleg gen. „Ze hebben onze voorstellen categorisch van de hand gewe zen." De NS stellen voor óm in ruil voor een - eerder afgesproken - 36-urige werkweek de roosters flexibeler te maken. Aan de toe slagen voor bijvoorbeeld avond werk wordt echter niet getornd. De bonden, die tussentijds de achterban hebben geraadpleegd, vinden flexibilisering uit den bo ze, omdat die volgens hen ten koste zou gaan van zo'n 250 ar beidsplaatsen. De bonden stellen ook dat veel NS'ers nu al zeer wisselende diensten draaien. Nog flexibeler werken vinden ze niet verantwoord. Volgens NS klopt het rekensommetje van de bon den niet. 75 procent van de uren die dankzij de 36-urige werk week vrijkomen, zouden worden ingevuld. NS en de vakbonden zijn ruziënd uiteen gegaan, maar over één ding zijn ze het eens: de afgelo pen maanden is er nauwelijks echt onderhandeld. De partijen hebben niet veel meer gedaan dan elkaar hun standpunten voorlezen en verduidelijken. Van onze verslaggever Midddelburg - De Lotto maakt de 'belediging' goed die zij onlangs de Zeeuwse bevolking aandeed. Lotto directeur Veenstra beloofde gisteren dat zijn organisatie de prijs betaalt voor een slo gan-wedstrijd, die de Pro vinciale Zeeuwse VW heeft uitgeschreven. De Lotto krenkte zopas de Zeeuwen door een adverten tie met de tekst Weer een zu- nige Zeeuw minder te plaat sen. Dit nadat een Zuid-Be velander de record-Lotto- prijs van 10 miljoen gulden in de wacht had gesleept. De kreet viel vooral bij VVV-di- recteur Ter Heide geheel ver keerd. Veenstra bood al onmiddel lijk zijn excuses aan. Nu doet hij daar nog een schepje bo venop. De VW-directeur kwam vorige week met het idee, een prijsvraag te hou den naar een voor Zeeland positieve slogan, als tegen wicht voor het beeld van de 'zunige Zeeuw'. De Lotto zorgt voor de prijs. Ter Heide is tevreden: de wedstrijd pakt voor zijn VW nu goed koop uit. ZIE OOK ZEELAND - C1 (ADVERTENTIE) (advertentie) Putte Oppervlakte: 1.869 ha. Inwoners: 3.608. Markant punt: Bos- en heidegebieden rondom gemeente met o.a. de Kalmthoutse Heide, een natuurgebied gelegen aan de oostzijde van de gemeente. Verklaring gemeentewapen: In zilver, het beeld van de H. Dionysius, gekleed van purper en een mantel van goud, zijn eigen hoofd in de handen, ter weerszijden vergezeld van een man in lang gewaad; rechts van blauw, links van purper, beide met een opgestoken blauw zwaard in de rechterhand. Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar 1 Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1